Leiden Ouderraad voor Holtlant College Sleutels viert 'jubileum' opnieuw tijdens optocht Nieuwe stalling aan de Aalmarkt O SKM betwijfelt nut regionaal kabelnet 'Elektrisch circus' in overdekte Aagtenstraat Dinsdag 1 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 Het bestuur van het Merenwijkse kabelnet SKM twijfelt of het in de toekomst nog wel aangesloten moet blijven op het regionale tv-kabelnet. Volgens SKM-voorzitter Van Gelder levert dat net nauwelijks extra voordelen op, terwijl de kosten ervoor steeds hoger worden. jaren op ingrijpende beslissin gen. Als de SKM ooit zou besluiten alleen verder te gaan Van Gelder benadrukt dat een be slissing hierover voorlopig nog niet aan de orde is keert ze weer terug naar het begin. De SKM is in de jaren '70 begonnen als een zelfstandig draaiend wijknet, een van de eerste overi gens in Nederland. Alle voorzie ningen die nodig zijn om het zo voort te zetten, kunnen nog steeds worden gebruikt. Van Gelder kan zich echter ook een totaal andere toekomst voorstellen van de SKM en de regionale kabel. „Wil je concur reren met privéschotels, dan zul je als kabelnet extra diensten moeten aanbieden. Een regio nale teletekst, bij voorbeeld. De huidige organisatie is daarvoor net te klein. Het lijkt me daarom niet zo gek om het net over te doen aan de PTT, die daarvoor zeker belangstelling heeft." Het eventuele vertrek van de SKM uit het regionale kabelnet kan betekenen dat de kosten voor de overige deelnemers en de abonnee's hoger wor den. Vanavond vergadert het bestuur in Katwijk over de toe komst van het regionale kabel- „We beginnen ons af te vragen of we maar niet beter terug kunnen gaan naar een klein schalige aanpak. Dat is tech nisch heel goed mogelijk. Als we op het dak van een van de flats in de Slaaghwijk een paar scho telantennes zetten, en dat hoe ven niet eens zulke grote te zijn, kunnen we alles ontvangen wat het regionale kabelnet nu ook doorgeeft. Het voordeel is dan dat we niet meer hoeven mee te betalen aan het dure aanvoer- net." De twijfel van de SKM is toe genomen na de jongste voor stellen van het regionale kabel net om gebruik te gaan maken van glasvezelkabels van de PTT. Dit opent de mogelijkheid om in deze regio minimaal 50 tv- zenders door te geven. „Dat klinkt aardig, maar het kost de abonnee wel minstens 12,50 gulden per jaar. Op die manier prijs je je als kabelnet langzaam uit de markt, nu privé-schotel- antennes steeds goedkoper worden." Het zit Van Gelder bo vendien dwars dat het bestuur van het regionale net zo weinig besluitvaardig is. Hoewel de veranderingen in de radio- en tv-wereld steeds sneller gaan, broedt het kabelbestuur vaak net. Het Holtlant College, waaraan meer dan 4000 leerlingen ver bonden zijn, kent sinds vorige week een ouderraad. De ou derraad stelt zich onder meer ten doel de vier leden tellende oudervertegenwoordiging in de Medezeggenschapsraad van de school te ondersteu nen. De raad gaat bovendien financiële steun verlenen aan projecten waarvoor de midde len van de school zelf te kort schieten. Een van de redenen voor de oprichting is het grote aantal leerlingen van het Holtland College. Men wil de achterban van ouders op deze manier meer bij de school betrekken. De Holtland College-ouder raad gaat zich niet met de in terne schoolleiding bemoeien, maar klopt daarvoor aan bij de Medezeggenschapsraad. Het Holtlant College is vorig jaar ontstaan uit een fusie van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO), 'De Noorderwiek' (MDGO), de Leidse MEAO, 'Het Groene Hart' uit Gouda en 'Castellum' uit Alphen. Dit jaar kwam er de Leidse Chr. Scholenge meenschap voor MDGO 'Rhijnwijck' bij. Voor de raad is de vorm van een stichting gekozen. Het be stuur van de stichting wordt ondersteund door twee 'ka mers', die de afdelingen han delsonderwijs en dienstverle- ningsonderwijs vertegenwoor digen. Iedere ouder die mee wil praten kan lid van een ka mer worden. Eenmaal per jaar wordt met alle ouders het ge voerde beleid van het afgelo pen jaar besproken. Het raadsbestuur bestaat voor een ad-interimperiode uit het twaalf personen tellen de ouderraadsbestuur van het RIO, dat vorig jaar in het Holt land College opging en als zelfstandige school met die raad ervaring opdeed. „Vanuit de kamers wordt straks een nieuw bestuur gevormd. We streven ernaar dat uit vijftien leden te laten bestaan", aldus secretaris G. Verwer. 