Feiten Aristide volgende slachtoffer Op naar Waalse en Vlaamse republiek? Nieuwe premier Zaïre werd tien jaar lang door Mobutu vervolgd Dinsdag 1 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRJES DETMAR EN MENINGEN Haïti heeft na verdrijving dictator Duvalier nog geen politieke rust gekend vorm van proces. Nadat Aristide begin dit jaar zit ting nam op de presidentiële zetel, gemaakt door jongeren uit een jeugdhuis waar hij vroe ger werkte, kondigde hij het ontslag aan van zes generaals, aanhangers van de verdreven Duvalier en diens opvolgers. Te vens betuigde hij een soort lief desverklaring aan het leger on der leiding van opperbevelheb ber generaal Hérard Abraham die de putsch van Lafontant had verijdeld. In een poging om het gevaar voor eventuele nieuwe staatsgrepen te bezweren, ver hoogde Aristide de wedde van de militairen en verbeterde hij hun sociale voorzieningen. Of hiermee de al lang voortsle pende machtsstrijd binnen het leger bezworen is, is een twee de. Binnen het leger tierde de corruptie altijd welig en officie ren zouden het monopolie heb ben op de levendige internatio nale handel in cocaïne. De con trole op deze handel was de af gelopen jaren vaak de directe aanleiding voor een coup. Het leek niet waarschijnlijk dat de militairen in het kader van Aris- tide's campagne voor „recht vaardigheid en doorzichtig heid" hun lucratieve nering wil den opgeven. Ook heerste er onvrede over de déchoukja-prakü)k waarbij bur gers het recht in eigen hand na men tegen Duvalier-aanhan- gers. Een van de eisen van de opstandige militairen was dan ook dat er een einde diende te komen aan het vermoorden van „Baby Doc"-getrouwen met een brandende autoband rond hun nek, zoals generaal Alex Silva, een van de coupplegers, van morgen eiste. Salaris Zelf weigerde de president zijn wettelijk bepaalde maandsalaris van 10.000 dollar te aanvaarden „in een land waar de mensen geen werk en niet genoeg te TOM JANSSEN Shto VOOR VAK&ÊWÉGINO PAT PÉN UYl INPÉRTOP P6 MIJNW GBtflïN Wn, Couppogingen in Haïti zijn schering en inslag. De staatsgreep tegen president Jean-Bertrand Aristide is al de tweede dit jaar. In januari, toen hij al tot president gekozen was maar nog niet benoemd, probeerden Aristide's tegenstanders door een coup te verhinderen dat hij aan de macht zou komen. Sinds de val van dicta tor Jean-Claude Duvalier in 1986 is de rust in Haïti nog niet weergekeerd. Sindsdien zijn zeker al negen staatsgrepen of pogin gen daar toe ondernomen. DEN HAAG ANP eten hebben". Westerse diplo maten wezen er al eerder op dat de verwachtingen van het volk hoog gespannen waren dat het alleen maar op een teleurstel ling zou kunnen uitlopen. In het armste land (6,5 miljoen inwo ners) van het westelijk halfrond ligt het gemiddeld inkomen op nog geen zeshonderd gulden per maand. De gemiddele le vensverwachting is 55 jaar. Onder ambtenaren heerste veel onvrede omdat ze bang zijn ontslagen te worden in verband met hun steun aan de vorige autoritaire leiders. Ondanks va ge verklaringen van Aristide ge durende de verkiezingscampag ne over landonteigening, voerde de president een gematigde po litiek. Zijn regeerploeg bestond uit een aantal gematigde minis ters. Het woord „socialisme" kwam na zijn aantreden niet meer voor in het vocabulair van de man die eens een „een marxistische maniak" werd ge noemd. Drie jaar geleden verstootte de priesterorde van Salesianen Aristide omdat hij de klassen strijd zou prediken. Gedurende zijn studie in onder meer Rome, Montreal en Griekenland ver diepte Aristide zich toch vooral in archeologie, theologie, bijbel studie, psychologie en een zestal talen. De 38-jarige Aristide is de eerste president van Haïti die demo cratisch is gekozen. Nu is hij dus ook het eerste democrati sche gekozen staatshoofd dat door geweld het veld moest rui men. Langer dan acht maanden heeft hij het niet uitgehouden. Wegens zijn bescheiden boe renafkomst en zijn niet aflaten de strijd tegen de diepe armoe de en welig tierende corruptie in zijn land werd hij in februari tijdens de verkiezingen door het volk binnengehaald als de nieu we Messias. Het feit dat de mili tairen „de Verlosser der armen" gisteren na zijn arrestatie aan vankelijk wilden opknopen, zoals in regeringskringen werd gezegd, laat zien dat Aristide te maken had met cynische tegen standers hetgeen het ergste deed vrezen. Dat hij veel vijanden had. wist de ex-priester al langer. „Er worden complotten gesmeed.... De Macoutes willen me doden',' zei de tengere president deze zomer nog. DcTonton-Macou- tes, een verzamelnaam voor mi litieleden van de ex-dictators (vader en zoon) Duvalier en an dere ondemocratische elemen