Leidsch Dagblad Honderden doden in Kroatië Jan Schaefer wil 'politieke beweging' Auto huren? Vier clubs met matig spel door voor cups Rustige start 3 oktober-festiviteiten Reddingsoperatie Air Holland mislukt Waarschijnlijk pas na zomer '92 besluit TGV Landen vechten om mummie noort Donderdag 3 oktober 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39664 Losse nummers 1,45 De vuurwerkman doet iets bijzon ders op 3 oktober 'Verbod nodig op wagens met sme rige uitlaat' Bij de gecombineerde aanval van het Joegoslavische fe derale leger, de marine en de luchtmacht zijn gisteren volgens de Servische tv alleen al in de Kroatische kust plaats Dubrovnik „tot 700 doden" gevallen. De Kroati sche radio sprak van 80 doden aan de kant van het leger. Ook overal elders in Kroatië zette het leger zijn offensief voort. BELGRADO-DUBROVNIK-ZAGREB Volgens radio Zagreb was de si tuatie „zeer moeilijk", niet al leen in Dubrovnik, maar ook in Vukovar in Oost-Kroatië, maar werden alle aanvallen afgesla gen. Van beide zijden sprak men van grote verwoestingen. In Dubrovnik zijn haven, radio- en tv-station, hotels, pompsta tions en fabrieken evenzeer ver woest als de water- en stroom voorziening. De Kroatische president Tudj- man bood aan om de blokkade van legerbases door Kroatische eenheden op te heffen, als het leger zijn aanvallen zou staken. Maar de legerleiding wees dit af en verklaarde: „Het is nu defini tief afgelopen, wij geloven niet meer in woorden". Het gevolg was dat in het oosten, zuiden, westen en midden van Kroatië de bloedigste en felste gevech ten uitbraken sinds Kroatië zich in juni onafhankelijk verklaarde. Nadat het leger gisteren was begonnen met de omsingeling van de havenstad Dubrovnik en de federale marine de haven had geblokkeerd, werd alle communicatie met de stad ver broken en kwamen de buiten wijken vanaf landzijde onder granaatvuur te liggen. Het pers bureau Tanjug meldde dat het federale leger Slano had ingeno men, 20 kilometer ten noorden van Dubrovnik. Uit de hele wereld is bezorgd gëreageerd op de aanvallen op Dubrovnik, dat onder bescher ming staat van Unesco, de cul turele organisatie van de Vere nigde Naties. Dubrovnik is een van de best bewaard gebleven middeleeuwse steden in de we reld. Zie ook pagina 5 Voormalig PvdA-kamerlid Jan Schaefer wil een nieuwe 'poli tieke beweging* voor burgers die de partijpolitiek zat zijn. Onder het motto "Vooruitstre vend Nederland, kom in bewe- ging" heeft de huidige voorzit ter van de projectgroep sociale vernieuwing enkele tientallen geestverwanten uit meerdere partijen een brief gestuurd over zijn plan. Volgens Schaefer zijn de be staande partijen verstarde insti tuten geworden, die goede idee- en niet oppakken als die niet door henzelf zijn bedacht. De politieke partijen, ook de pro gressieve, zetten zich alleen in voor gevestigde belangen. Daarom denkt hij over een beweging géén partij die creatief omgaat met de maat schappelijke problemen. Schae fer wil de burger meer invloed geven, onder meer door het hal veren van de rijksoverheid, in voering van een referendum en publieke debatten over alle be langrijke besluiten in de poli tiek. Schaefer wil nog niet nader ingaan op zijn initiatief. Hij wil de reacties afwachten en denkt volgende week te besluiten of hij doorgaat. Bij de PvdA is niets bekend van het plan. Een woordvoer der: „Wij hebben die brief niet gekregen en dan kunnen we er moeilijk op reageren". CttMultiRent Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Leiden Tel 071-351818 Het hield gisteravond niet over met de Nederlandse vertegen woordigers in de diverse Europa Cup-toernooien'. Weliswaar sneuvelde alleen Groningen roemloos tegen Rot Weiss Erfurt, maar ook PSV, Feyenoord, Ajax en FC Utrecht speelden niet be paald de sterren van de hemel. PSV en Feyenoord dankten hun plaatsing voor de tweede ronde aan minimale overwinningen. Met de nukkige Romario 70 minuten in de gelederen moest PSV tot het laatste ogenblik afwachten of het Turkse Besiktas per ongeluk nog op gelijke hoogte zou komen. De Eindhovense zege (2-1) was uiteindelijk net genoeg om in het toernooi