Regio 'Kwaaltje hoort er niet meer bij Extra inzet politie niet echt effectief 'Landelijke EHBO is oubollig Mislukt provinciegebouw uiteindelijk toch gesloopt Vrijdag 11 oktober 1991 Redactie: 071.161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN OER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUIGER J HOOGERDUK 19 Miljoenenonderzoek onder ouderen begint in Sassenheim Oudere mensen worden mondiger. Ze eisen meer gezondheidszorg. Hoorde in 1960 een kwaaltje er ge woon bij, anno 1991 wil de bejaarde een adequate be handeling voor ieder onge mak en pijntje. Hoe deze en andere tendenzen zich doorzetten, gaan onder zoekers van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam in kaart brengen. Het minis terie van welzijn, volksge zondheid en cutuur stelt hiervoor 6 miljoen gulden beschikbaar. AMSTERDAM/SASSENHEIM IRENE NIEUWENHUUSE Volgende maand gaan in Sas senheim de eerste enquêteurs op pad. Het grootschalige on derzoek gaat in totaal 12 mil joen gulden kosten. Het project wordt over tien jaar uitge smeerd. De onderzoekers gaan kijken naar de veranderingen in het zelfstandig functioneren van ouderen. Daarnaast willen de wetenschappers inzicht verga ren in de kwaliteit van het leven van oudere mensen. De gegevens die worden ver zameld bij 4000 mensen zal in de toekomst gebruikt worden als onderbouwing bij het oude renbeleid van de overheid. Pro jectleider Dr. Dorly J.H. Deeg verwacht de eind 1993 de eerste resultaten. Alle ondervraagden worden tot en met 2000 om de twee a drie jaar bezocht. Sassenheim is uitgekozen omdat het een typische verste delijkte plattelands gemeente is. De familie Doorsnee woont er en in die hoedanigheid is het dorp in de Bollenstreek nog niet overlopen met onderzoekers. In Sassenheim heeft overigens al leen het vooronderzoek plaats. Na de Bollenstreekgemeente komen drie andere Nederlandse regio's aan de beurt. Het onderzoek kan volgens de 41-jarige Deeg op de lange duur beslissingen in de gezondheids zorg sterk gaan beïnvloeden. Zij zegt hierover: „De koek kan ten slotte maar één keer worden verdeeld. Natuurlijk heeft een 70-jarige recht op een by-pass operatie. Maar als blijkt dat door dit soort dure ingrepen er geld wordt weggenomen bij een andere vorm van gezondheids zorg, dan moet de politiek keu zes gaan maken." Zelf is ze een groot voorstan der van preventieve gezond heidszorg en „niet zo geïnteres seerd in dure ingrepen." Ze noemt die medische hoog standjes wel 'vruchtbaar' en voegt er aan toe, dat ze deze materie niet bekijkt vanuit de positie van de patiënt. Om haar visie te illustreren geeft ze aan dat voedingsadviezen aan een breed publiek preventief én ef fectief zijn. „Want hoe beter de voeding, hoe minder by-pass operaties er nodig zijn", is haar pragmatische redenering. In het onderzoek wordt zowel het emotioneel, het lichamelijk, het verstandelijk als het sociaal functioneren van de oudere on derzocht. Psychiaters zijn vooral geïnteresseerd in het feit hoe veel ouderen er nu eigenlijk 'echt' depressief zijn. Een ander aspect is de vermindering of eventueel de toename van soci ale netwerken rondom de oude re mens. De één voelt zich een zaam terwijl hij 'zwemt' in een groep van aandachtsvolle fami lieleden, kinderen en vrienden. „De ander is dik tevreden met een vriendelijke buurvrouw en een zus die af en toe op visite komt. We willen achterhalen waarom mensen dit zo verschil lend waarderen en hoe mensen over het verlies van dierbaren heenkomen. Misschien zit er wel iets in de persoonlijkheid van mensen waardoor de één beter oud wordt dan de ander." Compenseren Het probleemoplossend vermo gen is eveneens een aandachts punt van de onderzoekers. Zelf heeft ze meegemaakt dat een 84 jarige Amerikaanse typiste haar jongere collega's te vlug af was en bleef. „Wat deed ze? Ze had zichzelf getraind om steeds een grotere