Leiden Harten van goud in een buurt zonder kouwe kak Leidenaar op de bres voor gehandicapte tuiniers Geen geld beweegbare bruggen in Leiden Bewoners Appelbes krijgen nul op rekest Dinsdag 8 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: Pt ET KOOREMAN 17 De vier jaar oude Matje Vogelaar en Corry v Kooipark op 21 juni 1938. de organisator ook nog wel en kele namen. „Zoals de families Bekooy en Grinsven, die horen er bij. Sommigen hebben toege zegd, maar zich toch niet aan gemeld". „Eigenlijk", zegt Van der Spek, „had ik toch meer mensen verwacht. Maar het blijkt dat niet iedereen op de hoogte is. Er is nog een moge lijkheid om je op te geven, want de reünie is niet openbaar". De deelnemers aan de reünie ontvangen als herinnering een door de Leidse handelsdrukkerij Sparta in beperkte oplage ge produceerde kalender 1992 met historische foto's van de Kooi van weleer. Daarnaast hebben Van der Spek en de zijnen zo'n honderdvijftig oude foto's van reünisten ontvangen, waarop vaak hele families voor kenmer kende plekken in de Kooi pose ren. Deze zijn in een foto-al bum in één exemplaar verza meld, dat zaterdag van hand tot hand moet gaan. Sommige fo to's van kinderen zijn in de spe ciale krant afgedrukt (onder wie de namen Lagendijk, Post, Niesing, Van der Veer, Van der Kraan, Singerling) en 22 zijn er tot posterformaat (70 bij 50 cen timeter) uitvergroot. Die han gen zaterdag in het restaurant van het zwembad. Daar staat dan een draaiorgel, dat jaren vijftig muziek zal spe len. "ledereen zou eigenlijk in kledij uit die tijd moeten ko men, plusfours, hoepelrok en stijfselhaar", besluit Van der Spek, half gemeend, half gek scherend. „Gedurende de mid dag en avond maken we na tuurlijk ook foto- en video-op namen. Er komt iemand spe ciaal een groepsfoto maken". Wie zich nog voor de reünie van aanstaande zaterdag (aan vang 15.00 uur) wil opgeven, kan dat tot woensdagavond doen bij Aad van der Spek, Pe- tuniada) 4 in Leiden (tel. 211677) of loop van der Spek, Pal Maleterstraat 10 in Leiden (tel. 767150) en Cor Lagendijk, Kooipark 10 in Leiden (tel. 212415). Voor deelname moet wel worden betaald NIET-BEGRIJPENDE man houdt vol dat BEZWAREN TEGEN hij terecht staat voor een parkeerover- bouwplannen Gooimeer- treding en niet voor het illegaal lozen laan door gemeente ver van olie worpen Reünie Kooi-boys en Kooi-girls 1950-60 Het liefst zou hij zien dat de oud-bewoners ook in kledij uit de jaren vijftig of daaromtrent zouden verschijnen. „Ik denk dat ik zelf misschien wel mijn plusfour aantrek", zegt oud-Kooibewoner Aad van der Spek. Hij is een der organisatoren van de reünie van mensen die in de jaren vijftig rond het Kooi-park woonden. Ruim honderd 'Kooi-boys' en 'Kooi-girls' komen zaterdag in het restau rant van Zwembad De Zijl bijeen. LEIDEN EMIEL FANGMANN Mensen die in de jaren vijftig rondom het Kooipark woonden. Zij werden door middel van een advertentie in deze krant en de rubriek 'Steeds' in het voorjaar opgeroepen om zich aan te melden voor de reünië. Georga niseerd door Leidenaar Aad van der Spek, samen met zijn broer Joop en zus Marjan, met Cor Lagendijk, zijn zus Sonja uit Ter Aar en Hans Zwart uit Nieuw- Vennep. „Maar de mensen moeten het zelf maken, zater dag", zegt Van der Spek. De reünie moet nog begin nen, blijvende herinneringen zijn nu al vervaardigd. Zo is er een groene button gemaakt en ligt er voor het koude buffet een speciale placemat klaar. En dan is er de reüniekrant. Daarin een grote verzameling pasfoto's van mensen die zeker komen - wie kent ze nog? -, zoals ook een oud-onderwijzer van lagere school 'De Gunning', Jaap Redel uil Ter Aar. Geit De feestkrant wordt voor een deel gevuld met een grote hoe veelheid persoonlijke herinne ringen aan de Kooi, die door ie dere reünist zo kan worden aangevuld. De oproep van de organisatoren heeft gewerkt, zo dat een goed beeld van de wijk oprijst. We lezen dat lompen- handelaar Gijzenij toen al milieuvriendelijk inzamelde. 