Leidsch Dagblad EG stelt Joegoslavië ultimatum De grote actiedag van Henk Hofstede t C Ergernis over overleg Frankrijk-Duitsland 'Kinderboek van Thea Beekman is racistisch' Man sleurt invalide van overweg af FEITEN EN MENINGEN m Liz Taylor trouwt een echte kerel BUITENLAND Westen blij met ontwapenings plan Gorbatsjov Bibliotheek trok op zondag bijna 900 bezoekers Treurspel over het beleg van Leiden Leidse antiquaria ten: op 20 okto ber boekendag SPORT Economische sancties als wapens vannacht niet zwijgen Het geduld van de EG met Joegoslavië is op.'De ministers van buitenlandse zaken van de Twaalf hebben gisteren gedreigd met economische sancties tegen de partijen die de wapenstilstand blijven negeren. Uiterlijk vanavond om middernacht moeten zij hun geweld stoppen. Het ul timatum wordt gezien als de laatste poging van de EG om een einde aan de gevechten te maken. De volleybalploeg viert plaats 'sdie Spelen. HAARZUILENS CPD Volleybalvrouwen naar de Spelen i De zilveren medaille die de Nederlandse volleybalvrouwen over- l hielden aan het EK in Rome heeft een gouden randje. Oranje kwalificeerde zich dankzij dat resultaat voor deelname aan de Olympische Spelen in Barcelona, volgend jaar. Dat ontslaat de I ploeg van trainer Peter Murphy meteen van deelname aan de World Cup, een toernooi voor acht landen in Japan waar het I laatste startbewijs voor de Spelen wordt uitgereikt. S Murphy zou daar geen beroep kunnen doen op drie basis- speelsters die voor buitenlandse clubs uitkomen. Van dat pro- j bleem werd Murphy - die in Rome een halve nacht op het poli tiebureau doorbracht nadat hij in de 'geluksfontein' Trevi was j gesprongen - door zijn team verlost. Lisse pakt volle winst bij Noordwijk Het seizoen is nog pas begonnen, maar inmiddels is duidelijk ij dat FC Lisse het nodige van plan is dit jaar. De tobber van weleer lijkt onder coach Ruud Bröring op weg naar betere tijden. Vorige week al bedwong Lisse in de eerste klasse van het zaterdagvoet- bal koploper Quick Boys op eigen veld (1-1) en ditmaal pakte de ploeg de volle winst bij het hoger ingeschatte Noordwijk: 2-3. Helemaal verdiend was de overwinning niet, want Noordwijk, notabene met tien man spelend na het wegzenden van Martin van Kins, had overwegend het beste van het spel. Dat dat niet al- tijd het verdiende loon oplevert, is bij voetbal wel vaker het ge- val. Apart beraad over Politieke Unie se en Franse bewindslieden van buitenlandse zaken, belegden gisteren in Haarzuilens nog tij dens het informele ministers- overleg een persconferentie. Zij konden daar slechts vanaf wor den gebracht, nadat hun Neder landse ambtgenoot Van den Broek had gedreigd dan ook tussentijds de journalisten te woord te zullen staan. Van den Broek ergert zich al maanden aan het feit dat Genscher tel kens de publicitaire show pro beert te stelen. Ook vindt hij dat zijn Duitse collega hem in de Joegoslavische crisis danig voor de voeten heeft gelopen. Dumas en Genscher zeiden dat ze nog deze week apart zullen praten over de de Europese eenwor ding. Ze claimden ook dat steeds meer EG-landen instem men met hun voorstellen voor een Europese Politieke Unie. Van den Broek toonde zich daarover behoorlijk geïrriteerd, terwijl Genscher en Dumas aan kondigden Van den Broek „met alle kracht en met nieuwe plan nen te zullen helpen". Die op merking moet worden gezien tegen de achtergrond van de af tocht die Van den Broek vorige week moest blazen, toen zijn plannen voor een Politieke Unie (inclusief meer macht voor het Europese parlemept) door vrij wel alle EG-landen van tafel werden geveegd. Pagina 2: Commentaar HAARZUILENS-ZACREB HANS DE BRUUN GPD-DPA-AP-Rtr-AFP Tijdens hun overleg op kasteel De Haar in Haarzuilens haalden de EG-ministers gistermiddag fel uit naar het Joegoslavische federale leger, dat werd be schuldigd van „onevenredig ge weld". Zij dreigden zelfs om de schuldigen voor dit geweld voor de internationale rechter te sle pen. De EG doet een beroep op VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar om een gezant naar Joe goslavië te sturen. De EG hoopt dat de