Leiden Bibliotheek op zondag weer succes 99 Milieuexperts gaan bedrijven controleren Door molen twee huizen minder Bierglas als steekwapen Brainjoggers leren pincode te onthouden Maandag 7 oktober 1991 DE HUIZEN die deRo- denburger molen mis schien de wind uit de wie ken zouden halen, zijn nu uit het nieuwbouwplan geschrapt 3-- ii NIEUWSLIJN Boekendag in Leiden Leiden staat op 20 oktober in het teken van de boeken. Boekver kopers, antiquariaten, musea en de bibliotheek openen deze zondag de deuren voor het publiek. Er zijn diverse exposities, maar belangstellenden kunnen bijvoorbeeld ook oude boeken laten taxeren. Meer dan dertig winkeliers en instellingen werken mee aan de organisatie. „We zullen laten zien dat Leiden behal ve museumstad ook een beetje boekenstad is", aldus E. van Sprundel, directeur van de bibliotheek aan de Nieuwstraat. Het is nog niet exact bekend waar en wanneer het publiek welkom is. Het definitieve programma wordt waarschijnlijk eind van de week bekend. Voetgangerspassage AZL gesloopt In verband met de nieuwbouw van het station wordt een deel van de voetgangerspassage tussen station en AZL gesloopt. Ook de constructie voor rolstoelgebruikers verdwijnt. Tijdelijk wordt een houten loopbrug aangelegd. De nieuwe brug doet dienst totdat het nieuwe station klaar is. Tussen het station en het AZL worden extra camera's bevestigd om de passage te bewaken. De bibliotheek aan de Nieuwstraat heeft voor het tweede seizoen haar deuren op zondag geopend. Gisteren startte opnieuw een proef voor een half jaar. In de cao-onder handelingen van volgend jaar wil de bibliotheek regelen dat zij voortaan van september tot en met mei iedere zondag open kan gaan. LEIDEN ROY KLOPPER Leiden heeft sinds kort drie milieu-experts in dienst die ge luidsoverlast en chemische ver vuiling in kaart gaan brengen. Het drietal is aangetrokken om dat specialistische kennis op dit moment ontbreekt bij de direc tie milieu. Behalve voor Leiden werken de milieu-specialisten ook voor de gemeenten Voor schoten, Oegstgeest, Leider dorp, Zoeterwoude en Alkema de. De directie milieu controleert bedrijven op bodem-, water- en luchtvervuiling en geluidsover last die vallen onder de Hinder wet, Wet chemische afvalstoffen en de gemeentelijke lozingsver ordening. De huidige contro leurs komen door het perso neelsgebrek handen tekort voor de lopende controles, terwijl hen de specialistische kennis vaak ontbreekt. De gemeente heeft nu een ge luidsspecialist en twee chemi sche specialisten in dienst ge nomen. „De geluidsspecialist verricht met zijn apparatuur metingen bij bedrijven die zich ergens willen vestigen. Ook bij bestemmingsplannen kan de expert akoestische rappporten uitbrengen", zegt een milieu ambtenaar. De twee chemie-ex- perts doen metingen naar de uitstoot van fabrieken in de bo dem en de lucht en analyses van afval. In het kader van het Natio naal Milieu Beleidsplan krijgen gemeenten geld voor dit soort experts. Gemeenten met meer dan 70.000 inwoners zoals Lei den hebben zonder meer recht op een bijdrage uit de pot van hef ministerie van vrom, terwijl kleinere gemeenten zich eerst moeten aansluiten. Leiden heeft zich daarvoor aaneengesloten met Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoeterwoude, en Alkemade. Leiden lijkt gewend te zijn aan de zondagsopenstelling. Er kwamen gisteren 865 mensen naar de Nieuwstraat, vorig jaar waren er gemiddeld 900. Er was ter gelegenheid van de start van het nieuwe seizoen het een en ander georganiseerd. Het vrou wen saxofoon-kwartet Syrinx verzorgde een optreden en er werden oude boeken, tijdschrif ten en stripalbums verkocht. De bibliotheek opent tot en met 29 maart volgend jaar elke zondag de deuren van 12.00 tot 16.00 uur. Het betreft opnieuw een proef, omdat de cao voor bibliotheekmedewerkers nog geen ruimte laat voor