Leidsch Dagblad 7 10% Kroatië staakt blokkade leger Perez Hulshoff Verhoging lesgeld deels ingetrokken KORTING Onderzoek onder ouderen van start in Sassenheim Sluiting dreigt voor Leidse Petruskerk 'Overname Fokker is bespreekbaar' 't Koetje -4 FEITEN EN MENINGEN Bemhard moet standbeeld Klin kenberg betalen Migrant mag nationaliteiten beide behouden DEN HAAG GPD Een migrant die Nederlander wil worden, hoeft geen afstand te doen van de eigen nationali teit. De regeringspartijen CDA en PvdA hebben daarover een akkoord bereikt. De regeringspartijen willen met hun voorstel de integratie van minderheden bevorderen. Ze zitten daarmee op dezelfde lijn als minister Dales (binnen landse zaken) en het kabinet. WD en Klein Rechts willen daarentegen dat het kabinet mi granten verplicht afstand te doen van de eigen nationaliteit als zij het Nederlanderschap willen verkrijgen en wachten op een nieuwe naturalisatiewet. Minister Dales hield de Kamer al eerder voor dat dan „het minderhedenbeleid in één klap jaren achterop raakt." Volgens CDA en PvdA moet de migrant wel goede redenen hebben voor het behouden van de eigen nationaliteit. Ze spre ken dan ook over „een zekere versoepeling" van het naturali- satiebeleid. Voorts willen de co alitiepartners snel een nieuwe wet op het Nederlanderschap, waarin deze en andere zaken definitief worden geregeld. PERZISCHE TAPUTEN HEEMSTEDE Bronsteeweg 2 Telefoon: t Een Arabische vrouw uit een tot voor kort woonde. Zij moest dorpje bij Jeruzalem post met haar haar woning ontruimen omdat Is- twee kinderen op de plek waar zij raëliërs het opeisten. Het huis is verzegeld en staat onder perma nente bewaking van Israëlische militairen. foto a NIEUWSLIJN Sint directeur Binnenlandse Zaken |De voormalige voorzitter van de Partij van de Arbeid, Marjanne Sint, wordt binnenkort benoemd tot directeur Interbestuurlijke Betrekkingen en Informatievoorziening van het ministerie van binnenlandse zaken. Zij zal vermoedelijk al op 1 november in jdienst treden. Sint (42) heeft economie gestudeerd aan de Uni versiteit van Amsterdam. Zij bekleedde diverse beleidsfuncties bij het ministerie van economische zaken en het toenmalige mi nisterie van CRM. Daahia werkte ze als redacteur en vervolgens hoofdredacteur bij het weekblad Intermediair. Van 1982 tot 1987 was zij uitgever van de Intermediair Uitgeefgroep VNU. Haar laatste functie, voorzitter van de PvdA, bekleedde zij van 1987 tot september dit jaar. VN in financiële moeilijkheden Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Na- 'ties heeft gisteren de alarmklok geluid over de financiële situatie |van de volkerenorganisatie. Volgens hem is er nog maar net ge noeg geld in kas om de uitgaven over november te kunnen be kostigen. Aan achterstallige contributies staat echter nog een be drag van 528,5 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden) open. Vol gens VN-documenten staan vooral de Verenigde Staten bij de VN in het krijt. Washington moet nog 344,5 miljoen dollar (ruim [650 miljoen gulden) overmaken. De Amerikaanse regering is be- jzig om versneld haar achterstallige betalingen aan de VN te vol doen. Wapenbezit scholieren VS normaal Van de middelbare scholieren in de VS heeft 32 procent wel eens ieen wapen op zak met de bedoeling dat zonodig te gebruiken. