RTV SHOW 'L. Het wordt weer echt oorlog in Tour of Duty Vaarwel Golden Girls C 'Ik ben geen vrolijk mens dat altijd lacht' TROS Kamerbreed bij PvdA-congres Vrijdag 27 september 1991 Redactie. 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: CLARA KEMPER 6 MET DE PILOTFILM ben ik tehuizen van veteranen afgeweest en die wa ren verrast over het positieve imago van de soldaat. We zijn geen 'ani mals' meer, zeiden de 'vets' tegen me. (Terence Knox) WE HEBBEN VIER maan den heel intensief ge werkt. In het begin dacht ik 'die kop gaat me vast vervelen', maar dat was beslist niet waar. Integen deel. (Bert Haanstra) CLOSE UP cheiden doet lijden, i afscheid nemen doet pijn. partir c'est mou- rir un pen, afijn verzin het maar. Woorden schieten bij een onherroepelijk uiteengaan te kort, al zijn sommige lieden er heel bedreven in om iemand met welgekozen woorden z'n pensioen in te kletsen of het graf in te prijzen, lOeine meisjes worden groot en golden girls oud. Zonder al te veel ceremonie zette de VARA dinsdag Golden Girls bij in het omroeparchief. Series hebben de nare eigen schap om zelfs van de meest oorspronkelijke karakters hele saaie types te maken. Mensen moeten wel heel sterke per soonlijkheden zijn, zoveel origi neels in zich hebben, willen ze door hel vele zien op den duur niet uitgekauwd raken. Hoe herkenbaar is het niet? )e haalt mensen met wie het in de wandeling aardig communice ren is over de vloer, in de ver wachting gezellig de avond door te komen. En inderdaad, in eer ste instantie wordt aan die ver- .wachting voldaan. Lachen, gie ren, brullen ter afwisseling van een goed, met bier, borrel of bronwater besprenkeld gesprek. Chips, pinda's en al wat de voerbak meer verschaft kan sfeerverhogend werken, omdat menige liefde door de maag gaat en lichte irritaties zich in elk geval tijdelijk laten wegeten. Totdat na enkele invitaties voor nóg een paar gezellige ontmoe tingen blijkt dat het toch niet zo klikt. Dat liun humor toch niet zo om te lachen is als wel ge dacht en dat andersom even min de behoefte blijkt te be staan om tot in lengten van da gen de agenda te trekken voor nog zo'n voor herhaling vatbaar avondje, eenvoudig omdat de een de ander niets meer te ver tellen heeft. Doordat de Golden Girls de af gelopen jaren zo dikwijls te zien waren, hebben ze zichzelf over leefd. Toen ze voor het eerst de huiskamer betraden, waren ze amusant. Op de lange duur ble ken de dames niet meer in staat de toeslaande verveling tegen te gaan, in welke bizarre situatie ze ook verzeild raakten. Wat eerst oorspronkelijk scheen werd voorspelbaar. Niettemin past een woord van weemoed, een woord van dank ook in de richting van de vier dames. Hoe dikwijls hebben ze de kijkers niet laten grinniken met hun fratsen. Het begon al lemaal met manzieke Blanche (Rue McClanahan), die zich wel erg alleen voelde in haar ruim bemeten huis. Opmerkelijk ge noeg vroeg zij in haar adverten tie niet om mannelijke huur ders, Rue haalde twee dames in huis. Rose en Dorothy. En Blan che kreeg Sophia, de van Sicilië stammende moeder van Doro thy er gratis bij na haar ont snapping uit het bejaardenhuis. Vaarwel Blanche, de nymfo- mane die prima werd neergezet door Rue McClanahan. Te pas en te onpas plaatste je jezelf op de voorgrond, gaf je je uit voor de mooiste van allemaal, voor het type dat iedere gewenste vent kon krijgen. Het bleef he laas bij dromen over wilde ver overingen en bedavonturen. In wezen was je niet anders dan een tragische muurbloem, wier zeldzame afspraakjes telkenma