Leidsch Dagblad Wilde staking in haven Rotterdam Baalber#!! Dubrovnik omsingeld door leger Nachtelijke storm zorgt voor de nodige overlast De Nieuwe Modernen Bedrijven weigeren verhoor Coupé-zaak Mishandeling met honkbalknuppel Woensdag 2 oktober 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39663 Losse nummers 1,45 FEITEN EN MENINGEN Duitse eenheid is nog ver weg BELGRADO-UUBLJANA AP-DPA Het Joegoslavische leger is weer in de aanval gegaan in Kroatië. Het bestand dat tien dagen ge leden door het federale leger en Kroatië werd ondertekend lijkt met het nieuwe offensief defini tief verleden tijd. Dubrovnik is sinds vanmorgen volledig om singeld door troepen van het Joegoslavische leger. Volgens de Kroatische radio zijn Dubrovnik, waarvan de his torische kem onder bescher ming staat van Unesco, de cul turele organisatie van de Vere nigde Naties, en naaste omge ving nu geïsoleerd van de rest van Kroatië. De Joegoslavische marine blok keert de haven, terwijl federale troepen alle uitvalswegen van de stad controleren. De elektri- citeits- en drinkwatervoorzie ning zijn afgesneden. Gisteren en vanmorgen zijn grootscheepse tankaanvallen uitgevoerd op de Oostkroati- sche steden Vinkovci en Vuko- var, terwijl de Dubrovnik en Zadar door de luchtmacht en de marine werden bestookt. „De tijd van praten is voorbij", aldus het leger in een verklaring. Het federale leger waar schuwde Kroatië gisteren dat een vergeldingsaanval zou vol gen als de legerkazernes in de afvallige republiek onder vuur zouden blijven liggen van Kroatische milities. Lord Carrington, voorzitter van de door de Europese Ge meenschap geleide vredescon ferentie over Joegoslavië, zei dat vrijdag in Den Haag nog wordt vergaderd, ondanks de be standsschendingen. Kroatië heeft weiig vertrouwen in de onderhandelingen. Mon tenegro heeft vanochtend overi gens de mobilisatie afgekon digd. LEIDEN Gemeenten wil len af van bouw vuilverbrander Oegstgeestenaar ontdekt brieven Louis Couperus Quick Boys overrompelt Lugdunum Nog geen abonnee? nri 071 -161400 DEL! 071 - 161353 SERVICE-, Woede over verbod van rechtbank HET WOORD IS AAN Televisie: een lege schotel v van je blijft hopen dat hij n< tijd vol zal zijn. LucLamon VANDAAG In de Rotterdamse haven voeren enige honderden ha venarbeiders sinds vanmorgen wilde acties tegen de wao- en Ziektewetplannen van het kabinet. De Rotter damse rechtbank heeft gisteren stakingen tegen de kabi netsplannen onder leiding van de Vervoersbond FNV verboden, op straffe van een dwangsom van 100.000 gul den per overtreding. Rechtbankpresident Ter Kuile verbood tijdens het kort geding dat de havenwerkgeversvere niging SVZ tegen de bond had aangespannen alle LEIDEN - In regen en wind is de rond molen De Valk de 3 Oktober-kermis opge bouwd. Maar bezoekers van het lunapark, dat van middag om 16 uur open ging, kunnen vermoedelijk hun paraplu thuislaten. De weersvoorspeilers van vliegbasis Valkenburg verwachten in deze regio aan het eind van de middag afnemende wind. Daarmee neemt ook de kans op buien af, een goed bericht NIEUWSLIJN Ambtenaar Onderwijs gearresteerd Een ambtenaar van de afdeling bouwzaken van het ministerie van onderwijs in Zoetermeer is gisteren gearresteerd. De man wordt ervan verdacht steekpenningen te hebben aangenomen bij de uitbesteding van bouwopdrachten voor scholen. Een woordvoerder van het departement heeft dit vanmiddag beves tigd. Het ministerie wil geen nadere mededelingen over de zaak doen. Wel is bekend dat de betrokken ambtenaar hangende het onderzoek is geschorst. CDA-Amsterdam tegen wao-plan De CDA-kamerkring Amsterdam is tegen belangrijke onderdelen van de kabinetsplannen voor wao en Ziektewet. De CDA'ers ver werpen elke verlaging van de uitkeringen van huidige wao'ers, tenzij bij