Feiten Eindelijk erkenning Babi Jar 'Hij is een echte man, een echte kerel' buitenspel in eg Duitse politie staat machteloos, politici mziën Maandag 7 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (dief) ONNO H Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN M DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN EN MENINGEN Sovjetunie zweeg jarenlang over slachting onder joden In juni 1941 probeerde Daniël Goldenberg dagenlang zijn ouders over te halen uit hun woonplaats Kiev te ver trekken en met hem mee te gaan naar de Russische stad Vodkinsk. Ze weigerden. Drie maanden later werden zijn vader en moeder weggevoerd naar een ravijn aan de rand van Kiev, Babi jar geheten. Daar werden zij met meer dan 30.000 andere joden door de nazi's met machi negeweren neergemaaid. maar tot vorig jaar stond op de gedenkplaat niet vermeld dat het vooral joden waren die in Babi Jar om het leven zijn ge bracht. Dit jaar is alles anders. Op 29 september hielden tienduizen den mensen een mars door Kiev, waarbij zij blauw-witte Is raëlische vlaggen meevoerden. De mars was het begin van een week van herdenkingsbijeen komsten, waarvoor joodse lei ders uit de hele wereld naar de Oekraïne waren gekomen. De straten van Kiev zijn behangen met spandoeken met He breeuwse, Oekraïnse, Russische en Engelse teksten. Jevgeni Jev- toesjenko las zaterdag bij Babi Jar zijn beroemde, gelijknamige gedicht voor en gisteren werd „Ze gingen niet met mij mee omdat zij niet geloofden dat de Duitsers tot zoiets gruwelijks in staat waren", vertelt Golden berg met zachte, maar vaste stem. „Zij geloofden gewoon niet dat de Duitsers iets zouden doen." De massamoord van Babi Jar is lange tijd niet alleen het sym bool geweest van nazi-gruwe len, maar ook van de houding van de Sovjetunie ten opzichte van de joden. Meer dan twintig jaar na de oorlog heeft de plek, die er nu uitziet als een groot, keurig park, er bij gelegen zon der enige aanduiding van wat er was gebeurd. In 1966 werd ein delijk een monument opgericht, op de plaats van de massa moord een grote herdenkings bijeenkomst gehouden. Goldenberg, die nu 78 jaar is, keerde naar Kiev terug nadat de stad in 1944 door Sovjet-troe pen was bevrijd en nam er zijn oude beroep van ingenieur weer op. Maar elk jaar ging hij terug naar Babi Jar om zijn ou ders te gedenken. En elk jaar werd hij kwader.Als Babi Jar werd herdacht noemden ze al tijd alle Russen, Oekraïners, Ta taren en de duivel mag weten wie nog meer die zijn doodge schoten, en dan voegden ze er aan toe 'en andere kleine min derheden'. Nadat er zoveel jo den waren vermoord was dat al les wat zij konden zeggen." Voor mensen als Goldenberg komt de erkenning veel te laat. Staande op het trottoir van de drukke Chresjtsjatikstraat ziet de kleine ernstige man er op standig uit. Achter hem zijn meer dan 100 grote bruin-witte foto's opgesteld van joodse sol daten die zijn onderscheiden met de titel Held van de Sov jetunie omdat zij omkwamen bij het verdedigen van de Sov- De Oekraïense president Leonid Kravtsjoek heeft zaterdag toegege ven dat zijn landgenoten gedurende de Tweede Wereldoorlog lijde lijk toekeken toen nazi's tienduizenden joden vermoorden bij Babi Jar. In een toespraak ter gelegenheid van de 50e verjaardag van de massamoord gaf Kravtsjoek voor het eerst toe dat ook de Oekraï ners gedeeltelijk schuld hebben aan de slachtpartijen waarbij in twee jaar tijd in totaal 200.000 joden, Polen, Oekraïners, zigeuners en anderen werden omgebracht. Babi Jar wordt beschouwd als het begin van de genocide op het joodse volk in de