VN-Veiligheidsraad ook economische sancties zal af kondigen. De Twaalf overwegen hun waarnemers terug te trekken, omdat die veel gevaar lopen. „We naderen een kritieke fase", zei minister Van den Broek. Vol gens hem maken alle partijen zich schuldig aan het schenden van het vrijdag in Den Haag af gesproken bestand, maar hij wees vooral met een beschuldi gende vinger naar het leger. Het federale leger en de Servi sche milities zijn vannacht bij hevige gevechten en bombarde menten verder opgerukt naar de Kroatische hoofdstad Za greb. Ze zouden de buitenwij ken van Zagreb al hebben be reikt Sinds vannacht wordt voortdurend luchtalarm gege ven. Inwoners van de hoofdstad verwachten elk moment de be slissende aanval. Kroatië, dat zaterdag de alge hele mobilisatie afkondigde, is de controle over het gebied tus sen de havenplaatsen Sibenik en Split kwijt. Zadar, iets noor delijker langs de kust, is onbe reikbaar. Een breed Servisch of fensief tussen Otocac, Karlovac en Sisak versmalt in het binnen- De demonstratie van eensge zindheid die Frankrijk en Duits land het afgelopen weekeinde binnen de Europese Gemeen schap gaven, is niet overal goed ontvangen. Voorzitter Delors van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, ergerde zich gisteren na afloop van informeel overleg van de EG-ministers van buitenlandse zaken publiekelijk aan het feit dat de Franse en Duitse minis ters voor hun beurt met de pers spraken. Volgens Delors eisen de beleefdheidsregels dat de fungerende EG-voorzitter - op dit moment Nederland - de pers inlicht over de resultaten van een ministersvergadering. Genscher en Dumas, de Duit- OEGSTGEEST De Ingebruikname van de eerste mini-containers voor het inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (gft) is vanmorgen in Oegstgeest gevierd met een gezamenlijk ontbijt voor bewoners, gemeentebestuurders en medewerkers van de reinigingsdienst. Tus sen 7.45 en 8.45 uur kon iedereen uit de Duin zichtstraat de eerste straat in het ophaal- schema terecht in een grote tent aan de Lijt- weg waar de tafels vorstelijk waren gedekt. FOTO ELLEN MARTENS Geneeskundeprijs voor Duits duo STOCKHOLM «AP De Nobelprijs voor geneeskun de is toegekend aan de Duitsers Erwin Neher en Bert Sakmann. Dat heeft de Zweedse Academie van Wetenschappen vanmor gen bekend gemaakt. De twee werden onderscheiden wegens „hun ontdekkingen betreffende de functie van enkele ionkana len in cellen". Opnieuw dode na ruggeprik DEN BOSCH «CPD In het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch is een 33-jarige vrouw overleden nadat bij een hernia-onderzoek een verkeer de contrastvloeistof was inge spoten. Op 1 augustus overleed in het Haarlemse Spaamezie- kenhuis een vrouw na een soortgelijke fout. Evenals in Haarlem hebben arts en labo rant verzuimd te controleren welke vloeistof werd gebruikt. De Brabantse heeft nog drie we ken geleefd, de vrouw in Haar lem stierf onmiddellijk. Het geschenk voor de Kinder boekenweek, Het wonder van Frieswijck geschreven door Thea Beekman, staat „bol van racistische vooroordelen over zwarte mensen". Dat zegt de stichting Parel, een anti-raci- me werkgroep, die ouders en onderwijskrachten waar schuwt voor het boekje. Volgens de werkgroep wordt de enige zwarte hoofdpersoon in het verhaal beschreven als een angstaanjagende duivel. Auteur Thea Beekman vindt de kritiek uit de lucht gegrepen. „Als die critici mijn beschrij vingen van dikke lippen en witte tanden lelijk vinden, dan discrimineren ze zelf." Deze week gaan een kwart miljoen exemplaren van het boekje als geschenk voor de Kinderboekenweek over de toonbank. De uitgever, de stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek, peinst er niet over om het uit de handel te nemen. 