Wetenschap Onderzoek aardbevingen in noorden Nederland Luchtverkeer is mede oorzaak broeikaseffect 'Paar borrels per dag: minder kans op infarct' De aarde schommelt minder dan gedacht Dinsdag 8 oktober 1991 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 13 NIEUWSLIJN Landelijke Wetenschapsdag succes De landelijke wetenschapsdag „Wetenschap op Zicht" heeft af gelopen zondag ruim 40.000 bezoekers getrokken. In meer dan 100 musea, sterrewachten en universiteiten was gelegenheid om te ontdekken hoe het is om met wetenschap en techniek bezig te zijn. In het kader van de Nationale Wetenschapsweek, die duurt tot en met 12 oktober, wordt het komende weekeinde nog een internationaal symposium over wetenschapsvoorlichting en een wetenschapsfestival in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam gehouden. Ruim 2 miljoen extra kankergevallen Tot nu toe uitgevoerde bovengrondse kemproeven hebben ze ker 430.000 extra gevallen van kanker veroorzaakt. Op den duur zullen 2,4 miljoen mensen het slachtoffer zijn van de radioactivi teit die bij de atoomproeven is vrijgekomen. Dat staat in het me disch rapport van de Internationale Organisatie van Artsen ter Voorkoming van een Kernoorlog en het Instituut voor Energie en Milieuonderzoek. Het onderzoek betrof 518 atomosferische atoomproeven die van 1945 tot eind 1989 zijn uitgevoerd. Daar naast zijn 1374 ondergrondse proeven genomen. Bevolkingsgroei verloopt trager De bevolking van ons land is in de eerste helft van dit jaar met 54.000 personen toegenomen tot 15.064.602. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek verwacht voor heel 1991 een groei van rond 120.000. Het CBS raamde na het eerste kwartaal de groei voor 1991 nog op 125.000. Waarschijnlijk zal het aantal geboor ten van vorig jaar(198.000) niet worden gehaald. Het aantal immigranten wordt geraamd op 120.000, wat er op duidt dat de sterke groei voorbij is. Het aantal immigranten steeg tussen midden 1988 en midden 1990 met ruim 30 procent, maar sinds medio 1990 stabiliseert dit aantal. Op Antartica 50 jaar geen mijnbouw Negendertig landen, waaronder Nederland, zijn vorige week in het Spaanse El Escorial (bij Madrid) overeengekomen mijnbouw op Antartica 50 jaar te verbieden. De overeenkomst bepaalt voorts dat de natuur van dit werelddeel, dat een tiende van het wereld-oppervlakte beslaat wordt beschermd. In juni trokken de VS zich op het laatste moment terug. Washington was het er niet mee eens dat het verbod slechts kon worden opgeheven na in stemming van alle 26 landen met volledig stemrecht. Alleen lan den met een wetenschappelijke basis op Antartica hebben volle dig stemrecht. Uiteindelijk werd een compromis bereikt, dat in houdt dat het verbod kan worden beëindigd als 20 landen met volledig stemrecht daarmee instemmen. Iets meer zeehonden in Waddenzee Het totaal aantal zeehonden in het Nederlandse deel van de Waddenzee ligt nu rond de 600. Dat zijn er ongeveer 50 meer dan vorig jaar, aldus de Zeehondencrèche in Pieterburen. Deze week wordt de 60ste zeehond van dit seizoen in de Waddenzee vrijgelaten. De zeehonden die worden uitgezet, zijn als „hui lers", jongen die hun moeder zijn kwijtgeraakt, vanaf eind juni in de zeehondencrèche verzorgd. De verzorgers in Pieterburen verwachten dit jaar nog zeker 20 zeehonden vrij te laten. Vorst verdubbelt eikelprijs Vorst in het late voorjaar blijkt de bloemetjes van de eik zo zwaar te hebben aangetast, dat in heel Europa grote schaarste aan eikels is ontstaan. Nederland vormt hierop een positieve uit zondering. Weliswaar dragen de bomen minder eikels dan nor maal, maar voor eikelzoekers valt binnenkort een aardig zak centje te verdienen. „Vorig jaar betaalden we twee kwartjes voor een kilo. Nu een gulden zegt directeur Pleyter van boomzadengroothandel Pleijboza uit Zevenaar. Volgens hem bestaat er Dij boomkwekers in de EG-landen