Regio Kantoorvleugel in Wilhelminapark Bollenstreek wil 15.600 woningen Een 'vlucht naar voren' en 'franjebestrijding' Sjelter weigert gehandicapte bij cursus Vacature ombudsfunctionaris niet vervuld Dinsdag 8 oktober 1991 Redactie: 071-161400 OtOC VAN OER PIAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITiNK WIM KOEVOET DOR1TH UCTVOET ERIC JAN WETERINGS E.ndredacbe: PAUL DE TOMBE Vom^evmg: RON VAN HAASTREGT 19 LEIDEN NIEUWSLIJN Kortsluiting in verzorgingshuis WASSENAAR In Huize Willibrord aan de Poortlaan in Wasse naar is gisteravond om 22.00 uur op de tweede etage kortsluiting onstaan in een televisietoestel. Het brandje werd door de brand weer snel geblust, maar de rook die hierbij vrij kwam veroor zaakte veel overlast op de derde etage van het gebouw. De brandweer heeft deze verdieping ontruimd en een rookafzuiger geplaatst. Om 23.00 uur was het pand weer rookvrij. Inbraken regio opgelost REGIO Vier mannen uit Delft zijn aangehouden op verden king van diverse kluiskraken en inbraken in de regio. Bij huis zoekingen heeft het regionaal recherche team in verschillende panden goederen in beslag genomen. Het vermoeden bestaat dat een groot gedeelte van deze goederen afkomstig is van dief stal. De Delftenaren van 20,21,22 en 39 jaar hebben inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Huize Forescate niet in actie VOORSCHOTEN Het verzorgingstehuis Huize Forescate heeft niet meegedaan aan de acties van vorige week tegen de wao- plannen van het kabinet, dit in tegenstelling tot wat deze krant berichtte. Volgens directrice Van Leeuwen is het niet de stijl van het personeel van het verzorgingstehuis om het werk neer te leg gen. Structuurschets toont behoefte aan (vervolg van voorpagina) DUIN- EN BOLLENSTREEK. PAULDEVUEGER De komende jaren is voor de opvang van de eigen woning zoekenden in de Duin- en Bol lenstreek behoefte aan 15.600 woningen. Daarnaast is 130 hectare bedrijfsterrein en 100 hectare voor de glastuinbouw nodig. Deze cijfers staan in de Structuurschets voor de Duin en Bollenstreek die stedebouw kundig adviesbureau RBOI in opdracht van het SDB heeft ge maakt. Acht van de tien bij het SDB aangesloten gemeenten Noordwijk, Rijnsburg, Noord- wijkerhout, Voorhout, Sassen- heim, Warmond, Lisse en Hille- gom onderschrijven de con clusie van RBOI dat alle dorpen, met uitzondering van Katwijk, door het bouwen van extra woonwijken hun eigen proble men moeten kunnen oplossen. Katwijk heeft die mogelijkheid niet omdat niet wordt toege staan dat aansluitend op de wijk Rijnsoever op grondgebied van Noordwijk wordt ge bouwd. Voor Katwijk en Valken burg is dit reden om niet in te stemmen met de visie zoals die is verwoord in de structuur schets. De grootste bouwlocaties worden verwezenlijkt bij Voor hout en Hillegom die ook voor Katwijkse woningzoekenden huizen moeten bouwen. Grond voor bedrijven in de Duin- en Bollenstreek wordt voorname lijk gevonden door bestaande bedrijfsterreinen in de streek uit te breiden. WARMOND Een 27-jarige inwoner van Leiderdorp is gisteravond op de Herenweg in Warmond op een geparkeerde auto gebotst De man reed in de richting van het Schiphol-viaduct toen hij schrok van een overstekend dier. In een poging dit beest te ontwijken, raakte hij de macht over het stuur kwijt. De man botste tegen een auto die links van de weg stond geparkeerd. Beide auto's kantelden door de klap. De geparkeerde auto schoof daarbij tegen een andere wagen, die ook in de parkeervakken stond. De Leiderdorper kwam met de schrik vrij. foto hielco kuipers 