Leiden 'Hef liever het parkeertekort op' Overvallers gepakt Winkelcentra bang voor nog meer concurrentie 'Hennie Huisman hebben we nauwelijks gesproken' Bezwaren tegen afsluiting Breestraat leven nog steeds BOUWPLANNEN? Feestgangers op Drie Oktober /rijdag 27 september 1991 NIEUWSLIJN 'GERT VISSER (chef)* HENNIE HUISMAN blijkt niet zo aardig als hij lijkt, Jacqes d'Ancona is echter 'veel minder rottig' dan was verwacht DE BREESTRAAT werd al jaren geleden voor het doorgaand verkeer afgesloten maar nu nog protesteren ondernemers tegen deze 'heilloze' maatregel 'Sterkste man' hijgt en piept te vroeg Een 38-jarige bewoner van de Nienke van Hichtumstraat. een deelnemer aan de 'Sterkste man ter wereld'-wedstrijden, heeft de politie moeten beloven een paar uurtjes later te beginnen met zijn trainingen. De buren klaagden namelijk over het gehijg en het gekreun van de man tijdens zijn oefeningen. Ook zijn hal- terbank piepte irritant. De buren, die vaak tot laat in de avond werken, werden daardoor uit hun slaap gehouden. De atleet be gint zijn krachtsinspanningen nu wanneer de buren hun bed uit zijn. Hij heeft beloofd de halterbak te smeren. Bejaard echtpaar aangereden Een 73-jarige Leidenaar en zijn 69-jarige vrouw zijn gistermid dag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Voorschoter- weg. Het echtpaar reed met in de auto in de richting van het Lammenschansplein toen aan de andere kant van de weg plot seling een auto - bestuurd door een 43-jarige Leidenaar - in de slip raakte. De wagens botsten frontaal. De 73-jarige man raakte gewond aan zijn borst. De vrouw liep hoofdletsel op. Mishandeling na inhaalmanoeuvre Een 42-jarige Leidenaar is gisteren aangehouden op verdenking van mishandeling. Hij zou op de Willem de Zwijgerlaan, na on enigheid over een inhaalmanoeuvre, een 46-jarige plaatsgenoot in zijn gezicht hebben geslagen. Bovendien zou hij enkele deu ken in het portier van diens auto hebben getrapt. De 42-jarige man ontkent. Hij heeft twee getuigen die beweren dat juist de 46-jarige man, die aangifte heeft gedaan bij de politie, zou heb ben geschopt en geslagen. Kamer van Koophandel twijfelt over vrijdagmarkt De Leidse binnenstad krijgt alleen een oppepper als de bereikbaarheid beter wordt en de auto gemakkelijker kan worden geparkeerd. Of het centrum zijn regionale func tie terugkrijgt, is niet in eerste instantie afhankelijk van de dag waarop de winkels 's avonds open zijn. LEIDEN .JANFT VAN PUK )e Leidse politie heeft vanoch tend twee Rotterdammers aan gehouden, die in Hazerswoude [lebben geprobeerd een bank te pvervallen. De beide overvallers (verden gesignaleerd op de Ho ge Rijndijk, voor de afslag naar de rijksweg A4. Met getrokken vuurwapens haalden twee agenten de Rotterdammers uit hun auto. De mannen, 26 en 28 jaar oud, zijn overgedragen aan de Hazerswoudse politie. De politie kon vanochtend nog geen details vertellen over de toedracht rond de bankoverval. Zo luidt de eerste reactie van di recteur A. Berkhout van de Ka mer van Koophandel in Leiden op het plan van B en W om de koopavond te verschuiven van donderdag naar vrijdag en die te laten samengaan met een ex tra markt in de binnenstad. Voor Berkhout komt het voor stel als een verrassing. Hij be treurt het dat bij vergaderingen met de gemeente de plannen niet aan de orde zijn gesteld. De gemeente wil de binnen stad aantrekkelijker maken met een extra markt in de avondu ren. Het is gemakkelijker om die markt op vrijdag te houden dan op donderdag, omdat dan de kramen kunnen blijven staan tot zaterdag. Bovendien begint voor steeds meer mensen het vrije weekeinde op vrijdagmid dag al. Zij gaan dan winkelen en zullen eerder naar Leiden gaan als daar ook markt is, redeneert het college van B en W. „Ik kan me de argumentatie wel voorstellen", zegt Berkhout. „Maar Leiden functioneert niet in een niemandsland. Er is een zeker evenwicht