Leiden Duits boekenbezit in Nederlands systeem Con Fuoco op de Amerikaanse toer Kassenbouwer maakt kap voor pleintje Lakenhal Eis van 10 maanden na poging wurgen ex-vrouw Taxichauffeur overreden Maandag 7 oktober 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF CON FUOCO wil een echte Amerikaanse show band worden ALLE BIBLIOTHEKEN van Nederlandse universiteiten moeten over een aantal jaren met elkaar verbonden zijn Computers universiteiten sluiten op elkaar aan Welke boeken over Goethe bevinden zich in de universi- teitsbiliotheek (UB) van Göttingen? Over enkele jaren is dat vanuit de Leidse UB in een oogopslag te zien. En mis schien kunnen met een druk op een knop in de UB van Utrecht die boeken zelfs door een lezer worden geleend. LEIDEN EMIEL FANGMANN De eerste stap tot deze ontwik keling werd vanochtend gezet. Pica, het in Leiden gevestigde centrum voor bibliotheek-auto matisering, tekende in het Duit se Hannover (Niedersachsen), een overeenkomst met de mi nister voor wetenschap en cul tuur. Niedersachsen gaat het Nederlandse systeem de ko mend jaren invoeren. De sti- ching Pica, die haar naam gaf aan een systeem voor catalogi sering en uitlening van boeken, voerde dat in vrijwel alle Neder landse universiteitsbibliotheken en enkele openbare bibliothe ken in. Nu heeft ook een aantal Duit se bibliotheken voor dit systeem gekozen. Niedersachsen voor ziet er in ruim drie jaar 19,1 mil joen mark aan uit te geven. 19 universiteiten en hogescholen worden er mee toegerust. Daar onder de Technische Biblio theek in Hannover, in Europa de grootste in zijn soort, de Her zog August Bibliothek in Wol- fenbüttel met zijn zeventiende eeuwse collectie en de UB van Göttingen. Na Niedersachsen komt Sachsen-Anhalt aan de beurt met de bibliotheken van Halle en Magdeburg. Pica werkt voor het project samen met het BibliothekRechenZenturm für Niedersachsen. „Wij opereren altijd in samenwerking met hen en leiden daar mensen op," zegt adjunct-directeur A. Bos- sers. Volgend jaar begint het Leid se centrum met het openen van informatiekanalen tussen de Nederlandse universiteitsbiblio theken. „Daartoe is ongeveer al de helft van de titels ingevoerd, in de ene bibliotheek wat meer dan in de andere." Het proces verloopt in fasen en over enkele jaren moeten alle Nederlandse bibliotheken met elkaar verbon den zijn. Omdat in Duitsland eenzelfde proces van start gaat, is het perspectief dat in de na bije toekomst de catalogi van Nederlandse en Duitse biblio theken met elkaar verbonden worden. „We werken ook aan een systeem om documenten uit te lenen," zegt Bossers. De stichting Pica, waarbij vijf tig mensen werkzaam zijn, is vijftien jaar geleden door de grote universiteitsbibliotheken in Nederland opgezet om tot een eenduidig automatiserings systeem te komen. De stichting was eerst gevestigd in de Ko- uEIDEN. JANET VAN DUK Een kassenbouwer maakt een tijdelijke overkap ping voor de binnenplaats van De Lakenhal. Het college van B en W heeft besloten 60.000 gulden uit te trekken voor deze constructie, die in no vember wordt aangebracht. De gemeenteraad moet nog met dit voorstel instemmen. De over kapping van de binnenplaats is vooral noodzake lijk voor de Rembrandt-tentoonstelling, die in de cember begint. De gemeente wil voor dit project een kassen bouwer in Rijswijk in de arm nemen. Directeur A. Shelter van het gelijknamige bedrijf vertelt dat voor de kap buigbaar glas uit Canada wordt ge bruikt. Als de kap wordt weggehaald, kan het glas DEN HAAG CERBERUS ninklijke Bibliotheek In Den Haag, maar bevindt zich sinds 1987 aan het Leidse Schutters veld. Ze is nu onafhankelijk, maar