herkeuring blijkt dat men weer (gedeeltelijk) arbeidsge schikt is. Pas een jaar later dan het kabinet wil (in juli 1993), mo gen de kortingen op de wao voor 'nieuwe gevallen' ingaan, om op die manier de mogelijkheid te bieden zich als werknemer tij dig individueel of collectief bij te verzekeren. Amsterdam is daarmee de eerste CDA-kamerkring die zich zó kritisch uitlaat over het kabinetsvoorstel. Pöhl naar Robeco-groep Karl-Otto Pöhl, de vroegere president van de Duitse centrale bank, wordt commissaris van de beleggingsmaatschappijen van de Robeco Groep (Robeco, Rolinco, Rorento en Rodamco). Al eerder hadden vanuit Duitsland Richard von Weizsacker en Walter Scheel zitting in de raad van commissarissen van de Ro- rbeco Groep. Pöhl is van 1980 tot 1 juli dit jaar president van de (Bundesbank geweest. Hij bezit diverse eredoctoraten van uni versiteiten in de Verenigde Staten en Europa. KATWUK/OEGSTGEEST De storm van de afgelopen nacht heeft op diverse plaatsen in deze regio bomen geveld. In Katwijk gebeurde dat aan de Narcissenlaan en in Noordwijk op de Jacobus van der Valk straat. In Leiderdorp waaiden bomen om op de Persant Snoepweg bij Alberts Comer en op de Heinsiuslaan. In Katwijk kwam een katamaran die naast een woning op de Sportlaan stónd in de tuin van de eigenaar terecht Op de boulevard waai den terrasstoelen op de rijbaan. In veel gemeenten gingen alarmsystemen ten onrechte af. Van een flat aan de Uiver in Sassenheim raakte de dakrand los. In Oegstgeest reed een blauwe Volkswagen vannacht zonder bestuurder de Lijtweg op. De auto bleek niet op de handrem te zijn gezet en werd door de harde wind voortgebla zen. De politie plaatste "stenen voor de wielen. De bestuurder van de auto, eigendom van een lease-maatschappij, bleek niet te achterhalen. Air Holland werkt aan reddingsplan SCHIPHOL «BILL MEYER Air Holland heeft met ingang van gisteren haar vluchten op geschort. Ze worden bijna alle maal overgenomen door Mar tinair en Transavia. De onder nemingsraad van het bijna fail liete Air Holland werkt nu aan een eigen reddingsplan. Er is met vijf potentiële financiers gesproken, waaronder het Van der Valk-concern en het Rotter damse oliebedrijf Transol. Bij Van der Valk was vanmorgen niemand voor commentaar be reikbaar. Air Holland heeft ten minste een bedrag van dertig miljoen gulden nodig om uit de proble men te komen. Volgens een woordvoerder van de or heeft Van der Valk een gewillig oor, zonder overigens toezeggingen te doen. Gisteren lukte het niet meteen om alle gestrande va kantiegangers op andere vluch ten over te boeken. Sommigen werden naar huis gestuurd of in hotels ondergebracht. Anderen vertrokken later op de dag. Transavia zette een gehuurde DC-10 in om zo'n tweehonderd weken geen vakantiegangers naar dit land gebracht. Op het hoofdkantoor van-de Algemene Vereniging van Ne derlandse Reisorganisatoren (ANVR) in Hoofddorp is giste ren een crisisteam gevormd. Vertegenwoordigers van de Ne derlandse luchtvaartmaat schappijen en de betrokken touroperators slaagden er niet in een noodplan op te stellen. Volgens directeur Hans Bakker van Transavia was er zo veel onenigheid tussen de tourope rators onderling, dat Martinair en Transavia samen om de tafel zijn gaan zitten om de proble men op te lossen. acties in de havens. Ook latere acties vallen onder dit verbod. Ter Kuile vindt dat de werkge vers geen partij zijn in het con flict rond wao en Ziektewet. Bo vendien is volgens hem de Rot terdamse haven de laatste maanden al te vaak het toneel geweest van langdurige stakin- gSgt gen. SVZ-woordvoerder Van der Sluis zei gistermiddag niet bang te zijn voor een massale wilde staking: „In het algemeen res pecteren de mensen in de ha ven de uitspraken van de rech ter. Als er wordt gestaakt, dan