Binnenland Decentralisatie moeizaam KWF start aanval op Simons Hoe zit het ook alweer met die ecu? Dinsdag 8 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FR!SART (chef) PATRJCK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Zeggenschap over gymnastiekzaaltje inzet Haagse politieke strijd Tijdens de Algemene Beschouwingen in de Tweede Ka mer zal ongetwijfeld de decentralisatie van taken en bevoegdheden van rijk naar provincies aan de orde ko men. Dat proces gaat veel moeizamer dan verwacht. Over het hoe en waarom, de kabinetstruc van het 'dub bel bezuinigen' en de 'sterfhuisconstructie'. «WILFRED SCHOLTEN De directeur van de basisschool in Ommen moet zich even ach ter het oor hebben gekrabd hebben toen hij die brief uit Zoetermeer kreeg. Wat moet je daar nu mee aan? Vraag je ais school bij het ministerie van onderwijs beleefd toestemming voor een simpele uitbreiding van het gymnastieklokaal met 50 vierkante meter, krijg je een onvervalst staaltje ambtenaren dom retour. De directeur leest de brief nog eens over. Maar het staat er echt: helaas kan niet aan het verzoek worden voldaan. Op grond van het Bouwbesluit IS- OVSO en besluit WBO kan de directeur kiezen: óf het gymnas tieklokaal wordt 152 vierkante meter groter, óf de school in Ommmen moet het met de hui dige krapte doen. Vrijheid „Kijk", zegt het Kamerlid De Cloe (PvdA) als hij zijn Kamer vragen over dit voorval van zijn bureau pakt. „Dit toont toch overduidelijk aan dat gemeen ten veel meer vrijheid moeten krijgen om zelf beleid te bepa len. Want waarom moet een ambtenaar in Zoetermeer met strikte regels in zijn hand beslis sen over een gymnastiekzaaltje in Overijssel? Dat kan iedere ge meente toch zelf?" Het zijn voor De Cloe retori sche vragen. De Brabantse par lementariër is al jaren overtuigd van de noodzaak van decentra lisatie van taken en bevoegdhe den naar provincies en gemeen ten. En ook elders in de politiek belijdt men al jaren dat 'Den Haag' veel te veel regelt voor 'het land'. Jarenlange voornemens heb ben tot nog toe echter vrijwel geen noemenswaardige overhe veling van taken en geld naar de 'lagere' overheden opgeleverd. Haagse, departementale mach ten en politieke onwil hebben daadwerkelijke uitvoering altijd geblokkeerd. Ook de papieren afspraken in het regeerakkoord van het kabi- net-Lubbers/Kok over aanzien lijke decentralisatie leken gedul dig te zijn. Léken. Want de plot selinge noodzaak om 's rijks fi nanciën op orde te brengen bij de Tussenbalans heeft grote ge volgen voor het binnenlands bestuur. Het rijk moest maar eens flink wat taken afstoten. Dan kon er gelijk een doelma tigheids-korting van zo'n 550 miljoen gulden worden inge boekt, zo dacht het kabinet in februari van dit jaar. En zo geschiedde. Staatssecre taris De Graaff-Nauta van Bin nenlandse Zaken ging aan tafel zitten met vertegenwoordigers van provincies en gemeenten om over rijkstaken te spreken die eventueel 'overgenomen' zouden kunnen worden. Het re sultaat: een pakket aan over te dragen taken ter waarde van 8,5 miljard gulden. Een 'toevallig' werd het te bezuinigen bedrag ook nog keurig gehaald. Te mooi voor woorden dus. Als de plannen die er nu liggen werkelijkheid worden, kan te recht gesproken worden van een politieke aardverschuiving. Een revolutionaire stap in het staatsbestel waarin veranderin gen doorgaans met muizestap- jes plaatsvinden. Zal het dan eindelijk gaan lukken? „Nou, ik sluit niet uit dat dat de provincies zeggen: zo hoeft het niet van ons. We doen niet mee". De secretaris van het In terprovinciaal Overleg (IPO) ge looft nog niet in de revolutio naire overdracht van taken. Van Leeuwen is teleurgesteld. Na tuurlijk, het bedrag van 8 mil jard gulden is prachtig, maar daarvan is slechts 300 miljoen bestemd voor de