opereert nog steeds op non-profit basis. De adjunct-di recteur zegt desgevraagd: „Nee, het zou niet netjes zijn om te privatiseren, gezien onze ach tergrond. Wij gaan namelijk niet de verkoop- en handelstour op, al is ons systeem een enorm ex- portprodukt geworden. We wil len juist met anderen een over eenkomst in systemen bereiken. We werken daarom samen met vergelijkbare partners en probe ren tot coöperatie op de langere termijn te komen". Volgens Bossers hebben de Duitsers na een internationaal onderzoek voor het Pica-systeem gekozen, omdat dat qua 'prijs-prestatie' het beste was. „We maJcen geen winst, maar alle kosten worden natuurlijk betaald," vult hij aan. In het kader van een EG-project doet het bedrijf ook een aantal proeven in Frankrijk en Enge land. Drs. J. van Gent, directeur van de Leidse universiteitsbiblio theek, zegt dat het aantrekkelijk is voor Leiden dat drie Duitse universiteiten hebben gekozen voor het Pica-systeem. „Voor ons zijn alle bibliotheken in de wereld interessant. Vooral als je iets wilt weten uit publikaties waarover jezelf niet beschikt. Daarom zou het fijn zijn als lan den als Frankrijk en Engeland zouden besluiten ook met het Pica-systeem te gaan werken." stak en haar aanvloog en schreeuwde: „Ik vermoord je, rotwijf'. Het incident vond plaats in het Leidse station. Eerder zou de verdachte ook al een wurgpoging hebben ge daan. Volgens het rapport van de psychiater is hij verminderd toerekeningsvatbaar. De advocate van de Leide- naar, mr. A. Drayer, vond de 10 maanden die officier eiste te hoog. Ze noemde de verdachte 'meer een patient dan een de linquent'. PERSBUREAU De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tien maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk, ge ëist tegen een 43-jarige man uit Leiden wegens een poging tot zware mishandeling van zijn ex- vrouw. De Leidenaar wilde in de schuur van zijn voormalige woning slapen. Hij was wegge lopen uit de psychiatrische in richting. Zijn \Toegere echtge note vond het geen goed plan waarop de man in woede ont- Drum buglecorps in een nieuw jasje weer worden teruggebogen zodat het gemakkelijk elders kan worden opgeslagen. De constructie bestaat uit vijf gebogen kappen, die volgens de directeur 'stroken met de belijning van het gebouw'. Door het dak blijft de gevel van het museum te zien. „Het is nauwelijks storend", vindt Shelter. Hij nam contact op met de gemeente Leiden toen hij las dat er plannen waren voor een defini tieve kap boven het plein, die zes ton zou moeten kosten. Shelter maakt een tijdelijke overkapping voor 60.000 gulden. De kassenbouwer werkt vooral in het buiten land, het is voor het eerst dat het buigbare Cana dese glas in Nederland wordt gebruikt. Volgens Shelter zijn er geen 'ronde kassen' in Nederland. LEIDEN EMIEL FANGMANN Gewaagd paars en roze domi neerden de kleding van de Leid se muziekvereniging Con Fuoco ('Met vuur') in de Drie-Oktober- optocht. Voor wie het corps al wat langer volgt een complete metamorfose waaraan velen, gezien de reactie vorige week, nog moeten wennen. „We zijn nu aangeland op het punt, zoals het hoort," meent bestuurslid Mario Winter. De voormalige drumband Con Fuoco greep haar twaalf- en een halfjarig bestaan - twee weken terug - aan om het vier jaar geleden gewijzigde beleid krachtig voort te zetten. De ver eniging wil helemaal op de leest van het Amerikaanse show-we zen worden geschoeid. Toeschouwers moesten Drie Oktober op het nieuwe Con Fuoco lang wachten. De club had in de aan musicals gewijde optocht een plaats aan het eind gekregen. Maar opvallen deed ze: oversized kledij in schreeu wende kleuren