Sport Koos Issard sloopt De Zijl Pecos stevent af op de vijfde plaats in ereklasse Mannen van Gemini beginnen voortvarend Huub Pragt in de vorm van zijn leven Maandag 7 oktober 1991 Redactie: 071-151400* 4 HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA E KONING ROB ONDERWATER K HOUTMAN Vormgeving: LEYTON BEGONde vol leybalcompetitie met een groot uitgevallen neder laag tegen hetTilburgse Odulphus. De dubbel tegen HZC/De Robben heeft De Zijl/LGB een punt opgeleverd. In Hilversum werd het 10-10 en in Leiden trok het met 15-17 aan het kortste eind. Vivax debuteerde in de eer ste klasse met een 9-14 overwinning op ZPA. In de tweede klasse won WZK met 7-11 van DSZ en speelde Katwijk met 15-15 gelijk tegen Barracuda. LEIDEN DIRK KLOOS Vorige week hadden de Leide- naars de Hilversummers ook al ontmoet in de strijd om de na tionale beker. Toen was een 16- 13 nederlaag hun deel. Dit sei zoen duren de wedstrijden in de hoofdklasse overigens vier maal negen minuten in plaats van de vier maal zeven van vorig sei zoen. Koos Issard was de te kloppen man voor De Zijl. Wie deze international uitschakelt heeft De Robben voor een groot deel gevloerd. Zaterdag in Hilversum lukte dit goed. Gevolg was een wed strijd waarin de Leidenaars de i coach Ian Evert Veer het vuur na aan de sche nen legden. Een aanvankelijke 3-0 achterstand werd ingelopen en vlak voor tijd leek De Zijl zelfs nog te gaan winnen. De 9- 10 voorsprong kon echter niet worden vastgehouden. De uit eindelijke 10-10 gaf wel hoop op een goed resultaat in thuis wedstrijd. Gisteravond in De Zijl werd het de wedstrijd van Issard. Wat zaterdag nog redelijk lukte bleek onmogelijk. Issard tegen De Zijl'eindigde dan ook in een 15-17 overwinning voor de eerstgenoemde. Al in de begin fase verloor De Zijl de wedstrijd. In het begin van de tweede pe riode scoorde Issard 1-6 en leek alles beslist. Het pleit voor de veerkracht van De Zijl dat het nog terugkwam. Ondanks het met vervanging uit het water sturen van Mark van Belkum in de tweede periode kropen de Leidenaars dichterbij. Issard ging rustig door met scoren maar de Leidse produktie hield gelijke tred. Lang bleef de mar ge drie doelpunten. In de laatste periode, met inmiddels ook Niels Joor op de kant wegens drie persoonlijke fouten, kwam de aansluiting bij 13-14 tot stand. Vooral de sterk spelende Anton Heiden was voor de Hil- verdediging Bij 14-15 viel de beslissing. Jan Willem Kuenen liet voor de Hilversummers een boogbal los die op de paal belandde. De grensrechter zag echter een doelpunt en scheidrechter Klopper nam dit resoluut over. Deze tegenslagkwam De Zijl niet meer te boven. Het eindsig naal kwam bij 15-17. Rob Schouten vond na afloop: „Is- sards speelde veel beter dan za terdag. Zaterdag hadden we hem goed in de tang, vandaag veel minder. We hebben de wedstrijd in de aanvangsfase verloren. Niet geconcentreerd verdedigen en je ziet het gevolg. Toch ben ik wel blij met de ge toonde veerkracht. We komen tenslotte goed terug. We moe ten natuurlijk niet vergeten dat De Robben vorig seizoen twee de was en wij achste. Dan zijn zulke uitslagen zeker niet slecht." Vivax opende het seizoen met een ruime overwinning op het Almelose ZPA. De 9-14 stand had zelfs nog ruimer uit kunnen vallen als er verdedigend wat minder fouten gemaakt waren. Na een 3-6 tussenstand na twee perioden kwam ZPA in de derde periode terug tot 7-7. Vivax was op tijd weer bij de les en bij de start van de laatste periode kon alweer een 8-9 voorsprong wor den genoteerd. In de laatste ze ven minuten waren de Oegsgeestenaren oppermach tig. Onder leiding van een met scherp schietende Arjan Lau rence (5x) werd de eindstand bepaald op 9-14'. Coach Frits Welling: „De competitiestart is goed verlopen. Nu is ZPA ten opzichte van vorig jaar verzwakt en moesten we deze wedstrijd, willen we ons dit jaar handha ven, ook winnen. Maar het is toch prettig dat we de punten