'Te royale banaan in de flank' Alternatief Groen Links voor nieuwbouw raadhuis scheelt miljoenen „Zeer betreurens waardig", noemt CDA-wethouder J. van der Reyden (ambtelijke huisves ting) het dat Groen Links niet eens de moeite heeft geno men om haar notitie over de ambtelijke ruimtenood aan ge meenteraad en het college van burge meester en wethou ders te presenteren. „Het is nu wel erg moeilijk om te rea geren", zegt hij. „Maar zo op het eerste oog moet het van het gemeente huis worden. Het kan niet anders of dat gaat ten koste van het woonmilieu in het Wilhelmina- park." „Wij willen de dis cussie over de amb telijke huisvesting openbreken", ant woordde fractie voorzitter G. van Ei sen van Groen Links gisteravond in de Roode Leeuw op de vraag naar de wijze van presenteren. Volgens hem is het in 'raadsverband' erg moeilijk gewor den om de rest van de raadsleden op andere gedachten te brengen. Van Eisen hoopt dat door de notitie van Groen Links de discussie in de verschillende achterbannen nieuw leven wordt Van Eisen rekent voor dat nieuw bouw aan de Lijt- weg en de 'banaan' plus bestuurdersvil la in het Wilhelmi- napark op jaarbasis zo'n 3,75 ton uit el kaar liggen. „Om de gedachten te bepalen: het ou derenwerk kost vijf ton per jaar, de zwembadplannen zijn er vooral op ge richt om het tekort van zeven ton per jaar naar vijf ton per jaar terug te bren gen. De wereldwin kel kost 500 gulden per jaar en voor een regionaal centrum ontwikkelingssa menwerking heeft de gemeente geen 350 gulden over." Afdeling dementie in Leytenrode Het verpleeghuis en reactiveringscentrum Leytenrode in Leider dorp stelt op korte termijn een afdeling open voor ouderen met dementie. In het tehuis blijven sinds enige tijd bedden onbezet omdat de aanmelding van patiënten met lichamelijke aandoe ningen terugloopt. Voor de zogenaamde psycho-geriatrische pa tiënten bestaan daarentegen in de provincie lange wachtlijsten voor een opname in een verpleeghuis. Leythenrode nam tot nog toe alleen ouderen met lichamelijke aandoeningen op. De nieuwe afdeling wordt op zaterdag 26 ok tober officieel in gebruik gesteld door burgemeester A. Brugge- man van Leiderdorp. De ruimtenood van de Oegstgeester gemeente ambtenaren kan in het Wilhelminapark worden gelenigd. Door een smalle, slanke kantoorvleugel (in de vorm van een banaan) tegen de zijgevel van het bestaande gemeentehuis te bouwen en deze te verbin den met een nieuw kan toorgebouw op de plaats van het pand Rhijngeester- straatweg 2, komen er vol doende vierkante meters vloeroppervlakte beschik baar voor de medewerkers. De kosten van deze uit breiding bedragen 5,5 mil joen gulden. Dat is 7,5 mil joen gulden minder dan een nieuw gemeentehuis aan de Lijtweg moet gaan kosten. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Dat is de opzienbarende con clusie van de notitie 'Een haal baar en betaalbaar gemeente huis!' van Groen Links. De Oegstgeester afdeling van deze partij presenteerde de notitie gisteren aan pers en andere be langstellenden in zalencomplex Door het uitbreiden van het huidige gemeentehuis met een slanke kantoorvleugel a volgens Groen Links voldoende ruimte komen vooralle ambtenaren. gen nieuwbouw. Alle an- van een nieuw onderkomen in racties stemden voor het het centrum. Volgens de fractie- Groen Links is de enige fractie zomerreces in met een onder- voorzitter van Groen Links, G. de gemeenteraad die zich af- zoek de mogelijkheden van Eisen, spreekt hieruit i voorkeur voor nieuwbouw. .An dere opties worden immers niet nader