'Dit jaar gaat er niets mis met het optreden MEDEWERKSTER „Dit jaar gaat er niets mis met het optreden tijdens de optocht op 3 oktober." De leiding van de gehandicapte muzikanten band De Sleutels heeft er alle vertrouwen in dat de samen werking tussen de 3 October- Vereeniging en de NZH dit jaar goed zal verlopen. Vorig jaar was dat niet het geval. Het NZH busje dat de muzikanten zou ophalen, kwam te laat. De Sleutels miste daardoor het grootste deel van de optocht. alleen 20. De Sleutels waren toen uitgenodigd omdat zij hun 20-jarig jubileum vierden. Nu zullen zij dus een heel onge bruikelijk jubileumjaar vieren, maar dat maakt het plezier er niet minder om. Allure De generale repetitie is al achter de rug. Maar eigenlijk is dat het juiste woord niet. De Sleutels repeteert toch al elke week. De voor haar op tijdens een Actie voor gehandicapten in Hille- gom. En volgend jaar staat de opening van de Floriade in Zoe- termeer op de agenda. De 40 muzikanten doen de optredens naast hun werk in de sociale werkplaats. Een druk le ven, waar ze zelf voor hebben gekozen. De muziek is hun lust en hun leven en dat is te horen en te zien. Of het nu om musi ceren of dirigeren gaat, alles wordt gedaan met groot en thousiasme. Dom Ronald Bonthond en Vera Delfos, twee van de vrijwillers in de lei ding, willen liever geen ouwe koeien uit de sloot halen. „Het was een dom misverstand. Dat kan gebeuren. De organisatie van zo'n optocht blijft tenslotte mensenwerk. De 3 October- Vereeniging heeft haar excuses aangeboden. En heeft het ge baar gemaakt om De Sleutels opnieuw uit te nodigen voor de optocht. Daarmee is het inci dent voor ons afgedaan." Op de praalwagen van de muzikanten zal nu 20 1 ko men te staan. Vorig jaar was dat 'Wie beschouwen het incident van vorig jaar als afgedaan muzikanten treden geregeld op in kerken en bejaardenhuizen om hun repertoire in de praktijk te testen, voordat zij het op de donateursavond van Club 58 ten gehore brengen. Deze ver eniging maakt met vrijwilligers sport en ontspanning voor mensen met een geestelijke handicap mogelijk. De Sleutels zijn daar een onderdeel van, maar dan wel een onderdeel met nationale allure. De band mag de koningin tot z'n gehoor rekenen. Een paar jaar geleden traden de leden zij Voor deze door de wol geverfde muzikanten is het optreden op de praalwagen toch nog wel spannend. Een groot openbaar optreden in je woonplaats, waar alle bekenden je kunnen zien, blijft toch iets speciaals. De meeste muzikanten zijn daar om toch wel zenuwachtig over dit optreden en tellen de nacht jes voor 3 oktober af. Om 14.00 uur zijn zij die dag te zien. In hun speciale kos tuums met das of strik van de gemeente Leiden, gekregen van wethouder De la Mar. Volgens Delfos één van de grootste fans van De Sleutels. VRUETUD LEIDEN ERNA STRAATSMA Op een versierde fiets opende wethouder J. Walenkamp (ver keer) gistermiddag een tweede bewaakte fietsenstalling in de binnenstad. De binnenplaats van de voormalige Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt is hiervoor ingericht. Het terrein biedt plaats aan ongeveer 300 (brom)fietsen. Bij de toegang tot het terrein, via de oude hoofdingang van de school, is een groot bord geplaatst dat (brom)fietsers attent maakt op de nieuwe stalling. Tot nu toe was er voor (brom- )fietsende bezoekers van de binnenstad slechts een bewaak te stalling, aan de Kapelsteeg naast het stadhuis. De gemeen te verwacht dat ook na de komst van een tweede stalling de vraag nog steeds groter zal zijn dan het aanbod. Daarom zal nog voor het eind van dit jaar een derde stalling worden ingericht op het binnenterrein van de Hartebrugkerk. De gemeente hoopt met de komst