regelbreedte van het te typen stuk in zich op te ne men." Veel ouderen schijnen dit soort trucs toe te passen. „We gaan op zoek naar com pensatietechnieken", heet het in wetenschappelijke taal. Zij pleit ervoor dat in de toekomst ouderen die niet uit zich zelf Projectleider Dr. Dorly J.H. Deeg. „Veel van de moeilijkheden bij ouderen worden zwaar overdreven". FOTO WIM deze technieken beheersen 'op wel eerder vergeetachtig dan het goede spoor' worden gezet. medisch eigenlijk nodig is. Ver- „Veel van de moeilijkheden ouderingsprocessen verlopen bij ouderen worden zwaar over- wisselend. Er zijn mensen die dreven. Door negatieve publici- op hun 30ste kaal of grijs zijn, teit worden sommigen extreem anderen worden het nooit. De bang en zijn misschien daarom één begint op zijn 45ste te ver geten, de ander blijft alert tot zijn 80ste. De maatschappij zal steeds meer beseffen dat niet alle ouderen zomaar op zij ge zet kunnen worden, simpelweg omdat ze een hoge leeftijd heb ben bereikt." EEN ONGEMAK hoorde er in 1960 gewoon bij, anno 1991 wil de bejaar de een adequate behan deling voor iedere kwaal. Of en hoe dit doorzet gaan onderzoekers van de VU in Amsterdam on derzoeken. Het rijk stelt hiervoor 6 miljoen gulden beschikbaar. Zuid-Holland wellicht eigen organisatie zegt dat het district Zuid-Hol land vaak met zeer verstandige plannen kwam aanzetten. „Maar de woordvoerders die de ideeën naar voren brachten, streken de andere afgevaardig den altijd tegen de haren in. De goed bedoelde plannen werden daarom vaak afgewezen. De sfeer is eigenlijk altijd zo ge weest." De kwestie rond de commer ciële EHBO was voor Zuid-Hol- De EHBO van het district Zuid- Holland noemt de Koninklijke Nederlandse Vereniging 'oubol lig'. De landelijke organisatie heeft weer vijf leden van het Zuidhollandse districtsbestuur uit hun functie ontheven. Kortom, ruzie binnen de EHBO. Het hoofdbestuur houdt ko mende zaterdag een informa tiebijeenkomst over het conflict in Dordrecht, het district Zuid- Holland doet het zelfde, aan de over kant van de straat... Het district heeft zich inmiddels afge scheiden van de Ko ninklijke Neder landse Vereniging (KNV). Oorzaak is een conflict om de oprichting van een 'commerciële' EH BO, die cursussen voor het bedrijfsle ven moet gaan ver zorgen. Zo moet de organisatie aan wat extra inkomsten komen. Zuid Holland heeft het idee gelan ceerd, maar is nu boos dat het kende brief landelijk bestuur het plan uit voert. De vijf districtsbestuursleden werden uit hun functie ontzet, nadat zij de afdelingen hebben opgeroepen zich af te scheiden van de landelijke vereniging. Ruimte voor bemiddeling lijkt er niet meer te zijn in deze ru- Het heeft nooit geboterd tussen Zuid-Holland en landelijk bestuur overlopen. Se- cretaris H.A.P.I- Lommerse uit Hille- gom zegt dat zijn district de plannen aan het hoofdbe stuur heeft voorge legd. maar er niets meer van hoorde. Van den Hoorn stelt juist dat het district Zuid-Holland is ge vraagd de plannen uit te werken, maar dat nooit heeft ge daan. Toen het dis trict de plannen ver volgens zelf uitwerkte, stuurde het hoofdbestuur een aangete- i dat verbo de Goede plannen Geboterd heeft het nooit tussen Zuid-Holland en het landelijk bestuur. De voorzitter van de KNV, drs. J.W. van den Hoorn, Grote vraag is nu tachtig afdelingen in Zuid-Hol land partij kiezen. De EHBO ir Leiden doet alsnog geheimzin nig over het conflict. „We heb ben nog geen standpunt inge nomen en verder geen com mentaar." Lommerse verwat echter dat de afdelingen meerderheid voor het onafh«i kelijke district zullen kiezt Daarmee zou Zuid-Holland e eigen EHBO hebben. ht Patijn pleit voor sterke Randstad De Randstad dreigt in Europa achterop te raken, doordat er geen 'internationaal wervend vestigingsklimaat voor bedrij ven' kan worden ontwikkeld. Oorzaak daarvan is de bestuur lijke versnippering