le tot mislukken gedoemd wa ren. Vaarwel Dorothy, het ga je goed Bea Arthur. Je was een kerel van een wijf, die eigenlijk alleen ontzag toonde voor je oude moeder. Een echte schoolfrik was je, met een enigszins ge blesseerde ziel, doordat jouw oude moeder je altijd zo lekker fijnbesnaard de grond in praat te. Vaarwel ook Sophie. Als moeder deugde je niet, zelfs op de mo menten dat Dorothy als het wa re hunkerde naar jouw gene- genheid flapte je er soms nog de weerzinweldcendste kreten uit. Maar toch, we zullen je missen Sophie. Je werd dan wel veron dersteld half seniel te zijn, met dank aan actrice Estelle Getty had je beter dan wie ook in de gaten wat er allemaal speelde in het huis van de Golden Girls. En dan was er ook nog Rose, een dom Amerikaans wicht, door Betty White onnavolgbaar tot leven gebracht. Een speciaal vaarwel is in het geval-Rose op z'n plaats. Ze verkeerde voort durend in haar eigen wereldje en was volmaakt gelukkig om dat ze er geen idee van had wat er werkelijk om haar heen ge beurde. laren na diens dood leefde Rose nog steeds mono gaam met de herinnering aan haar man en ze zwelgde van de nostalgie aangaande St. Olaf. Ontelbaar en tegelijk voor ande ren volstrekt onnavolgbaar en daarom vermoeiend waren de anekdotes die ze opdiste over haar geboortedorp. De onbe- nulligste voorvallen waren voor haar spraakmakende evene menten. Toch nog 1.2 miljoen kijkers ge tuigden van hun belangstelling voor het ultieme optreden van Golden Girls. Ze hadden er nog het waarderingscijfer 6.9 voor over. Er zijn series geweest, die minder eervol aan hun einde zijn gekomen. Dat Golden Girls als serie is doodverklaard door de VARA, is op zich een realis tisch en rationeel genomen be sluit. Menige kijker was er op uit gekeken. Niettemin past de hartekreet: leve de Golden Girls. Jullie verdienen na bewezen diensten een welverdiende rust in het omroeparchief. Moge jul lie de vernedering van een her haling bespaard blijven. In de zomer vol terugblikken is ge noegzaam aangetoond dat het geheugen bij tijd en wijle mooi vertekende beelden geeft van de werkelijkheid. AMSTERDAM RIEN FLORIS zoals ve teraan Zeke Anderson (Terence Knox) hem voortdu rend noemt, rotzooide eerst met een verpleegster en later met een journaliste. Een van de soldaten werd in de laatste afle vering van Tour of Duty in een hotelkamer betrapt met een vrouwelijke officier. Liefde en romantiek hoorden er in de tweede serie afleveringen van Tour of Duty net zo bij als bloed, kogels en de bush. Afge lopen dinsdag bracht Veronica de laatste van de tweede serie afleveringen van de Tour op de buis. Vanaf volgende week don derdag is het afgelopen met de liefde. „In de derde serie van Tour of Duty die dan begint, wordt het weer echt oorlog", zo belooft hoofdrolspeler Terence Knox. De echte Vietnamveteranen die de opnames van de Tour in de bergen bij Los Angeles bege leiden waren de romantiek spuugzat en die verdwijnt mede door hun aandrang in de derde serie afleveringen uit de Tour. „Er waren afleveringen waarbij het leek alsof je ieder moment met een elftal 'Kaukasische' vrouwen onder de douche kon kruipen, maar de soldaten in Vietnam zagen pas een blanke vrouw als ze weer terug in Ame rika kwamen. Het tweede sei zoen was niet meer realistisch. Vanwege de kijkcijfers wilde CBS er meer liefde en roman tiek in maar gelukkig zijn ze daar in het derde (tevens laatste) seizoen op teruggeko men." Tot de nieuwe cast van de derde serie behoort 'medic' John Dye. 