Binnenland Verzuim bij overheid groeit sterk Kosto wil strenger tbs-beleid 'PvdA moetaf van navelstaarderij' CDA en PvdA willen harder milieubeleid Kinderbijslag over 1991 met spoed aanvragen Bedrijven eisen snel actie tegen overvallen te instellingen B~ F" Psychiater Zetten definitief de cel in Kok weigert 'eerherstel' Woensdag 2 oktober 1991 Redactie: 023-150225 E BOS AAA ALTAN ERDOGAN 0 FRISART (dief) PATRICK VAN OEN HURK AAARCOT KLOAAPAAAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vomgeving: RALPH KLBNHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gem wist (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Stichting ereschulden naar Japan De stichting Japanse Ereschulden gaat tegelijk met het staatsbe zoek van koningin Beatrix naar Japan. Drie bestuursleden ver trekken halverwege deze maand om onder meer gesprekken te voeren met Japanse kranten. Volgens voorzitter Lapré gaat de delegatie trachten om alsnog met de regering van Japan in con tact te treden. Een poging tot het aanbieding van een petitie tij dens het bezoek deze zomer van premier Kaifu aan Nedèrland werd tot grote woede van de stichting verhinderd. Volgens voor zitter Lapré wil de stichting in Japan begrip kweken voor de eis dat er een openlijke spijtbetuiging moet komen. Oud-kamerlid Mommersteeg overlijdt Naar pas deze week bekend is geworden, is op 21 september op 74-jarige leeftijd het oud-kamerlid Mommersteeg overleden. De op 6 maart 1917 in 's Hertogenbosch geboren Mommersteeg kwam in 1963 voor de KVP in de Tweede Kamer. In 1973 werd hij staatssecretaris van defensie in het kabinet-Den Uyl. Een jaar later trad hij om gezondheidsredenen af. In 1976 keerde hij te rug in de Kamer, nu voor het CDA. Daarna is hij nogmaals lid geweest van het Europees parlement. Vorig jaar kwam Mom mersteeg in opspraak. In een artikel in het weekblad Elsevier werd hij ervan beschuldigd voor en tijdens de Tweede Wereld oorlog lid te zijn geweest van de fascistische organisatie Natio naal Front, die tot 1940 bekend stond als Zwart Front. Mommer steeg erkende dat. „Het Front sprak mij aan omdat het zich overduidelijk keerde tegen de NSB. Ik heb bedankt toen het op riep tot het vormen van een Nederlands legioen voor het Oost front." hHHM Lichtschip Texel strandt door storm Het lichtschip Texel is vanmorgen op een strekdam voor het Noordhollandse Petten gedreven, nadat het gisteren los sloeg van zijn ankers door de storm. Het is onbekend hoeveel brand stof voor de apparatuur het schip aan boord heeft. Door het dei nen op.de strekdaip kan het schip averij oplopen waardoor de brandstof kan ontsnappen. •foto anp corout DEN HAAG ANP CDA en PvdA willen een scher per milieubeleid als blijkt dat de voorgenomen maatregelen on voldoende effect sorteren. Dat zeggen CDA-kamerlid Esselink en zijn PvdA-collega Van der Vaart in reactie op het uitgelek te rapport van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne (RIVM). Daaruit komt naar voren dat het Nationaal Milieuplan Plus volstrekt onvoldoende is. CDA en PvdA denken aan meer be sparing op energiegebruik en grotere investeringen in openbaar vervoer. Verder vin den ze dat verkleining van de veestapel serieus moet worden overwogen. De partijen verschillen van mening over de vraag waar eventuele grotere investeringen uit het openbaar vervoer moet worden bekostigd. Esselink meent dat dat niet ten koste mag gaan van de staatskas. Voor de PvdA zijn duurdere kaartjes vooralsnog niet be spreekbaar. Zie ook pagina 4 De Sociale Verzekeringsbank verzoekt iedereen die kinderbijslag wil aanvragen voor het 4e kwartaal van 1991, dit zo spoedig mogelijk te doen via het gebruikelijke aanvraagformulier. Ook als u de kinderbijslag voor eerdere kwartalen nog niet hebt aangevraagd is het belangrijk dat u dit zo snel mogelijk doet. In verband met een administratieve wijziging in de uitvoering van de kinderbijslag wil de SVB graag op korte termijn alle aanvragen over 1991 binnen hebben. Om te voorkomen dat er vertraging optreedt in de afhandeling van uw aanvraag wordt u verzocht de aanvraagformulieren zo spoedig mogelijk in te vullen en op te sturen naar uw districtskantoor. 