Buitenland Zaïrese militairen vuren op betogers EG verwerpt voorstel Nederland over unie Palestijnen akkoord met voorstel vredesconferentie Carrington wil vredesproces Joegoslavië gaan versnellen Mijnwerkers terug in straten van Bukarest Strijd luwt in Kroatië President Tadzjikistan weigert op te stappen VN accepteren voorstel Irak over waarnemers Vrijdag 27 september 1991 RONALD FRISART (chef) D HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR DE TAMIL TUCERS hebben inge stemd met vredesbesprekingen met de regering van Sri Lanka. De Tijgers hebben in de strijd tegen het rege ringsleger onlangs grote verliezen ge leden. United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Historische rondreis Japanse keizer De Japanse keizer Akihito heeft gisteren aan het begin van zijn historische rondreis door Zuidoost-Azie in Bangkok de hoop op vriendschap uitgesproken tussen zijn land en Thailand. De 11- daagse reis van Akihito door Thailand, Malaysia en Indonesië vormt het eerste bezoek van een Japanse keizer aan deze landen die tijdens de Tweede Wereldoorlog zo zwaar geleden hebben onder de Japanse agressie. Akihito hoopt tijdens zijn bezoeken de Zuidoostaziatische bevolking te overtuigen van de tegen woordige vreedzame bedoelingen van Japan. Armoede in VS toegenomen De armoede in de Verenigde Staten is vorig jaar voor het eerst sinds 1983 toegenomen. Het aantal armen steeg in 1990 met 2,1 miljoen tot 33,6 miljoen, zo maakte het Amerikaanse Bureau voor Bevolkingsonderzoek bekend. Als armoedegrens gold voor 1990 een jaarinkomen van 13.359 dollar (zo'n 25.000 gulden) voor een gezin van vier personen. Buiten beschouwing blijft of de onderzochte personen naast hun inkomen een huis, auto of andere bezittingen hebben. Twee derde van de geregistreerde armen waren blank, een derde zwart. Veertig procent waren kin deren en 11 procent ouderen. Het gemiddelde (bruto) gezinsin komen bedroeg in 1990 29.943 dollar, 525 dollar minder dan het jaar ervoor als de inflatie wordt doorberekend. De achteruitgang vond plaats in de grote steden, daarbuiten bleef het gezinsinko men ongeveer gelijk. Fiat ziet winst flink dalen Het Italiaanse Fiat-concem heeft in de eerste zes maanden van dit jaar de winst voor belastingen in vergelijking met hetzelfde tijdvak in 1990 zien dalen van 2.454 miljard lire tot 1.455 miljard lire (f 2,2 miljard). Dat heeft Fiat gisteren bekendgemaakt. De omzet daalde met 2,2 procent tot 29.497 miljard lire (f 44,2 mil jard). De omzet van de industrietak van Fiat liep in vergelijking met het eerste halfjaar van 1990 met 4,5 procent terug. De groot ste daling van de verkopen werd gesignaleerd in de sector grondverzet- en landbouwmachines, waar de omzet met ruim zestien procent terug moest. BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Nederlandse voorstellen voor de omvorming van de EG tot een politieke unie zijn giste ren door een grote meerderheid van de twaalf lidstaten van tafel geveegd. Het wordt daardoor steeds onwaarschijnlijker dat de EG-Ianden erin zullen slagen op de EG-top van begin december in Maastricht een akkoord te te kenen over die politieke unie, en daarmee ook over de econo mische en monetaire unie. In een speciaal overleg van de EG-ambassadeurs van de twaalf bleken alleen Duitsland en in mindere mate Spanje de Neder landse voorstellen te steunen. Nederland heeft die gedaan als fungerend voorzitter van de EG, maar dat voorzitterschap dreigt daardoor te mislukken. Maan dag komen de ministers van buitenlandse zaken bijeen, maar de kritiek zal daar naar verwachting niet minder zijn. De Nederlandse voorstellen gaan uit van een uitbreiding van de macht van het Europees Parlement, van een gemeen schappelijk buitenlands en vei ligheidsbeleid, van het onder de EG-bevoegdheden brengen van zaken als justitie, politie en im migratiebeleid en van het ver beteren van de besluitvorming in de Gemeenschap. Maar heel wat landen vinden dat Neder land daarin veel te ver is ge gaan. ALGIERS-JERUZALEM GPD-AP De Palestijnse Nationale Raad (PNR) is er voor dat de Palestij nen meedoen aan de voor vol gende maand geplande vredes conferentie in het Midden-Oos ten. Nadat de VS „nieuwe waar borgen" hadden afgegeven, heeft het parlement in balling schap van de Palestijnen giste ren gestemd voor deelname aan een Jordaans-Palestijnse dele gatie, zo meldt de