gezamenlijke provincies. Een schijntje, zo meent het IPO. Samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) had het IPO voorstellen ingediend voor een bedrag dat maar liefst drie maal zo hoog was: 25 miljard gulden. De vertegenwoordigers van de lagere overheden voelen zich door het kabinet in hun hemd gezet. Nu hebben ze eens hun nek flink uitgestoken met het noemen van taken die het rijk beter aan hen zou kunnen over dragen en wat doet het kabinet? „Uit de etalage van 25 miljard gulden koos het rijk slechts boodschappen voor iets meer dan 8 miljard gulden net ge noeg om volgens eigen rekenre gels die bezuiniging van 550 miljoen uit de Tussenbalans te realiseren", aldus IPO-voorzit ter Beelaerts van Blokland, die als Commissaris der Koningin in Utrecht zulke harde taal doorgaans niet bezigt. Ook de gemeenten zijn onte vreden over de kabinetsvoor stellen. „Volstrekt ontoerei kend", zegt VNG-woordvoerder Meijer. Natuurlijk zitten er veel krokodilletranen tussen. Meijer geeft zelf al toe dat „het woord 'tevreden' niet past bij een lob by-organisatie als het VNG". Maar naast de beperktheid van het pakket, hebben de provin cies en gemeenten inhoudelijke kritiek. Verbaal' Die kritiek snijdt hout Kern: de 'bestuurlijke vernieuwing* die het kabinet op het oog heeft is slechts verbaal. Bovendien be zuinigt het kabinet zonder blik ken of blozen dubbel op de toe komstig af te stoten budgetten. Om met het eerste te begin nen: het pakket voorstellen is vrij willekeurig gekozen. Wat de (kabinets)visie achter de plan nen is blijft onduidelijk. Som mige onderwerpen worden op de lijst 'te decentraliseren' gezet en anderen op de lijst 'nog te onderzoeken onderwerpen' of 'af te wijzen voorstellen'. Maar waarom bepaalde onderdelen van bijvoorbeeld jeugdhulpver lening wel overgeheveld kun nen worden en andere andere delen onderzocht of zelfs meteen worden afgevoerd, blijft eveneens duister. Een ander punt van kritiek is de beleidsvrijheid. Overdragen Het verbouwen van een gymlokaal blijkt door de decentralisatie van overheidstaken meer dan eens zeer ingewikkeld. Ar - UNITED PHOTOS DE BOER van bevoegdheden is mooi, maar als het rijk daarbij karre- vrachten regels stelt, schiet je er nog weinig mee op. Tenslotte is het opvallend dat het kabinet nu tevreden is met het decen tralisatie-pakket en dat een re kensommetje leert de 550 mil joen gulden aan 'doelmatig heids-korting' slechts bij toeval wordt gehaald. Het kabinet hanteert daarbij de (onbewe zen) stelregel dat gemiddeld bij de uitvoering door de lagere overheden 7,5 procent te bespa ren valt. IPO en VNG weigeren om die reden hiermee akkoord te gaan. Sterfhuisconstructie Echt onverkwikkelijk is dat het kabinet in veel posten die voor decentralisatie in aanmerking komen, nog even snel het mes heeft gezet. Globaal is er op de ze manier zo'n 260 miljoen gul den 'dubbel bezuinigd'. Dat blijkt uit vergelijking van een in tern ministerraadsstuk van juli dit jaar en een latere versie die in augustus naar de Tweede Ka mer is gestuurd. Een 'fraai' voorbeeld daarvan is de post 'openluchtrecreatie' (naar pro vincies): in juli was er nog 49 miljoen gulden voor beschik baar; de provincies krijgen deze taak overgedragen met het uit gemergelde bedrag van 14,7 miljoen gulden erbij. De boze en teleurgestelde houding van provincies en ge meenten is op deze manier te begrijpen. Het IPO spreekt in sommige gevallen dan ook van een 'sterfhuisconstructie'. Over te dragen en uitgeklede posten worden aan de lagere overhe den gegund. Desondanks blij ven IPO en VNG in werkgroe pen met het kabinet in gesprek om zo veel mogelijk nieuwe ta- ken binnen te krijgen. Gelukkig voor hen houdt de Tweede Kamer de operatie angstvallig in de gaten. Het al genoemde Kamerlid De Cloe heeft met succes