'Bill Cosby's zoon' die afgelopen dinsdag in legerpak de held uithing, wordt geen vas te soldaat in de nieuwe afleve ringen. „Hij deed een gastoptre den en dat is 'm bitter tegenge vallen. Voor één aflevering fil men we zeven dagen en we ma ken dagen van twaalf tot veer tien uur. Het is koud in de ber gen bij LA (de spelers moeten soms hun adem inhouden om geen condenswolkjes te blazen die in het tropische Vietnam niet voorkomen RF) en je ligt maar in de bagger. Dat is hard werken en hij was de warme set van de Cosby-show gewend." Doorbraak In Vietnam is Terence Knox nooit geweest en tijdens de oor log wist hij zich als student „happily" afzijdig te houden. Voor de Amerikaanse televisies ter was de Tour een doorbraak nadat hij zich eerder als ver krachtende dokter Peter White in St Elswhere minder populair maakte. Amerikanen houden meestal niet van verliezers, maar het verlies van de Amerikaanse troepen in Vietnam is deson danks mateloos populair. Nog steeds worden de gruwelen van de Vietnamoorlog voor came ra's nagespeeld. „De Tour is meer. Het is de fascinatie van de oorlog, hoewel we niet meer de bevrijders van Europa kun nen spelen. Met Tour of Duty proberen we de soldaten als mensen af te beelden in plaats van als dieren. Met de pilotfilm ben ik tehuizen van veteranen afgeweest en die waren verrast over het positieve imago van de soldaat. We zijn geen 'animals' meer, zeiden de 'vets' tegen Terwijl de echte oorlogsma chinerie van de Amerikanen tij dens de Golfoorlog in beweging kwam, besloot de omroepma- chinerie van Veronica om het Toon Hermans 75 jaar; VARA viert mee nagespeelde geweld van de buis te bannen. Tour of Duty werd in de ijskast gezet. Knox staat ver baasd op: „Meen je dat nou. Vonden ze dat misschien ont moedigend voor het oorlogs- moreel. Ik begrijp daar niks van. In Amerika was het juist net af gelopen met de serie maar als we tijdens Desert Storm hadden kunnen uitzenden was het een ongelofelijke hit geworden. Zeg Veronica waarom hebben jullie dat in godsnaam gedaan?" Golfoorlog Dat er in Amerika gewerkt zal worden aan een script over zandhazen in Irak zou Knox niet verbazen maar hij zet z'n vraagtekens bij zo'n film. „Als ik geld had, zou ik het niet in een film over de Golfoorlog stop pen." De oorlogsheld van de beeldbuis ontpopt zich plots klaps als milieu-activist. „Als ik geld zou hebben, zou ik een film maken over de houthak kers en het ontbossen in de Pa cific North West, Oregon, waar ik vandaan kom. Over de wil dernis die wordt afgebroken om 'fancy homes' van te maken. Of neem die 'fucking president Bush'. Die probeert nu weg te komen met een nieuwe wet voor de wetlands (natte natuur gebieden). Die heeft de eisen daarvoor opnieuw geformu leerd met als resultaat dat de helft van de wetlands nu door projectontwikkelaars bebouwd mag worden. Als je daar een film over maakt, maak je een film die ergens over gaat." In Amerika is Tour of Duty in middels afgelopen. Producer Zev Braun probeert nog een af sluitende televisiefilm van twee uur over de GI's die huiswaarts keren, te slijten om de serie echt af te ronden maar zekerheid daarover is er nog niet. Sergeant Zeke is inmiddels In beeld voor een nieuwe televisieserie 'De coy cops' waarin hij een under cover agent moet spelen. „Zev Braun is bezig met het script em misschien maken we eerst een pilot en dan een serie. En daarna? Knox pakt een bloemtje uit een vaasje van de bar van het Okura, plukt de blaadjes er af en gooit die in de lucht. „Net als dit. Gewoon waar de wind heen blaast." Uitgebracht aandacht in radioreportages