waardoor problemen in de ruimtelijke or dening, milieubeheer, afvalver werking en bereikbaarheid niet adequaat aangepakt en opge lost kunnen worden. Dat stelde mr. S. Patijn, com missaris vein de koningin in Zuid-Holland en voorzitter van de Regio Randstad Holland en Utrecht (RRHU) vanmorgen tij dens het Randstadstatencon- gres in Den Haag. Patijn meent dat de Rand stadprovincies het enige plat form vormen dat de belangen van de Randstad als geheel kan behartigen. „Het rijk doet het niet omdat het met nog negen andere provincies moet werken en de grote steden niet, omdat hun wereld vaak ophoudt bij hun grenzen en ze te druk zijn met de ontwikkeling van stede lijke regio's en het saneren van hun soms wanhopige financiële situatie", aldus Patijn. Kerntaken „De provincies moet zich be perken tot hun kerntaken en zich concentreren op datgene wat wezenlijk van belang is voor de optimale ontwikkeling van een goed leef- en werkmilieu in de Randstad". Het is volgens Patijn de hoog ste tijd dat de Randstadprovin cies zich beraden op de toe komst, want „de Europese trein dendert verder, zonder op ons te wachten". Naast de bestaande bestuurs dichtheid is ook het creëren van nieuwe structuren, plannen en regio-indelingen (RBA's en poli tieregio's) van het rijk volgens Patijn de oorzaak dat besluit vorming nauwelijks tot stand komt. Hij legt daarbij een direct ver band tussen de ondoorzichtige bestuursstructuur en de lage opkomst bij provinciale en ge meente-verkiezingen. „De bur gers zien door de bomen het bos niet meer", aldus Patijn LEIDERDORP MONICA WESSEUNG Winkeldiefstal komt r^~j nog steeds gigantisch vaak voor. In elke winkel een agent la ten posten kan niet de winkel beter be veiligen wèl. FOTO ARCHIEFFOTO HOLVAST Flitsende acties die de liteit héél even de kop indruk ken, hebben niet voldoende zin. Het is niet zo moeilijk een fiks aantal agenten een weekeinde op een parkeerplaats te laten surveilleren om vervolgens ver genoegd te constateren dat er dat weekeinde weinig is inge broken. De agenten hebben hun hielen nog niet gelicht, of de inbrekers komen alsnog hun buit halen. Dat constateren C. Jongh en R. Kool van het bureau Criminaliteitspreventie van het district Den Haag van de rijks politie. Het tweetal denkt dat alleen permanente extra politie-inzet iets uithaalt, maar daarvoor ontbreekt te enen male de man kracht. „Het voorkomen van ACHTERGROND REDACTEUR DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Universiteit wilde prent wél cadeau doen Een onbezonnen actie die nét goed is afgelopen. Zo typeren ingewijden het plan om een unieke prent aan koningin Beatrix mee te geven als cadeau bij het komende staatsbezoek aan Japan. Hoewel de voorzitter van het college van bestuur, de hoogste positie binnen de universiteit, mr. C.P.C.M. Oomen, vorige week verklaarde dat het nooit de bedoeling is geweest een stuk van de universiteit weg te geven, blijkt uit de feiten heel iets anders. Met name personeel van de universiteitsbibliotheek weet dat het plan om een prent uit de vermaarde Von Siebold-collectie mee te gevan aan de delegatie, in een vergevorderd stadium is geweest. Pas nadat de opzet in de media uitlekte en grote opschudding hierover ontstond, werd op het laatste nippertje alsnog alles teruggedraaid. Oomen kon zo verklaren dat de berichten in de kranten Het universiteitsblad Mare legde vorige week tot in detail uit hoe de zaken zijn gelopen. Eind vorig jaar werd hoofd van de bibliotheek J.J.M van Gent door het universiteitsbestuur op de hoogte gesteld van het plan om de plattegrond van het paleis van de toenmalige Japanse machthebber aan de keizer Akihito te schenken. Vervolgens kwam in maart iemand van het hof, een zekere Kist, naar de bibliotheek om de kaart te bekijken. Deze man, zo meldt de Rijksvoorlichtingsdienst, onderzoekt altijd voorafgaand aan een staatsbezoek