Leiden Slachthuis staat in de weg EWR verbetert service aan klanten Speeltjes bevallen niet Bewoner maakt nieuw plan Gijzenij-terrein Bouw vuilverbrander verdeelt Gevulei Scherm moet overlast vuiltransport stoppen In brand gestoken school binnenkort weer open Huurders laten zich niet uit hun woning zetten Dinsdag 8 oktober 1991 Redactie; 071-161418 KAREL BERKHOUT Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving; SIMON DE GRAAF DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN NIEUWSLIJN Nieuw hoofd ruimtelijke ordening De directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer bij de gemeente wordt voorlopig geleid door W. van der Hoeven, hoofd van de directie grondzaken. Van der Hoeven is aangesteld als opvolger van interim-manager F. van Tuyll van Serooskerken, die per 1 oktober is vertrokken. Het college van B en W heeft besloten geen nieuwe chef voor de dienst aan te trekken, in verband met de reorganisatie, waarbij vijf grote gemeentelijke directies wor den gevormd. Van Tuyll werd vorig jaar in dienst genomen, als opvolger van T. van der Valk, die niet functioneerde als hoofd van de directie. Zijn ambtenaren dienden zelfs een motie van wantrouwen tegen hem in. Van der Valk is eind augustus benoemd tot directeur van de Nederlandse Federatie van Reclasseringsinstellingen. Fout parkeren Lammenschans weg De politie heeft gisteravond opgetreden tegen fout-parkeerders aan de Lammenschansweg. Negentien bestuurders van wagens kregen een proces-verbaal. Twee auto's zijn weggesleept omdat ze die inrit van de houtwerf blokkeerden. Volgens de politie wor den de parkeerproblemen in de hand gewerkt doordat de par keerplaatsen van de school in het Lammenschanspark 's avonds onbereikbaar is. Het terrein wordt aan het eind van de middag afgesloten met slagbomen die niet meer open gaan voor de avondschool. De aktiviteiten van het slachthuis aan de Maresingel zijn in de loop der jaren ingekrompen. Nu vertrekt het abattoir mogelijk geheel uit Leiden. foto hielco kuipers» LEIDEN «LOMAN LEEFMANS Bewoners van de Voorstraat zijn niet tevreden over de speel- werktuigen die in deze straat geplaatst zijn. „Er staat een be- tontafel' om te tafeltennissen maar waar nog nooit iemand op heeft en een klein rek- met veel te harde rubber te gels daaronder. Die zijn levens gevaarlijk vooral als het gaat vriezen", aldus bewoner B. Heetveld. De Voorstraat, een zijstraat van de Lage Rijndijk, werd on langs van die straat afgesloten. Zo ontstond een woonerf-ge bied en zette de afdeling Groen van de gemeente de 'speeltjes' neer na een gesprek met een aantal bewoners. Maar op de tafel en het rek stond volgens Heetveld niemand te wachten. Waar de bewoners nog wel op wachten is een, door diezelfde afdeling toegezegd, hek bij de grote brandpoort opdat de kin deren per fiets niet meer in een keer de Javastraat op kunnen rijden. LEIDEN WIM WEGMAN LEIDEN LOMAN LEEFMANS Omwonenden van het zogehe ten Gijzenij-terrein tussen de Atjehstraat en de Timorstraat hebben een alternatief bouw plan gemaakt voor deze lokatie. Op de voorlopige plattegrond van de gemeente zag Soemba- straatbewoonster J. Korff een 'suf rijtje' woningen met een achterom ingetekend. Daarom heeft zij met medeweten van het wijkcomite een speelser j plan ontworpen, i Dat nieuwe plannetje presen teerde Korff gisteravond tijdens I een vergadering van de project groep Noord» waar vertegen woordigers van gemeente en wijkorganisaties samen om de tafel zitten. Gemeentelijke ste debouwkundigen hebben voor het nog te saneren Gijzenij-ter rein de bouw van 17 woningen in gedachten: „Maar zoals het nu staat getekend, hebben de auto's het mooiste uitzicht", was de kritiek van Korff. „Door de bouw kunnen geen groenvoorzieningen en een wandelpad aan de Zijlkant wor den gemaakt, terwijl je de mo gelijkheid hebt om de groen strook die vanaf de Kaag via Merenwijk en zwembad rich ting Zijloever loopt, door te trekken. Verder wordt door een speelsere opstelling het