Sport Krajicek maatje te klein voor Forget DIOK laat zich niet van de wijs brengen Badminton-finale anti-climax voor Eline Coene Operatie Lansink na enge glijpartij I Vier handbalclubs uit EC-strijd gezet Ceulemans nog op dreef Maandag 7 oktober 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS V WANROOY ROB V Jos Lansink kan het internatio nale concours hippique van Ko penhagen in het vervolg beter mijden. Raakte hij vorig jaar na zijn uitkomen in de Deense hoofdstad verwikkeld in een do- pingaffaire, dit keer werd hij ge troffen door een gecompliceer de beenbreuk. Vrijdagavond kreeg de 30-ja- rige topruiter, die in juli in La Baule deel uitmaakte van de Europese kampioensploeg van Nederland en daar individueel het brons greep, bij een op het oog onschuldige val in de BrÖndbyhal zijn paard Optie- beurs Égano op zijn rechter been. Lansink wist direct dat het helemaal mis was. „Mijn voet stond helemaal anders om", vertelde hij zaterdag vanuit een ziekenhuis in het ra dioprogramma Tros Aktua- Sport. Lansink werd in de nacht van vrijdag op zaterdag geopereerd. „Om half twee begonnen de chirurgen, pas zes uur later lag ik weer op mijn kamer", aldus de onfortuinlijke Twent, die nog veel pijn had. Het gebroken been van Lansink was zaterdag nog niet in het gips gezet. „Dat kon niet omdat het been teveel was gezwollen. Als er gips om komt moet ik nog 24 uur in het ziekenhuis blijven." Lansink kon zich nog precies herinneren hoe het ongeluk was gebeurd. „Het was nogal ko misch. Ik reed van de ene naar de andere hindernis toen Egano bij een wending plotseling on deruit gleed. Voordat ik het wist had ik het dier bovenop mijn been." Glad Volgens Lansink was de vloer ongewoon glad door de onder liggende ijsbaan. „Vlak voor mij was er ook al iemand onderuit gegaan. De grond op het ijs was door de kou hard geworden." Lansink zal de komende twee maanden nog niet aan wedstrij den deel kunnen nemen. Hij mist zodoende het begin van het Europese circuit om de we reldbeker en het CSI van Maas tricht. „Ik hoop tegen het eind van het jaar weer in het zadel te zitten", aldus de nationale kam pioen, die zich voor de Olympi sche Spelen van Barcelona geen zorgen maakt. Vorig jaar kreeg Lansink en kele maanden na het concours hippique van Kopenhagen te horen dat er bij Optiebeurs Li bero H sporen van de verboden stof theobromide was aange troffen. Een onderzoek wees uit, dat de oorzaak lag bij het voe ren met paardebrokken, die wa ren vervaardigd met verontrei nigde grondstoffen. De com missie van beroep van de Inter nationale Hippische Federatie (FEI) sprak Lansink niet vrij, maar legde hem ook geen schorsing op. Longchamp Het Franse volkslied klonk gis teren op de baan van Long champ, maar de winnende hengst in de prestigieuze ren om de 70ste Prix de l'Arc de Tri- omphe had alleen zijn stand plaats met Frankrijk gemeen. Suave Dancer, drie jaar geleden in de Verenigde Staten geboren, wordt in Chantilly getraind door de Engelsman John Hammond, had de Amerikaanse jockey Cash Asmussen op zijn rug en verdiende 1,75 miljoen gulden voor zijn Libanese eigenaar Henri Chalhoub. De ruim 50.000 toeschou wers, die op het jaarlijkse spek takel voor driejarigen en ouder over.2400 meter afkwamen, za gen Suave Dancer heersen. Aan de finish had het favoriete paard (47 tegen 10 bij de book makers) twee lengten voor sprong op Magic Night met de Fransman Alain Badel in het za del. Eén lengte daarachter volg de Pistolet Bleu met Dominique Boeuf. Suave Dancer, winnaar van de Franse derby, nam de leiding in het veld met nog 300 meter te gaan. Vijftig meter voor de fi nish naderde het paard angstig dicht de hekken, maar de ach tervolgende Magic Night leek daardoor niet gehinderd. RICHARD KRAJICEK strandde in Toulouse in de halve finale op Guy Forget. BADMINTONSTER Eline Coene kwam in de finale van de Dutch Open schromelijk te kort. De Franse favoriet Guy Forget moest er in Toulouse aan te pas komen om Richard Kra jicek van zijn tweede toernooizege in dit jaar af te houden. In de halve finales verloor de 19-jarige Hagenaar in drie sets van de als eerste geplaatste Forget (6-7 6-3 4-6). Kra jicek bracht in april in Hongkong voor het eerst in zijn loopbaan een