Buitenland Westen blij met plan Gorbatsjov #§2 Vuurgevecht Georgië België eind november vervroegd naar stembus Premier Portugal houdt absolute meerderheid Zware gevechten tussen Kurden en Iraakse leger Kernwapeninitiatief Gorbatsjov uit nood geboren Maandag 7 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARCREET H E NIEMANTSVERDRIET Vocmgeving: ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), BU EEN PLEZIERTOCHTJE meteen toeristisch treintje in het Belgische Dalhem zijn zaterdag zeven mensen om het leven gekomen. Dertig reizi gers raakten ernstig gewond. Het treintje schoot dorr zijn remmen en denderde van een heuvel af. United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Afghaanse koning bij vredesgesprek De Afghaanse communistische regering, gematigde leden van het islamitische verzet en de in ballingschap levende koning Zahir Shah beginnen binnen een maand vredesbesprekingen. De fundamentalistische rebellen weigeren echter deel te nemen aan de besprekingen en zwoeren de aanval te verhevigen. Ook president Najibullah zal niet deelnemen aan de gesprekken, die waarschijnlijk in Genève worden gehouden onder toezicht van de Verenigde Naties. Gratis fietsen in Kopenhagen In het centrum van Kopenhagen staan sinds het afgelopen weekeinde vijfduizend fietsen die kostenloos kunnen worden gebruikt. De rijwielen zijn aan speciaal daarvoor geïnstalleerde statieven bevestigd. Door het werpen van een 20 Kronen-munt- stuk opent het slot zich. Als de fiets aan het statief wordt beves tigd kan men het geld weer terugkrijgen. De fietsen zijn opzich tig geschilderd zodat dieven en helers direct tegen de lamp lo pen als ze de fietsen niet terugbrengen. Vredesactivist Nathan in gevangenis Een Israëlische rechtbank heeft de vredesactivist Abie Nathan gisteren veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf we gens een ontmoeting met de leider van de Palestijnse Bevrij- dingsorganiatie (PLO), Yasser Arafat. Volgens de Israëlische wet is contact met de PLO strafbaar. Vliegramp Indonesië eist 180 levens Moskou stopt testen van kernwapens jaar lang In het Westen is enthousiast gereageerd op de ontwape ningsvoorstellen van president Gorbatsjov van de Unie van Soevereine Staten, de voormalige Sovjetunie. De Amerikaanse president Bush verwelkomde Gorbatsjovs reactie op zijn eigen voorstellen van een week eerder als „goed nieuws voor de hele wereld". Minister Van den Broek toonde zich als voorzitter van de EG „zonder meer positief'. De Joegoslavische troonopvolger Aleksander Karadjordjevic is zater dag voor het eerst in zijn leven in Joegoslavië aangekomen. In Bel grado waren gisteren 80.000 Serviërs op de been om hem toe te jui chen. In een toespraak drong Aleksander aan op politieke vrijheid en vrede in Joegoslavië. De Servische autoriteiten negeren zijn bezoek volkomen en ziekenhuizen kregen de opdracht Karadjordjevic de toegang te verweigeren, mocht hij een bezoek willen brengen een gewonde soldaten. foto ap dusan vrank Minstens 180 mensen zijn om het leven gekomen toen een Her cules C-130 militair transportvliegtuig van de Indonesische luchtmacht zaterdag neerstortte op een gebouw in de hoofdstad Jakarta. De Hercules raakte een gebouw en kwam neer in een zuidelijke buitenwijk. USS is speciaal lid IMF De Unie van Soevereine Staten (ex-Sovjetunie) is tot het Inter nationaal Monetair Fonds toegetreden als speciaal geassocieerd lid. Daarmee krijgt Moskou de beschikking over technische bij stand en expertise. President Gorbatsjov en IMF-voorzitter Mi chel Camdessus bekrachtigden de overeenkomst zaterdag for meel