concentratiekam pen. Sovjet-president Gorbatsjov veroordeelde zaterdag in felle bewoor dingen het antisemitisme in de Sovjetunie. Hij zei dat de uittocht van Sovjet-joden naar Israël het gevolg is van het uitblijven van een algemene veroordeling van jodenhaat. Gorbatsjovs verklaring werd voorgelezen op de herdenkingsplechtigheid bij Babi Jar. i - Een man legt een krans bij het monument bij Babi Jar. jetunie tegen nazi-Duitsland. „Deze tentoonstelling betekent een grote overwinning voor de joden omdat er altijd is gezegd dat de joden zich tijdens de gro te Vaderlandse Oorlog hebben verstopt om niet te hoeven vechten aan het front", zei Gol denberg. „Nu blijkt dat er heel veel joodse helden zijn. Ik ge loofde het zelf niet eens." Op de tentoonstelling hangt ook de proclamatie uit 1941 die alle joden in de omgeving opdraagt op 29 september naar het ravijn te komen met medeneming van al hun documenten, geld en kostbaarheden. Joden die op deze dag op andere plaatsen worden aangetroffen zullen worden doodgeschoten, ver meldt de proclamatie. Mitrailleurs De meeste joden dachten dat zij werden opgeroepen voor de portatie. Andere foto's tonen wat er in werkelijkheid gebeur de: drommen mensen die naar het ravijn worden gedreven, de kens in de armen en pakken met persoonlijke bezittingen op de rug; twee naakte tienermeis jes die hun borsten bedekken terwijl ze wachten om te wor den doodgeschoten; nazi-solda ten die met mitrailleurs op ber gen lichamen schieten. Michail Stankevitsj, een 45-jari- ge ingenieur die de foto's be kijkt, zegt dat het Sovjet-publiek weliswaar wist wat er in Babi Jar was gebeurd, maar „uit een de fensiemechanisme" niet geïnte resseerd was in details. „Ik kom niet uit Kiev, ik kom uit Mos kou", zegt Stankevitsj. „Maar ik denk dat het ons gemeenschap pelijk leed is, niet alleen van het Oekraïnse of het joodse volk." Marena Oksioetenko, een ge pensioneerd ingenieur, zegt dat de tentoonstelling veel te laat komt. „Ik was toen pas zeven en ik herinner me er niet veel van, maar het was verschrikkelijk", zegt zij. „Maar ik heb er nooit iets over te horen gekregen op .school, niemand vertelde ooit iets." Een grijsharige vrouw reageert bondiger. „Er is een oud Rus sisch spreekwoord", zegt zij. „Beter laat dan nooit" Liz Taylor keert met Larry terug op aarde COMMENTAAR LOS OLIVOS» PHIL REEVES Ze zei het niet met zoveel woor den, maar de boodschap was duidelijk. Haar nieuwe echtge noot, Larry, mocht zich temid den van de crème de la crème van Hollywood even tegoed doen aan kalfsvlees met truffel- saus, maar na het huwelijksfeest werd hij geacht weer voor vijf tien dollar per uur achter het stuur van zijn bulldozer te krui pen. Elizabeth Taylor is abso luut niet van plan de rol van suikertante te spelen. Terwijl de rijken en groten van de Amerikaanse show biz in hun geruisloze limousines de oprij laan van de ranch van zanger Michael Jackson opdraaiden, legde Liz Taylor eindelijk uit wat ze in haar zevende echtge noot ziet (een bouwvakker die jong genoeg is om haar zoon te zijn). „Larry heeft nog steeds zijn eigen werk. Hij gaat zijn ei gen gang en wordt niet door mij onderhouden. Hij is de minst hebberige persoon die ik ooit heb ontmoet. Hij wordt zelfs verlegen wanneer ik hem ka- dootjes geef - en jullie weten hoe graag ik mijn mannen ver- Maar vooral met haar volgende opmerking liet de miljonaire zich in de kaart kijken: „Hij is een echte man, een echte ke rel." Hij had geen kunstgebit en hield van sportvissen. Dat was het dus. Na 62 films, 35 ernstige ziektes en een leven lang in de waanzinnige