'Gebrek aan perspectief fnuikend' Het aantal zieke en arbeidsongeschikte ambtenaren groeit sneller dan in het bedrijfsleven. Als er niets veran dert, zal de groei in 2000 nog eens verdubbelen. Ambte naren raken vooral arbeidsongeschikt door het gebrek aan perspectief. Ze lopen vast in hun werk, maar kunnen geen kant op. Er zijn meer banen nodig met een salaris dat „aanzienlijk hoger ligt dan een uitkering" om het aantal arbeidsongeschikte ambtenaren terug te dringen. DEN HAAG ANP Dat staat in het rapport 'Ar beidsongeschiktheid onder Zekersheidswet ambtenaren: feiten, analyses, maatregelen' dat gisteren aan minister Dales van binnenland se zaken is aangeboden. Vol gens de onderzoekers steeg het aantal arbeidsongeschikten bij de overheid vorig jaar met 2,1 procent tegen 1,7 procent in het bedrijfsleven. Sinds 1980 is het aantal verdubbeld. De stijging komt vooral voor rekening van het onderwijs en de gezond heidszorg. De arbeidsonge schiktheid kostte de Staat in 1989 naar schatting 7,6 miljard gulden, vijftien procent van de totale loonsom bij de overheid. Het hoge aantal arbeidsonge schikte ambtenaren is niet al leen te wijten aan de arbeids markt, maar ook aan de huidige regelingen rond ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid, zo stellen de onderzoekers. Zij pleiten voor een systeem waar bij iedereen recht krijgt op een uitkering die een „redelijk be staansminimum" garandeert. De speciale status van de amb tenaar zal daardoor verdwijnen. Een andere conclusie is dat de arbeidsongeschiktheidswet ten op den duur niet te handha ven zijn. „Overwogen moet worden een Algemene Sociale die uitkering, on- ijk van de reden waar om inkomsten ontbreken", al dus de onderzoekers. Die slui ten daarmee redelijk aan bij de huidige kabinetsplannen. Minister Dales zei de opmer kingen over het carriereper spectief „statisch en eenzijdig" te vinden. Ook het standpunt dat reïntegratie van arbeidson geschikten nauwelijks uitvoer baar is, onderschrijft ze niet. Als voorbeeld noemt ze het pen sioenfonds ABP, dat binnenkort een project begint waarbij volle dig afgekeurde ambtenaren be geleid worden bij het zoeken naar een andere baan. In een eerste reactie consta teert de ambtenarencentrale CMHF „falend beleid van de ministers van binnenlandse za ken". „Vast staat dat het over heidspersoneel de laatste jaren aan één stuk door geconfron teerd wordt met afslankingen, reorganisaties en sterk bij de martksector achterblijvende ar beidsvoorwaarden, zeker voor het middelbaar en hoger perso neel". ROOFOVERVALLEN MET GEWELD overval object In Nederland 1980 f~1 1990 wmt 119 J, beroepsmatig geldvervoer 112 I la» particuliero&tdtrarsporrI I aan bedniven woning Ui 4 straatroof Internationale vergelijking 1 Canada 1 opde5 2 Verengde Stalen 1 op de 7 3 Spanje 1 op de 10 4 Ha he 1 op de 15 5 Denemarken 1 op de 20 6 Nederland 1 op de 21 7 Ierland 1 op de 21 8 Frankrijk 1 op de 24 9 Zvwden 1opde 31 10 Groot Brittanniè 1 op de 33 11 Portugal 1 op de 44 12 Oostenrijk 1 op de 54 13 Duitsland 1 op de 59 14 Beigiö 1 op de 68 15 Finland 1 op de 70 16 Zwitserland 1 op de 97 17 Noorwegen 1 op de 100 18 Luxemburg geen Nederland dreigt voor het be drijfsleven een zeer onveilig land te worden. Het aantal roofovervallen waarbij geweld wordt gebruikt, blijft onrust barend groeien. De laatste tien jaar is het aantal roofoverval len verdubbeld, bij bank- en postkantoren verdrievoudigd. De huidige aanpak door politie en justitie schiet tekort. Dit schrijven acht grote Ne derlandse ondernemers- en branche-organisaties in een 'Urgentienola Roofovervallen', die zij gisteren aan het kabinet en het parlement hebben aan geboden. Het is voor het eerst dat het Nederlandse bedrijfsle ven op deze manier een beroep op de overheid doet. De orga nisatie vertegenwoordigt 151.500 bedrijven en vestigin gen. Vorig jaar vonden in Neder land 1760 roofovervallen plaats. Zevenduizend personen raakten hierbij als slachtoffer betrokken, onder wie negen doden en 127 gewonden. De roofovervallen richten zich vooral op bank- en postkanto ren, benzinestations, winkels, juweliers, horecagelegenheden en particulieren. Het 'Bedrijvenplatform te gen Roofovervallen' wijst