Sport Met dank aan Murphy Noordwijk staat met lege handen 'Otto beste prof van Nederland' John van Loen bij Ajax op de bank Recette Telstar in beslag genomen HAARLEM - De paniek sloeg gistermiddag op sportpark Schoonenberg genadeloos toe. Na een half uur in het duel met NAC (3-2 winst voor Telstar) was er topberaad in de bestuurska mer van de eerste divisieclub. De reden: Telstar zal het voorlopig moet stellen zonder de recette, die 25.000 gulden bedroeg. Juist nu Telstar steeds beter gaat draaien, en de toeschouwers de weg naar het stadion weten te vinden, kreeg het bestuur gisteren een tegenslag te verwerken. Het bedrag dat de 4200 kijkers (25.000 gulden) in het Velsense laatje brachten, moest direct weer inge leverd worden bij Hans Terhoeven, van beroep gerechtsdeur waarder. „Het is meer dan schandalig", maakte bestuurslid Lex Schram zich na afloop kwaad. „Dit gaat echt onze pet te boven." In bedekte termen verklaarde de advocaat daarmee de oorlog aan de pachters van paviljoen Schoonenberg, die de opdracht gaven tot inbeslagname van de recette. De reden daarvoor is een conflict tussen Telstar en het paviljoen over een afspraak tussen beide partijen, met het oog op de levering van drank. Israel is opnieuw succesvol BUKAREST - Rinus Israel heeft in zijn eerste werkweek bij Dina- mo Bukarest veel krediet opgebouwd. De Amsterdammer debu teerde woensdag op de bank met een overwinning op Sporting Lissabon (2-0), die kwalificatie voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker betekende. Gisteren werd aartsri vaal Steaua Bukarest met 1-0 verslagen. Door de krappe zege op de stadgenoot handhaafde Dinamo zich aan de kop van de ranglijst met twaalf punten uit zeven wed strijden. Petrolul Ploiesti, dat met 2-1 won van Timisoara, heeft hetzelfde aantal punten, maar beschikt over een minder doelsal do. Steaua is derde met negen punten. 13 VOLLEYBALSTERS on danks zware nederlaag tegen Russen toch blij. Blij met olympische kwalifica tie AMSTERDAM OPP Tijdens het Amsterdam 716- toemooi stal John van Loen nog de harten van de Ajax-suppor- ters. De lange Utrechter scoorde zowel tegen Sampdoria als te gen Fluminense twee keer en zijn kostje in De Meer leek ge kocht. Temeer omdat Leo Been hakker tot zijn grootste fans ge rekend mocht worden. Op diens nadrukkelijke voorspraak werd de gewezen betonvlechter en dakpannenvanger dit sei zoen voor ruim twee miljoen gulden van Anderlecht losge weekt. De 26-jarige Van Loen tekende een driejarig contract en zou, zo voorspelde Beenhak ker in een enthousiaste bui zelfs, deze competitie op zijn minst dertig keer scoren. Daar denkt Louis van Gaal toch een tikje anders over. De opvolger van Beenhakker geeft in de punt van de aanval de voorkeur aan het koppel Stefan Pettersson/Dennis Bergkamp en ziet voor Van Loen voorals nog slechts de ondankbare rol van pinch-hitter weggelegd. „En daarvoor ben ik natuurlijk niet naar Amsterdam gekomen," zegt Van Loen teleugesteld. „Ik dacht bij Ajax een basisplaats te krijgen. Als ik dit had geweten was ik niet gegaan. Van Gaal heeft andere ideeën dan Been hakker. Misschien word ik wel het slachtoffer van het vertrek van Beenhakker." Afgelopen donderdag kreeg Van Loen, die een dag eerder de Europa Cup-wedstrijd tegen Orebro ook al vanaf de reserve bank had moeten bekijken, de onheilstijding van Van Gaal te horen. „Ik moest wel even slik ken, want het kwam als een complete verrassing. Onder Beenhakker heb ik vrijwel alle wedstrijden meegedaan; die stelde me gewoon op. Ik heb tot dusver ook niet slecht gespeeld, scoorde drie keer in de compe titie. Daar kunnen ze bij Ajax dus niet op afgeknapt zijn. Maar ja, nieuwe trainers nieuwe wet ten hè. Van Gaal denkt dat de combinatie Pettersson/Berg kamp beter functioneert. Voor lopig staat Pettersson dus in de