Regio Nieuwe schoolvorm Wassenaar Bramenzoekers vanuit de lucht gecontroleerd Straatnamen Regionale bands succesvol Ontbijt in Oegstgeest voor eerste gebruikers van mini-containers WASSENAAR De Wassenaarse Reddingsbrigade heeft zaterdag het 60-jarig bestaan gevierd. Tijdens een receptie in restaurant De Schaapskooi in attrac tiepark Duinrell gaven vertegenwoordigers van het verenigingsleven en de plaatselijke politieke partij en acte de présence. Links op de foto neemt voor zitter J. Ravensteijn de gelukwensen van een af vaardiging van de plaatselijke carnavalsvereniging De Deylknotsen in ontvangst. foto dick hogewo- ning Middelbaar onderwijs voor kinderen met leerproblemen De eerste middelbare school voor kinderen met leerpro blemen zoekt een onderkomen in Wassenaar. De directie van de school heeft het voormalig koetshuis van Huize Duinauwe aan de Groot Haesebroekweg op het oog. De aanvraag ligt inmiddels bij het gemeentebestuur. Kinderen met dyslectische pro- >pellen, waardoor hun taalontwikkeling achter blijft bij hun andere vaar- wassenaar irene van beveren Volgens psycholoog R. van Kuyk, één van de initiatiefne mers van het opleidingsinsti tuut, heeft de afdeling bouw- en woningtoezicht van Wassenaar digheden. Een geen onoverkomelijke bezwa- ander probleem ren tegen de komst van de school. Als ook de andere ge meentelijke instanties akkoord gaan kunnen de eerste leerlin gen waarschijnlijk in januari 1992 terecht in het onderko men, dat Maupertuus Was senaar gaat heten. Deze particuliere dagschool is bestemd voor kinderen van 13 tot en met 18 jaar. In totaal kun nen dertig leerlingen met ver schillende leerproblemen op Maupertuus terecht. Dyslexie kan één van die problemen zijn. Hij spreekt uit ervaring. Met orthopedagoog R. Boeren richt te hij in 1988 een particuliere basisschool voor kinderen met leerproblemen op in de plaats Bosch en Duin bij Zeist. De kin deren worden daar individueel begeleid op het gebied van on- meer fogopelie, (ysiothera- pie en ergotherapie, net als bij kan onzekerheid zijn, waardoor een leerling niet goed functio neert. Ook kan gedacht worden aan concentra tieproblemen. Allemaal leerpro blemen dus geen gedrags problemen waarvoor kinde ren in het reguliere onderwijs te weinig aandacht én begeleiding krijgen. In Maupertuus krijgen zij dat wel, volgens Kuyk. Rijnlands Lyceum enthousiast over samenwerkingsverband het bestuderen van de school vakken. Door deze begeleiding, in combinatie met een prettige omgeving en genoeg ontspan ning, slaagt deze school (Mau pertuus Bosch en Duin ge naamd) erin de meeste kinde ren te laten terugkeren in het reguliere basisonderwijs. Logisch vervolg De middelbare school die in Wassenaar moet komen is het logisch vervolg op de basis school. Mauper tuus Wasse naar is het geza- menlijke initia tief van Kuyk, Boeren en het stichtingsbestuur Euromark, dat bestaat uit ou- ders van dyslecti sche kinderen. Ook deze school zal proberen de meeste kinderen terug te laten stromen naar het reguliere on derwijs. De andere kinderen krijgen een praktijkgerichte op leiding om zo een diploma te halen op een voor hun geschikt niveau, zoals een midden standsdiploma of een boek- houddiploma. Waarschijnlijk zullen docen ten van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar een deel van de les sen gaan verzorgen. Deze school heeft al enige ervaring met het behandelen van dyslexie. En volgens rector J. Mos is het toe te juichen dat de deskundigheid op dit gebied zal worden uitgewisseld. Momenteel wordt overlegd tussen de beide scholen hoe de samenwerking van de grond kan komen. Waarschijnlijk zul len