een grote vraag door plannen voor aanleg van nieuwe bossen, maar is het aanbod aan eikels voor het kweken van jonge boompjes zeer gering. Nederlandse koe is produktiefst De Nederlandse koe geeft meer melk dan ooit. De melkproduk- tie per koe steeg tussen begin juli 1990 en eind juni dit jaar met 128 liter: een absoluut vaderlands record. Dat blijkt uit cijfers, die bekend zijn gemaakt door het Koninklijk Nederlands Rund vee Syndicaat in Arnhem. Deze organisatie controleert de melk- produktie van driekwart van de Nederlandse koeien (1.280.527 stuks). Gemiddeld geeft een koe meer dan 7000 liter melk per jaar en staat daarmee aan de top in Europa. Kalkgebrek bedreiging vogels De vogels op de Veluwe en andere arme zandgronden leggen steeds minder eieren. Bovendien wordt de kwaliteit van die eie ren almaar slechter. Grote boosdoener is de zure regen. Als ge volg daarvan is een tekort aan slakkehuizen ontstaan waardoor de vogels niet genoeg kalk binnenkrijgen. Kalk is onmisbaar om de leg van goede eieren te garanderen. Dat blijkt uit een studie van het Instituut voor Oecologisch Onderzoek in Heteren. Het onderzoek is gedaan bij mezen, maar bioloog drs.J. Graveland sluit niet uit dat ook andere soorten, zoals de boomklever en de grote bonte specht onder dezelfde problemen te lijden hebben. Het Wereld Natuur Fonds heeft op een recent gehouden con gres over de temperatuurstij ging op aarde in Nairobi vastge steld dat de uitlaatgassen van vliegtuigen tot nu toe helemaal over het hoofd gezien bij het zoeken naar de oorzaken van klimatologische veranderingen. Volgens studies van milieu- experts is het luchtverkeer, een van de sterkst groeiende ener gieverbruikers, verantwoordelijk voor 2 procent van de verwar ming van de atmosfeer via de uitstoot van koolstofdioxide. De uitstoot van stikstof-oxide voegt daar nog eens 30 procent aan toe. De VS zijn het enige belang rijke industrieland dat niet be reid is de koolstofdioxide-uit stoot van zijn vliegtuigen te be perken. Het land vindt dat eerst maar eens onomtotelijk moet worden vastgesteld dat kool stofdioxide hoofdverantwoorde lijke is voor het broeikaseffect. Paul Hohnen, woordvoerder van de milieubeweging Green peace, beschuldigt de VS ervan de kosten van beperking van de uitstoot van schadelijke gassen als argument te gebruiken om er niets aan te doen. „Studies tonen aan dat beperking van de uitstoot niet duur hoeft te zijn. Nu er mee doorgaan kost den duur veel meer", zegt leremy Leggett, wetenschappelijke di recteur van Greenpeace. Vandaag begint een groot onderzoek naar de relatie tussen aardbevingen in noord- Nederland en de winning van aardgas, die daar al tientallen jaren plaats heeft De laatste vijf jaar is de ondergrond vijfmaal voel- en hoorbaar in beweging gekomen. En datzelfde geldt voor de gemoederen bovengronds die inmiddels al heel wat vaker in beweging zijn gekomen. Bewoners zijn ongerust dat de bevingen een gevolg zijn van de winning van aardgas. „Verwacht van mij geen uitspraken over een relatie tus sen de aardbevingen en de aardgaswinningen. Daarvoor is het nu nog veel te vroeg. Bovendien zal het ondubbel zinnig bestaan van zo'n relatie, mede gezien allerlei on zekerheden, moeilijk zijn aan te tonen. Het is een heel complex probleem." Aan het woord is dr. H.W. Haak, hoofd van de afdeling seismologie van het KNMI in De Bilt. „Maar de bevingen van de afgelopen vijf jaar traden alle in of nabij aardgasvelden op. Vandaar het onderzoek; we willen meer inzicht krijgen in het breukgedrag op gro te diepten in de aardbodem." LEIDEN BEN APELDOORN Het begon allemaal in op 26 de cember 1986 toen mensen in noord Drente en delen van Gro ningen een beweging van de grond voelden. Dakspanten en kozijnen kraakten, voorwerpen vielen om, deuren sloegen dicht en slingeruurwerken bleven stil staan. Seismische registraties leerden dat zich onder Assen