schijnwereld van Hollywood snakt Liz Taylor naar het gewone leven. Voor Larry Fortensky moet het allemaal nogal bevreemdend zijn geweest. Hij was het mid delpunt van het overdadige, één miljoen dollar kostende feest dat zelfs een potentaat uit het Midden-Oosten niet zou heb ben misstaan. Hij werd gevierd door beroemdheden en omge ven door lama's, apen en giraf fen - de huisdieren van de ex centrieke Michael Jackson. On der de genodigden bevonden zich Gregory Peck, Ronald Reagan, Gerald en Betty Ford, oliemagnaat Marvin Davis, zan geres Carole Bayer Sager en Barry Diller, directeur van de filmmaatschappij Twentieth Century Fox. Wel even wat an ders dan Larry's collega-bouw vakkers. Het feest rond Liz Taylors acht- Elisabeth Taylor haar „echte kerel" Larry. FOTO AP ste huwelijk (ze trouwde twee keer met Richard Burton) barst te zaterdagavond los in Los Oli- vos, een klein stadje bij de wijd- se graslanden en scherpe heu vels van 'Neverland Valley', het omvangrijke landgoed van Mi chael Jackson. In het Grand Hotel gaf Michael Jackson een onvervalste Texaanse barbecue compleet met een optreden van de Agin Brothers, een country and wes tern band. Op de klanken van de evergreens 'Tumbling Tum- bleweed' en 'Drifting Away' ver orberden de gasten schalen met chili en knoflook gekruide aard appels die stonden uitgestald op tafels die waren versierd met behoomde koeieschedels. Buiten patrouilleerden particu liere Israëlische veiligheids agenten om de ongeveer 150 fans en journalisten die zich buiten het hotel hadden verza meld, op afstand te houden. Ze communiceerden in het He breeuws vi^ walkie-talkies. Ranch-arbeider Craig Barker, een besnorde figuur in een zwarte cowboyhoed, slenterde voorbij op zijn paard. „Dit is waanzin", zei hij. „Ik zou graag blijven kijken, maar ik moet ezels ophalen." Het huwelijk had maanden van voorbereiding gevergd. Buiten Michael Jacksons landhuis wer den twee witte belvédères ge bouwd. Er werd een zwaanvor- mig bootje gemaakt om het jon ge echtpaar rond het grote kunstmatige meer te varen. Drie Weense violisten werden inge huurd om het paar een serena de te brengen. Een bijzonder toepasselijk detail is dat de vrouwelijke ceremoniemeester van het huwelijk, Norma Hey- man, de Britse producente is van de film 'Dangerous Lia- De kleine landen in de Europese Gemeenschap zijn het afgelopen weekeinde op een vernederen de manier buitenspel gezet. Niet alleen, Neder land dat op dit moment voorzitter is, maar ook Portugal en Luxemburg die met Nederland op dit moment de zogeheten 'trojka' vormen. Met hun 'coup' hebben de ministers van buiten landse zaken van Duitsland en Frankrijk duidelijk gemaakt dat alleen zij als grote landen de wijsheid in pacht hebben. Zij hebben hun Nederlandse collega Van den Broek opzichtig gepasseerd met de aankondiging dat zij de Europese Politieke Unie (EPU) wel even zullen redden. Helemaal onbegrijpelijk is die machtsovername niet. Van den Broek, zijn staatssecretaris Dankert, maar ook premier Lubbers verloren de realiteit uit het oog toen zij slechts tien weken voor de Eu ropese top in Maastricht, waarop beslissingen over de EPU moeten worden genomen, met revo lutionaire voorstellen kwamen. De EG moest zeg genschap krijgen over veel meer terreinen en de bevoegdheden van het Europees parlement moesten drastisch worden uitgebreid. Met die aanpak heeft Nederland zichzelf gebla meerd en het, zo blijkt nu, verziekt voor de kleine landen. Het gaat echter te ver om de 'patiënt' Ne derland dan ook maar meteen af te leggen, zoals nu door Duitsland en Frankrijk