maakte duidelijk dat Con Fuoco een nieuwe rich ting op gaat. Ook nieuw: als een soort bekroning werden zeven tien 'zilveren' blazers toege voegd. „We willen echt een show band worden, zoals in Amerika gebruikelijk is," stelt xylofoniste Corine Hollebeek, die voor Con Fuoco de publiciteit verzorgt. Daarom wil de vereniging, die nu zo'n vijftig leden telt, ook flink gaan uitbreiden. Een aan tal jaren terug, toen het met de band niet zo goed ging ('We hadden moeite om bepaalde plekken op te vullen') besloot men zich minder als drumband Con Fuoco in het nieuw: oversized kledij in schreeuwende kleuren. en meer als totale band te profi leren. „En de laatste twee jaar zijn we behoorlijk gegroeid, van der tig naar vijftig leden. Mensen zien dat we wat te bieden heb ben. Maar ons streven is een drum buglecorps van 128 le den," vult bestuurslid Winter aan, die ook de drummajor van de club is. „Dat is de standaard in Amerika. Met name in brass en color guards kunnen wij nog uitbreiding gebruiken". Winter gebruikt deze Engelse termen voor respectievelijk blazers en vendelzwaaiers opzettelijk. „Ook in terminologie willen wij bij de Amerikanen aansluiten." Con Fuoco is ook in een heel andere toonsoort gaan spelen. De blazers spelen op een zoge naamd 'bes'-instrumentarium. Daarom kreeg Con Fuoco ook nieuwe muziek, die speciaal ge schreven is voor deze opzet FOTO HENK BOUWMAN Omdat ook het show-gebeuren aan revisie onderhevig is, werkt men in de nieuwe opzet met maar liefst vijf instructeurs. „Vorig jaar was dat er nog één," zegt Hollebeek. Nu zijn er bijvoorbeeld speciale docenten voor het slagwerk, voor de bla- zersgroep, voor de vaandel- zwaaiers - de pompoenen zijn door vlaggen vervangen - en voor de opzet van het totale marching and moving .Allen instructeurs van buiten Leiden, verschillenden onder hen zijn ook in Amerika geweest." Oceaan Dat de leeftijd van de musici in vergelijkbare Amerikaanse korpsen 21 jaar is deert Con Fuoco, waar de gemiddelde leeftijd iets onder de dertig ligt, niet. „Nee. bij concoursen in Amerika bijvoorbeeld, mogen de deelnamers van buitenland se corpsen ouder zijn." Het is een grote wens: deelnemen aan wedstrijden aan de overkant van de oceaan. Con Fuoco werd twaalfeneen- half jaar geleden opgericht door een groep die zich van Leidens oudste vereniging 'Werkmans Wilskracht' afsplitste. „Maar van die groep is nu niemand meer over. We hebben vier le den die tien jaar lid zijn," vertelt Winter. Sinds twee jaar heeft Con Fuoco, samen met 'Allegro', 'De Burcht', 'K G' en "Werkmans Wilskracht' een eigen ruimte in het muziekverzamelgebouw. Vrijwilligers hebben in dat repe titielokaal de afgelopen weken de laatste hand aan de nieuwe kleding gelegd. Hollebeek en Winter erkennen dat Con Fuoco mede dankzij de faciliteiten van het nieuwe clubhuis de stap kon nemen om doelgericht gro ter te worden. Voor de financiën draagt de vereniging zelf zorg. Men krijgt inkomsten uit optre dens, uit bijvoorbeeld de Grote Clubactie en ontvangt vanwege 'cultuurbeoefening' extra subsi die uit het Anjerfonds. Jacobus Houbraken naar Hendrik Potho ven, Lucretia Wilhel- mina van Merken. FOTO COLLECTIE GEMEENTEARCHIEF Lucretia van Merken en het Beleg van Leiden Afgelopen donderdag vierden we weer het Ontzet van Leiden, met de vaste ingrediënten: re veille, koraalmuziek in het Van der Werffpark, uitreiking van haring en wittebrood in de Waag, de herdenkingsdienst in de Pieterskerk, bezoek aan de Lakenhal om de hutspot en de opoffering van burgemeester Van der Werff aan zijn kinderen te laten zien, de optocht met het vaandel van de 3 October Vereeniging en de koets met