geëist dat de uitkomst van het beraad tussen kabinet en IPO/VNG naar de Kamer werd gestuurd. Eind de ze maand wordt er met de staatssecretaris over gesproken. CDA-woordvoerder Koetje houdt ook de kritische vinger aan de pols. Beide regeringspar tijen willen bovendien dat na een forse eerste decentralisatie- stap, snel een tweede zal vol gen. Het is al met al moeilijk te voorspellen wanneer onze schooldirecteur in Ommen zon der problemen zijn gymnastiek lokaal kan uitbereiden met de gewenste 50 vierkante meter. Afgezien van alle hindernissen die nog moeten worden geno men is er de vraag of het daarna allemaal zo paradijselijk wordt. Want wie kan de garantie geven dat de provinciale of gemeente lijke ambtenaar die in plaats van de rijksambtenaar de be slissing moet nemen, het beter doet? Die vraag blijft in de dis cussie hardnekkig afwezig. Europese Week tegen Kanker in teken rookverbod DEN HAAG GPD Het KWF, de Nederlandse Kan- kerbestrijdingsorganisatie, is de Europese Week tegen Kanker begonnen met een uitval staatssecretaris Simons volksgezondheid. De bewinds man roept de boosheid van de kankerbestrijders over zich af, omdat hij het kabinet niet zo ver kan krijgen tabaksreclame te verbieden. Nederland behoort tot de vier landen in de Europese Gemeen schap die dit verbod niet willen. De rest van de EG is voor. De schatkist krijgt per jaar ruim 2,6 miljard gulden binnen aan ac cijnzen op tabaksprodukten. Vanwege dit economische as pect neemt het kabinet geen of ficieel standpunt in over het re clameverbod. Blijkens eerdere uitlatingen voelt Simons zelf er wel voor, maar krijgt hij dat niet voor elkaar. Vooral omdat de ministers Kok (financiën) en Andriessen (economische za ken) zich ertegen verzetten. Het KWF verwijt Simons half slachtigheid en vraagt hem het standpunt van Nederland om te buigen in de richting van de EG-meerderheid. Simons voert nu een inconsequent beleid, al dus het KWF. Vanwege de hoge opbrengst van tabaksprodukten wordt de reclame gedoogd, ter wijl het tabaksverbruik duizen den doden per jaar eist. Tegen over de vele miljarden voor de staatsruif staat het schamele be drag van elf miljoen gulden per jaar dat voor de Europese Wee- ek tegen Kanker in 12 landen beschikbaar wordt gesteld, al dus het KWF. De afschaffing van tabak zou het kankersterttecijfer volgens schattingen met een derde doen verminderen. Met haar et voor reclame iaksindustrie de jeugd van Europa over met ro ken te beginnen, stelt het KWF. Tabaksreclame levert op die manier een bijdrage aan het vroegtijdig overlijden van bijna een half miljoen Europeanen per jaar. Het zijn Engeland, De nemarken en Duitsland, die met Nederland, het aan banden leggen van de tabaksreclame toch tegen houden. „Iedere minister van volksge zondheid die niet alles in het werk stelt om de enorme sterfte door roken te voorkomen is hiervoor medeverantwoordelijk en daardoor ongeloofwaardig in zijn functie geworden", aldus het KWF in een harde brief aan de bewindsman. Het schrijven wordt ondersteund door de Stichting Volksgezondheid en Roken en werd bekend tijdens de start van de Europese Week tegen Kanker. Bij de officiële presentatie mocht de brief niet aan Simons worden overhan digd. Ook weigerde hij na af loop op de brief van het KWF in te gaan. De staatssecretaris begroette wel instemmend het verschij nen van het nieuwe KWF-tijd- schrift 'OverLeven'. Het blad, dat in een oplage van ruim 20.000 vier maal per jaar ver schijnt, is bestemd voor de wachtkamers van de huisartsen. Korte artikelen zullen de be langrijkste onderwerpen op kankervoorlichtingsgebied be handelen. Het eerste nummer staat in het teken van vroege opsporing en bevolkingsonder zoek. Die onderwerpen staan ook centraal in de Europese Week tegen Kanker, die nog tot en