Regio 'Radio West krijgt smoel' 'Je moet een grote liefde voor dieren hebben' 21 H Geen woningbouw op Valkenburg Provincies confereren achter gesloten deuren Zaak-Kemp november voor Haags gerechtshof Dinsdag 8 oktober 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOLTTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Aangepast studeren voor topsporters Topsporters die in Leiden gaan studeren, krijgen mogelijk een aangepast studieprogramma. De universiteit stelt binnenkort een werkgroep in die gaat onderzoeken wat de mogelijkheden zijn. De taak van de werkgroep is te bekijken op welke manier indivi duele gevallen tegemoet kunnen worden gekomen. Afspraken over een tijdstip waarop de regeling moet ingaan, zijn er niet ge maakt. Met het instellen van zo'n regeling denkt de universiteit knelpunten weg te nemen die topsporters ervan weerhoudt in Leiden te gaan studeren. De combinatie topsport-studie staan elkaar in de weg. „Ook voor deze studenten willen we de univer siteit aantrekkelijk maken," aldus een woordvoerder. Fokker neemt vliegtuighal in gebruik Fokker heeft op Schiphol-Oost een nieuwe vliegtuighangar in gebruik genomen. De hal is bestemd voor het vliegbedrijf van Fokker. Dit bedrijfsonderdeel maakt de afgebouwde toestellen vliegklaar en test ze. De bouw van de hangar heeft precies een jaar in beslag geno men. De hal, compleet met nieuwe vliegtuigplatformen, is dank zij een vroegtijdige oplevering al sinds juli in gebruik. De bouw heeft 32 miljoen gulden gekost. De hangar heeft een vloeropper vlakte van 9000 vierkante meter. Het vliegbedrijf van Fokker heeft jarenlang bij de raad van be stuur aangedrongen op extra ruimte. Na veel wikken en wegen is die ruimte er gekomen. De hal vormt de voltooiing van een mo derniseringsprogramma van het fabriekscomplex op Schiphol- Oost. Geen duidelijkheid over Air Holland Personeel, directie en bewindvoerder van Air Holland zijn nog steeds in gesprek met gegadigden die de noodlijdende lucht vaartmaatschappij willen overnemen. „Er is nog hoop. Maar de tijd begint te dringen. Vandaag of morgen zal er duidelijkheid moeten komen", aldus J. Steinbacher, woordvoerder van de Ver eniging van Air Holland Personeel. Directeur/hoofdredacteur Jack Kroes van Radio West „Het is gewoon verukkelijk FOTO JAN HOLVAST strooiing". Uit onderzoek is vol gens Kroes gebleken dat de mensen in de eerste plaats op zijn zender afstemmen vanwege Regionale omroepen boos om financieringsplannen WVC Er werd kort na de start van Radio West in 1987 wat la cherig gedaan over deze nieuwe omroep. De verslagge vers hakkelden wel eens en de informatie was soms knul- lig. 'Regionale omroep is iets voor de buitengewesten', de gezëiïfgh^fdên" in de nvëede heette het al snel, toen de luisterdichtheid in de Rand- plaats vanwege de informatie stad nauwelijks boven de één procent wilde uitkomen. Stormen van kritiek barstten dan ook los toen er een hef fing van tien gulden (de 'opcenten') op de omroepbijdra ge werd geheven om de provinciale omroep te financie ren. LEIDEN» WILLEM SPIERDIJK De regionale omroepen, gebun deld in de ROOS, zijn boos over de nieuwe financieringsplannen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. ROOS noemt de plannen onbe hoorlijk en zal zich met kracht verzetten tegen het voornemen om het maximum van tien gul den voor de provinciale om roepbijdrage los te laten. Dit heeft de coördinator van ROOS, B. Groenendijk, in Hilversum bekendgemaakt. Tot nu toe heffen alle provin cies een tientje als omroepbij drage voor het financieren van hun regionale omroepen. In to taal halen de provincies zo ge zamenlijk een