uitzicht van de bestaande woningen minder belemmerd en komen de nieuwe huizen zelfs op het zuiden te liggen", somde Korff de voordelen op. Ook haar plan hoeft volgens eigen zeggen niet het definitieve te zijn: „Het gaat maar om een voorzetje, alleen maar om te la ten zien wat ook mogelijk is." Namens de gemeente kon C. Cusell slechts toezeggen dat hij het plan aan zijn collega's van de afdeling stedebouw zou laten Als de bouw van het verpleeghuis in Groenoord door gaat, zal het slachthuis helemaal aan de Maresingel weg gaan. Eerder was er nog sprake van dat het slachthuis, weliswaar in afgeslankte vorm, naast het verpleeghuis kon voortbestaan. Er blijkt echter te weinig ruimte te zijn. Waar het slachthuis eventueel naar toe gaat, is nog niet duidelijk. De gemeente Leiden onderhandelt hierover nog met de Slachtcombinatie, die eigenaar van het abat toir. nog allerminst zeker. De direc tie van het slachthuis wijst een verhuizing in principe niet van de hand, maar verlangt wel een nieuwe, minstens zo gunstige plek. „En die liggen in Leiden niet voor het oprapen. Het gaat per slot van rekening niet alleen om het slachthuis zelf, maar ook om alle bedrijfsactiviteiten die daar omheen hangen", stelt gemeente-ambtenaar C. Cusell. Hij wil overigens niet uitslui ten dat het abattoir uiteindelijk helemaal uit Leiden vertrekt. „Maar dat is echt een theoreti- Het slachthuisterrein is een van de twee plaatsen in Leiden die de gemeente op het oog heeft voor de bouw van nieuwe ver pleeghuizen. Die instellingen moeten er komen omdat er in Leiden veel te weinig plaatsen zijn voor dementerende bejaar den. De gemeente wil vooral in de buurt van Leiden-Noord bouwen omdat in deze wijk veel ouderen wonen. Of het ook inderdaad het ter rein aan de Maresingel wordt, is sche discussie. Zo ver zijn we nog lang niet". Als het slachthuis vertrekt zal er op het terrein niet alleen een verpleeghuis komen, maar wel licht ook een parkje. Voorts denkt de gemeente aan de bouw van een aantal woningen. „Dat laatste hebben we echter nog niet uitgewerkt. We wach ten eerst tot de verhuizing van het slachthuis rond is. Pas daar na werken we de woningbouw plannen verder uit". Erfenis Voordat er gebouwd kan wor den, zal het terrein eerst schoongemaakt moeten wor den. Uit een voorlopig onder zoek is gebleken dat de grond onder en rond het slachthuis is vervuild met zware metalen, waaronder vooral lood, en met olie en teerachtige stoffen. Na der onderzoek moet uitwijzen hoe ernstig de vervuiling is en welke maatregelen er genomen moeten worden. Volgens A. van den Berg van de directie milieu van de ge meente is over de herkomst van de vervuiling nog weinig zinnigs te zeggen. Al sluit hij niet uit dat de teer afkomstig is van de oude gasfabriek die ooit in die buurt heeft gestaan. De loodverontrei- niging is overigens een min of meer normaal verschijnsel in een stedelijk gebied. „Een erfenis uit het verre ver leden, toen mensen veel mak kelijker met lood omsprongen dan wij nu doen, en ook veel meer lood gebruikten. Het zat bijvoorbeeld in veel verven en emaille. Dat kwam hoe dan ook in het milieu terecht. De vraag is nu: zit de verontreiniging zo laag dat we het rustig in de grond kunnen laten zitten of moeten we ingrijpen. Dat weten we over ongeveer een maand, als het nader onderzoek klaar Van het kastje naar de muur worden gestuurd is er niet meer bij aankan. Voorschoten haalde woedend uit naar de 'slechte pers' die vorige week onom wonden schreef dat het bouw project een puinhoop is. .Alsof de bestuurders er bij de SAVA een rommeltje van maken. Wat moeten de burgers wel niet denken?", riep wethouder Van der Poel opgewonden. Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp vonden het wel de gelijk de moeite waard om te onderzoeken of de provincie de bouw van de vuilverbrander niet kan overnemen. „Het gaat nog steeds niet goed bij de SA- VA", verzuchtte de wethouder T. Kohlbeck (Oegstgeest), „ik heb dat op de SAVA-vergade- ring gezegd, maar ik ga dat hier niet nog eens herhalen". Wassenaar gooide wat olie op de golven bij monde van wet houder C. Pruijs: „Toen wij ooit een bedrag van 1 miljard be grootten, waren er nog heel wat onbekenden. Nu is het dan 1,2 den 1,4 miljard De vraag of het goed of slecht gaat met de bouw van de nieu we vuilverbranding in Leids- chendam houdt de 9 regio-ge meenten in de gezamelijke vuil afvoer-organisatie Gevulei ver deeld. Het rapport van advies bureau Berenschot over de SA- VA, die de oven laat bouwen voor 35 Zuidhollandse gemeen ten, hebben sommigen met een 'zucht van verlichting' (Wasse naar) ontvangen. Anderen me nen dat het nog steeds 'slecht gaat met het bestuur' (Oegst geest) door de SAVA van het bouwproject van 1,4 miljard gulden. De bestuurders van de Gevul ei vergaderden gisteren over het verzoek van de verontruste ge meente Zoeterwoude vorige week bij de SAVA om de bouw te laten regelen door de provin cie. Oegstgeest ('wij maken ons ook grote zorgen') betreurde het dat Zoeterwoude niet had over legd in de Gevulei om de aange sloten gemeenten op één lijn te krijgen voor de SAVA-vergade- ring. Deemoedig gaven de Zoe- terwoudse bestuurders toe dat het beter was geweest om 'sa men een krachtige vuist' te ma ken. Ondanks vermaningen van Wassenaar ('laten wij hier de Gevulei bespreken en daar bij de SAVA de SAVA-zaken') ont aardde de discussie in een twistgesprek over de vraag of de SAVA de bouwklus wel of niet en dat valt mij nog blijven natuurlijk bezorgd om de SAVA en wij blijven alles kris- tisch volgen". Van Leiden, voorzitter van de Gevulei, kwam geen verlossend woord. Wethouder H. de la Mar (milieu), tevens lid van het da gelijks bestuur van de SAVA, zweeg. Hij wilde alleen na de openbare vergadering iets in beslotenheid zeggen tegen de leden van het bestuur van de Gevulei. LEIDEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER Het informatiecentrum van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) aan de Lange- gracht in Leiden heeft een nieuw jasje aan. Eén balie met daarachter een vast team van mensen dat de meeste vragen waarmee klanten komen, zelf kan beantwoorden. 'Van het kastje naar de muur' worden gestuurd, is voortaan uit den boze. Schrijf niet voor wat de klant moet doen, maar vertel hem wat hij kan doen. „Deze filoso fie past in het tijdperk van de mondige burger die verant woordelijk is voor zijn eigen be slissing", vertelt de directeur van het district Groot-Leiden van het energiebedrijf, Lilian Hupkens. Vanaf 7 oktober kunnen klan ten met allerhande vragen te recht bij één van de zeven me dewerkers. Integrale benadering en bediening heet dat. „Eén persoon helpt de mensen ver der en handelt adequaat klach ten, vragen en wensen af. Als het onderwerp echt te technisch wordt, wordt er een specialist bijgehaald". Hupkens, die sinds 1 januari 1990 directeur is van het grootste district van het EWR, heeft duidelijk hart voor 'haar' zaak en de klanten. Van het personeel verwacht zij het zelfde. „De medewerkers heb ben zelf kunnen meedenken over hoe zij het nieuwe infor matiecentrum zagen en aan vvelke eisen het moest vol doen". Dit leidde tot een uitbreiding van de ontvangstruimte, een doorzichtige opzet van de infor matiestands in de showroom en een heldere aanduiding waar mensen moeten zijn. „De cliënt moest voorheen zelf uitzoeken bij welk loket zijn vraag paste", merkt Hupkens op. „De afde ling Voorlichting was een ei landje in dit grote bedrijf. Sa menwerking was ver te zoeken. 