'Kranten, wol en katoenen kle ding apart. Knopen en ritsen thuis er af halen, voor herge bruik'. De ruzies tussen de openbare en katholieke jon gensschool werden in het Kooi park uitgevochten. Zo wordt er verhaald van een tuinman, die een katje uit een boom zou halen en er zelf niet meer uit durfde, zodat de brandweer een dubbele taak kreeg. Een andere tuinman was net zo kaal 'als later het Kooi park'. Ook wordt de geit van groenteboer Boers, op de hoek van de Atjehstraat en de Park straat, in herinnering geroepen. Die werd rond kerst 1944 gesto len. Boers ontving in die hon gerwinter een kaartje met de tekst: prettige kerstdagen en de hartelijke groeten van je lief hebbende geit. In een andere winter trok men belletje en zette tegelijk een ijsschots voor de deur. Veel anekdotes dus over het kat- tekwaad van de belhamels in de buurt, die bijvoorbeeld moeder tje of doktertje speelden. 'Ik herinner mij nog een dokter, die je alleen wilde onderzoeken als je het aan je buik had'. Mis schien moet er zaterdag nog wel een doktersrekening worden vereffend. Met oudjaar lieten de jongens en meisjes uit de buurt zich niet onbetuigd. 'Tegen het raam van een huis hard bonzen. Tegelij kertijd een fles kapot laten val len, met het idee alsof het glas van een raam het begaf. Een van ons bonsde zo hard dat niet alleen de fles maar ook dat raam het begaf. Anekdotes uit een wijk, 'een buurt zonder kouwe kak, met allemaal dezelf de armoedzaaiers, vaak met een hart van goud', zoals een oud bewoner het noemt. Kalender Tot nu toe kwamen er zo'n 105 reacties. Afkomstig van een spe cifiek deel uit de wijk, zoals Van der Spek even uittekent. Want de bijeenkomst is bedoeld voor oud-bewoners van het gebied tussen Atjehstraat, Kooilaan, Parkstraat, de oude Banka- en Billitonstraat en de Kooihof. Een woongebied, dat in de jaren zeventig voor een deel werd af gebroken en voor een deel door nieuwbouw werd vervangen. Van der Spek: „Er meldden zich ook wel oud-bewoners van de Medusastraat en Voorstraat aan, maar die heb ik de bijeen komst afgeraden. Je hebt kans dat zij geen bekenden zullen ontmoeten". Daarentegen mist Een foto uit de Kooikalender. Het Herenpoortstation van de Haarlemmenneerspoorlijn aan de Herensingel. Van dit station reden onder meer lokaaltreintjes naar Hoofddorp en Haarlem. De loswal rechts werd de laatste jaren nog voornamelijk voor houttransport gebruikt. foto pr Mevrouw Post en haar zoon Theo op het gras worden hier, in de jaren vijftig door een tante uit Canada op de foto gezet. Aad van der Spek: „Die tante bracht altijd speelgoed mee". foto pr Het plan van de gemeente om in Leiden de oude bruggen be weegbaar te maken ten gunste voor boten, gaat niet door. Het ministerie van economische za ken geeft Leiden niet de ge vraagde subsidie van 6,2 mil joen gulden voor de zogeheten 'doorvaarheid' van de grachten. Dat is vandaag definitief bekend geworden, nadat wethouder J. Walenkamp (toerisme) al eerder de vrees uitsprak dat er rijks- steun zou uitblijven. De gemeente heeft het plan opgevat om van Leiden een 'waterstad' te maken, waar veel pleziervaartuigen voor een toe ristische en economische im puls zouden moeten zorgen. De waterwegen moeten in de plan nen toegankelijk worden ge maakt voor boten, door de bruggen beweegbaar te maken of te verwijderen. De oostwest- route naar de kust zou in ere worden hersteld. De Blauw- poortsbrug is al in de restaura tie, de bruggen over de Oude Vest stonden op de nominatie om te worden verbouwd, terwijl de Lijsbethbrug zou verdwijnen. Het doorgaan van het plan heeft echter altijd afgehangen van de subsidie van het Rijk. 