gegroeid in de loop der jaren: Leiden heeft op donderdag koopavond en de omliggende gemeenten op vrij dag." Het publiek is op deze re geling ingesteld, 'en of Leiden er per se beter van wordt is niet te zeggen'. Berkhout weet ook niet of in het algemeen een koop avond op vrijdag meer mensen trekt dan op donderdag. „Het belangrijkste is dat Leiden aan trekkelijker wordt voor de auto consument." Nadeel Ook het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (1MK) in Leiden durft geen voorspellingen te doen over het succes van een koopavond op vrijdag in Lei den. „Er moet onderzoek naar worden gepleegd: wat vindt de consument ervan en hoe denkt de winkelier er over", meent R. Bonsema van het IMK. Een na deel van het verschuiven van de koopavond naar vrijdag vindt hij dat op die avond ook de winkels in de regio open zijn. Mensen die nu op donderdag naar Leiden gaan, kunnen er voor kiezen op vrijdagavond in de eigen woonplaats te blijven. „Daardoor zou het effect kleiner kunnen zijn." Ook van de vrijdagse markt in de binnenstad heeft Bonsema niet al te hooggespannen ver wachtingen. „Het geld kan maar een keer worden uitgege ven. Je moet niet veronderstel len dat de omzet evenredig is aan de omzet op zaterdag." Vervoersmaatschappij NZH heeft geen moeite met het ver plaatsen van de koopavond. De NZH rijdt nu op de donderdag avond in totaal zes extra ritten tussen Leiden en Noordwijk, Katwijk en Leiderdorp. Mocht de koopavond worden ver plaatst, dan verzet de NZH die extra ritten net zo makkelijk, al dus voorlichter L. Jacobs. „De chauffeurs rijden toch al in wis seldiensten. Een paar extra rit ten op vrijdagavond maken niet zoveel verschil." ilDEN JANET VAN PUK )e winkeliers in de buitenwij- cen vrezen nog meer concur- :entie van de binnenstad, als Jaar op vrijdag een extra markt "iomt. Winkeliersverenigingen feageren daarom niet juichend >p het voorstel van B en W om Je koopavond naar vrijdag te Verschuiven. „Ik zie het niet zo ptten omdat in Leiderdorp en /oorschoten ook op vrijdag toopavond is", noemt J. Hede- pian, secretaris van Winkeliers vereniging De Kopermolen nog pen reden. In de Merenwijk is op vrijdag van tien tot vijf ook markt. „Daarom komt dit plan bij mij een beetje vreemd over. We moeten er op de komende le denvergadering over praten", aldus Hedeman. Hij vindt de donderdagse koopavond gun stig. Vooral in de zomer, wan neer veel mensen al op vrijdag middag vertrekken om het weekeinde op een camping door te brengen. „Voor de win termaanden ligt het misschien anders. Maar de mensen die dan op vrijdagavond komen, mis je op zaterdagochtend." „Waarom moet de binnen stad bevoordeeld worden met nog een markt?", vraagt F. de Wit van Winkeliersvereniging Diamantplein zich af. Als steeds meer mensen uit de buitenwij ken naar het centrum gaan om boodschappen te doen, zullen winkels in de andere centra ver dwijnen. „En daar worden de ouderen en mensen zonder auto de dupe van." De Wit ziet op zichzelf wel iets in het idee om de koop avond op vrijdag te houden. Hij verwijst naar het Leiderdorpse winkelcentrum De Winkelhof, waar op vrijdagavond 12 pro cent van de omzet wordt ge haald. „Dat is natuurlijk gigan tisch veel. Hier is het toch altijd een beetje kwakkelen op don derdagavond." J. Visser van Winkeliersvere niging Stevensbloem vindt het voorstel om de koopavond op donderdag af te schaffen maar niets. Leidenaars zijn er zo ge wend om op donderdagavond te winkelen, dat moet je niet veranderen. Visser is overigens wel voor een proefperiode, om te kijken of de verandering aan slaat. „Als er een markt bij eidenaars tellen af naar drie Oktober. Vandaag Pastor J. (Jan) AA. van Well van de Oe cumenische geloofsgemeen schap Merenwijk. Hij leidt op 3 oktober om 10.15 uur de tradi tionele herdenkingsdienst in de Pieterskerk: „Ik hoef me liet in te schrijven voor haring en wittebrood." ,Voor de eerste en