Leven en wonen De moderne moeder als de psychologische superkloek Architecten in de badkamer Gels voor het gezicht: verfrissend alternatief Een haag tegen pottekijkers Dinsdag 8 oktober 1991 25 Sphinx vroeg een aantal jaren geleden designers van naam hun gedachten te laten gaan over 'de nieuwe badkamer'. Zij ont wierpen met behulp van tegels en sanitair een aantal innoverende, aangenaam ogen de badkamers met een duidelijke toekomst visie. Na Jan des Bouvrie en Mart van Schijndel heeft nu architect Arno Meijs (onder meer bekend als ontwerper van het Nieuwe The ater in Maastricht) de handschoen opgeno men. Hij koos voor ronde wanden, onder meer om een zekere geborgenheid, eigen aan het intieme badkamergebeuren, te cre- eren. Anderzijds wist hij de grotere open heid die er tegenwoordig op dit gebied be staat te symboliseren door een 'uiüopende' ruimte en een direct contact met de natuur. Voor zijn ontwerp koos Meijs de luxe sani- tairserie Ravenna in een zachte aquareltint. Het sanitair wordt gekenmerkt door zachte, golvende lijnen, aantrekkelijke rondingen, een harmonieuze vormgeving en luxueuze afmetingen. Bad en douchebak zijn uitge voerd in kunststof. Voor de wandtegels koos hij terracotta gecombineerd met zalmroze. Zeer geraffineerd zijn ook de groene Color- box strips, verticaal in de doucheruimte aangebracht. Voor de vloer gebruikte hij Aquafort tegels in verschillende kleuren. Misschien geen badkamer die in elk huis (en bij elke portemonnee) past maar wel met een aantal facetten die ook afzonderlijk toegepast kunnen worden. Het ontwerp be vat zeker een aantal stimulerende ideeën. Informatie: Sphinx, Maastricht, 043-632200. Onderzoekers constateren: Kinderen hebben is geen onverdeeld genoegen Vrouwen en onvrede. Het lijkt een oeverloos, bodemloos onderwerp. Veel vrouwen zijn ontevreden over de communicatie in taal met hun (mannelijke) partner, gezien recente onderzoeken (Deborah Tannen). Wat de seks betreft is het over de hele linie kennelijk huilen met de pet op (zie de onderzoeken van o.a. Shere Hite). En het lichamelijk welbevinden, daarover heeft Naomi Wolf recent een boekje opengedaan. Een niet gering percentage van de wes terse vrouwen lijdt aan eetstoornissen als anorexia en bulemia, ziekten die uitingen zouden zijn van onvrede met het eigen lichaam. echt tijd vrij te maken voor huishouden of kinderzorg. En bij de gedachte dat zijn vrouw meer verdient of in de maatschappij 'belangrijker' is dan hij wordt hij helemaal zwak, ziek en misselijk. INGE VAN DEN BUNK Vlekkenpen Vlekken op kleding e.d. kunnen veroorzaakt worden door. vet, schoensmeer, kleurstof fen, lippenstift enz. Velpon heeft een uni versele Vlekkenpen' ontwikkeld, waarmee vlekken van de meest uiteenlopende aard verwijderd kunnen worden. De tuit is te vens doseerder.en niet te veel van de vloei stof verspreidt. Na de behandeling moet de stof met water gewassen worden. De Vel pon Vlekkenpen is niet geschikt voor zijde, kunstzijde, leer en suède. Bepaalde vlekken worden alleen goed bestreden als ze on middellijk na het ontstaan behandeld wor den. De Vlekkenpen kost 5,95 (15 ml). Om even vrolijk door te gaan met opsom men, ook het moederschap is geen onver deelde bron van vreugde. Dat is de consta tering van Trudie Knijn (socioloog) en Carla Verheijen (psycholoog). Zij promoveerden in 1988 op een onderzoek naar opvattingen over het moederschap in de afgelopen drie decennia. Van dit onderzoek is inmiddels een boekhandelseditie gemaakt Titel: 'Kie zen of delen'. Ondertitel: Veranderingen in de beleving van het moederschap'. Als je om je heen kijkt naar echtparen die jonge kinderen hebben en die van plan zijn of waren om daar samen voor te zorgen, zie je wat er doorgaans gebeurt. De man gaat na de geboorte van het eerste kind (en an ders zeker na de geboorte van nummer twee) méér uren werken, méér geld verdie nen, minder in het huishouden doen en minder voor de kinderen zorgen. De vrouw gaat minder uren werken, minder verdie nen, en meer voor huishouden en kinderen zorgen. Men had het niet zo bedacht van te voren, men vindt het niet ideaal, maar