'U komt uit Tarsus? Dat is een beroemde plaats AGENDA dinsdag 8 oktober Leiden Lezing 'Bach als uitlegger van de bij bel' in de Hooglandse Kerk, aanvang 20.00 uur. Contactavond met video/diabeelden van de Leidse Aquariumvereniging 'De Natuurvriend' in het Clubgebouw van K&G, J.C. de Rijpstraat 29, aan vang 20 00 uur. Noordwijk Vergadering van de raadscommissie voor Toerisme, Economische Zaken, Financiën en grondzaken, aanvang 19.30 uur. Ledenvergadering van de Kiesvereni ging Noordwijk in het Buurthuis aan de Hoofdstraat 11, aanvang 20.00 Vergadering van de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening, Volkshuis vesting en Milieu, aanvang 20.00 woensdag 9 oktober NAGERECHT Keurig in het pak ver scheen gisteren een in het Turkse Tarsus geboren Leidenaar voor plaats vervangend kantonrechter mr. B. Wille. „U komt uit een be roemde plaats", zo deelde Wille de man mee. „De apostel Paulus komt er ook vandaan". De man nam het voor kennisge ving aan, waarna een Babyloni sche spraakverwarring ont stond. „Als u mij niet begrijpt, moet u het echt zeggen hoor", waar schuwde Wille de niet-begrij- pende man uit Turkije. Deze hield om te beginnen bij hoog en bij laag vol, dat hij terecht stond voor een parkeerovertre- ding op de Beestenmarkt. „Nee, u bent hier omdat u twee jaar terug drie liter olie uit uw auto zo in de openbare riolering hebt gegooid", liet Wille weten. Maar de olieververser beweerde dat hij voor dat lozen van die olie al 428 gulden en 73 cent aan de gemeente had betaald. Dat was mogelijk, zei de rechter. „Want dat is de rekening die u aan de gemeente hebt moeten betalen. Die heeft als de pieten het riool schoongemaakt. Maar u moet hier ook nog voor terechtstaan. Want het is schadelijk, dat wist iedereen ook in 1989". Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW, Stationsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. van 10.30 tot 12.00 uur. K nde'rboeke kindervoorstelling ikv de huis, aanvang 13.30 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug'. Wassenaarseweg (bij Blauwe Vogelweg), van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Lisse Bridgen voor met-rokers door B.C.L. in het 'Poelhuys', aanvang 20.00 Informateur van de CNV-vertrouwens- manC.A. Elshoutvan 11.00 tot 12.00 uur in Dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. De reactie van de verdachte nam een onnavolgbare wen ding. Hij mompelde zo iets als dat een professor er dertig jaar op kan studeren of iets schade lijk is. Wille: „Ja, dan kun je wel van een eeuwige student spre ken. Oh, op het probleem stu deren? Nou, ik ken geen een professor die zelf zijn olie ver verst". Wille sloeg met zijn reac tie ook maar een slag naar wat de man wilde zeggen. De Turk se man vervolgde: „Neem het roken, dertig jaar onderzoek wijst u dat het slecht is. Ieder een doet het." Wille vond er weer aansluiting bij: „Oh, u heeft het nu over roken. Kijk als we alles gaan doornemen, wat er in deze maatschappij mis is zijn we vannacht om half een nog niet klaar. Ik geef het woord aan de officier". M. van den Honert was vriende lijk gestemd. „Ik krijg toch de indruk dat u niet wist dat u kwaad deed. Daarom wil ik 100 in plaats van de gebruikelijke 150 gulden boete vragen". Waarop de verdachte weer iets - onverstaanbaars mompelde over het parkeerprobleem op de Beestenmarkt. De rechter be de man nog steeds