waarschijn- ijk voor de laatste keer leid ik ie dienst, want eind oktober ga ik met pensioen", zegt J. van Well, die zich al twintig jaar In de Merenwijk zeer thuis voelt Het is niet uitgesloten dat de iriester dit jaar voor het eerst iinds 1956 toen hij in Leiden studentenpastor werd 3 ok tober uitgebreid gaat vieren. „Ik )en de hele dag uitgenodigd. Zo leb ik me niet hoeven inschrij ven voor haring en wittebrood, maar ik krijg het toch. Vóór de her denkingsdienst is er een ontmoe ting met genodig den." .Andere jaren ging ik wel eens kijken. Als stu dentenpastor aan het Rapenburg heb ik de optocht vaak gezien. Maar sinds ik in de Me renwijk woon, ge- beurt het dat ik niet meer dan drie, vier keer per jaar in de bin nenstad kom. Als je geen gezin hebt en alleen woont, heb je ook niet zo de behoefte om bij voorbeeld de markt op zaterdag speelde minder een rol, de te bezoeken. De Merenwijk heb cularisatie nam toe, je ziet net ik zien opbouwen, van anoni- aan de geschiedenis van de Pie- miteit heb ik er geen last", zo terskerk en je ziet het aan de omschrijft Van Well zijn band dienst, waarin in vroeger tijden met Leiden. Van Well wil wel iets over de overweging 'een preek zou ik het niet noe men' vertel len die hij houdt tijdens de dienst, waaraan ook de Konink lijke Militaire Kapel en het Rijnlands Chris telijk Mannen koor meewerken. Een dienst die de oecumene nog overstijgt. „Na 1978 is de Pieterskerk in handen van de gemeente geko men. Het religieuze aspect de reformatorische signatuur de overhand had. Bij mijn weten is er sinds 1574 altijd in de Pieter skerk een dienst geweest." „Ik zet mijn overweging op schrift. Vroeger hoefde je je woorden minder zorgvuldig te kiezen, maar dat is veranderd. Het thema van de overweging is vrijheid, de wortel van de de mocratie. Maar vrijheid houdt ook begrenzing in, verantwoor delijkheid naar jezelf en de sa menleving toe. Verbondenheid, dat zit ook in vrijheid. En dan zie ik in de praktijk wel eens op vattingen, waarbij je je moet af vragen of ze niet in strijd met de vrijheid zijn, of het begrip vrij heid niet aan slijtage onderhe vig is. Voorbeelden? Die bewaar ik voor mijn overweging." Tekst Emiel Fangmann Foto Loek Zuyderduin OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificait. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m ni ac^_ m rkvcu komt, weet ik niet of ik wel zo gelukkig ben met dit plan. Dan gaan meer mensen naar de bin nenstad en dat is niet zo gunstig voor ons", zegt A. van Dorp van Winkeliersvereniging De Luifel- baan. Voor zaken die levens middelen verkopen is een ver schuiving naar de vrijdagavond wel goed, denkt hij. „Die win kels zijn nu op donderdagavond dicht. Maar op vrijdagavond zullen ze wel open zijn. Dan ontlasten ze de zaterdagoch tend. En daar is het allemaal om begonnen, toen jaren geleden de koopavond werd ingesteld." Nieuwe korting voor gemeente De begroting van de gemeente Leiden die het college van B en W op 18 oktober bij de gemeen teraad indient met een fors be zuinigingsvoorstel, wordt steeds meer een gegoochel met getal len. De gemeente Leiden krijgt van het rijk een extra korting van ongeveer 700.000 gulden opgelegd, bovenop het bezuini- gingsbedrag van 10 miljoen gul den. Het bedrag komt uit de zo geheten 'september-circulaire' van het ministerie van binnen landse zaken, die de Leidse ambtenaren op dit moment aan het uitpluizen zijn op kortingen voor Leiden. „Op het eerste ge zicht zitten er niet veel nieuwe dingen in. Voor de begroting van 1992 zijn er in elk geval nauwelijks gevolgen", zei hoofd financiën H. van der Eyk van de gemeente gisteren. LEIDEN IRENE VAN BEVEREN MEDEWERKSTER „We hebben misschien vijf woorden met Hennie Huisman gewisseld. Alleen tijdens de tele visieopname. Meer niet. Hij was ook niet zo aardig. Hij had voortdurend haast en had wei nig tijd voor zijn kandidaten. Ei genlijk was die