Leidsch Dagblad CDA: Bevries minimumloon Leger en Kroaten in gesprek Katwijkers naar Voorhout en Hillegom Zoektocht verdronken dorp bij Wijde Aa Commissie wil proef met snipperdagen scholier Dinsdag 8 oktober 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39668 Losse nummers 1.45 BUITENLAND LEIDEN REGIO Soldaten bestor- Verpleeghuis ver- Populariteit van men parlement dringt slachthuis Radio West Haïti aan Maresingel neemt flink toe Lof CDA en PvdA voor regering bij algemene beschouwingen Geen krant ontvangen? HET WOORD IS AAN Een moraal van 'ikke en de rest kan stik' ;e' is de bijl aan de wortel van de verzorgingsstaat Wim Kok (FNV-fusiecongres 1981) j VANDAAG Serviërs eisen garanties van EG Vertegenwoordigers van het Joegoslavische ledig respecteert. sidium eist van de Europese Gemeenschap de garantie dat ook Kroatië het bestand vol- leger en van de Kroatische regering zijn vanmorgen in Zagreb besprekingen begon nen over de gefaseerde uitvoering van het bestand dat vrijdag in Den Haag is gesloten. Het besluit voor het bestand werd geno men door de vertegenwoordigers van het pro-Servische blok in het presidium: Servië, Kosovo, Vojvodina en Montenegro, die vo- De onderhandelingen staan onder leiding rige week de macht in het presidium naar van het Nederlandse hoofd van de EG- zich toetrokken. waarnemersmissie, Derk Jan van Houten. Het Joegoslavische staatspresdium gaf punt met een luchtaanval het federale leger afgelopen nacht opdracht tieel paleis in Zagreb, de gevechten in Kroatië te staken. Met uit zondering van enkele aanvallen door Servi sche milities bleef het vanmorgen betrekke lijk rustig in Kroatië. De Europese Gemeen schap had de strijdende partijen gedreigd met economische sancties als na midder nacht niet aan het bestand zou worden ge werkt. In ruil voor een staakt-het-vuren eiste het presidium dat Kroatië vandaag vóór mid dernacht alle blokkades rond kazernes van het leger opheft. Legt Kroatië-dit ultimatum naast zich neer, dan zal het leger „de reeds De oorlog bereikte gisteren een hoogte- i het presiden- lij aanzienlijke schade werd aangericht. De Joegoslavische president Mesic (een Kroaat), de Joegoslavi sche premier Markovic en de Kroatische president Tudjman, die in het gebouw met elkaar spraken, bleven ongedeerd. De aanval volgde enkele uren na een dreigement van generaal Raseta van het vijfde Joegoslavische leger dat een aanval op Zagreb op handen was. De aanval is in verschillende westerse landen veroordeeld. De VS hebben sancties „in samenwerking met de EG" aangekondigd. Een van de afgeschoten raketten raakte begonnen operatie ter bevrijding van de de werkkamer van Tudjman, die het federa- gamizoenen in Kroatië hervatten". Het pre- le leger en Servië beschuldigde van een aanslag op zijn leven. Het Kroatische parle ment besloot vanmorgen op geheime adressen in Zagreb te gaan vergaderen. Premier Markovic, die in Zagreb woont, zei niet naar Belgrado terug te gaan voordat minister van defensie Kadijevic is afgetre den. Hoewel de premier geen ontslag heeft genomen, komt wegblijven uit Belgrado daar in feite wel op neer. In de praktijk was overigens al lang duidelijk dat hij geen en kele invloed meer had op de gang van za ken. Het ministerie van defensie in Belgrado ontkende gisteravond overigens botweg el ke betrokkenheid bij de luchtaanval op het presidentieel paleis in Zagreb. Volgens een woordvoerder zou de aanval het werk zijn van Kroatische gardisten. De gevechten in Kroatië escaleerden gis teren op alle fronten. Bij een aanval van net leger op een warenhuis in Dubrovnik wer den gisteren tien mensen gedood. In Zadar is volgens radio Zagreb grote schade aange richt aan historische gebouwen en monu menten. Zie ook pagina 2 en 5 Het wettelijk minimumloon moet in 1993 worden bevro ren. Bovendien moet de koppeling tussen lonen en uitke ringen per