ATP-toemooi op zijn naam. Richard Krajicek werd in drie sets uitgeschakeld door de Fransman Guy Forget. De linkshandige Forget won zijn vijfde toernooi dit jaar. In de eindstrijd versloeg hij Amos Mansdorf uit Israël met 6-2 7-6. Eerder zegevierde Forget, num mer zes op de wereldranglijst, in Sydney, Brussel, Cincinnati en Bordeaux. In de eerste game sloeg Forget meteen drie aces en een servicewinner. Krajicek, eerder in het toernooi te sterk voor Jakob Hlasek en John McEnroe, stelde Forget zaterdag voor grotere problemen dan Mansdorf een dag later. Na vijf tig minuten moest de tiebreak in de eerste set de beslissing brengen. Daarin bleek Forget, die Toulouse ook in 1986 won, het meest bedreven (7-2). In de tweede set, die hij nog wel met 6-3 won, kreeg de na tionale kampioen last van zijn hamstrings. „Ik kwam daardoor nogal eens te laat aan het net", zei Krajicek. De Fransman kon Edberg Voor Stefan Edberg betekende de winst in Sydney zijn zesde toernooizege dit jaar. De Zweed won in de finale imponerend van de Amerikaan Brad Gilbert in drie keer 6-2. Edberg had een dag eerder zware tegenstand van de Joegoslaaf Goran Ivani sevic, die voortaan als Kroaat aangeduid wil worden, te ver werken. Na setwinst voor Ivani sevic (6-4) kwam het twee keer op de tiebreak aan, die Edberg telkens naar zijn hand zette (7-2 en 7-5). In de finale van het vrouwen toernooi in Leipzig was bij Steffi Graf weinig van een eerder ge signaleerde polsblessure te merken. In de finale bedwong de Duitse nummer twee van de wereld, die voor een behande ling van het pijnlijke gewricht tussendoor naar Heidelberg was gereisd, de Tsjechoslowaakse Jana Novotna zoals ze wilde (6- 3 6-3 in 67 minuten). Dat cijfer zinkt volledig te niet bij het record, dal Martina Na- vratilova zaterdag in Milaan scherper stelde. De 34-jarige Amerikaanse versloeg in de hal ve finales de Amerikaanse Mary Joe Fernandez met 6-2 3-6 6-4. Het was haar 1310ste winstpar- tij. Dat was één meer dan haar vroegere rivale Chris Evert in haar inmiddels beëindigde car rière voor elkaar kreeg. Een zege in de finale op Mo nica Seles, de beste speelster ter wereld, zou voor Navratilova een evenaring van het record van 159 toernooizeges betekend hebben. Seles, in de halve fina les veel te sterk voor de Spaanse Conchita Martinez, liet zich niet afbluffen. Na een uur en drie kwartier was Seles zeker van de hoofdprijs na de cijfers. 6-3 3-6 6-4. nieuwegein Een succesvol toernooi met een anti-climax. Voor Eline Coene duurde de strijd om de open Nederlandse badmintontitel een duel te lang. Na de zinde rende overwinning in de halve eindstrijd op Europees kam pioene Pernille Nedergaard ver gat de Nederlandse gisteren in stijl afscheid te nemen. De Indonesische Sarwendah was binnen een half uur klaar. In beide games stond ze Coene welgeteld drie punten toe. De ontbrekende spanning was wel aanwezig in de finale bij de mannen, waarin de Deen Poul Hoyer aantoonde dat Eu ropa niet bij voorbaat kansloos is tegen de Aziatische shuttle- magiërs. In drie games versloeg hij de Indonesische titelverdedi ger Hermawan Susan to: 18-17 6-15 15-10. Coene had zich veel van het duel met Sarwendah Kusu- mawardani voorgesteld. Zeker na het duel tegen Nedergaard, waarin ze naast een uitstekende vechtersmentaliteit ook haar tactische vermogen volledig uit buitte. De linkshandige Deense, een liefhebster van het grove werk, raakte helemaal vertwij feld door de onderverwacht sterke tegenstand en stapelde in de beslissende game fout op fout. Dat deed ze eveneens aan het eind van de eerste reeks, waarin Coene uit kansloze posi tie (5-10) alsnog de winst greep. Bevestiging Voor Coene betekende de over winning een bevestiging dat ze zich nog steeds met de Europe se top kan meten. Van Neder gaard had ze alleen gewonnen in de periode dat de Deense be auty internationaal nog aan haar opmars moest beginnen. Het verschil tussen de Europese en Aziatische top bleek een dag later. Coene miste behendig heid, kracht en gevoel om het twee van de we reldtitelstrijd moeilijk te maken. Het duo stond vier jaar gele den ook in de finale van de Dutch Open. De toen nog nau welijks bekende Indonesische won dat duel eveneens, maar van niveauverschil