'Skinheads' slaags met Leidse politie veertig 'skinheads' i in de nacht van zater dag op zondag op de Lange Mare slag geleverd met de Leidse politie. Ze hadden ruzie gekregen op een feest in het Antonius Clubhuis. Een deel van het meubilair moest het ontgelden. De politie ontruim de omstreeks half drie de zaal. Eenmaal buiten keerden de jongeren zich massaal tegen de politie. Toen vanaf de brug over de Oude Vest stenen uit het wegdek naar de politie werden gegooid, voerden de agenten een charge uit Een 21-jarige man uit Diemen en twee 23-jarigen uit Oegstgeest en Amsterdam zijn aangehou den wegens openlijke geweld pleging. DEN HAAG PI ETER COUWENBERCH Om kwart over zeven stond hij al naast zijn bed. CNV-voorzitter Henk Hofstede (54) was er niet gerust op. Als het zou re genen, kon de grote manifestatie op het Malieveld wel eens letterlijk in het water vallen. Daarmee zou de vakbeweging een belangrijke troefkaart in de strijd te gen de wao-plannen kwijtraken. Maar als hij de gordijnen in zijn nieuwbouwhuis in Vianen openschuift, breken juist de eerste zonnestralen door. „Gelukkig, het wordt een mooie dag", vertelt hij zijn vrouw Harmke. Hij haalt zijn speciale actiepak uit de motteballen: een bonte stropdas en een zwart spijker jasje met button. Twee uur later arriveren zijn twee voorlichters. Hofstede heeft een nieuwe zorg: „Wat moet ik de pers zeggen als de opkomst tegenvalt Op het weer kan ik het niet meer steken. Een mislukking wordt ons jaren nagedragen". Het wordt even stil in de kamer. Bij vertrek ontstaat lichte consternatie over de outfit van Hofstede. Kan dat spij kerjack wel, vraagt de voorlichter zich af. Met een „in ieder geval zet je geen pet op" wordt de knoop doorgehakt en stap pen de drie mannen in de middenklasse auto. Op naar Den Haag. Even voor tienen gaat de autoradio aan. Hofstede ontspant zichtbaar als het ANP meldt dat de treinen richting Den Haag bom vol zitten. „Het wordt een mooie dag", mompelt hij. Aangekomen op het Malieveld wijst hij enthousiast op de honderden mensen, die daar al zijn. Hij schudt handen en gaat alle CNV-kraampjes langs. „Dag Henk, dag meneer Hofstede". Om elf uur geeft hij zijn eerste interview, aan de Ikon. Prognoses wil hij niet geven. „Ik hoop op enige tienduizenden mensen." Oplopend met een interviewer van de TROS ziet hij een visser zijn geluk be proeven, zich niets aantrekkend van de drukte achter hem. Hofstede blijft even staan. „Dat zou ik nu ook graag doen." Even voor twaalf roept hij zijn voor lichter. Helemaal gerust is Hofstede nog steeds niet. „Loopt het al vol?" Zijn lip pen krullen op als hij hoort dat er zo'n 100.000 mensen onderwég zijn naar Den Haag. Even later komt Johan Stekelen burg de door de vakcentrales gereser veerde rood-witte feesttent binnen. Even schudden de beide voorzitters handen. Woorden worden er nauwelijks gewis seld. Ook FNV-vice-voorzitter Karin Adelmund verschijnt. „Leuk jasje heb je aan Henk", grapt ze. Zaken worden niet besproken. Dat gebeurt later wel met een CNV- bestuurder. „Heb je Brinkman nog ge sproken?" Het antwoord is bevestigend. „We konden maandag langs komen, maar hij gaf ons geen enkele hoop", zegt Hofstede. Toch gaat hij vandaag voor de zoveelste keer naar Den Haag. „Ik weet dat er veel CDA-kamerleden twijfelen". „En met de PvdA?", vraagt de CNVer. Hofstede haalt de schouders op. „Ik heb", en hij kijkt naar de verderop staan de Stekelenburg, „niets gehoord". Naarmate het tijdstip van zijn toe spraak nadert, wordt Hofstede nerveus. Hij loopt wat rond, niet of nauwelijks ge stoord door de massa. Slechts hier en daar worden gezichten zijn kant opge draaid. Tijdens de speech van collega Van Dalen van de MHP klimt hij op het podium. De toespraak vol met strepen („dat zijn de woorden die ik met nadruk moet uitspreken") wordt nog een keer doorgenomen. Vervolg op pagina 3 Maandag 7 oktober 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39667 Losse nummers ƒ1,45 Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DCL! 071 161353 SERVICE land het Kroatische territorium tot aan de Sloveense grens tot een minimum. De Italiaanse staatssecretaris Vitalone (buitenlandse zaken) heeft gisteren namens zijn rege ring verklaard dat de haven van de stad Triëst niet kan worden gebruikt voor een vreedzame aftocht van het Joegoslavische federale leger uit Slovenië. Deze mogelijkheid was, tot ontstelte nis van de inwoners van Triëst en de regering in Rome, vrijdag avond gesuggereerd