van een tweede bewaak te stalling het bezoek aan de binnenstad per fiets aantrekke lijker en veiliger te maken. Bo vendien wil het stadsbestuur hiermee een bijdrage leveren aan de bestrijding van fietsen diefstallen. In Leiden worden De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen begint vandaagt met een kursus yoga voor be ginners en gevorderden. Tel. 132036/175046. Ruilbeurs Op 4 oktober houdt Ruilvereni- ging Koningskerk een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, munten, stickers, prent briefkaarten, lucifermerken, si garenbandjes, suikerzakjes, en dergelijke. De beurs begint om 20.00 uur in buurthuis Het Spoortje aan de Bemhardkade 40. Inlichtingen: 01729-84322. Hutspot op vrijdag 4 oktober om 12 uur een Hutspotlunch met aanslui tend een lezing over 'Leiden, een beeld van een stad'. Prestatieloop Zondag 6 oktober organiseert atletiekvereniging A.V. Holland een prestatieloop in de Leidse Hout van 2,1 tot 15,8 kilometer. Inschrijven om 10.00 uur in de kantine van de atletiekbaan aan de Anthony Duyklaan. Informa tie: 071-768733 Wandeltocht Op 5 en 6 oktober vinden er weer hutspottochten plaats in Leiden. De wandelingen zijn 5, 10 en 15 kilometer lang en kos ten 3 gulden aan inschrijfgeld. Inlichtingen: 0172075724. e stalling begroet door Wlm Sloos, c jaarlijks ongeveer 18.000 fietsen vrijdag van 8.30 tot 18.30 uur, van de (brom)fietsen wordt ver- gestolen. donderdagavond van 18.30 tot zorgd door personeel van de Zijl De twee bewaakte stallingen 21.30 uur en op zaterdag van Bedrijven (gemeentelijke dienst zijn geopend van maandag t/m 8.30 tot 17.30 uur. De bewaking sociale werkvoorziening). NAGERECHT door Emiel Fangmann 'U bent hier aan het verkeerde adres' ommige den het behaaglijk als P-,_r ze gestraft worden. Masochisme heet dat in zijn meest extreme vorm. Een mil dere variant werd gisterochtend in het Leids kantongerecht aan getroffen. Daar stond een al wat oudere Amsterdammer terecht, die vooral met nederigheid en onderdanigheid goed weg wilde komen. De automobilist had ruim een jaar geleden op de A4 bij Leiderdorp 115 kilometer per uur gereden, 15 kilometer te hard dus. De man liet de zaak voorko men, omdat hij er 'op grond van rechtsongelijkheid' moeite mee had bekeurd te zijn. Rechtsongelijkheid? Dat bete kent toch dat Pietje veroordeeld wordt voor iets, en Jantje voor precies hetzelfde niet? De man had er echter een heel ander idee van. „Edelachtbare, met al le excuses. De A4 splitst zich op een bepaald moment in de A4 en de A44. En op de A44 mag je 120 kilometer rijden, terwijl dat op de A4 honderd blijft. Maar dat is precies eenzelfde soort weg, en dat moet voor mijn ge voel hetzelfde zijn. Ik vind het willekeur." „Dat meent u toch niet, hè, dat u daarom niet betaalt?" zei plaatsvervangend rechter A. Slot, en hij schrok een beetje van zijn eigen vraag. „Sorry, na tuurlijk meent u dat, anders stond u hier niet", en hij liet de man zijn betoog vervolgen. „Het gaat me niet om de hoogte van de snelheid zei de Am sterdammer weer. „Misschien moet er zelfs wel maximaal 90 kilometer op beide wegen wor den ingesteld, met die mist en zo, dat zou ik me heel goed kunnen voorstellen", zo ver volgde hij zijn halfslachtige oe fening in berouw. Rechter Slot kon kort zijn. „U gaat uit van het goede verkeers gedrag van iedere automobilist. Dat iedereen op zijn gevoel pre cies zo hard rijdt als naar om standigheden toelaatbaar is. Maar u weet toch wel dat het zo in de praktijk niet werkt." De rechter maakte de man duide- gratis advies, u hoort het. Maar u hebt hier iets willen uitlokken. Dat is niet gelukt. Uw verweer had niets met het feit te maken. U krijgt een verhoogde boete, 130 gulden." En wat zei de Amsterdammer? „Dank u wel, edelachtbare, dank u wel." Haast lijk dat hij elders zijn heil moest zoeken. „U bent hier aan het verkeerde adres. U reclameert tegen de maximumsnelheid op die weg. Dan moet u bij het mi nisterie van verkeer en water staat zijn. Maar er zijn ongetwij feld dikke rapporten versche nen, waarom de snelheid