spits en zit ik op de bank. Maar ik wil niet alleen pinch-hitter zijn." DEN HAAG ALBERT GEESINO GPD-VERSLAGGEVER Heini Otto maakt jacht op een record dat hij al sinds de ont moeting van twee weken gele den tegen FC Groningen op zak heeft. Verbazing alom in het Zuiderpark, niet in het minst bij de aanvoerder van FC Den Haag zelf. „Ik kan nu dus stop pen met rekenen", keek de trouwste zoon van de eredivisie na afloop van de geflatteerde nederlaag tegen PSV (0-2) tri omfantelijk voor zich uit. „Je mag best weten dat ik het leuk vind en dat ik er ook een beetje trots op ben". En terecht. De ontmoeting tegen de nieuwe koploper van de eredivisie was voor Heini Otto zijn 216e com petitieduel voor FC Den Haag. Hij kwam in de zomer van '84 van Middlesbrough naar het Zuiderpark en ontbrak sinds dien niet een keer in de basis. Dat is op zich al uniek. Nog ver bazingwekkender is het dat de geboren Amsterdammer, die te genwoordig in Hoofddorp woont, niet een keer uitviel van wege een blessure of een rode kaart. Hij speelde alle wedstrij den uit, van de eerste tot de laatste minuut En dat is nou net het verschil met Dick Schouten, de voormalige keeper van DFC, KFC en fusieclub AZ '67, van wie iedereen dacht dat hij recordhouder is met 219 wedstrijden. Dat is een misver stand. Schouten miste op 11 maart 1962 de laatste tien mi nuten van DFC-KFC vanwege een blessure en zette daarna een onafgebroken reeks van 213 wedstrijden neer. „Dat zijn er dus drie minder dan ik nu al heb gespeeld", maakte Heini Otto de simpele rekensom na zijn 429e competitiewedstrijd bij achtereenvolgens FC Am sterdam (vier seizoenen), FC Twente (drie seizoenen) en FC Den Haag. Tussendoor speelde hij vier jaar bij Middlesbrough dat hem destijds voor 575.000 gulden overnam van FC Twen te. Het record van Otto heeft in het Zuiderpark inmiddels al heel wat voeten in de aarde ge had. Otto: „Vorig jaar na de wedstrijd tegen Willem II dacht iedereen dat ik het record toen al gebroken had. Dat was m'n 172e wedstrijd, één meer dan Jan Jongbloed. Dat record, wat er dus geen was, is toen keurig gevierd". Ziin vrouw en kinde ren belooncien die mijlpaal met een kostbaar polshorloge, van het bestuur en de sponsors kreeg Heini Otto een litho. Daarop een duel tussen hem, van 24-8-'54, en Eric Gerets, van 18-5-'54, de twee oudste spelers in de eredivisie. In het Zuider park is Heini Otto bezig aan z'n zevende en definitief laatste sei zoen in het betaalde voetbal. „Ik vind het jammer, maar eens zal ik er toch een punt achter moeten zetten. Daar heb ik heel goed over nagedacht en alles te gen elkaar afgewogen. Het be langrijkste voor mij is echter dat ik via FC Den Haag bij het voet bal betrokken blijf. Dat heeft meegewogen bij m'n beslissing om na dit seizoen te stoppen. Sinds 1 juli ben ik commercieel medewerker van de Stichting Business tot Business. Het is de bedoeling dat ik die functie vol gend seizoen verder ga uitbou wen. Ik moet niet alleen spon sors aantrekken, maar ze ver volgens ook begeleiden". Trai ner Co Adriaanse heeft de hoop nog niet opgegeven dat Heini Otto nog op zn besluit terug komt. „Hij kan nog veel langer mee dan dit seizoen. Hij is nog zo fit, ongelooflijk voor een spe ler van zijn leeftijd. Hij mist nooit een training en gaat in de sprint- en looptraining altijd voorop. Heini is de beste prof van Nederland. Hij heeft z'n voornaam mee, wie weet stelt hij z'n afscheid nog een jaartje uit". Het lijkt hopen tegen beter weten in. Heini Otto wil geen Heintje Davids worden, „hoe veel plezier ik er ook nog steeds in heb. Ik ben van jongsaf met voetbal opgegroeid, ik zou er niet meer buiten kunnen. Daar om ben ik ook zo dolblij met die nieuwe baan". Met Danen, Kuzmanovic en Valk behoorde Heino Otto tegen PSV tot de meest opvallende spelers. Eerst als vrije