onderzocht." Uit een cor respondentie met de medezeg genschapscommissie trok hij onlangs de conclusie dat de ambtenaren zelf nieuwbouw als enige oplossing zien voor hun ruimtenood. Onzekere factor De 'nieuwbouwkoers' gaat Groen Links veel te ver, zei Van Eisen gisteravond in De Roode Leeuw. «Andere prioriteiten ko men in de knel als de gemeente zo veel geld in de huisvesting van ambtenaren steekt." Van Eisen noemde onder meer ou derenwerk, jongerenwerk en het milieu. Tijdens de vorige ledenverga dering van Groen Links werd af gesproken dat de Leidse archi tect P. van Swieten de opvattin gen van de raadsfractie in een wat concreter plan zou gieten. De architect noemde zijn ont werp gisteren het beste van alle uitbreidingsplannen die voor het Wilhelminapark zijn be dacht. Zo heeft de gemeente al eens bekeken of de panden Rhijn- geesterstraatweg 4 tot en met 12 (nummer 2 is al een depen dance) kunnen worden aange kocht en verbouwd tot een extra stuk gemeentehuis. De kosten van die operatie worden op 4,7 miljoen gulden geraamd. De onzekere factor is echter de me dewerking van de eigenaren van de aan te kopen panden. Daar over bestaat veel pessimisme. Bovendien wordt er alom aan- gehikt tegen een dergelijk grootschalige ingreep in het Wilhelminapark. Woonhuizen Wordt Van Swietens 'banaan' werkelijkheid, dan gaan er geen woonhuizen verloren. Sterker nog, er kunnen er twee bij ko men, namelijk Wilhelminapark 25 en 27. In die huizen zijn mo menteel ook ambtelijke afdelin gen ondergebracht. De ge meente heeft ze na de uitbrei ding zoals Groen Links die voorstaat niet meer nodig. Door de kantoorvleugel op palen te bouwen, wordt die net zo hoog als het hoofdgebouw en gaan er geen parkeerplaatsen verloren. Volgens de architect kan 'zijn' gemeentehuis als volgt worden ingedeeld. Alle baliefuncties in het hoofdgebouw (nummer 17), alle andere ambtenaren in de 'banaan' en de nieuwbouw aan de Rhijngeesterstraatweg 2 moet een bestuurdersvilla wor den met burgemeester en wet houders erin. Voorschoten heeft voor 1992 nog acht ton tekort VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINGS Politiek wordt weer leuk in Voorschoten, want er valt weer wat te kiezen. Een diepgaande discussie over de taken van de gemeente staat voor de deur en niets is meer vanzelfsprekend, vinden de plaatselijke politici. Oorzaak van deze eensgezind heid is een tekort op de begro ting 1992 van een miljoen gul den. Gisteravond waren het vooral CDA-wethouder F. ten Have van financiën en de (opppositionele) D66-fractie die in de vergadering van de raads commissie financiën enthou siast de schermutselingen openden. Raadslid Y. Molenkamp vroeg aan het begin van de vergade ring uitstel van de beraadsla ging, „omdat het college een bezuiniging van 800.000 gulden presenteert en alleen een aantal 'zoekrichtingen' aangeeft waar dat geld gevonden zou kunnen worden." Ten Have wilde per se doorgaan. „De gemeenteraad heeft eerder met de gekozen procedure ingestemd", stelde hij vast. De andere politieke partijen waren het met hem eens. „Het maakt toch niks uit of we nu gaan uitstellen of een begroting vaststellen die we la ter eindeloos gaan wijzigen", verwoordde raadslid S. Harlaar (Groen Links) het algemene ge voelen. Ondanks het eerdere enthou siasme over de diepgaande dis cussie om het gemeentelijk huishoudboekje weer sluitend te krijgen, bleek het gisteravond moeilijk harde keuzes te maken. Over de 200.000 gulden die de beoogde lastenverhoging moet opbrengen bestond weinig ver schil van mening. Maar acht ton