door het wederzijds overhandigen van brieven. Eerste kandidaat opvolging Kaifu De Japanse ex-minister van financiën Kiichi Miyazawa heeft zich zaterdag kandidaat gesteld om Toshiki Kaifu op te volgen als premier. De 71-jarige Miyazawa is ook minister van buiten landse zaken en handel geweest. Hij is de leider van de op twee na grootste factie van de Liberaal Democratische Partij, die al sinds 1955 regeert in Japan. Ook de leiders van twee andere fac ties hebben aangekondigd zich kandidaat te stellen. Winst voor Oostenrijkste liberalen De rechtse liberale partij van Oostenrijk (FPO) van de omstreden Jörg Haider is gisteren als grote overwinnaar uit de bus gekomen van de verkiezingen voor het parlement van Oberösterreich. Zo wel de conservatieve Volkspartij als de sociaaldemocratische SPO moest aanzienlijke verliezen incasseren. MOSKOU-WASHINGTON HANS GELEUNSE-HENK DAM In navolging van de Verenigde Staten zal ook de Sovjetunie alle tactische kernwapens vernieti gen. Gorbatsjov kondigde dat zaterdagavond in een tv-toe- spraak aan. Volgens het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft de Sovjetunie 17.000 van deze tactische of slagveldwa pens, variërend van nucleaire munitie tot korte-afstandsraket Bush kondigde vorige week ook aan de tactische kernwa pens in Europa en Zuid-Korea te verwijderen en het 'atooma larm' voor de strategische bom menwerpers op te heffen. Gor batsjov ging verder. Hij kondig de aan dat het totale aantal kernkoppen voor de lange-af- stands of strategische kernwa pens wordt teruggebracht tot vijfduizend. Dat is duizend meer dan deze zomer in Mos kou met Bush werd overeenge komen in het zogeheten Start akkoord. Verder beloofde Gorbatsjov het testen van kernwapens voor de periode van een jaar stop te zetten. Bovendien liet hij het ja renlange Sovjet-veto op de ont wikkeling van het Amerikaanse SDI- of Star Wars-programma vallen. Hij verwelkomde het voorstel van Bush tot gezamen- MOSKOU-TBIUSI Rtr-AFP Regeringsgetrouwe veiligheidstroepen hebben zaterdag in de Geor gische hoofdstad Tbilisi het vuur geopend op een groep van onge veer 100 anti-regeringsgezinde betogers. De betogers hielden een wake bij het parlementsgebouw Volgens ooggetuigen viel er ten minste een dode. De aanval op de betogers in de ochtend kwam na een nacht van gevechten in Tbilisi tussen demonstranten, gesteund door afvallige leden van de Nationale Garde, en veiligheidstroepen. Volgens Ra dio Moskou kwam een persoon hierbij om het leven en werden 65 gewond lijk onderzoek naar tioneel verdedigingssysteem te gen kemraketten. Andere sleu telelementen uit Gorbatsjovs twaalf minuten durende toe spraak: het 'atoomalarm' voor alle strategische bommenwerpers en 503 strategische kemraket ten (waarvan 134 met meer dan één kernkop) wordt opgeheven; de kernkoppen van tegen vliegtuigen gerichte raketten worden uit actieve dienst ge haald en deels vernietigd, deels opgeslagen; de omvang van de Sovjet- strijdkrachten wordt met 700.000 man verminderd en op 3 miljoen gebracht (Bush had een reductie van de Amerikaan se strijdkrachten met een half miljoen man aangekondigd); alle nucleaire mijnen wor den vernietigd, evenals een deel van de tactische kernwapens aan boord van oppervlaktesche pen en onderzeeboten. Het deel dat niet wordt vernietigd wordt eveneens opgeslagen; programma's voor de ont wikkeling en/of modernisering van korte- afstandswapens aan boord van bommenwerpers en nieuwe lanceerinrichtingen voor strategische kernwapens met meerdere kernkoppen wor den geschrapt. Gorbatsjov stelde voor om zo snel mogelijk met Bush een 