Jacques d'Anco na veel vriendelijker, terwijl hij op tv juist altijd zo rottig over komt", vertellen de leerlingen van de Leidse Balletschool. Gisteravond waren zij te zien in de Soundmixshow van Hen nie Huisman op RTL 4. De elf dames en elf heren van de dansschool openden het pro gramma op de showtrap met Hennie in hun midden. Later dansten zij met strenge gezich ten hun wedstrijdnummer op het opzwepende Rhythm Na tion van Janet Jackson, gestoken in macho politie-achtige outfit. De als altijd enthousiaste Bar ry Stevens vond hun uitvoering en choreografie „zeer professio neel" en gaf voor deze onderde len respectievelijk een 9 en een 8. Ook het publiek was als altijd enthousiast en gaf een 8.2. On danks deze hoge score kwamen de Leidenaars net een tiende puntje tekort om de dansers van Jolanda van Beek uit Hoom te verslaan. „Toch zijn we heel tevreden met het resultaat", vertelt de leidster van de groep, Carol Schrijnemaekers, niet zonder trots. „Wat is nu één tiende punt verschil? Niets toch? Na tuurlijk was het leuker geweest om de eerste plaats te bereiken. Temeer omdat we dan nog een keer op tv zouden komen. En dat is nog een keer gratis publi citeit voor mijn school". Schrijnemaeker is behalve danslerares ook eigenaar van de balletschool. Ze stond aanvan kelijk niet te trappelen om mee te mogen doen aan het RTL spektakel. „Je hebt toch zoiets van: tsja de Soundmixshow, wil ik nu wel aan zo'n programma meedoen". Daarom aarzelde zij vier jaar lang als er van het pro- duktieteam van het Van de En- de-imperium weer een brief kwam, waarin dansgroepen worden uitgenodigd om auditie te doen voor de Soundmixshow. Het enthousiasme van haar leerlingen over een televisie-op- treden in combinatie met haar zakeninstinct gaven uiteindelijk de doorslag. „Een paar minuten dansen op tv is toch een onge looflijk belangrijke reclame voor de school", verdedigt zij haar Soundmix-optreden. Daarom stuurde ze begin ja nuari een videoband met daar op de verrichtingen van haar beste leerlingen naar Aalsmeer. Begin april was de auditie, sa men met nog 29 andere verte genwoordigers van dansscho len. Uiteindelijk werden 10 groepen geselecteerd. Het pro gramma werd ruim van te vo ren opgenomen. Drie maanden geleden, om precies te zijn op donderdagmiddag 20 juni. Het is eigenlijk een wonder dat de uitslag van zulke programma's zolang geheim kan blijven. Van tevoren kreeg Schrijne maekers nog een video thuis ge stuurd om nog even de ope- ningsdans van het programma in te studeren. Dat scheelt weer de kósten van een balletgroep. Het is een goedkoop program ma die Soundmixshow. Ook de kostuums kosten geen cent. De sterren, op Hennie Huisman na, nemen die zelf mee. Alleen de kostuums die de dansers dragen bij de opening van het pro gramma zijn betaald door Van der Ende. Familie en vrienden van dan sers en soundmixers fungeren als publiek voor de televisieop names. „Daar hadden de mees ten wel een beetje spijt van. Het is gratis, maar het betekent wel vier uur lang stil zitten op een plastic klapstoeltje in een bloedhete, kale studio, met slecht zicht op het podium", lacht Schrijnemaeker bij de her innering. „Ondertussen werden wij ge schminkt, moesten we ons om kleden en repeteren. Allemaal in een gehaaste, wat onvriende lijke sfeer. Die produktiemede- werkers zijn nou niet de meest hartelijke mensen voor zenuw achtige kandidaten. Maar ja, toch was het allemaal heel leuk en spannend voor de dansers en mij. Wie weet doen we nog een keer mee als we uitgeno digd worden", relativeert ze ten slotte. Er zit wel een kans in dat de Leidse Balletgroep nog een keer een uitnodiging krijgt voor de Soundmixshow. Het winnende team dat aanwezig was om de beker in ontvangst te nemen alsof ze de prijs al hadden ver wacht heeft ook in voorgaan de jaren meegedaan aan de show. Dus waarom zou dat niet voor de Leidenaars zijn wegge legd. Maar mocht