leerlingen van het Rijnlands Lyceum taalcursussen gaan vol gen in het Maupertuus. En leer lingen van het Maupertuus zul len gebruik kunnen maken van de faciliteiten van het Rijnlands Lyceum. Want het voormalig koetshuis op het landgoed Duinauwe beschikt nu eenmaal niet over een onontbeerlijke gymnastiekzaal of een een inge richte praktijkruimte voor com puterlessen. NIEUWSLIJN Kelner bedreigd met geweer WASSENAAR Een 34-jarige man uit Wassenaar heeft de afge lopen nacht in zijn woning een 43-jarige Amsterdammer met een geweer bedreigd. De Wassenaarder had bij een restaurant aan de Oostdorperweg gegeten, maar had geen geld bij zich om te betalen. In gezelschap van de Amsterdamse bediende ging hij naar huis om de rekening te voldoen. Daar bedreigde hij de kel ner. De bediende schakelde vervolgens de politie in. De Wassen aarder heeft uiteindelijk zijn rekening betaald. Paarden op hol in Wassenaar WASSENAAR Drie paarden, een 33-jarige Rijswijker en een 20-jarig vrouw uit Katwijk zijn gistermorgen licht gewond ge raakt bij een ongeval op de Meijendelseweg in Wassenaar. De Rijswijker reed met twee aangespannen paarden op de weg toen beide dieren schrokken van een tegenligger en met het voertuig op hol sloegen. Daarbij raakten ze een voor hen rijdende wagen met twee Katwiikers van 20 en 21 jaar oud. De jongste van de twee viel door de schok van de wagen af. Het paard van de voor ste wagen raakte los en kwam bij boerderij Meijendel tot stil stand. De dieren liepen snijwonden op en werden ter plaatse verzorgd. De Rijswijker en de Katwijkse konden na behandeling door een arts hun weg vervolgen. Avontuurlijk speelterrein VOORSCHOTEN Medewerkers van de gemeente Voorschoten zijn vanmorgen begonnen met de aanleg van een 'avontuurlijk speelterrein'. Tussen de spoorlijn en de Welterdreef komen on der meer een 'speelheuvel' en een vijver met een kabelbaantje. De werkzaamheden worden waarschijnlijk komende week afge rond. In het voorjaar wordt gras ingezaaid en pas dan wordt het terrein opengesteld voor jeugdige en andere speelse buurtbewo- Maandag oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH UGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN LEIDEN 'Uitstekend oogstseizoen in de duinen «PICK VAN DER PLAS Een enkele hardnekkige bra menzoeker beproeft deze week nog zijn geluk in de duinen, maar eigenlijk is het pluksei- zoen wel zo'n beetje voorbij. De kelders zijn gevuld met flessen sap en potjes jam en bij het Hoogheemraadschap van Rijn land maken ze de balans op: 25 processen-verbaal voor pluk kers die zich in de verboden zeereep waagden en wat schade aan afrasteringen en helmbe planting. Volgens de kenners was het een uitstekend bramen jaar en het waterschap reageer de adequaat. Zelfs vanuit de lucht werd" de kwetsbare zeewe ring verdedigd. Waar Staatsbosbeheer als of ficieel beleid heeft dat het 'oog sten van bosvruchten' is toege staan en de boswachters dus een oogje toeknijpen als de be zoekers van de paden afwijken weren instanties als het Hoogheemraadschap van Rijn land en de Energie- en Water winning Rijnland (EWR) de plukkers uit de door hen be heerde gebieden. Woordvoerder C. Meijer van het hoogheem raadschap meldt dat de surveil lances dit keer ook zijn meege nomen tijdens de reguliere milieuvluchten. Onbevoegden die vanuit de lucht in de zeereep werden gesignaleerd, konden onmiddellijk worden gerapporteerd aan de 'grond troepen' van de opsporings dienst. Meijer verdedigt deze aanpak door te wijzen op de kwetsbaar heid van de zeereep en de be langrijke functie als verdedi gingswerk tegen de zee. Staats bosbeheer, dat het beheert voert over de