met zondag 13 oktober duurt. LEIDEN PASCALE CAPFTTI Dat de eenwording van Europa dichterbij komt, weet bijna ie dereen. Maar dat dit bijvoor beeld betekent dat de grenzen niet helemaal opengaan, is voor velen onbekend. Ook slimme rikken die een goedkope Merce des in Duitsland willen kopen en de slag van hun leven den ken te gaan slaan, komen be drogen uit. leonieke Samsom weet het allemaal te vertellen. Als pro jectleider werkt de 26-jarige his torica sinds een half jaar bij de Eurolijn: een telefoonvraagbaak over Europa 1992 en alles wat daarmee samenhangt. Sinds de spot van de Eurolijn in juli vijf avonden per week op de televisie werd uitgezonden, stromen de telefoontjes binnen. De vragen top-4: Hoe kan ik een eigen bedrijf in het buitenland opzetten? Hoe kom ik aan werk in het buitenland en hoe zit het met mijn verblijfsvergunning? Wat gebeurt er met de invoer rechten, de btw en de accijnzen na 1992? En: hoe zit het nou met die ecu? Het kantoortje van de Eurolijn zetelt vanaf juli 1989 in Leiden, op de bovenverdie ping van het distributiecentrum van de Staatsdrukkerij-Uitgeve rij (SDU-DOP). Het Nederlandse voorzitter schap van de EG per 1 juli en de naderende openstelling van de grenzen, waren aanleiding om ook de burgers bewust te ma ken van de consequenties en de mogelijkheden die Europa na 1992 biedt. Dit leidde tot een enorme stijging van het aantal telefonische vragen. Was dit aantal in mei nog maar 34, in juni bedroeg het aantal tele foontjes al 79 en in juli nam het toe tot 381 bellers. In augustus was de belangstelling wat min der: 194 verontruste, nieuwsgie rige, leergierige, zenuwachtige of dollartekens in de ogen heb bende bellers. Samsom: „De kennis zelf hebben wij niet in huis, we vor men slechts het opvangnet voor vragen van particulieren. We kunnen mensen meteen door- pluggen naar instanties die wel met de vraag uit de voeten kun nen. Hierdoor raken de vragen stellers niet verstrikt in het web van een ministerie waar ze steeds worden doorverbonden en aan het eind niet meer weten met wie zij nu eigenlijk hebben gesproken." Een kamelendrijver uit Italië die zijn beesten naar Nederland wil halen en piekert over hoe dat moet, wordt door gestuurd naar Landbouw en Visserij. Een ondernemende im ker die zijn bijenvolk in honing rijk Frankrijk wil laten werken, vraagt of hij invoerrechten moet betalen. De mari krijgt een spe cialist van het ministerie van fi nanciën aan de lijn. Een para normaal genezer die geld ruikt in Duitsland en daar een eigen praktijk voor ogen heeft, vraagt zich af of in dat land dezelfde voorschriften als in Nederland gelden. De Eurolijn-telefonistes verwijzen de man naar de Duit se ambassade. Zenuwachtige omaatjes die hun geld in een oude sok of on der het matras bewaren, kun nen door de beide dames zelf worden gerustgesteld. Zij hoe ven niet bang te zijn dat de Ne derlandse gulden wordt afge schaft en dat hun spaargeld waardeloos wordt als de ecu is ingevoerd. Een 'mistery man' of 'woman' moet voorkomen dat de aan dacht van de telefonistes ver slapt. Periodiek verricht de Rijksvoorlichtingsdienst onder zoek naar de werkwijze en doel matigheid van de vraagbaak „Een soort privé-detective legt ons een vraag voor", zegt Samson, „Wanneer er wordt ge beld, door wie en met wat voor vraag men bij ons te rade komt, weten we echter niet." KOKANJE De Kinderboekenweek die vorige week van start is gegaan heeft nu ook haar eigen rel. Zoals er in het verleden veel te doen is geweest om sommige geschenken in de literaire Boe kenweek, zo is er nu heisa ontstaan rond 'Het wonder van Frieswijck' van Thea Beek- Het boek zou een racistische lading heb ben. In het weekeinde verscheen er een donkerhuidige dame van een anti-racisme comité in het Jeugdjournaal met de mede deling