Accountancy '9i Een fout moet kunnen maar gesjoemel niet 'h Dit beroep is niet suf en duf Zaterdag 12 oktober 1991 Nivra-directeur Moleveld over betrouwbaarheid en beroepsethiek het oog op de ibije toekomst at vooralsnog iduidelijkheid over Ie status van de iccountancy- ieroepsgroepen. De ichtlijnen voor de lakende Europese «nwording vragen ladrukkelijk een iccountant-nieuwe ijl. Een commissie ider leiding van mr. L.A. ieelhoed heeft ensief gestudeerd ip de mogelijkheden Ie Nederlandse iccountant ivereenkomstig de IG-normen om te 'ormen tot wettelijk controleur, leputaties van het livra en de NOvAA reikten vorig jaar ipril in beginsel ereenstemming iet minister mdriessen van économische Zaken over de wettelijke bekrachtiging van de accountant-nieuwe stijl. Wat weer niet betekent dat de wettelijke controleur z'n intrede reeds heeft gedaan, ledereen is in afwachting van de definitieve besluiten vanuit het Haagse. In de concept- voorstellen die Geelhoed heeft geformuleerd is ook voor de AA's een bepaalde ingeruimd om verklaringen bij jaarrekeningen af te geven. Maar de AA's zullen dan wel moeten worden bijgeschoold. 'Afhankelijk van de beroepservaring de een meer dan de ander. In de concept voorstellen zijn verschillende bijscholingstrajecten gedefinieerd. et gaat uitstekend met de accountancy. Juist daardoor wor den we geconfronteerd met een paar grote vraagstukken. Dan denk ik aan de gevolgen van de schaalvergroting en in ternationalisatie van de laatste jaren en aan de steeds nauwer wordende samenwerking met onder meer organisatie- en belastingadvisei j*s. Er is sprake van een accentverschuiving die soms spanningen oproept" countants in het oog springende uitglijDers. In Leeuwarden zijn er drie veroordeeld we gens medewerking aan een zwart geld-con- structie, de accountant van het Ogem-con- cem moest een reprimande van de Hoge Raad slikken, en ook die van het weggezon ken bouwbedrijf Bredero is door de Onder nemingskamer op de vingers getikt. Meteen werd van diverse kanten een oude vraag opgeworpen: wie controleert de accoun tant? Moleveld: „In z'n algemeenheid geldt dat de maatschappij kritischer is geworden. Dus ook naar ons toe. Ik vind dat prima. Je moet als accountant keihard en overtui gend kunnen aangeven waarom je op een bepaalde manier hebt gehandeld. Waarbij ik nadrukkelijk aanteken dat een accoun tant die een fout heeft gemaakt nog steeds accountant is, terwijl dat van een accoun tant die zich niet onafhankelijk en betrouw baar heeft opgesteld geenszins valt te zeg gen." Algemeen directeur W. P. Moleveld van het 7500 leden tellende Nederlands Instituut van Registeraccountants (Nivra) loopt niet weg voor die spanningen. Een discussie over de positie en het functioneren van de registeraccountant is aan hem welbesteed. „Onze beroepsgroep staat nogal eens in de krant. Wanneer? Als er spanningen, strijd en problemen zijn. Het vervelende is alleen dat onze organisatie niet zo is ingesteld op strijd. Terwijl je'die op gezette tijden wel degelijk moet voeren." Grote, vaak grensoverschrijdende fusies en samenwerkingen bepaalden in de jaren tachtig binnen de accountancy het beeld. Er ontstonden wereldwijd opererende gi ganten. Drie jaar geleden, vertelt de Nivra- directeur, had de klant daar nogal wat moeite mee. Uit een in juli gehouden on derzoek van het Nipo blijkt nu dat die aar zelingen vrijwel zijn verdwenen. Uitglijders Moleveld: „De meeste klanten zijn inmid dels naar tevredenheid onderdak en weten dat een groot accountantskantoor niet al leen voor reuze-ondememingen werkt. Sterker nog: de meeste accountants verdie nen hun boterham aan het midden- en kleinbedrijf." In Nederland zal, zegt de Nivra-directeur, geen verdere schaalvergroting optreden. De markt is zo'n beetje verdeeld en veel valt er niet meer te schuiven. De laatste jaren maakten enkele registerac- Getekend Voor registeraccountants bestaat een apart tuchtrecht. Dat is ondergebracht bij een au tonome organisatie en valt buiten de zeg genschap van het Nivra. Iemand die het heel erg bont heeft gemaakt kan worden ge royeerd. Andere straffen zijn een schorsing, berisping en waarschuwing. Moleveld: „Al leen al zo'n waarschuwing wordt door de beroepsgroep gezien als een enorme smet op het blazoen. Degene die het zo ver heeft laten komen staat echt te kijk."t Een brandende vraag: wat doet een a Ook TRN-Groep doet z'n best de jongeren binnen te krijgen Pas sinds december 1989 mogen accountants en hun kantoren zich publiekelijk aanprijzen. Gelukkig, zegt