Economie Suikeroom' Japan gaat in de showbiz En de akkerbouwer, hij ploegde voort Dinsdag 8 oktober 1991 NIEUWSLIJN Grote reorganisatie bij Frico-Domo President-directeur Olieslager van de coöperatieve zuivelonder neming Friesland (Frico Domo) heeft gisteren de vakbonden op de hoogte gebracht van een forse saneringsoperatie, waarbij honderden arbeidsplaatsen op de tocht staan. Bij de onderne ming werken 4000 mensen in binnen- en buitenland. Pas nadat de leden-veehouders vandaag met een brief zijn ingelicht, zal de directie haar toekomstplannen nader uit de doeken doen. De bonden willen met een reactie wachten tot ze de toonzetting van die brief kennen, aldus FNV-regiobestuurder Heinen. 'Energiebedrijf mag PFP afsluiten' Energiebedrijf PGEM in Arnhem mag van de Zwolse rechtbank de stroom van het bijna failliete Lelystadse bedrijf Polder Food Products (PFP) afsluiten, als dit bedrijf ruim 220.000 gulden schuld niet betaalt. PFP wilde de afsluiting door middel van een kort geding gisteren voorkomen. De voorraad ingevroren frites van PFP is alleen al een half miljoen gulden waard. Verder zou den kostbare machines stuk kunnen gaan, bestaat er gevaar dat er ammoniakgassen ontsnappen en zou een zuiveringsinstalla tie kunnen uitvallen. De waarde van PFP zou hierdoor kelderen van 28 naar 9 miljoen gulden. Volgens de rechtbank heeft de Hoge Raad echter uitgemaakt dat energiebedrijven wanbetalers mogen afsluiten, behalve mensen met een minimum-inkomen. Winst Peugeot meer dan gehalveerd Het Franse autoconcern Peugeot SA, producent van de merken Peugeot en Citroën, heeft in de eerste zes maanden van dit jaar de nettowinst met 54 procent zien dalen tot 2,27 miljard frank (749 miljoen gulden). Vooral onder invloed van de Golfcrisis en een trage economische groei in de belangrijke afzetgebieden Frankrijk, Spanje en Groot-Brittannië nam de omzet met 6,3 procent af tot 80,3 miljard frank (26,5 miljard gulden), zo maakte de onderneming gisteren bekend. Het concern is voor de tweede helft van 1991 veel optimistischer. De verkoop in zuid- en west- Europa zal waarschijnlijk aantrekken en Peugeot verwacht veel van nieuw modellen. Curver maakt zich los van DSM Kunststofproducent Curver, die vooral huishoudelijke produk- ten maakt, heeft zich losgemaakt van het chemieconcern DSM en gaat zelfstandig verder. De Nederlandse Participatie Maat schappij (NPM) heeft de verzelfstandiging verzorgd. De speciaal voor dit doel opgerichte onderneming CurTec Holding neemt alle onderdelen van Curver over van DSM. Behalve de NPM ne men Alpinvest Holding en directeur K. van Duyn van CurTec be langen in het nieuwe bedrijf. De aandelenoverdracht heeft geen gevolgen voor de 125 personeelsleden van de drie vestigingen in Nederland, Duitsland en Frankrijk. Curver behoorde niet tot de kernactiviteiten van DSM en daarom wilde het chemieconcern er vanaf. Curver boekte vorig jaar een ozmet van 29 miljoen gul den. Kuwayt vraagt hulp British Petroleum Kuwayt is in overleg met de oliemaatschappij British Petroleum (BP) over hulp bij het herstel van de olieproduktie van het emi raat. Dat heeft de olieminister van Kuwayt, Hamoed Al-Ruqba, gezegd in een gesprek met het vakblad Middle East Economie Survey (MEES) dat gisteren werd gepubliceerd. De bewindsman liet voorts weten dat de activiteiten van BP beperkt zullen blijven tot het uitvoeren van reservoir-studies en bepaalde manage- mentstaken. Volgens MEES heeft het oliestaatje vooralsnog voor BP gekozen omdat de maatschappij vóór de nationalisatie van de olie-industrie in 1975 voor vijftig procent deelnam in Kuwayt- se concessies. Daarnaast heeft de staatsoliemaatschappij van het emiraat een belang van tien procent in BP. Managementstijlen botsen steeds vaker Steve Ross, de filmmagnaat uit Hollywood die vorig jaar 156 miljoen gulden verdiende met de fusie van Warner Brothers en Time Ine, is dezer dagen naar Japan afge reisd in de hoop dat hij daar