bedrag van 50 miljoen gulden binnen. Omdat er voor de regionale omroepen in totaal 70 miljoen gulden no dig is, past het Rijk jaarlijks een bedrag van 20 miljoen gulden bij. Uit een ambtelijke notitie van WVC blijkt nu dat het Rijk afwil van deze 20 miljoen gulden en onder de vlag van decentralisa tie de totale financiering bij de provincies wil leggen, zo zei Groenendijk. Dit heeft vooral gevolgen voor de dunbevolkte provincies. Hij rekende voor dat dit de sastreuze gevolgen kan hebben voor de te innen bijdrage per provincie. In Flevoland zou de provinciale opslag met 470 pro cent omhoog moeten naar 57 gulden. In Zeeland zou dat met 200 procent omhoog moeten tot 30 gulden en in Drenthe zou 150 procent extra betaald moe ten worden tot totaal 25 gulden. Bijna vijf jaar later heeft Radio West veel kritici de mond ge snoerd. Twintig procent van de inwoners van Zuid-Holland stemt dagelijks wel een keer af op de regionale zender. Het gaat dan om 300.000 luisteraars. Jack Kroes, een geboren en ge togen Hagenaar die intussen een jaar directeur/hoofdredac teur van de omroep is, is tevre den. „Radio West begint smoel te krijgen," zegt hij. Kroes, afkomstig van Radio Nood-Holland waar hij pro grammaleider was, zegt be duusd te zijn van de hoge cij fers. „Radio Rijnmond doet het nog beter. Die zijn ook wat lan ger bezig. Samen trekken we dagelijks 700.000 luisteraars in deze provincie. Ik vind dat een verbijsterend aantal. De anti- uit de eigen regio. „Iemand die in deze regio woont, is geïnte resseerd in mensengeschiede nis. Hij wil voor zichzelf vast stellen of-ie wel in de pas loopt. Hoe vergaat het anderen, wijk je niet teveel af. Wij berichten uit de gewone wereld, waar men sen vies werk doen, ziek wor- het tientje, den, slecht wonen; kritisch ten ontroerende brie- opzichte van de autoriteiten, met mededogen voor de gewo- sfeer die er eerst was, is omge slagen. Mensen die eerst woe dend schrijvi ven dat ze blij zijn dat er een re gionale zender is. Het is ge woon verukke lijk nu." De hoofdre dacteur van Ra dio West heeft wel een verkla ring Spectaculaire stijging van luistercijfers De groeiende po pulariteit van West heeft ook gevolgen voor de inhoud van de program ma's. Kroes: „Het kost niet zoveel moeite meer om groeiende populariteit van de een staatssecreatris in de uit zender. „Wij brengen elke dag zending te krijgen, de mensen op dezelfde tijd hetzelfde pro- beginnen het fenomeen regio- gramma. Dat doet Hilversum nale omroep interessant te vin- niet. Die kiest voor identiteit, den". Voor Hilversum is het het be- Concurrentie van de lokale langrijkst wat de makers en omroepen is er nauwelijks. Uit daarachter de omroepvereni- de cijfers blijkt dat één procent ging ervan vinden. Zij bekom- van de luisteraars afstemt op meren zich niet in de eerste andere zenders dan de Hilver- plaats om de luisteraars. Die sumse en Radio West. „Daar willen namelijk gewoon ver- zitten dus de buitenlandse zen ders bij, de satelliet-omroepen en ook de lokale zenders." Kroes beschouwt deze zenders dan ook als 'sociaal-cultureel werk'. „Het is belangrijker dat ze voor mensen een vrijetijds besteding vormen dat dat ze bijdragen aan de verstrooiing". Toekomst voor deze lokale acti viteiten ziet Kroes dan ook niet. „Ze hebben geen luisteraars, dus ook geen inkomsten." De inkomsten voor Radio West - dat dit jaar met een be groting van 5 miljoen gulden werkt - zullen in de toekomst al leen nog maar toenemen. Vanaf 1 januari zal de zender reclame boodschappen de lucht in stu ren. De regionale omroep en de dagbladuitgevers gaan de op brengsten samen delen. De ver wachting is