Buitenland Rechter wordt president Haïti Bonn machteloos tegenover geweld Praag en Bonn tekenen vriendschapsverdrag Toch Duitse steun voor Nederlands unie-plan Terreur in Kroatië niet te stoppen Kucan krijgt eerste paspoort Slovenië Dinsdag 8 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (dief) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving- ANDRIES DETMAR ER IS EEN COMPROMIS op komst in de besprekingen over uitbreiding van het EG-vrachtverkeer door Oos tenrijk en Zwitseriand. Minister Maij verwacht dat de onderhandelingen binnen anderhalve week worden af gerond. NIEUWSLIJN Onderbroek nekt overvaller Op de videobeelden die van een overval op een benzinestation in het Nieuwzeelandse Whakatane waren gemaakt was het ge zicht van de dader niet te herkennen. Zijn streepjesonderbroek werd hem echter fataal. Nadat diverse getuigen hem hadden aangewezen besloot de politie de man te ondervragen. Hij ont kende aanvankelijk iets met de overval te maken te hebben. Zijn gezicht was niet duidelijk in beeld gekomen, maar wel zijn on derbroek toen hij zich bukte om een deel van de buit op de ra pen. Nadat hij was gesommeerd de broek te laten zakken, zag de politie hetzelfde streepjesontwerp als op de video, waarop de dader een volledige bekentenis aflegde. Oekraïne wil eigen leger De Oekraïne wil binnen twee jaar een eigen leger opbouwen van ongeveer 450.000 soldaten. Het Oekraïnse parlement heeft dat beslist. Het leger van de voormalige Sovjetunie omvat momen teel 3,7 miljoen soldaten. President Gorbatsjov kondigde zater dag aan dat het federale leger met 700.000 man wordt inge krompen. De Oekraïne wil eigen kernwapens houden en wenst zeggenschap over het huidige kemwapenarsenaal van de voor malige Sovjetunie. President Tadzjikistan afgetreden Het presidium van het parlement van Tadzjikistan is gisteren akkoord gegaan met het aftreden van de communistische presi dent Nabijev. Nabijev diende zondag zijn ontslag in opdat alle kandidaten in de presidentsverkiezingen die later dit jaar gehou den worden, de verkiezingsstrijd op voet van gelijkheid kunnen ingaan. Tot aan de verkiezingen van 24 november zal Nabijevs plaatsvervanger Iskandarov als waarnemend president fungeren. Tegen Nabijev is door de oppositie twee weken lang actie ge voerd in de hoofdstad Doensjabe. Sovjet-schepen kunnen tol niet betalen Omdat ze de tol niet meer kunnen betalen liggen twee dozijn Sovjet-vrachtschepen voor anker aan beide ingangen van het Suez-kanaal. Het tekort aan harde valuta in de voormalige Sov jetunie is volgens de kanaaldienst de oorzaak van het stranden van de schepen. De tol voor de doortocht door het 162 kilometer lange kanaal, dat de Rode Zee met de Middellandse Zee ver bindt, moet in een converteerbare valuta en vooruit worden be taald. Kanaaltunnel in '94 geheel bruikbaar De Kanaaltunnel die Groot-Brittannië met Frankrijk verbindt zal pas in de lente van 1994 volledig operationeel zijn. De officiële opening zal wel volgens schema in juni 1-993 plaatsvinden. Ver traging is opgetreden in verband met noodzakelijke aanpassing van branddeuren in de nog te leveren treinrijtuigen. y*-- f PRAAG UPI-Rtr Tsjecho-Slowakije en Duitsland hebben gisteren een nieuw vriendschapsverdrag en een overeenkomst voor onderlinge samenwerking gesloten. De on dertekening van het verdrag viel samen met het tweede staatsbe zoek van bondspresident Ri chard von Weizsacker aan Tsjecho-Slowakije sinds de val van het communistische regime in Praag in 1989. De ministers van buitenland se zaken van Duitsland en Tsje- choslowakije, Hans-Dietrich Genscher en Jiri