Leidsch Dagblad Dringend beroep op Joegoslaven Yerez NS moeten net aanpassen aan nieuwe dubbeldekkers 'Overvallers' wilden foto's kroonprins Opnieuw ontsnapping uit jeugdgevangenis Zutphen Coup levert Gorbatsjov miljoen op Niets sprong eruit in de 3 Oktober- optocht Oponthoud optocht enige smet op viering 3 oktober LEIDEN «GERT VISSER De 3 oktoberoptocht is dit jaar vermoedelijk voor het laatst door de Haarlemmerstraat ge- trokken. Net als andere jaren liep de stoet gisteren vast in de ze smalle fuik. Het langdurige oponthoud was een smet op het feest dat verder vlekkeloos ver liep. Ook gisteravond had de politie het zeer rustig. Volgens de 3 October Vereeniging na men ruim 100.000 mensen deel aan het feest. Oorzaak van de stremming in de Haarlemmerstraat was de mensenmassa voor café De Kruik. Vijf rijen dik stond het publiek langs de kant, waardoor de wagens vastliepen. Vanaf het i van de stoet moesten den worden gehaald om de menigte 'uiteen te drijven'. Ook dat zorgde nog eens voor fikse verwarring. Het resultaat was dat de toe schouwers op de Breestraat een half uur lang naar dezelfde wa- mochten kijken, terwijl men zich op de Hooigracht af vroeg waar de rest van de op tocht bleef. De stoet deed er uit eindelijk ruim drie uur over om zijn rondje door de stad te ma ken. Optocht-commissaris Van der Klugt kondigde al eerder aan dat wordt overwogen de Haar lemmerstraat voortaan te mij den. De organisatoren proberen al sinds jaar en dag een einde te maken aan de 'gaten' in de stoet, hoewel die voor het pu bliek bijna traditie zijn gewor den. Voorzitter Den Os van de 3 October Vereeniging wil er ech ter eerst nog eens over vergade ren. „Een belangrijke factor van het feest is dat alle activiteiten binnen de singels worden ge houden. De Haarlemmerstraat hoort daarbij". Zowel bij de organisatoren als bij de politie heerste vanoch tend tevredenheid over het rus tige verloop van het feest. De ja ren waarin politie te paard of op de motor de Breestraat schoon de, lijken verleden tijd. Ook gisteravond deden zich nauwe lijks incidenten voor. De regen n de loop van avond ge- begon te vallen, leidde er REGIO Leidenaars zoe ken massaal heil in de Efteling SPORT Lisse-trainer Brö- ring vaart eigen koers Vrijdag 4 oktober 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39665 Losse nummers ƒ1,45 PERZISCHE TAPIJTEN Servië trekt macht naar zich toe Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft vanmorgen in Den Haag opnieuw geprobeerd de strij dende partijen in Joegoslavië te bewegen tot een staakt- het-vuren. Hij deed een dringend beroep op de Servische president Milosevic, diens Kroatische collega Tudjman en de Joegoslavische minister van defensie Kadijevic het laatste bestand te respecteren en serieus te onderhande len over vrede. HET WOORD IS AAN Een hoogstaand man heeft geen voetstuk nodig. Cerd de Ley VANDAAG Binnenland - Buitenland - I Cultuur Feiten en meningen - Familieberichten Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK Rijen dik stond het publiek op de Breestraatom de optocht te zien voorbijtrekken. FOTO HENK BOUWMAN j DEN HAAG/DUBROVNIK GPP-AP-Rtr Van den Broek hield de drie be langrijkste vertegenwoordigers in de Joegoslavische burgeroor log voor, dat het niet aangaat bij herhaling bestanden te schen den waar ze zelf hun handteke ning onder hebben gezet. De af gelopen maanden bleken al ne gen bestanden vruchteloos. De minister had het drietal plus EG-bemiddelaar Carring- ton gisteren naar Den Haag ontboden, na een nieuwe dra matische wending in de burger oorlog. Door middel van een coup in het collectieve presi dentschap trok Servië gisteren de macht in Joegoslavië naar zich toe. De vertegenwoordigers van Ser vië, de autonome provincies Kosovo en Vojvodina (alledrie Serviërs) en Montenegro beslo ten dat voortaan een eenvoudi ge meerderheid in het presidi um voldoende is om besluiten te nemen. Volgens de Joegoslavische wet moeten besluiten van het presi dium unaniem worden geno men. Sinds de gevechten zijn uitgebroken, komt er van bestu ren echter weinig. Het Servische kamp kon giste ren zijn kans grijpen die situatie te veranderen, omdat JCroatië, Slovenië, Bosnië-Hercegovina en Macedonië de bijeenkomst NIEUWSLIJN Bromfietser overleden na ongeval Een 21-jarige bromfietser uit Hillegom is gisteravond omgeko men bij een verkeersongeval op de Hillegommerdijk in Lisser- broek. Zijn 22-jarige mede-passagier, ook uit Hillegom, werd met zware verwondingen opgenomen