verdediger, die regel matig een linie opschoof, in de laatste twintig minuten als extra spits. In de eerste helft was Otto 27 keer aan de bal en deed hij er twee keer iets fout mee, na de rust waren die cijfers vijftien te gen drie. De Amsterdammer, voor wie humor een onmisbaar element in z'n leven is. toont zich wekelijks een aanvoerder in de ware zin van het woord. Corrigerend waar nodig is en niet te beroerd de kastanjes uit het vuur te halen. „De trainer vond dat record best leuk", weet Otto. „maar het mocht na tuurlijk het belang van de ploeg niet schaden. Hij zet me daar om ook heus niet op een plek dat ik alleen maar mee hoef te wandelen". NIEUWSLIJN In de kleedkamer werd door de volleybalsters heel even met leedvermaak gegniffeld. Waar het Nederlands man- nenteam twee weken geleden in Berlijn faalde door de fi nale van het Europees kampioenschap, en daarmee olympische kwalificatie mis te lopen, slaagden de Neder lands dames het afgelopen weekeinde in Rome wel. Met een tien, maar zonder griffel. dat we de heren een stap voor zijn", sprak Ingrid Piersma uren na de wedstrijd. „Een lekker ge voel." Nooit eerder haalde een Ne derlands team zilver op een Eu ropees volleybalkampioen schap. De geïsoleerde sekte van goeroe Arie Selinger veroverde twee jaar geleden brons en pro longeerde onder Selingers ter discussie staande opvolger Har ry Brokking die klassering twee weken geleden. Het damesteam zette in 1985 de trend met een bronzen plak op het EK in Am- hem en verbeterde zich dus nu een plaats. Beide keren met Pe ter Murphy als technisch en geestelijk leider. Twee jaar geleden struikelde het zelfde basisteam (Gleis, De Jong, Boersma, Piersma, Weer- sing, Crielaard) dat Murphy de afgelopen week in het veld bracht, tijdens het kwalificatie toernooi voor het EK in La Co- runa. De beminnelijke en veel te goedmoedige Chinese bondscoach Pang Wuqiang In het hol van de leeuw werd Italië zaterdagmiddag op de knieën gedwongen in de halve finales van het EK (3-1 via 15- 12, 6-15, 7-15 14-16). Dat de eindstrijd tegen de onbespeel baar sterke Russen een dag later verloren ging, telde nauwelijks. De halve finale was voor Neder land de eigenlijke finale en daarom was de winst op Italië zaterdagavond reeeds ingehou den gevierd. Al was daardoor de wijze waarop de eindstrijd ver loren ging, het Nederlands team een beetje onwaardig. Na een perfect EK bleek de kaars gister middag duidelijk opgebrand: 0- 3 via de setcijfers 4-15, 2-15 en 3-15. Het duel nam amper drie kwartier in beslag. De vreugde overheerste niet temin. Over het eigen optreden, dat vooral. Maar ook afgezet te genover de deceptie van de he ren twee weken eerder. „Na de wedstrijd tegen Italië spookte heel even door onze gedachten, werd door de speelsters als hoofdschuldige uitgekotst. Haatdragend is de huidige as sistent van Brokking kennelijk allerminst. Het eerste gelukste legram dat de ploeg zaterdag avond onder ogen kreeg, was van Pang afkomstig. Na het debacle in de Spaanse havenstad, stelde Peter Murphy in zijn hoedanigheid als tech nisch directeur van de bond, een toekomstplan op, dat hij uiteindelijk zelf als bondscoach ten uitvoer mocht brengen. Centraal in dat plan stond deel name aan de A-WK (vorig jaar) en de Olympische Spelen. „Al heb ik me vaak afgevraagd of deze doelen utopisch of te reali seren waren. Kijkend vooral naar de zwakte van de Neder landse competitie en het gat met de Europese top. Er was slechts één kans: er moest veel gedaan en nog meer gelaten worden. De groep heeft door keihard te werken, alle twijfel weggenomen." Spiegel Tijdens het overlevingskamp in de Ardennen, in juli, spoorde Murphy zijn speelsters aan om nog een keer goed in de spiegel te kijken. „Ik had het gevoel dat de inzet nog groter kon, de maximale geestelijke en fysieke