Franse radio. De Amerikaanse minister Ba ker (buitenlandse zaken) heeft gisteren laten weten dat er des ondanks nog een te smalle basis is om al een datum en plaats voor de conferentie vast te stel len. Baker zei dat in New York, waar hij een gesprek had met zijn nieuwe collega Pankin uit de voormalige Sovjetunie. In de nacht van woensdag op donderdag hebben twee promi nente Palestijnen uit door Israël bezet gebied verslag gedaan van besprekingen die zij kort gele den gevoerd hebben met Baker. De twee, Faisal al-Husseini en Hanan Ashrawi, zijn inmiddels naar Washington vertrokken om met Baker te praten over de voorbereidingen voor de vre desconferentie. Het Israëlische ministerie van defensie kondigde gisteren aan maatregelen te zullen nemen tegen het tweetal. De Israëlische wet verbiedt contacten met de als een terroristische organisatie beschouwde PLO. Het uitlekken van het geheime bezoek van het duo aan Algiers Israël zou ak koord zijn gegaan als er geen ruchtbaarheid aan werd gege ven brengt de regering daar om in verlegenheid. Husseini en Ashrawi ontkenden vanmorgen in Algiers te zijn geweest. Bij te rugkeer in Israël zullen door de politie worden verhoord. Zestig Nederlanders uitgeweken naar Congo Zaïrese militairen hebben gisteren talrijke betogers, die in het centrum van Kinshasa demonstreerden tegen het bewind van president Mobutu Sese Seko, verwond. Dat is vanuit de Zaïrese hoofdstad gemeld door Belgische mili tairen. Bronnen in Kinshasa meldden dat de demon stranten riepen om het vertrek van Mobutu. Daarop openden de Zaïrese militairen het vuur op de menigte. KINSHASA-BRUSSEL Rtr-DPA-AFP De Luxemburgse televisiezen der RTL meldde dat er niet al leen gewonden, maar ook do den zijn gevallen tijdens de de monstratie. De zender zei zich te baseren op informatie van di plomaten. De schutters zouden leden van de presidentiële gar de zijn. Ondertussen is de evacuatie van buitenlanders uit Kinshasa en andere plaatsen in Zaïre in hoog tempo voortgezet. Onder bescherming van Belgische en Franse militairen zijn vele hon derden buitenlanders op het vliegtuig gezet. Anderen zijn per boot en per auto, begeleid door Franse para's, naar het buur land Congo vertrokken. In Brussel zijn gisteren de eerste Belgische vluchtelingen uit Zaïre aangekomen. De bij el kaar 600 personen die in drie vliegtuigen arriveerden, werden meteen overgebracht naar een militair ziekenhuis. Later op de dag worden nog eens 450 vluch telingen verwacht. De meeste vluchtelingen wa ren opgelucht dat ze heelhuids Zaïre hebben kunnen verlaten. Ze hadden enkele bange dagen doorgemaakt maar de vrees dat de rellen gevolgd zouden wor den door moordpartijen op Eu ropeanen, werd niet bewaar heid. Wel zijn de meeste men sen al hun bezittingen kwijtge raakt. Ongeveer 60 Nederlanders, die naar Congo zijn gevlucht, zullen volgens een woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag naar verwachting vanavond in Brazzaville worden opgehaald. Op het ogenblik verblijven nog zo'n 500 Nederlanders in de voormalige Belgische kolonie. De Nederlandse missionaris sen in Zaïre beslissen zelf of zij naar Nederland terugkeren. De ordes en congregaties in Neder land zullen hun geen opdracht geven om uit het land weg te gaan. Volgens een woordvoer der van het Centraal Missie Commissariaat in Oegstgeest werkten er eind vorig jaar onge veer 229 missionarissen in Zaï- De Belgische en Franse mili tairen hebben hun bescher mende activiteiten uitgebreid naar de zuidelijke provincie Shaba. De Belgen hebben een steunpunt ingericht in de stad Lubumbashi, van waaruit de evacuatie-activiteiten worden gecoördineerd. Behalve in Kins hasa en Lubumbashi zijn er vol gens diplomaten ook volop on geregeldheden in de zuidelijke mijnstad Kolwezi, het noordelij ke Kisangani en de havenstad Matadi. Droefenis bij Kroatische v i uit Jasenovac. Ze zijn op weg zijn DEN HAAG-BELGRADO-ZAGREB GPD-AP De voorzitter van de Joegoslavi sche vredesconferentie, Lord Carrington, wil de huidige wa penstilstand gebruiken om het vredesproces te versnellen. Daartoe zullen begin volgende week drie nieuwe werkgroepen aan de slag gaan. De belangrijk ste hiervan moet een nieuwe economische structuur voor Joegoslavië en zijn zes republie ken ontwikkelen. De vredesconferentie was vo rige week opgeschort vanwege het toenemende geweld in Kroatië. De bijeenkomst