Sport Madeion Maurice is nog sprakeloos Play-offs waterpolo voorlopig in de ban Teamverband nog zoek bij LUSV Ajax welkom in Düsseldorf McDonald's moet buigen Dinsdag 8 oktober 1991 A VAN WANROOY ROB MADELON MAURICE: „Niemand had dit durven dromen. Het was ook zo onverwacht" Nieuwkoopse net terug van EK volleybal Volslagen overweldigd vergat Madeion Maurice tijdens de huldiging zelfs om haar jarige vader te feliciteren. Bij haar terugkeer in Nederland is ze nog steeds vrijwel spra keloos. „Ik kan het nog niet geloven. Het is zo onwerke lijk." De 22-jarige Nieuwkoopse is net terug uit Italië waar ze uitkwam voor haar vaderland tijdens het Euro pees Kampioenschap volleybal. De nationale ploeg dwong daar zoals bekend ten koste van het gastland plaatsing af voor de Olympische Spelen van 1992 in Bar celona. „Niemand had dit durven dromen. Het was ook zo onverwacht." AMSTERDAM MARTIN HOEKSTRA Maurice begon op veertienjari ge leeftijd met volleyballen in Nieuwkoop. „Ik heb een paar jaar in de jeugd gespeeld bij de Waterlanders en ook nog in het eerste. Op mijn achttiende ben ik in Amsterdam medische bio logie gaan studeren. Daar ben ik ook gaan wonen en dus zocht ik een club in Amsterdam. Dat werd düs Delta Lloyd/AMVJ. Het eerste jaar heb in het twee de seniorenteam gespeeld, maar vanaf het tweede seizoen heb ik constant in het eerste ge speeld." Dat resulteerde in mei in een uitverkiezing voor de Neder landse volleybalselectie van bondscoach Peter Murphy. „Pe tra de Wild viel met een blessu re af, dus moest er iemand bij komen. Tot mijn grote verba zing werd ik uitgekozen. Echt, ik had het niet verwacht, want ik was tijdens het seizoen ziek ge weest en heb daarom ook nooit echt - lekker kunnen spelen. Niettemin was ik zeer verheugd met mijn uitkiezing." Bij de eerste training werd Maurice meteen gewaar schuwd. „Ik moest me voor de volle honderd procent geven en er echt achter staan, want het zou zeer zwaar worden. Je moest het echt willen. Ik zou immers niet tot de basisspeel sters behoren, op voorwaarde dat ik al het team zou halen. Eerst moest ik maar eens een aantal keren komen meetrai- nen. Dan kon ik kijken wat ik er van vond. Peter Murphy zou dan wel zien of ik in de ploeg paste." Eind mei moest de nationale ploeg zich in Bazel kwalificeren voor de Europese kampioen schappen. Vlak voor het vertrek werd de Nieuwkoopse ingelicht dat ze haar opwachting in Oranje kon maken. „Dat was onwijs. Ik heb niet zo veel ge- DAC 2 geeft visitekaartje af LEIDEN «FRANK BONTE VOLLEYBALMEDEWERKER In de eerste klasse van de regio nale volleybalcompetitie zal de strijd bij de mannen stellig het nodige vuurwerk brengen. DAC 2, NOVO 2, RW 2, Graficon 2 en natuurlijk LUSV en SKC lijken aan elkaar gewaagd. Gemini- /Kangeroes 3, TOI, Leython 3 en 4 en DVO zullen alle zeilen moeten bijzetten om de betere techniek en vooral de routine van de eerstbedoelde teams te weerstaan. In het eerste treffen van de mindere teams boekte Gemini- /Kangeroes 3 een even verdien de als nuttige winst in Voor schoten tegen debutant Ley thon 4, 15-6, 15-10, 15-9. Deze op het oog simpele winst waar borgt echter niet dat ook de re turn zo simpel zal worden ge wonnen. De jonge ploeg van Leython 4 heeft technisch zeker meer in de mars dan het liet zien. Routine De routine van Gemini /Kange roes 3, met in de hoofdrol Frank Snieders gaf echter de doorslag. DAC 2 gaf een visitekaartje af door LUSV, dat duidelijk nog zoekt naar teamverband, reso luut af te troeven, 15-12, 15-12, 15-8. NOVO 2 hield SKC in Noord- wijk op 2-2 met de score 8-15, 15-11, 16-17, 15-3. De slag kracht van NOVO 2 deed niet onder voor het slagwerk van SKC. Zonder meer een goede wedstrijd waarbij de fouten niet storend waren, 8-15, 15-11, 16- 17,15-3. AMSTERDAM «ANP De autoriteiten van Düsseldorf hebben er geen bezwaar tegen dat Ajax zijn thuiswedstrijd