soort uitkering worden beoordeeld. Die idee- en heeft CDA-fractieleider Brinkman vanmiddag op tafel gelegd bij de algemene politieke beschouwingen over de Miljoenennota. gemaakt. Dat kan als bezuinigd wordt op nieuwe en bestaande uitgaven en op subsidies. Brinkman en Wöltgens keer den zich tegen de aangekondig- j de verhoging van het lesgeld met bijna driehonderd gulden per jaar. Het CDA wil in plaats daarvan extra bezuinigingen op uittreedregelingen en wachtgeld voor leerkrachten, extra contro le op huurcontracten van uit wonende studenten en een ho ger rendement in het onderwijs. Ook WD en D66 zijn tegen de verhoging van het lesgeld. Wöltgens en Brinkman verde digden de wao en Ziektewet plannen van het kabinet. Uitstel ervan noemde Wöltgens „on verantwoordelijk". De PvdA- voorman zei wel dat het beleid om het aantal arbeidsonge- DEN HAAG CPP Brinkman en zijn PvdA-collega Wöltgens zwaaiden het kabinet lof toe voor de gemaakte keu zen. „Het kabinet is bezig wis sels om te zetten en vernieu wingen tot stand te brengen. Komt het kabinet inderdaad op het goede spoor, dan is het van steun van de PvdA fractie ver zekerd". aldus Wöltgens. Brink man sprak van „een aanvaard bare mengeling van soliditeit en solidariteit". WD-voorman Bolkestein he kelde het kabinet. De WD is te gen de lastenverzwaringen en inkomensnivellering die het ka binet doorvoert. De liberaal leg de een alternatief voor de Mil joenennota op tafel waarin deze maatregelen ongedaan worden schikten terug te dringen „waar mogelijk" moet worden ver scherpt. Oudere wao'ers moe ten de kans krijgen naast hun uitkering iets bij te verdienen. Wöltgens zei verder dat de PvdA blijft zoeken naar een oplossing voor de onomkeerbare gevallen in de wao. In een lang betoog schetste Wöltgens de contouren van een nieuwe verzorgingsstaat. De PvdA'er pleitte voor „burger- schapsgevoel" waarbij het om meer gaat dan een moreel ap pèl. Het gaat volgens hem ook om nieuwe evenwichten tussen rechten en plichten, eigenbe lang en wederkerigheid, zelf standigheid en solidariteit en de noodzaak kansen die er zijn te grijpen. Brinkman repte over een nieuwe sociale orde waarbij overheidsvoorzieningen er al leen zijn voor degenen die ze echt nodig hebben. Er is, aldus de CDA'er, een verdere indivi dualisering nodig van het socia le- en belastingsysteem. Pagina 3: Alternatief WD Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond In de middag zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperatuur 9 graden Overdag wolkenvelden en i vooral in de middag ook perioden 1 met zon Droog Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden Matige oosten wind. rond kracht 3 Samenwerkingsorgaan verdeeld over structuurschets DUIN-EN BOLLENSTREEK» PAUL DE VUEGER Voor Katwijkse woningzoeken den is na voltooiing van de nieuwbouw in Zanderij geen ruimte meer in de eigen ge meente. Zij zullen moeten uit wijken naar andere dorpen in de Duin- en Bollenstreek. Voor hout en Hillegom hebben zich bereid verklaard respectievelijk 800 en 400 huizen voor Katwij kers te bouwen. De overige 200 woningen die nodig zijn, mogen in Noordwijk worden gebouwd. De woningzoekenden in de an dere negen gemeenten kunnen wel in hun eigen doip terecht. Voor deze oplossing van het ruimteprobleem is gekozen door acht van de tien gemeen ten in de Duin- en Bollenstreek. De visie staat in de langver wachte 'Structuurschets' van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) die echter op dezelfde plek een be gisteravond in Noordwijkerhout drijventerrein aanleggen officieel werd gepresenteerd. In de schets is gekozen voor het 'kemenmodel' Daardoor kan elk dorp de eigen woning zoekenden opvangen Alleen Katwijk krijgt die mogelijkheid in de visie van het SDB niet. De ze gemeente wil uitbreiden met een nieuwe wijk ten noorden van Rijnsoever op NoordwijkS grondgebied. Noordwijk