ten, hebben het al jarenlang op hem gemund. Al zeven maal hebben tegenstanders gepro beerd om hem met mitrailleurs en brandbommen uit de weg te ruimen, maar zeven maal wist de priester aan hun snode plan nen te ontkomen. Hakmessen In september 1988 ontsnapte hij ternauwernood aan de dood toen aanhangers van Duvalier tijdens een mis de kerk binnen stormden en met hakmessen een bloedbad aanrichtten onder de gelovigen. Het drama bracht Aristide tot tranen. „Een gevoe ligheid voor het lijden van an deren kwam aan het licht, zoals bij Jezus die huilde over ander mans leed", zei hij later. De vroegere chef van de Tonto- Macoutes, Roger Lafontant, had tijdens de laatste verkiezings campagne gezworen dat Aristi de het presidentieel paleis niet zou halen. Zijn coup, waarbij dertig doden vielen, werd echter neergeslagen en Lafontant Etienne Tshisekedi, de man die het Afrikaanse land Zaïre er na 26 jaar dictatuur bovenop moet helpen, on derging tijdens zijn strijd tegen presi dent Mobutu Sese Seko negen jaar ge vangenschap, huis arrest, verbanning en marteling. Tshisekedi werd op 14 december 1932 geboren in de stad Kananga, in het toenmalige Bel gisch Congo. Hij studeerde in 1961, een jaar na de on afhankelijkheid, als eerste af aan de Lo- vanium Universi teit in de hoofdstad Kinshasa als mees ter in de rechten. Aanvankelijk was Tshikesedi een vol geling van Mobutu, die in 1965 door een militaire staats greep aan de macht kwam. In 1966 was hij met Mobutu me de-oprichter van de regerende Volksbeweging voor de Revolu tie (MPR). Hij diende onder Mobutu als minister van bin nenlandse zaken, justitie, plan ning en wetenschappelijk on derzoek. Tshisekedi tekende echter in Etienne Tshisekedi, de nieuwe premier van Zaïre, scjhudt de hand van president Mobutu (rechts) sloegen hem in elkaar en mis- keerde later terug om onder handelden zijn echtgenote. Zijn Mobutu premier te worden. medewerkers vertellen dat hij uit veiligheidsoverwegingen de nacht steeds in een ander huis doorbrengt. Mobutu heeft altijd als geen an- Tshisekedi heeft echter ver klaard geen stroman van Mo butu te zullen worden. Of hem dat zal lukken is nog maar de vraag. Zijn Unie voor Democra- der kans gezien politieke rivalen tie en Sociale Vooruitgang heeft voor zijn karretje te spannen. op politiek en economisch ge- Zo werd Nguza Karl I Bond, de 1981 samen met dertien andere leider van de Heilige Unie x voormalige parlementariërs een de Oppositie, een coalitie van brief waarin kritiek werd g spuid op Mobutu. Hij werd ge arresteerd, kreeg huisarrest en moest later de gevangenis in waar hij werd gemarteld. Na zijn vrijlating vorig jaar drongen aanhangers van Mo butu Tshisekedi's huis binnen, tien partijen, tot tweemaal toe gevangen gezet en vervolgens gerehabiliteerd. Nadat het doodvonnis tegen hem was uit gesproken ontvluchtte hij het land en schreef een boek met de titel „Mobutu, of de belicha ming van de Zaïrese ziekte". Hij bied weinig in te brengen tegen Mobutu's beleid. De belangrijk ste programmapunten van de partij zijn tot nog toe dat het land weer Congo moet heten en dat de oude nationale vlag in ere moet worden hersteld, die na de putsch van Mobutu werd afgeschaft. Jean-Bertrand Aristide: lan ger dan acht maanden heeft hij het niet uit gehouden. foto ap draaide de bak in. Ooggetuigen zeiden dat er gisteren ook bij de gevangenis schoten vielen waar hij gevangen zit. Niet duidelijk is of hij werd vrijgelaten. Nadat de januari-coup was neergeslagen, koelde het volk zijn woede op vermeende Ton- ton-Macoutes en aanhangers van Duvalier. Hierbij zouden zeventig mensen zijn gedood. Na de val van Duvalier steunde Aristide de déchoukaj, het met wortel en tak uitroeien van de Duvalier-aanhangers. Later leidde dit tot vervolging van de Tanton-Macoutes en sprak Aris tide zich uit tegen volkstribuna len en veroordelingen zonder België dreigt verder uiteen te vallen Premier Martens vertelt de pers over de wijzigingen in zijn regering. foto belca BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Functionarissen van de centrale Sovjet-regering informeerden onlangs belangstellend in Brus sel naar de Belgische ervaringen met federalisering. Zij dachten daarvan iets te kunnen leren ten behoeve van de hervorming van de Sovjet-staat, nu vrijwel alle deelrepublieken zich onafhan kelijk verklaren. Maar het lijkt er meer op dat de Belgen het afgelopen weekeinde het Sovjet -voorbeeld hebben gevolgd. De partijen die de cen trum-linkse coalitie vormen, deden er tenminste alles aan om de illusie van een Belgische staat om zeep te helpen. Er be staan geen Belgen, zo is wel eens gezegd. Maar bestaat Bel gië eigenlijk nog