duinen die direct achter deze eerste linie liggen, heeft daarentegen geen enkel probleem met betreding van haar gebied. Boswachter E. Hu- ge: „De duinen kunnen dat ge durende de plukperiode van zo'n anderhalve maand best hebben. Met name voor de gronden direct tegen de dorps kernen van Noordwijk en Kat wijk aan, is het zelfs goed. Daar door blijft het authentieke zee dorpenlandschap intact. De lichte betreding zorgt er voor dat hele specifieke plantsesoor- ten in deze gebieden blijven ge handhaafd." Een enkele hardnekkige bramenzoeker beproefde afgelopen week nog zijn geluk in de duinen. Volkssport dig, aldus boswachter Huge, genaamde 'dauwbraam' aange- De bramentijd begint in de ge- „Sommige stukken stonden troffen. bieden van Hollands Duin werkelijk blauw van de bra- Vooral in Katwijk geldt het doorgaans begin augustus. Als men." In Nederland komen wel bramenzoeken zo'n beetje als gevolg van het wat koudere zo'n zeventig verschillende bra- een volkssport. In de pluktijd voorjaar stonden de vruchten er mensoorten voor, waarvan trekken complete families het dit keer echter zo'n drie weken sommige slechts in hele afge- duingebied in, gewapend met later pas goed bij. Maar de schermde gebieden. In de dui- emmertjes en plastic zakjes, oogst was dan ook wel overvloe- nen wordt voornamelijk de zo- „Daar hebben we op zich geen problemen mee", zegt bos wachter Huge. „Als het er maar niet toe leidt dat opa fanatiek aan het plukken is en de klein kinderen ondertussen het ter rein omspitten. Maar de prak tijk van jaren leert dat het nau welijks problemen oplevert." OP HET RANDJE Een straat die is vernoemd naar de voorzitter van de Stichting Leefbaar Leiderdorp: Riet Dek kers kon er tot nu toe alleen maar van dromen. Bij de com missie beroep- en bezwaar schriften is ze vaste klant in de strijd tegen vermeende ge meentelijke ongerechtigheden, voor een kort geding trekt ze haar neus niet op en als ze bijna nergens meer haar gelijk krijgt is er altijd nog de Raad van Sta te. De meeste Leidse advoca tenkantoren kent ze op haar duimpje. De rechtsgeleerden strijden eerst aan haar zijde, daarna klaagt ze ook hen aan omdat ze niet aan haar wensen hebben voldaan. De Leiderdorpse heeft in het ge middelde gemeentehuis de schrik er zo in en (soms) de wind er zo onder, dat een 'Riet Dekkersstraat' niet voor haar leek weggelegd. Maar niet al haar kansen zijn verkeken. De Leiderdorpse nieuwbouw wijk De Buitenhof wordt vol gend jaar afgerond met een aantal straten rond de molen. Een ambtelijke werkgroep boog zich over de straatnamen en kwam met een aantal ideeën. Straatnamen die betrekking hadden op de molen vielen meteen af. Buurgemeente Lei den heeft al een dergelijke wijk en dat zou alleen maar verwar ring stichten. Een wijkje met al lerlei oude ambachten, dat leek de werkgroep wel wat. Een Mandenmakersstraat. Wielema kers Kopergieters Poort wachters- en een Nacht wachtstraat. Over één straat naam zijn de gelederen nog ver deeld: de Rietdekkersstraat. een neeen of meer gemiddeld runsburg/regio maak,en promotie nalr een ho- gere klasse. De showwedstrijden, voor ve len het hoogtepunt van het con cours, werden in de eerste divi sie gewonnen door de Rijntam- bours uit Zoeterwoude. De Rijn- tambours werden eveneens winnaar van de showwedstrij den als geheel. In de eredivisie ging de Showband Concordia uit het Groningse Zevenhuizen met de eer strijken. In de eredi visie werden Crescendo uit Noordwijk en Laurentius uit Voorschoten eerste. De muziekkorpsen uit de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek deden het goed, afgelo pen zaterdag bij het zestiende door de Floraband