was destijds nauwelijks sprake gezien de uit slag (12-11 12-11). In 1989, het topjaar van Coene met in Nieu- wegein haar eerste Grand Prix- zege, vochten beiden tijdens de wereldtitelstrijd in Jakarta op nieuw een adembenemend du el uit voor een plaats in de halve finales. Sarwendah zegevierde in drie games. De partij kostte echter al haar krachten. Na de laatste shuttle zakte ze op de baan in elkaar om per brancard de hal te verlaten. Sinds die tijd is er veel veran derd. „Je hoeft alleen maar naar haar bovenbenen te kijken om het verschil te zien", gaf Coene zondag het verschil in kracht aan. De frele Indonesische van weleer heeft een paar massieve ledematen gekregen, een gevolg van de zware krachttraining bij de Indo's. „Daarnaast is zij in haar spel enorm gegroeid. Ze is vast in haar slagen, sterk aan het net en beschikt over veel snelheid", analyseerde de Ne derlandse het verschil in kwali teit. „Ik houd er echter geen frustaties aan over, hoor." Coene beschikt e een aantal goede eigenschap pen, alleen zijn die van een iels minder gehalte. Ze moet het hebben van haar rotsvaste ver dediging en scherpe dropshots. En kan daarmee af en toe voor een verrassing zorgen. Zoals te gen Nedergaard. Een speelster wier aanvallende systeem de Nederlandse niet echt lekker ligt maar waar ze wel oplossingen voor weet te vinden. Die had Coene niet op het gevarieerde spel van Sarwendah. Integen deel. Onder toeziend oog van NOC-voorzitter Wouter Huib- regtsen kreeg ze geen enkele mogelijkheid haar sterke pun ten uit te buiten. amstelveen marc michelsen rugbymedewerker De Leidse Rugby Club DIOK heeft z'n ongeslagen status be houden. In een vaak harde wed strijd wonnen de Leidenaars uit verdiend met 6-16 van het Am stelveense ARC. Ook het tweede van DIOK, de Athletics, hoefde nog geen verlies-punten te in casseren en boekte door tries van John Bavelaar, John Stad houder en Peter Koenen de winst op de Rams uit Apeldoorn (17-13). De landskampioen speelde gisteren voor de zoveelste maal dit seizoen met een gewijzigde opstelling. Aanvoerder Eric-Jan Berendsen was in Engeland waar hij als gast-commentator fungeert voor een televisiesta tion tijdens het WK rugby, en Richard Huisman en Justin Ver hoog waren beiden ook afwezig. Ondanks deze handicap speel de de Leidse ploeg, met name de voorwaartsen, toch een goe de wedstrijd. De scrum ging als vanouds naar voren en zette op deze manier hun Amstelveense opponenten onder enorm veel druk. Vooral nieuweling André de Haas speelde hierin een grote rol. Hij verving gisteren Berend sen na vorige week een uitste-' kend debuut te hebben ge maakt als vervanger van Marcel van Loon en maakte gisteren opnieuw een hele sterke indruk. De Haas komt te veel lepgte te kort om een rol van betekenis te spelen in de line-out, maar in de scrum en in het open spel staat hij wel degelijk z'n manne tje. Helaas voor hem en dus ook voor DIOK was het juist de line- out waar DIOK gisteren iets te kort kwam. Meestal zijn de Morschbewoners juist op dit vlak verzekerd van balbezit en kunnen ze vanuit dit punt hun aanval openen. In Amstelveen was dit niet het geval en dit leidde ertoe dat ARC te vaak zelf het initiatief kon nemen. Ook scheidsrechter Hans van Vliet ontnam DIOK vaak de kans om in zijn ritme te komen door, vooral in de eerste helft, de Leidenaars keer op keer te bestraffen voor onbenullighe den. De kansen die de scheids rechter ARC, door middel van deze penalties, bood werden in de eerste helft maar een keer benut toen Gale z'n ploeg op 3- 0 bracht. Het spreekt voor DIOK dat ze zich hierdoor niet lieten beïnvloeden maar gewoon zelf het initiatief nam door te sco ren. De try van international Yves Kummer en de conversie van Bos zorgden voor een 3-6 ruststand. Toen van Vliet in de tweede helft beter ging fluiten, kwamen de Leidenaars ook beter in hun spel. Ondanks een tweede suc cesvolle kick van Gale, die de stahd op 6-6 bracht, werd de druk van de Leidse voorwaart sen alleen maar groter. Dit leid de ertoe dat ARC meer fouten ging maken en deze werden be straft door het goede schopwerk van Gottfried Bos die door mid del van twee penalties de stand op 3-12 bracht. Dat de Leidse driekwartlijn meer gebruik had