het gebeurt. Het grappige is dat bijna alle moderne, hoog opgeleide echtparen hun zeer per soonlijke redenen en motivaties hebben om de rollen te laten verschuiven in de richting van het traditionele model. Maar als je van een afstandje kijkt, lijkt het bijna een na tuurwet. Dat is het natuurlijk niet. Het probleem is dat de meeste mensen in hun hart veel con servatiever zijn dan met hun mond, dat de modale man het problematisch vindt om Zorgzame hand De modale vrouw op haar beurt vindt dat haar kinderen haar zorgzame hand en haar moederlijke aandacht nauwelijks kunnen missen, en dat zijn carrière toch eigenlijk veel belangrijker is dan die van haar. Dat nu, breekt haar lelijk op. De groep vrouwen van 30 tot 40 jaar met jonge kinderen leidt onevenredig aan psychosociale klachten. Knijn en Verheijen constateren dat 21 pro cent van de door hen ondervraagde vrou wen 'zoveel gezondheidsklachten heeft dat de kwaliteit van hun leven hierdoor wordt bedreigd'. Nog een opvallend getal: In de onderzoeks groep (543 moeders met jonge kinderen, uit uiteenlopende sociaal-economische milieus, maar allemaal wonend in Nijme gen), maakt slechts 9,5 procent gebruik van betaalde oppasvoorzieningen als crèche, oppas thuis, of gastgezin. Wat de eigen fi nanciën betreft: Van de onderzochte vrou wen zou nog geen 5 procent in staat zijn zelfstandig in hun levensonderhoud te voorzien. Knijn en Verheijen hebben hun moeders in tweeën verdeeld: traditionele en individua listische. De moeders uit de eerste groep zijn er altijd vanuit gegaan dat ze kinderen zouden krijgen en dat zij daarvoor zouden zorgen, terwijl de man kostwinner zou wor den. De groep individualistische vrouwen, die over het algemeen hoger opgeleid is, heeft andere ambities dan huisvrouw worden. Deze vrouwen zien het moederschap als een keuze: er is over nagedacht. „Zij bena drukken de zelfstandigheid van de vrouw, staan positief ten opzichte van een gelijke taakverdeling tussen de ouders en vinden dat moeders zelf moeten kunnen uitmaken hoe ze hun leven met kinderen inrichten." De veranderingen in het denken over het moederschap sinds de jaren zestig vatten de onderzoeksters met de volgende tref woorden samen: in 1960 opoffering, in 1970 opvoeding en in 1980: ontplooiing. Per soonlijke ontplooiing van de vrouw, wel te verstaan. Dat het daarmee meestal niet loopt zoals gedroomd en gedacht, blijkt al uit het bo venstaande. Het is, als je graag illusies koestert over roldoorbreking en carriè rekansen voor vrouwen, over een verande rende, meer betrokken positie van vaders ook, moeilijk om het boekje van Knijn en Verheijen zonder toenemend tandenknar sen te lezen. Maar illusies koesteren is iets dat vrouwen toch al veel te veel doen. Zo blijkt het een il lusie om te menen dat je beroepshalve of op het vlak van zelfontplooiing iets kunt be reiken als je niet de zeldzame man in huis hebt genomen die gelijk wil delen in huis houden en kinderzorg. Zeker als je boven dien een onoverkomelijke tegenzin hebt in betaalde kinderopvang. Het laatste wordt door veel van de geïnterviewde vrouwen omschreven als 'je kind aan een vreemde overlaten'. „Nogal eens spraken wij vrouwen die ervan overtuigd zijn dat niemand de gevoelens van haar kind zo goed kent als zijzelf, dat niemand daar zo goed mee kan omgaan als zij. Dat maakt haar meer verantwoordelijk, meer onmisbaar dan de vader. Maar de prijs die ervoor betaald moet worden is hoog: het maakt de marges om buiten het gezin activiteiten te ondernemen bijzonder klein. Doordat ook hij de moeder als meest Crèmes en lotions raken minder in trek INEKE VAN DER MEER Gel-produkten voor het gezicht worden steeds geliefder bij de consument. Het is een verfrissend alternatief voor crèmes en lotions. Gels zijn vetvrij, sneller werkzaam en aangenaam in gebruik. Ze zijn een goe de dag- en nachtverzorging en 'geknipt* als ondergrond voor de make-up. Margaret Astor heeft haar 'Pure'-serie daar om uitgebreid met drie verschillende nieu we gels. De Aloë Vera Gel bevat een hoog percentage Aloë Vera extract, waardoor de ze gel veel vocht aan de huid