Feiten Duitse eenheid is nog ver weg Frey verdient miljoenen met nazi-propaganda Oppassen met het eten De Muur is afgebroken en de brokstukken zijn aan toeristen verkocht, maar de geeste lijke muur tussen Oost- en Westduitsers staat een jaar na de eenwording op 3 oktober 1990 nog stevig overeind. Het diep verlangde samenwonen verloopt niet zo soepel als sommige politici in hun drang naar hereniging voorstelden en leidt tot grote spannin gen. Bondskanselier Helmut Kohl gaf eerder deze week toe dat het voornaamste pro bleem van de eenwording de psychologische verschillen en het onderscheid in mentali teit is. De viering van de Dag van de Eenheid, morgen, wordt een bescheiden feestje, niet eens in de 'nieuwe' hoofdstad Berlijn, maar in Hamburg waar het presidentschap van de Bondsraad op dit moment is gevestigd. De Duitse regering kent de gevoeligheden van het buitenland en wil niet provoceren met een uitbundig vertoon van nationalisme op een historisch gezien gevoelige plek. Er is een officiële ceremonie gepland in de Hamburgse beurs en er zijn wat straatfeesten georganiseerd. Désondanks hebben de hervormde communisten aangekondigd alle fes tiviteiten rond „de annexatie van oost door west" te boycotten. „We protesteren tegen de werkeloosheid, de sociale desintegratie, de culturele ontwikkelingen, de haat tegen buitenlanders, het neo-fascisme en de geschiedsvervalsing", zo schrijven ze in een ad vertentiecampagne. 'Duitsland enig vaderland' morgen is het een jaar geleden dat Oost- en West- Duitsland werden herenigd. foto dpa 'Als je je geen kolonié kunt permitteren, moet je er geen een kopen miljoen Oostduitsers zouden hun heil in het Westen willen zoeken. Daar staan hooguit 250.000 Wessies' tegenover. En dat zijn noitoire dwarsliggers die worden overgeplaatst, jon geren die uit carrière-oogpunt gaan of gepensioneerden die in de opbouw van de ex-DDR een nieuwe uitdaging zien. Maar dat is niet genoeg. De vijf nieuwe deelstaten met miljoenen soci aal-zwakkeren, dreigen het speelterrein voor rechts-extre- misten te worden. De ouderen, die in de ww zijn beland, weten geen raad meer en de jeugd raakt volslagen op drift door het wegvallen van de oude structu- De 'vijanden' van vroeger, de SED, de stasi en de vopo's, zijn van de ene dag op de andere verdwenen en wie nu verant woordelijk moet worden gesteld voor de huidige eigen ellende is veel jongeren onduidelijk. Dus zoeken ze als compensatie de nog zwakkeren en dat zijn nu eenmaal 'randgroepen' als bui tenlanders en homoseksuelen. Rovend In Hoyerswerda en tientallen andere steden en dorpen trekt de losgeslagen jeugd scheldend, rovend en brandstichtend rond. De jacht op buitenlanders is ge opend. Maar uit het feit dat de 'professionele' neo-nazi's uit het Westen van Duitsland er niet in slagen deze jongeren te organiseren, leiden deskundi gen af dat zij niet ideologisch gemotiveerd zijn. De Oostber- lijnse sociaal-werker Michael Heinisch: „Deze jongeren voe len zich de echte loosers van de eenwording. Zo lang hen geen toekomstperspectief wordt ge boden, blijft het probleem be staan". De politici spreken schande van de vreemdelingenhaat, kondi gen een hard politie-optreden aan, maar verzuimen het kwaad werkelijk bij de wortel aan te pakken. De leiders van de grote politieke partijen schijnen zich in dat verre, rustige Bonn aan de Rijn, blijkbaar nog steeds geen beeld te kunnen vormen van dë sociale tijdbom die in het Oosten tikt. Daar en in Ber lijn is steeds vaker te horen: „Dit kan niet goed gaan". Datzelfde doffe gevoel niet op gewassen te zijn tegen de revo lutionaire veranderingen in Duitsland en Europa, begint in toenemende mate de politieke literatuur te beheersen. Kriti sche voordenkers schetsen een zeer somber toekomstbeeld. Het ontbreekt naar hun overtui ging aan doortastende politici, die voor hun taak zijn berekend. En, wat ze nog erger vinden, de Duitsers vormen niet éép natie en willen dat blijkbaar niet wor den ook. Daardoor, zo is hun conclusie, zou de hele eenwor ding wel eens op een geweldig fiasco kunnen uitdraaien. Irritatie De historicus Amulf Baring maakt zich in zijn recent ver schenen boek „Duitsland, wat nu?", grote zorgen voor het ge val de Oostduitsers een „per