'kemwapentop' te houden. Bush reageerde daar zaterdag terughoudend op. Wel liet hij doorschemeren dat de VS ook het stopzetten van kernwapen proeven bespreekbaar achten. Washington heeft zich daar tot nog toe steeds tegen verzet. De Amerikaanse gijzelaar Terry Anderson is volgens het Ameri kaanse televisiestation CNN in goede conditie. CNN heeft de be schikking gekregen over een tele visieband met daarop een in Liba- n gemaakt vraaggesprek met Anderson. In een korte vooraan kondiging was de 43-jarige An derson te zien terwijl hij recht in de camera sprak. Hij zag er ge zond en fris uit volgens mede werkers van CNN zag hij er zelfs „fantastisch" uit. Anderson was een correspondent voor het Mid den-Oosten van het persbureau Associated Press, totdat hij in 1985 werd ontvoerd. foto ap Een oude Russin kust demonstra tief de marmeren trap van het Lenin-mausoleum. Ongeveer dui zend Russen protesteerden zater dag op het Rode Plein in Moskou tegen de ontluistering van Lenin, luider om zijn gebalsemde li- die na de mislukte conservatieve chaam uit het mausoleum weg te coup op vele plaatsen van zijn halen. voetstuk is gestoten. foto afpvitalyarmand Ook klinken de stemmen steeds Oost-Europa wil verdrag met Navo Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije willen snel een ver drag met de Navo om een gro tere veiligheid in Europa te ga randeren. Met de burgeroorlog in Joegoslavië in het achter hoofd, zei de Poolse minister van buitenlandse zaken Krzys- ztof Skubiszewski gisteren dat Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije vinden dat het hoog tijd is dat de betrekkingen met de Navo in een verdrag worden geregeld. Skubiszewski deed zijn uitlatingen na topoverleg in Krakow tussen de Poolse presi dent Lech Walesa, zijn Tsjechoslowaakse collega Va clav Havel en de Hongaarse premier lozsef Antall. Walesa, Havel en Antall na men de Verklaring van Krakow aan, waarin zij de jongste wa- penbeheersingsvoorstellen van de VS en de voormalige Sov jetunie onderschrijven, maar ook aandringen op grotere vei ligheid in Oost-Europa. Antall omschreef Joegoslavië als een probleem voor heel Europa en de wereld. Hongarije, dat aan Joegoslavië grenst, moet dui zenden Joegoslavische vluchte lingen verwerken. BRUSSEL. PETER DE VRIES België gaat op 24 november naar de stembus Dat heeft de vrijdag afgetreden premiet Mar tens vanochtend verklaard. De verkiezingen waren oorspron kelijkvoor 19 januari voorzien. Koning Boudewijn heeft ove rigens het ontslag van de Belgi sche regering geweigerd. Het vorige week gevallen rooms-ro de coalitiekabinet Martens-9 moet de meest urgente zaken afwikkelen en bovendien de procedures starten om de Belgi sche Grondwet te herzien. Dat is nodig om meer bevoegdhe den te kunnen overdragen van Brussel naar Vlaanderen en Wallonië. Het Belgische staatshoofd heeft zijn besluit genomen na het hele weekeinde politici uit de verschillende partijen te heb ben geconsulteerd Boudewijn deelde zijn weigering het ont slag te verlenen gisteravond mee aan premier Martens tij dens een audiëntie op het Kas teel te Laken, waar de koninklij ke familie huist. Boudewijn ontpopt zich met zijn besluit opnieuw als het 'ge weten van de Brusselse poli tiek anders dan in Nederland speelt de koning nadrukkelijk een rol in het politieke leven De weigering ontslag te verlenen aan het kabinet wordt tevens gezien als een soorl afkeuring van de crisis, juist nu België pa rachutisten in Zaïre heeft zitten. Het kabinet Mariens 9 moet de herziening van de Grondwet voorbereiden maar beschikt niet meer over de vereiste twee derde meerderheid