wil het NIEUWSLIJN Geldinzameling voor begrafenis Pool De Utrechtse politie zamelt geld in om een 36-jarige Pool in zijn woonplaats Gleboczma te laten begraven. De Pool kwam vorige week vrijdag om het leven bij een verkeersongeval op de A12. „Als niks zou gebeuren, zou de man in Nederland in de grond worden gestoptaldus een woordvoerder van de politie. „Zijn vrouw kan de vijfduizend gulden voor het overbrengen van het lichaam niet opbrengen. Zij zou met haar vijf kinderen achter blijven in de wetenschap dat haar man in het verre Nederland begraven ligt". Uit de „lief- en leedpot" van het Utrechtse poli tiekorps is inmiddels duizend gulden ter beschikking gesteld. Leeftijd vader bepaalt kans Alzheimer Kinderen van jonge vaders hebben meer kans om op latere leef tijd de ziekte van Alzheimer te krijgen, zo hebben Amerikaanse onderzoekers geconcludeerd.-Lindsay Farrer, onderzoeker van de universiteiten van Boston en Harvard, zei gisteren dat 237 pa tiënten zijn onderzocht die op latere leeftijd Alzheimer hebben gekregen. Zij bleken een vader te hebben die bij hun geboorte gemiddeld 2,2 jaar jonger was dan bij een vergelijkbare groep proefpersonen die de ziekte niet had. Farrer zei dat een kind dat bij de geboorte een 15-jarige vader heeft vijf keer meer kans op Alzheimer heeft dan een kind van een 50-jarige vader. Honecker wil zich in Chili vestigen De voormalige Oostduitse communistische leider Erich Honec ker wil zich bij zijn familie in Chili vestigen. Een woordvoerder van de Chileense regering heeft gisteren echter laten weten dat Honecker nog niet welkom is in Chili, aangezien „er enkele lo pende zaken zijn met de Duitse regering die eerst moeten wor den opgelost". Honecker, die ziek is, woont op het ogenblik in Moskou. De Duitse justitie wil hem vervolgen wegens het geven van het bevel om vluchtende DDR-burgers neer te schieten. Honeckers vrouw Margot kwam zaterdag onaangekondigd in Chili aan. Een dochter van het echtpaar Honecker is getrouwd met een Chileense communist en woont met haar twee kinde ren in Concepcion, vijfhonderd kilometer ten zuiden van Santia- Vervoersbond FNV welkom bij NS De Vervoersbond FNV is weer welkom op terreinen en in gebou- ,wen van de Nederlandse Spoorwegen. In een brief heeft hoofd directeur Messing de vervoersbond gisteren meegedeeld dat de banvloek is opgeheven. Op 11 september liet de NS-hoofddirec- tie de FNV-bond weten dat alle vakbondsfaciliteiten met onmid dellijke ingang waren opgeschort. President-directeur Ploeger was woedend, omdat de vervoersbond had opgeroepen tot sta kingen bij het spoor in het kader van de acties tegen de ingrepen in wao en Ziektewet. Na de mislukking van de werkonderbre king op Prinsjesdag zag de vervoersbond echter af van verdere acties onder het rijdend personeel van NS. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Wetenschappers en amateurs Van de afdeling Rijnstreek van de Archeologische Werkge meenschap Nederland zijn van daag op zoek gegaan naar het verdronken dorp Esselycker- woude in de Wijde Aa bij de ge meente Jacobswoude. Het plaatsje is in 1421 tijdens de Sint Elisabethsvloed door het water verzwolgen. Als resten van een kasteel en een parochiekerk worden ge vonden, krijgt de oud-hoogle raar prof. dr. H. van der Linden gelijk. Hij beweert al jaren dat de voorloper van Woubrugge niet Jacobswoude was. maar Es- selyckerwoude. Zijn theorie was voor de AWN reden om met het onderzoek te beginnen. Esselyckerwoude is rond het jaar 1000 gesticht. Het moet er gens op de bodem van de Wijde Aa liggen. Een plas van onge veer drie kilometer lang en meer dan driehonderd meter breed. Het was nooit duidelijk waar het dorp precies moet hebben gelegen. Van der Lin den zegt dat dit ergens ten zui den van de Wijde Aa moet zijn. Burgemeester Brouwer de Koning van Jacobswoude vindt het onderzoek 'interessant': „Mogelijk