Sport Grasshoppers blijft overeind Misstap van Luba Leiden TOP kan zich losmaken van maar niet Keizer Karei Saturnus met eigen wapen afgetroefd Veldrit onwaardig slot topcompetitie Maandag 7 oktober 1991 KATWUK GERRIT-JAN VAN GEEN Het was geen woensdag, het leek wel gehaktdag i wedstrijd tussen de van Grasshoppers en Graydon/ Canadians. De scheidsrechters lieten zo'n beetje alles toe en af en toe leek de confrontatie meer op een rugby- dan op een basketbalwedstrijd, waarin Grasshoppers knap overeind bleef. Van tevoren hadden de heren Goedhart en Leegwater al aan gekondigd dat ze niet veel zou den bestraffen met een per soonlijke fout. 'Internationaal fluiten' noemden ze dat. Nu Grasshoppers aan het eind van de maand naar Frankrijk moet om aan de Europa Cup deel te nemen kwam dat de ploeg niet slecht uit. Canadians trouwens ook niet. De opponent van za terdag bungelt onderaan de ranglijst en op grond van haar technische kwaliteiten hoort ze daar ook thuis. Met maar liefst vijf mensen in het team boven de 1.85 - allemaal langer dan de Fides Pacta te sterk voor koploper LEIDEN BRAM VAN CENT KORFBALMEDEWERKER Coach Nelis Vaane straalde van trots na de 12-11 zege op koplo per Sporting West. „Op naar de top", zette hij het doel van Fi des Pacta uiteen. „Vandaag hebben we laten zien, dat we het gemakkelijk aankunnen." Voor wat betreft de eerste helft had de optimistische Rotter dammer alle gelijk van de we reld (rust 8-3), maar in het tweede half uur ging zijn ploeg toch enige malen langs de af grond. Met een fabelachtige eerste helft legde Fides Pacta de basis voor deze opmerkelijke over winning. Al vanaf de eerste mi nuut (Bettina Buikstra) zette de thuisploeg de toon. Sporting West bleek, ook al door het ont breken van een zuiver afstands chot, geen verweer te hebben op het sterk op de bal gerichte verdedigen. Aan de andere kant toonde Fides zich uitèrst trefze ker. Naast Bettina Buikstra liet ook Conchita Prins in aanval lend opzicht van zich spreken. Perfect gesteund door de lengte van Jeroen du Pau en Henk van der Waals scoorde deze anders zo timide dame plotseling drie maal. Daarmee pakte de ingreep van coach Vaane op de opstel ling buitengewoon goed uit. Tussen de nieuwe mannenkop pels klikte het uitstekend en Ka rin van der Blom speelde een verdienstelijke rol als vervang ster voor de voorlopig niet be schikbare Wies Armitage (zwan gerschap). Na twintig minuten was de marge bij 7-1 maximaal, waarna de Amsterdammers le ken te zijn bekomen van de schrik (ruststand 8-3). „Heel schotvaardig", bestem pelde Sporting West-coach Kees van Vliet de eerste helft van Fi des Pacta. „De tweede helft hadden we meer diepte in ons spel en een betere rebound. Maar we hadden wel een kloof van vijf punten te overbruggen. Op het moment dat we er bijna waren, kregen we telkens een goal tegen. Heel frustrerend." langste vrouw bij de Katwijksen - gooide de Amsterdamse ploeg het op trek- en duwwerk om de wedstrijd in haar voordeel te beslissen. Waarschijnlijk nooit eerder zullen er in een basketbalwed strijd zo veel duels op de grond zijn uitgevochten. Uit de hand liep het duel echter geen mo ment. Al werd er soms toch iets té soepel met de regels omge sprongen. Geen enkele speelster moest met vijf fouten naar de kant. Met in de gelederen Mar- greet Visscher, die Katwijk vorig jaar verliet voor Tonego, ging Canadians er al vanaf het begin fysiek vol in. Grasshoppers is nu niet de ploeg, die het moet hebben van de harde duels. Al weerden de vrouwen van Han Wallaart zich uitstekend. Sterker nog, ze wis ten het treffen basketballend in eigen hand te houden. De Am sterdammers kwamen duidelijk te kort tegen het technisch be tere Grasshoppers. Marie-José Allers werd