registeraccountant R. Buijs. Hij is een van de vennoten van de TRN-Groep en als zodanig lei dinggevend op het kanfoor regio Haarlem, dat samen met Leiden en Sas- senheim een cluster vormt binnen de organisatie van TRN (Touche Roche Nederland). de voorlichting. Buijs: „Daar is jarenlang te weinig aan gedaan. Vanuit onze beroepsor ganisatie had het grote publiek uitvoeriger geïnformeerd moeten worden. Dan had men wel beter geweten. In het algemeen trouwens. Ik heb de onwetendheid onlangs weer ervaren in de publicaties rond Air Hol land. Qe pers meldde in een bepaald stadi um 'de accountant kan zijn goedkeuring aan de jaarrekening niet geven.' Veel men sen, merkte ik, hebben dat vertaald met 'de accountant heeft het financieel plan afge keurd.' Dat is een foute interpretatie. De si tuatie was dat de accountant geen oordeel kon geven omdat hij, over het moment heen, moest kijken naar de continuïteit van de onderneming en daar was even geen zicht op. Heel wat anders dus dan 'afkeu ren'. Overigens: het begrip 'accountantsver klaring' - waar het hier om gaat - Is com plex, dat geef ik graag toe. Een goede zaak daarom dat het NIVRA er onlangs een brochure over heeft uitgebracht" Buijs kijkt verder dan het voordeel van di recte reclamevoering met slogans langs sportvelden en op bussen. „Het geeft", zegt hij, „ook de mogelijkheid om het produkt te profileren. Om duidelijk te maken wat ac countancy en aanverwante branches in houden. Bij de grote massa roept het woord 'accountant' meteen het beeld op van 'suf, 'stoffig beroep'. Men heeft er geen idee van wat er achter ons werk zit; wat de mogelijk heden zijn." Bij de TRN Groep splitsen die zich op in vier maatschappen, samengekomen tijdens een fusiegolf in 1988: registeraccountants (Nederlandse Accountants Maatschap de Tombe), belastingadviseurs (Begheyn Sneep Melse), accountants-administratie consulenten (Van der Laan Siebesma), en organisatie-adviseurs (TRN Management- Consultants). Om de belangen te dienen van cliënten met zaken in het buitenland, werd enkele jaren geleden een samenwer kingsverband aangegaan met DRT Interna tional. Top-4 De TRN Groep behoort met een bruto jaar omzet van rond 400 miljoen gulden, 3100 personeelsleden, 60 kantoren, en een cliën tenbestand van rond 65.000 (waaronder het Ahold-concem) tot de top-4 van Nederland. De onderneming wordt geleid door een da gelijks bestuur van drie mensen, en daar naast 180 vennoten die in een samenwer kingsverband van drie, vier per kantoor het bedrijf mede besturen. Per regio-cluster (waarvan er 14 zijn) heeft een van de vennoten in de functie van managing partner beslissingsbevoegdheid. Deze niet-hiërachische decentralisatie staat hoog in de wervende teksten van de TRN- Groep: 'Daardoor kunnen we slagvaardig opereren.' *Dat het woord 'accountant' nog steeds ge huld gaat in de stofwolk van 'suf werk', schrijft Buijs toe aan het verwaarlozen van Ondergeschikt Maar, hoe suf en stoffig is het beroep niet? Buijs: „Niet zo suf en stoffig dat wij in saaie kantoren met bonnen achter een telmachi ne zitten. Want dat is toch wat 'men' denkt. Natuurlijk is controlerend werk een deel van onze taak, maar het is in de tegenwoor dige tijd ondergeschikt. We zijn in belang rijke mate adviserend bezig, en dat is erg boeiend om te doen." Buijs: „Bedrijven die bepaalde ontwikkelin gen doormaken, kunnen voor fiscaal-admi- nistratief-financiële vraagstukken komen te staan. Dat vraagt van ons creativiteit bij het aandragen van mogelijkheden. Daarnaast: je wordt aan de zijlijn van je werk ook nogal eens betrokken bij zeer persoonlijke proble men. Het komt voor dat een ondernemer advies vraagt inzake opvolging. Voorbeeld: een man wiens drie zoons in het bedrijf zit ten. Hij wil dat straks één van hen het voor het zeggen heeft. Maar wie? Zegt die man: U heeft al zo lang met ons bedrijf te maken, u kent ze alle drie. Wie zou kiezen?" „Wat ook voorkomt is dat je betrokken raakt bij conflicten binnen een onderne ming. Je wordt dan geraadpleegd vanuit het in de loop der jaren opgebouwde vertrou wen. Dat ligt puur in de persoonlijke sfeer. Ik bedoel maar: dit beroep houdt meer in dan kil cijferwerk. Het is een boeiend vak. Tegelijk ook zwaar. In elk geval niet suf en duf." Wervingsactie Binnen de ruimte die het opheffen van het reclame-verbod geeft, heeft de Haarlemse vestiging van de TRN-Groep een wervings actie gevoerd die zich richtte op schoolver laters (vwo'ers) en leden van VAS, de Ver eniging van Accountancy Studenten. Dat