op de ene plek 100 en de ander 120 moet zijn." En weer ging de Amsterdammer door de knieën. „Edelachtbare, mijn verontschuldigingen." De rechter antwoordde snel dat het niet gaf en liet officier van justi tie J. de Moor aan het woord. Als meneer het niet met die snelheidsbeperking eens is, moet hij niet naar de strafrech ter, maar naar de administratie ve rechter stappen en uiteinde lijk naar de Kroon. Maar hij heeft verweer gevoerd, daar wil ik geen extra boete op stellen. Dus de oude boete van 110 gul den", eiste De Moor. Het ge beurt zelden, maar de rechter vond deze straf te laag en oor deelde. „U krijgt van de officier lange dagvaarding viel een ;e man van rond de dertig uit Rijnsburg ten deel, die zich begin april vorig jaar met zijn vrachtwagen aan een wild-west- rit door Leiden had gewaagd. Het begon toen hij van de Haagse Schouwweg op de krui sing met de Lelylaan kwam. Daar negeerde hij het eerste ro de stoplicht. Een politiewagen snelde er achteraan, zodat de man gedwongen was ook op de Churchilllaan het gaspedaal diep in te trappen. Vervolgens negeerde hij opnieuw een rood stoplicht, racete het Lammen- schansplein over en draaide linksaf de A4 op. Daar werd hij door dezelfde politiewagen ein delijk aangehouden. „En toen dat gebeurde kon u uw rijbewijs niet tonen", sprak de rechter droog. „U zou bij de bekeuring gezegd hebben: „ik heb haast, dus schiet maar op." De man gaf toe: „Ik was al laat, want ik had me verslapen", waarna dui delijk werd dat het tafereel zich om kwart over vijf 's ochtends afspeelde, terwijl de man al om vijf uur in het Westland had moeten zijn. „Het was dus niet zo druk op de weg", vroeg de rechter. „Nee, natuurlijk was het niet druk." De officier vroeg zich af of er bij de overtreding sprake was van een 'voortgezette handeling'. „Is het één overtreding of een reeks?" Als de officier de losse overtredingen stoptekens en stoplichten genegeerd, geen rij bewijs op zak namelijk los bij elkaar optelde, kwam hij op een boete van meer dan 800 gulden uit. „Maar ik zal het houden bij eenmaal door rood rijden, 400 gulden en voor het niet tonen van het rijbewijs 45 gulden." Rechter Slot zag geen redenen deze eis te wijzigen. Veel Leidse bars, cafés en kroe gen kampen op 3 Oktober door de grote aantallen bezoekers met ruimtegebrek. Dit wordt doorgaans opgelost door met pergola's, stellages en tentzeilen stukjes openbare weg te over kappen en bij de zaak te trek ken. Nergens gebeurt dit echter zo nadrukkelijk als in de smalle St. Aagtenstraat. Daar worden maar liefst een hele parkeer plaats en een groot deel van de steeg zelf overdekt Een Leids autobedrijf en een discotheek organiseren daar samen een groot, modem muziek- en dansfestival onder de naam The Electric Circus'. De organisatie, die bij een soortgelijk evenement vorig jaar, 3000 bezoekers mocht be groeten, hoopt nu op een ver dubbeling van dit aantal. Daar toe zijn een groot aantal band jes, mixende dj's en zogeheten acts aangetrokken die vrijwel non-stop de ongetwijfeld vele decibellen van rock roll, swingsoul, house en rap de steeg in zullen sturen. Naast de oren zullen ook de ogen door duizelingwekkende lichteffecten feestelijk op de proef worden gesteld. „Feesten tot je erbij neervalt", is dan ook het motto van de organisatie. Toiletwagens en overleg met andere ondernemers en bewo ners in het straatje tussen Nieu we Beestenmarkt en Steenstraat moet de overlast tot. een voor 3 Oktober aanvaardbaar, gehalte beperken. Hoogtepunten van het elektrische partijtje vormen de Haagse rapper Sjaak Bral (woensdag) en de Canadese for matie Return to Zero (donder dag). The Electric Circus begint op 2 Oktober om 21.00 uur en een dag later om 15 00 uur. Hei de dagen wordt het naar ver wachting laat in de Aagten straat. AGENDA MINISTER JAN PRONK van ontwikkelingssamen werking spreekt op 22 november om 20 uur in de Leidse Burcht over de verhouding van de EG ten opzichte van de derde wereld. De bijeenkomst is gratis toegangkelijk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17