een paar keer het slachtoffer van de ellebogen van Visscher, die door het publiek 19 DE KORFBALLERS VAN Fides Pacta stuntten met een overwinning op koploper Sporting West (12-11) Luba Leiden heeft zaterdag zijn eerste nederlaag moeten slikken in de promotiedivisie. De ploeg van Bert Samson ging zaterdag in Groningen onderuit tegen Celeritas, met de routinier met veel eredivisie-ervaring Martin de Vries in het team: 94-83. matchwinner voor Blitz GERRIT-J N GEEN Marianne Schuit wordt lastig gevallen Yvonne Weyermans (5). Marie-José Allers (7) staat klaar o toe. steevast werd begeleid met het 'O was ik maar bij Grasshoppers gebleven', maar weerde zich kranig en wist van geen wijken. De uitblinkende Simone van Meurs (20 punten), die de hon neurs van de licht geblesseerd aan de wedstrijd begonnen Anja Kuyt goed waarnam en de eveneens druk scorende Marja van Duin (19 punten) zorgden ervoor dat Canadians kansloos bleef gedurende de hele wed strijd. Bij rust was het gat eigenlijk al geslagen. De elf punten voor sprong waarmee Grasshoppers aan de tweede helft begon, kwam geen enkel moment meer in gevaar. Gecontroleerd werd de wedstrijd naar de eindstand van 82-53 toe gespeeld. Aanval len werden simpel uitgespeeld en de verdediging zat goed op slot, zodat Grasshoppers nog steeds ongeslagen is in de eredi- Scores Grasshoppers: Van Meurs 20, M. van Duyn 19, Al lers 16, Kraaijenoord 10. Cana dians: Visscher 18, Mols 14. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Saturnus is zijn ongeslagen sta tus in de landelijke eerste klasse van de veldhandbalcompetitie kwijt. Gisteren verloren de Lei- denaars, na een vooral slechte tweede helft, in Gouda van Vi res met 14-10. Hoewel het vizier van Satur nus al enkele jaren is gericht op promotie naar de eerste divisie in de zaalcompetitie, wekte de nederlaag toch enige beroering in de Leidse gelederen. Van Vi res verliezen op het veld dan wel in de zaal wordt bij Satur nus als een misser van de eerste orde ervaren. Saturnus was compleet. Daar lag het dus niet aan. Het lag aan de breakout. Al sedert jaren het meest gevrees de wapen van de Leidse ploeg. Vires hanteerde dat wapen dit maal echter met meer succes. De Satumus-verdediging werk te in de eerste helft naar beho ren, zij het dat Wim van Leeu wen niet op zijn vertrouwde plaats als libero speelde maar als uitstap. Als libero speelde de jonge Dirk Klok naar behoren. In de tweede klasse kreeg HW '70 na een redelijke eerste helft ten tweede male de kous op de kop na rust. Vorige week tegen Roda, ditmaal tegen DWS. DWS sloot de eerste helft af met een voor de Voorschotenaren over brugbare 6-3 voorsprong, maar vergrootte de marge daarna moeiteloos, 7-15. HW, met vijf basisspelers en 3 A- juniores, kon niet de veerkracht opbren gen om de Schiedammers af te stoppen. i HW verlo ren in de eerste klasse met 10- 14 (5-9) van Quintus. Geen sur prise. Prettige noot bij de ne derlaag was echter dat de Voor- schotense vrouwen in de twee de helft vanuit een agressieve 6- 0 dekking terugkwamen tot 9-10 en 9-11. Een laatste krachtsin spanning van Quintus leverde succes op: 10-14. Aimee Visser was er in deze wedstrijd weer helemaal. Zij stopte drie straf- worpen. BASKETBALMEDEWERKER Leiden was zeker niet kansloos in het verre Noorden. Maar ter wijl de ploeg normaal verdedi gend goed speelt, zat het dit keer niet mee. Er werden in de gelijk opgaande wedstrijd in to taal 24 rebounds gepakt en dat is toch wel weinig. Een korte tussensprint in de eerste helft deed Celeritas in de vijftiende minuut uitlopen naar 37-26, maar Leiden kon de klap in eer ste instantie goed opvangen, waardoor er bij rust een 43-40 stand op het scorebord stond. Na de thee kwam Leiden goed uit de