een lichte aardbeving met een kracht van 2,8 op de schaal van Richter had voorgedaan. Bijna een jaar later, op 14 de cember 1987, trad een tweede lichtere beving (2,5 op 'Richter') ongeveer 15 kilometer zuidelij ker, onder Hooghalen op. Op 15 februari van dit jaar had onder Emmen een beving met een kracht van 2,2 plaats gevolgd door twee bevingen op 25 april onder Geelbroek (2,6) en 8 au gustus onder Eleveld (2,7). Uit een kaartje blijkt dat de epicentra van vier aardbevingen heel dicht bij elkaar liggen in het noordelijke deel van Drente. Verder valt op dat ze in of nabij aardgasvelden liggen. Onder het gehele noordoostelijke deel van Groningen ligt een immens aardgasreservoir, genoemd naar een plaatsje dat zich daar onge veer midden boven bevindt: de 'Bel van Slochteren'. Alleen al deze 'bel', die in 1963 in pro- duktie werd gebracht, bevat naar schatting 2 biljoen (twee duizendmiljard) kubieke meter In feite is de naam 'bel' on juist Het is niet een soort on deraardse grot waarin het gas zich onder hoge druk heeft ver zameld maar meer zoiets als een dikke, stenige, gelaagde 'spons' dat het gas in de loop van miljoenen jaren als het wa re 'opzoog'. Die spons, poreus gesteente dat overigens zo hard is als be ton, wordt dus gevormd door gemiddeld 150 meter dikke la gen zandsteen dat in ons land op een diepte van bijna 3 kilo meter voorkomt. In dat zand steen ligt het gas opgeslagen. „Voorwaarde voor de aanwezig heid van zulke gasvelden is", al dus Haak, „dat zich erboven een ondoordringbare laag, een zoutlaag bijvoorbeeld, bevindt Dat sluit het zich vormende gas op en voorkomt dat het als ge volg van de enorme druk naar boven wordt geperst." Haal je aardgas uit het poreu ze zandsteen dan treedt com- pactie op: het overblijvende zandsteen wordt door de enor me druk wat meer opeen ge perst. Dit resulteert aan het op pervlak in een geleidelijke bodemdaling. Dat is ook voor speld; het dalende gebied rond Slochteren is alleen iets groter dan de 30 kilometer middellijn waarmee aanvankelijk rekening werd gehouden.' Noord-Nederland daalt niet alleen door de aardgaswinning maar doet dat als geheel van nature al sinds de laatste ijstijd, 12.000 jaar geleden, ten einde liep en de zeespiegel 100 meter steeg. De bodemdaling als ge- het KNMI, naast nabopname-apparatuur o de achtergrond de 'bekende' weertoren van h volg van het onttrekken van aardgas blijkt overigens veel minder te zijn dan aanvankelijk verwacht, gemiddeld 13 centi meter over de laatste 28 jaar in- plaats van de verwachte 30 cen timeter. „De bevingen kwamen toch min of meer als een verrassing," zegt Haak, „Bij een heel gelei delijke bodemdaling van een groot gebied zou je nauwelijks enige activiteit verwachten. Wellicht begrijpen we de dyna mica daarvan niet voldoende. Daarvoor is het onderzoek op gezet." Aan het onderzoek nemen deel de Nederlandse Aardolie Maatschappij, die de aardgas velden exploiteert, de Vrije Uni versiteit, de Technische Univer siteit en de Afdeling Grondme chanica beide in Delft, de Rijks- geologische Dienst in Haarlem en de Afdeling Seismologie van het KNMI. NAM en VU zullen 'span ningsvelden', de op de gesteen ten werkzame krachten en de elastische en plastische hoe 'kneedbaar") gedragingen van het gesteente daarbij, in kaart brengen. De Delftse onderzoe kers zullen met computersimu laties krachten zowel bij de gas- reservoirs als op grotere schaal doorrekenen. „De dynamica heeft twee fa cetten," gaat Haak verder, „Enerzijds hoe en in welke mate vindt de langzame elastische en plastische vervorming van het gesteente plaats; anderzijds de aardbevingen zelf als mogelijke respons op de aardgaswinning. Tussen beide facetten zullen we verbindingen moeten aanbren gen." „Het aandeel van het KNMI in het onderzoek is het bewa ken van aardgasvelden met be hulp van seismometers. Er staan nu rond Assen al zes seis mometers