even succesvol zal zijn als andere studiobazen die de bedevaart voor hem hebben ondernomen. NEW YORK LARRY BLACK THE INDEPENDENT Nu Time Warner gebukt gaat onder een schuldenlast van ruim 31 miljard gulden, heeft Ross 3,5 miljard gulden nodig. En hij heeft alle reden om aan te nemen dat de één of andere Japanse electronica-gjgant, in dit geval Toshiba, bereid zal zijn hem deze som te lenen. Voor Hollywood en de rest van de Amerikaanse showbiz, is Japan de grote suikeroom ge worden. Nu concerns zoals So ny en Matsushita financiële steun verlenen aan televisiestu- dios, platenmaatschappijen en filmmakers „lijkt het soms alsof half Los Angeles voor de Japan ners werkt", aldus een impres- sario. In de afgelopen drie jaar hebben deze bedrijven ruim 52 miljoen gulden geïnvesteerd in de Amerikaanse amusements industrie. De controle blijft in handen van Amerikaanse direc teuren, die ongelimiteerd che ques lijken te kunnen uitschrij ven aan producenten, agenten en sterren. Anders dan zijn collega's van MCA/Universal Studios, Co lumbia Pictures en CBS Re cords, gaat Ross niet naar Tokyo in de verwachting terug te keren als een werknemer van Toshiba. Toch is dat het overwegen waard. Sony bijvoorbeeld legde vorig jaar 2,6 miljard gulden op tafel om twee onafhankelijke producenten, Peter Guber en jon Peters, in dienst te nemen om de filmstudio te runnen. Vervolgens hoestte Sony 70 miljoen gulden op om Peters, een voormalige Hollywood-kap- per, ertoe te bewegen het be drijf weer te verlaten. Het kostte nog eens 70 miljoen om de ban den te verbreken met Walter Yetnikoff, de directeur die Sony voor 140 miljoen gulden had in gehuurd om CBS Records te Een gouden handdruk van 70 miljoen gulden was er afgelo pen woensdag ook voor Frank Price, de producer die anderhalf jaar geleden door de elektroni- ca-gigant werd aangezocht om dochteronderneming Columbia te runnen. Guber verving Price door zijn tennismaatje, Mark Canton. Personeelsbeleid „Er is niets aan de hand", zei Sony-topman Akio Morita vori ge week in een interview. „U moet onthouden dat we onze les hebben geleerd in onder-/ zoek en ontwikkeling: Je inves teert en het duurt tien jaar voor dat je iets van het geld terug ziet." In heel Los Angeles heeft Sony dan ook maar één mana ger die op de enorme investe ringen toeziet. De Japanners tonen zich op zijn zachtst gezegd geduldige en goedige investeerders in Holly wood. Die reputatie hebben ze zich inmiddels ook verworven als het gaat om de behandeling van de duizenden fabrieksarbei ders die nu al in de Verenigde Staten voor ze werken. In de tien jaar dat de Japanse 'transplants' (Amerikaanse be drijven in Japanse handen, red.) zich als een olievlek over het land hebben verspreid, zijn de klachten over de Japanse han delspraktijken verstomd. De Amerikanen maken zich nu eer Werkneemsters van de Sony-platenperserij in Haarlem, voorheen CBS. Het Japanse bedrijf betaalde kapitalen voor de overname van de Ameri kaanse amusementsgigant Steeds meer concurrenten volgen dat voorbeeld. united photos de bt*r der zorgen over het personeels beleid. De arbeiders zijn over het algemeen echter aange naam verrast door de mate van inspraak en de zekerheid die ze van de Japanners krijgen. De verwachting dat „ze allemaal robots zouden worden zoals een oud-vakbondsleider zei, is niet uitgekomen. Een heel ander verhaal is de manier waarop de Japanners met het midden- en hoger ka der omspringen. Buitenlandse bedrijven in Japan worden ver plicht Japanners in te huren voor de hogere functies. Japan se bedrijven in Amerika daaren tegen hebben hun eigen mana gers in grote getalen geïmpor teerd. Playboy Bij recente hoorzittingen in het congres was te horen dat niet- Japanners worden uitgesloten van de plaatsen waar de beslis singen vallen, dat routinematig wordt gediscrimineerd bij aan stelling en promotie en dat sommige Japanse meerderen zich zelfs racistisch opstellen. Voormalige