startblokken. In de dertigste mi nuut hadden de gasten een voor sprong van vier punten (61-65), maar het bleek niet voldoende om de wedstrijd tot een goed einde te bren gen. Leiden moest gaan forceren en kwam de laatste twee minuten niet tot scoren. Na 87-83 kreeg alleen Celeri tas de bal nog in het netje. Sco res Leiden: Van der Maas 17, Ter Haak 17, Wals 11. Celeritas: De Vries 20. i Lisse moes ten voor hun derde wedstrijd naar het onderaan staande Mustangs uit Emmen. Dat Mustangs niet voor niets de laatste plaats bezet in de eerste divisie A bleek uit de zeer ge makkelijke zege die Lisse boek te: 55-92. Van het begin af aan nam Lisse een voorsprong en met het principe van 'dï op en d'r over' was bij rust de wed strijd al gespeeld: 24-44. Mustangs kon niet veel meer doen dan bescheiden tegen sputteren, terwijl het team van Gerard van der Worp wat kon experimenteren. Lisse liep al leen nog maar verder uit, wat na veertig minuten resulteerde in een zeer ruime zege. Scores Lisse: Goudswaard 21. Ruygrok 17, Zonneveld 12, Zambeek 12. Dave Heidebrecht werd Het zat Luba deze keer niet mee in het verre Noorden lastige uitwedstrijd tegen Juven- tus uit Schiedam. De Amerikaan zorgde in de laatste minuut bij een 100-100 stand voor de voor sprong door een vrije worp te benutten en het laatste schot van Juventus te blokken. Over de gehele wedstrijd gezien im poneerde hij trouwens ook het meeste. Met een totaal van 47 punten, 14 rebounds en vier ge blokte schoten kan er rustig ge steld worden dat hij in zijn een tje de pot besliste. Blitz en Ju ventus hadden allebei even een kleine voorsprong, maar over de einduitslag durfde niemand tij dens de wedstrijd een voorspel ling te doen. De ge- lukkigste zou win- nen en dat was Blitz (101-100). Scores Blitz: Heidebrecht 47, Brussche 23. De Ui Urk i der. se gingen de eredivisie wel erg ongelukkig met de billen bloot tegen Orca's. Bijna de ge hele wedstrijd speel de Lisse veel beter dan de tegenstan- in de laatste minuten ging het toch fout. Bij rust leek er nog geen vuiltje aan de lucht voor de pupillen van Peter Lapi daire (23-31). Ook in de tweede helft bleef Lisse domineren en in de 37ste minuut bestond er nog steeds een voorsprong van negen punten (45-54). Daarna ontstond er paniek in de ploeg en ging de bal er niet meer in. Orca's scoorde nog juist tien punten en dat was net genoeg voor de winst. Scores Lisse: Hoogervorst 16, Strobbe 14. MSV had geen kind aan me dekoploper PSV/ Almonte. Coach Wek Driessen zag zijn team een bijna perfecte wed strijd spelen. Verdedigend zat de zaak dicht en aanvallend ging er bijna niets fout. PSV werd gedubbeld en droop af met 94-47, waar door MSV alleen koploper is in de promotiedivisie. Scores MSV: Sluys 30, Vos 23. Fides Pacta hield koploper Sporting West een groot deel van de wedstrijd onder druk. foto henk bouwman „Afstand blijven houden was in de rust de boodschap", beaam de collega Vaane. „Sporting West moest in de tweede helft wel anders gaan spelen." Na 9-5 moest Fides de eerste tegenslag overwinnen, toen eerst Conchita Prins 10-5 zag worden afgekeurd en vervol- aanvallend speelde Fides Pacta gens Henk van der Waals een de laatste vier minuten uit. „Het strafworp onbenut liet. Bettina had niet veel langer moeten du- Buikstra herstelde echter na 9-7 ren", aldus de opgeluchte opnieuw de marge en bij 10-9 Vaane na afloop. „Ik was dank en 11-10 zorgden Prins én René baar dat de wedstrijd nu nog van der Vooren voor de nodige maar tweemaal een half uur opluchting. Uiterst voorzichtig duurde." HILVARENBEEK WIM V WIELERMEDEWERKER Bij de laatste wielerwedstrijd voor de top competitie van de KNWU raakten de ge moederen onder de ploegleiders danig ver hit. Enigen verlieten zelfs