wel? Dat België geen eenheidsstaat meer is, was al lang bekend. Walen en Vlamingen hebben de laatste decennia stap voor stap gewerkt aan een federalisering van het land, waarbij steeds meer bevoegdheden van de na tionale regering naar de Waalse en Vlaamse gewesten, elk met eigen deelregeringen en -parle menten. overgeheveld werden. Maar men was het er steeds over eens dat een aantal zaken nationaal geregeld moest blij ven, zoals het buitenlands be leid, de defensie en de sociale zekerheid. Na de gebeurtenis sen van de afgelopen dagen is echter zelfs die overeenstem ming zoek en dreigt het land uiteen te vallen. Op naar een Waalse en Vlaamse republiek? Grondwet Het klinkt bizar, en dat is het ook. Dat een regering in proble men kan komen over wapenle veranties aan een land in een spanningsgebied, zoals Saudi- Arabië, is op zich niet vreemd. Maar dat orrt daartoe te kunnen overgaan zelfs de Grondwet wordt overtreden, is iets dat, zo zeggen de Belgen zelf, alleen in België kan. Kortweg gaat het hierom: de Waalse wapenfabrieken FN en Mecar willen voor enkele hon derden miljoenen guldens aan geweren en munitie leveren aan Saudi-Arabië en enkele Golfsta ten. Dat levert werk op voor de 1500 werknemers. Meer nog: de garantie dat beide (noodlijden de) bedrijven voorlopig kunnen blijven draaien. Twee regeringspartijen, de Vlaamse socialisten (SP) en de Volksunie, een centrumrechtse, Vlaams-nationalistische en pa cifistische partij, voelden daar niets voor. De Waalse socialis ten en christendemocraten staan op de bres voor de wa penfabrieken en hun werkne mers (kiezers), terwijl de Vlaam se christen-democraten vooral zwijgen. Wekenlang is hierover onder handeld en werd van alles wat er niets mee te maken had erbij gesleept. Zoals een overheids opdracht voor de vernieuwing van het Belgische telefoonnet, uit te voeren door Vlaamse tele communicatiebedrijven. Wij geen wapenleveranties, dan jul lie geen telefooncontract, dreig den de Waalse partijen ronduit. Om een kabinetscrisis te be zweren, werd uiteindelijk voor gesteld om de beslissing over het afgeven van de wapenex portvergunning aan de Walen zelf over te laten. Men was toch al van plan om het-handelsbe- leid te federaliseren en dit be sluit zou daarop alvast vooruit lopen. De Walen dolblij, maar vooral de Volksunie ziedend. Die overheveling van het han delsbeleid maakt immers deel uit van een pakket met voorstel len voor de derde fase van de staatshervorming van België, waarbij de gemeenschappen nog meer bevoegdheden krij gen. De Volksunie, die een van Wallonië zo onafhankelijk mo gelijk Vlaanderen wil, is groot voorstander van die hervor ming. Met veel moeite (vanwege de pacifistische grondslag) wilde de VU dan wel instemmen met de overheveling van het export beleid, maar alleen als dan ook meteen de rest van hel federali seringspakket geregeld zou kun nen worden. Daar voelden de Walen noch de Vlaamse socia listen nu voor en de VU stapte zondag uit de regering. In de overblijvende rooms-rode coalitie werd afgesproken dat voortaan speciale Vlaamse en Waalse 'ministerscomités' kun nen beslissen over dit soort za ken. Is er een Waals handelsbe lang in het geding, zoals nu, dan beslissen de Waalse ministers zelfstandig en is de nationale regering gebonden aan dat be sluit. Oplossing Grondwetspecialisten hebben meteen al de vloer aangeveegd met deze typisch Belgische op lossing. Een deel van het kabi net kan volgens hen nooit voor de hele regering bindende be sluiten nemen over onderwer pen waar de rest van dat kabi net het wellicht helemaal niet mee eens is. De Belgische Grondwet staat dat simpelweg niet toe. De vraag is hoe het nu verder moet met de Belgische staat. Verdere federalisering is onver mijdelijk. Behalve het handels beleid zullen ook de ontwikke lingssamenwerking en wellicht het landbouwbeleid een zaak voor de deelregeringen worden. Ook federalisering van de socia le zekerheid en de volksgezond heid staat Ier discussie. Die laatste twee sectoren kun nen door de Vlamingen ge bruikt worden als een effectief middel om de Waalse partijen van verdere avonturen af te houden. Het armere Wallonië kan nooit zelf de financiering van de sociale zekerheid en de gezondheidszorg betalen als de bijdragen van het rijkere Vlaan deren wegvallen. De overheveling van taken als het landbouwbeleid van de na tionale naar de deelregeringen, zal tot de vreemde situatie lei den dat België in het EG-land- bouwoverleg straks door twee, misschien drie ministers zal worden vertegenwoordigd. Zonder moeizame onderhande lingen krijgt de EG er straks zo ongemerkt een dertiende lid bij.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2