voor lands kampioenen te blijven. Bekerwinnaar Feyenoord nam op eigen terrein pas vlak voor tijd afstand van voetbaldwerg Partizan Tira na (1-0). In het UEFA Cup-toemooi vocht het door trainer Van Gaal door elkaar gehusselde Ajax meer tegen zichzelf dan tegen het Zweedse Orebro, dat met 0-1 definitief ten onder ging. FC Utrecht versloeg Sturm Graz voor de tweede keer in twee weken, dit keer met 3-1. Groningen daarentegen bakte er in Erfurt net zo weinig van als veertien dagen geleden in het vertrouwde Oos terpark (0-1) en k^n zich op zijn vroegst over een jaar weer aan het Europese front melden. Groningen roem loos uit Europa Cup-toernooi Geen krant ontvangen Bomhoff niet uit de gratie bij de PvdA DEN HAAG GPD Bomhoff is bij de top van de PvdA nog niet uit de gratie. Bomhoff maakt deel uit van de groep-Van der Louw, die onlangs probeerde de vemieu- wingsdiscussie binnen de PvdA leven in te blazen. De PvdA-top zag die poging als ondermijning van haar gezag. Bomhoff nam gisteren deson danks deel aan het regelmatige economen-overleg van de PvdA. Behalve Bomhoff schoven giste ren ook de economen Halber- stadt en Wolfsson aan bij PvdA- fractieleider Wöltgens. Diens woordvoerder verklaar de dat het gewraakte initiatief van Bomhoff geen reden is hem nu te weren uit interne discus sies binnen de partij. Komende week vinden in de Tweede Ka mer de algemene beschouwin gen plaats, het belangrijkste po litieke debat van het jaar. LEIDEN De 35.000 gratis harin gen en het bijbehorende witte brood gingen vanochtend in Lei den weer in hoog tempo van de hand. Een traditioneel hoogtepunt in de viering van Leidens ontzet dat gisteren al stevig is ingezet. De politie en Eerste Hulpdienst beleefden gisteren overigens een rustig begin van het feest. Ze hoefden gisteren en van nacht nauwelijks in actie te ko men. Slechts een enkel ruzietje ontsierde de vooravond van 3 ok tober. Een normale donderdagse koopavond levert de politie door gaans meer werk op. „Razend gezellig, een perfecte start van het familiefeest", aldus politiewoordvoerder D. Grave- land. De afgelopen jaren waren er op 2 oktober ook nauwelijks on naar dit jaar ver liep alles „werkelijk zonder enige wanklank". De belangstelling voor de taptoe, dit jaar langer dan ooit was massaal. Aan de optocht namen 70 verenigingen deel. De trofee voor de beste presentatie, de Joppenszprijs, ging naar de gymnastiekvereniging Jahn. FOTO'S WIM DIJKMAN/HENK BOUW MAN j Een van de grote financiers trekt zich terug [Het doek lijkt definitief te zijn (gevallen voor Air Holland. Gis teren bleek het volgens de di rectie niet mogelijk de red dingsoperatie, die zondagnacht strandde, weer op gang te krij gen. De directie en de bewind voerder van Air Holland zeggen nog scenario's uit te werken voor voortzetting of verkoop van Air Holland in afgeslankte vorm. Als dat niet lukt, zal voor de 280 personeelsleden ontslag worden aangevraagd. De directie van Air Holland liet gisteren in een brief aan de touroperators weten dat zij hun reserveringen bij andere lucht vaartmaatschappijen mogen onderbrengen. Directe aanlei ding tot de brief was het feit dat een van de grote financiers zich heeft teruggetrokken. De bewindvoerder van Air Holland, M. Pannevis, bevestigt dat de rechtbank surséance van betaling heeft verleend aan Air Holland. Volgens de bewind voerder is er een gat van tien miljoen ontstaan doordat een grote Nederlandse financier zich definitief heeft teruggetrok ken. Wie die grote financier is, wilde hij niet bekend maken. Pannevis liet verder weten dat hij de mogelijkheid onderzoekt om Air Hollahd in zijn geheel of gedeeltelijk te verkopen aan an dere luchtvaartmaatschappijen. De Duitse branchegenoot Luft- transport Süd zou interesse hebben. Een woordvoerder van Martinair heeft berichten tegen gesproken dat de maatschappij interesse zou hebben voor Air Holland. Het crisisteam van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisorganisatoren (ANVR) kpmt vandaag opnieuw bijeen om te proberen passagiers van Air Holland op vluchten van Transavia en Martinair over te boeken. Voor morgen en zater dag is dat inmiddels