in de tweede ronde van het toer nooi om de UEFA-beker op nieuw in het Rheinstadion speelt. De Amsterdamse club kreeg maandag uit de Duitse speeld in Zwitserland. Alleen te gen de mindere goden, zoals Luxemburg, kwam ik in actie. Maar dat vond ik ook heel nor maal. De andere speelsters za ten al langer bij de ploeg en die hadden natuurlijk veel meer uren gemaakt. Ik was er immers net bij. De anderen hadden ook meer vastheid. Ik kwam om te leren en dat vind ik helemaal niet erg. Ik wil ook veel leren en op dit soort toernooien kan dat goed." De Nederlandse ploeg plaats te zich eenvoudig voor het 'gro te' toernooi. „Dan krijg je te maken met een intensieve voor bereiding. Een tweede plek zou Barcelona betekenen. Dat houdt in dat er hard getraind moet worden. Tijdens een van onze oefenstages, die in Japan, trainden we soms wel acht uur per dag. Zo hard had ik nog nooit getraind. Het is ook heel moeilijk uit te leggen aan een buitenstaander hoe dat is. Dat is gewoon niet te doen. Alleen de mensen in het-wereldje we ten hoe zwaar dat is. Je moet het meegemaakt hebben." Het zwaartepunt in de voor bereiding lag tijdens een survi valkamp in de Ardennen. „Dat was een ware uitputtingsslag. Je moest je een half uur lang door allerlei gangen in een grot wrin gen. -Helemaal op je eentje, want je vertrok steeds drie mi nuten na elkadr. Daarna moest je samen er weer uit zien te ko men. Dat was ontzettend eng. Je moest een overwinning op je- Dekker Squash begint seizoen met ruime zege op Alkmaar SQUASHMEDEWERKER Madeion Maurice: „Echt het dringt nauwelijks tot je door". zelf zien te behalen." „Ook hebben we getokkeld. Je gaat aan een touw van een veer tig meter hoge rots naar bene den. Ik heb nog ondersteboven aan een been gehangen. Maar het zwaarste was toch wel de trektocht. Je werd in je eentje erop uit gestuurd met een rug zak met een klein beetje voed sel. Dan liep je daar door de bossen. Dat was een aparte er varing. Toch bleven we niet al leen, want we vingen elkaar op. Dat trekken duurde de hele nacht. Wij waren om drie uur al terug bij een verzamelpunt, de andere groepen pas om zes of zeven uur 's ochtends. Dan moest je vervolgens een vlot bouwen, waarmee je de rivier afzakte. Zo was je 24 uur in touw." Naast trektochten werd er in de Ardennen ook gepraat. „Over hoe je in een groep moet communiceren, hoe je je moest gedragen. Alles bij elkaar was Peter Murphy gewoon bezig een hecht team te kweken. Dan zouden we optimaal kunnen presteren." Murphy heeft na de succesvolle week in Italië laten weten ter voorbereiding op de Olympische Spelen een ontbe- ringstocht van twee weken in Noorwegen te organiseren Maurice: „Daar weet ik npg niets van." Over de Europese kampioen schappen: „Toen we van Italië wonnen was het gebeurd. Ie dereen was zo blij dat we Bar celona en het zilver gehaald hadden. Dat we in de finale dan niet meer presteren is logisch. RW 2, dat net als NOVO 2, DAC 2 en Graficon 2 een aantal spelers van het oude eerste team in de gelederen had, had van DVO moeten winnen. Daar leek het ook op na winst van de eerste set, 15-10. Maar de debu tant liet zien te weten wat knok ken is en daar verkeek RW 2, dat onnodig veel fouten produ ceerde, zich lelijk op: 15-10, 17- 15,14-16,12-15. Leython 3 was kansloos tegen Graficon 2 dat met de aanval van Leython geen enkel pro bleem had, 7-15,10-15,12-15. Bij de vrouwen zijn de aloude tegenstandsters, VCS en RW, uit de eerste klasse verdwenen. VCS promoveerde via het kam pioenschap naar de promotie klasse en RW deed dat in de herkansing. Het zag er naar uit dat het kampioenschap met het verdwijnen van de genoemde teams geen zaak meer zou zijn van twee teams maar dat zich meerdere kanshebsters op de ti tel zouden presenteren. Maar na de eerste terreinver kenning lijkt het uit de promo tieklasse gedegradeerde DAC moeilijk te stuiten