georgani seerde muziekconcours Rijns- hurg. Veertig verenigingen uit heel Nederland verzorgden in totaal zeventig optredens in twee hallen van de Rijnsburgse Flora. Korpsen die uitkwamen op een puntentotaal dat gemid deld meer dan een acht <?ple- verde. sleepten een eerste 'prijs In de wacht. Verenigingen met WARMOND In een bomvolle Kaagsodë- teit sloot de Koninklijke Watersportvereni ging De Kaag afgelopen zaterdag haar sei zoen af. Dat gebeurde met een 'Zeemanslie deren-songfestival', waarvoor het initiatief was genomen door de Amsterdamse familie Van de Windt. Op onder meer accordeon en piano begeleidde zij de ongeveer 100 aanwe zigen bij het vertolken van de klassieke liede ren. Het watersportseizoen begon voor 'De Kaag' ook dit jaar traditiegetrouw in het Paas weekeinde met de eerste wedstrijden. In de maanden daarna werd een uitgebreide wed strijdkalender afgewerkt, met als hoogtepunt de Kaagweek in juli. Het afgelopen weekein de werden voor de laatste keer van dit zomer seizoen de zeilen gehesen. Door het gebrek aan wind waren de omstandigheden zaterdag 'hopeloos', maar gisteren kon er prima wor den gezeild. Deze maand begint de watersportvereni ging met het winterprogramma. Op elke der de zondag van de maand wordt er gevaren door de zogenaamde 'scherpe' (grote) jach ten. foto henk bouwman (vervolg van voorpagina) oegstgeest wim kofvoet Enkele tientallen Oegstgeeste- naren, voornamelijk bewoners van de Duinzichtstraat, hebben vanochtend in een grote tent aan de Lijtweg samen met het gemeentebestuur ontbeten. De Duinzichtstraat is de eerste straat in Oegstgeest waar van daag het groente-, fruit- en tuinafval (gft) apart wordt opge haald Dal gebeurt in de nieuwe bruine mini containers van I30 liter. De groene bakken op wie len van 240 liter zijn in het ver volg voor het restafval. In Oegstgeest zijn 5700 gft- bakken ingevoerd. Op welke wijze het afval van bewoners van flats kan worden geschei den, wordt nog onderzocht. Be halve gft-containers zijn er ook zo'n 7500 milieu-boxen gedis tribueerd. Deze worden geleegd elk kwartaal geleegd door de chemocar. Het ontbijt was bepaald vor stelijk: koffie, thee, jus d'orange, broodjes, een keur aan beleg, krentenbollen, fruit en eieren. Leden van de plaatselijke milieu-werkgroep wezen elkaar op fluistertoon op het vele ver pakkingsmateriaal dat na het ontbijt met de vuilnisman moest worden meegegeven. Behalve gemeentebestuur ders en bewoners schoven ook enige ambtenaren van de reini gingsdienst aan. Verder maakte een grote groep scholieren van de nabijgelegen Duinzigt-scho- lengemeenschap 'misbruik' van de situatie. Reacties Bij de invoering in 1987 van de groene mini-containers klaag den honderden Oegstgeestena- ren steen en been. De bruine gft-bakken stuiten tot dusverre op beduidend minder verzet. Mei de speciale Oegstgeester informatielijn is nog geen hon derd keer gebeld. Toch hebben volgens milieu-wethouder T. Kohlbeck (PvdA) veel Oegst- geestenaren grote problemen met de mini-containers. Hij heeft reacties opgevangen, vari ërend van „In hemelsnaam, niet nog zo'n bak", tot „Zijn ze nu helemaal gek geworden". Kohl beck stelde vast dat de overheid 'een moeilijk verhaal' moet ver tellen: „Wij vragen van de bur gers extra inspanningen bij het aanbieden van hun afval en on dertussen stijgen de tarieven van reinigingsrechten met grote sprongen." De wethouder wilde de ont- bijters op de eerste ochtend van hun nieuwe werkweek niet in mineur naar hun werk laten af reizen. Daarom kregen ze bij vertrek een plantje in een heel klein mini-containertje mee.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8