uit protest de voorafgaande ploegleidersvergadering. On duidelijkheid troef en alles wordt gedaan zonder overleg, was de mening van sommi ge ploegleiders na afloop van de veldrit, die voor Swift/Casba zonder problemen ver liep. Voor de Leidse ploeg (allang veilig) was het alleen een verplichting om te starten. Dat werd met Hans Wubben (Roelofarends- veen), de Zeeuw Erik van Nieuwkerk en de al een jaar met wielrennen gestopte René Guyt dan ook duidelijk begrepen. Een ere plaats zat er voor het trjo niet in. Erger nog, het drietal kwam, net als Tom de Jong (die voor Volendam uitkomt), niet bij de eerste veertig renners in de uitslag voor. Voor de formatie van ploegleider Cor Kloosterman was dit geen enkel probleem, maar wel voor de ploeg van De Zwaluwen uit Doetinchem, dat geheel onverwacht door Pijnenburg, Het Zuiden en Schijndel werd gepasseerd. Woest was de reactie van de getergde ploegleider uit de Achterhoek. En gelijk had hij. „Een topwielercompetitie behoort niet beslist te worden in een sim pele veldrit, waarin een veteranenrenner de beslissing brengt voor ?ijn club." Hiermee werd de ruim 40-jarige Ties Verhagen be doelt die met een achtste plaats zijn club Het Zuiden in veiligheid bracht. Natuurlijk is het ook vreemd dat een club als Schijndel niet degradeert omdat het de meeste pun ten behaalt op een wielerbaan en bij de af sluitende veldrit. Het pretpark in Hilvarenbeek stond nog lang bol van de discussies. „Een voetbal competitie wordt toch ook niet in de zaal beslist", waren de reacties van enige wieier- supporters. Het ging aan Swift/Casba alle maal een beetje voorbij, hoewel het zich er terdege bewust van moet zijn dat het vol gend jaar bij een handhaving van de veldrit zelf het slachtoffer kan worden. Er werd ook nog gefietst in de Beekse Bergen. Edward Kuyper was net iets beter dan Wim de Vos. Bollenstreek (54) en het Alphense met een 66ste plaats niet op het voorplan. Petra Grimbergen won gisteren een om nium in Apeldoorn voor Tabak en Haringa. LEIDEN KLAAS B KORFBALMEDEWERKER Het Sassenheimse TOP heeft gelijk gespeeld tegen Keizer Ka- rel: 17-17. De Danaïden won met 8-11 van Diamco. Pemix kaapte twee punten weg tegen Snel: 15-14. Fiks moest de pun ten aan Oranje-Wit laten: 13-11. De derdeklassers staan voortva rend aan de leiding. Velocitas na de 3-9 winst op Vrienden schaar. Crescendo consolideer de de toppositie door met 9-7 Rotterdam terecht te wijzen. Keizer Karei en TOP bleken aan elkaar gewaagd. „Met dit resultaat ben ik tevreden. Voor beide teams was het een goede pot en het had ook nadelig kun nen uitpakken", blikte Theo Korporaal terug. TOP kwam voortdurend aan de leiding, maar kon nooit de beslissende demarrage plaatsen. Stella Tig- gelman scoorde 2-4 en na 4-7 (Tim van der Horst) kwamen de Nijmegenaren op 8-8. Frank Nijenhuis zorgde voor een 8-9 theestand. Na rust was het ini tiatief aan het nog steeds onge slagen TOP. Barbara Romsom en Aad Wiegerink (3x) brachten de stand op 9-11. De voortdu rend© Sassenheimse twee puntsmarge werd vier minuten voor tijd teniet gedaan. On danks de zevende score van Nij enhuis kwam TOP tot een 17-17 puntendeling. In een goede eerste helft te gen Diamco stelde De Danaï den de overwinning veilig. „De moeizame start van dit seizoen lijkt overwonnen. Slechts condi tioneel schort er nog het één en ander aan", analyseerde Janko Breedveld. De goed spelende Sandra Slingerland bracht haar team op 1-3. Gebruik makend van het windvoordeel schoten Heiko Locher en Eric Kromhout De Danaïden gemakkelijk naar een 2-7 ruststand. De tweede helft liep het wat stroever bij, mede door de mindere conditie van De Danaïden. Dit gaf Diam co gelegenheid om de stand een draaglijker aanzien te geven. Na 4-7 