belasting nog niet bereikt was. De ploeg heeft dat met bloed, zweet en tranen bewezen." De zware voorbereiding leid de tot het gewenste resultaat. Nederland maakte in het Ro meinse Palaeur moeilijke mo menten door, verloor de eerste set en liet in de vierde set een 14-12 voorsprong schieten. „Knap, dat een ploeg met be trekkelijke groentjes in dit grote werk, staande bleef', oordeelde Murphy. „Het team had recht op een excuus. Verliezen van Italië, in Italië, in de halve finale van een EK, zou niemand ver baasd hebben. De ploeg ver dient een compliment, een grandioos compliment voor de wijze waarop het zich staande heeft gehouden." Een ploeg van 'losers' is een ploeg van 'win ners' geworden. „Met dank aan Murphy en zijn perfecte op bouw", aldus Ingrid Piersma, die in de derde set van de wed strijd tegen de Russen een door het publiek onbegrepen ap- plauswissel kreeg. Het markeer de het afscheid van haar inter landcarrière. „We zijn de afgelo pen maanden vaak door een immens diep dal gegaan. Ieder een heeft minstens een keer de koffers gepakt, maar iedereen is gebleven. Omdat Murphy hard is, maar bovenal een mens. Hij praat, blijft openstaan voor pro blemen, gaat niets uit de weg. Dat is zijn klasse." Maandag 7 oktober 1991 FC Lisse gelukkigste op Duinwetering NOORDWUK ROB ONDERWATER Noordwijk oogstte zaterdag veel sympathie. De ploeg won er verder niets mee, want het FC Lisse van Ruud Bröring torste de punten (2-3) mee uit de vol gepakte Duinwetering. John Eelman stond er zaterdag na af loop van de hectische partij dan ook beteuterd bij. Met tien spe lers de wedstrijd maken, kans krijgen op de zege en vervol gens in blessuretijd de deksel op je neus krijgen; als trainer kun je je prettiger momenten voor stellen. Lisse begroette de zege op de valreep gelijk een kampioen schap. De gebruikelijke cooling- -down na afloop deed tevens dienst als ereronde langs de dolle Lisser aanhang. De vreug de-uitbarsting was best begrij pelijk, maar deed overdreven aan. Want als één ploeg de zege niet verdiende, was dat FC Lisse wel. Bijna vijf kwartier opereer den de roodwitten na de uitslui ting van Martin van Kins (op zettelijk hands) met tien man, maar met dat voordeel wist geen enkele Lissenaar zich raad. Erger, in de tweede helft be paalden tien Noordwijkers het spelbeeld, maar bleef de ver diende beloning uit. „Op zulke momenten is de voetballerij on redelijk", treurde Eelman na. Collega Bröring voelde met de verliezende coach mee. „Noordwijk speelde met tien man verschrikkelijk sterk. Dat ze het ons met één man minder moeilijk hebben gemaakt, zegt genoeg- over de kracht van die ploeg." Des te vreemder was het dat de thuisploeg vanaf het begjn- signaal een tamme indruk maakte. Noordwijk speelde noodgedwongen met personele wijzigingen (Cees Oostermeijer en Cliff Comvalius debuteerden in de basis), maar dat mocht geen excuus zijn voor de trage, afwachtende start. FC Lisse kreeg het initiatief derhalve in de schoot geworpen en handel de uiterst strijdvaardig. Het re sultaat diende zich al na zeven minuten aan, toen René Ras een slim passje van Erik Katten- berg met een harde knal doel treffend afrondde: 0-1. Noordwijk verliet daarop de heilloze weg en schakelde direct een tempo hoger. De kansen dienden zich direct aan, omdat Lisse geen antwoord had op het snelle combinatiespel, waarin vooral aanvoerder Leonard van Utrecht en Patrick Scheurwater zich onderscheidden. Het twee tal (Van Utrecht rondde af) stond dan ook aan de basis van de dik verdiende gelijkmaker. De Noordwijkse jacht naar treffer nummer twee werd wreed verstoord. Enkele minu ten na de 1-1 onderschepte Erik Kattenberg een te korte terug speelbal van Cees Smit; de Lis senaar omspeelde doelman Van Dijk en schoof het leder in het lege' doel. De aanstormende Martin van