Vrije tijd Zelf kleding beschilderen Snijplank met afvalbak Manhattan bar-kubus Koffer met rem Bergruimte voor 400 CD's Eindeloos spelplezier in magisch koninkrijk Zaterdag 12 oktober 1991 Redactie* 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: COR HOOGETERP DINGEN Met het Salda Slick Twin-Line-systeem kun je t-shirts, truien, schoenen, enz. zelf be schilderen. Met wat oefenen kun je een re sultaat zoals op de foto bereiken. Voor 14,95 is een setje Salda Slick dat bestaat uit: drie potjes 'verf, een overbrengpotlood, een modellenblad en een gebruiksaanwij zing te koop in speelgoedspeciaalzaken en warenhuizen. Henckels Zwillingswerk heeft een handige groente/vleesplank van massief beuken in twee formaten, 48 x 33 x 7 en 69 x 33 x 8 cm. Voor de grootste maat 199,-) heb je wel een flink werkvlak nodig om hem kwijt te kunnen. Het kleinere model 169,-) is in de gemiddelde keuken handzamer. Het bijzondere van deze snijplank is de (uittrekbare) roestvrijstalen afvalbakeron der. Snij-afval wordt via een opening mid denvoor in de plank in de bak geschoven, die dan later uitgetrokken kan worden om hem te legen. De plank heeft ook een vlees- sapgoot en dat vocht verdwijnt eveneens via de opening in de bak. Meer informatie Henckels Zwillingswerk, 05498-41815. In deze kubus van 13 bij 13 cm zit alles wat je als huis-barkeeper nodig hebt. Manhat tan bevat een kurketrekker, cocktailzeefje, ijstang, kroonkurkopener, roerstaafjes en onderzettertjes. Deze kubus uit de Top Se lect Collectie kost 99,50. Meer informatie 01718-23334. Spectrum, een koffer met rem, is het nieu we paradepaardje van Samsonite, vormge geven door Giorgio Giuriaro. De rem scha kelt in als je de koffer optilt en meteen weer neerzet. Spectrum is door het magnesium frame oersterk en is voorzien van vier stevi ge wielen, een trekhandvat en goede sloten. Ook over de binnenkant is nagedacht. Zo heeft de koffer een inpakkit, inclusief pak- stang, zodat de kleding nauwelijks kreukt. De extra vakken zijn ideaal voor het opber gen van sokken en andere kleinigheden. Goedkoop is de koffer, die er in drie maten (61, 69 en 76 cm) is, niet. Het kleinste mo del kost 479,-. Voor een bijpassende beau tycase moet 309,- worden betaald. Meer informatie: tel. 070 - 3818887. Benfatto, een klein Nederlands bedrijf dat zich toelegt op het ontwerpen en produce ren van meubelen, heeft een heel praktisch opbergmeubel ontwikkeld waarin je 400 CD's kwijt kunt. Het te koop in aluminium of in gebeitst MDF plaatmateriaal. Er zijn vijf zogeheten 'gomballenkleuren'. Het is een slank meubel, 175 cm hoog en het vergt een vloeroppervlak van maar 27 x 27 cm. Ér kan ook een metalen draaiplateau van 30 x 30 cm worden bijgeleverd 300 extra). Het meubeltje kost bijna 1800 gul den. Meer informatie: Benfatto, Amsterdam, 020-6841369. NIEUWE VIDEO'S Sean Connery kan het zich veroorloven om in films te spelen die zijn talent te kort doen. The Russia house' van Fred Schepisi had alles in zich om een indrukwekkende film te worden. Het verhaal deugde, de re gisseur kende zijn vak. evenals de hoofdrol spelers Sean Connery, Michelle Pfeiffer, Roy Scheider en James Fox. en de lokaties wa ren prachtig. Maar spanning kwam er niet. Tegen de meest mooie achtergronden ont wikkelt het gecompliceerde spionagever haal zich in een matig tempo en daarom dreigt de verveling een paar keer toe te slaan (MGM/UA). Connery is ook te zien in Highlander 2 van Russel Mulcahy, die hier en daar nog in de bioscopen draait. Highl^tyM^ 1 was goed te pruimen door de mooie speciale effecten, maar in deel twee raak je daar niet meer opgewonden van. Christopher Lambert is van een andere planeet. Hij is onkwetsbaar behalve als hij kwetsbaar is, en dat is hij ook weer niet altijd, maar soms wel. Anderhalf uur kijken naar het hoofd van Lambert is geen genoegen. Connery heeft een kleine rol waarin hij lekker wegschmiert en dat is leuk om te zien (CNR