welke geschenken de koningin zou kunnen meenemen. Het gastland moet wel een passend cadeau krijgen. Een maand later kwam nog wel een Een mooi cadeautje zo leek het voor koningin Beatrix om aan haar Japanse gastheren te geven. Maar anderen typeren het voornemen om een unieke prent uit de universiteitscollectie naar het land van de rijzende zon te verkassen, als een onbezonnen actie. directeur van het museum uit Nagasaki waar de bewuste prent al eens tentoongesteld was, naar Leiden. Of dit bezoek ook verband houdt met de voorgenomen schenking is echter onzeker. In de maanden na het bezoek van de Japanse museumdirecteur werd niets meer vernomen, totdat collegevoorzitter Oomen op 13 september hoogst persoonlijk de bibliotheek betrad om de kaart te bewonderen. Dit leidde opnieuw tot de nodige onrust in de geledingen van de bibliotheek waar men op de hoogte was van de plannen. Twee weken geleden stelde een universiteitsraadslid tijdens een vergadering vragen over de geruchten, daarmee de media op het spoor zettend. De aandacht die de schenking vervolgens in kranten en op de radio kreeg, bracht het collegebestuur in het nauw. Personeel van de bibliotheek, inclusief Van Gent, kreeg een spreekverbod. Over de zaak werd door het collegebestuur officieel 'geen mededelingen' gedaan. Wel werden aan de minister d' Ancona vragen gesteld en trok het ministerie van wvcbij de universiteit aan de bel, waarbij volgens ingewijden de nodige adviezen aan het bestuur zijn verstrekt. Enkele dagen na de opschudding legde de universiteit een concept bruikleenovereenkomst voor aan de Nationale Parlementsbibliotheek van Tokio. Ter gelegenheid van het staatsbezoek mag de bibliotheek de plattegrond voor onbepaalde tijd tentoonstellen. Nu is er een ander probleem bij gekomen, want WVC vindt dat niet de bibliotheek maar het rijk eigenaar is van de prent. En WVC wil dat bruikleen aan bepaalde voorwaarden moet voldoen, zoals een afgesproken tijd. Grootste slachtoffer van de mislukte operatie is de koningin geworden, zo vinden velen. Het cadeau dat nu aan de Japanse keizer wordt aangeboden is een beetje besmet, tweederangs. Welk cadeau nu ook uitgekozen wordt, het is niet het geschenk geworden dat iedereen in gedachte had en dat ook in Japan als een topstuk wordt gezien. Het is een plattegrond die de Duitse arts in Nederlandse dienst tijdens zijn verblijf in Japan liet maken van het kasteel dat twee eeuwen lang als hoofdkwartier van de Japanse machthebber dienst deed. Op de fundamenten is later het huidige paleis van de Japanse keizer gebouwd. In de bibliotheek heerst nog steeds grote woede over het feit dat het bestuur van de universiteit dacht zonder meer te kunnen beschikken over de studiecollectie. Bovendien heeft de uitspraak van het bibliotheekhoofd Van Gent dat hij niets van de schenking afwist, verontwaardiging gewekt. Behalve het personeel is ook de universiteitsraad nog zeer wantrouwig en kondigde aan de stappen van het collegebestuur 'nauwlettend in de gaten te houden'. misdrijven moet meer bij de wortel worden aangepakt. De dader moet niet worden wegge jaagd door de aanwezigheid van politie: hij of zij moet al niet meer komen omdat het toch niet aantrekkelijk is", zet Jongh uiteen. Zuid-Holland 'scoort goed' voor wat betreft het aantal win keldiefstallen, inbraken in wo ningen, diefstallen van en uit auto's en vandalisme en vernie lingen. Vorig jaar stegen in deze regio het aantal vermogensmis- drijven, de eerste acht maanden van dit jaar lijkt die tendens zich iets te wijzigen. Omdat 'het open trekken van een blik agen ten' voorgoed verleden tijd lijkt, bepleiten Jongh en Kool struc turele maatregelen. Nummer een is en blijft vergroting van de sociale controle. De bebouwde omgeving moet veiliger en de betrokkenheid van mensen (de eigen verantwoordelijkheid voor het voorkomen van mis