Dienstbier, on dertekenden het verdrag, dat een overeenkomst uit 1973 tus sen de Bondsrepubliek, en Tsjecho-Slowakije vervangt. De parlementen van beide landen moeten de overeenkomst nog ratificeren. Pas dan zijn beide landen aan het verdrag gebon den. De nieuwe overeenkomst ga randeert dat de Tsjechoslo- waakse-Duitse grens vastligt en niet veranderd kan worden. Verder is afgesproken dat Dui'i- land zich sterk zal maken voor het EG-lidmaatschap vtm Tsjecho-Slowakije en zijn er ook garanties afgegeven voor de 50.000 etnische Duitsers die in Tsjecho-Slowakije leven. Zij zijn vrij hun eigen taal, cultuur en religieuze gewoonten uit te oe fenen en te ontwikkelen. Het nieuwe verdrag geeft geen oplossingen omtrent vra gen over eigendomsrechten van verdreven Sudeten-Duitsers. Duitsland heeft echter ook geen herstelbetalingen uitgekeerd aan Tsjechoslo waakse joden of andere slachtoffers van het na zisme. Om die reden heeft deze groep protest aangetekend te gen het nieuwe verdrag. Havel meende echter dat „problemen die geërfd worden van de ge schiedenis niet door één bezoek of één verdrag kunnen worden opgelost. Voor dat proces is tijd nodig." In Tsjecho-Slowakije bestaat ook oppositie tegen de overeen komst, die een einde moet ma ken aan 45 jaar spanning tussen beide landen. Politici uit de oos terse republiek Slowakije ma ken bezwaren tegen het feit dat het verdrag de onafhankelijk heid van Slowakije tijdens de Tweede Wereldoorlog niet er kent. Slowakije was tussen 1939 en 1945 een fascistische staat en een marionet van Nazi-Duits- land. Soldaten dwingen parlement tot snelle keuze verslaggevers en fotografen te verspreiden. De OAS-ontmoe- ting ging gewoon door, zonder dat op de storing werd gerea- Onder druk van met de coupplegers samenwerkende sol daten, die het gebouw van het Congres onder vuur na men, hebben Haïtiaanse parlementsleden gisteravond Joseph Nerette, lid van het Opperste Gerechtshof, be noemd tot interim-president. De diplomatieke inspan ningen om de afgezette president Jean-Bertrand Aristide in zijn functie te herstellen leken te falen, terwijl in de hoofdstad geweervuur werd gehoord. PORT-AU-PRINCE Rtr-AFP-DPA Op het vliegveld van Port-au- Prince drongen gisteravond sol daten een bijeenkomst binnen waarbij vertegenwoordigers van de Organisatie van Amerikaanse staten (OAS) met de coupleiders onder generaal Cédras over de terugkeer van Aristide zouden onderhandelen. De OAS-dele- gatie zou het Caribische eiland inmiddels onder dwang van de militairen hebben verlaten. De soldaten overweldigden Aristides vroegere campagnelei der Evans Paul en sleepten hem weg. Evans riep verslaggevers toe dat hij naar Venezuela zou worden gezonden, waar Aristide in ballingschap verblijft. Een soldaat vuurde in de lucht om De ministers van buitenland se zaken van de OAS bespreken vandaag in Washington op nieuw de toestand op Haïti. De Amerikaanse minister Baker zei eerder tijdens een spoedzitting van de OAS dat indien de diplo matieke inspanningen voor de terugkeer van Aristide niets op leveren „wij nieuwe stappen moeten overwegen". Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse regering haar standpunt gewijzigd en wordt Aristide niet meer on voorwaardelijk gesteund. Was hington zou eisen dat de afge Honderden Haïtianen vluchten voor het geweld in de hoofdstad Port-au-Prince. FOTO AFP CAROL GUZY zette president openlijk het ge weld afzweert en zich bereid verklaart de macht te delen met het parlement. De Amerikaanse regering zou impliciet hebben gezegd dat Aristide deels ver antwoordelijk is voor zijn eigen val omdat hij de vorming van milities onder zijn aanhangers heeft aangemoedigd. Een afgevaardigde die zijn naam niet wilde noemen, zei voor de telefoon dat ongeveer 150 soldaten gistermiddag het Kroatische brandweerlieden spuiten op de smeulende resten van legerbarakken in Mala Buna, e soldaten in de barakken gaven zich na urenlange gevechten over. DEN HAAG GPD Duitsland steunt de Nederland se voorstellen voor de Europese politieke eenwording op hoofd lijnen toch. Dat zei de Duitse staatssecretaris voor Europese zaken Stavenhagen gisteravond voor de BBC-televisie. „Als we macht en bevoegdheden aan Europa overdragen, is een sterk en machtig Europees Parlement onontbeerlijk", aldus Stavenha gen. Verhoging van het democra- tisch gehalte van de EG-besluit- vorming en versterking van het Europees parlement vormden de kern van het Nederlandse ontwerp-verdrag voor een Eu ropese Politieke Unie (EPU). Dat werd vorige week echter door Duitsland en negen ande re lidstaten naar de prullenbak verwezen. Afgelopen weekeinde werd Nederland als EG-voorzitter op nieuw te kijk gezet door Duits land en Frankrijk. De landen belegden achter de rug van EG- voorzitter Van den Broek om een nieuwe vergadering over de Europese Politieke Unie. Frank rijk is van oudsher voorstander van samenwerking tussen reegringen onderling in de EG. Duitsland zag altijd meer in een sterke Europese volksvertegen woordiging. Stavenhagen dreigde gister avond voor de BBC-camera zelfs dat hij de monetaire een wording van Europa zal torpe deren als de EG geen democra tischer karakter krijgt. ACHTERGROND CORRESPONDENT OOSTEUROPA RUNA HELLINGA Militair zal een van beide partijen in de burgeroorlog in Kroatië de overwinning be halen. Naar het zich laat aanzien worden dat de Serviërs en het Joegoslavische leger. Ondanks illegale wapenaankopen en de verovering van tanks en ander materieel uit een aantal kazernes, zijn de Kroaten verre weg de zwakkere partij. Ze zullen volgens experts van het Internationale Instituut voor Strategische Studies in Londen waar schijnlijk binnen een paar weken zijn ver slagen. Maar moreel is in deze oorlog geen over winning mogelijk. Geen van beide partijen staat 'in zijn recht' en beide partijen heb ben op deze confrontatie aangestuurd. De Kroatische president Tudjman heeft de on afhankelijkheid van Kroatië op zeer korte termijn doorgedreven, al was duidelijk dat de Servische minderheid zich daar met ge weld tegen zou verzetten en dat hij interna tionaal niet op steun kon rekenen. Zijn Servische collega Milosevic heeft op zijn beurt vreedzame oplossingen zoals de vorming van een confederatie stelselmatig geblokkeerd en de Servische bevolking met een hetze tegen 'de Ustasha's in Zagreb' opgezweept tot een extreem anti-Kroati- sche houding. Ustasha is de naam van de fascistische organisatie die tijdens de Twee de Wereldoorlog de kant van de nazi's koos en verantwoordelijk is voor een massa moord op Serviërs. De oorlog in Kroatië neemt steeds grim miger vormen aan. Voor redelijke stem men is al lang geen plaats meer. Het is de oorlog van de nationalistische waan zin, een oorlog die evenzeer op het slag veld wordt gevoerd als in de media. Twee leiders (de Kroaat Tudjman en de Serviër Milosevic), beiden ijdel, beiden belust op macht hebben vanuit hun ze tels in Zagreb en Belgrado een situatie gecreëerd waarin uiteindelijk alleen maar verliezers zullen zijn. De voorzitter van de vredesconferentie in Den Haag, Lord Carrington, merkte terecht op dat het schieten pas stopt als beide par tijen dat echt willen. En dat is niet het geval. Ondanks de grote verliezen ziet Kroatië