Regio Afvalstoffenheffing stijgt fors Varkenshouder stelt orde op zaken Kindplaatspremies voor Oegstgeester werkgevers TGV kost Zoeterwoude nu al veel tijd en geld Celstraf geëist voor gooien strijkerbom Woensdag 2 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH UGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 LEIDEN NIEUWSLIJN Werkonderbreking verzorgingshuizen VOORSCHOTEN Het personeel van de verzorgingshuizen Huize Adegeest, Huize Foreschate en 't Hofflants Huys in Voor schoten zal vanmiddag vanaf 14.30 uur het werk voor enige tijd neerleggen. De ondernemingsraad van Adegeest heeft in samen werking met de AbvaKabo een informatiebijeenkomst belegd over de wao- en ziektewetplannen van het kabinet. Onderne mingsraadslid G. Lamboo van Adegeest verwachtte gisteren dat enige tientallen werknemers naar de informatiebijeenkomst zouden komen. „Er moeten altijd mensen achterblijven om mi nimale zorg te kunnen aanbieden. Bovendien heb ik gemerkt dat de wao-plannen toch niet zo erg leven bij het personeel." Minder personeel bad Wassenaar WASSENAAR Het Wassenaarse Sterrenbad zal het aantal per- soneelsuren moeten inkrimpen als het geen vervangende activi teiten vindt voor het schoolzwemmen. Het college antwoordt dit op kritische vragen van PvdA en D66. B en W van Wassenaar hebben in de begroting voorgesteld om de zwemlessen voor de hogere groepen van het basisonderwijs te schrappen. Het colle ge vindt twee jaar les voldoende om kinderen de zwemtechniek bij te brengen. Ook vindt ze het de eerste verantwoordelijkheid van de ouders om hun kinderen te leren zwemmen. Die kunnen daarvoor terecht bij de plaatselijke zwemvereniging WZK, de Wassenaarse Reddingsbrigade en het Sterrenbad zelf. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Oegstgeester werkgevers kun nen in aanmerking komen voor een subsidie op de kostprijs van 2000 gulden voor een kind plaats in een kinderdagverblijf. Dat meldt de gemeentevoor- lichter B. Rozemond in een brief aan de plaatselijke bedrijven. De rijkssubsidies zijn bedoeld om de uitbreiding van kinder opvang in instellingen en be drijven te vergroten. De kindplaatspremie is aan drie voorwaarden verbonden. De subsidie moet worden ge bruikt voor het kopen van een kindplaats in een kinderdagver blijf dat door de gemeente VOORSCHOTEN Veel belangstellenden maakten gisteravond van de gelegenheid ge bruik om het Voorschotense kasteel Duiven voorde te bezoeken. De eigenaren van het kasteel geven bezoekers elk jaar enkele avon den de gelegenheid om het antieke interieur van het oude bouwwerk bij kaarslicht te be kijken. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ZOETERWOUDE De plannen voor de TGV (de Hoge Snelheidstrein) kosten Zoeterwoudse gemeenteambte naren te veel tijd. Dit zei wet houder R. Hogenelst gister avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De me dewerkers van de gemeente moeten zoveel bijeenkomsten bijwonen en stukken produce ren dat ander werk blijft liggen. Daarom is de afgelopen maanden de hulp ingeroepen van een adviesbureau, dat voor zijn diensten 35.000 gulden in rekening heeft gebracht in plaats van de verwachte 20.000 gulden. Alle politieke partijen zijn het roerend met Hogenelst eens dat de gemeente voor het behoud van het grbene hart veel over moet hebben, maar in het vervblg willen zij toch meer in formatie vooraf over de kosten van het inschakelen van een ex- Eénpersoonshuishoudens in Warmond ontzien wordt gesubsidieerd. Is dat niet het geval dan bestaat er toch een kans op subsidie, mits het kinderdagverblijf voldoet aan de plaatselijke kwaliteitsverorde ning kinderopvang. De werkgever kan ook zelf kinderopvangplaatsen creëren. Hij moet dan wel voldoen aan genoemde verordening. Voor beide laatste mogelijkheden geldt bovendien dat de kind plaat^ tot stand moet komen na afspraken tussen werkgever en gemeente. Bedrijven die in aanmerking willen komen voor kindplaats premies moeten dit voor 1 no vember melden bij de gemeen te Oegstgeest. Warmondse huishoudens van één persoon betalen vol gend jaar 296 gulden voor het afhalen en verwerken van hun afval. De afvalstoffenheffing voor zogenaamde