kon Een Roemeense mijnwerker heeft beslag weten te leggen op een kinderfiets, waarmee hij door de straten v van de mijnwerkersopstand is veel grimmiger. ACHTERGROND DPA WENEN Met duizenden verblijven de mijnwerkers opnieuw in de Roemeense hoofdstad, maar ditmaal om de regering angst aan te jagen. Samen met de inwoners van Bukarest, die ook hun twijfels hebben over de politieke leiding, hebben de stakende mijnwerkers duidelijk gemaakt hoe zwak de macht is van hen die bij de jongste verkiezingen in mei nog een tweederde meerderheid haal den. Al een dag nadat de mijnwerkers voor het regeringsgebouw hun spierballen lieten rol len wierp premier Petre Roman de hand doek in de ring en trad met zijn regering af. Hoewel zij naast de steun van de politie ook kon rekenen op de bescherming van mili tairen, was de politieke leiding blijkbaar niet opgewassen tegen de druk van de straat. De rekruten en jonge politieagenten stelden zich aarzelend en lusteloos op te genover de aanstormende demonstranten opstelden. Van hen konden de autoriteiten niet veel loyaliteit verwachten. Het kabinet biedt nu aan een 'regering van nationale opening' te vormen waarbij ook de oppositiepartijen moeten worden be trokken. Maar welke politieke groepering de macht in het Victoria-paleis ook overneemt ze zal dezelfde moeilijkheden krijgen. Een commentaar van de Roemeense krant Adervarul noemt de drie belangrijkste pro blemen waar het land mee kampt: „de eco nomische stagnatie, de slechte toestand van Het is niet de eerste keer dat de Roe meense mijnwerkers de straten van Bu karest onveilig maken. Een jaar geleden gaven zij gehoor aan een roep om hulp van de Roemeense president Ion lliescu. Met harde hand sloegen de mijnwerkers toen een demonstratie neer van de op positie die een democratischer regering eiste. de overheidshuishouding en de morele cri sis, die hebben geleid tot een vertrouwens crisis tegenover de machtstructuren." Een inflatie van 170 procent, een snel afne mend reëel inkomen, een groeiend aantal werklozen, een daling in de produktie Roemenië staat 21 maanden na de val van het orthodox-communistische regime van Ceausescu aan de rand van een bankroet. De mijnwerkers hebben met hun stormloop op Bukarest niet alleen de door voormalige communisten voortgezette politieke leiding in het land, maar ook het kwetsbare demo cratische systeem aan het wankelen ge bracht. Zij zijn daarbij niet eens de armsten in Roemenië. In het tegendeel: hun lonen zijn sinds de revolutie veel meer verhoogd dan die van andere beroepsgroepen en zijn bijna het dubbele van een gemiddeld inko men. Van de 44 uur per week werken zij nog maar dertig uur. Maar voor de mijnwerkers is dat nog niet genoeg. Zij willen betere werkomstandighe den, moderne machines, compensatie voor inflatie, de garantie dat de staatsmijnen open blijven en een eigen gezondheidssys teem. Zo luiden de officiële eisen van de mijnwerkersvakbond. Daarnaast is er aan de basis een blijkbaar diepzittende wrevel over de liberalisering van de prijzen, de eerste belangrijke stap van de regering op de weg naar invoering van een markteconomie. Toen de mijnwer kers met gekaapte treinen naar Bukarest re den plunderden zij onderweg winkels van zelfstandigen. Daarnaast vernielden zij spoorwegstations en molesteerden spoor wegbeambten. Het geweld van de mijnwerkers, wier vak bond getoond heeft weinig af te weten van de democratische spelregels, en het vanda lisme tegen de eerste economische vernieu wing, waarvan de gevolgen bij aanvang pijnlijk kunnen zijn, laat weinig hoop voor het zwakke plantje democratie in Roeme nië. De meer dan 50.000 stakende mijnwerkers zijn waarschijnlijk niet de enige ontevrede nen onder de 23 miljoen inwoners van het land. „Laten we niet vergeten dat die onte vredenheid niet alleen bij de mijnwerkers maar onder de hele bevolking leeft. Een volk dat bewust tot armoede is gebracht en aan de rand van de vertwijfeling gedreven is", waarschuwde de Roemeense krant Ro- mia Liberia gisteren. gisteren worden hervat, nadat de strijdende partijen zondag onverwacht een staakt-het-vu ren afkondigden. De wapenstil stand leek te houden, zodat her nieuwd overleg zinvol was, vond lord Carrington. Hij noemde het staakt-het- vuren broos, en zei het hoopvol te vinden dat het overleg tussen de presidenten van Kroatië (Tudjman), Servië (Milosevic) en