nog steeds een belang bij voortzetting van de oorlog. De republiek gokt erop dat de slachtofferrol de internationale gemeen schap eindelijk tot de lang verwachte er kenning zal bewegen. Bovendien kan een staakt-het-vuren mo menteel alleen maar verlies van grondge bied betekenen. Dus gaat de oorlog verder. Over het uiteindelijke aantal slachtoffers valt nog niets te zeggen, dat loopt tot nu toe naar schatting in de duizenden. De meeste doden zijn militairen en militiemensen van beide zijden, maar de burgerbevolking is ook zwaar getroffen. Zeker is in ieder geval dat de materiele schade enorm is. Een groot deel van Kroatië is al weken lang frontgebied, hele steden en dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt of zwaar getroffen: Gospic. Petrinja, Vinkovci, Vukovar, Tenja, Tovamik, Zadar, Glina, Pakrac, Dubrovnik, de reeks is lang en de vernietiging bruut. Joegoslavië had dit jaar een record-oogst, maar desondanks dreigt er voedselschaar ste. De schade die de oorlog aan de econo mie brengt, kan pas op de lange termijn worden becijferd. Maar de belangrijkste bron van buitenlandse deviezen, het toeris me, is voor de komende jaren opgedroogd. Nog los van de schade aan toeristische ste den als Zadar en Dubrovnik zal het lang du ren eer het massatoerisme zich weer in de ze regio waagt. Zeker is dat na beëindiging van de gevech ten de ellende voor de burgerbevolking niet is afgelopen. Dorpen waar buren elkaar ooit zonder probleem een kopje suiker leenden, zijn nu hopeloos verdeeld tussen Serviërs en Kroaten. Vriendschappen zijn verbro ken, gemengde huwelijken stukgelopen. Tal van mannen zijn vervuld van wraak. De oorlog zal de wederzijdse terreur niet stoppen: staatsterreur tegen de bevolkings groep die heeft verloren, terrorisme van de kant van de verliezer. In Kroatië wordt een nieuw Noord-Ierland geboren. parlementsgebouw hadden be zet. Hij voegde hieraan toe dat de soldaten het gebouw met tanks hadden aangevallen en in het gebouw hadden gevuurd. Niemand raakte gewond, maar enkele afgevaardigden waren met geweerkolven geslagen, al dus de zegsman. „Zij dwingen ons, tegen onze wil, het artikel toe te passen waardoor Aristide wordt vervangen," zei de bron. Duizenden Haïtianen zijn gis teren uit vrees voor nieuwe ge vechten, gevlucht uit de hoofd stad Port-au-Prince. Velen die de hoofdstad verlaten zijn bang dat een multinationale militaire troepenmacht naar Haïti ge stuurd zou kunnen worden om Aristide weer in het zadel te hel pen en vrezen dat dit tot een golf van nieuw geweld zal leiden in het land, waar sinds de mili taire staatsgreep van een week geleden al 250 doden zijn geval len. Kroatië en Slovenië onafhankelijk UUBUANA-ZAGREB Rtr-AP President Kucan ontvangt van daag het eerste Sloveense pas poort, met het nummert 000001. Hij moet het echter voorlopig nog in zijn zak hou den omdat er behalve de Balti sche republieken nog geen lan den zijn die de Sloveense onaf hankelijkheid hebben erkend. Hongarije en Oostenrijk zouden echter bereid zijn de Slovenen met hun nieuwe paspoorten toegang te verlenen. Slovenië richt vandaag ook grensposten in langs de 564 ki lometer lange grens met Kroa tië. Daarvoor zullen dezelfde bepalingen gelden als aan de andere grenzen, aldus een woordvoerder in Ljubljana. Slovenië en 'buurland' Kroa tië verklaarden zich vanmorgen onafhankelijk van Joegoslavië. Beide republieken hadden be gin juli, op verzoek van de Eu ropese Gemeenschap, hun on afhankelijkheid drie maanden opgeschort. Dit mortuarium liep om middernacht af. De opschorting van de onaf hankelijkheid was een onder deel van het