op de weg te rug. VCO had geen enkel ver weer op de aanval van DAC en verloor met 15-1, 15-5, 15-8. Leython 3 heeft tegen Leython 4 moeilijker wedstrijden ge speeld in de onderlinge kracht metingen. Ditmaal was het een gemakkelijke winst, 15-1,12-15, 15-9, 15-11. De service van Ley thon 3 bleek voor Leython 4 te moeilijk om tot een goede op bouw te komen. stad te horen welkom te zijn. Ajax speelde in de eerste ron de. tegen Orebro, eveneens in Düsseldorf. Hoewel de wed strijd relatief vlekkeloos verliep, protesteerde een deel van de horeca van de stad tegen de hernieuwde komst van Amster damse supporters. De politie van Düsseldorf had echter geen bezwaar. De concentratie was weg. Jam mer, maar het is niet anders. Het is wel een gek gevoel, hoor. Dan sta je daar gewoon in de fi nale tegen Rusland. Echt, het dringt nauwelijks tot je door." Tijdens het toernooi pakte Maurice als libero en buiten kantspeelster ook wat minuten mee. „Natuurlijk speelde ik niet zo veel. Daar had ik me ook op ingesteld, al is het soms wel eens moeilijk te accepteren. Toch ben ik tegen Joegoslavië even in het veld geweest. Tegen Duitsland zelfs drie sets. En in de finale natuurlijk." Het Nederlandse team wordt voorlopig even opzij gezet. „De competitie gaat weer beginnen. Gelukkig hebben we nog een weekeinde om uit te rusten. Daarna wordt het weer trainen. FOTO BEN DE BRUYN Met Delta Lloyd willen we hoog mee gaan spelen, zeg maar bij de eerste vier. Femke Hoekstra is er bij gekomen, zodat we nu twee internationals hebben. Alle internationals zijn trouwens goed verdeeld over de clubs, dus de competitie kan wel eens heel aardig gaan worden." Het zal echter niet lang duren voordat Murphy („een heel bij zondere man") zijn meiden weer bij elkaar haalt. „De plan nen zijn nu nog niet bekend, maar ik verwacht er weer bij te zijn." Hoe het nu verder met haar studie moet, weet Maurice nog niet. „Ik moet nog een scriptie schrijven en een stage doen. Misschien kan ik wel stu dieuitstel krijgen. Het is niet te doen om zowel te studeren als in het nationale team te zitten." Dekker Squash) zijn in de eerste divisie goed van start gegaan. Met Rickj Zandvliet, Harm Jan Kits, Carei de Bruyn en Ton Creightonj werd met 4-0 (5-0) gewonnen' van Alkmaar. Alleen Ton Crej ighton en Harm Jan Kits kregen de winst niet cadeau. Kits won' zijn wedstrijd met 3-1 en Cre-j ighton moest zelfs vijf games op de baan blijven, 3-2. In de twee de divisie zal Casino dat Ibboef Ansink zag vertrekken i Ijzervreter Anton 1 len, die herstellend is van eenl blessure, werd tegen Squash Hoorn danig gemist. Bij de Noordwijkers kwam alleen Jan van Duin, sterk spelend tot winst, 3-0. Arjan van Duin, Mart van der Laan en Mare Minnee konden geen game pakken. In de derde divisie verloor LSRC met 0-4 van Victoria. De Leidse no 1 Nico Heemskerk heeft nog te weinig trainingsarbeid ver richt en verloor zonder game-! winst. Zijn maten André van Bemmel, Edwin Boetekees en Jean Verrier mogen in de return óp een beter resultaat hopen. Zij verloren met 1-3. Bij de vrouwen lijkt LSRC in de tweede divisie sterker dan in de vorige competitie. Met Claire Freling als no 1 en Brigitte Cor- sius, Anja van Gondele en Petra Verlinden uit Zoetermeer, die allen in de eerste divisie hun; sporen hebben verdiend lijkt de Leidse ploeg in plaats van mee-j loper na het vertrek van Karinj. Swiers en Jana van Duin, niet kansloos voor de titel te zijn.