een auto had. "Ik ga er van uit dat ieder een die een auto rijdt ook een boete kan betalen. Normaal is het 150 gulden, de officier vraagt 100 gulden en u biedt...? zo vervolgde de rechter de absurde sketch voor twee heren. De veroordeelde had echter niets te bieden en bleef onver stoorbaar glimlachen, waarna Wille zei dat indien hij die hon derd gulden niet betaalde hij twee dagen de gevangenis in moest. „Maar u heeft zes weken de tijd om voor die honderd gulden te sparen en als ik naar uw gezicht kijk, bent u daar wel toe in staat". Tachograaf Een jeugdige Rijnsburgse bloe- menvervoerder met een eigen vrachtwagen werd twee jaar te rug wegens te hard rijden 100 in plaats van 80 op de A44 bekeurd. Driedubbele pech, want hij was ook vergeten een kaart voor de tachograaf te ver wisselen. En uit die oude kaart bleek dat hij kort tevoren slechts 4,5 uur rust had gehad. Rechter Wille haalde, alsof het om een prijswinnend lot ging, die tachograafkaart uit een bruine enveloppe. „Wat lees ik hier? U beëindigde een rit om half elf 's avonds, die u heel VRUETUD Startersavond De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt vanavond een in- fo-avond voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen. Aanmeldingen en informatie onder tel. 219811 Haarverzorging Op 9 oktober begint in het LVC de cursus haarverzorging, waar bij onder meer wassen, invlech ten, verven en knippen. Kosten 75 gulden. Aanmelden: 146449. Fietstocht De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt op woens dag 9 oktober om 10.00 uur een fietstocht. Tel. 132036/175046. door Emiel Fangmann vroeg begonnen was. En u be gon Goedemorgen! weer om kwart over drie 's ochtends. U weet dat dat tegen het rijtij denbesluit is, want u mocht eens in slaap vallen". Wille ver telde de man van een slaap dronken vrachtwagenchauffeur die na een rit van 36 uur uit Ita lië in Nederland op de vlucht strook een auto, die al pech had, 'binnenschoof. „Vrouw le venslang invalide en een kind van veertien dood". „Dat lijkt rtie absurd," zei de verdachte, hopelijk op de lange rijtijd doe lend. Maar hij gaf de overtre dingen allemaal toe, al beweer de hij tussendoor wel eens een korte rustpauze te hebben ge nomen. Samen concludeerde men ook dat de Rijnsburger ver geten was die oude kaart te ver wisselen, omdat hij zo moe was geweest. De officier vroeg daar om voor het te hard rijden 110 gulden, voor te korte slaap 450 gulden en voor het te laat ver wisselen 250 gulden boete. De rechter was het met de eerste twee eisen eens. De derde eis verlaagde hij in zijn vonnis naar 100 gulden. leiden irene van beveren MEDEWERKSTER „Een beetje aangepaste kruiwa gen kost al zo'n 1400 gulden. Dat is niet te betalen als je een wao-tje hebt van 1500 gulden. En probeer het maar eens te krijgen uit het een of ander ziektekostenpotje of een fonds. Dat lukt je niet. Een kruiwagen is geen eerste levensbehoefte, zeggen ze dan. Dus krijg je geen geld. Dus denken de meeste mensen met een handicap dat tuinieren niet voor hen is weg gelegd en blijven thuis achter de geraniums zitten". W. Hulscher kan zich er be hoorlijk over opwinden. „Tui nieren moet mogelijk gemaakt worden voor mensen met een handicap", betoogt hij vol vuur. „En daar zal ik mij hard voor maken". Hulscher noemt zich zelf niet gehandicapt. Hij heeft wel een wao-uitkering en een volkstuin. Die tuin noemt hij een zegen. Een permanent va kantieadres om te recreëren en een hobby uit te oefenen. Ideaal voor mensen met een laag inko men die nauwelijks op vakantie kunnen. Op het volkstuinen- complex zag en hoorde hij de leiden De bezwaren van de Appelbes- bewoners tegen het nieuw- bouwplan