Kins voorkwam met een handsbal echter een doel punt. Dat had de Leidenaar dus beter niet kunnen doen, want het gevolg was dat Van Kins naar de kant werd gestuurd. En het doelpunt (Van der Putten schoot de strafschop in) viel uit eindelijk toch: 1-2. Bovendien kan Van Kins een schorsing van minstens twee duels tegemoet zien. Hij: „Natuurlijk had ik die bal beter kunnen laten gaan, maar alles gebeurde in een re flex." Zware straf Het rood was een zware, maar rechtvaardige beslissing van leidsman De Jong, die in de tweede helft heel wat minder consequent handelde. De spel leider verzuimde Lissenaar Van der Jatten na 'shirtje trekken' van de doorgebroken Comvali us met een uitsluiting te be straffen. Even daarvoor had Scheurwater de gelijkmaker la ten afroepen. Ongetwijfeld zou Noordwijk baat hebben gehad bij de rode kaart van libero Van der Putten. Maar ook met een man minder bleef de mentaal ijzersterke formatie, die pal voor rust spits Hoekstra tot overmaat van ramp met een hersen schudding zag uitvallen, het wedstrijdbeeld bepalen. Acht minuten voor het slot kreeg Leo Beenhakker getuige van winst FC Utrecht UTRECHT «ANP Leo Beenhakker was op zijn eerste werkdag voor Real Ma drid sinds zijn plotselinge ver trek bij Ajax nog net getuige van het breekpunt in de matige wedstrijd FC Utrecht - Roda JC (3-1). De technisch directeur van Utrechts komende tegen stander in het Europese beker toernooi zag. net als bijna ieder een, dat Smolarek in het slót- kwartier een strafschop cadeau kreeg van scheidsrechter Lam- mers, toen de Pool na een fou tieve terugspeelbal van Arnold alleen op het doel afging. Waar zijn teamgenoot Verrips in de veertiende minuut faalde door de bal vanaf elf meter op de paal te schieten, daar liet Smolarek zijn landgenoot Bole- sta vanaf de stip kansloos: 2-1. Terwijl Beenhakker het stadion verliet om de ook spionerende assistent-trainer van Real Ma drid naar het vliegveld te bren gen, scoorde Smolarek drie mi nuten na zijn eerste doelpunt op identieke wijze. Noordwijk-goalie Van Dijk graait de bal weg voor de schietgrage voeten van Radjin de Haan. Joop Tegelaar wendt zijn gezicht af. FOTO H€NK BOUWMAN Scheurwater de mooiste kans. Vrij voor Paul Veenboer produ ceerde de vleugelspits niet meer dan een nietig rollertje. Het werd een misser met gro te gevolgen. Noordwijk voelde aan dat er niet in het vat zat dan 2-2 en probeerde de steekderby ongeschonden uit te spelen. Ongewild gaf de ploeg het aan vankelijk uitgetelde Lisse de ge legenheid voor een stofoffen- sief. Krachten hadden de bezoe kers immers genoeg, want na genoeg de gehele tweede helft had Lisse zich nauwelijks ge roerd. In blessuretijd voltrok zich het drama voor Noordwijk. Na een aantal hectische tafere len voor het doel van Van Dijk vond Mark Ens dichtbij uitein delijk het gaatje: 2-3. Onrecht vaardig, dat wel, maar de voet ballerij houdt nu eenmaal geen rekening met rechtvaardigheid. 2 NotwMjW-C LiM«2-3 ty) 1-2 58 Scheurwater 2 2. 95 Era 2-3 Scheidsrechte» De Jong Totschouwers 2600. Waarschuwing Zetho» (Noordwi|k), Van de Put te (Lisse) Uitsluiting; Van Kins(Noordwi|k) Noordwijk: Rob van Di|k; Van Kins, Zet hot, Te gelaar. Smit, Van Utrecht, Ooste*mei|er, Rick van Di|k. Scheurwater (Jont Vink). Hoekstra (Ruigrok) en Comvalms FC Lisse Veenooer. Masef-eid De Ke.w, Van de Putte. Van Rooyen (Brommer). Ras. De Haan Potman. Kattenberg (Vermeulen). Enen 'Erfurt van niveau Orebrö' AMSTERDAM GPD Louis van Gaal heeft zaterdag al een duidelijk beeld gekregen van Rot-Weiss Erfurt. De tech nisch directeur van Ajax zag de komende Europa Cup-tegen stander van zijn ploeg de uit wedstrijd tegen Hallescher FC met 4-1 verliezen. „Rot-Weiss Erfurt," aldus Van Gaal, „is on geveer van het niveau Orebro."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13