zal het denk ik om een kleine groep gaan." Boze werknemers van de overslagbedrijven Unit Centre, Hanno, RTB, Hiwa en de fruit- terminals van Seaport en ECT legden echter meteen na het vernemen van de uitspraak het werk neer en gingen massaal naar huis. De middagploeg van de Delta- terminal van het containerover slagbedrijf ECT op de Maasvlak- te eiste van de directie de toe zegging dat de verslechteringen als gevolg van de kabinetsplan nen ongedaan worden gemaakt in de nieuwe cao. Gisteravond 'Skelet ontdekt van Anastasia' voor de duizenden die vanavond de Taptoe bezoe ken. Al wordt het droger, het blijft fris: vanavond 8 graden. 3 oktober dreigt dit jaar een zwaarbewolkte dag met zuidwesten wind en veel regen te worden. De zon laat zich waarschijnlijk alleen aan het eind van de dag zien. Dan kan het nog 17 graden worden. Anatoom-pathologen uit Jeka- terinboerg in de Oerèl (het voormalige Sverdlovsk) hebben het raadsel rond de jongste dochter van de laatste Russi sche tsaar, Nicolaas II, opgelost. Dat heeft de 'Berliner Kurier am Abend' gisteren gemeld. In het in de zomer ontdekte graf van het laatste tsarengezin werd ook het skelet van een 17- jarig meisje gevonden en „wij zijn er zeker van dat het Anasta sia is", aldus de geoloog AJeks- andr Avdonin tegenover de Moskouse correspondent van de Kurier. Volgens de krant staat nu vast dat Anastasia en het hele gezin van Nicolaas II in de nacht van 17 juni 1918 door een bolsjewis tisch executiecommando 4jn vermoord. ging het om in totaal zes- tot ze venhonderd stakende haven werkers. De acties van vanochtend hebben vooral in het Waalha vengebied geleid tot een ver keerschaos. Vrachtwagens staan vast, omdat het personeel van Unitcentre het werk heeft neer gelegd. Het Rotterdams open baar-vervoerbedrijf RET heeft een aantal buslijnen omgeleid. Enkele busdiensten kunnen niet meet worden uitgevoerd. Enke le wijken zijn onbereikbaar ge worden. De Vervoersbond FNV gaat overigens wel in hoger beroep tegen het stakingsverbod. De FNV-bond verliest intussen het zicht op de wilde acties. De vak bond laat zich zo min mogelijk in de haven zien om mét bij de stakingen betrokken te raken. In een gestencilde nieuwsbrief, die gistermiddag in de haven is verspreid, liet de Vervoersbond FNV weten de stakingsoproep voor vrijdag en zaterdag in te trekken. Wel riep de bond op zaterdag massaal naar de FNV- manifestatie op het Malieveld in Den Haag te komen. Districtsbestuurder C. Van der Knaap van de Vervoersbond CNV vindt de wilde acties be grijpelijk, maar veel te vroeg. De acties leveren de werknemers volgens hem niets op. „Integen deel, het kost ze alleen maar geld, omdat de acties niet door de bonden mogen worden uit geroepen. Bovendien loopt het toch al kwetsbare imago van de Rotterdamse haven een nieuwe deuk op." Onderzoek gijbelt stuit op beperkingen I? MEUBELPROMENADE KATWUK De Alphense containerbedrij- ven W. Verkerk en Jannes Vos weigeren te verschijnen voor de commissie-Engwirda, het spe ciale onderzoekscomité van raadsleden dat de stort van gif in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn onderzoekt. Ook het bedrijf P. Vos, dat in op dracht van de gemeente grond werk op de belt verrichtte, komt niet opdagen. Vooral de firma W. Verkerk is door getuigen herhaaldelijk ge noemd als het bedrijf dat wel zeer gemakkelijk toegang had tot de vuilnisbelt. Zelfs buiten de officiële openingsuren kon den medewerkers van Verkerk bij ambtenaren de sleutel van het toegangshek ophalen. Het bedrijf heeft vele honderden vrachten met rommel gestort in de Alphense Coupépolder. Als er al een vracht werd gewei gerd omdat die verdacht was, werd dat besluit herroepen door hogere ambtenaren van de ge meente Alphen aan den Rijn. De commissie-Engwirda is