gebeurt. Dit twee tal wekt minstens de indruk profijt te trekken van de nu ontstane situatie. Zij zijn nooit gelukkig ge weest met het feit dat de kleine landen, zij het tij delijk, de lakens zouden uitdelen. De Duitse mi nister van buitenlandse zaken, Genscher, heeft dat in het recente verleden al meerdere malen la ten blijken door een eigen beleid te voeren in de 'kwestie Joegoslavië'. Door de macht te grijpen, willen de regeringen van Duitsland en Frankrijk voorkomen dat hun invloed in de EG wordt beperkt. Voor de ontwik keling van het door Nederland beoogde 'n KOKANJE BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De honderdduizenden vluchtelingen uit de hele wereld die in Duitsland een veilig tehuis dachten te hebben gevonden, zijn hun leven niet meer zeker. Meer dan 25 aanslagen per nacht op onderkomens voor asielzoekers in het Oosten en het Westen van het land zijn intussen nor maal geworden. Een paar willekeurige voorbeelden. Breinen (West): Na afloop van een uit- dwedstrijd van de Hamburgse SV stap pen tientallen hooligans in Bremen uit de trein en beginnen gewapend met honkbalknuppels en kettingen een klop jacht op buitenlanders. Eisenhuttenstadt (Oost): een asielzoeker wordt onder het toeziend oog van voorbijgangers door skinheads in elkaar geslagen en blijft zwaargewond liggen. Bretten (West): neo-nazi's proberen een tehuis voor asielzoekers (80 bewoners) in brand te steken. Het vuur wordt geblust. Rostock (Oost): rechts-radicalen steken een ge bouw in brand, waar 50 Roemeense monteurs in opleiding zijn onderge bracht. Kelsteroach (West): molo tovcocktails vliegen door de ramen van een tehuis. De politiewoordvoerder van de Oost- duitse deelstaat Brandenburg op de vraag waar hij nieuwe aanslagen ver wacht: „Ik heb geen flauw idee. Er zijn tientallen gebouwen waar de vluchtelin gen zitten. We kunnen ze niet allemaal beschermen". De politievakbond meldt dat alleen als de vluchtelingen in op vangkampen worden ondergebracht, be scherming mogelijk is. In het Beierse klooster Branz, waar afge lopen weekeinde de regeringspartijen CDU en CSU zich over de golf vreemde lingenhaat bogen, houden de partijvoor zitters Kohl en Waigel vast aan hun eis: het liberale grondwetsartikel over asiel moet worden veranderd. Tussen de be drijven door wordt kritiek geuit aan het adres van de christen-democratische president Richard von Weizsacker, die net als de liberalen en sociaal-democra ten, meent dat met een grondwetswijzi ging de stroom niet kan worden inge damd. Herbert Leuniger van de vereni ging Pro Asiel: „Iedereen die nu nog doorgaat met dit onzalige debat, legiti meert de mensenjacht". Doodsangst Het brandt overal in Duitsland. Na de rassenrellen in het Oostduitse Hoyers- werda, waar de politiek capituleerde voor het geweld van de straat en alle bui tenlanders evacueerde, lijkt de geest uit de fles. De Duitse binnenlandse veilig heidsdienst mag dan wel hebben vastge steld dat er geen aanwijzingen zijn dat het geweld centraal wordt gecoördi neerd, anderen denken daar geheel an ders over. Wolfgang Benz van de universiteit van Berlijn meldde vorige week op een sym posium in de hoofdstad een alarmeren de opmars van de neo-nazi's in de voor malige DDR. De leeftijd van de brand stichters en stenengooiers wordt steeds" lager. In Brandenburg stelde de politie na een overval verbijsterd vast, dat de meeste daders tussen de 13 en 15 jaar waren. De regionale minister van bin nenlandse zaken: „Wat moeten we daar mee beginnen?" De uit het Westen geko men neo-nazi's weten het wel: „Er is een geweldig potentieel voor ons in het Oos ten". 