werknemers be schuldigden de dochtermaat schappijen er twee weken gele den van dat ze Amerikanen ge bruiken om Japanse managers op te leiden, die dan vervolgens 20 tot 60 procent van de hogere functies gaan bezetten. De zit ting werd een soort mediacircus toen een assistent-verkoopleid ster van Sumitomo in Chicago met een miniscuul slipje en een Playboy begon te zwaaien, om te bewijzen dat haar Japanse bazen haar seksueel zouden hebben lastiggevallen. Het congres hoorde echter ook dat steeds meer benadeelde Amerikaanse managers met succes rechtszaken voeren te gen Japanse bedrijven als Matsushita, Sumitomo en NEC. Zo dwong een voormalige mar keting-manager Ricoh een schadevergoeding af, nadat hij was ontslagen. De man had aangetoond dat het bedrijf hem eerst een verkoopnetwerk voor optische schijfjes had laten op zetten, om hem vervolgens te vervangen door een minder er varen Japanner. Er is geen hard cijfermateriaal over benadeling van Amerika nen, maar studies wekken de indruk dat de Japanse dochter bedrijven relatief weinig vrou wen en leden van raciale min derheden aanstellen. Pat Choate, die vroeger als rege ringscommissaris toezicht hield op buitenlandse investeringen in Tennessee, zegt dat er „een duidelijk patroon van beper king" is. Choate schreef vorig jaar een boek over de Japanse lobby in Washington. „Net zoals we de wet nodig hadden om Amerikaanse bedrijven te dwin gen vrouwen en zwarten in dienst te nemen, zullen we de Japanners moeten gaan bevelen om Amerikanen fatsoenlijke promotiekansen te geven", zegt hij. 'Relatie-management' De Japanners geven toe dat ze zwaar leunen op hun eigen managers, maar dat heeft vol gens niets met racisme te ma ken en alles met de cultuur in hun bedrijven. „Er is geen spra ke van dat Japanse bedrijven zich hier slecht hebben gedra gen", zegt Yoshihiro Tsurumi, professor in de internationale handel aan de New Yorkse Baruch-Universiteit. „We zien hier alleen wat er gebeurt als ambitieuze, carrière-gerichte Amerikaanse managers opbot- sen tegen het traditionele Ja panse 'relatie-management'." Het is volgens Tsurumi en an deren geen toeval dat het on derwerp nu zo in de belangstel ling staat. De regering Bush hoopt volgend jaar herkozen te worden door te laten zien dat ze de 'kampioen van gelijke kan sen' is. „Het mooie van de Ja panners is echter dat niet ge zegd kan worden dat ze één groep discrimineren, maar alle Amerikanen: zwarten, blanken, vrouwen en Spaanstaligen", zegt Tsurumi. Het exploiteren van anti-Ja panse sentimenten is volgens hem echter gevaarlijk. Het sterkt neo-nationalisten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan en het het zou Japanse bedrijven ertoe kunnen brengen hun investeringen nog eens te heroverwegen, zo waarschuwt Tsurumi. Hij voorspelt dat de Japanse praktijken zullen veran deren, zodra de Japanse mana gers een loyaal kader van bui tenlandse vakmensen om zich heen hebben verzameld. Matsushita is bijvoorbeeld al begonnen met een uitgebreid uitwisselingsprogramma: twee honderd Duitemandse mana gers gaan voor twee jaar naar het hoofdkantoor in Osaka. Handelsbalans Tsurumi, Choate en Ross zijn het over één ding in elk geval eens: De Japanners zullen zich de komende jaren steeds dlch ter bij de Amerikaanse en Eu ropese markt nestelen, binnen de grenzen van nieuwe han delsblokken, en zullen daarom in de komende jaren meer en meer Amerikanen en Europea nen in dienst nemen. .Amerika zal op den duur ge noeg krijgen van een negatieve handelsbalans van 136 miljard gulden met Japan, net als Euro pa. Ze zullen er serieus iets aan willen doen", waarschuwt Choate. „De Japanners weten dat hun activiteiten een 'Ameri kaans gezicht' zullen moeten hebben als dat moment daar 'Er hoeft maar iets te gebeuren, en we zijn er weer' Ze leven dus nog, de Neder landse akkerbouwers. Onte vreden zijn ze ook nog steeds. Daar kwamen de twaalf land bouwministers van de Europe se Gemeenschap vorige