'Bovendien lag deze afdeling ook letterlijk ver van de andere diensten af, waardoor overleg werd bemoeilijkt". Wat kan ik zelf aan energiebe sparing doen? Op welke manier Directeur L. Hupkens: „Deze filosofie past in het tijdperk van de mondige burger". foto henkbouwman 15 ZO'N TWEE TON is nodig om een ge luidswal te bouwen die stank en herrie van de vuiloverslag aan de Haagweg binnen de perken moet houden LEIDEN KAREL BERKHOUT Het verminderen van de herrie en de stank bij de vuiloverslag aan de Haagweg kost volgens een voorzichtige schatting 200.000 gulden. Daarvan betaalt de gemeente de helft, terwijl de andere helft voor rekening komt van ACTS, het bedrijf dat het af val uit de Leidse regio op de trein zet Een geluidswal maakt de overslag waarschijnlijk over een maand dragelijk voor de bewoners van de Rijn- en Schiekade. Dat werd gisteren bekend ge maakt bij een vergadering van de Gevulei, die voor 9 regio-ge- meenten huisvuil en bedrijfsaf val wegwerkt De verdeling van de kosten veroorzaakte meteen gekrakeel bij een aantal ge meenten, dat vindt dat de her riemaker ACTS maar zelf moet opdraaien voor het tegengaan van de overlast. Voorschoten vroeg om een 'onderzoek naar de oorzaken', terwijl Warmond zich kon voorstellen dat de pro blemen verholpen zouden zijn als de 'containers op fluweel' zouden worden gezet. Totdat uiteindelijk werd vastgesteld dat het niet uitmaakte wie betaalde, omdat ACTS de onkosten toch zou doorberekenen in de trans porttarieven. R. Roos van de vuiloverslag vond dat de gemeenten zich niet moeten inlaten met een 'zwarte-pieten-spel' over de re kening. „Als je precies gaat uit zoeken en overleggen wie wat moet betalen, ben je zo een paar maanden verder en zitten de buurtbewoners nog steeds met de overlast. Ik denk dat wij blij moeten zijn dat er snel een pragmatische oplossing is ge vonden voor het probleem", zei hij. De Gevulei, de provincie en ACTS zijn al een paar maanden aan het touwtrekken over de vraag wie er wat moet doen aan de overlast, een kwestie waar mee de gemeente Leiden for meel niets heeft te maken. Op 1 oktober heeft er overleg plaats gevonden, waarbij een een re geling uit de bus is gerold. „ACTS is nu eindelijk tot de overtuiging gekomen dat het toch beter is om een vergun ning aan te vragen en als het goed is, dan wordt dat voor half november geregeld", zei Roos. De kardinaal Alfrink School gaat over enkele weken weer open. De rooms-katholieke basisschool in de Merenwijk is twee weken terug gesloten, nadat er door brand voor twee ton schade was aangericht. Nog onbekende vandalen gooiden op een avond een brandend voorwerp naar bin nen. Daardoor vatte een rub beren mat vlam. Roet, rook en voor de gezondheid gevaarlij ke rubberdeeltjes maakten de school onbruikbaar voor de lessen. „De gemeente heeft snel ge holpen, er is een speciaal schoonmaakbedrijf geko men", zegt conciërge B. de Lange. „Vorige week vrijdag zijn de werkzaamheden beëin digd en op dit moment wor den er nieuwe plafonds in de school aangebracht". De conciërge weet nog niet wanneer de school precies opengaat. „Het wordt een feestelijke heropening, dat wel. Ik denk over een week of drie". De hoogste twee groepen van de school werden direct na de brand in twee leegstaan de lokalen van basisschool de Zonnewijzer in de Merenwijk ondergebracht. De overige leerlingen konden de lessen vervolgen in de leegstaande dependance van de Alfrink- scnool achter het gymnastiek lokaal. kan ik mijn huis het beste isole ren? Waarom is mijn energiere kening zoveel hoger dan vorig jaar en moet ik bijbetalen in plaats van dat ik geld terugkrijg? Heb ik recht op subsidie als ik aan energiebesparing doe? Wanneer komt de meteropne- mer langs? Met dit soort vragen worden de baliemedewerkers en telefo nistes overstelpt. Dagelijks bel len gemiddeld 150 mensen naar het EWR. De spaarlampenactie waarmee vorige week is gestart, zorgde ervoor dat het in één dag zelfs 450 telefoontjes regende. „De actie is pas een aantal da gen aan de gang en nu al zijn de 7 Watt-lampen volledig uitver kocht", zegt Hans Strijk, chef van de afdeling Binnendienst Hij is nauw betrokken bij de op knapbeurt van het informatie centrum. „Het telefoongedeelte is in de nieuwe ruimte met een glazen wand afgesloten van de loketten. Hierdoor kan onge stoord worden getelefoneerd en hoef je niet extra hard te praten öm boven 10 andere pratende mensen uit te komen". Strijk vervolgt: „De ruimte heeft een etalagefunctie. Voor