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek. Van de man nelijke scholieren zei 32 procent in de maand voorafgaande aan jhet onderzoek ten minste één keer een vuur-, steek- of ander [dodelijk wapen bij zich te hebben gedragen. Het grootste aantal gewapenden werd aangetroffen onder scholieren van Latijnsa- merikaanse afkomst, gevolgd door zwarten. Van de meisjes zei 8 procent wel eens een gevaarlijk wapen bij zich te hebben. Boeren tegen streepjescode kalveren Enkele tientallen Noordhollandse veehouders weigeren de nieu- [we, wettelijk verplichte, oormerken voor hun vee. Sinds 1 okto- jber moeten de boeren kalveren laten registreren met een soort oórmerk waarop een streepjescode staat. Dit merk vervangt het ouderwetse 'schetsen' van de beesten. Een aantal biologisch dy namische veehouders vindt het aanbrengen van het oormerk onnodige dierenkwelling. De Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw kan proces-verbaal opmaken tegen boeren die weigeren hun vee te merken. Voor is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van uw woongenot. En om uw woonwensen dersteunen geven wij te on- op uw aankopen vanaf f 2000,- 10% kor ting in de vorm van waardecheques(van enkele merkproduk- ten geldt dit alleen voor eigen model len) die u altijd bij ons kunt verzilveren. Wat let u nog uw woonideeën vorm te geven? anders denken over wonen Den Haag: Spui. iRijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard. Leiden: Nieuwe Rijn. Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat. Leidschendam: Winkelcentrum Leid- schenhage. Hilversum: Groest. Zwolle: Weversgildeplein. Voorschoten: produktie- en distributiecentrum. AMSTERDAM-SASSENHEIM IRENE NIEU- Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft in totaal zes miljoen gul den beschikbaar gesteld voor een tien jaar durend onderzoek bij ouderen in Nederland. Het project wordt uitgevoerd door onderzoekers van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam. In het onderzoek wordt gekeken naar veranderingen in zelfstandig functioneren en kwaliteit van leven van ouderen. Op de lange termijn moet het onderzoek bij dragen aan de onderbouwing van het ouderenbeleid. De on derzoekers beginnen volgende maand in Sassenheim de eerste mensen te interviewen. Zie verder pagina 19 i Het kabinet heeft zich gisteren aan het einde van de algemene politieke beschouwingen bereid verklaard het plan voor verho- ging van het schoolgeld in te trekken in ruil voor een andere bezuinigingsmaatregel. Minister-president Lubbers stelde in de Tweede Kamer voor alternatieven voor het hogere lesgeld te bespreken bij de be handeling van de begroting van het ministerie van onderwijs in november. Voor de WD was deze toezegging voldoende om de stemming over haar school geldmotie, die zij eerder op de dag had ingediend, aan te hou den tot die tijd. Minister Ritzen van onderwijs wilde het schoolgeld met bijna 300 gulden per jaar verhogen. Voor middelbare scholieren die twee keer blijven zitten, moet het lesgeld met nog eens 250 BUITENLAND Azerbajdzjan Studenten in ou- District Zuid-Hol- breekt met Rode de mannenhuis land EHBO Leger Herengracht scheidt zich af Leger ontkent terugtrekking Bemiddeling Gorbatsjov Kroatische strijders hebben vanmorgen de blokkade van de hoofdingang van een kazerne van het Joegoslavische leger in de Kroatische hoofdstad Zagreb opgeheven. De ontmanteling van de blokkade is een van de stappen in het bestand dat woensdagnacht werd gesloten tussen het federale leger en de Kroatische regering. De Europese Gemeenschap stelde de partijen gisteren een ultimatum, nadat het bestand herhaaldelijk was geschonden. ZAGREB/BELGRADO.RtrDPA-TPn Het federale ,e8er stemde er volgens minister Van den Broek mee in zich binnen een maand volledig terug te trekken uit Kroatië. Het Joegoslavische mi- De waarnemers van de EG eis ten dat vóór vandaag 12.00 uur de blokkades van het federale leger moesten zijn opgeheven. Ook aan de andere voorwaar den van het bestandsakkoord moest zijn voldaan, anders zou den de waarnemers hun missie beëindigen. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet duidelijk of de waarnemers tevreden zijn met de Kroatische stap. Het Duitse persbureau DPA meldde vanmorgen weer nieuwe gevechten in de buurt van Vinkovic in de Oostkroati- sche regio Slavonië. Het federale leger en de Kroatische strijdkrachten be loofden gisteren in Den Haag opnieuw een begin te maken met de opheffing van de blok kades van havens en kazernes. .a it Chinees-Indisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY S Meiplein 110-Leiden Tel. 071-HWSJ 071-720117 Heeft de beste chinese kok 'van Leiden die ook de: specialiteiten van de: Kantong keuken, Peking keuken, Shanghai keuken Si Chun keuken beheerst Bisdom springt parochie voorlopig bij LEIDEN ROY KLOPPER Als het bisdom jarenlang fors moet investeren om de Sint Pe trus-parochie in Leiden op de been te houden, wordt de kerk aan de Lammenschansweg mo gelijk gesloten. „We zijn er na tuurlijk niet op uit, maar op een gegeven moment moet je afwe gen of het allemaal te behappen is om er elk jaar een ton of zo bij te leggen", aldus voorlichter H. Heruer van het bisdom. Deze week werd ontdekt dat vrijwel het gehele kapitaal van de paro chie is verduisterd. Het bisdom in Rotterdam noemt het „een trieste gebeur tenis, vooral voor de parochia nen". Heruer heeft nog geen idee van de grootte van de scha de. Het bisdom heeft een extern deskundige aangesteld die moet vaststellen hoeveel geld de pa rochie erbij is ingeschoten. Het accountants-onderzoek in op dracht van het bisdom wordt uitgevoerd naast dat van de re cherche. Het bisdom heeft zich garant gesteld voor betaling van de lo pende rekeningen. Op termijn wordt bekeken hoe de parochie structureel kan worden onder steund. Er bestaat een regeling voor noodlijdende parochies, waarvan de Petruskerk mogelijk kan profiteren. Woordvoerder Heruer waar schuwt wel voor al te langdurige ondersteuning. „Het moet alle maal wel op te brengen blijven. Er kan een moment komen waarop je als bestuurder moet afwegen of dat allemaal nog wel kan". Hemer ontkent niet dat op zo'n moment kan worden overwogen de parochie te slui ten. Voorlopig is dat evenwel nog niet aan de orde. „Het is een goede parochie en een mooi kerkgebouw. Dat is van groot belang". Opvallend is dat de boeken van de Petrus-parochie in het voorjaar van 1990 nog zijn ge controleerd door het bisdom. „Wij zijn, net als de politie, erg benieuwd of de verduistering toen al was begonnen. Als dat het geval is, rijst natuurlijk de vraag hoe het mogelijk is dat de verduistering toen niet is ont dekt". Zie verder pagina Leiden gulden per jaar extra omhoog. „Ik heb er overigens een hard hoofd in dat hier alternatieven voor worden gevonden", aldus Ritzen in een eerste reactie. Lubbers liet het plan voor ver hoging van het schoolgeld val len nadat hem duidelijk was ge worden dat er geen meerder heid voor te vinden was in de Tweede Kamer. Fractieleider Brinkman van het CDA had dat gisteren nog eens onomwonden laten blijken. CDA en PvdA gaan nu zoeken naar andere moge lijkheden om 150 miljoen gul den te besparen op de onder wijsbegroting. Dat is het bedrag dat de schoolgeldverhoging zou opleveren. CDA en PvdA hebben er ove rigens geen bezwaar tegen als ouders met een inkomen boven 50.000 gulden per jaar wel meer gaan betalen voor het onderwijs aan hun schoolgaande kinde ren. Fokker-topman bepleit internationale aanpak SCHIPHOL BILL MEYER Fokker staat niet bij voorbaat negatief tegenover een verre gaande samenwerking met vliegtuigfabrikanten in het bui tenland. Zelfs een overname wordt niet zondermeer afgewe zen. Dat zegt Erik-Ian Neder- koom, voorzitter van de raad van bestuur. Vooral in Duitsland zijn er mogelijkheden. Nederkoom: „Als ik de baas van Daimler- Benz was zou ik in plaats van vier miljard gulden in een eigen vliegtuig te steken overwegen voor twee miljard gulden Fok ker te kopen. Bij overname of samenwer king eist Nederkoorn wel garan- AnlieL^*- Grenen X/Tfi Maar liefst 400 m' dcht antiek grenen. Meubelboulevard Hoge Rllndim 197 Zoetemoude R.O.. Tel. 071-417196 Di tm zat 11 00-17 00 uur Do koopavond 1900-21 00 uur ties voor Fokker. „Nederland moet zijn hoogwaardige tech nologie zoveel mogelijk