opgesteld maar toch is nog niet duidelijk welke ge bieden het beste bewaakt kun nen worden en hoe dat precies moet gebeuren. Daarnaast is de bodemruis in noord-Nederland bodem be we- het KNMI. FOTOMONTAGE BEN APELDOORN een sterk storende factor, vooral als gevolg van de slappe bodem, industriële activiteiten en de nabijheid van de branding van de zee. Die ruis is een factor 100 sterker dan in zuid-Nederland." „Om alleen die bodemruis in kaart te brengen zullen we bin nenkort in een boorgat bij Fin- sterwolde een seismometer plaatsen. Op die manier ont staat een veel betrouwbaarder signaal-ruisverhouding waar mee je pas echt aan het bewa ken van aardgasvelden kunt werken." Staan de bewoners in Noord- Nederland echt zware aardbe vingen te wachten? Califomi- sche toestanden? Haak: „Daar wil ik wel een uitspraak over doen: dat is uit gesloten. We leven hier niet op de San Andreasbreuk. Heel mis schien dat nog eens een beving met een kracht van 3, 3,5 op de schaal van Richter zal optreden. Maar dat is echt het maximum. Echt serieuze schade zal er ze ker niet door ontstaan." DEN HAAO DOLF ROG MANS MEDEWERKER GPD Het zal menig Nederlander als muziek in de oren klinken: een paar borrels per dag vermindert de kans op een hartinfarct met 50 procent. Tot die conclusie komt de Amerikaanse onder zoeker dr M.J. Stampfer en zijn bevindingen zijn nauwelijks meer omstreden te noemen. Zelfs de Nederlandse Hart stichting erkent de voordelen, maar is er nog lang niet van overtuigd dat alcohol dus goed is voor lijf en leden. „We be staan tenslotte uit meer dan al leen kransslagaders. Al met al is het onverstandig het advies te geven om alcohol te drinken ter voorkoming van hartproble men", zegt directeur dr. W. Stig- gelbout. Voor- en tegenstanders van alcoholgebruik als medicijn wa ren vorige week op invitatie van de drankenindustrie en TNO bijeen in Den Haag om daar de nieuwe Alcoholbijbel ten doop te houden: een overzicht van onderzoeksresultaten naar de gevolgen van alcoholgebruik. De sprekers gaven volmondig toe dat er eigenlijk nog weinig bekend is over het effect van al coholgebruik en vooral over de gevolgen van matig alcoholge bruik. Er is niet eens overeen stemming over het begrip ma tig. In 1915 bestempelde een Franse onderzoeker een matig drinker nog als iemand die een liter wijn per dag dronk. Heden ten dage houden Amerikanen het op dagelijks een tot twee glazen. In Italië daarentegen be hoort iemand die acht glazen per dag nuttigt tot de zeer voor zichtige innemers. Hartinfarct En toch stuiten epidemiologen op verschillende plekken op de wereld op hetzelfde verband tussen alcohol en hartaanvallen. „We onderzochten 50.000 Ame rikaanse gezondheidswerkers. Zij die twee tot drie drankjes per büfkenem<50 procent min- der kans te hebben op j een hartin farct. Toch I fantastisch Zijn Britse collega dr G.J. Mil ler kwam in Trinidad tot een ge lijkluidend oordeel en ook in Nederland is het verband ge constateerd. Drieduizend amb tenaren van de gemeente Am sterdam werkten 28 jaar gele den mee aan een enquête naar onder meer hun drankgebruik. En nu blijkt dat degenen die toen verklaarden geregeld te drinken nu minder vaak last hebben van hun hart. Gematigd drinken kan dus geen kwaad, sterker nog: het heeft voordelen. Maar waar ligt dan de grens? Onderzoeker Stampfer heeft, het antwoord niet klaar. .Alco hol is gevaarlijk. Het is beter niet te drinken dan te veel te drinken. Maar tegen mensen die om gezondheidsredenen geen alcohol nuttigen, zou ik willen zeggen dat dat volstrekt overbodig is. Als ik alle voor- en nadelen bij elkaar optel, zijn een paar drankjes per dag goed", aldus de Amerikaanse onderzoeker. De grens tus sen goed en kwaad zou volgens de Nederlandse epidemio loog prof.dr D. Kromhout heel wel kun nen liggen rond de acht glazen alco hol per dag. „Onder Itali anen hebben we geen na delige