de federale minister van de fensie (Kadijevic) voortgezet zal worden. De conferentie in Den Haag kan nu in een hogere ver snelling gebracht worden, zei hij. De werkgroepen zullen de twee eerder ingestelde werk groepen vervangen die een minder vergaand mandaat had den. Naast de economie zullen de groepen zich bezighouden met het probleem van de min derheden. dat wil zeggen van de bevolkingsgroepen die in ande re republieken wonen (zoals Serviërs in Kroatië). De derde werkgroep houdt zich bezig met de ontwikkeling van een nieuwe politieke structuur voor Joego slavië. Een coördinator zal het werk van de groepen begelei den. Carrington hoopt dat rond 7 oktober, wanneer het 'moratori um van Brioni' afloopt, Slovenië en Kroatië niet zullen besluiten de federatie alsnog te verlaten. Op een conferentie werd in Brioni afgesproken dat de twee republieken tot 7 oktober hun onafhankelijkheid zouden op schorten. ZAGREB DPA-AFP Vijf dagen na het afsluiten van de nieuwste wapenstilstand in Kroatië, kwam het vannacht in de Joegoslavische republiek op nieuw tot sporadische gevech ten. De Kroatische radio meldde vanochtend dat de intensiteit van de gevechten is afgenomen in vergelijking met de voor gaande dagen. Het belangrijkste incident deed zich voor in twee dorpen bij Karlovac, een stad 50 kilo meter ten zuidwesten van Za greb. Daar kwamen volgens de Kroatische radio vier mensen, van wie drie kinderen, om bij aanvallen met mortiervuur door Servische guerrillastrijders. De twee dorpen werden door twin tig mortieren getroffen. De bewoners van Pakrac, Novska en Nova Gradiska, in het westen van Slavonic, brach ten de nacht door in de schuil kelders nadat luchtalarm was gegeven. De dorpen die zijn omsingeld door Servische na tionalisten en militairen van het federale leger, zouden regelma tig het doelwit zijn van raket- aanvallen. Het federale leger is met de Kroatische autoriteiten over eengekomen om de militairen uit de kazeme in Vinkovci te evacueren. De kazeme wordt volgens het persbureau Tan jug vandaag geëvacueerd. Het Joe goslavische leger bereikte ook overeenstemming over de te rugtrekking van reservisten uit de republiek Bosnië-Hercegovi- De president van Tadzjikistan, Rachman Nabijev, heeft giste ren geweigerd af te treden on der druk van demonstranten die hem ervan beschuldigen de macht te hebben gegrepen via een communistische coup. „Ik ben pas drie dagen aan de macht en als ik hierna al aftreed kan dit zo een eindeloos proces worden", zei Nabijev. Op het Bevrijdingsplein, voor heen Leninplein, voor het parle mentsgebouw in de hoofdstad Doesjanbe werd gisteren voor de vierde dag tegen Nabijev ge demonstreerd, ondanks de door het parlement afgekondigde noodtoestand die openbare bij eenkomsten verbiedt. Vijfender tig demonstranten zijn woens dag een hongerstaking begon- NEW YORK GPD-AP De Verenigde Naties hebben zich neergelegd bij een 1 raaks voorstel ter oplossing van het conflict rond de 44 VN-inspec- teurs die al drie dagen in Bagh dad worden vastgehouden. Irak heeft beloofd de inspecteurs met al het verzamelde materiaal te laten gaan, als zij een lijst te kenen waarop alle documenten en films die zij meenemen staan vermeld. De Amerikaanse VN-ambas- sadeur Pickering zei dat de in specteurs dat zullen doen. Pic kering verklaarde dat de voor zitter van de Veiligheidsraad een brief heeft geschreven aan de Iraakse regering waarin wordt toegestemd in registratie van de documenten, op voor waarde dat deze gedurende de registratie in bezit blijven van de VN-inspecteurs. Rolf Ekeus, de leider van de speciale VN-commissie, schatte dat het minder dan 24 uur zou duren om een investaris op te stellen. Kay zei vanochtend in Baghdad dat voor het opstellen van de lijst „hoogstens uren" nodig zijn. Gisteren werden in heel Irak door de regering georganiseer de demonstraties gehouden waarbij de VN-inspecteurs die kamperen op een parkeer plaats in Baghdad werden uitgemaakt voor spionnen. De beschuldigingen waren met na me gericht tegen David Kay, de Amerikaanse leider van het Inmiddels is in Washington gisteren bekend geworden dat het feit dat de inspecteurs wis ten waar ze zoveel documenten over Iraks atoomprogramma konden vinden, te danken is aan inlichtingen van een. moge lijk twee Iraakse overlopers. Zie ook pagina 2

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5