in stand houden. Hetzelfde geldt voor de werkgelegenheid. Als aan die factoren wordt voldaan, kan best met ons worden gespro ken." Nederkoom meent dat de Eu ropese vliegtuigindustrie aan een herstructurering toe is. Daarbij komt het vooral aan op samenwerking: „Nu wordt uit sluitend op programma-basis samengewerkt. In de Fokker 100 doen wij dat met de Ieren, En gelsen en Duitsers. Airbus werkt eigenlijk net zo. De basis is nog altijd de nationale onderneming die koste wat het kost moet blij ven bestaan." Vrijdag 11 oktober 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39671 Losse nummers 1,45 Geen krant ontvangen? 071 - 161499 me t m vr 18 00-19 30 uur VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Familieberichten - nisterie van defensie in Belgra do ontkende dat vanmorgen echter. „In Den Haag is geen akkoord ondertekend en dus is geen afspraak gemaakt over de terugtrekking van het Joegosla vische Volksleger uit de repu bliek Kroatië", aldus een verkla ring. Intussen heeft ook president Gorbatsjov van de Unie van Soevereine Staten (de voormali ge Sovjetunie) zich opgeworpen als bemiddelaar. Vanmorgen nodigde hij de Kroatische presi dent Tudjman en de Servische president Milosevic uit volgen de week los van elkaar naar Moskou te komen. Gorbatsjov liet al eerder blijken zich grote zorgen te maken over de situa tie in Joegoslavië. Waarnemers in Moskou wijzen er bij herha ling op dat Joegoslavië nu te zien geeft wat de uiteenvallende Sovjetunie slaat te wachten. Gorbatsjov deed zijn uitnodi ging, terwijl Tudjman en Milo sevic samen met de Joegoslavi sche minister van defensie Ka- dijevic in Den Haag spraken met minister Van den Broek. Ook de Britse EG-bemiddelaar Lord Carrington was daarbij aanwezig. Leidse winkels voor kerst weer open op zondag Wie per se op zondag bood schappen wil doen, krijgt daar toe 15 december alle gelegen heid. De Leidse middenstand houdt dan haar tweede 'Kerst koopzondag', een evenement dat vorig jaar voor een overvolle binnenstad zorgde. Of net als toen het openbaar vervoer gra tis is, is nog niet helemaal dui delijk. Vermoedelijk wel, ver wacht voorzitter L Palm van Leiden Leeft, die het evenement organiseert. Zoals het er nu naar uitziet zullen vrijwel alle vijfhonderd ondernemers in de binnenstad aan de koopzondag deelnemen. Wellicht doen ook winkels bui ten de singels mee. maar daar over heeft Leiden Leeft nog geen afspraken gemaakt. Zie verder pagina Leiden Programma's Regio RTV Show HET WOORD IS AAN Liefde is nooit tegelijk kwaad op mekaar zijn. Kim Grove VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vlinder zonnig n het noorden en oosten van het and in de ochtend nog vrij zonnig, naar geleidelijk meer bewolking tn later op de dag in het zuiden nogelijk een bui. Minimumtempe- atuur rond 12 graden, middag - :emperatuur 17 graden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind, rond kracht 3. Thomas vroeg naar grootte borsten collega WASHINGTON. AP Na zijn vroegere medewerkster Anita Hill heeft gisteren ook een ex-collega rechter Clarence Thomas, wiens benoeming tot lid van het Hooggerechtshof in de Verenigde Staten zoveel stof doet opwaaien, beschuldigd van seksueel wangedrag. De vrouw, Angela Wright, zei dat Thomas tegen haar zin avances had ge maakt en haar had gevraagd naar de omvang van haar borsten. Ze zei ervan overtuigd te zijn dat Hill de waarheid spreekt. „Ik ken die man goed genoeg om te weten dat het heel wel mogelijk is dat hij heeft gedaan wat ze zegt dat hij heeft gedaan", aldus Wright, die niet van plan is een aanklacht in te dienen tegen Thomas. Zie verder pagina 2 (□Per kwartaal (f 70.75) viaauto- matischa betaling* Naam en voorletters Postcode Nummer bank/girorekaning Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB leeton 8 71214l"400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1