de burgemeester, gevolgd door praalwagens en muziekkorpsen, het verorberen van de echte Leidse hutspot (waarnaar de stad nog dagen ruikt), de kermis en het feestelijke vuurwerk tot besluit. Eeuwenlang viert de Leidse bevolking deze gedenkdag, maar ook kunstenaars hebben zich met dit onderwerp bezig gehouden. Het beleg en ontzet van Leiden heeft velen geïnspi reerd en zo ontstonden talrijke toneel- en muziekstukken over dit thema. In 1774 verscheen 'Het Beleg der stad Leiden. Treurspel' van Lucretia Wilhel- mina de Winter, geboren Van Merken. Lucretia van Merken werd op 21 augustus 1721 in Amsterdam geboren als dochter van de bonthandelaar Jacob van Merken en Susanna Wilhelmina 1 Brandt (een afstammelinge van de dichter en geschiedschrijver Gerard Brandt). Ze kreeg een zeer zorgvuldige opvoeding en werd al op jeugdige leeftijd be kend gemaakt met de voor naamste voortbrengselen van onze letterkunde. Op 19-jarige leeftijd publiceerde zij al Feest zang op het eerste eeuwgetij der Nederlandsche vrijheid (1740), vijf jaar later gevolgd door haar treurspel Artemines, gepubli ceerd onder de zinspreuk 'La vertu pour guide'. Dit stuk oogstte overal grote bewonde ring, zo zeer zelfs dat Betje Wolff zich later nog herinnerde als kind over deze dichteres ge hoord te hebben. Zo schreef ze in 1798: Eens hoorde ik uwen lof, uitmuntende Van Merken! De pop viel uit mijn hand, zo luisterde mijn oor: Ach Vlissing!' dacht ik, 'had gij ook eens uw Van Merken Hoe aangenaam zou mij dit zijn.' In 1762 publiceerde Lucretia van Merken 'Het nut der tegen spoeden', waarschijnlijk geïn spireerd door persoonlijke te genspoed, want in drie jaar tijd verloor, zij haar vader, moeder en enige zuster. Enkele jaren la ter, in 1768, trouwde ze op 47- jarige leeftijd met Nicolaas Si mon van Winter. Nicolaas van Winter was 25 de cember 1718 in Amsterdam ge boren als zoon van Pieter van Winter en Elizabeth van Leeuwarden. Ook hij kreeg een beschaafde opvoeding en werd opgeleid voor de handel. Hij werd makelaar in verfstoffen en bewoonde tijdens zijn eerste huwelijk een eigen huis in de Wolvenstraat te Amsterdam. Zijn eerste echtgenote was Jo hanna Muhl, die in januari 1768 na een langdurig lijden over leed. Ruim acht maanden later trad hij met Lucretia van Mer ken in het huwelijk. De dag na de huwelijksvoltrekking, 27 sep tember 1768, testeerden beide echtgenoten, waarbij hun geza menlijk vermogen opgegeven werd voor de klasse 50.000 - 100.000. Na enige jaren begon de ge zondheidstoestand van Van Winter te wensen over te laten: hij werd geplaagd door hoest buien en ischias. Omdat de Leidse lucht de naam had zeer gezond te zijn, besloten de ech telieden een buitenhuis in de buurt van Leiden te kopen voor een verblijf tijdens de zomer maanden. In de lente van 1773 betrokken de Van Winters het landhuis Bijdorp in Zoeterwou- de aan de Meerburgerwetering en de Rijn. Hier beleefde het echtpaar gelukkige tijden. Vele bekende Leidenaars hadden in de omgeving hun buitenverblijf en Bijdorp werd een centrum van, gezelligheid en letterkundi ge gedachtenwisseling. Talrijke Leidse professoren en regenten kwamen geregeld op bezoek, maar ook uit Amsterdam, Haar lem, Den Haag en Rotterdam verschenen vele vrienden, voor al in de tijd van de jaarvergade ring van de Maatschappij van Nederlandse Letterkunde. Vaak voer het gezelschap in een jachtje naar Leiden om een be zoek te brengen aan goede vrienden, zoals Frans van Lely- veld. de griffier Daniël van Al phen, mr. A.C. de Malnoë, ds. Pieter van den Bosch en burge meester Van Halteren. Was er op Bijdorp geen plaats meer voor logés, dan konden de gas ten terecht