bijgangers kunnen de show room in één oogopslag over zien. Wij kunnen onze klanten in de grote ruimte terugvinden en ook de bezoekers weten di rect waar wat is door de trans parante opstelling van de pane- Stripverhaal Een enorme zuil met folders, tijdschriften en kopieën van ar tikelen over alle onderwerpen die maar met energie en water te maken hebben, valt bij bin nenkomst meteen in het oog. Verspreid in het centrum staan tientallen informatieborden. Al lerlei apparatuur op het gebied van watervoorziening, verwar ming en energiebesparing staat hier opgesteld en wordt op de panelen visueel uitgelegd. „Net als een stripverhaal moet de schematische tekening zichzelf vertellen". Aanvullende informatie over de werking van de boiler, cv-ketel, elektrische geiser, meterkast, erergje-zuini- ge verlichting en isolatie-mate rialen ontbreekt echter, waar door de bezoeker een folder ter hand moet nemen om de teke ning te begrijpen. Hupkens geeft toe dat er niet te veel toestellen aanwezig moeten zijn omdat het geheel dan te rommelig wordt. „Maar", merkt Strijk op, „dit is bijna on vermijdelijk omdat we een zo compleet beeld willen geven van ons werk bij het energiebe drijf en ook zoveel mogelijk merken vertegenwoordigd wil len hebben om de klanten niet het idee te geven dat we recla me maken voor één merk". De twee huurders van het pand aan de Hoge Rijndijk 44 in Lei den willen dat hun huisbaas af ziet van verbouwingswerk zaamheden aan hun huis. De twee eisten gisteren in een kort geding voor de Haagse recht bank een verbod op de werk zaamheden, op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per overtreding. De twee mannen wonen sinds 1983 in het huis, maar nu wil de eigenaar er zelf in gaan wonen, omdat hij zijn eigen huis heeft moeten verkopen. De eigenaar beroept zich op een mondelinge afspraak die hij met de huurders zou hebben gemaakt, dat zij per 1 januari 1992 het pand zouden verlaten. De huurders ontkennen dat er een dergelijke afspraak is ge maakt. Inmiddels heeft de eigenaar wel getracht een begin te ma ken met verbouwingswerk zaamheden, om het huis aan zijn wooneisen aan te passen. Zo heeft een medewerker van hem de deur van het huis open gebroken en de waterleiding lekgeprikt. De huurders zijn over deze zaak zwaar gepikeerd en hebben de politie ingescha keld. De huisbaas bood gisteren tijdens het kort geding zijn ex cuses aan voor de vernielingen. „Een overijverige medewerker van ons heeft dat gedaan", al dus de huisbaas. De advocaat van de huurders, mr. G. Veldhuis, benadrukte in zijn pleidooi dat de huisbaas zich tot de kantonrechter zou moeten wenden om de huur overeenkomst te laten ontbin den. „Maar het openbreken van de deur alleen al tekent de wijze waarop deze man zich opstelt", aldus Veldhuis. Volgens hem zijn de huurders best bereid om het pand te verlaten, als ze maar vervangende woonruimte krijgen aangeboden. President Van den Hul van de Haagse rechtbank vond ook dat de huisbaas zich een hoop el lende had kunnen besparen. „Ik neem aan dat u de afspraak met de huurders, zoals u die claimt, niet op papier heeft gesteld. Had u dat wel gedaan, dan had den we hier waarschijnlijk niet gezeten aldus Van den Hul. De huisbaas moest hem daar gelijk in geven. „Maar echt edel achtbare, mijn verhaal, zo is het echt gebeurd. Ik dacht dat ik een afspraak gemaakt had met twee volwassen mensen, maar nee hoor. Ik voel me danig ver- naggeld", aldus de huiseige- President Van den Hul doet op maandag 14 oktober uit spraak^ iet is ongelofelijk wat er lagelijks rn uw afvalbak belandt Beveilig daarom uw prullenbak' DE OPLOSSING IS... de PRINTEX S100, een prullenbak en papiervernietiger in één. De compacte, maar robuuste S100, uitgevoerd In hoog kwalitatieve en schokbestendige kunetstol. voldoet aan hoge veiligheidsnormen Voor de introductieprijs van f 395,- lei btw)1 jr. garantie, beveiligt u voor eeneen voor altijd uw prullenbak.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15