manente bron van irritade" blij ken te zijn. „Steeds is gesteld dat die 16 miljoen uit het Oos ten het schip met 80 miljoen mensen niet zouden kunnen la ten kapseizen. Maar misschien kan dat toch". Voor Baring is de ex-DDR een „koploos" land, omdat de mid delmatige communistische heersers hebben geprobeerd al les en iedereen te reduceren tot „hersenloze radertjes in de gro te machine". Daarom, zo be toogt hij, zijn alle academici uit de ex-DDR volstrekt onbruik baar. Alleen een massale migra tie van Wëstduitsers naar het Oosten zou dit probleem kun nen oplossen. Baring is echter realist genoeg om in te zien dat bijna niemand vrijwillig deze taak op zich neemt. De historicus heeft nog meer onheilsboodschappen. „Bestaat niet het gevaar dat de vele pro blemen zullen leiden tot een idealisering van de oude DDR? Zal de huidige houding van zichzelf vernederen en wegcijfe ren niet om kunnen slaan in trots Oostduits zelfbewust- éép natie zijn? De hele eenwording zou r niet wor- wel eens kunnen mislukken Oplossing Van de huidige politieke elite verwacht hij geen oplossing voor de binnen- en buitenland se problemen waarmee het her enigde Duitsland te kampen heeft. Na de oorlog hebben de politici volgens hem alleen maar de conclusie getrokken steeds het tegendeel te doen van wat Adolf Hitler deed. „We waren na de oorlog graag politieke dwergen en willen dat eigenlijk ook blijven. Maar dat verstoppertje spelen kunnen we ons op de lange duur niet per mitteren. Laten we eerlijk zijn, de Golfoorlog was een uur van de waarheid. Toen bleek echter dat veel Duitsets verwend, laf en te lui om te denken zijn ge worden. Bij ons wordt rechts geleefd en links gedacht". Volgens de historicus ontwik kelt zich een nieuwe Duitse „grootheidswaan", omdat de Duitsers menen na hun ervarin gen met het nationaal-socialis,- me gevoeliger en uitgebalan- ceerder te kunnen reageren op crisis-situaties. „Het is een nieuwe vorm van de oude visie „aan het Duitse wezen, moet de wereld genezen", aldus Baring. Hij verlangt voor de toekomst meer nuchterheid, moed en re alisme. „Wat we nodig hebben is een politieke leiding die ons volk niet alleen de waarheid zegt, maar ook de weg in de toekomst wijst. We hebben een kanselier van het formaat Chur chill nodig. Of Helmut Kohl dat redt? Ik hoop het van harte, want wie hebben we anders? Soms die aardige, jeugdig uit ziende pijproker (SPD-voorzit- ter Engholnwed)?" Churchill Hij is ervan overtuigd dat het Duitse volk een jaar geleden rijp was voor een „bloed- zweet-en- tranen-rede a la Churchill". Maar de regerende politici dachten niet alleen het hele eenwordingsproces uit de post- zegelkas te kunnen betalen, maar onderschatten ook de gi gantische geestelijke kloof die in de 45 jaar deling is ontstaan tussen Oost- en Westduitsers. Wolf Biermann voorspelde an derhalf jaar geleden al grote problemen bij dit „overhaast gesloten huwelijk tussen de in welstand levende brave Hendrik met zijn ellendig afgeranselde nichtje uit het armenhuis". Een Westberlijnse zakenman verwoordde het anders, maar niet minder treffend: „Als je je geen kolonie kunt permitteren, moet je èr geen een kopen". Met het hijsen van de zwart-rood-gouden vlag voor de Berlijnse Rijksdag en met veel tranen, champagne en be wogen toespraken, werden de Duitsers op 3 oktober 1990 weer één volk. De „ruwvoer-verterende-grootvee-een- heid" heet sindsdien weer ordinair „koe" en de Jahre- sendfigurgewoon „kerstengel". „Ossies" en Wessies" zouden niet meer bestaan, de Duitsers waren weer één. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Een jaar later moeten zelfs de grootste optimisten toegeven dat het afbreken van de barriè res in de hoofden van de men sen veel langer duurt dan het neerhalen van de dodelijke Muur. De eens uit de DDR ge gooide cabaretier Wolf Bier mann zong anderhalfjaar gele den al „Twee halve zwijnen al leen maken nog geen heel va derland". Ook kanselier Helmut Kohl moest aan de vooravond van de derde oktober erkennen dat „het nog jaren zal duren voordat de gevolgen van het so cialistisch wanbeleid zijn opge ruimd. Zware tegenslagen zijn te verwachten". Ondanks het feit dat de rijke Westduitsers hun arme broe ders en zusters dit jaar met ruim tien mille