er op dat Nederland daardoor een van de meest onveilige landen van Europa dreigt te worden. Een op de twintig banken en een op elke vijftig pompen wordt elk jaar overvallen. De ondernemers zeggen jaarlijks vele honderden mil joenen guldens in beveiliging te investeren. Door de groeien de criminaliteit sorteren de maatregelen echter weinig ef fect. Zij wijzen op de succes volle aanpak in Amsterdam, waar door de inzet van roofbij- standsteams het aantal over vallen met veertig procent is teruggebracht. Landelijke toe passing van de Amsterdamse aanpak zou circa 75 miljoen per jaar kosten en het aantal roofovervallen kunnen halve ren, aldus het Bedrijvenplat- form. 'Geen voordeel van de twijfel voor patiënt' DEN HAAG» ANP Het regime in tbs-instellingen, vooral voor proefverloven, moet strenger worden. Sinds in 1986 de normen zijn verzwaard, is de sa menstelling van de groep TBS'ers sterk ver anderd. Ruim 90 procent van tbs'ers zit in de inrichting na een geweldsdelict. Bij 34 procent is sprake van een seksueel misdrijf, een kwart vin hen is verslaafd aan alcohol of drugs en een kwart bestaat uit psychotici. Daarom is een 'nieuw evenwicht' nodig tussen de beveiliging van de maatschappij en de rechtspositie van de terbeschikking- gestelde. Dat zegt staatssecretaris Kosto van justitie in zijn gisteren gepubliceerde nota Tbs, een bijzondere maatregel' Volgens de be windsman eist de samenleving terecht dat van tbs, die in plaats van of in combinatie met celstraf wordt opgelegd, dezelfde 'be veiliging' uitgaat als van celstraf Bij vrijla ting of proefverloven mag daarom de tbs'er niet meer het voordeel van de twijfel krij gen. Hij wil één wettelijk vastgelegde verlof regeling voor alle tbs-instellingen. Daarnaast is door de zwaardere delict achtergronden de behandelingsduur toege nomen en is de behoefte aan intensieve zorg gegroeid. Ook blijkt bijna de helft van de terbeschikkingsgestelden bij proefverlof of na het beëindigen van de maatregel aan gewezen te zijn op psychiatrische zieken huizen en beschermde woonvormen. Om de druk te verlichten stelt Kosto een extra, bij voorkeur particuliere tbs-inrich ting voor. Om de kwaliteit van de verten gingsadviezen te vergroten wil Kosto de voorlichting aan de rechters verbeteren. Het laatste decennium is het volgens Kosto te vaak voorgekomen dat een rechter de tbs niet verlengde tegen het advies van de be handelende inrichting in. Kosto wil ook de verdachte van een zwaar misdrijf kunnen verplichten aan een psy chiatrisch onderzoek mee te werken. Nu kan deze dat weigeren, zodat de rechter al leen over een observatieonderzoek be schikt. Hij moet echter twee rapporten van gedragsdeskundigen beschikken wil hij de tbs mogen opleggen. Zie ook pagina 4 Emotionele taferelen gisteren in de rechtszaal nadat de Hoge Raad het cassatieverzoek afwees v mee diens celstraf van zes jaar definitief werd. De voormalige psychiater-di recteur van de Heldringstichtin gen in Zetten moet definitief zes jaar de gevangenis in. Gisteren wees de Hoge Raad het cassa tieverzoek van de psychiater af, waarmee de straf van het ge rechtshof in Arnhem werd be vestigd. Het hof veroordeelde hem tot zes jaar cel met ontzet ting uit zijn beroep voor 11 jaar wegens het plegen van ontucht, aanranding van de eerbaarheid en verkrachting. Raadsman Spong had een groot aantal bezwaren tegen het vonnis van het hof geformu leerd, waarbij hij met name wees op de onbetrouwbaar heid' van de getuigen (Zetten is een inrichting voor moeilijk op voed bare meisjes) én de proce dure die bij een aantal getui genverhoren is gevolgd. Som mige slachtoffers werden slechts beperkt verhoord omdat de herinneringen te veel emo ties los maakten. De Hoge Raad wees die bezwaren af. Het Landelijk Steunpunt Zet ten sprak van een „goede afloop van het grootste kinderbescher mingsschandaal van deze eeuw" Daarnaast wijzen de slachtoffers er op dat behalve de psychiater ook de namen van bestuurs-, directie en perso neelsleden van de Heldring stichting, kinderrechters, voog den en voogdessen en leden van inspectie van justitie en WVC op het vonnis hadden moeten staan. DEN HAAG GPD-ANP Oud-PvdA-voorzitter Van