meer- persoonshuishoudens bedraagt in 1992 353 gulden. Zij betalen nu nog 240 gulden. De stijging bedraagt volgend jaar derhalve 47 procent. WARMOND WIM KOEVOET Het aparte tarief voor éénper soonshuishoudens is nieuw. Het is een poging van War mond om de afvalstoffenheffin gen te differentiëren: hoe meer afval, hoe meer belasting. Tus sen de heffing van éénper soons- en meerpersoonshuis- houdens zit een verschil van twintig procent. De differentia tie van de tarieven wordt in 1992 (nog) niet voor bedrijven van toepassing. Zou de ge meente dat wel doen, dan stijgt ook de afvalstoffenheffing voor bedrijven in 1992 met 47 pro cent. Het basistarief voor het wekelijks ophalen van vuilnis zakken bij winkels zou dan bo ven een kostendekkend tarief voor huishoudens uitkomen. En beide tarieven zijn gebaseerd op gemiddeld twee vuilniszak ken per week. Daarom wordt het tarief voor winkels 466 gul den en niet 485 gulden. De tarieven voor de rolcontai ners die bedrijven gebruiken, stijgen mee. Ook hiervoor zijn bovengrenzen gesteld omdat de bedragen anders 'beduidend boven de tarieven van commer ciële bedrijven komen te lig gen', aldus B en W. Het tarief van de kleine container wordt nu 55 gulden, dat voor de grote 65 gulden. De huidige contai nertarieven bedragen 50 en 55 gulden. B en W schrijven de ge meenteraad dat de forse stijging het gevolg is van de sluiting van de vuilverbranding in Leiden en andere problemen rondom de afzet van vuil in de provincie Zuid-Holland. Zelfs met de forse verhogin gen bereikt Warmond nog geen kostendekkend tarief. Sterker nog, de gemeente neemt in 1992 zelf 131.000 gulden voor haar rekening, waarmee een dekkingspercentage wordt be reikt van 76. Genoemde 131.000 gulden komen uit de algemene Eigenlijk willen B en W de ta- stel. rievenstijgingen nog meer fase ren teneinde schoksgewijze ver hogingen tegen te gaan. Maar omdat Warmond de aanschaf van een nieuwe vuilniswagen staat te wachten en in de nabije toekomst wil overschakelen op een gescheiden inzameling met containers van groente-, fruit-, en tuinafval, zien B en W daar van af. „Eerst na het gereedkomen van de nieuwe vuilverbran dingsinstallatie in Leidschen- dam, komt de gemeente in een stabielere situatie te verkeren", aldus B en W in hun raadsvoor- tem bureau. Hogenelst beloofde dat. Deze keer was het niet ge lukt de raad tijdig te informeren in verband met de vakantiepe riode. „Maar dit project is zo bedreigend dat wij snel moes ten reageren", aldus de wethou der. Eensgezindheid was er ook over het door B en W aangebo den standpunt over de TGV. W. Ooijendijk (PZ) zei dat daarin heel duidelijk de onzekerheid wordt verwoord waarin een deel van de Zoeterwoudse bevolking verkeert. .Afbraak van de wo ning of verlies van het woonge not grijpen sterk in in het leven van deze mensen." Het raadslid noemde het 'vol strekt onverteerbaar' dat het Rijk de gemeente een wijk laat bouwen (De Goede Herder in Zoeterwoude-Rijndijk), waarvan zij weet dat die ernstig zal wor den aangetast. „Ik noem dat onbehoorlijk bestuur." Zoeterwoude de auto uit? ZOETERWOUDE Snelheidsremmende maatrege len kunnen beter aan de gren zen van de bebouwde kom wor den genomen dan in het dorp, zei WD-raadslid H. van der Kooi gisteravond in de gemeen teraad van Zoeterwoude. Wet houder A. Ringersma verweet daarop de liberaal dit juist te hebben tegengewerkt toen hij een wegversmalling op de krui sing Weipoortseweg/Nieuwe- weg afkeurde. Ringersma wil het autoverkeer terugdringen door elk kwartier een bus door Zoeterwoude te laten rijden. De wethouder ziet niets in de sug gestie van het CDA om de ver keerslichten op het Lammen- schansplein bij te stellen, omdat daarmee de dagelijkse files niet zouden worden voorkomen. WARMOND/LEIDERDORP Een strijkerbom die enkele mid delbare scholieren uit Leider dorp tegen sociëteit 'Ut Sloepie' in Warmond gooiden, was be doeld om een rivaliserende groep scholieren schrik aan te jagen. Eén van de bomgooiers, een 22-jarige inwoner van Lei derdorp, stond gisteren in hoger beroep terecht voor het Ge rechtshof in Den Haag. Hij vond de 5 maanden gevangenisstraf, 2 voorwaardelijk, die de Haagse politierechter