in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het ongeval is volgens de politie veroorzaakt door een 22-jarige automobilist uit Hillegom. Deze reed op de Hillegommerdijk richting Beinsdorp en werd ingehaald door een vrachtwagen. Door het natte wegdek kwam er zo veel water op zijn voorruit dat hij de bromfiets niet zag, aldus de politie. De politie vraagt getuigen zich te melden. Margaret Thatcher wordt gravin De voormalige Britse premier Margaret Thatcher zal na de ver kiezingen de titel van gravin worden aangeboden en een zetel in het Hogerhuis krijgen. Dat heeft de krant The Times gemeld. Thatcher trad vorig jaar november af na druk van partijgenoten. De titel die Thatcher kiest, moet worden goedgekeurd door de Orde van de Kouseband. Volgens zegslieden bij het Hogerhusi kiest Thatcher waarschijnijk de titel 'gravin van Finchley'. na mens het district Finchley zat ze 32 jaar in het Lagerhuis. Zij kan ook de titel 'gravin Thatcher' kiezen. Piet de Visser stapt uit PvdA Piet de Visser, die vanwege de wao-plannen zijn kamerlidmaat schap voor de PvdA heeft neergelegd, heeft vanmorgen ook zijn partijlidmaatschap beëindigd. De Visser denkt dat veel partij bonzen daar blij mee zijn. Voor geestverwanten als Frans Moor en Jaap van de Scheur is dat juist een reden om nog lid te blij ven. Zij willen de partij behoeden voor verder afglijden. De Vis ser denkt echter dat de grote steun voor Kok en de wao-plannen op het congres in Nijmegen, afgelopen weekeinde, aantoont dat het afglijden niet meer te keren is. Utrecht loot tegen Real Madrid Tijdens de Europa Cuploting, die vanmiddag plaats had, kwa men de volgende wedstrijden uit de koker. In het toernooi om de Europa Cup I treft landskampioen PSV het Belgische An- derlecht. Feynoord speelt, om de Europa Cup II, tegen FC Sion uit Zwitserland. In de strijd om de UEFA Cup begint FC Utrecht thuis tegen Real Madrid en start Ajax met een uitwedstrijd tegen Rotweis Erfurt. LEIDEN ERNA STRAATSMA Bij de Leidse politie werd gis teravond groot alarm geslagen na een telefoontje dat op het Rapenburg een man met een mitrailleur zou rondlopen. Een 39-jarige Amsterdammer werd kort daarna opgepakt en ge boeid afgevoerd naar het poli tiebureau aan de Langegracht Daar bleek dat het om een freelance fotograaf ging die in opdracht van het weekblad Privé een plaatje had willen schieten van een feestende kroonprins Willem-Alexander in of bij zijn woning aan het Rapenburg. Twee getuigen meldden rond zes uur dat de man met een vuurwapen onder zijn jas uit een donkere, geblindeerde au to was gestapt op het Rapen burg ter hoogte van de Vliet en vervolgens was weggelopen. Twee andere mannen, een 22- jarige en een 24-jarige Amster dammer bleven in de auto zit ten. De politie hield het drietal ter plekke aan. De 39-jarige man weigerde gefouilleerd te worden en werd daarom over gebracht naar het bureau Lan gegracht. Daar bleek de 'mitrailleur' een fototoestel te zijn dat on der de jas werd gehouden om niet al te veel op te vallen en omdat het motregende. De twee metgezellen bleken ook journalisten. Het is het drietal overigens niet gelukt een 3 oktober-vie- rende Willem-Alexander te fo tograferen. Treinen te breed voor huidige rails UTRECHT GPD De nieuwe dubbeldeks-treinen van de Nederlandse Spoorwe gen, waarvan de eerste in janu ari 1994 in dienst zullen komen, zijn breder dan de bestaande Nederlandse treinen. Daarom zal het NS-net op een aantal plaatsen moeten worden aan gepast. Vooralsnog schatten de Spoorwegen de kosten daarvan op vijf miljoen gulden. Volgens NS-woordvoerder Van der Linden krijgt het nieu we materieel vijf stoelen op een rij. De treinen worden daardoor breder dan de rijtuigen die tot nu toe bij de NS in gebruik zijn. Daardoor zullen er hier en daar seinpalen moeten worden ver plaatst en moeten perrons wor den aangepast. Dat is volgens de NS-woordvoerder niet onge woon. Ook bij de introductie van andere nieuwe treinen zijn in het verleden dergelijke aan passingen nodig geweest. De zegsman noemt berichten als zouden baanvakken verlegd moeten worden omdat de nieu we treinen elkaar niet zouden kunnen passeren en dat passa giers door elkaar geschud zou den worden bij het onderling passeren, onzin. Volgens Van der Linden gaan de nieuwe treinen, anders dan de bestaande dubbeldekkers, rijden als intercity's en zullen ze door het hele land gaan rijden. Daarom is nu ook nog niet hele maal duidelijk hoe veel aanpas singen er nodig zijn en wat de kosten daarvan precies zullen zijn. Die inventarisatie