om die wij zigingen door te voeren Van daar dal het het Belgische par lement wordt ontbonden en dat de algemene verkiezingen wor den vervroegd. De overdracht van bevoegd heden van Brussel naar de ge westen zal een centrale rol in de verkiezingsstrijd gaan spelen Het federaliseren heeft al dus danige vormen aangenomen dat openlijk wordt gesproken over het uiteenvallen van Bel gië. De miniscule Duitstalige minderheid in West België heeft zich inmiddels ook in dit debat gemengd. De Duitstalige christendemocraten willen een eigen vierde gewest, naast Vlaanderen, Wallonië en Brus sel. ACHTERGROND CORRESPONDENT MOSKOU HANS GELEUNSE LISSABON .RUUD DE WIT SULAYMANIYAH-WENEN Rtr-AP Tussen Kurden en Iraakse troe pen hebben zich vanmorgen in Kifri in het noordoosten van Irak zware gevechten voorge daan, zo hebben ooggetuigen verklaard. Ook in Kalar dat in de buurt van Kifri ligt, is gevoch ten. Beide plaatsen liggen dicht bij de grens met Iran. Ook het afgelopen weekeinde hadden in Kifri botsingen plaats tussen Kurdische guerrillastrij ders en het Iraakse leger. Daar bij zijn zeker 2 Iraakse Kurden om het leven gekomen. Zater dag werden 40 Kurden, van wie 35 guerrillastrijders, na een aan val van Iraakse tanks met ver wondingen in het ziekenhuis opgenomen. Volgens onbeves tigde berichten zou het aantal doden en gewonden als gevolg van de strijd in het weekeinde veel hoger zijn. Een hoge gezant van de Vere nigde Naties heeft gisteren ge zegd dat Irak. ondanks zijn voortdurende ontkenningen, een kernwapen-programma heeft gehad en waarschijnlijk nog altijd heeft. Rolf Ekeus zei ook dat de deskundigen die Scud- raketten en lanceerinstal laties proberen te traceren, goe de vorderingen hebben ge maakt. Zij hebben „belangrijke vondsten" gedaan van niet be kendgemaakt materiaal, aldus Ekeus. Gisteren is een nieuwe delegatie van de Verenigde Na ties in Irak aangekomen die zich zal bezighouden met een onderzoek naar de capaciteit op het gebied van chemische wa pens. De afgelopen weken is in de Sovjet-media bijzonder veel nadruk gelegd op de controle over de kernwapens, de enorme verspillin gen bij defensie en de betrokkenheid van het zogenaamde militair-industriële com plex bij de staatsgreep in augustus. De con trole op kernwapens is een heikel punt. De strijdkrachten van de voormalige Sovjetu nie mogen dan onder een nieuw politiek en militair commando zijn gebracht, de vrees voor communistische dissidenten en 'na tionalistische extremisten' in het leger is groot. Vorige week onthulde de doorgaans be trouwbare Nezavisimaja Gazeta (Onafhan kelijke Krant), dat leden van het nationale parlement een uit KGB-kring afkomstig me morandum kregen toegestuurd, waarin werd gewaarschuwd voor anarchie in de strijdkrachten en verminderde controle op de nucleaire arsenalen. Bovendien bestaat er vrees voor de ontwikkelingen in de repu blieken, waar nationalistische bewegingen of partijen de nieuw verworven onafhanke lijkheid en hun angst voor Russische over heersing kracht bijzetten met de vorming, van eieen 'nationale gardes' of legers. De Oekraïne. waar nog dil jaar een referen dum wordt gehouden over volledige onaf De drijfveer achter de nieuwe plannen tot vermindering van kernwapens is vooral de bezorgdheid in Amerika en West-Europa over de controle op de Sovjet-kernwapens nu het communisti sche imperium uiteenvalt. Gorbatsjovs voorstel, waarin sterk de nadruk wordt gelegd op het terugbrengen van kernwa pens naar hun opslagplaatsen (waarvan de meeste op het grondgebied van de Russische republiek liggen), haakt dui delijk op die westerse