afstaat en het vocht ook lang vasthoudt. Aloë Vera kal meert de huid van vrouwen die aan stress en in grote (in)spanning bloot staan. Daar naast verzacht het de geïrriteerde huid. De Pure Collagen Gel helpt de huid om haar vochtgehalte op peil te houden. Hij zorgt er verder voor dat de huid elastisch blijft en beschermt haar tegen schadelijke invloeden van buitenaf, zoals luchtveront reiniging. Kortom deze gel houdt de huid fit, glad en soepel. Tenslotte is er de Pure Vitamine E Gel, die door de hoeveelheid vitamine E-complex het vochtvasthoudend vermogen van de huid vergroot. Bovendien beschermt vita mine E tegen snelle veroudering van de huid, die onder invloed van (zon)licht rijke lijk ontstaat. Rimpelvorming wordt dus krachtig tegengegaan. Deze gel is eveneens zeer geschikt voor mannen om hun door het scheren geprik kelde huid te verkoelen en te verzachten. De nieuwe 'Pure' produkten zijn vanaf sep tember verkrijgbaar bij parfumeriezaken, die het merk Margaret Astor verkopen. De prijs van de gels is 14,50 per stuk (inhoud 150 ml). Een andere verfrissende gel is de New West Glacia Gel, licht geparfumeerd met een mix van ozon, noten, citrus, rozemarijn, laven del en een vleugje kruidnagel. De combina tie van allantoïne en aloë werkt kalmerend, verkoelend en vochtherstellend. Bij het aanbrengen op het gezicht verdwijnen ver moeidheid en stress. Huidirritaties na het scheren worden minder door de verzach tende- en vochtherstellende werking. Na een warme dag in de zon verkoelt de gel de huid en het ontspant vermoeide spieren na het sporten. Een pot met een inhoud van 200 ml kost 42 gulden. verantwoordelijke en bekwame ouder be schouwt, verwerft de man zich aanzienlijk meer vrijheid ten opzichte van de kinderen. Grote afwezige Kortom: de moeder als psychologische su perkloek. Het hoeft niet te verbazen dat veel van de Nijmeegse vaders meer of veel meer dan 40 uur per week werken. De kostwinner als grote afwezige. Als je niet een paar zeld zame uitzonderingen op de regel zou ken nen, vrouwen die naar genoegen kind en carrière combineren, mannen die meer doen dan de afwas, zou je na het lezen van 'Kiezen of delen' spontaan in huilen uitbar sten. Een actieplan, of praktische wenken voor vrouwen die het anders willen (gaan doen) biedt het boekje niet. Het pretendeert niet, meer te zijn dan een inventarisatie, ook al staan in het slothoofdstukje wat nobele aanbevelingen voor beleidsmakers en de rijkelijk vage opmerking 'dat vrouwen hun diepgeworteld gevoel van verantwoordelijk heid jegens anderen wellicht ook kunnen uitbreiden, in die zin dat het evenzeer hen zelf als anderen betreft'. Mag het wat duide lijker en met wat meer strijdlust alstublieft? Trudie Knijn en Carla Verheijen, 'Kiezen of delen. Veranderingen in de beleving van het moederschap'. Uitg. An Dekker. SPREEKUUR TUIN We zijn een vreemd volkje, 's Avonds met de lichten aan laten we de gordijnen open zodat iedereen kan zien hoe gezellig we rond 'het kastje' zitten. Maar als het zomert en we willen buiten zitten in onze tuin, dan mag geen mens ons zien. Dan willen we de tuin hebben afgeschermd met een muur, een schutting of een heg. Over die laatste groene afscheiding willen we het hier hebben. Het is nu de tijd om een heg te planten of om eventueel een gammele schutting of rieten mat door een heg te vervangen. Hoewel er talloze planten ziin, die als heg kunnen worden gebruikt, blijkt in de praktijk dat liguster, taxus en haagbeuk bij de meesten de voorkeur heb ben. Zeker voor heggen die rond de 1.50- en 2 meter hoog moeten worden. Over lagere afscheidingen hebben we het een andere keer. Om te beginnen moeten we zorgen voor goede gezonde planten. Meestal worden die bij een tuincentrum gehaald of bij een grote kwekerij besteld. Hoeveel van die planten hebben we nodig? Afhankelijk van de grootte en dus ook van de prijs van de planten, houdt men het op 3 tot 5 planten per strekkende meter. Dat wordt dus een kwestie van plussen en minnen. Is het be sluit genomen, dan gaan we aan het werk in de tuin. We graven een lange brede sleuf van 50 cm breed en 30 - 40 cm