initiatief heeft onder collegiaal vuur gele gen. Er mag dan wel ruimte zijn in de wer ving, er bestaan ook beperkingen. Zo mo gen accountants niet rechtstreeks hun diensten aanbevelen bij een bedrijf dat tot het cliëntenbestand van een collega be hoort. De TRN Groep-mailing van het kantoor Haarlem (de Leidse vestiging nam het idee intussen over) riep reacties op van collega's op wier kantoren VAS-studenten gechar meerd raakten van wat TRN ze voorhield. Buijs: „We hebben intern zeer zorgvuldig overwogen of we die actie konden voeren. Ook na de opmerkingen die erover zijn ge maakt, zeggen we: dat is niet in strijd met de bepalingen." Buijs over de inhoud van het schrijven: „We hebben uitgelegd wat wij belangrijk vinden om met plezier te werken. Onze bedrijfsfilo sofie dus. Duidelijk gemaakt hoe wij sociaal denken, in wat voor moderne bedrijfsruim te wij bezig zijn> welke faciliteiten wij heb ben voor studenten... Dat soort zaken." Het succes van die campagne omschrijft Buijs met 'geweldig aangeslagen.' Een licht punt in de duisternis van personeel swer ving. Buijs: „Verschrikkelijk moeilijk om jongeren te krijgen die de opleiding willen doen. Het is zwaar. Overdag werken, 's avonds studeren. En dat tien jaar lang. Die hoge eisen schrikken veel mensen af. Landelijk zijn dit jaar ongeveer 800 jonge ren aan de opleiding begonnen. Op termijn gezien is dat aantal onvoldoende. Logisch toch. dat je als onderneming vecht om de gunsten van schoolverlaters en studenten..." 'Men lièeft er geen idee van wat er achter ons werk zit' tant wanneer hij/zij in de gaten krijgt dat er bij een klant financieel strafbare feiten worden gepleegd? Moleveld: „Wordt er ons inziens aantoonbaar gesjoemeld, dan mel den wij dat allereerst aan de directie. Is die er zelfbij betrokken of weigert men iets te ondernemen, dan stappen we naar de com missarissen. Doen die ook niets, dan is de desbetreffende accountant genoodzaakt de samenwerking op te zeggen, want wij willen op geen enkele manier worden geassoci eerd met fraude en gerommel." Gevolg: geen goedkeurende verklaring in de jaarrekening waardoor de klant in kwestie volgens Moleveld 'behoorlijk getekend' door het leven gaat. Mocht die klant er in slagen een nieuwe accountant te vinden, dan is die verplicht eerst bij zijn 'voorgan ger' informatie in te winnen. Liggen de be lastende feiten eenmaal op tafel, dan zal de nieuwkomer er niet veel voor voelen zich in het wespennest te steken. Meldpunt Voorstellen om accountants te verplichten financieel gesjoemel aan de fiscus door te geven stuiten bij het Nivra echter op fel ver zet. Moleveld: „Sorry hoor, maar dat is onze rol niet. Wij zijn geen belastingcontroleurs. Het werkt contraproduktief. De kans be staat namelijk dat wij dan door klanten worden gezien als verkapte belasting-in- ners, dat we ergens met een kopje koffie in een zijkamertje belanden en ernstig in ons functioneren worden belemmerd. Je krijgt domweg weinig of niets meer te horen. Kijk, een klant die het te bont maakt valt op zich vrij eenvoudig te traceren, want die heeft geen goedkeurende verklaring van de ac countant in het jaarverslag staan. De fiscus kan daar dus probleemloos achteraan. Die zit alleen met grote achterstanden in de verwerking, en daarom gebeurt dat nog te weinig. Maar dat is geen reden om de zaak vervolgens op ons af te wentelen." Na overleg met minister Hirsch Ballin (jus titie) kwam het Nivra recent met het voor stel bij deze organisatie een speciaal meld en consultatiepunt in het leven te roepen. Moleveld: „De minister ziet nu gelulddg af van een meldingsplicht. En wij hebben toe gezegd na te gaan hoe vaak accountants op fraude stuiten en een klant vaarwel zeggen. Bovendien zal dat centrale aanspreekpunt de accountants van Limburg tot Groningen kunnen vertellen hoe zij in ^eval van pro blemen dienen te handelen zodat we op dat punt zo veel mogelijk één lijn trekken." De Nivra-directeur spreekt van 'een sleep net dat, als het goed functioneert, de grote vissen wel vangt'. Over twee jaar worden de resultaten op een rijtje gezet. Voor Moleveld staat de uitkomst nu al vast: „De accoun tancy doet het, een paar betreurenswaardi ge incidenten daargelaten, helemaal niet slecht. Dat is nü zo en dat zal in 1993 ook zo zijn." 'Sorry hoor, maar de fiscus inlichten is onze rol niet TRN-registeraccountant R. Buijs: „Wij zitten niet in saaie kantoren met bonnen ach ter een telmachine." united moros porrede boer

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21