'Duitsland voor de Duitsers' en 'Dood aan de Fidjis' (scheldwoord voor Vietna- mezen), klinkt het steeds harder in veel steden. Honderdduizenden asielzoekers leven in doodsangst. Zal de volgende molotovcocktail hen in hun slaap verras sen? Is hun tehuis nu aan de beurt voor een stormloop van skin-heads en neo nazi's? Klinkt morgen voor hun toe vluchtsoord de gevreesde kreten 'Steek de nikkers aan' en 'Wij maken Duitsland vrij van buitenlanders'? Maar waar moeten ze heen? Nadat steeds meer asielzoekers uit het Oosten van Duitsland naar het Westen zijn ge vlucht, dreigt nu een stroom naar Neder land op gang te komen. Over de groene grens proberen ze met hun armzalige hebben en houwen in veiligheid te ko men. Nog zijn het er niet veel, maar wat gebeurt er als het geweld in Duitsland verder escaleert? Niemand weet het. 'Onze banen' Vast staat dat na Hoyerswerda de onder het Duitse oppervlak borrelende vreem delingenhaat tot uitbarsting is gekomen. Gebleken is ook, dat steeds meer 'gewo ne' burgers, die zelf geen steen in de hand zouden durven nemen, het geweld van rechts-extremisten weliswaar niet openlijk goedkeuren (zoals in Hoyers werda), maar het ook niet mordicus ver oordelen: „Er zijn veel te veel buitenlan ders", „Wij betalen voor ze en ze azen ook nog op onze banen" en „Zoals ze dat in Italië hebben aangepakt met die Albanezen. Dat was in orde. Er is er niet één gebleven". Of deze jacht op buiten landers een oude dame niet herinnert aan de jodenvervolging? „Nee, toen was het een kwestie van leven of dood". Van links tot rechts zijn de Duitsers er intussen van overtuigd dat er iets moet gebeuren. In het land verblijven nu al ruim 4,5 miljoen buitenlanders. In vroe gere koloniale machten zoals Frankrijk en Engeland wonen er minder. Dit jaar verwacht men ruim 200.000 asielzoekers en dat zij er meer dan in alle andere EG- landen bij elkaar. Daar komen nog eens naar schatting 60.000 illegale grensgan- gers bij plus 250.000 'Aussiedler' uit Oost-Europa, die zich beroepen op hun Duitse afkomst. Onderzoek heeft uitgewezen dat 95 pro cent van de asielzoekers niet de status van politiek vluchteling krijgt. Er gaan echter meestal jaren overheen voordat de rechters dit hebben vastgesteld. En al die tijd moeten deze mensen worden ondergebracht en verzorgd. Werken mo gen ze niet, met als gevolg dat de sociale spanningen binnen de opvangcentra snel oplopen. In de Heine criminaliteit en de drugs handel zijn de vluchtelingen koplopers en dat zet nog extra kwaad bloed bij de Duitsers. „Wij zijn geen volk van vreem delingenhaters", beweren alle politici van links tot rechts. Dat klopt, maar hoe lang nog? De provincie Gronin gen is ernstig te leurgesteld in de schrijver Max Dendermonde. Drie jaar geleden gaf men hem de opdracht in een twintigtal sonnetten het Groningse land te bezingen, maar hij heeft tot nu toe in alle talen gezwegen. Als hij voor het eind van dit jaar nog geen enkel gedicht heeft in geleverd, dan wordt de op dracht ingetrokken. Nu is Dendermax, zoals hij zichzelf graag noemt, een zeer druk bezet man. Zijn oeuvre be slaat ongeveer honderdvijftig ti tels, waaronder romans, reis boeken, filmscenario's, verzen bundels en opdrachtboeken. Aangezien hij, zoals bijna elke Nederlandse auteur, niet van zijn werk kan leven, moeten er andere revenuen gezocht wor den. Dendermonde heeft zich gespecialiseerd in jubileumboe ken voor bedrijven, waarvan hij er enkele tientallen heeft ge schreven. Tegenwoordig maakt hij ook speciale biografieën van bedrijfsdirecteuren - in plaats