bezuinigen, dat bleek zowel voor de wethouder als voor de raadsleden een stuk moeilijker. Moeten de raadsleden als eer ste kiezen uit de gepresenteerde 'zoekrichtingen', zoals het ver snellen van het gemeentelijk woningbouwprogramma, effi ciënter werken door ambtena ren en de 'bezinning' op ge meentelijke taken? Of moet de wethouder door ambtenaren voorbereide concrete voorstel len maar eens ter tafel brengen, zodat de raadsleden iets te kie zen hebben? Wethouder en raadsleden kwamen er gisteravond niet uit, maar uiteindelijk zegde Ten Ha ve toe dat hij de kwestie in het college van burgemeester en wethouders zou bespreken. „Maar ik voel er niets voor om nu al allerlei voorstellen, rijp en groen, te presenteren. Ik ver wacht van u een duidelijke poli tieke keuze, zodat de ambtena ren weten hoe ze de zoekrich- Voetbal Een aantal raadsleden schroomde niet concrete bezui nigingen te noemen. WD- raadsfid S. Holland meende dat de gemeente meer activiteiten kostendekkend moet maken. „Ik denk daarbij onder meer aan sportvoorzieningen." CDA- raadslid W. Zoetemelk vroeg zich af wat de gemeente gaat doen „als twee voetbalclubs in onze gemeente niet willen fuse ren?". En Groen Links pleitte bij monde van vertegenwoordiger Harlaar voor 'franjebestrijding'. „Geen bloembakken, geen sier bestrating en onderhoudsarm groen." Gebrek aan eensgezindheid was er ook over de door het col- ïlde 'vlucht naar iet woningbouwpro gramma. Versneld uitvoeren van nieuwbouwplannen in de wijk Starrenburg zou meer geld in het gemeentelijke laatje kun nen brengen, zo redeneren B en W. CDA, WD en PvdA bleken het gisteren 'in grote lijnen' met dit voorstel eens, D66 heeft twij fels en Groen Links is tegen. („Dat kost alleen maar geld.") Ondanks de bezuinigingsna- righeid was er toch nog positief Voor 'nieui LEIDERDORP UESBETH B Het Leiderdorpse sociaal cultu reel centrum de Sjelter heeft een vrouw geweigerd voor de cursus 'lijfwerk' omdat zij licha melijk gehandicapt is. De vrouw mag alleen deelnemen aan de cursus als ze een doktersverkla ring overhandigt waaruit blijkt dat 'lijfwerk' niet schadelijk kan zijn voor haar gezondheid. „Ik voel me gediscrimineerd", al dus de Leiderdorpse die ano niem wil blijven. 'Lijfwerk' is een themacursus 'om je (weer) lekker te voelen in je lijf, waarbij ontspanningsoe feningen en massagetechnieken worden gebruikt, zo blijkt uit het programmaboekje van de Sjelter. Nadat de vrouw zich voor de cursus had ingeschre ven, werd ze uitgenodigd voor een gesprek. „Ik heb anderhalf jaar als vrijwilligster bij de Sjel ter gewerkt. Omdat ze daar toe vallig weten dat ik deels ver lamd ben in mijn benen, moest ik worden gescreend. Het is een cursus, geen sollicitatieproce dure!", vindt de Leiderdorpse. „Zuiver formeel mag de Sjel ter niet iemand weigeren omdat ze gehandicapt is", aldus wet houder C. Kemer (welzijn). „Maar iemand met hartklach ten mag ook niet overal aan meedoen. De Sjelter had in het programma een dergelijk voor behoud moeten opnemen. In dit geval kan ik me goed voor stellen dat deze mevrouw de weigering heeft ervaren als een klap in haar gezicht." „We hebben ons achteraf ge realiseerd dat je met iedereen die aan zo'n cursus wil mee doen een intake-gesprek moet voeren", aldus Sjelter-woord voerder P. van Oers. „Boven dien had in het programma boekje moeten staan dat het een zware lichamelijke cursus is. Nu is het een hele vervelende pijnlijke affaire geworden. Volgens Van Oers kan de S Sjel ter zonder doktersverklaring niet het risico nemen dat de Leiderdorpse nog verder gehan dicapt raakt. „De cursus is der mate zwaar dat zij met de bot ziekte die ze heeft, het risico loopt botten te breken. Wij kun nen niet instaan voor zulke ge volgen." Wethouder Kerner probeert in het conflict te bemiddelen, maar de Sjelter wil niet dat zij aanwezig is bij gesprekken. „Dit Is iets tussen ons, de cursusleid ster en deze vrouw. Daar heeft de gemeente niets mee te ma ken." De Leiderdorpse heeft aangifte gedaan bij het meld punt discriminatie. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES Wethouder F. ten Have: „Geen leuke dingen doen." FOTO WIM DIJKMAN tot 1996 elk jaar honderddui zend gulden gereserveerd. „Dat is niet om leuke dingen te doen, maar we worden wel jaarlijks geconfronteerd met onver wachte uitgaven waar dan geld voor moet zijn", verklaarde Ten Have. Tot 1993 mogen dat er niet teveel zijn, want tot dat jaar is de helft van het gereserveerde geld al bestemd voor kinderop vang. Er komt voorlopig geen ombudsfunctiona ris meer in Zoeterwoude. De raadscommis sie algemene zaken zag gisteravond geen reden de vacature die is ontstaan na het vertrek van I. Mantel-Duetz opnieuw te ver vullen. Deze ombudsvrouw kwam na an derhalf jaar tot de conclusie dat de Zoeter- woudenaren kennelijk weinig te klagen hebben. CDA-fractievoorzitter J. Berkouwer herin nerde er nog eens aan dat haar partij altijd al heeft beweerd dat in Zoeterwoude ieder een die zich door de gemeentelijke over heid tekort gedaan voelt, gemakkelijk op het raadhuis terecht kan. Door de korte af stand tussen bevolking en het ambtelijk ap paraat zou iedereen op de juiste manier kunnen worden geholpen. „Het aanstellen van ombudsfunctionarissen heeft tiendui zenden guldens gekost, die de burger uit eindelijk moet opbrengen", aldus Berkou- PZ-fractievoorzitter W. Ooijendijk herin nerde er aan dat er altijd was gesproken over een proef. De raadsleden zagen de ombudsfunctie als een service aan de bur gers. Ook het verwijzen naar de juiste amb.- tenaar om een zaak te behandelen, hoorde bij dit werk. Nu de doorverwijsfunctie op het gemeentehuis na wat aanpassingen re delijk blijkt te werken, blijft alleen de klach tenafhandeling over. Ook Ooijendijk zag wel in dat het aantal grieven te gering is om zelfs een part-timer voldoende werk te ge- Burgemeester A. Houdijk stelde voor dat klagers in de toekomst het best een brief kunnen schrijven aan het college van bur gemeester en wethouders, met een afschrift aan de gemeenteraad. „Zo'n brief verdwijnt niet onder tafel, die wordt op de juiste ma nier behandeld", meende hij. Als een ombudsfunctionaris voor ver schillende gemeenten in een volledige baan wordt aangesteld, zal dat ongeveer twee ton gaan kosten aan salaris en een secretariaat. Houdijk vroeg zich af of dan de kosten wel tegen de baten opwegen. Volgens hem had ombudsvrouw Mantel die vraag inmiddels negatief beantwoord. Toch wilde behalve Ooijendijk ook I. Spreij-Sanders (WD) laten onderzoeken of een regionale ombudsfunctionaris nodig is. Zij dacht dat mensen voor wat kleinere za ken liever niet naar het college zouden stappen, maar naar een ander persoon. Omdat de burgers toch ergens met hun klachten naartoe moeten, werd voorgesteld in de hal van het gemeentehuis een dus op te hangen. Hierin lean iedereen klachten en goede ideeën kwijt. Voor bruikbare sugges ties zou volgens Spreij een prijsje moeten worden uitgeloofd. De gemeenteraad heeft In de vergadering aan het eind van deze maand het laatste woord over deze zaak.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19