diep, afhankelijk van de grootte van de planten. Onder in de sleuf maken we de grond nog eens extra goed los en strooien we er een laag compost in. Daarna komen de planten, die we flink te ruggesnoeid hebben (lijkt zonde, maar is beter om een heg aan de onderkant goed vol te krijgen) in de sleuf. Ze moeten zo ver van elkaar af staan dat de planten elkaar bijna raken. Als alles mooi op zijn plaats staat, wordt de sleuf opgevuld met aarde gemengd met goede compost. De heg kan niet goed ge noeg worden verzorgd bij het planten. We willen immers zo goed en zo snel mogelijk gevrijwaard zijn van pottekijkers. Onze tuin is geen huiskamer. Is alles opgevuld, dan eerst stevig aanstampen en tot slot heel veel water geven. Ook als het regent begieten of de slang erop, om de grond vooral goed tus- i de wortels te spoelen. LEZERSVRAAG MEVROUW PORTIER UIT HAARLEM tobt met haar bloeiende planten op afstand van zes meter van grote bomen. De allereerste vraag is: raken de uiteinden van de takken de plaats waar de planten staan? Dan zitten er zeker wortels in de grond van de bomen (waarvan ik de naam helaas niet kan lezen). Elke boom maakt wortels tot onder de uiteinden van de takken, omdat daar het meeste vocht in de grond komt. Het bladerdak houdt immers de regen vlak bij de stam tegen. Is dat het geval, dan is een verhoogde border een simpele en mooie oplossing. Gewoon flink wat goede tuingrond opbrengen zodat de bloemen- border ongeveer 25 cm hoger komt te lig gen. Stenen, houten stammetjes, bielzen of wat dan ook houden de aarde op zijn plaats en de bloemen hebben volop goede grond om te groeien en te bloeien. Staan de bo men ver van de border en groeien de plan ten desondanks niet dan klopt de samen stelling van de grond niet. Die ziet er overi gens voortreffelijk uit: voldoende humus, een goede zuurgraad (het enige dat ik op ei gen houtje kan meten). Maar of er wellicht gifstoffen inzitten of dat er een verkeerde verhouding van voedingsstoffen in zit kan ik niet beoordelen. Hebben buren geen last van slecht groeien de planten? Als dat niet zo is, dan ófwel een grondonderzoek aanvragen bij Centraal Bo- demkundig Bureau, postbus 807,7400 AV Deventer, tel. 05700-20500, ofwel net als onder bomen een dikke laag goede grond aanbrengen waarin de planten kunnen wortelen. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem La.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Waar rook is De heer Jansen is net 62 gewor den. Een keurige, altijd goed in het pak zittende man die in zijn arbeidzame leven het familiebedrijf gestaag heeft doen groeien, zodat hij er nu warmpjes bij zit. Zijn twee zoons hebben het vorig jaar de zaak overgenomen en meneer Jansen ge niet van letterlijk welverdiende rust Hij is van plan samen met zijn vrouw de verre rei zen te gaan maken waar hij al jaren van droomt. Plannen te over, maar nu zit hij in de spreekkamer en het lijkt of van zijn aan stekelijke vitaliteit de fleur af is. Hij zegt zich wat moe te voelen en meer te hoesten dan anders. Hij is een forse roker en heeft al sinds jaar en dag een rokershoestje. Ik schat dat hij de afgelopen 40 jaar zo'n 360.000 sigaret ten heeft opgestoken. Een indrukwekkende hoeveelheid, die je echter makkelijk haalt als je een pakje per dag rookt. Waar meneer Jansen zich het meest bezorgd om maakt, komt pas in de loop van het ge sprek naar voren. Hij heeft een paar keer, tijdens een flinke hoestbui, een beetje bloed opgehoest 'en daar ben ik knap van ge schrokken, dokter'. Zijn onuitgesproken vraag blijft vooralsnog tussen ons in hangen. Eerst kijk ik de heer Jansen na, maar afge zien van de afwijkingen die passen bij zijn overvloedig sigarettengebruik, vind ik niets bijzonders. Ik leg hem uit dat zijn bezorgd heid terecht is omdat ophoesten van bloed altijd erg serieus genomen moet worden en dat hij daarom op zeer korte termijn door de longarts onderzocht zal worden. We moeten zeker weten of hier niet iets kwaadaardigs achter zit'. Iets kwaadaardigs. Longkanker. Hoeveel mensen per jaar in Nederlatid longkanker krijgen, is niet exact bekend. Het sterftecijfer