in onze zak hebben. We weten precies waar we staan en zullen het nog moeilijk genoeg krij gen." Katwijk speelde tegen pro movendus Barracuda met 15-15 gelijk. De wedstrijd kende een lawine van persoonlijke fouten. Deze werden wel gelijk over de ploegen verdeeld. De Katwijkse formatie kent ten opzichte van vorig seizoen weinig verande ringen. De nu nog niet speelge rechtigde Kjelt Boonstoppel keert per 1 november op het oude nest terug. De ploegen hielden elkaar tot het einde in evenwicht, waarbij de Zeekan- ters het meeste aansprak op de overwinning mochten maken. Topscorers bij Katwijk: Ronald Rob Dubbeldeman (De Zijl/LGB) zit Gerbrand Willemsen van De Robben op zijn huid. De Leidenaars gingen uiteindelijk kopje onder. Heemrood 7 en Arco Guyt 5. WZK behaalde beide punten in de uitwedstrijd tegen DSZ. De Hagenaars werden met 7-11 verslagen. Ook in de ploeg van coach Alijd Vervoom weinig wijzigingen. Sander Groenen dijk is definitief aan de selectie toegevoegd. Het Haagse DSZ kon WZK twee perioden redelijk volgen (6-7). In de tweede wed strijd helft was WZK onder lei ding van een goed spelende Hugo Bregman oppermachtig. Via 7-10 na drie periode werd de eindstand bepaald op 7-11. Topscorer Evert Bregman 4. Sassenheim kwam in de uit wedstrijd tegen Aquafit tot 4-4 gelijkspel. Bij de vrouwen verloor De Zijl/LGB in de eerste klasse met 7-6 van Rapido. Ook het tweede team spelend in de tweede klas se werd op een nederlaag ge- tracteerd. Het Delftse DZV was met 14-0 te sterk. LZ 1886 kiwam tot een 4-10 zege op Wa tervlo. De ploeg van coach Wim Siera is versterkt door de terug keer van Yvonne Flippo. De ze ge kwam op een regelmatige manier tot stand. Via 1-3, 2-5,3- 9 werd het 4-10. Tospcoorster: Ellen Hoogenboom 3. Zwemmers Noordwijkerhout verzamelen negen hoofdprijzen LEIDEN NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER De Zijl heeft de elfde plaats behaald in de eerste competitie-wedstrijd in de hoogste zwemafdeling met een puntentotaal van 5344,4. In de districtscompetitie waar alle regio nale verenigingen en de B-ploeg van LZ uitkomen, kwam Noordwijkerhout in het Leidschendamse zwembad De Fluit in het onderlinge duel met AZL en HZ Zian met de tweede plaats (3704,2 punten) uit het water. Negen eerste plaatsen vielen de ploeg ten deel, waarvan Mark Kruithof er twee opeiste, beide persoonlijke records, 100 meter rugslag in 1.15,2 en de 200 me ter wisselslag in 2.39,9. Ook Robert Kloos leverde prima prestaties, 100 meter schoolslag 1.35,4 en 50 meter vrije slag in 0.32,4. Good-old Leonard Kroon liet 2.19,8 op de 200 meter rugslag noteren. LZ-B moest het in het Vijf Meibad met de tweede plaats doen in het duel met DES (3725.8) en de regio-clubs Sassenheim (3895.9) en Katwijk, 3932,3. De Leide naars, die het vorige seizoen degradeerden uit de landelijke C-competitie, deden met 3752,8 punten een stap in de goede rich ting. Xandra Fieret zwom de 100 meter vlinderslag in 1.17,9. Op de 200 meter vrije slag blonk Femke de Geus uit in 2.34,4. Mi chael Koole liet op de 100 meter schoolslag 1.19,8 noteren. Katwijk werd vierde. Ar nold Heemrood raffelde de 100 meter vrije slag af in 0.54,2. Bij de mannen geboren in 1975 en later pakten Klaas Jaap Buys 1.00,4 de eerste plaats op de 100 meter vrije slag en clubmaat Ferry Spros 1.01,1 voor de tweede plek. Ivo Bijker won de 100 meter rugslag in een snellere tijd dan voorheen: 1.18,5. De Columbiaan uit Voorhout werd win naar in het treffen met BZ&PC en NZ&PC uit Noordwijk. De Voorhouters scoorden zelfs 60 seconden sneller dan in de compe titie-opening van het vorige seizoen. De jeugdige ploeg beschikt echter nog niet over vrouwen die de jaargangnum mers geboren voor 1975 kunnen zwem men, met als gevolg dat er nog te veel een beroep op de jongeren gedaan moet wor den. NZ&PC was ook veel beter dan bij de vorige seizoensstart. Anja Onderwater won de 100 meter schoolslag en Patrick Tax de 100 