Video). Veel aandacht heeft The silence of the lambs' van Jonatham Demme gekregen. De thriller is mooi en vaak doodeng. Het spel van Jodie Foster en van Anthony Hopkins is prachtig. Foster is een FBI-agente die een moordenaar probeert te ontmaskeren met behulp van psychopaat Hopkins. Tafel niet te zwaar voor u gaat kijken (RCA). Soms spannend is 'Sleeping with the enemy' van Joseph Ruben. Julia Roberts is met de verkeerde vent getrouwd. De psy- chopatische hufter slaat en kleineert haar. Ze gaat ervandoor en vindt een heel aardige man. Maar dan duikt de echtgenoot op... Als Ruben meer oog voor het tempo had gehad en minder voor melodramatiek dan zou de film een topper zijn geworden. Nu komt 'Sleeping...' niet verder dan net boven de middelmaat (CBS/Fox). Henry Miller en Anais Nin hebben beide vrijmoedig over sexualiteit geschreven. Phi lip Kaufman toont in 'Henry and June' hoe Miller Nin de fijne kneepjes van de vrijerij bijbrengt. Hij doet dat kundig, maar niet bepaald opzienbarend (Esselte CIC). 'Pacific heights' van John Schlesinger is een schoolvoorbeeld van een film die is ge baseerd op pure onzin, maar die spannend wordt als je in die onzin gelooft. Micheal Keaton huurt een kamer in een huis van een jong stel. Hij gedraagt zich als een tiran en breekt de tent zo ongeveer af. Melanie Griffith én Matthew Modine schoppen Kea ton niet de straat op, maar zitten lange tijd bij de pakken neer. In de film wordt uitste kend gespeeld. NIEUWE CD'S Wim Koevoet (pop) Willem Schrama (populair) Ken Vos (jazz) Paul Korenhof (klassiek) SPELLETJES Jolanda Oukes POP/POPULAIR Prince The New Power Generation 'Diamonds and pearls' (Warner) Prince citeert driftig uit vorig werk op zijn dertiende album. Neem 'Thunder', de ope ner. Een pulserende ritmebox, scheurende gitaren en een Prince die tijdens de ge slachtsdaad plotsklaps God aan het voeten eind van zijn bed ontwaart. Zijn we derge lijke tafereeltjes niet ook al op 'Sign of the times' tegengekomen? 'Daddy Pop', 'Push', 'Jughead', de titelsong en 'Cream' lijken wel hoogwaardige restanten van 'Graffity Brid ge', en de te langdurige vrijpartij op 'Insa tiable' is uit Batman-hout gesneden. Op de afsluiter 'Live 4 love' zet hij met zijn gitaar op overtuigende wijze een neerstortende oorlogspiloot neer: last words from the cockpit. 'Diamonds and pearls' valt een beetje tegen als je op het zoveelste trend settende album van Prince had gerekend. Anderzijds is het tekenend voor zijn vak manschap dat hij met wat willekurig ge- graai uit zijn muziekbagage een vuist vol sieraden wegtrekt. (WK) Urban Dance Squad 'Life 'n perspectives of a genuine crossover' (Arista) Het gemak waarmee dit Utrechtse gezel schap hinkstapsprongen van muziekstijl naar muziekstijl maakt is verbluffend. Ook op z'n tweede cd laat UDS de meest on denkbare combinaties in hoog tempo de re vue passeren. Het meest extreem in dit ver band is de afsluiter 'Bureaucrat of Flac- costreet', met Gregoriaanse koorzang, een jengelende sitar, een pompende bas, me chanisch slagwerk en een heftige rap. 'Thru the gates of the big fruit' is weer voorzien van een ontspannen, exotisch ritme. Hoe elementair de hip-hop van UDS kan zijn horen we in het eerste deel van de titelsong, die nog drie keer als een locomotief in het holst van de nacht langs komt denderen. Hoewel dit album aan de pretentieuze kant is, kan er ook worden gelachen. De pamflet achtige teksten zitten niettemin boordevol engagement. De groep heeft helaas ver zuimd ze bij de cd te stoppen. Voor vijf gul den op een envelop kun je ze thuisgestuurd krijgen.