moeten ma ken van ballen door het midden van de Amstelveense defensie werd in de laatste tien minuten van de tweede helft duidelijk toen Bert Wisse door de verde diging sneed en vervolgens dus danig veel mensen naar zich toe trok dat Marcel Chaudron on gehinderd in de linker hoek kon 16-16 eindstand. Bowlers leiden De bowlers van Bon Bon hebben afgelopen weekeinde de leiding genomen in de derde klasse C. De Noordwij- kers wonnen achtereenvol gens van Van der Lee (3-0), Hurkmans (2-1) en Molenaar (3-0). Chris de Mooij was de beste man met een game van 232 en een gemiddelde van 196. Uitbreiding Zandvoort ongewis «„.iuiaadt - AfciB ce-accommodatie niet exact wanneer Den Haag het licht op groen zet. Het geduld raakt langzaam aan op, vindt de tijdelijk direc teur - inmiddels al drie jaar - Hans Ernst. Een maand geleden stuurden hij en de Koninklijke Nederlandse Autosportfederatie Den Haag een brandbrief. Het WVC heeft toe- De nationale racekampioenen zijn bekend. Wanneer met de uitbreiding van het Zandvoortse circuit een begin kan worden gemaakt, staat ergens in de ster ren geschreven. Gisteren werd het nationale autosportseizoen in de Noordhollandse duinen op de Micky Mouse-omloop ministerie (2519 meter) afgesloten. Nog gezegd dat de uitbreiding steeds weet de directie van Ne- de racebaan eind dit jaar wordt derlands enige permanente ra- behandeld. montpeluer anp De Nederlandse vertegenwoor diging is na de eerste ronde van de toernooien om de Europese handbalbekers tot een derde te ruggebracht. Van de zes repre sentanten mogen alleen de vrouwen van Aalsmeer en SEW hun avontuur over de grens voortzetten. Dat was geen verrassing, evenmin als de uitschakeling van mannen-landskampioen E en O alsmede de mannen en vrouwen van V en L Hermes (mannen bekerwinnaars) koesterde na de thuiszege (24- 21) nog hoop, maar ging zon dag tegen Basel af (28-15). Hal verwege behoefden de Hage naars weinig illusies meer te koesteren: 12-6. Aalsmeer (landskampioen) en SEW (IHF-beker) troffen Belgi sche tegenstand, die verder wei nig betekenis had. In de inter nationale terminologie staan de eerste schermutselingen op het Europese handbalfront te boek als voorronde. Dat bleek wel eerder een te grote hinderpaal voor de meeste Nederlandse handbalclubs. E en O kwam naar Montpel- lier om afscheid te nemen. Evenals in de eerste wedstrijd (20-24) stelde het sterke USAM Nimes zich bescheiden op (25- 21). Bij rust leidde de Franse kampioen met 15-9. Topscorers bij de Drenten waren Job Hag- reize en Patrick Berendsen, die ieder vijf keer raak scholen. Voor Aalsmeer en SEW waren de returns tegen respectievelijk Hasselt en Sasja niet meer dan een formaliteit. Aalsmeer had in de eerste wedstrijd al tien doel punten afstand genomen, SEW zelfs elf. In Wognum kwam SEW, dat trainer Hennie Quint al voor aanvang van de compe titie wegstuurde, tot exact de zelfde score: 19-8. Aalsmeer deed het in Hasselt met 20-14 nog betrekkelijk rustig aan. oosterhout anp jan ^mouts, horeca-onderne mer uit Etten-Leur, zal met eni ge weemoed terugdenken aan zijn partij tegen Komori, afgelo pen vrijdag. Amouts kreeg in de beslissende, vijfde set een kans of vier de partij uit te stoten. Het lukte niet, op enkele milli meters na, Komori won alsnog met 15-14. In de halve eindstrijd verloor Ceulemans eveneens met 2-3 van de Japanner. ..Ik heb nu vier keer op rij van hem verlo ren. Nou moet het maar eens gedaan zijn", bromde de Mechelaar, die na afloop van het toernooi een beetje zuur re ageerde, maar wel de juiste ver houdingen aangaf. Topbiljarters verslijten nauwe lijks. Ze kunnen jaren mee. De „oude" deelnemers aan de Open Nederlandse titelstrijd driebanden in Oosterhout re- kenden afgelopen weekeinde gedecideerd af met de heersers van de toekomst. De 50-jarige Junichi Komori liet in de finale niets heel van Marco Zanetti uit Italië, die 21 jaar jonger is. Een tafel verderop speelde de meest gelouterde BBfafrdjMT biljarter van de wereld, de 54- jarige Raymond Ceulemans, 1 zijn routine perfect uit tegen Nederlands aankomende vedet- Cardiff Arms Park. De Samoa's te Dick Jaspers (26). De rccord- FOTO AP kampioen eindigde als derde.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21