dat men kinderen van deze tijd niet mocht lastigvallen met de vooroordelen uit een vroegere tijd. En gisteren las ik in de Volkskrant een boos stuk van een onder wijskundige die niet begrijpt waarom onze huidige „multi-etnische samenleving" met een dergelijk racistisch produkt wordt op gezadeld. Deze reacties doen mij sterk denken aan de protesten die in de weken voor vijf decem ber altijd weer te horen krijgen. Net als het Sinterklaasfeest zelf, behoren die langza merhand tot onze folklore. Ook dan ergeren de anti racisme comité's en de onderwijs kundigen zich aan de figuur van Zwarte Piet, in wie zij een slaaf en een karikatuur van de neger herkennen. Volkskundigen zijn het daar overigens niet mee eens. Vol gens hen is hij een overwonnen duivel die tot knecht is gedegradeerd. In 'Het wonder van Frieswijck' gaat het niet om Sinterklaas en Zwarte Piet, maar om een Portugese koopman en zijn negerslaaf- je Danga. Zij stappen in 1470 door de stads poort van Kampen en verwekken daar grote opschudding. „Het is een duivel aan een ketting', riep e visverkoper. de zonde", gilde e Die reacties zijn heel normaal in een chris telijke gemeenschap die nog nooit eerder een neger had gezien. Voor christenen is zwart de kleur van het kwaad en de zonde. Afrika werd dan ook eeuwenlang als een vervloekt continent gezien, waar de afstam melingen van Cham en Kaïn woonden. De zwarte huidskleur was een Kaïnsteken. Het was dan ook de taak van de zending en de missie om licht in deze duisternis te ontste ken. Danga wordt pas echt een mens als hij Gods genade deelachtig wordt: „Een neger over wie Onze lieve Vrouwe zich had ont fermd kon geen duivel zijn!" Daar gaat het natuurlijk om Danga heeft een ziel en dus kan hij bekeerd worden. Vanwege de contacten met Afrika was men in de vijftiende eeuw in Portugal al goed be kend met zwarte mensen. Zodra zij gedoopt waren, kwamen zij bij rijke families als slaaf in dienst. Later vermengden zij zich met het Portugese volk. De Europeanen vergaapten zich niet alleen aan de Afrikanen, maar later ook aan de In dianen die Columbus meebracht. Weer la ter was dat het geval bij de Zuidzee-bewo- ners die door de ontdekkingsreizigers Cook en Bougainville mee aan boord waren ge nomen. In de vórige eeuw was het zelfs heel normaal om 'wilden' op wereldtentoonstel lingen of bij speciale shows, die door het land reisden, aan het publiek te tonen. Niet alleen de Europese reizigers stonden paf van de primitieve volken die zij in verre streken tegenkwamen. Ook die volken zelf schrokken zich een hoedje. Kon je wezens met een blanke huid en blond haar wel tot het mensdom rekenen? Wat waren het, de monen of goden? Iedereen wil die blanke huid aanraken en later op de avond kijkt de hele kampong gespannen toe of de vreem deling voor het slapen gaan ook zijn blanke vel zal uittrekken. Wat de critici Thea Beekman verwijten is dat zij een realistisch beeld schildert van de zeden en gebruiken in voorbije tijden. Dat beeld strookt niet met de idealen van de huidige multi-etnische samenleving. De zaak is uiteraard dat dergelijke idealen en een dergelijke samenleving vroeger niet be stonden. Wie die idealen moedwillig op het verleden gaat projecteren, doet aan geschiedverval sing. Je kunt je natuurlijk wel de vraag stellen of het verstandig is om in deze tijd van 'toene mende vreemdelingenhaat', zoals de brief schrijver het uitdrukt, een dergelijk boek als nationaal geschenk uit te kiezen. Wat had men dan gewild? Een bloemlezing uit Ot en Sien of uit Dik Trom? Een herdruk van 'De brave Hendrik'? Nee, het is heel goed dat kinderen weten hoe hun voorouders leefden en hoe zij dachten. Dan mogen zij proberen om het beter te doen. GERRIT JAN ZWIER MEDEWERKER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4