werken op zondag. Maar waarschijnlijk komt het onderwerp wel ter sprake tijdens de onderhande lingen over de nieuwe arbeids voorwaarden. Diverse bibliothe ken elders in het land willen het Leidse initiatief volgen. De hui dige cao loopt af op 1 april 1992. Vorig jaar was de openstelling op zondag een succes. Velen In de cao-onderhandelingen wil het bestuur van de bibliotheek de zondagopenstelling definitief regelen. Kassenbouwer naar Leiden De Rijswijkse kassenbouwer Shelter BV verhuist volgend voorjaar naar Leiden. Het bedrijf betrekt in maart of april een nieuwe be drijfshal met kantoor aan de Kenauweg in de Stevenshof. Directeur A. Shelter, die zelf in Leiden woont, zegt dat voor de sleutelstad als vestigingsplaats is gekozen omdat die beter bereikbaar is dan Rijs wijk. „De weg tussen Amsterdam en Den Haag staat altijd vol". Bij Shelter werken vijf mensen. Kassen worden vooral gebouwd in het buitenland. „We werken veel in landen rond de Middelland se Zee en de laatste tijd wordt Rusland steeds interessanter. Daar zijn ontzettend veel kassen nodig en wij hebben goed glas, dat nogal wat sneeuw kan dragen". Dat glas wordt geïmporteerd uit Canada. Shelter gaat ook mogelijk ook met het buigbare glas uit Canada een tijdelijke overkapping maken voor de binnenplaats van l De Lakenhal. 1 MOOI en LELIJK' Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Vandaag: Nico van der Horst, fotograaf (72) Natuurlijk is de stad er in de loop van de tijd bouwkundig gezien geweldig op vooruit gegaan. Er is ontzettend veel opgeknapt en hetis dan ook een prachtige stad om in te fotograferen, neem de Zijlpoort of de Stadstimmerwerf, dat zijn toch prachtige monumenten. Eigenlijk doe ik dat veel te weinig. Het gebeurt vaak dat ik ergens rijd en denk, dat moet ik eens op de foto vastleggen, maar ja daar komt het dan weer niet van. Leiden is in de loop der jaren steeds meer een woonstad geworden. Vroeger had je in de binnenstad veel meer kleine ambachtelijke bedrijfjes. Het verdwijnen daarvan is ten koste gegaan van de sfeer en de gezelligheid. Vroeger was de stad veel levendiger, nu is het allemaal winkel wat je ziet. De stad werd vroeger bestuurd door Leidenaren, nu zitten er vooral academici en mensen die in Den Haag werken in de gemeenteraad. Soms erger ik me werkelijk kleurenblind als ik door Leiden rijd. Neem die prachtige Zijloever waar ze nu die kleine huisjes zonder dak hebben neergezet. Dat is toch een blamage voor zo'n prachtige omgeving. Zet daar behoorlijke huizen neer met een dak er op! Het zal mij ook benieuwen hoe de woningen op het voormalige HCG-terrein er uit komen te Vreselijk vind ik die muurschilderingen die je overal tegenkomt. Ik ben misschien ouderwets maar dan denk ik: verbied de verkoop van die rotverf aan jongeren beneden de 21 jaar. Inplaats daarvan wordt het met de mantel der liefde bedekt en noemen ze het zelfs kunstzinnig. Wat mij als fotograaf fascineert, is het contrast tussen gebouwen die bij elkaar staan. Daarom heb ik twee foto's vanaf hetzelfde punt genomen. Wekelijks bezoek ik met mijn vrouw de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Geen wonderschoon gebouw, maar wat uiterlijk betreft eerder een middelmatig kerkje. maakten dankbaar gebruik van de mogelijkheid ook op zondag boeken of platen te lenen. Er waren 51.000 uitleningen, bijna 21.000 bezoekers en 410 nieuwe leden die waren aangetrokken door de zondagsopenstelling. De vakbonden AbvaKabo en CFO waren in eerste instantie minder gelukkig met de proef. Met de cao in de hand maakten ze er bezwaar tegen. De bond Uitstel van verplaatsing AZL-creche De raad van bestuur van het AZL neemt niet vóór 15 oktober een definitieve beslissing over de overplaatsing van haar kin derdagverblijf de Oogappel naar het particulier kinderdagverblijf Bambini. Dat meldt het AZL-blad Cice