dat dit 'West' op termijn miljoenen extra gaat opleveren. De reclame-inkomsten gaan re gionale televisie mogelijk ma ken. Het streven is dat er in de loop van 1993 dagelijks tv-uit- zendingen van West te zien zijn. De in Rijswijk gevestigde om roep gaat daarbij samenwerken met Radio Rijnmond. Kroes: „We zijn druk bezig met de voorbereidingen, we zullen de uitzendingen in elk geval met hulp van professionele krachten Leo Uitendaal dierensteward bij de KLM „Mijn werk is een verlengstuk van mijn hobby," zegt Leo Ui tendaal. De 34-jarige Hoofddor per is dierensteward bii het Die renhotel op Schiphol. Twaalf jaar geleden begon Uitendaal bij de KLM in de luchtvracht- loods op de luchthaven. Na jaar stroomde hij door naar het Dierenhotel waar hij de zorg op zich nam van de dieren die per vliegtuig vervoerd moesten worden. „Als trainer van paarden was ik wel eens meegevlogen met zo'n dierentransport, daar zag ik hoe de dierenstewards hun werk deden. Dat leek me wel wat." Uitendaal schreef een brief naar de KLM en werd aan genomen in de luchtvracht- loods om kennis te maken met de vracht door de lucht. „Ik moest eerst leren hoe dat alle maal ging met de papieren, als je eenmaal weet hoe een pakket vervoerd wordt kun je ook een levend wezen vervoeren." Na een jaar kwam er een plaats vrij in het Dierenhotel en daar was het Uitendaal tenslotte om be gonnen. In de jaren vijftig ontstond het Dierenhotel van de KLM. Het begon met een klein kan toortje met twee boxen om de beesten in te vervoeren. Maar voor die tijd vloog de KLM ook al dieren van Amsterdam naar andere plaatsen. Nico 5 had de eer als eerste te vliegen. De fok stier moest naar Parijs maar mocht niet over de weg door België omdat daar mond- en klauwzeer heerste. De oplossing was door de lucht. Tot nu toe is het Dierenhotel van de KLM de enige in Europa. De 22 dierenstewards die bij Leo Uitendaal: „De betrokkenheid met de dieren is het belangrijkste van mijn werk." het Dierenhotel in dienst zijn, hebben allemaal een interne opleiding bij de KLM gehad. Twee weken lang moest Uiten daal iedere dag naar Artis om kennis te maken met verschil lende soorten vogels, apen en andere dieren. „Het was niet zo'n diepgaande cursus maar, ik leerde in ieder geval dat ik de kanaries niet met parkietenvoer moest voeren." Na Artis volgde een tiendaagse cursus op de Veeartsenijschool in Utrecht. „Daar leerde ik hoe ik paarden moest inspuiten als ze darm kramp hebben -koliek- of op pervlakkige wonden behande len. Als je koliek namelijk niet op tijd behandeld kan dat de dood voor een paard beteke- Het paardenvervoer is de spe cialiteit van de KLM, zo'n drie duizend gaan er per jaar door de lucht naar verschillende lan den. Uitendaal heeft zelf ook een voorkeur voor deze dieren. „Voordat ik in het Dierenhotel kwam, werkte ik al met paar den, sinds vijf jaar heb ik mijn eigen dravers." Paarden zijn niet de enige dieren die via het FOTO HENDRJKS/UNITCD PHOTOS Dierenhotel worden vervoerd. Honden, katten, tropische vis sen en ééndags kuikens beho ren eveneens tot de vracht. Maar vooral de paarden hebben die extra verzorging nodig. Ge bleken is dat paarden vooral bij het opstijgen en het dalen ze nuwachtig worden. „Je blijft dan dichtbij het dier. je praat er tegen en probeert het gerust te Defensie kan vliegveld niet missen PAUL VAN DER Staatssecretaris van defensie Van Voorst tot Voorst heeft de provincie gistermiddag laten weten dat ze woningbouw wel kan vergeten op vliegkamp Val kenburg. Volgens hem blijft er behoefte bestaan aan een mili tair kamp in de buurt van hoofd- en regeringsstad. De marine vervult vanuit Val