hem had opgelegd te hoog. Op de ^chool was al een tijd lang sprake van een verziekte sfeer. Twee groepen leerlingen stonden tegenover elkaar en de rivaliteit werd steeds groter. De docenten konden de situatie nauwelijks in de hand houden. De verdachte, één van de voormannen van de ene groep, besloot in november 1988 met twee medestanders een bom te gooien om de andere partij' angst aan te jagen. De bom be stond uit een conservenblikje gevuld met strijkers. Vooraf keek het drietal of er in de buurt van de sociëteit geen mensen waren, het was niet de bedoe ling dat de bom gevaar zou op leveren. „Maar wie wilde u dan aan het schrikken maken als er niemand was?", vroeg mr. W. van Deth, president van het hof. Daar' had de verdachte geen antwoord op. Van het resultaat van de bom was hij 'vreselijk geschrokken'. Hij had alleen een knal verwacht en niet ge dacht dat de sociëteit ook scha de zou oplopen. Na het incident werden hij en enkeTe anderen van school verwijderd. Voor het veroorzaken van de ontploffing en de vernieling aan de Warmondse sociëteit eiste aanklager mr. B. de Hoogh zes weken gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Raadsman mr. R. Heeren van de verdachte, die het gooien van de bom een 'jeugdzonde' noemde, bepleitte dienstverlening, bijvoorbeeld in een brandwondencentrum. Uitspraak op 15 oktober. OP HET RANDJE Kroegentocht De Leiderdorpse CDA-fractie heeft een manier gevonden om te voorkomen dat Leiderdorpers op 2 oktober een kroegentocht houden. De christen-democra ten praten vanavond over de dreigende komst van de train h grande vitesse (TGV). Als locatie is de Willem de Zwijgerschool gekozen, waarboven het spook beeld van een sloophamer hangt als de TGV over een nieuw tracé B dwars door Lei derdorp wordt geleid. In de ba sisschool wordt nu nog onder wijs gegeven aan kinderen van protestants-christelijke huize. Grote vraag is of de Leiderdorp- se christen-democraten die vandaag niet hoeven te spreken dus iedereen behalve fractie voorzitter A. Roest de voor keur geven aan de zoveelste dis cussie over de nadelen van de TGV en de actie die daartegen kan worden ondernomen. Dat de kelen vanavond worden ge smeerd staat buiten kijf. Maar of de CDA-leden dat doen voor de openbare TGV-discussie of in de anonimiteit van een Leid- se kroegentocht, is nog ondui delijk. Nog bonter maakt men het in Warmond, een dorp van 5000 inwoners, dat keer op keer roept dat het meer tot de Bollenstreek dan tot de Leidse regio behoort. In een dramatische, zeg maar geforceerde, poging zich defini tief van de Sleutelstad te verwij deren, vergadert de raadscom missie financiën over de ge meentebegrotingen van 1992 op 3 oktober. De dag waarop de aanpalende stad van dik 100.000 inwoners het feest der feesten beleeft. Hoe verhoudt zich een dergelijke planning tot de Wet openbaarheid van be stuur? We horen de chauvinistische Warmonders al roepen dat in Leiden het openbare leven ook niet wordt lamgelegd als hun dorp de Kaagweek viert. Maar dat zijn toch twee onvergelijk bare grootheden. In elk geval verpesten de leden van de raadscommissie financi en veel voor de 3 oktober vie rende dorpsgenoten. Terwijl zij in het reuzerad het luchtruim kiezen, laten hun bestuurders de belastingtarieven toppen scheren. Vuiligheid De intocht van Sinterklaas stuit in Oegstgeest op meer bezwa ren dan de komst van Nalco, een chemisch concern uit Ame rika dat het dorp onder de rook van Leiden heeft uitgekozen voor zijn nieuwe Europese hoofdvestiging. Is de komst van de grote kindervriend altijd goed voor een vermakelijk op stootje onder de elkaar stevig beconcurrerende winkeliers van De Kempenaerstraat en de Lan ge Voort, in het geval Nalco blijft het stil in Oegstgeest. Voor nog interessanter vergelij kingsmateriaal moeten we in de winterperiode '88-'89 zijn. Toen werd bekend dat de toen nog in Leiden gevestigde Centrale Op leiding Ziekenverzorgenden (COZV) haar oog op Oegstgeest had laten vallen. Voor de arme PvdA'er T. Kohlbeck, in die tijd wethouder ruimtelijke orde ning, betekende die bekendma king de zoveelste reeks van op tredens ten overstaan van toor nige massa's. Hoe haalde hij