wel. Elk jaar overlijden ongei>eer 8000 man nen en 1000 vrouwen aan deze ziekte. Long kanker is daarmee verreweg de belangrijkste oorzaak van kankersterfte bij mannen en de ziekte zal binnen enkele jaren bij vrouwen borstkanker van de eerste plaats verdringen. Nog geen eeuw geleden was longkanker een zeldzame ziekte. Het ophoesten van bloed was destijds geen waarschuwingssignaal dat er mogelijk een kwaadaardige tumor in het spel is, maar een teken van tuberculose of hartgebrek. Hedentendage moet kan degenereren tot kankercel. Eén bepaalde prikkel, initiator genaamd, brengt een ver andering teweeg in het erfelijk materiaal van de cel, het DNA Vervolgens zijn er an dere prikkels nodig promotoren, die de in middels veranderde cel er toe brengen onge remd te gaan delen.In sigaretterook zitten zowel promotor- als initiatorstoffen, en het roken van sigaretten op zichzelf is dus 'prik kelend'genoeg om kanker te veroorzaken. De huidige epidemie van longkanker is vrij wel uitsluitend het gevolg van het roken van sigaretten. Het oorzakelijk verband tussen roken en het krijgen van een longcarcinoom is zo buiten alle twijfel aangetoond, dat het de Amsterdamse hoogleraar cardiologie, prof. dr. A.J. Dunning tot de volgende uit spraak bracht: 'Als morgen een honderdste van deze verbanden werd aangetoond tus sen het eten van andijvie en darmkanker, dan werd de laatste krop door de mobiele eenheid in beslag genomen Het is inder daad moeilijk te begrijpen dat een stof, die met zekerheid kankerverwekkend is, in Ne derland niet alleen vrij verkrijgbaar is, maar zelfs met goedkeuring van de overheid via de reclame aan ons wordt aangeprezen. Roken veroorzaakt longkanker. Maar. niet bij iedereen en niet meteen. Pas na jaren krijgt een gedeelte van de rokers één of ande re vorm van longkanker. Dit uitgestelde en beperkte risico doet de meeste rokers geloven dat het met die schadelijke gevolgen wel niet zo'n vaart zal lopen. Als de eerste sigaret di rect zou leiden tot puisten, wratten, haaruit val of andere even hinderlijke als onschuldi ge aandoeningen, zou het eerder nagelaten worden dan nu, waar het in Nederland jaarlijks één-derde van de kankerdoden eist. Is eenmaal de diagnose longkanker gesteld, dan kan slechts één op de tien patiënten nog hoop op genezing koesteren. Bij de andere 90% is de kwaal al zover voortgeschreden dat opereren geen zin meer heeft, en de tu mor slecht tijdelijk in z'n opmars geremd kan worden. Vijf jaar na her stellen van de diagnose leeft minder dan 10 van de pa tiënten nog. Dit zijn buitengewoon treurig- stemmende cijfers, vooral wanneer men zich realiseert dat longkanker vrijwel volledig voorkómen kan worden. Al deze cijfers en oi»erwegingen zijn bloed ophoesten gezien worden als het eerste neer Jansen niet meer van belang. Het on- symptoom van longkanker, en is het altijd derzoek van de longarts toonde aan dat in reden in een ziekenhuis nader onderzoek zijn linker long een grote tumor zit, die al ii te laten verrichten. Een kankercel trekt zich niets aan van de wetten van het lichaam. Hij verricht zijn ta ken niet meer, maar deelt en groeit onge breideld, en trekt zich daarbij niets aan van de grenzen tussen weefsels. Tumoren in de long bijvoorbeeld kunnen vanuit het long weefsel doorgroeien tot in het middenrif of de borstkas. Naast deze ongeremde groei ter plaatse kan een tumor zich ook uitzaaien. Via lymfe of bloed worden kankercellen ver sleept naar een andere plaats in het lichaam om daar weer uit te groeien tot een dochter gezwel (metastase). Hoe een cel ertoe komt zich zo te gedragen dat hij uiteindelijk het hele organisme en daarmee ook zichzelf vernietigt, is niet tot in details bekend. Uit onderzoek is gebleken dat een gezonde cel een aantal prikkel van verschillende aard moet krijgen, vóór hij i aantal lymfeklieren is uitgezaaid. Zijn toekomstplannen, het reizen, het genieten van de kleinkinderen, zullen moeten wijken. Meneer Jansen zal zijn 65e verjaardag naar alle waarschijnlijkheid niet n ken. Stop met roken voordat roken u stopt!

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25