schoot Slingerland weer tweemaal raak en beslechtte zij het pleit (6-9). Marcel Keyzer (2x) en Heiko Locher (3x) be paalden de einstand op 8-11 Tegen Oranje-Wit speelde Fiks de beste wedstrijd van dit seizoen. Zonder vrees was het team naar de Dordtse koploper gereisd en had daar minstens een punt verdiend. De goed spelende Henrik Hooimeijer zette met drie treffers van af stand Fiks op 4-4. Meer onder steunend spelend benutte Theo Vreeken een strafworp (6-5) en miste kort daama van dezelfde afstand. Oranje-Wit zorgde di rect voor de 7-5 ruststand. De traditionele inzinking was er ook deze keer na rust (10-5). Daama speelden de Oegstgees- tenaren vol zelfvertrouwen en kwamen zij tot 10-10 terug (Reinetta de Mooy 2x, Gwenny de Best) en even later 11-11 (Matthijs de Visser). In de slot fase maakte twee doelpunten van Oranje-Wit een einde aan de Oegstgeester illusies: 13-11. In de thuiswedstrijd tegen Snel bracht de veerkracht Per- nix een gelukkige overwinning. Geïrriteerd over de arbitrale be slissingen raakte de Siemer- equipe uit balans en zag de 5-3 voorsprong omgezet worden in een 5-7 achterstand met rust. Zich beter op de wedstrijd con centrerend kwamen de oranje kragen snel terug. Twee sterke momenten van André de Win ter betekenden 8-8, gevolgd door snelle scores van de excel lerende Carla Kuipers (10-8). Tot vijf minuten voor tijd hield Snel gelijke tred en nam het zelfs even de leiding (11-12). Heieen Zuurmond (2x) bracht het evenwicht terug en de vier de goal van Robin Amoidus en opnieuw Kuipers betekenden 14-12. Met anderhalve minuut te gaan kwamen de Dordtena- ren op 14-14. Terwijl de arbiter aanstalte maakte om af te flui ten schoot Kuipers 15-14 in. Ergernis over de fluitist be zorgde De Algemene puntver lies in de wedstrijd tegen KVR. Diane Hoppenbrouwer en Bep de Mooy zorgden voor 3-1, waarna de Leidenaars niet meer aan spelen toekwamen en 3-3 moesten toestaan. De 4-3 rust stand werd door Annemiek Molloy vergroot en bij 6-3 (Alf red Lambooy) leek er niets aan de hand. Doordat nagenoeg al les werd afgefloten in het nadeel van de blauw-kragen konden de Rijswijkers terugkomen tot 7-7. Marcel van Duybvenbode zorg de voor de welverdiende 8-7, maar KVR profiteerde in de laatse minuut en liet 8-8 op het wedstriidformulier aantekenen. Goed verdedigen van Zuider kwartier en De Bermen zorgde voor een wat magere uitslag. Na de 2-2 ruststand (Sandra en Martin Verhorik) hielden Saskia de Roode en Aldo Spadon hun team in de race (4-4). Het veld spel leidde wel tot mogelijkhe den, maar te veel daarvan wer den onbenut gelaten. Kort voor tijd zetten Sandra Verhorik en Ronald van Leeuwen Zuider kwartier op 6-4. Deze voor sprong deed De Bermen weer teniet. Een unieke kans op winst liet Zuiderkwartier in de laatste minuut onbenut. Een aan de Piket-ploeg toegekende strafworp werd niet verzilverd: 6-6. Weinig agressie in het spel van Crescendo bracht de Leide naars bijna in de problemen te gen Rotterdam. In de eerste helft kwamen ze wel aan de lei ding (3-2 Ilone Lepelaar), maar Rotterdam mocht tot 4-4 terug komen. Met Arno Kooloos in de ploeg en met twee treffers van Wijnand Alberts en Peter van I^eeuwen maakte Crescendo duidelijk wie de sterkste was (9- 5). Gemakkelijk spelend werd een terechte 9-7 overwinning behaald. Coach Wim van Poelgeest van Velocitas rept voorzichtig over titelaspiraties na de simpele 3-9 zege in Bodegraven op Vrien denschaar. Het afronden van de kansen vormde in de eerste helft geen Hulst. Jetske C my van Nieuwkoop zorgden mede voor een 2-7 ruststand, die niet in dubbele cijfers kon worden omgezet. Bert van Os- nabrugge en Steven de Ronde bepaalden de eindstand op 3-9.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19