kenburg een inspectietaak voor de NAVO. Sinds de sluiting van Ypenburg is het vliegveld bo vendien steeds belangrijker ge worden als aankomst- en ver trekplaats van hoogwaardig heidsbekleders uit binnen- en buitenland. De suggestie van de provincie om die representatieve taak vanuit het (nieuwe) Rotterdam se Zestienhoven te laten ver richten, heeft Van Voorst tot Voorst van de hand gewezen. Dat vliegveld ontbeert de beno digde militaire beveiliging, deel de hij mee aan commissaris der koningin Patijn en gedeputeer de Stolker van volkshuisvesting. In het gesprek benadrukte de gedeputeerde dat het vinden van woningbouwlocaties een groot probleem is in Zuid-Hol land. Ze wil dan ook een optie op iedere plek die gunstig kan zijn. En Valkenburg lijkt zo'n gunstige optie te zijn voor na het jaar 2005. De Leidse regio is dan volgebouwd en men moet toch ergens terecht wanneer het Groene Hart op slot blijft. Welis waar ligt Valkenburg in een eveneens beschermde 'buffer zone', maar meer woningbouw locaties zijn in strijd met land- schapsbeleid. Aldus de provin ciebestuurder. Of er op Valkenburg gebouwd moet worden, staat voor de pro vincie weliswaar nog helemaal niet vast, maar als de locatie goed scoort in een studie van de Leidse agglomeratie, wil ze er zeker op terugkomen. Dat de fensie andere plannen heeft met het vliegkamp, had men al verwacht. „We zien het gesprek dan ook niet als een totale ont moediging, maar meer als een eerste warming up", zegt een woordvoerder van de provincie. „Bovendien wijzigt de situatie bij defensie steeds, mede door de ontspanning in de wereld". Het was voor het eerst dat de provincie defensie officieel in lichtte over mogelijke woning bouwplannen op Valkenburg. Het gesprek kwam er omdat de staatssecretaris van alle provin cies wil weten wat ze aan willen met de terreinen van defensie. hand van inleidingen van de reeds bestaande overlegorga nen op terreinen als economi sche zaken, ruimtelijke orde ning, vervoer en milieu. De woordvoerder van de Zuid hollandse commissaris der ko ningin S. Patijn, die het presidi um van Regio Randstad voorzit, zegt dat de vergaderingen zeker weer openbaar zijn zodra ,er be sluiten vallen. „Maar we laten statenleden en ambtenaren lie ver even in eigen kring met el kaar kennismaken. Op die ma nier kan in alle vrijheid worden gesproken over de belangrijkste taken en problemen waar de Randstad de komende jaren voor staat." De gezamenlijke vergadering van de provinciale staten van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht wordt vrijdag achter ge sloten deuren gehouden. Voor de bijeenkomst, waarvoor alle circa tweehonderd statenleden uit de drie Randstadprovincies zijn uitgenodigd, bestond ook in andere provincies belangstel ling. Het presidium van Regio Randstad en Utrecht heeft be sloten de conferentie achter ge sloten deuren te houden. De statenleden en het Rand- stadoverleg gaan praten over de voortzetting van hun samen werking. Dat gebeurt aan de LEIDEN/ZOETERMEER stellen. In de tijd dat je het dier inlaadt en afgeeft op de volgen de luchthaven, heb je een band opgebouwd." Toen Uitendaal voor het eer ste het vervoer van dolfijnen mee maakte, heeft dat veel in druk op hem gemaakt. „De die ren gaan in een speciale kunst- stofbakken die voor de helft met water gevuld worden. De dolfij nen gaan met hun buik in schuimrubber en de rug wordt ingevet met lanoline." Ook struisvogels schijnen een apart volkje. „Volwassen struisvogels kunnen gevaarlijk zijn, je moet niet voor ze gaan staan. Als ze boos worden, kunnen ze met hun scherpe teennagels flink uithalen. Dat zijn zaken die je in de