aan de Gooimeerlaan zijn afgewezen. Het plan voor 8 eengezinswoningen en een flat met 59 woningen past in het bestemmingsplan, stellen bur gemeester en wethouders. Te gen dat bestemmingsplan heb ben de omwonenden een paar jaar geleden eveneens geprotes teerd. De Raad van State wees de bezwaren uiteindelijk af. Een speciaal opgericht actie comité verzamelde 135 handte keningen tegen de bouw van de appartementen en diende een bezwaarschrift in. Voornaamste grief van de omwonenden is dat problemen van mensen met een motorisch gehandicapt dochtertje, een meisje dat zon der hulpmiddelen niet kan lo pen. De ouders kochten bij gebrek aan eigen tuin een volkstuin zo dat hun kind regelmatig buiten kan spelen. Bovendien zijn de ouders zelf enthousiaste tui niers. Het tuinhuis en de tuin moeten nog wel worden aange past voor de kleuter. Geraamde kosten: 10.000 gulden. Een be drag dat het gezin voorlopig niet op kan brengen. Financiële hulp durven de ouders niet te vragen. Bang dat hen zal wor den verweten misbruik te ma ken van hun dochtertje. Missie Hulscher was begaan met dit gezin en besloot uit te zoeken of er mogelijkheden zijn om de aanpassing van de volkstuin te financieren. Hij raakte verzeild in een oerwoud van bureaucra tische wetten en regels van overheid en diverse fondsen. Geld krijgen voor hobby-doel einden was moeilijk maar niet onmogelijk. Het Beatrix-fonds heeft al 1000 gulden toegezegd. de 'langgerekte galerijflat' niet past bij de bungalows in de buurt. Ze zijn bang dat een on gunstig woonklimaat ontstaat, net als in de Slaaghwijk. Dit be zwaar wordt door het college van B en W van tafel geveegd. „De omvang van het project aan de Gooimeerlaan is van een geheel andere schaal dan de Slaaghwijk met zijn circa 1693 flatwoningen." De Appelbesbewoners zijn ook bang dat de waarde van hun huizen daalt omdat het uit zicht vermindert. Volgens het bestemmingsplan zouden ech ter nog meer huizen op het ter rein kunnen komen, stelt het college. Ook het argument dat te veel groen verloren gaat. wordt afgewezen. En de rest van het geld hoopt Hulscher van particulieren en de gemeente te krijgen. Dit gezin is daarme geholpen maar Hulscher weet dat er an dere mensen zijn die in een ver gelijkbare situatie verkeren. Mensen die ondanks hun han dicap wel kunnen tuinieren maar het niet kunnen betalen. Vijf van deze mensen heeft hij al opgespoord. Met anderen wil hij in contact komen. Tuinieren mogelijk maken voor gehandi capten is zijn missie geworden. Hulscher heeft de ANIB, de Bond van Gehandicapten en Ar beidsongeschikten enthousiast weten te maken voor zijn plan. Waarschijnlijk wordt er binnen deze bond een werkgroep opge richt die de problemen van ge handicapte tuinders gaat aan pakken. Indien mogelijk wor den hulpbehoevende tuinders financieel ondersteund. Er wordt zelfs over gedacht om een aantal volkstuinen geschikt te maken voor gehandicapte huurders. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Hulscher tel. 071-225816. Het actiecomité klaagt ook over een gebrek aan inspraak mogelijkheden, maar burge meester en wethouders wijzen erop dat in het verleden al uit gebreid is gesproken over nieuwbouw op deze plek. Na al le discussies over het bestem mingsplan is 'een volledige in spraakprocedure naar onze me ning niet meer vereist'. Er wordt op gewezen dat de omwonenden wel ruime gele genheid hebben gehad om be zwaren in te dienen en toe te lichten. Donderdag wordt tij dens een commissievergadering door de raadsfracties weer ge sproken over het bouwplan. Ook dan krijgen de bezwaarma kers gelegenheid het woord te voeren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17