week in het Friese Beetsterzwaag achter. Met luide knallen van vogelverschrikker-kanonnen maakten boze boeren een ein de aan de rust in het hotel. Een blokkade met honderdvijftig trekkers en de dreigende inzet van de Mobiele Eenheid: het leek warempel even op de hoogtijdagen van de winter van 1990, toen boze boeren drie weken lang het hele land ontregelden. SWIFTERBAND WILCO DEKKER Het was niet echt gemakkelijk om de actie in Beetsterzwaag van de grond te krijgen, geeft Klaas Dijkstra toe. „Het is een drukke tijd voor de akkerbou wers vanwege de oogsttijd. Maar het zou raar zijn als de landbouwministers van de EG in het noorden van Nederland, midden in een belangrijk land bouwgebied, in een duur hotel ongestoord informeel hadden kunnen babbelen over allerlei maatregelen die ons aan alle kanten raken. Deze bijeenkomst vroeg om een actie." Klaas Dijkstra werd in de win ter van vorig jaar bijna een Be kende Nederlander, als woord voerder van de massaal actie voerende akkerbouwers. Zijn bedrijf in Swifterbant, in de Fle- vopolder, zag hij in die tijd vrij wel niet. Dat is de laatste tijd duidelijk veranderd. Op een min of meer mislukte actie in Brussel na, werd van de boeren nauwelijks meer iets vernomen. „We hebben ze vorige week la ten zien dat we er nog zijn en dat ze rekening met ons moeten Boerenactieleider Klaas Dijkstra: „Drie weken lang in het hele land actie voeren, dat was eenmalig.foto cpd cees zorn opgebouwd. Terwijl we altijd gestimuleerd werden meer en beter te produceren", zegt Dijk stra. „Ons inkomen loopt steeds meer terug. Toekomstperspec tief wordt ons niet geboden. MacSharry wil lagere prijzen en inkomenssteun voor de boeren. Maar wij willen geen inkomens steun, wij willen ons geld zelf verdienen. Boeren zijn onder nemers, die moet je niet aan het eind van het jaar hun handje op laten houden. Daèr protesteren we tegen". Vraag is in hoeverre de Ne derlandse akkerbouwers, vooral die in het Noorden, in Zeeland -en de IJsselmeerpolders, bereid zijn de trekkers weer de weg op te sturen. Zes van de tien Ne derlandse boeren zijn tegen de Graanoverschotten De Nederlandse akkerbouwers begrijpen best dat het EG-land- bouwbeleid, met de dure ge subsidieerde graanoverschot ten, op de helling moet. Maar de manier waarop de Ierse EG- landbouwcommissaris MacS harry dat wil bereiken via produktieverlaging en verder gaande prijsdaling deugt vol gens hen niet. „Het is net als met de wao, ie dereen begrijpt wel dat het zo niet verder kan. Maar hoe doe je er iets aan? Wat MacSharry wil, is niet eerlijk. Wij worden ge straft voor het feit dat we effi ciënte boerenbedrijven hebben plannen om het Europese land bouwbeleid te hervormen. De monstraties om het tij te keren, wijst een overgrote meerder heid van de boeren echter even eens van de hand, blijkt uit een enquete van het vakblad Boer derij. Premies De graanboeren staat, als MacS harry zijn zin krijgt, een verla ging van de interventieprijs voor graan van 35 procent te wachten. Zogenaamde hectare toeslagen moeten deze inkom stenderving goedmaken. Dat zijn premies voor verplichte braaklegging en inkomenstoe slagen. Ruim 55 procent van de akkerbouwers noemt deze plan nen in de enquete slecht, een kwart komt tot de kwalificatie 'matig'. Opmerkelijk genoeg zijn melkveehouders en boeren met een gemengd bedrijf sterker in de afwijzing van deze voorstel len voor de akkerbouw, dan de akkerbouwers zelf. De akker bouwers lijken dus te accepte ren dat er een einde gekomen is aan de gouden tijden. Zij ploe gen voort, zoekende naar wegen om te redden wat er te redden valt. Via de keuze voor andere, meer winstgevende gewassen of zelfs via een vertrek uit Neder land. Zo ook Willem Schaap uit het Groningse Leermens. Bij de ac ties van vorige winter was hij nog voorman van de akkerbou wers uit Noord-Nederland. Schaap kiest nu eieren voor zijn geld en verhuist aan het eind van dit jaar naar de voormalige DDR. waar