ro. Het plan voor overplaatsing heeft tot grote weerstand geleid onder de ouders met kinderen op De Oogappel. Zij hebben geen vertrouwen in de kwaliteit van Bambini, dat niet onder de Centale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL) valt. De voorzitter van de raad van be stuur heeft de directie van Bam bini onlangs nog schriftelijk la ten weten, dat de AZL-kinder- opvang naar het particulier kin derdagverblijf aan de Boer- haavelaan gaat. Cicero meldt echter dat de plannen nu eerst met de Mede zeggenschapsraad, de Emanci patiecommissie en de ouder raad worden besproken. Bij Bambini was niemand bereik baar die commentaar kon ge- Kwartet poogt vrouw aan te randen verweet de gemeente niet eerste overleg te hebben gepleegd over het plan. De bibliotheek stelde zich op het standpunt dat de proef gewoon kon doorgaan omdat het personeel allang had ingestemd met het idee. Er wa ren zelfs meer dan genoeg vrij willigers die op zondagen aan de slag wilden. Daardoor zou den personeelsleden nooit wor den gedwongen om op zondag te werken. In december kwam er een einde aan het soebatten over de zondag-openstelling. De vakbond en de bibliotheek directie bereikten een akkoord, overigens nadat de AbvaKabo een kort geding had aangespan nen. Er werd onder meer gere geld dat werknemers van de bi bliotheek ieder jaar opnieuw moet worden gevraagd of ze op zondag willen werken. Vier mannen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag geprobeerd een 20-jarige vrouw te verkrachten in haar woning aan de Middelweg. Het viertal belde omstreeks vier uur aan waarna het binnendrong. Een van de mannen pakte haar vast terwijl de andere drie hun kle ren uittrokken. Toen de vrouw naar een voorbijganger schreeuwde, schrokken de vier daders en sloegen zij op de vlucht. De politie beschikt over een goed signalement van de vier jongemannen die nog niet zijn aangehouden. Als Willem van Oranje er in 1574 ook zo lang over had ge daan waren er ongetwijfeld veel >r Leidenaars de hongerdood gestorven. Maar de alternatieve geuzenvloot van vijftig kano's die zaterdag van Zoetermeer naar Leiden voer had dan ook andere belangen dan de toen malige bestrijder van de Spaanse overheersers. Zij wilden alleen ongeveer de route varen die in dertijd door de in opstand geko men stadhouder werd afgelegd. En Leidenaars redden is er anno 1991 natuurlijk niet meer bij. Daarom leverde het weinig pro blemen op dat de vloot ondanks perfect weer een uur later dan gepland in het Van der Werfpark arriveerde. De geuzen werden hier ont vangen door een afvaardiging van de gemeente, onder wie wethouder J. Walenkamp, en van de 3 October Vereeniging in de persoon van C. Hugens. Na dat de kano's op de wal waren getrokken, ging het gezelschap naar de Pieterskerk, waar na tuurlijk haring klaar stond. Hier overhandigde Walenkamp een herinneringstegel aan voorzitter Van der Rest van de organise rende Zoetermeerse kanovereni ging De Sprinters. Er werd ook een woordje gesproken door wethouder Kamminga van Zoe termeer die met de kano's was meegevaren. Als alles meezit komt de vloot volgend jaar op 3 oktober op nieuw naar Leiden, alleen is het dan de bedoeling het geheel wat groter van opzet te maken. i o TO HIELCO KUIPERS FOTO HIELCO KUIPERS Enquêtes wezen uit dat pu bliek en personeel van de bi bliotheek zeer enthousiast zijn over de zondagopening. Velen geven overigens aan dat ze ko men om een krantje of een tijd schrift te lezen. Om die mensen van dienst te kunnen zijn, ligt dit jaar iedere zondag een selectie van buiten landse zondagsbladen in de bi bliotheek. Om ervoor te zorgen dat de his torische Rodenburger molen ook in de toekomst kan blijven draaien, wil de gemeente twee woningen schrappen uit het nieuwbouwplan voor het sport park Roomburg. Daardoor wordt de afstand tussen de wo ningen en de molen