praktijk moet leren." Het werk in het Dierenhotel bestaat uit twee delen. Of de dierensteward verzorgt de die ren in het hotel zelf of hij vliegt met de beesten mee. „Iedere dag is anders voor mij. Het kan best zijn dat ik kort van te voren hoor dat ik met paarden naar Canada moet vliegen. Dat is pri vé weieens moeilijk afspraken maken. De geplande verjaar- dagsvistite gaat dan niet door." Aan de andere kant ziet Uiten daal kans in het buitenland dra verijen te bezoeken. „Soms moet je één tot drie dagen over blijven, dan ga je iets voor jezelf doen. Soms word je uitgeno digd door de eigenaar van de dieren." Het Dierenhotel is 24 uur per dag open. Daarom draaien de dierenstewards ploegendien sten. De betrokkenheid met de dieren is volgens Uitendaal het belangrijkste van zijn werk. „Je weet van tevoren nooit hoe je dag eruit ziet. Al twaalf jaar ga ik met plezier naar m'n werk." Gratis bussen naar Floriade vanuit Alphen en Leiden Volgens de Floriade is het voor het eerst dat zo'n langdu rig evenement in Nederland met een dergelijk busnet te be reiken is. De bussen rijden met enkele stops in tussengelegen gemeenten direct naar de toe gangspoort van de Floriade. Volgens de organisatoren zijn de bezoekers nauwelijks langer onderweg dan Floriade-gangers die met de auto komen. De bus sen rijden op doordeweekse da gen minimaal eenmaal per uur en in het weekeinde en op feestdagen vaker. De Floriade is van 10 april tot en met 11 oktober 1992. Het terrein ligt vlak bij de NS-sta- tions Zoetermeer-Driemanspol- der en Zoetermeer. Vanuit Leiden en Alphen aan den Rijn zullen volgend jaar tij dens de Floriade in Zoetermeer gratis Express-bussen rijden om het autoverkeer te beperken. De 'Floriade Express' is een gezamenlijk initiatief van de Floriade en het streekvervoer- bedrijf Westnedèrland. Het pro ject is financieel mogelijk ge maakt door bijdragen van Ver keer en Waterstaat en de Floria de. Wie gebruik wil maken van de gratis bus, kan in de bus een toegangskaartje voor de Floria de kopen. Het kaartje geeft recht op gratis busvervoer heen en terug. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Voormalig vuiltransporteur Si mon Kemp moet 13 november in hoger beroep voor het ge rechtshof in Den Haag verschij nen. De ex-Hazerswoudenaar staat dan terecht voor elf ver schillende zaken waarvoor hij vorig jaar oktober tot 4,5 jaar gevangenisstraf en 150.000 gul den boete is veroordeeld. Tegen dat vonnis heeft Kemp destijds hoger beroep aangetekend. Volgens de Haagse rechtbank heeft Kemp zich in het verleden onder meer schuldig gemaakt aan het storten van duizenden kilo's giftig chemisch afval in de Alphense Coupépolder. Dit is volgende maand slechts een van de elf punten die aan de or de komt. Kemps raadsvrouw mr. Y. van Boxel wil overigens dat deze kwestie later door het hof wordt behandeld. Zij wil de uitkom sten van de commissie Engwir- da, die de verantwoordelijkheid van gemeente Alphen aan den Rijn ten aanzien van de Cou pépolder onderzoekt, afwach ten. Uit dit onderzoek kan blij ken dat Kemp lang niet de enige is geweest die daar jarenlang heeft gestort en dat de gemeen te Alphen dit heeft toegestaan. Van Boxel zal de procureur-ge neraal daarom tijdens de zitting vragen de Alphense kwestie op een ander tijdstip te behande len. De verwachting is dat de commissie in december met haar rapport komt Kemp is ook veroordeeld voor het storten van gif in het Belgi sche plaatsje Mellery, het ver valsen van grens- en stortdocu- menten, plegen van fraude, om kopen van ambtenaren en het ontduiken van belasting.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18