in de herberg 'Ik leer nog'. Lucretia heeft het opgewekte gezelschapsleven op Bijdorp en de geneugten van het buitenle ven vaak in haar gedichten be zongen. In 1783 verlieten Nico laas van Winter en zijn vrouw Amsterdam voorgoed, omdat het heen en weer reizen te be zwaarlijk werd. Ze huurden het pand Rapenburg 41 in de stad die hun het poorterschap koste loos aanbood ter waardering van 'beider waare deugt en fraye wetenschappen en de lof felijke iever en viijt door egte- luyden betoont'. In 1789 over leed Lucretia van Merken, die door Betje Wolff 'de grootste dichteresse onses lands' ge noemd werd. Na haar overlij den trok Van Winter zich geheel op Rapenburg 41 terug, waar hij door de getrouwe dienstbode Mietje Bavink verpleegd moest worden. Hij dicteerde haar zelfs zijn brieven. Uiteindelijk stierf hij in 1795. Beide echtgenoten, die in 1774 tot ereburgers van de stad be noemd werden omdat Lucretia bij het tweede eeuwfeest van het ontzet van Leiden het toe passelijke toneelstuk had ge schreven en aan de stadsrege ring had opgedragen, werden niet in de Sleutelstad, maar in hun geboorteplaats Amsterdam begraven, in de Nieuwe Kerk. INGRID MOERMAN NOORD WIJK Een 37-jarige Noordwijkse taxi chauffeur is vrijdagavond over reden toen hij op de taxistand plaats aan de Parallel boulevard naast zijn auto stond. Het onge luk gebeurde om half tien. Een grijze Mini met gedoofde lich ten schepte de man en reede daarna door. De man is met ernstig inwendig letsel en een enkelbreuk overgebracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Man krijgt slaag van acht jongens LEIDEN Een 23-jarige man uit Voor schoten heeft zonder aanwijs bare reden een paar klappen gekregen op de Stationsweg van een achttal jongens. De Voor schotenaar liep zondag even na middernacht richting station. Daar kreeg hij van een van het passerende achttal een klap. Toen hij een klap teruggaf, be gonnen alle acht te slaan. De man hield oogletsel en een hechtwond aan de ontmoeting over. AGENDA MAANDAG 7 OKTOBER Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV. Stationsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur Bfdgen (beperkt roken) door B C L. in het 'Poelhuys'. aanvang 20.00 Noordwijk Vergadering van de raadscommissie voor openbare werken, woningbedrijf en verkeerszaken, aanvang 20.00 Een direct na het ongeval in gesteld onderzoek in de omge ving bleef aanvankelijk zonder resultaat. Later op de avond werd de auto aangetroffen nabij het Wantveld. Het ongeluk bleek veroorzaakt door een 56- jarige vrouw uit Noordwijk. Zij was na de aanrijding in over spannen toestand doorgereden. Door de shock was zij ook later op de avond niet in staat een duidelijke verklaring af te leg gen. Vrouw aangerand in Lijsbethsteeg LEIDEN Een 23-jarige Leidse vrouw is gisteravond omstreeks half elf aangerand in de Lange Lijsbeth steeg. De vrouw liep in het steegje achter de Oude Vest toen een man haar aansprak. Daarna betastte hij de vrouw, trok een mes en probeerde haar te verkrachten. De vrouw zag kans zich los te rukken en weg te lopen. De politie beschikt over een goede beschrijving van de dader. DINSDAG 8 OKTOBER Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV. Stationsplein 210 tussen 9 00 en 1 7 00 uur. Le/mg 'Bach ais uitlegger van de bij bel' m de Hooglandse Kerk. aanvang 20.00 uur. Contactavond met video/diabeeiden van de Leidse Aquariumvereniging 'De Natuurvriend' m het Clubgebouw van K&G. J C de Rijpstraat 29. aan vang 20 00 uur De universiteitsbibliotheek in Leiden. In de toekomst heb je hier toegang tot de Duitse catalogi. FOTO HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9