het in zijn hoofd om de omwonen den op te zadelen met de par keeroverlast van de ziekenver zorgers in spé. Om nog maar te zwijgen over alle vuiligheid die de schóolbevolking tot in de wijde omgeving zou achterla ten, dag in dag uit. D66 trok de discussie door tot in de gemeenteraad. Waarom moest Oegstgeest ineens aan een onderwijsvriendelijk imago werken, wilden de democraten weten. En waarom liet de ge meente de COZV niet veel meer betalen voor het terrein? Smal ler was Oegstgeest nog niet eer der geweest. Een verbouwereer de COZV-voorzitter riep in deze krant uit: „Het lijkt wel alsof er een kerncentrale komt." Wat heeft Nalco dat de COZV niet had? Zowel de gemeenteraad als de burgers rolden vorige week de rode lopers alvast uit voor een stelletje arrogante Amerikanen 'dat niet eens 'Oegstgeest' kan zeggen en het daarom in de wandelgangen voortdurend over Leiden heeft. Voor een opsomming van de activiteiten van Nalco zijn heel wat A4-tjes nodig. En met die A4-tjes bij de hand, kan een leek zich nog geen begrijpelijk beeld vormen van het uitgebreide, zeer specialistische Nalco-pak- ket. De milieu-ambtenaren van Oegstgeest zullen een hele kluif hebben aan de hinderwetver gunning. Het concern is welis waar niet van plan een produk- tielijn op te zetten in de nieuwe vestiging, maar behalve het hoofdkantoor komt er ook een laboratorium de kant van Oegstgeest op. In de raadszaal was de publieke tribune vorige week tijdens een informatie-avond redelijk ge vuld met de toekomstige buren van Nalco. Hij die rekende op onduikend verzet, kwam bedro gen uit. Drie vraagjes kregen de Nalco-directeuren. Hun ant woorden stelden de vragenstel lers ontzettend gerust. De zit ting kon dan ook onverwacht snel worden opgeheven, je zou haast denken dat er iets in de koffie moet hebben geze ten die het publiek in grote hoe veelheden tot zich kon nemen. Nalco doet toch iets met water zuivering? Waar kwam het wa ter vandaan waarmee de overi gens goed smakende koffie is bereid? Waarom staat Oegst geest ineens zo positief tegen over chepiische concerns? En profiteert de gemeente r precies nul gulden mee de grondtransactie? OEGSTGEEST WIM KOEVOET Politiedwang is niet mèer nodig om de varkenshouderij aan de Oegstgeester Haarlemmertrek vaart 7a te sluiten. Een uit spraak van de Raad van State stelde de gemeente weliswaar in staat om tot die maatregel over te gaan, maar eigenaar A. Zwa nenberg heeft inmiddels de stallen gereinigd, verkleind en het aantal varkens terugge bracht tot een biggetje of zes. Afgelopen voorjaar bevalen burgemeester en wethouders -van Oegstgeest Zwanenberg het gedeelte van de opstallen waar in hij varkens houdt, te sluiten. De varkenshouder tekende be- roep aan tegen dit besluit Hij 'en) uitvoeren. Burgemeester en wilde dat het zou worden ge- wethouders echter stellsn dat schorst. Volgens hem heeft i mand last van de dieren, al was het alleen maar omdat de buren ver van hem vandaan wonen. het houden van de varkens nooit een hinderwetvergunning is verleend. Volgens ambtenaar W. Comelissen is het toch al on- Gedwongen sluiting bedrijf definitief van de baan Bovendien zou hij 'onevenredig mogelijk om op het bewuste nadeel' ondervinden als burge- (X'rttt'l te voldoen aan de eisen meester en wethouders hun be- die aan een varkenshouderij sluit onmiddellijk zouden (la- worden gesteld. De ambtenaar vertelt dat ook nog is gepro beerd tot een schikking te ko men met de varkenshouder. De schikking kwam in grote lijnen neer op het wegkopen van het totale bedrijf. De varkenshouder had dan terecht gekund in een polder te Warmond. Maar daar is de provincie net grond aan het verwerven voor een golf baan. Comelissen: „ln de on derhandelingen werd daardoor ook de provincie partij. Hope loos ingewikkeld allemaal. Van die schikking is dan ook niets terechtgekomen. Toch is het al lemaal goed afgelopen. Zwa nenberg voldoet thans aan de regels." Het perceel Haarlemmertrekvaart 7a in Oegstgeest. Op de achtergrond de tv-zendmast aan de Kwaaklaan. Rechts de inmiddels gereinigde var kensstal waar een zeug met wat kleine biggetjes zitten. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19