dat niet het geval zijn, dan is het sound- mixoptreden niet het laatste dat de dansgroep in het openbaar laat zien. Onder de naam Dan- cecompany Dazzle wil de groep optredens gaan verzorgen. „We hebben onze eerste aanbieding al binnenbesluit Schrijne maeker. „Voor een perso neelsfeest in Zutphen." LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Als de afsluiting van de Bree straat echt zulke rampzalige ge volgen heeft voor de winkeliers, waarom zijn ze dan niet mas saal naar de Raad van State ge stapt? Dat vroeg Staatsraad Van Kempen zich gisteren af bij de behandeling van 'slechts' twee bezwaren tegen de afsluiting van de Breestraat door de ge meente, al weer zo'n vier jaar geleden. Het ene bezwaar was van Nieuwstraat-ondememer Blonk, het andere van Bree- straat-winkelier Klaassens. Sa men klaagden ze over flinke omzetverliezen door onbereik baarheid, opstoppingen en ge brek aan parkeergelegenheid op loopafstand. Het overleg met de gemeente zou ronduit slecht zijn en een reden voor de afslui ting van de winkelstraat hebben ze middenstanders nooit kun nen ontdekken: de verkeersvei ligheid zou er niet mee gediend zijn en aan de handhaving schort in de praktijk het nodige. Zo heeft Blonk snelheden van 80 kilometer gemeten tijdens de uren dat een afsluiting gold. De problemen zouden alleen maar groter worden door de komst van grote bedrijven naar het centrum. De woordvoerder van de ge meente, Kuzee, gaf toe dat de situatie rond de Breestraat niet ideaal is. Maar onder de gege ven omstandigheden zou een afsluiting wel de beste oplossing zijn, 'stukken beter dan toen er dagelijks 12.000 auto's door de straat moesten, met alle chaos en opstoppingen vandien'. Zo liet hij weten dat het aantal on gevallen in de Breestraat is ge daald van 85 ('86) naar 48 ('87, het jaar van de afsluiting) naar 26 ('88), 12 ('89) en 24 vorig jaar. Op de Witte Singel en Hooigracht bleef intussen het aantal ongelukken redelijk sta biel, vervolgde hij. Dat centrumwinkeliers om zetverliezen en zes winkelslui tingen aan de omstreden afslui ting wijten, vindt Kuzee niet te recht. Hij verwees naar het rap port 'Ruimtelijk economische structuur binnenstad Leiden' waarin staat dat de Breestraat kwaliteitswinkels mist en kopers verliest aan de Haarlemmer straat. Ook concurrentie van andere steden zou een rol spe len. Klaassens moest ook niet ver geten dat de hele kledingbran- che een moeilijke tijd door maakt en er juist in zijn branche nieuwe zaken zijn bijgekomen in de Breestraat. En Blonk moest niet zeuren: zijn Nieuw- straat ligt in een apart wijkje en zou geen last hebben van maat regelen in en rond de Bree straat. Het argument dat vooral diens broodnodige benzinever kopen wegvallen, verbaasde de ambtenaar ten zeerste: „Ik dacht dat u daar al jaren geen bezineverkoop meer had". Schadeclaims De staatsraad wilde het con cept-rapport waaruit de ambte naar citeerde graag inzien. De winkeliers hadden daar bezwaar tegen. Wanneer de Raad van State ook die gegevens gaat be studeren, sleept de kwestie nog langer. Het eerste bezwaar schrift van Klaassens en Blonk dateert al van 1987, toen de ge meente besloot tot een proef. Bezwaarmaker Klaassen verza melde 60 handtekeningen van mede-middenstanders die, voor zover hun winkel nog niet ge sloten is, nog steeds achter Klaassens zouden staan. In 1988 werd bezwaar gemaakt tegen het verlengen van de proef en in 1989 tegen de definitieve afslui ting. Gisteren konden ze voor het eerst hun bezwaren voor de Raad van State toelichten en pleiten voor een Breestraat met parkeerplaatsen en minstens eenrichtingsverkeer. Staatsraad Van den Berg was vooral be nieuwd of winkeliers schade claims hadden ingediend na het afsluiten van de winkelstraat. Het bleek niet zo te zijn. Negen van de zestien dansers in volle actie bij de uitvoering van hun nummer. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9