wordt nu gemaakt en de resulaten daar van komen binnenkort beschik baar. Hoewel er binnen de onder nemingsraad van de Neder landse Spoorwegen veel hogere bedragen circuleren (van 40 tot 100 miljoen gulden), gaat de hoofddirectie er van uit dat de aanpassingen een bedrag van vijf miljoen niet te boven zullen gaan. „Op een totale investering van ruim een miljard gulden is dat geen groot bedrag", aldus Van der Linden. Overigens zit ten de treinen nog in de ont werpfase en er is nog niet defi nitief gekozen voor de ene of de andere uitvoering. KIN rouw rjio Itijd eerst naar m De Slegte Breestraat 73, Leiden van (jcrnciu I bellers j Mrareounsteeg 21 2311 EE Leiden I Tel. 071-12 07 78 ZUTPHEN ANP Uit de jeugdgevangenis in Zutphen is vanmorgen een 19-jarige Amsterdammer ontsnapt. Rond het middaguur werd hij weer op gepakt toen hij in de gemeente Voorst liep en werd herkend door een bewaker van de gevangenis die daar toevallig liep. Het was de zesde ontvluchting uit de jeugdgevangenis dit jaar. De man zag kans tijdens het sporten over een dubbel hek te klim men. Aan de andere kant stond een vluchtauto gereed. Om de prik keldraad beveiligde hekken over te komen, had de man werkhand schoenen aangetrokken. Vorig jaar wisten 17 gedetineerden uit de jeugdgevangenis te ontsnappen. Hierop zijn extra beveilingsmaatregelen genomen, die gezien het aantal ontsnappingen van dit jaar volgens de politie hebben geholpen. Bij de omheining van het sportveld van de ge vangenis zijn echter geen extra voorzieningen aangebracht. van het presidium boycotten. Vice-president Kostic uit Montenegro, een trouw bond genoot van Servië, zei gisteren voor de tv dat het president schap bet leger volledig steunt in de strijd tegen Kroatië. Minis ter Kadijevic zei gisteren voor zijn vertrek naar Den Haag dat het leger zal doorvechten tot „de nederlaag van de fascis tische Ustasa-krachten". Ustasa is de naam van de fascis tische beweging in Kroatië die in de Tweede Wereldoorlog de zijde van de nazi's koos. Het Servische kamp trok ook „verscheidene functies van het federale parlement" naar zich toe, volgens Kostic omdat ook in het parlement elke besluit vorming wordt geblokkeerd. Hij ontkende dat er sprake is van een coup. Bosnië en Macedonië noemden het besluit gisteren ongeldig. De federale president Stipe Mesic (een Kroaat) had de deelnemers aan de bijeenkomst vooraf al bestempeld als „verra ders en putschisten". Intussen voerden marine, land- en luchtmacht voor de derde opeenvolgende dag bom bardementen uit rond de ha venstad Dubrovnik. Officieel wil het leger zo de Kroaten dwingen de omsinge ling van enkele federale kazer nes in Kroatië op te geven, maar waarnemers menen dat Servië (dat het leger domineert) de kans grijpt om de toeristisch en dus economisch belangrijke stad los te maken van Kroatië. NEW VORK Rtr Het was dan wel even spannend die drie dagen in augustus 1991 maar het levert president Mi- chail Gorbatsjov van de Unie van Soevereine Staten (USS) ook ongeveer een miljoen gul den op. De president die de mislukte couppoging overleefde, heeft zijn verslag van de gebeurtenis sen aan uitgeverij Harper Col lins verkocht. Dat bericht de New York Times vandaag. De vertaling van Gorbatsjovs 74 pagina's tellende verslag ligt eind deze maand waarschijnlijk al in de winkels, aldus een woordvoerder van Harper Col lins in New York. De woord voerder wilde echter niets zeg gen over het bedrag dat de pre sident hiervoor krijgt. In zijn boek heeft Gorbatsjov het over zijn eigen fouten en vergissingen en over de conflic ten binnen de democratische beweging, die de samenzweer ders probeerden uit te buiten. Eén hoofdstuk is gewijd aan de drie dagen dat Gorbatsjov met zijn gezin in zijn villa op de Krim doorbracht, geheel afge sneden van de buitenwereld. In de USS wordt niet ver wacht dat het boek veel nieuws zal bevatten. Het wordt vooral gezien als een poging van Gorbatsjov om zijn visie te geven op de gebeurte nissen. TOERISME PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Regen Over het algemeen veel bewol king en later op de dag regen. Mi nimumtemperatuur 10, middag- temperatuur 16 graden. Overdag tot matig toenemende wind. kracht 3 a 4, uit zuid tot zuidwest SCHRIJVERS SIGNEREN IN DE KINDERBOEKENWEEK signeert THEA BECKMAN HOELANG KUNTU NOG ZONDER? 26.45) v ling* Per kwartaal (f 76.75) via accept - ir bank/girorekening. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Le.den 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1