gelukt. LEIDEN/REGIO PAUL V De extra studies naar de moge lijke tracé s voor de TGV kosten zo veel tijd dat het parlement waarschijnlijk pas na de zomer vakantie van 1992 een beslis sing kan nemen over de snelle trein. Dat meldt een woordvoer der van het ministerie van ver keer en waterstaat. Volgens hem wordt niet al leen gekeken naar de door Zuid-Holland aangedragen vari ant van een TGV over bestaand spoor ten noorden van Rotter dam. Ook andere varianten die tijdens de inspraakrondes naar voren zijn gekomen, kunnen onder de loep worden geno- Het besluit daartoe is geno men na kritiek van Tweede-Ka merleden en de verschillende adviesraden. Kamerleden von den dat rijden over bestaand spoor te snel had plaatsgemaakt voor nieuwe tracé's door het Groene Hart of langs de A4 bij MONTIS EN NOpRT: EEN MOOI REPERTOIRE EIGENTIJDSE ROMANTIEK Mcubckn van Montis hebben Idasx. Funktionelc en estetische eisen zijn tot een harmonieus geheel samengesmeed. Montis is toonaangevend in design en eigentijdse romantiek. Voor een kennismaking rqdto naar Noort 2 tijm/ml 74. Katwijk, tel. 01711-29571 OmMn keym<4. ttjilltt. Het gemummificeerde lichaam dat twaalf dagen geleden is ge vonden in de Alpen, op de grens van Italië en Oostenrijk, heeft niet alleen wetenschappers het hoofd op hol gebracht. Oosten rijkse en Italiaanse autoriteiten betwisten elkaar het eigen domsrecht van de naar schat ting vierduizend jaar oude ja ger. De Oostenrijkers hebben een belangrijke voorsprong: de man die veertig eeuwen in zijn graf van ijs heeft gelegen, ligt inmid dels in een vriescel van het In stituut voor Prehistorie van de universiteit van Innsbruck. Het gemmummificeerde lijk werd door een Duits alpinistenecht- HET WOORD IS AAN Geef nooit uitleg: je vrienden be grijpen je wel en je vijanden gelo ven je toch niet. Elbert Hubbard VANDAAG Feiten en meningen - Familièberichten Info- Programma's - Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 27 HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Af en toe zon Droog en af en toe zon. Mini mumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zuidwestelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3, in het noordelijk kustgebied eerst nog af en toe vrij krachtig, 5. WVC niet tegen anonieme test Hl V-besmetting Het ministerie van WVC voelt voor een anoniem onderzoek naar de vraag hoe vaak het aids- virus HIV voorkomt onder be zoekers van poliklinieken voor geslachtsziekten. Dat onderzoek moet dan wel heel zorgvuldig gebeuren en bij voorkeur na toestemming van elke bezoeker. De bezoeker krijgt de uitslag ook niet te horen. WVC baseert het idee op een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg (NIPG) onder ruim 400 bezoe kers van p slachtsziek Leiderdorp. De Raad voor de Ruimtelijke Ordening liet zelfs weten geen advies te zullen ge ven zonder aanvullende infor-' matie over de variant 'bestaand spoor'. Aanvankelijk zouden de ad viesraden voor november met een aanbeveling komen, zodat de minister van verkeer en wa terstaat begin 1992 een voorstel aan de Tweede Kamer kon pre senteren. Dat tijdschema wordt met zeker twee maanden over schreden en dat lijkt weer te be tekenen dat de Kamer pas na de zomervakantie een beslissing kan nemen. In de studie naar rijden over bestaand spoor bekijken de Ne- derlkandse Spoorwegen een groot aantal varianten. Die lo pen uiteen van min of meer eenvoudige ingrepen tot twee extra spoorlijnen tussen Rotter dam en Schiphol, al lijkt daar- voor mét name bij stations de ruimte te ontbreken. meter hoogte ontdekt. De Zuidtiroolse alpinist Rein- hold Messner, bezig met een tocht langs de noordelijke grens van de Italiaanse provincie Alto Adige (Zuid-Tirol). verklaarde dat de mummie absoluut zeker is gevonden op Italiaans grond gebied en dus de Italiaanse staat toebehoort daarna: Per maand (f 26.45) via automa tische betaling* Per kwartaal (f 76.75) via accept- Naam en voorletters: Telefoon (i.v.m. controle bezorging) ir bank/girorekening. Leetoch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Lwden 8 *71214 VA00053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1