komt er eindelijk dui delijkheid waaruit Woubrugge is ontstaan". Drs. E. van Riel van Bodem onderzoek Alphen zegt dat het zoeken zinloos is. Volgens haar is er op de plek waar eens Esse lyckerwoude lag wel vier meter veengrond afgegraven. Het dorp zou dus boven de grond moe ten uitsteken. Maar er is niets. NIEUWE WETERING - Een 27-jari- ge man uit Leiden is gistermiddag omstreeks half vijf om het leven gekomen bij een ongeluk op de afrit van de A4 (Amsterdam-Rot terdam) ter hoogte van Nieuwe berm terecht kantelde en kwam Wetering. De Leidenaar reed met enkele meters verder tegen een zijn auto de rijksweg af en begon boom tot stilstand. De bestuurder door onbekende oorzaak te slin- overleed ter plaatse aan zijn ver geren. De auto kwam in de linker- wondingen. foto hielco kuipers Shamir stelt nieuwe eisen aan deelname vredesoverleg JERUZALEM AD BLOEMENDAAL ruimtevaartcentrum Estec de mogelijkheid bieden fors uit te breiden. Het SDB staat achter die wens. Alleen Valkenburg steunt het standpunt van Kat wijk. In de Structuurschets is geen rekening gehouden met een eventueel voor woningbouw beschikbaar komen van Mari- vliegveld op te heffen, dan is ook deze grond voor woning zoekenden in de Duin- en Bol lenstreek bestemd, zo maakte SDB-voorzitter Jonkman giste ren duidelijk. „Van een Leidse claim kan geen sprake zijn". Syrië, Libanon en Jordanië moeten een eind maken aan de activiteiten van radicale Pales tijnse groepen binnen hun landsgrenzen en Syrische joden moeten het recht krijgen te emigreren. Als die eisen niet worden ingewilligd, kan volgens Israëls premier Shamir geen vooruitgang worden geboekt bij de komende vredesonderhan delingen. Shamir zei dat gisteren bij de opening van de winterzitting van de Knesset, het Israëlische parlement. Of en wanneer het vredesproces zal beginnen, is volgens de Israëlische premier nog niet duidelijk. Shamir waarschuwde dat de Arabische landen het opgeven van grondgebied door Israël niet tot het centrale thema van de onderhandelingen moeten maken. Doen ze dat wel, dan zou blijken dal ze niet echt vre- Woonpl,tts HOELANG KUNTU unr. 7AMMDO I Postcode: de willen, waaruit Israël „de noodzakelijke conclusies" zal trekken. Telefoon (i.v.m. controle bezorging) 1 >r bank/girorekening Er moet een proef komen met twee snip perdagen voor leerlingen, zodat ouders ge makkelijker met hun kinderen een lang weekeinde weg kunnen of een dagtochtje kunnen maken. Die aanbeveling doet de commissie vakantiespreiding van de Voor lopige Adviesraad voor de Openluchtre creatie, waarin de onderwijswereld, werkge vers, werknemers en de toeristenbranche zitten. De commissie vindt verder dat ook de herfst- en de voorjaarsvakanties moeten worden gespreid, net zoals dat met de zo mervakantie gebeurt. Voorzitter Aantjes van de commissie overhandigde deze adviezen gisteren in Den Haag aan staatssecretaris Gabor, coördinerend Bewindsman voor de openluchtrecreatie. Ze zijn ook gericht aan de ministeries van economische zaken, on derwijs en sociale zaken. De commissie wil een experiment met twee snipperdagen per jaar voor leerlingen op een aantal proefscholen. Een onderzoek onder ouders leerde de commissie dat bij de ouders veel behoefte bestaat aan snip perdagen voor hun kinderen. Die kunnen dan bijvoorbeeld worden opgenomen als de ouders een atv-dag hebben. De commissie somt een aantal organisa torische en onderwijskundige bezwaren op. Toch zijn de onderwijsvertegenwoordigers in de commissie akkoord gegaan met de aanbeveling. Aantjes benadrukte dat het om een experiment gaat. „Wij vinden het niet zonder meer een goede zaak. maar wel de moeite waard eens uit te zoeken of de bezwaren tegen snipperdagen voor leerlin gen werkelijk zo groot zijn." Lmdsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB 8 400053" l

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1