effec ten kunnen constateren tot acht glazen per dag. Dat kan. per land verschillen, afhankelijk van de eetgewoonten. Bekend is dat in Italië men meer onverzadig de vetzuren eet en dat is ook gunstig voor het hart". Geen hoera Alle uitlatingen moeten toch de drankenindustrie tot euforie lei den. Maar niets daarvan. „Geen hoera-stemming", zegt drs. J. Verhoek van het produktschap voor gedistilleerde dranken. „We zeggen al jaren dat gema tigd alcoholgebruik geen kwaad kan, maar waarschuwen ook voor de gevaren. Zwanger, geen alcohol; jongeren, voorzichtig met drinken; autorijden, niet drinken. Wij zullen deze resul taten dan ook niet gebruiken om alcoholverkopen te stimule- Hartstichting-directeur Stig- gelbout is evenmin in een hoe ra-stemming na het horen van alle positieve verhalen. „Onder zoeken tonen keer op keer aan dat als er meer mensen een beetje alcohol gaan drinken dat direct leidt tot een flinke stijging van het misbruik. En dat moet voorkomen worden". Stiggel- bout wil inmiddels best aanne men dat alcohol een positief ef fect heeft op het hart, maar hij zoekt nog naar de verklaring. „Ik hoorde vandaag de theorie dat de lever lijdt onder alcohol gebruik en daarbij een stof af scheidt die het hart helpt. Dat zou toch ironisch zijn; je lever kapot drinken om een hartin farct voor te blijven Andere onderzoekers meen den dat alcohol het bloed ver dunt en het cholesterol verlaagt zodat een hartinfarct uitblijft, maar onomstotelijk is dat nog niet vastgesteld. Daarom blijft Stiggelbout voorzichtig. Elke cardioloog weet toch dat alco holgebruik kan leiden tot rit mestoornissen van het hart. En ook het risico op bepaalde vor men van een herseninfarct zou toenemen bij het nuttigen van een hartversterkertje. „Mensen moeten het bericht dat een of twee borrels per dag goed is voor het hart niet als rechtvaar diging zien om meer te gaan drinken". search Letters. Omdat de aarde om zijn as draait, wiebelt hij iets, ongeveer zoals de klos op een spinnewiel zich heen en weer beweegt. Een deel van de schommeling wordt veroor zaakt door dezelfde krachten die de klos op het spinnewiel in werking zetten, een ander deel door de oceanen en atmosfeer die de Aarde verschillende rich tingen op duwen en trekken. Het is dit deel van de schom meling, die wordt veroor zaakt door de mosfeer, die pro fessor Agnew heeft onder zocht Uit gege vens die hij de afgelopen tien jaar in de ruimte heeft verzameld berekent hij dat de aarde onge veer een meter minder schom melt dan was verondersteld uit eerdere schattingen. Hij heeft gemeten dat de schommeling verschillende technieken gebruikt, en zij ko men allemaal met elkaar over een. De conclusie is dat de aar de een stabielere plaats is en niet zo wiebelig als onderzoe kers vroeger dachten. „Hij wie belt minder, maar niet veel", al dus professor Agnew. THE INDEPENDENT Geleerden hebben ontdekt dat de beruchte schommeling van de aarde die er de oorzaak van is dat de Noordpool 20 me ter per jaar 'wandelt' minder erg is dan ooit werd aangeno- Omdat door de fluctuatie de polen verschuiven, betekent het dat de exacte geografische breedte van een positie op de grond verder naar het noorden of het zuiden kan liggen dan een atlas aangeeft. Uit nieuwe metingen van de schommeling, die met lasers en satellieten vanuit de ruimte zijn uitgevoerd, zou echter blijken dat de beweging van de aarde minder grillig is dan wetenschappers hadden berekend uit metingen die op de grond zijn gedaan. „Het is juist om te stellen dat de aarde op een iets andere ma nier beweegt dan we vroeger dachten", zegt Duncan Agnew, professor in de geofysica aan de Universiteit van Califomië in San Diego. Samen met onder zoeker Nancy King heeft profes sor Agnew de nieuwe bevindin gen gepubliceerd in het laatste nummer van Geophysical Re- LUUTJE NIEMANDSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13