zorg in. hankelijkheid, benadrukt nu al dat het niet van zins is de in deze republiek opgeslagen kernwapens zo maar naar Rusland terug te sturen Gorbatsjov had zijn Amerikaanse collega Bush zaterdag, in een telefoonge sprek voorafgaand aan zijn tv toespraak, verzekerd dat hij de nieuwe kernwapen voorstellen met de Russische president lelt sin had besproken. Voor de televisie zei hij dat de leiders van de republieken ermee hadden ingestemd. Voor de Oekraïne lijkt dit echter niet op te gaan. Vrijdag zei de Oekraïnse president Kravtsjoek nog dat zijn republiek „tegen het verplaatsen van kernwapens van de ene re publiek naar de andere" is. De vraag is dus of Gorbatsjov en leltsin voldoende greep op de republieken en de strijdkrachten hebben om vooral de kleine tactische kernwapens uit de uithoeken van het Rijk te verwijde Als illustratie van de onmacht van het een trale gezag mag gelden dat Gorbatsjovs mo ratorium op kernwapenproeven uit nood is geboren. Behalve Rusland hadden ook Ka zachstan en de Oekraïne al geproclameerd dat op hun grondgebied het testen van kernwapens voortaan uit den boze is. Ook de vermindering van de strijdkrachten met 700 000 man valt onder deze noemer te brengen In verschillende republieken geldt de opkomstplicht voor het Sovjet leger de facto niet meer Bovendien is er geen geld Klap op de vuurpijl is wel Gorbatsjovs inha ken op het voorstel van Bush om een be perkt SDI programma gezamenlijk te ont wikkelen. Wat recentelijk nog een thema voor een futuristische roman leek. is nu werkelijkheid. Dit conventionele afweer schild van zowel op aarde als in de ruimte gestationeerde wapens, moet bescherming bieden tegen kemwapenaanvallen uit derde landen CORRESPONDENT De centrum-rechtse PSD van premier Anibal Cavaco Silva heeft gisteren bij de achtste par lementsverkiezingen sinds de Anjer revolutie van 1974 voor de tweede keer in successie de absolute meerderheid behaald Na het tellen van de ruim 5,5 miljoen uitgebrachte stemmen kwam de Partido Social Demo crata van de 52 |arigc econo mie professor Cavaco Silva op 50,5 procent, wat een fractie meer is dan de partij in 1987 be haalde. Met dit stemmenpercentage, goed voor 136 van de 230 parTe mentszetels kreeg Cavaco Silvo het mandaat, waarom hij had gevraagd tn de verkiezingscam pagne heefi Cavaco Silva Por tugal steeds voorgehouden dat hij in de oppositiehanken zou plaatsnemen als zijn partij geen absolute meerderheid zou be halen. De belangrijkste oppositie partij, de Partido Socialisia (PS) van lorge Sampaio haalde een aanzienlijke stemmenwinst ten opzichte van de verkiezingen van 1987 Toen kwam de PS uit op 22,2 procent van de stem men. nu 7 procent meer. Het percentage van 29,2 en 71 ze tels blijft echter aanzienlijk achter bij de 18 die de opinie peilingen de vocialisten in het vooruitzicht Melden De grote verliezer werd de CDU combinatie van de com munistische ijzervreter Alvaro Cunhal De communisten die vooral op het platteland in het zuiden van hei land sterk verte genwoordigd zijn kwamen uit eindelijk uit op 8.9 procent van de stemmen 3.5 minder dan vier jaar geleden Het was de eerste keer dat de Portugese communisten minder dan 10 procent van de.stemmen haal den De 78 jange Cunhal noem de de ruime overwinning van de PSD een verlies voor de de mocratie in Portugal Het enige minpunt bij de ver kiezingen vormde de lage op komst In 1987 maakte nog 72.6 procent van de ruim acht mil joen stemgerechtigde Portuge zen bij stemlokalen zijn op wachting. nu was dat pcrcenta ge met 5 procent gedaald

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5