hij een groot boe renbedrijf heeft gepacht. „Met de massale acties van vorige winter hebben we gepro beerd het landbouwbeleid op een ander spoor te krijgen. Dat is niet gelukt. Ik heb echter nog een verantwoordelijkheid: die voor mijn gezin", verklaart Schaap zijn moeilijke keuze. Schaap weet dat zijn verhuizing naar Duitsland uitgelegd kan worden als een vlucht. „De rat ten verlaten het zinkende schip, zoiets. Maar zo ligt het niet. Ie dere boer kiest voor zijn eigen oplossing. De akkerbouwers zijn zeer teleurgesteld, we voe len ons vies bij de neus geno- „We hebben destijds de acties gestopt toen de Commissie van Wijze Mannen werd ingesteld. Toen is er 90 miljoen gulden vrijgemaakt voor de akkerbouw, maar in de laatste begroting is dat alweer gehalveerd tot 45 miljoen", legt Schaap uit. „Het is allemaal niet fraai. De akker bouwers proberen nu te redden wat er te redden valt.". Braks Volgens Huib J. Silvis, coördina tor van de werkgroep land bouwpolitiek van de Land bouwuniversiteit in Wagenin- gen, waren Dijkstra en.de zijnen afgelopen maandag in Beetster zwaag in élk geval aan het juiste adres. „Die massale protesten in de winter van 1990 waren al lemaal gericht tegen Braks, ter wijl die er ook niet zoveel aan kon doen. Het landbouwbeleid wordt bepaald door de EG, dus daar moet je ook protesteren. De akkerbouwers kunnen niet overal op sympathie rekenen. Hun reputatie van 'vermogende WD-boeren' die nu zij het eens wat moeilijker hebben meteen het land platleggen, achtervolgt hen nog steeds. Toch toont Sil vis begrip voor hun ontevreden De protesten tegen het EG-land bouwbeleid legden in 1990 soms hele autosnelwegen lam. Boeren parkeer den in februari van dat jaar hun tractoren op de A28 om massaal te gaan lunchen bij een wegrestaurant. fotu anp ruup heid. Daarnaast voelen de ak kerbouwers zich miskend, zegt de Wageningse deskundige. „Ze hebben het gevoel dat in Neder land de veehouderij en de tuin bouw worden voorgetrokken. En dat is ook zo, denk ik, hoe wel nooit iemand het hardop zal zeggen. Maar als de Neder landse regering moet kiezen tussen de akkerbouw en de eco nomisch gezien veel belangrij ker veehouderij en tuinbouw, dan wordt de akkerbouw het slachtoffer". De plannen van MacShEtrry zullen het zeker niet onge schonden halen, meent Silvis. „De twaalf ministers van land bouw van de EG gaan er nog van alles aan wijzigen, dat is duidelijk. Maar dat neemt niet weg de toekomst van de Neder landse akkerbouw somber is. Al sinds 1988 wordt door de EG geprobeerd het graanoverschot te beperken. Bij de zuivel heeft de superheffing succes gehad, maar net graanoverschot daalt nog steeds niet". Voor Piet Blaauw, parttime- boer en Tweede-Kamerlid voor de WD, is de strijd nog niet ge streden. Hij-voorspelde onlangs dat de boeren voor een 'hete winter' gaan zorgen. ,Als we zien, met alle respect, hoe Ne derland op zijn kop staat als er een paar procent van de wao wordt afgenaaid, dan hebben de akkerbouwers zeker recht van spreken. Bij hen gaat het om 35 procent minder inkomsten. Die idiote plannen moeten van ta fel". Of de akkerbouwers zich daadwerkelijk massaal gaan verzetten, durft Blaauw niet te voorspellen. „Laat ik het zo zeg gen, ik neem een stijgende tem peratuur waar. Als straks het bouwplan voor volgend jaar ge- maakt moet worden, en men gaat rekenen en begroten, dan komt het besef weer terug dat het zo niet kan. Dan komen die emoties er weer. daar ben ik van overtuigd". Dat denkt actielèider KJaas Dijkstra ook. Maar massale pro testen als die van vorige winter sluit hij uit „Zoiets als toen. dat maken we niet meer mee. 1 >rie weken lang in het hele land ar tie voeren, dat was eenmaliR. We moeten eerst de echte be sluitvorming aftvachten. Bii de boeren kan de actiebereidneid vandaag nul, en morgen hon derd procent zijn. Echt hoor. er hoeft maar iets te gebeuren, en we zijn er weer".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21