door presi dent Cossiga. ROOSENDAAL. GPD Met gevaar voor eigen leven heeft een 35-jarige man uit Roosendaal zaterdag het leven gered van een 52-jarige invalide plaatsgenoot. Die was met een defecte accu in zijn invaliden- wagen vast komen te zitten op een spoorwegovergang in zijn woonplaats. De 35-jarige man wist de in valide nog net voor de aanstor mende trein weg te sleuren, maar kon niet voorkomen dat de invalidenwagen toch nog werd geraakt. De invalide werd in zijn wagen ruim vijftig meter meegesleurd. Hij hield er twee gebroken schouders en een gecompiceer- de beenbreuk aan over. Gister avond lag hij nog op de afdeling intensive care, maar zijn toe stand was stabiel. De redder raakte licht gewond, maar kon na behandeling door een dokter naar huis. „Ik ben naar die man gerend en ben aan die kar gaan sleu ren", aldus de man. „Dat ding zat echter zo vast dat ik hem in eerste instantie niet van de rails kreeg. Ondertussen werd de pa niek steeds groter, want er kwam een trein aan. De machi nist toeterde als een gek, maar het lukte gewoon niet." „Ik weet niet hoe we het uit eindelijk toch hebben geflikt, maar op een gegeven moment kreeg ik de kar iets in beweging. Half op de rails zijn we toen door die trein geschept." Janis Ian: 1000 dollar voor gestolen basgitaar LEIDEN GPD De Amerikaanse zangeres lanis Ian looft een bedrag van 1.000 dollar uit voor de vinder van de basgitaar van haar begeleider Chad Wadson. Het instrument werd zaterdagmiddag gestolen HET WOORD IS AAN Iedere aanpassing vergt een ver- loochening, alleen karakterloze mensen passen zich gemakkelijk Antoon Vloemans VANDAAG PAGINA'S 24 3 5 Cultuur 6 Feiten en meningen Familieberichten Info Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Rustig weer In de nacht en vroege ochtend weinig wind, enkele mistbanken en minimumtemperatuur onge veer 8 graden Overdag droog en perioden met zon. Middagtempe- ratuur ongeveer 17 graden. Mati ge wind, kracht 3 of 4 uit zuid tot zuidoost. Leidse studenten zijn kampioen programmeren Een team van de Leidse univer siteit is zaterdag winnaar ge worden van het Nederlands kampioenschap programmeren voor studenten. Teams van de Technische Universiteit Delft eindigden op de tweede en der de plaats. Het Nederlands kam pioenschap, voor de eerste keer georganiseerd, werd gehouden in het Centraal Rekeninstituut in Leiden. Aan het kampioenschap de den in 30 pleogen mee van vrij wel alle Nederlandse universi teiten. Elk team kreeg acht pro blemen voorgeschoteld, waar voor ze een computerprogram ma moesten schrijven. De win naars kregen 750 gulden en ver tegenwoordigen Nederland op het Europees kampioenschap. Het Leidse team bestond uit Pa trick Min, Frank van der Neut en Rudy van Vliet. Jeikoeeaeoamtrefectie ibMfm M MtVMf 49 krant I Mijn abonnement betaal ik daarna I Per maand 26.45) via automa tische betaling' I Per kweriaaUl 76.75) rtaal (f 76.76) v ie betaling' de Leidse Schouwburg, enkele uren voor het begin van lans Nederlandse toemee. Met veel kunst- en vliegwerk slaagde de gedupeerde muzikant er nog in een vervangend instrument te vinden, zodat het optreden als nog volgens plan kon beginnen. Volgens de directie van de Leidse Schouwburg heeft ie mand na de middagrepetities een deur laten openstaan. Vol gens de directie zijn artiesten zelf verantwoordelijk voor hun instrumenten. Het verdwenen instrument is van zeer grote waarde, omdat het speciaal voor Wadson, in Los Angeles en Nashville een veelgevraagd sessiemuzikant, werd vervaardigd. „Het heeft een bepaald geluid dat hele maal bij hem past", aldus een ontdane lanis Ian. „Er zitten al lerlei mogelijkheden op waar andere mensen waarschijnlijk geen raad mee zullen weten. Omdat deze basgitaar zo her kenbaar is, lijkt hij me ook niet verhandelbaar." I giro. OPerk* mali» I Naam an voorlettert I I Arïratc Woonplaats Telefoon (i.v.m. controle bezorging) ii I Nummer bank/girorekening Handtekening I I I I I Deze bon in een envelop, zonder postzegel, «turen naar Leidsch Dagblad a Antwoordnummer 10050 j 2300 VB L

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1