} Dekker Squash 2 kon geen punt scoren, 4-0 (5-0). DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54,2300 AB Leiden. Doping is inmiddels ook door gedrongen tot de gehandicap tensport. De urine van gewicht- heffer Jack McCann uit Canada bevatte de spierversterker sta- nozolol. De zondaar werd twee jaar geschorst. Stanozolol is het middel waarop Ben Johnson werd betrapt Door een reorga nisatie binnen de Nederlandse draf- en rensport verhuist Hil versum per 1 januari van de dinsdag- naar de vrijdagavond. De banen van Schaesberg en Drachten gaan in het nieuwe jaar dicht Roodenburg's Su perloterij draait op volle toeren. De eerste trekking is op 25 okto ber Wielrenner en marathon schaatser Arnold Stam keert na een jaar Swift/Casba de rug toe. Hij wordt clubgenoot van Frank van Veenendaal bij 't Lucht schip. André van Reek uit Lisse is teruggekomen op zijn eerdere besluit om topklassiekers te gaan rijden De redactie van Duiventil verzoekt u clubbladen aan ons op te sturen Bij een Run-Bike-Run wedstrijd in Leeuwarden behaalde Katwijker Bert van der Plas een zevende plaats AV Holland is op zon dag 10 november mede-organi sator van de 14de Schipholloop over een afstand van 61 kilome ter. Het wereldkampioenschap 15 km voor vrouwen is aan staande zondag in Nieuwegein Dé voetbalvereniging Rooden- burg houdt op maandag 21 ok tober een algemene jaarverga dering. Bij Meerburg staat vrij dag 18 oktober als vergaderda tum gepland. Net als bij korf balclub De Danaïden en voet balvereniging Lugdunum. Bij de laatste club stopt penningmees ter Daan van der Berg zijn lange carrière Ploegen die in 1992 aan de Tour de France mogen deelnemen hoeven geen geld meer aan de organisatie te beta len. Dit jaar waren de kosten al teruggebracht van 110.000 naar 60.000 gulden Sean Kelly heeft te kennen gegeven het liefst weer voor een Nederlandse wie lerploeg (Panasonic) te gaan rij den Voetbalclub SJZ wil een pr-commissie in het leven roe pen De BAVL roept de Leidse voetbalclubs op voor een verga dering op 22 oktober bij De Sleutels op sportpark De Vliet Roeivereniging Njord houdt zondag 13 oktober wedstrijden om de Galgen water Trofee. Er komen honderd ploegen aan de start nabij het-Esso-station aan i de Haagweg De Katwijkse voetbalvereniging Quick Boys houdt voor haar leden in sa menwerking met de Stichting Progal een keepersdag op maandag 14 oktober. Aanvang 9.00 uur Op dezelfde dag wil VNL met de leden discussiëren over een eventuele fusie met buurman VTL. Bij de laatste club werd onlangs dit punt van de agenda geschrapt omdat er te weinig le den op de vergadering aanwe zig waren De wielrensters Pe tra Grimbergen en Marion Borst worden bij een feestavond op 12 oktober gehuldigd door het bestuur en de leden van Swift- /Casba De winnaars van de LD Cup gaan op 15 oktober naar het Feyenoord-stadion om j de interland Nederland-Por- tugal te bezoeken. Er zijn liefst vier touringcars besteld De Leiden Road Runners Club vaardigt Peter Quist, Jan Willem van Stigt, Han Chaudron, Dirk Koopman, Cees Ouwehand, Jim Scheffer, Frank Beugelsdijk en Teun de Reede af naar de esta fette Rond het IJsselmeer over een afstand van ruim 392 kilo- meter De KNVB afdeling Lei den houdt in de herfstvakantie stage-dagen voor geselecteerde jeugd. Spelers onder de 13 jaar komen bij Quick Boys (woens dag 16 oktober) en de voetbal- Iers onder de 14 jaar moeten j zich een dag later bij FC Lisse melden. Het afdelingselftal on der de 15 jaar speelt op maan- dag 14 oktober bij FC Lisse te- gen hun leeftijdsgenoten van Noord-Holland Nog een akti- i viteit in de herfstvakantie. De Leidse voetbalvereniging UVS krijgt Ajax-speler Alfons Groe nendijk op woensdag 16 okto ber op bezoek in de Kikkerpol- der. Met Hans van Leeuwen en j Gerry Jansen geeft hij trainings demonstraties voor jeugdleden en andere belangstellenden van 6 tot en met 14 jaar De paar den gaan morgenmiddag om half twee van start op Renbaan Duindigt voor de Smaragdprijs In gebouw Kasanova in Sas- senheim vergadert op dinsdag 29 oktober de KNVB afdeling Leiden. Alle aftredenden in het bestuur zijn herkiesbaar Wiel renner Steven Rooks is de zo- veelste prof die is uitgeweken naar België. Zijn keuze viel op Neerpelt in Belgisch Limburg Wielervereniging De Bollen streek roept oud-leden