daarmee gisteren voor het eerst BANKZAKEN De beste bank van Nederland s bij Jencikova in verfijnd soepel ru leder met heerlijk zittende kuss afgedekt met echt dons. LEIDEN «ROY KLOPPER Öp de Kanaalweg is gisteren een 24-jarige Duitser uit Krefeld ernstig gewond geraakt. Hij werd ge slagen met een honkbalknuppel en opzettelijk aangereden. In het AZL bleek dat hij een hersen schudding heeft. Het slachtoffer zat in een wagen die werd be stuurd door een 21-jarige landgenoot. Op de Ka naalweg wilde hij keren. Dat werd hem belet door een achteropkomende wagen. Hierin zaten twee nog onbekende mannen die hun voertuig dwars op de weg zetten. De passagier van deze auto Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Familieberichten Info RTVShow- Sport Leven en wc VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 13 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later regen Heldere nacht. In de ochtend toe nemende bewolking, in de middag gevolgd door af en toe regen. Middagtemperatuur 17 graden. Matige zuidwesten wind rond kracht 4, langs de kust en het IJs- selmeer toenemend tot krachtig, 6. op haar beperkingen gestuit Naast de drie bedrijven, be dankte overigens ook de gepen sioneerde gemeenteambtenaar Van Eijk, indertijd opzichter op de belt, vriendelijk voor de eer. „Dit zat er vantevoren in", was het commentaar van voor zitter M. Engwirda. Hij toonde zich niet erg teleurgesteld door de eerste afzeggingen. „Het is jammer, maar het zijn niet ab soluut essentiële figuren in deze zaak. Ik denk niet dat het on derzoek erdoor wordt gefrus treerd", zei de voorzitter van de commissie. Enkele commissieleden stap ten wat minder laconiek over de weigering van de getuigen heen dan hun voorzitter. „Het gaat slecht met het onder zoek", zei J. Bosman (Groen Links). En ook vice-voorzitter T. Viezee (RPF/GPV) was teleurge steld over die bedankjes: „Dit toont aan, dat er regels moeten komen voor een gemeentelijke enquêtecommissie. Alleen ambtenaren zijn verplicht om te verschijnen." Zie verder pagina 16 Bonden praten over acties bij V D-winkels De dienstenbonden van FNV en CNV gaan op 14 oktober hun le den bij de warenhuisketen Vroom Dreesmann raadple gen over stakingen en werkon derbrekingen bij de warenhui zen. De V D-directie heeft gis teren andermaal geweigerd te garanderen dat er bij de ko mende reorganisatie geen ge dwongen ontslagen vallen. De dienstenbonden hebben het overleg opgeschort. V D wil in het kader van de reorga nisatie bij de 58 vestigingen 450 van de 1.100 arbeidsplaatsen schrappen in de hogere functie groepen van het winkelperso neel. Het bedrijf was gisteren slechts bereid te beloven dat voor het personeel dat weg moet ander werk zal worden ge zocht. stapte uit en liep met een houten knuppel op de Duitsers af. Bij de vechtpartij die ontstond, kreeg de 24-jarige Duitser een klap met de knuppel op zijn hoofd. Ook de chauffeur werd geraakt. Ver volgens stapte de agressieve bestuurder in zijn auto om de 24-jarige Duitser aan te rijden. Zijn com paan ging er intussen met de wagen van de Duitsers vandoor. De wagen van de daders is kort daarna zwaar beschadigd teruggevonden op de hoek Zoeterwoudsesingel/Tomatenstraat. Het voertuig is eerder dit jaar gestolen in Hoorn. Van de bestuurder, zijn passagier en de Duitse wagen ontbreekt elk spoor. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Je. ik mm aan introdectio akMMMMt M ontvang de krant do Mfoto twee wok on gratia. l betaal ik daarna. I Par maand |f 26.45) via automa- tische betaling* Per kwartaal (f 76.75) via accept- Naam en voorlettert Telefoon (i v m controle bezorging) >r bank/girorekening Leidsch Dagblad twoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 V12141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1