Akkoord van Brio- ni, dat een einde maakte aan de korte oorlog in Slovenië. Op het eiland Brioni werd onder lei ding van 'vredesstichter' Van den Broek verder echter met geen woord gesproken over Kroatië, waar even later een werkelijke burgeroorlog uitbrak. Slovenen en Kroaten zijn ach teraf erg verbolgen over het ak koord, dat niet tot vrede in Joe goslavië heeft geleid. Terwijl in Kroatië de strijd met de dag ver bitterder wordt, zijn de Slove nen vooral teleurgesteld over het 'onnodige' uitstel van de onafhankelijkheid. Slovenië zal nog wel blijven deelnemen aan de vredesconfe rentie over Joegoslavië. „We hebben nog het een en ander te goed uit de inboedel", aldus Kucan tijdens een bezoek aan Parijs eind vorige week. Kucan werd daar ontvangen door pre sident Mitterrand, die hem liet weten dat van erkenning alleen als gezamenlijke actie van de EG sprake kan zijn. Kucan zei verder dat Slovenië in Den Haag nog meepraat om Kroatië mo reel te steunen. „Verder leveren we wapens, medicijnen, brand stof en voedsel", aldus Kucan. De Sloveense regering ver klaarde gistermorgen dat alle fe derale troepen het Sloveense grondgebied voor 18 oktober moeten hebben verlaten. ..Allen die na die datum achterblijven worden behandeld als leden van een buitenlands leger", al dus de regeringsverklaring. Fe derale troepen die Slovenië niet via Kroatië kunnen verlaten, moeten vanuit de havenstad Koper vertrekken. Regering heeft geen zicht op probleem BONN-FRANKFURT-KEULEN Rtr-DPA-AP De Duitse regering heeft giste ren toegegeven dat het weinig kan doen om het voortdurende geweld tegen buitenlanders een halt toe te roepen. „Geen enkel federaal initiatief kan verzeke ren dat er morgen geen geweld meer is", zei regeringswoord voerder Dieter Vogel. Vogel zei dat een oproep aan Duitse burgers om de buiten landers te beschermen het eni ge middel is waarover de Duitse regering beschikt. Hij gaf hier mee stilzwijgende steun aan groeperingen die een burger wacht hebben geformeerd om woonoorden voor buitenlan ders te bewaken tegen aansla gen. Het ontbreekt de regering aan een duidelijk beeld van de om vang van het groeiende rechts extremisme en de motieven achter de met name in de voor malige DDR hand over hand toenemende vijandigheden te gen buitenlanders. In een dezer dagen uitge bracht rapport van de binnen landse veiligheidsdienst, het Bundesamt fur Verfassungs- schutz, wordt opgemerkt dat een adequate inventarisatie van het probleem nog niet mogelijk is en dat daarover nog slechts fragmentarische informatie be schikbaar is. „De belangrijkste voorwaarde voor effectieve be strijding van het poBtWOi R<' weid ontbreekt daardoor." al dus hut rapport, dat de titel 'Rechts extremisme in het ver eende Duitsland act n nnten en tendensen' draagt. Volgens het rapport gaat het politieke geweld in Oost-Duits- land vooral uit van neonazisti- sche jongeren, de zogeheten skinheads. De overbelaste poli tie in de nieuwe deelstaten heeft bij het ontbreken van een Verfassungsschutz zoals in het westen nog onvoldoende juridi sche middelen in handen om „het kwaadaardige spook dat voortkomt uit bruin bezinksel en bekrompen en gewelddadige vreemdelingenhaat afdoende te bestrijden, aldus de schrijvers van het rapport. Gisteren werden in heel Duitsland opnieuw tientallen aanvallen op woningen en te huizen voor asielzoekers en et nische Duitsers uit Oost-Europa gemeld. De aanvallers wierpen brandbommen en stenen 00 een vluchteling uit Kroatië raak te gewond door traangas. Sinds het weekeinde zijn enkele tien tallen verdachten aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5