voor partijraad TROS Kamerbreed, het enige politieke programma op de Ne derlandse radio, besteedt mor gen van 12.05 uur tot 12.55 uur uitgebreid aandacht aan het PvdA-congres. Tijdens deze partijbijeenkomst zullen de voorstellen van het kabinet Lubbers-Kok tot wijziging van de ziektewet en de wao worden besproken, alsmede de Rijksbe groting voor 1992. De positie van partijleider en vice-premier Wim Kok staat tij dens dit extra congres op het spel en daarmee het voortbe staan van het derde kabinet- Lubbers. Ook in TROS Aktua Radio (13.10 uur) en TROS Ak tua Sport (14.00 uur) zullen de politieke redacteuren Gerrit van der Kooy, Caspar Becx en Job Cieraad rechtstreeks verslag doen van de buitengewone par tijraad. In het nieuwe winterseizoen, dat begint op 5 oktober, zal TROS Kamerbreed een uur vroegér beginnen. STRIPS BOLLEBOOM BOES Eind van dit jaar wordt Toon Hermans vijfenzeventig. Reden tot feest. En dat dit feest wat lan ger duurt dan alleen de heuglij ke dag zelf moge vanzelf spre ken bij dit kroonjaar van een van onze grootste humoristen. Toons verjaardag wordt door de VARA-televisie uitgebreid ge vierd: een groot gala-program ma, een muzikale wandeling door zijn leven en een vierdelige serie over Toons leven en wer ken, gemaakt door de cineast Bert Haanstra. 'Gewoon Toon' bevat naast gesprekken tussen Toon Hermans en zijn vriend Jacques Klöters. vele hoogtepun ten uit zijn One Man Shows. Het eerste deel is donsdag I oktober te zien. Panda kreeg tijdens een besloten persvoorstelling een voorproefje te zien van 'Gewoon Toon' en sprak met de maker en zijn hoofdpersoon. En die hoofdpersoon was er ei genlijk veel liever niet bij ge weest. Hij vindt het 'verschrikkelijk om naar zichzelf te kijken'. Gelukkig is hij op uitdrukkelijk verzoek van de VARA toch gekomen. Eenvoudig gekleed in trui en spij kerbroek, beantwoordt hij de vragen. Vindt hij 'Gewoon Toon' een levensdocument gewor den? „De serie is een schets uit het leven van Toon Her mans, met een hoop theater erin. Het is dus niet het le ven van Toon Hermans. Ik weet trouwens niet wat het leven van Toon Hermans precies is." Jacques Klöters: „We hebben gewoon maar een end aangekletsl, zonder een bepaald plan." Toon: „Dat lukt ook niet bij mij." Jacques Klöters: „We hebben gepraat zoals we altijd praten..." Toon: „...zoals twee vrienden praten. Dat valt dus nogal buiten het geijkte in terview, geen enkele vraag is van te vo ren bedacht. Het is niet zo eenvoudig om mij te interviewen. Jacques is een vriend van me, net als Bert. Daardoor is die sfeer mogelijk geworden van gewoon twee mensen die met elkaar kletsen." Jacques Klöters: „En dat is door Bert Haanstra fantastisch gemonteerd, met een aansluiting naar de theaterstukken." Het gedeelte van de 'Gewoon Toon' dal ik heb mogen zien, bevatte momen ten van een zeldzame ontroering. Heel mooi bij voorbeeld is het stukje waarin Toon vertelt over de financiële onder gang van zijn vader, gesymboliseerd door een beeld dat hij nog altijd - scherp Het Wereldje PANDA DE L ISLE als een foto - in zijn hoofd heeft. En dat is precies wat Toon graag aan de kijker wil laten zien: „Ik ben geen vrolijk mens dat altijd lacht, ik ben geen grappenmaker. Er is een groot verschil tussen Toon Hermans op de bühne en Toon Hermans thuis. Het is mooi dat je in de serie kunt zien dat Toon Hermans in het theater en Toon Hermans privé toch wel degelijk iets met elkaar te maken hebben. Ik geloof dat het zo is dat de mensen nu kunnen zien dat een grappenmaker niet altijd een grappenmaker