der Louw heeft in een open brief vergeefs aan partijleider Wim Kok gevraagd uit te spreken dat er geen sprake is geweest van een 'couppoging' van hem en drie medestanders. Kok wil de niet verder gaan dan de uit lating dat hij „een en ander maal in gesprekken en publie kelijk" heeft gezegd dat ieder een welkom is om mee te pra ten over de toekomst van de partij, ook Van der Louw. Vorige week werd bekend dat een groepje onder leiding van Van der Louw een voorstel heeft gedaan voor een discus sie over de sociale zekerheid en de interne partijstructuur door een speciale commissie onder leiding van Van der Louw. Dit werd door velen uit gelegd als een coup tegen Wim Kok. 'Bende van vier' uit felle kritiek op handelen partij en Kok DEN HAAG»GPD Met de PvdA is het treurig gesteld. Zo begint het stuk waarmee de 'bende van viert (Van der Louw, Bomhoff, Kom brink en De Hond) de discussie in de PvdA op gang wilde brengen. Van der Louw heeft het stuk gisteren openbaar gemaakt, samen met een woedende open brief aan Wim Kok. De oud-parijvoorzitter, de hoogleraar economie, de topambtenaar en de marktonderzoeker concluderen dat de partij niet in staat is op de normale wijze vernieuwing tot stand te brengen. Daar om willen zij op een 'ongebruikelijke, maar wel effectieve manier de vernieu wing snel en succesvol effectueren'. „Wij willen een PvdA die kiest voor een doel treffende en slagvaardige overheid. Dat kan en lukt als we durven te kiezen voor inhoud eft voor bestuurlijke vernieu wing, die op alle fronten doorgaat" Van der Louw pleit voor heldere keu zen, die de PvdA tot nu toe uit de weg is gegaan. „Het klakkeloos aanvaarden van individualisering, die niet het evenwicht zoekt met rechten van anderen, wijzen wij af. De mens wordt pas mens in rela tie met anderen. Die keuze heeft een praktische betekenis. Het is een voor keur voor een solidair systeem van socia le zekerheid en belastingheffing boven individualisering, waarbij de samenle ving niet meer is dan een optelsom van losse atomen". „Wij zijn voorstanders van loyale rege ringsdeelname. Ook als dat betekent dal er verantwoordelijkheid moet worden genomen voor ingrijpende bezuinigin gen. Actief meedenken van de partij en de fractie over bezuiningsmogelijkheden waar vroeger een taboe op rustte, is on vermijdelijk. baarbij is het wel noodza kelijk dat er gehandeld wordt vanuit een integrale visie van de PvdA op de samen leving van de toekomst" „De PvdA staat vooi de taak door te gaan met de hervorming van de samen leving, maar stuit daarbij op onderdelen die ze zelf mee heeft opgebouwd en waarbij de belangen mede in eigen kring te vinden zijn. Het negeren van dat di lemma heeft geleid tot het hanteren van bezweringsformules waardoor de crisis alleen maar is versterkt' De kritiek op de PvdA is niet mals. .De beleidsvorming deugt niet een samen hangend toekomstdenken ontbreekt, de communicatie me» de kiezers is slecht, de presentatie gaai zwaar gebukt onder tegenstrijdigheden en hei politieke management laat Ook Wim Kok krijgl ervan langs. „Toen Wim Kok als partijleider aantrad heeft hij gezegd dat de luiken open moesten. Nagelaten is aan te geven wie er op welke manier naar binnen kon ko men en hoe de PvdA zelf van haar navel staarderige. naai binnen gekeerde hou ding zou Kunnen afkomen" Om te voorkomen dat de PvdA verder in hel moeras zou zakken, heeft Van der Louw zijn 'ongebruikelijke' voorstel ge daan Daarbij zou een commissie onder zijn leiding twee voorstellen moeten ma ken. Eén over de inhoudelijke vemieu wing van de partij en één over de organi satorische vernieuwing. Deze stukken zouden via een referendum aan de PvdA-leden moeten worden voorgelegd. Partijbestuur en partijcongres zouden zich van te voren aan de uitslag daarvan moeten binden luist daarover hebben Kok en het par tijbestuur zich opgewonden. Daarmee zouden de democratisch gekozen partij- organen buiten spel worden gezet en zou de commissie-Van der lx>uw in feite de dienst gaan uitmaken. Kok heeft daarom het voorstel van Van der Louw afgewezen en duidelijk gemaakt dat hij alleen de leiding heeft in de wingsdiscussie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3