meter vrije slag. Pecos heeft ook in het inhaal- duel tegen het Limburgse Bar- tok bewezen aardig mee te kun nen in de ereklasse. Ondanks het 6-4 verlies in eigen huis kunnen de Oegstgeestenaren zich optimistisch voorbereiden voor de degradatiepoule. Met nog twee ronden te gaan ste vent de ploeg van jolley Sojinu af op de vijfde plaats. Afgelopen zaterdag was Pecos allesbehalve van zins om zijn opponent een vriendendienst te bewijzen. In het eerste paar bra ken de bekende harde, onna volgbare slagen van de Lim burgse Chinees Chen Sung Her man van der Broek en Friso Reitsma lelijk op. Tegen Frank Boute waren beide Oegstgeeste naren echter beter opgewassen. Maar de routine van de ex-in ternational gaf uiteindelijk de doorslag. In de dubbel liet Pe cos het in de slotfase van de derde game (19-16 voorsprong) behoorlijk afweten. Maar dat had bovenal met de service van Sung te maken. Siem van der Valk, in het tweede paar uitko mend, bewees met twee klin kende overwinningen op Ri chard Aarts en Franssen zijn groeiende vorm. Ook Ron Schi- paanboord leek die kwalificatie te krijgen nadat hij zich van de Franssen had ont daan. Maar eenmaal tegen Aarts, na 14-21 en 20-22 kreeg 'het thuisfront bedenkingen. Met zijn optreden in het dub belspel samen met Van der Valk poetste hij dat blazoen weer op. In de eerste divisie keerden de vrouwen van Rijnsoever met een 7-3 nederlaag tegen Raven- sbos terug naar Katwijk. On danks de hoopvolle verrichtin gen van vorige week moet het trio Mariska de Haas, Iris Sjaar- dema en Saskia van der Gugten na dit weekeinde weer naar be neden kijken. De mannen van Rijnsoever behaalden tegen medekampi- oenskadidaat 't Zand een prima 7-3 triomf. De koppositie in de derde divisie is hiermee met zes punten voorsprong danig ver stevigd. In Middelburg etaleer den Marco Cecchi, Gert-Jan van Duin en Chiel Kuiper, allen met twee zeges, hun kampioensas piraties. Het duel tussen Docos en SKF was ook een topper in de derde divisie. Dat de Leidenaars in Veenendaal uiteindelijk met 6-4 aan het kortste eind trokken, had met pech te maken. Van de tien partijen gingen er vijf in drie games verloren. Michel van der Kooij liet zich tweemaal feli citeren, Edward Hulst eenmaal. Eric Lenselink ontbeerde geluk. VOLLEYBALMEDEWERKER Alleen de mannen van Gemini zijn de landelijke competitie voortvarend begonnen. De Voorschotenaren versloegen Compaen met 3-0. De vrouwen van Gemini incasseerden bij hun terugkeer in de tweede di visie een 3-1 nederlaag tegen Nokia/VTC. De mannen van NOVO kregen geen kans bij DAC (0-3). NOVO stond tegen DAC vrij snel met 8-0 achter, de eerste set werd verloren met 15-11. DAC pakte ook de tweede set (15-8). Fouten leken NOVO daarna noodlottig te worden (14-5), maar het richtte zich nog één keer op. Verder dan 15-10 liet DAC het niet komen. Gemini manifesteerde zich in de openingswedstrijd tegen Compaen als een hecht team. Zonder Menno Kielman (ge stopt) en met Ronald van Be- suyen geblesseerd op de bank kwamen de Voorschotenaren, met nieuweling Remco Onder- delinden, snel op 2-0. Toen sprongservices van Wilbert Kokshoorn Gemini in de derde set een 12-3 voorsprong bezorg den, leek de buit al binnen. De Zaankanters kwamen echter te rug tot 12-12, maar speelden te onzuiver om Gemini verder te verontrusten. In de promotieklassen had VCS in Hazerswoude geen kind aan debutant Orion. Binnen drie kwartier was het 15-7, 15-6, 15-9. RW had zich een betere start kunnen indenken dan de nederlaag tegen het Haagse SVC 2. In de eerste set ging het tot 11-11 gelijk op. Na 15-11 voor SVC pakte RW ook een set met 15-11. Zonder de zieke Marcel Vermeulen en de geblesseerde Kees van der Meent verspeelde RW vervolgens een voorsprong van 4-11 en 9-12 in de derde set (15-12). De slotreeks was ook voor SVC (15-11). Graficon/Donar deed het zonder George Hageman rede lijk tegen Nivoc. Alleen de lange aanvaller Piet Dekker was een kwelgeest (15-13), tot hij bij 3-3 in de tweede set door zijn enkel ging. Desondanks won Nivoc ook de tweede set (15-8). Donar kwam terug met 15-7. Die lijn werd doorgetrokken, waardoor de Leidenaars met 15-11, 15-10 de wedstrijd naar zich toetrok ken (3-2). Leython 2 ontmoette in GSC een team met louter routiniers. GSC won eenvoudig met 15-4, 15-12, 15-7. Gemini 2 ging net zo ruim onderuit tegen Agon (4- 15, 8-15, 11-15). Het feit dat de teamsamenstelling pas een week bekend was, wreekte zich. Gemini verloor de eerste set van Nokia/VTC (4-15), won de tweede (15-12), maar met 15-5 en 15-8 paktye Nokia de winst. In de promotieklassen deed RW het goed tegen Delta 2, een andere nieuwkomer. Na een voorzichtig begin (16-14) den derde de ploeg van trainer Siem Boom, met de uitblinkende Ka- tinka Ravensbergen, over Delta heen (15-8,15-3). NOVO verraste aangenaam door oud-eersteklasser VSTS met 3-0 te verslaan: 15-11, 15- 10, 15-13. VCS voldeed aan de hooggespannen verwachtingen. Zovoc 2 kwam er met 15-9, 15- 1, 15-13 niet aan te pas. De smalle Sassenheimse basis wordt binnenkort wellicht uit gebreid. Leython ging bij 6-6 in de eerste set de mist in tegen Gemini 3 (6-15). Ook de tweede set verloren de Leiderdorpers (9-15) om daarna met 17-15 iets terug te doen. Gemini liet in de vierde set zien wie de sterkste was (15-7 en 3-1). Petra van Wissen maakte zelfs bijna geen fouten. Leython 2 maakte tegen Radius 2 een valse start door een 11-4 voorsprong weg te ge ven (13-15). Leython kwam te rug met 15-8. De derde set was een nek-aan-nek race, die de Leiderdorpse ploeg met 17-16 in haar voordeel besliste. Het verzet van Radius was daarmee gebroken (15-12). Leython verspeelt voorsprong LEIDEN JAN BROUWER DE KONING In de sport bedriegen cijfers maar al te vaak. Zo ook zater dagmiddag in de Leiderdorpse sporthal Op Dreef. De koele cij fers van het volleybalduel tus sen Leython en Odulphus (0-3) doen vermoeden dat de thuis club stevig over de knie is ge gaan bij de Brabantse gasten. Niets is echter minder waar. Leython dicteerde in de eerste twee sets het spel, maar gaf twee keer achter elkaar een riant ogende voorsprong uit handen, zodat het scorebord na anderhalf uur een 0-2 in plaats -van 2-0 tussenstand aangaf. Leython kwam deze tegensla gen in de derde set niet meer te boven. Dat deed pijn in het Leider dorpse kamp. Een 0-3 thuisne derlaag tegen een weinig aan sprekende tegenstander is een allerbelabberdst begin van de competitie. Nu al beginnen ze in Leider dorp te rekenen. De komende twee weken staan namelijk de duels tegen respectievelijk No kia en VCC, de favorieten in de eerste divisie B, op het pro gramma. „Als je die ook verliest, dan sta je zielig met nul uit drie onderaan en dat werkt natuur lijk door", aldus spelverdeler Hans Broere. „Psychologische factoren spelen nu eenmaal een grote rol in de sport. Dat kon je duidelijk zien bij ons. Twee keer een voorsprong verspelen, puur uit angst." Broere had gelijk. De Ley- thon-spelers verkrampten op het moment dat setwinst voor het grijpen lag. Daardoor kon het oerdegelijke Odulphus in de eerste set een 11-8 achterstand in een 12-15 setwinst ombui gen, terwijl de Tilburgers de set ema zelfs een 13-8 achterstand wegwerkten (13-15). Volgens John Groen was de nederlaag niet alleen toe te schrijven aan de spanning, maar ook aan het gebrek aan stootkracht op de flanken. De Leiderdorpse coach was ronduit Spelverdeler Hans Broere (8) brengt Bert Jan Janzen in stelling. De beste Leython-aanvaller kreeg Odulphus er in zijn eentje echter niet onder. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ontevreden over het smash- en twee sets, niet in Leython naar blokwerk van Robert Maassen, een hoger niveau te tillen. Paul-Jac Verhoeven, Paul de Odulphus zegevierde in de der- Winter en Rik Uiterwijk. Daar- de set met 14-16. om kregen in de derde set de Groen: „Niemand op de bui bankzitters Carlo Vïberti, Mels tenkant scoorde constant. We gaan kosten. Begrijp je nu waar- Hoogendoom en Michiel Smit waren nu veel te veel aangewe- om ik lijfsbehoud in de eerste een kans. Dit trio slaagde er, net zen op Bert-Jan Janzen. Die divisie dit seizoen als uitgangs als Leon Heijting in de eerste zorgde als middenaanvaller punt heb genomen?" voor veruit de meeste punten. Of het een structureel probleem betreft weet ik niet. Ik denk het eigenlijk wel. Het kan ons deze competitie heel wat punten LEIPEN «W1LMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Huub Pragt heeft in Breda de beste halve marathon uit zijn loopbaan gelopen. Met een elf de plaats en een tijd van 1.04,14 toonde Pragt gisteren zijn ijzer- sterke vorm van dit moment. Jan-Dirk Hazeleger vertrok zeer snel en boette daarvoor met een wat teleurstellende tijd van 1.05,56. Zowel Pragt als Hazeleger is in voorbereiding op een na jaarsmarathon. Na een vrij rus tige start brak Pragt de interna tionale topwedstrijd zelfs open. De kopgroep spleet onder zijn sleurwerk uiteen. Om zijn krachten te sparen gaf Pragt dit echter al gauw op. Met zijn tijd van 1.04,14 was de Leidenaar ruim een halve minuut sneller dan tot nu toe. Hazeleger ging snel van start en liep de eerste kilometers zelfs op kop. Dat moest hij echter wel bekopen met een inzinking. Hazeleger fi nishte uiteindelijk als zestiende en achtste Nederlander in 1.05,56, vijf seconden langza mer dan zijn persoonlijke top tijd. Han Kulker is na de deceptie van het WK in Tokyo weer her steld van zijn dijbeenblessure. De Bataaf bewees dit gisteren in een stratenloop over één Engel se Mijl in Drachten. Kulker won in 3.58,2, zeven seconden vóór clubgenoot Joost la Lau die vier de werd. Joke Kleyweg probeerde in Waddinxveen haar uitverkiezing af te dwingen voor het WK 15 kilometer in.Nieuwegein. Over tien kilometer moest de Leidse daarvoor aantonen voldoende hersteld te zijn van de voetbles sure die ze opdeed bij het afge lopen WK in Tokyo. Hoewel haar vierde plaats in 34,34 mis schien onvoldoende is voor se lectie, was Kleyweg tevreden. Theo van der Veer van AV Hol land moest in de sterkbezette race de eerste groep laten gaan. De twaalfde plaats en de enigszins teleurstellende tijd van 31,34 weet de Leiderdorpse onderwijzer aan het gebrek aan trainingskilometers. Bij de Nederlandse kam pioenschappen voor veteranen over 15 kilometer veroverden twee regio-atleten een gouden medaille. In de klasse van de ve teranen 2-A (55 tot 60 jaar) was de eerste plaats voor Spartaan Victor Zonneveld (50.36). Van de veteranen 3 was Bataaf Wil lem Ravensbergen in Helmond de beste. De meervoudig me daillewinnaar bij het EK voor veteranen enkele weken gele den won in 53.59. In Utrecht bewees .een 4x15 kilometer-ploeg van De Bataven de 'laatste eer' aan Lambert van den Berg. Maija Hoogenboom, Monique Bruins, Tineke van Gerven en Regina van Duyn droegen hun tweede plaats op hun trainer, die vorige week af scheid nam. Het estafetteteam realiseerde bij het officieuze NK een tijd van 4.08,16, na zestig kilometer slechts zeven secon den achter de nummer één: LA- AC uit Enschede. Individueel stak Van Duyn er met haar tijd van 56,04 met kop en schouders bovenuit. In Zoetermeer won A-juniore Bianca Vermond van AV Hol land de 100, de 200 en de 800 meter binnen anderhalf uur. Met haar tijden van 13,34, 27,03 en 2.22,12 was ze sneller dan de snelste vrouwen. Fabian van den Barselaar won de 100 en de 200 meter. Ondanks de tegen wind liep hij respectievelijk 11,54 en 22,83. Bij de zevende omloop van Noordwijkerhout kwam een aantal NSL'ers goed voor de dag. In de wedstrijd over 15 km, die Amsterdammer Van Bakel won in 50.39, werd Fred Sluys tweede in 51,04. Bij de vrouwen won Lenie van der Plas in 59,04. Spartaan Willem Boon won in Alblasserdam met ruime voor sprong een wedstrijd over 10 Engelse Mijl in 52,45.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18