is. Dat is het grote nadeel van dit beroep, bij een wielrenner of bij een bakker weet je meteen waar je aan toe bent, bij een komiek is dat moeilijk. Mensen denken 'die laat z'n broek zakken, die denkt niet na over politiek, over de wereldtoestand'. Dat is mij altijd nage wezen. Als er in de serie maar iets doorbreekt van de mens achter de komiek, dan is dat goed. En ik denk dat Bert Haanstra de enige man in Nederland is die zoiets kan." Dat deze serie gemaakt is, geeft dat een prettig gevoel - in de trant van nu is alles gerubriceerd, nu is de zolder opgeruimd? „Ik ken wel prettiger gevoelens. Nee, ik heb niet het idee dat dit iets aan de wanorde van mijn leven heeft veranderd." Bert Haanstra, vijf maanden ouder dan Toon - hetgeen hij hem tijdens de opnamen herhaal delijk heeft ingewreven - heeft vier maanden intensief aan de serie gewerkt. De vier afleve ringen van elk vijftig minuten zijn ontstaan uit zeventig uur materiaal. Het plan om de serie te maken bestond al heel lang maar werd om ver drietige redenen - de ziekte van Toon, de dood van Rietje Her mans - steeds uitgesteld. Nu is het er dan eindelijk van geko men en Haanstra is tevreden over het resultaat. „Het is niet alleen vier keer een leuke VARA-avond, het is méér. Ik denk dat het leuk is als drie generaties na ons deze band nog eens bekeken wordt, zodat men kan zien waar we om lach ten. Het is daarom, vind ik, óók een document, en ik hoop dat het ook zo beschouwd wordt." Bert Haanstra vindt Toon Her mans de 'meest complete caba retier' en de grootste van alle maal. „Omdat Toon al zijn lied jes en al zijn muziek altijd zelf schrijft. Heel bijzonder." Hoe verliep de samenwerking? „Heel goed. We hebben vier maanden heel intensief ge werkt. In het begin dacht ik 'die kop gaat me vast vervelen', maar dat was beslist niet waar. Integendeel. Aardig is ook dat heel veel materiaal toevallig tot is stand gekomen..." Toon Hermans: „...o ja, met die schoenen bij voor beeld. Ik had de verkeerde schoenen aan, moest andere aantrekken..." Bert Haanstra:en Toon vertelde ondertussen een anekdote. Toevallig draaiden de camera's al. Dat is een hele leuke scène geworden. Weet je, Toon zegt altijd 'ik ben maar een 'menneke'.' Maar hij is wèl een héél groot 'menneke'." Toon Hermans. Op de bühne een grappenmaker, pri vé een gevoelig mens. Op de vraag 'hoe kunt u optre den, leuk doen, als u zich rot voelt?' antwoordt hij: „Ik weet het niet. Ik herinner me geweldig dramatische da gen. De dag van de dood van Buziau bij voorbeeld. Ik was een van de laatsten die hem gesproken heeft en ik heb zitten huilen in mijn kleedkamer. Daarna heb ik de raarste voorstelling van mijn leven gespeeld. En bij de dood van Wim Sonneveld, toen had ik de hele dag in Limburg in het veld lopen janken, 's Avonds moest ik de show afbreken, ik moest terug naar mijn kleedka mer. Toen ben ik het toneel weer opgegaan en heb een fantastische voorstelling gespeeld. Ik weet niet hoe dat gaat. Dat is een geheim, een geheim dat in je ziel woont en niet in je verstand." Een lach en een traan - de essentie uit het leven van een clown. En: je kunt je natuurlijk ook tranen lachen. Zoals Toon het zelf in 'Gewoon Toon' zegt: As je je tranen lacht, dan zijn die tranen parels - parels van ge luk." Gewoon Toon een fraai document van een van de grootste komieken van Nederland die van zichzelf zegt: „Ik leef niet met opzet. Ik leef per ongeluk." Terence Knox zou geen geld stoppen in film over Golfoorlog.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6