van een nieuw bankstel of een reis naar de Seychellen, krijgt het feestvarken van het bestuur of de ondernemingsraad een le vensbeschrijving cadeau. Zelfs voor romans kloppen op drachtgevers niet tevergeefs bij hem aan. Zo heeft hij op ver zoek romans over het Drentse dorp Koekange en de stad Dordrecht geschreven. Door die gedenkboeken en an dere speciale opdrachten maak te Dendermonde op indringen de wijze kennis met allerlei soorten bedrijven en zaken mensen. In het kader van een gedenkboek had hij bijvoor beeld uitgebreide gesprekken met de leiding van een onder neming. Die kennis gebruikte hij dan weer in zijn romans, die vaak een sterk informatief en documentair karakter hebben. Hij werkt nu al jarenlang aan een lijvige sleutelroman over het Utrechtse bouwbedrijf Bre- dero. Aanvankelijk was het de bedoeling er een jubileumboek aan te wijden, maar na het fail lissement leek dat een minder goed idee. Aangezien Dender monde onbeperkt toegang had tot het archief, kreeg hij het ma teriaal in handen om een ro man over de corruptie binnen de bouwwereld en de onder gang van dit eens machtige za- kenimperium te schrijven. Dendermonde, die inmiddels de zeventig gepasseerd is, is het voorbeeld van een broodschrij ver die elke dag maar weer Dendermonde is het voorbeeld van een broodschrijverdie elke dag maar moet zien hoe hij de eindjes aan elkaar knoopt moet zien hoe hij de eindjes aan elkaar knoopt. Hij woont in Florida, waar hij elke dag achter de computer te vinden is, om er zijn verhalen en artikelen in te tikken. Zijn geld verdient hij echter niet in Amerika maar in Nederland. Daarom steekt hij elk jaar een paar keer de oceaan over om in zijn vaderland zijn kostje bij elkaar te scharrelen. Hij houdt dan lezingen, treedt als literaire veilingmeester op, gaat met zondagsdichters rond de tafel zitten en probeert bij redacties en bedrijven nieuwe opdrachten in de wacht te sle pen. Het leven van een schrijver gaat niet over rozen, ook al ben je ooit beroemd geworden met een of twee bestsellers. De trouwe lezers van deze ru briek weten dat ik dit voorjaar tijdens een reis door Amerika ook even bij Dendermax in Sa rasota ben aangewipt. Hij woont er aan een baai en heeft vanaf zijn duiventil bovenop het dak een fraai uitzicht op de af en aan vliegende bruine pelika nen 'en zilverreigers. In de dui ventil werd hard gewerkt, dat kan ik de gedeputeerden van de provincie Groningen verzeke ren. En wat meer is, ook de son nettenkrans over het Groningse, land ontwikkelde zich voor spoedig! Ik herinner mij een paar prachtige regels uit het ge dicht „Boerenastronaut". die ongeveer als volgt luiden: „Ik zou mij in Godlinze nooit meer wassen,/Diepverliefd zijn op de zweetgeur van mijn vrouw,/Op mijn platgelezen boeken en mijn oude onderbroeken". Dendermonde gaf mij zelfs een gedicht cadeau, over het winde rige, hoog op de klei gelegen Uithuizen. Helaas hebben al leen de twee kwatrijnen van het sonnet de terugreis overleefd. Maar nu de communicatie tus sen Groningen en Sarasota ken nelijk te wensen overlaat, en Dendermonde zijn opdracht dreigt kwijt te raken, denk ik hem een dienst te bewijzen door ze hier te citeren: Natuurlijk had ik kunnen kie zen voor Uithuizen, de lagere school daar, de stilte braaf de hoofdakte halen 's avonds bij het suizen van de spookwitte gaslamp, koekjes bij de thee van de bejaarde hospita, mis schien wat kuise dagpraat en een glaasje ranja in het café Weduwe Bos/Spoorzicht met Riekje van der Buizen, die op het Raadhuis sterven en

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2