op voor een reünie op zaterdag 23 no vember In de tweede divisie van het zaalvoetbal heeft McDonald's gisteravond haar eerste verlies geleden. Tegen De Rozet moest het Leidse team met 8-3 buigen. Frans Maas verloor verrassend thuis van JSB met 7-4. Het naar Rozenburg afgereisde McDonald's bleek uiteindelijk een maatje te klein voor de gastheren. Wel had Hans van Marwijk het genoegen om al in de eerste minuut zijn team naar 1-0 te schieten. Lang bleef deze stand niet op de scorebord staan want nog geen 30 secon den later lag de gelijkmaker al weer in de touwen (1-1). Na deze score hadden de gas ten nogal moeite met het vin den van het vijandelijke doel. Vooral Herman van Marwijk verspilde de mooiste kansen. En zoals dat vaker in het zaalvoet bal gaat, aan de andere kant vielen de doelpunten wel. Zo had inval-keeper Wilfred Hen- zing (keeper Paul Goulmy was ziek) het nakijken in de 7de en 15de minuut (3-1). Toch kwam McDonalds nog even dichterbij. Herman van Marwijk bracht via een droog schot zijn team terug tot 3-2. En ook nu herhaalde de ge schiedenis zich, want De Rozet had haar antwoord alweer klaar. Een minuut later lag de bal in het Leidse doel (4-2). Hans van Marwijk liet de Leidse harten weer wat sneller kloppen omdat hij met een prima schot (voor bereidend werk van Nico La- kenberg) de aansluiting tot stand bracht (4-3). Een stand die tevens een ruststand bete kende. Na de hervatting bleek de Leidse pijp leeg. Nadat de thuis ploeg in de tweede minuut de stand opvoerde naar 5-3 had McDonald's niet de energie meer om een fatsoenlijke aan val af te ronden. Vooral de twee-minuten-uitsluitingen van Hans van Marwijk en Gert-Jan de GraafF (de laatste torpedeer de de keeper onnodig) bleek veel kracht te kosten. In de slot fase uiteindelijk wist het techni sche Rozet de onvolkomendhe- den in de Leidse verdediging af te straffen. „Een uitslag die meer dan terecht was", aldus aanvoerder Nico Lakenberg. WIM VANWANROOY De nationale waterpolocompe- titie krijgt in de hoofdklasse in ieder geval een ander slot dan tot nu tot de bedoeling was. Tij dens een bijeenkomst zaterdag in Amersfoort besloten de be trokkenen tegemoet te komen aan de wens van bondscoach Ivo Trumbic om met Oranje meer tijd ter voorbereiding op het pré-Olympisch toernooi in Canada te krijgen. De Joegoslaaf in Nederlandse dienst mag van af 9 maart vrijelijk beschikken over de" internationals. Dat heeft als consequentie dat de competitie, die oor spronkelijk pas op 13 april zou aflopen, ingekort moet worden. Het voorstel van de waterpolo- commissie om de competitie dan te besluiten met een toer nooi zonder internationals en een geldprijs als inzet werd ver worpen. Ook andere voorstellen haalden het niet. Om uit de im passe te komen is er een werk groep van vier hoofdklassetrai ners in het leven geroepen. Veer (De Robben), Aalmoes (VZC), Bos (PSV) en Schönberger (ZPB) zullen zich de komende week over de problematiek buigen. Maandag 14 oktober komt de werkgroep bijeen om zich te be raden. Het is de bedoeling dat er dan op 26 oktober, wanneer de clubs en de bond weer om de tafel gaan zitten, een beslis sing genomen wordt. „Wat de waterpolosectie be treft heeft de bijeenkomst in Amersfoort niet gebracht wat er van verwacht werd. Dat komt omdat er over belangen is ge sproken en die liggen vier ieder een verschillend. Maar op dit moment is het benoemen van een werkgroep, waarin de be langen evenredig verdeeld zijn, een redelijke oplossing", vindt Hans van der Putten namens de KNZB. Volgens AZC-coach Ron de Vogel heeft een plan om met de bovenste en onderste vier ploe gen in drie weken tijd toch een play-off af te werken een goede kans van slagen. „Dan zal er in het programma wel het een en ander geschoven moeten wor den. Maar het is wel een moge lijkheid."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24