minstens 60 meter. Het gemeentebestuur komt hiermee enigszins tege moet aan bezwaren van omwo nenden, de Vereniging De Hol- landsche Molen en haar eigen 'molenbiotoop-wachter' Helemaal tevreden kunnen de bezwaarmakers echter niet zijn. Volgens hen moet de afstand tussen de Rodenburger molen en de nieuw te bouwen huizen minimaal 100 meter zijn. en volgens de vereniging De Hol- landsche Molen zelfs 210 meter. Het blokje nieuwbouwwonin gen op een deel van het huidige sportpark van de hockeyvereni- ging Roomburg zou aanvanke lijk 19 huizen tellen, dat worden er nu dus 17. Een 22-jarige Boskoper is vrij dag in een discotheek aan de Kruisstraat met een glas in zijn gezicht bewerkt. De man botste omstreeks kwart over een tegen een vechtende jongen aan. Deze draaide zich om, sloeg een glas kapot en draaide het in het gelaat van de man uit Boskoop. Hij moest met een tien centimeter lange snijwond naar het AZL worden vervoerd waar 25 hechtingen nodig bleken. De politie ver wacht de dader een dezer dagen aan te houden. Lelijk: „Als de zon schijnt weet je niet waar je kijken moet". Maar dan dat nieuwe metalen gebouw van de Kruisvereniging,, dat er tegenover staat. Als de zon er op staat, weet je niet waar je moet kijken. Ik begrijp niet dat de gemeente voor zo'n gebouw vergunning heeft verleend want het past nergens bij als je naar de kleuren, de maat of de dakkapellen kijkt. Ik ben trouwens erg benieuwd hoe die gevel er over 10 jaar uitziet. Leiden is absoluut e< prachtige stad maar op eqn aantal plaatsen zoveel mooier uit kunnen LBDEN MEINDERT VAN DER KAAU „Ik weet niet zo goed wat ik met u aanmoet", bekende prof. Re- né Diekstra gisteren aan een met ongeveer 500 mensen uit puilende collegezaal. „Op zo veel brainjoggers had ik niet ge rekend", Idonk het verontschul digend. De populaire psycho loog gaf gisteren in het kader van de Nationale Wetenschaps dag een lezing over brainjog- ging, oftewel hersengymnastiek voor geheugenverbetering. Ademloos luisterden jong en vooral oud naar Diekstra. die uitlegde hoe je beter gebruik van het geheugen kan maken door meer delen van je herse nen te activeren. Diekstra heeft een enorme bekendheid gekre gen. onder meer door zijn co lumns in deze krant die zijn ge bundeld en boeken over de pressiviteit en zelfmoord bij jongeren. De stukken van Diekstra ken merken zich door toegankelijk heid. Daarom was hij ook de aangewezen man om gisteren een lezing te geven tijdens de wetenschapsdag, die bedoeld is voor de 'gewone man'. Lr was niemand in de zaal die het be toog van Diekstra niet kon vol gen. ledereen deed enthousiast mee met de oefeningen. Met een groot psychologisch inzicht en gevoel voor humor legde hij uit hoe in grote lijnen het ge heugen werkt. Vervolgens gaf hij enkele handreikingen om daarvan 'zo goed mogelijk ge bruik te maken. Hoe kun je bij voorbeeld je pincode onthouden? Of het nummer van je paspoort. Vanaf het begin liet hij regelmatig het publiek een cijfer in combinatie met een of meer letters onthou den. Zo stond de 1 voor een T of D. 2 voor de N. 3 voor de M enz. Hij liet zien dat het op die ma nier heel eenvoudig is om van een cijfercombinatie zoals de pincode een woord te maken dat veel gemakkelijker is te ont houden. Ook de Leidse Storrewacht had gisteren tijdens de weten schapsdag niet te klagen over belangstelling. Ongeveer 900 mensen boften met een onge kend heldere avond waardoor de nodige hemellichamen te zien waren door de kijker. Met name de planeet Saturnus. de ster met de ringen, stal bij de bezoekers de show Door de ex treme helderheid was ook de bolhoop Ml5 te zien. een com pacte cluster van wel duizenden sterren die als een wolk is waar te nemen. De Leidse Stenewacht houdt ook open dagen in maart met als thema, Van astrologie naar astronomie'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7