(WK) Van Morrison - 'Hymns to the silence' (Poly- dor, 2 cd's) Sinds Morrison na een hectisch bestaan in nerlijke rust en harmonie vond in het chris tendom, heeft hij voor veel verstokte fans een beetje afgedaan. Degene die daar ken nelijk het minst mee zit js hijzelf. In het avondrood van z'n artistieke omzwervingen wordt hij op 46-jarige leeftijd almaar pro- duktiever, daarbij zo ongeveer alle stijlen samenvoegend die in de afgelopen dertig jaar zijn pad kruisten. Op deze twee cd's met maar liefst 21 nieuwe songs lopen folk, rythm blues, country en vooral veel lauwe gospel moeiteloos door elkaar. Het meren deel ervan is weer erg beschouwend en re trospectief van aard. Zo voert hij ons met genoegen terug naar de kaalheid van Hynd- ford Street in Belfast, waar zijn muzikale as piraties op jonge leeftijd gestalte kregen. Morrison zit hoe dan ook weer lekker in z'n vel; het enige probleem is dat dit dubbelal- bum daardoor spanning mist.(WS) JAZZ Christy Doran/Fredy Studer/Bobby Burri/Oli- vier Magnenat - 'Musik für zwei Kontrabasse, elektrische Gitarre Schlagzeug' (ECM) Enkele jaren geleden maakten gitarist Do- ran en slagwerker Studer met Stephan Wittwer samen de geslaagde plaat 'Red Twist Tuned Arrow'. Die opnamen be stonden uit bondige, heldere muziek waar in elektronica en slagwerk een logische een heid vormden. Een variatie op dit uitgangs punt is 'Musik für...' waarvoor Doran de meeste muziek schreef. Naast drums en gi taar doen nu twee contrabassen mee, die vooral als inkleuring wordt gebruikt. Op nieuw is het koele, hoekige muziek gewor den, waaraan jammer genoeg de humor van 'Red Twist' ontbreekt. De gitaar is het melodisch dominante instrument, waar mee de groep in samenspel meer op een traditionele jazzgroep lijkt. Een zwak punt is de ritmische opbouw van enkele compo sities waarbij de spanning soms verloren gaat. Voor liefhebbers van een mooi klin kende metaal-achtige gitaar.(KV) Albert Mangelsdorff/Bruno Spoerri/Emst Reij- seger/Reto Weber - 'Movin' on' (Elite Special) Eveneens uit Zwitserland komt deze onver wachte cd, die het karakter heeft van een echte jazz-opname met veel ruimte voor improvisaties met doorlopende ritmische begeleiding. De Duitse trombonist kwakkelt nogal met zijn gezondheid en was de laatste jaren niet altijd in beste vorm te horen. Hier is de man van de dubbele en drietoons technieken gelukkig weer in goeden doen, zoals zijn solo-feature 'Rooty Tooty' bewijst. De andere 'buitenlander' hier is Ernst Reij- seger die het meeste werk verricht wat be treft de continuïteit. Het is een goede door sneeplaat op het gebied van de vrijere jazz geworden zonder conceptuele hoogstand jes van de Zwitserse componisten. Vooral voor verzamelaars interessant.(KV) KLASSIEK Mozart - Mis in c (Grosse Messe) - Barbara Bonney, Arleen Augér (sopraan). Hans Peter Blochwitz (tenor), Robert Holl (bas), Rund- funkchor Berlin, Berliner Philharmoniker o.l.v. Claudio Abbado (Sony) In de onderhand iets aflatende stroom Mo- zart-uitgaven nu eens aandacht voor een traditioneel getinte uitvoering met grote ko ren en brede klankpatronen, al wordt dat laatste in de grote ensembles ingeperkt door de ietwat droge en directe opname. De directie van Abbado schuwt het grote ge baar niet en het orkest volgt hem voorbeel dig, maar het aantrekkelijkste element is toch een pracht van een solistenkwartet. Bonney en Augér zijn twee van de mooiste lyrische sopranen van dit moment. Blochwitz is onder de tenoren onbetwist de grote Mozart-specialist en de kwaliteiten van de Nederlandse bas Robert Holl mogen algemeen als bekend worden veronder steld. Toch jammer dat de klank niet een fractie helderder is.(PK) Wagner: Siegfried-Idyll; Turina: La oracion del torero; Wolf: Italienische Serenade; Pucdni: Crisantemi; Berlioz: Rêverie et Caprice; Sibeli us: Valse triste; Dvorak: Noctumo in B, op. 40 - Orpheus Chamber Orchestra (DG) Deze cd, een van de aanbiedingen in het kader van de Platen- 10-Daagse, verrast vooral door de samenstelling. Sibelius' Val se triste, Wagners Siegfried-Idyll en Dvoróks Nocturno, hier in fraai lyrisch gehouden vertolkingen, worden gecombineerd met enkele minder vaak gehoorde werkjes. Hoe veel mensen kennen immers het 'Gebed van de torero' van Turina, de Italiaanse Se renade van Wolf of Puccini's Chrysantemi (waarin we natuurlijk opera-melodieën ho ren doorklinken? Het Orpheus Chamber Orchestra geeft er fréai lyrische vertolkin gen van, maar dat dit ensemble zonder diri gent werkt, wreekt zich soms in een licht gebrek aan puntigheid.