drijven) groter. Er is al een cursus waarin agenten leren wat een stad of dorp tot een veilige bebouwde omgeving maakt. De bijge schoolde agenten adviseren ge meenten bij de bouw van een nieuwbouwwijk, of grootschali ge bouwplannen in de stad. Jong: „Daarnaast proberen we de gemeenten zelf te stimuleren om echt met voorkoming van misdrijven bezig te gaan. We willen dat elke gemeente ie mand benoemd tot zogeheten bestuurlijke preventie coördina tor. Die man of vrouw moet, door zeer geregeld contact met de politie, criminaliteitsontwik kelingen signaleren, deze door geven aan burgemeester en wethouders en tegelijkertijd aangeven wat er aan zou kun nen worden gedaan". De ge meente kan een grote rol spelen bij voorkoming van misdrijven, zo blijkt uit de woorden van het tweetal. Als er in een bepaald dorp bij het zwembad veel fiet sen worden gestolen, zou de ge meente bij net bad fietskJem- men kunnen zetten. Het laat onverlet dat ook op praktisch vlak veel te doen blijft. Een en kele graveeractie voor fietsen heeft geen zin: er zou met de fa brikanten van fietsen moeten worden afgesproken dat elke fiets een eigen nummer krijgt. Woningen kunnen nog steeds inbraakveiliger worden en buurtbewoners kunnen zich. aanwennen doorlopend hun ogen de kost te geven. Wie sloopt in hemelsnaam een kantoorgebouw dat nog maar 28 jaar oud is? Deze twijfelach tige eer komt toe aan de pro vincie Zuid-Holland die deze week het besluit nam om het provinciehuis aan de Konings kade voor een groot deel tegen de grond te werken. Volgens het provinciebestuur is dat toch de beste oplossing, omdat met het oudste deel van het complex niets meer aan te vangen is. Met de operatie is in totaal naar ruwe schatting zo'n 100 miljoen gulden gemoeid. Uit berekeningen blijkt dat de jaarlijkse exploitatiekosten met nieuwbouw veel lager zijn dan wanneer wordt doorgegaan methet oude gebouw. Nu wordt daar jaarlijks ruim 15 miljoen gulden voor uitgege ven. Oorzaak is de erbarmelij ke conditie van het deel dat bekend staat als de Burcht van Peutz, genoemd naar de archi tect. Achteraf moet geconclu deerd worden dat Peutz in 1963 een onmogelijk gebouw heeft neergezet. Voor de gevel gebruikte Peutz bij voorbeeld basaltlava en tufsteen, materiaal dat de onhebbelijke eigenschap heeft dat het water doorlaat. Ambte naren zagen kort na de ope ning dat na een beetje regen bui al de druppels water op het bureau kwamen. Een paar jaar geleden kwam bovendien vast te staan dat sommige gevelde- len niet goed waren verankerd aan het betonskelet. Burcht van Peutz verkeert ineen erbarmelijke conditie Ernstigste bezwaar is echter de indeling van de, voorzichtig uitgedrukt, onaantrekkelijke kolos. De kamers zijn soms vijf meter hoog en dat kost letter lijk een vermogen aan stook kosten. Hier en daar is wat ge probeerd met een verlaagd plafond, maar echt helpen deed het niet. Om nu radicaal een eind te maken aan alle halfslachtige lapmiddelen komt er een nieuw gebouw aan de zijde van de Zuid-Hol landlaan. Het gebouw moet 70 meter hoog worden en komt op de plaats van een stuk pro vinciehuis dat later is aange bouwd. Gemeente Den Haag heeft echter de nodige proble men met die hoogte want het staat aan de rand van een woonwijk. Naast sloop van de twee oudste delen wordt het in 1975 bijgebouwde deel opgeknapt. Zo krijgt de grote vergaderzaal van provinciale staten twee glazen wanden. Onder het nieuwbouwgedeelte komt een parkeergarage voor 250 auto s. Provinciale staten moeten volgende maand over de sloopplannen, die overigens al jaren oud zijn, het definitieve oordeel vellen. Oppositiepartij CDA heeft al aangekondigd een tegenstander te zijn van sloop. Volgens fractievoorzitter Huub van der Meer is het ge vaar van een Stopera effect le vensgroot aanwezig. Vandaar dat hij voorstander is van re novatie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19