per hoofd van de bevolking subsidiëren, groeit de onvrede. De werkloosheid in het Oosten stijgt dramatisch, de eens zo geprezen DDR-indu- strie is totaal verrot. Birgit Breu- el, de presidente van de Treu- hand, die 10.000 vroegere „volks-eigen bedrijven" moet saneren en privatiseren: „In fei te hebben we alleen maar een industrieel museum aan te bie den". Uiteraard verschijnen er opinie-onderzoeken waaruit blijkt dat de Oostduitsers er ma terieel stukken beter aan toe zijn dan voor de val van de Muur, maar de geestelijke toe stand van het volk is niet in cij fers te vatten. Op drift In het Westen groeit intussen het aantal mensen dat de Muur eigenlijk wel terug wil hebben, „maar dan drie keer zo hoog". En in het Oosten wordt in toe nemende mate vol nostalgie te rug gekeken naar „die goede, oude DDR, die toch eigenlijk zo slecht nog niet was". Woede en verbittering niet alleen over het uitblijven van de beloofde snelle welvaart, maar ook over de mil joenen Westduitsers die hun eens onteigende of gedwongen verkochte onroerend goed terug willen hebben. Er liggen meer dan 1,2 miljoen claims bij de autoriteiten en sommige West duitsers eisen niet alleen hun huis terug, maar gelijk de appel- oogst van dit jaar. Een Oostber- lijnse gedupeerde: „Eens is bij ons de maat vol. Dan gaan Duitsers uit Oost en West elkaar te lijf, want dit kan niet goed gaan". Zorgen ook over het leegbloed en van de ex-DDR. Ruim twee Uitzinnige vreugde bij de Duitse hereniging op 3 oktober 1990. Sindsdien is de stemming behoorlijk omgeslagen. archieffoto Woensdag 2 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJ AAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR EN MENINGEN Voorzitter rechts-extremistische DVU verpakt racisme juridisch goed BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Stralend en eigenlijk heel gematigd pre senteerde Gerhard Frey zich zondag voor de camera's. De voorzitter van de rechts-extremistische Duitse Volksunie (DVU) en grote winnaar bij de verkiezin gen in de deelstaat Bremen werd alleen fel toen journalisten hem ervan beschul digden een hetze tegen buitenlanders te voeren. Hoe kwamen ze erbij? Hij, Frey, was er vóór dat elke politiek vervolgde een veilig tehuis in Duitsland zou kun nen vinden. Alleen die schijnasielzoekers, tegen hen moeten we wat doen, was zijn bood schap. Nee, van geweld wil hij niets we ten, „mijn eigen zoon werd hier in Bremen door Turken in elkaar geslagen toen hij verkiezingspamfletten wilde aanplakken". Gerhard Frey een liberaal? Hij omschrijft zichzelf graag als „de poli tiek meest vervolgde burger in dit land". Sluwe vos De 57-jarige advocaat uit München is een sluwe vos. Hij verpakt zijn racisti sche boodschappen al vele jaren juri disch zo goed, dat elke klacht kapsloos is. Frey, volgens kenners goed voor min stens tien miljoen mark, is onder meer eigenaar van de rechts-extremistische bladen Deutsche Nationalen Zeiting, Deutsche Wochenzeitungen Deutsche Auzeiger. Verder voorziet hij zijn radicale publiek al tientallen jaren van schan daalbrochures en alle mogelijke prullaria uit de nazi-tijd. Het levert hem miljoe nen op. Daarnaast bezit hij veel onroe rend goed in München en Berlijn. Bij alle mogelijk rechtse clubjes probeer de hij zich in te kopen. Ze wilden zijn geld wel, maar zijn ideeën niet. Een be stuurslid van de enkele jaren geleden verboden neo-nazistische FAP: „Frey? Een kletsende draaikont, die zwelgt in zijn eigen sentimentaliteit. Een weet-je- nog-wel-politicus, die goedgelovige ou de dwazen het geld uit de zak klopt". Omdat Frey toch politieke invloed wilde uitoefenen richtte hij in de nadagen van de neo-nazipartij NDP zijn eigen Duitse Volksunie, DVU, op. Zo probeerde hij niet alleen een nieuwe markt voor zijn schandaalbladen en ideeën te vinden, maar ook de rechts-radicalen een legaal onderdak te verschaffen. De bundeling van alle rechtse krachten liep opnieuw op een fiasco uit. En dat niet in de laatste plaats doordat er in München Concurrent Te vuur en te zwaard en ten koste van vele miljoenen bestreed Frey de nieuwe concurrent. Vier jaar geleden, ook in Bremen, beleefde hij zijn eerste kleine succes: de DVU kwam met een zetel in het parlement. Daarna had de demago gisch