(PK) De onverschrokken ridder is al diep doorgedrongen in het ko ninkrijk van de Koning van de Nacht. Hij heeft een schat te pakken en is nu op zoek naar de sleutel. Alleen hiermee kan hij het koninkrijk weer verlaten. Maar overal loert gevaar. De sla pende reus en de ijsgrotten heeft hij al gehad maar nu wacht hem het wilde zwijn. De ridder raakt daarbij zijn knap zak kwijt maar gooit gelukkig zes en springt over de put waar in het zwijn vervaarlijk gromt. De ridder moet nu kiezen: zal hij proberen het moeras heel huids door te komen of is de rattenkuil een eenvoudiger ob stakel? Een uitklapbaar speelbord dat bijna een lengte heeft van een meter, ridders, Koning van de Nacht, monster-, tover-, schat- en uitrustingskaarten en een achtkantige dobbelsteen. Kortom De Schat en de Sleutel, een nieuw avonturenspel van Jumbo, voor twee tot zes spelers vanaf acht jaar. Een werkelijk schitterend uitgevoerd spel met oog voor detail. Doordat de zes speelhelften afwisselend kun nen worden gebruikt zijn er le gio spelmogelijkheden. Plezier voor jong en oud. De winnaar is degene die met een schat en de sleutel uit het koninkrijk weet te ontkomen. Maar daar voor moet hij wel door het hele rijk reizen om de sleutel te vinden die samen met de andere schatten in geheime kastelen en mysterieuze gebouwen verborgen liggen. Het vergt nogal wat voorbereiding alvorens het spel te kunnen spelen. De borddelen moeten op een bepaalde manier aan elkaar worden bevestigd, de schatkaarten moeten ongezien in de enveloppen worden gescho ven, 4e monsterkaarten worden geschud en de uitrustingskaarten worden uitgedeeld. In het speelbord bevinden zich twee ronde gaten, dat zijn draaikolken. De ridder die daarin springt, zorgt ervoor dat het bord wordt open- of dichtgeklapt en dat een ge heel andere speelsituatie ontstaat. Zijn riva len moeten ook de draaikolk in. Vooral het draaikolk-element zorgt er voor dat het spel heel erg lang kan duren. Want stel eens voor een van de ridders is met schat en sleutel bijna bij de uitgang van het koninkrijk. Degene die voor hem mag gooi en, springt in de draaikolk. De winnende ridder moet ook de draaikolk in en belandt zo op een geheel ander speelveld, ver van de uitgang. Om dit soort situaties te voorko men, kunnen de spelers van tevoren afspre ken dat de sleutel toverkracht heeft. De rid der die de sleutel in zijn bezit heeft, moet dan acht gooien. Hij wordt dan onmiddel lijk naar de uitgang van het koninkrijk ge toverd en wint het spel. Naast de verschrikkelijkste monsters wordt de speler ook belaagd door zijn tegenspe lers. Deze zitten hem dwars en proberen zelfs de schatten die hij na veel pijn en moeite heeft vergaard in handen te krijgen. Dat kan als twee ridders op een plek komen te staan. De laatste kan een schat opeisen van degene die er al stond. Maar pas op: tussen de schatkaarten zit ook een slange- kaart. De speler die die kaart in handen heeft, moet voordat hij het koninkrijk ver laat nog wel even de slangenkuil trotseren. Nogmaals De Schat en de Sleutel biedt veel mogelijkheden. Er komt veel dobbelstenen- geluk bij kijken maar ook inzicht in het doen en laten van de tegenstanders. Welke schatten hebben zij al? Heeft er al een de sleutel? Hoeveel uitrustingsstukken is de ri vaal kwijt? Het spel is door zijn vele mogelijkheden niet eenvoudig. De spelregels staan in een lijvig boekwerkje dat je er eigenlijk altijd bij moet hebben. Hoe meer regels hoe meer spanning. Maar zeker in het begin haalt dat wel een beetje de gang uit het spel. De Schat en de Sleutel van Jumbo. Richtprijs: 49.95 gulden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23