veel meer getalenteerde Schönhu- ber de wind mee, tot ook zijn partij ru ziënd uit elkaar klapte. Afgelopen zondag beleefde Frey zijn grootste triomf. Doordat hij heel sluw had ingespeeld op de anti-asielzoekers- stemimg die op dit moment in Duitsland heerst, haalde zijn partij 6,5 procent vein de stemmen. In het deze zomer uitge brachte jaarverslag van de Duitse BVD werd al gewaarschuwd voor de DVU. „In het middelpunt van de agitatie staat een verbale radicale anti-buitenlanderscam pagne, vooral gericht tegen asielzoekers, zigeuners en joden". Frey schilderde de voorstanders van to lerantie af als „vijanden van het Duitse levensbelang"Verkiezi ngsbijeen kom sten organiseerde de DVU nauwelijks, de kandidaten kent niemand, maar des te effectiever waren de geraffineerde fol ders die bij de mensen in de brievenbus lijkheden van de persvrijl extreme uit. De koppen in zijn brochures en bladen zijn al vele jaren hetzelfde en staan bijna altijd tussen aanhalingste kens. Leugen Een paar voorbeelden: „De anti-Duitse leugen over de concentratiekampen" en „Hoe Hitler in de oorlog werd gedreven- "of „Geen jodenvergassing in kz's". De tactiek is duidelijk: in de kop wordt op schandalig provocerende wijze iets be weerd, waarna dat in de tekst sterk wordt gerelativeerd of zelfs ontkend. Ook in Bremen had hij succes met deze methode. De Duitse BVD voegt daar wel aan toe dat het heel wat makkelijker is met zo'n gerichte propaganda-strategie in een enkele stad succes te hebben dan bijvoorbeeld in een grotere deelstaat. Een feit is dat de DVU (met ongeveer 22.000 leden een van de sterkste rechts- extremistische partijen), elders nog nooit boven de een procent is gekomen. COMMENTAAR Arme Hans van den Broek. On geëvenaard is de zeperd die de Nederlandse diplomatie kreeg van de andere lidstaten van de Europese Gemeenschap. De Haagse voorstellen voor een Eu ropese Politieke Unie (EPU) zijn in Brussel geslacht op een nog nooit vertoonde manier. Als kopman van de vaderlandse di plomatie moet Van den Broek van die dreun de last dragen. Op deze plek is met regelmaat kritisch over de Nederlandse minister van buitenlandse za ken geschreven. Maar Van den Broek is hier on langs ook geprezen vanwege de inhoud van een deel van de Haagse voorstellen voor een Eu ropese Politieke Unie. Te den ken valt daarbij aan het voorne men om het Europees Parle ment echte invloed te geven, met als gevolg dat de kiezer ein delijk eens voor een standpunt in Europees verband zou kun nen kiezen. En juist vanwege de inhoud van dit en andere voor stellen leidden zijn EG-collega's Van den Broek rechtstreeks naar de slachtbank. Maar nog afgezien van de in houd van de zaak, was uiteraard de timing volkomen verkeerd. Den Haag had de voorstellen eerder moeten lanceren, bij voorkeur in juli, toen Nederland net EG-voorzitter was en nog genoeg fijd had voor onderhan delingen over compromissen op onderdelen. De conclusie dringt zich op dat onhandigheid de Nederlandse diplomatie ernstig parten heeft gespeeld. Anders was het in Brussel immers nooit zo'n ijzingwekkend fiasco geworden. En dus doet het aloude adagi um weer opgeld: het gaat er niet om of je gelijk hebt, maar of je gelijk krijgt. Op dat punt kan de Nederlandse diplomatie nog veel leren. Al met al i6 het echfer wel ge past vast te stellen dat staatsse cretaris (en ex-Europarlement voorzitter) Dankert de nu ge sneuvelde EPU-plannen groten deels uitbroedde en dat premier Lubbers ze na de eerste tegen wind krachtig verdedigde. Van den Broek is dus niet de enige Haagse bewindsman die na het Brusselse debacle in zijn hemd staat. Na de ellende rond de EG-be- middeling in Joegoslavië en na de treurnis rond de Europese Politieke Unie kan Nederland als EG-voorzitter eigenlijk nog maar één ding doen: een soepe le Europese top in Maastricht organiseren zonder nog meer bokkesprongen te maken, en zorgen dat ditmaal geen massa le buikloop ontstaat als gevolg van bedorven voedsel. Bij dat alles mag premier Lub bers slechts hopen dat hij door het Nederlandse gestoethaspel persoonlijk niet dermate is be zwadderd dat alleen dat al zijn kans op het voorzitterschap van de Europese Commissie ver knoeit.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2