Binnenland Wim Kok redt het, maar dan? 'Partij denkt te rozig over sociale zekerheid' wm PW.. Vrijdag 27 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: ANDRIES DETMAR 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). De PvdA staat aan de vooravond van wat ongetwijfeld een van de moeilijkste en belangrijkste congressen voor de Nederlandse sociaal-democratie gaat worden. Morgen is het zover. Na weken van sussen, masseren en discus siëren bij ontelbare bijeenkomsten in het land, moeten de PvdA'ers in Nijmegen een duidelijk oordeel vellen over hun leidsman en zijn beleid. De stemming zou ten gunste van Kok zijn gedraaid. Maar ook als hij het redt, gaat de PvdA moeilijke tijden tegemoet. DEN HAAG HENRI KRUITHOF Enkele weken geleden gaven velen binnen en buiten de partij nog maar heel weinig voor de kansen van de leider. Algemeen was de overtuiging dat hij de af gelopen maanden had geblun derd door akkoord te gaan met het aanvankelijke voorstel om het uitbundige gebruik van de Ziektewet en de wao aan te pak ken. De manier waarop hij vervol gens wijzigingen in die kabi netsbesluiten bewerkstelligde, dwong wel respect af. Maar toen hij tegelijkertijd ook de koppeling tussen lonen en uit keringen liet vallen, waren de rapen gaar. Kok liet zich niet uit het veld slaan, ofschoon hij op enig mo ment wel heeft overwogen al zijn politieke functies neer te leggen. Jan Pronk, die vrij alge meen als een van de verstandig ste ministers uit het kabinet wordt gezien, legde Kok echter uit dat hij dat niet kon maken. Dat zou vaandelvlucht zijn, zo hield Pronk zijn leider voor. Dat zou de vrijwel definitieve dood van de partij zijn. Aanval Pronk legde uit dat Kok in plaats van het veld te ruimen, juist de aanval zou moeten kie zen. Een advies dat Kok onmid dellijk ter harte nam. Hij besloot zelf het initiatief te nemen tot een partijcongres, waarin het vertrouwen in het tot nu toe ge voerde kabinetsbeleid zou wor den gevraagd. Morgen mogen de geachte afgevaardigden in Nijmegen 'ja' zeggen tegen Kok en het beleid. Want 'nee' is niet mogelijk. Het beleid afwijzen, leidt tot de totale ondergang van de partij. Want niet alleen Kok is dan weg, maar ook de PvdA-fractie en het partijbestuur zouden in dat geval eigenlijk niet veel an ders kunnen dan hun biezen pakken. Hebben zij zich immers niet ook met huid en haar aan de kabinetsvoorstellen ver kocht? Kok heeft een tussenweg ge blokkeerd, die veel congresgan gers eigenlijk zouden willen gaan. Het liefst zou de PvdA- achterban zaterdag het beleid inzake Ziektewet en wao afwij zen en het vertrouwen in Kok als politiek leider uitspreken. Maar dat gaat niet. Terecht heeft Kok direct al met kracht laten weten dat hij vertrekt als zijn beleid wordt afgekeurd. Hij kan ook niet anders. Het is dan ook ronduit bela chelijk om Koks stellingname als chantage te betitelen, zoals sommigen doen. Zij hebben ge lijk als ze denken dat met de door Kok aangebrachte koppe ling tussen beleid en persoon, de kans op verwerping van het beleid tot vrijwel nihil is terug gebracht. Maar daarmee is het nog geen chantage. Het is in de politiek heel gebruikelijk dat een politicus verdwijnt als een belangrijk onderdeel van zijn beleid wordt afgewezen. Wat morgen nog interessant wordt, is niet de vraag öf Kok voldoende steun zal krijgen, maar hoe groot de meerderheid wordt die hij achter zich krijgt. Want kan een politiek leider functioneren als hij nog slechts kan rekenen op de steun van zestig procent van zijn partij, of zeventig, of vijfenzeventig? Tot nu toe heeft de PvdA-lei- de." zich angstvallig onthouden van uitspraken in die richting. Onmiddellijk na de uitslag van het partijdebat, zal hij duidelijk moeten maken of hij de aan hang die hij krijgt voldoende vindt om door te gaan. Geweld Er zal een enorm verbaal ge weld vanaf het podium op de duizend congresgangers neer dalen om hen ervan te overtui gen dat 'we nu als één man- vrouw' achter Wim Kok moe ten gaan staan. Hij is de man die de partij uit het diepe dal kan trekken. Hij is ook de man die het CDA aankan, zo zullen vele prominenten het congres voorhouden. Waarschijnlijk is dat waar. Want wie zou, voor zover al goede kandidaten te bedenken zijn, de partij in de huidige cha os nog willen leiden? Kok wel, die kan niet anders, maar te genkandidaten zullen er zeker niet te vinden zijn. Aan de andere kant heeft Kok absoluut geen behoefte aan het soort 'steun' dat hij deze week kreeg van een groepje PvdA'ers onder leiding van André van der Louw. Wat Van der Louw met zijn initiatief ook heeft bedoeld, een coup tégen, of juist steun vóór Kok, geen van beide is prettig voor de leider. In het ene geval wordt de oppositie ge steund, in het andere lijkt het op z'n minst dat Kok het niet al leen aankan. Maar het is twijfelachtig of Thijs Wöltgens, die verwacht dat Kok sterker te voorschijn komt uit een goed verlopend congres, gelijk krijgt. Het is al lerminst zeker dat de discussie na een onder zware druk tot stand gekomen congres-goed keuring, zal stoppen. Het veran dert namelijk niet de mening van de meerderheid van de PvdA-achterban dat de wao- maatregelen 'a-sociaal' zijn. Het staat vast dat veel con gresgangers morgenavond het gebouw 'De Vereeniging' in Nijmegen met een kater zullen verlaten. Ze snappen heel goed dat ze niet anders konden dan Kok te steunen, maar van harte gaat dat natuurlijk niet. Die col lectieve kater zal op één of an dere manier een uitweg zoeken. (E)moties Misschien gebeurt dat zelfs al tijdens het congres. Na de dis cussie over de wao en de Ziek tewet, wordt er nog een paar uur gedicussieerd over Troonre de en Miljoenennota. Het is heel goed mogelijk dat over een heel ander onderwerp dan de wao moties worden aangeno men, die de bewindslieden en de fractie in een heel pijnlijke situatie kunnen brengen. Natuurlijk mag het congres best uitspreken dat de geplande verhoging van het lesgeld met driehonderd gulden onder geen beding mag doorgaan. Dat heeft de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer ook al ge zegd, dus daar vloeit geen bloed verhoging van 5,5 procent per jaar geen doorgang mag vin den? Óf als de PvdA-achterban zich uitspreekt tegen de verho ging van de tarieven van het openbaar vervoer? Moet Kok dan weer zeggen dat hij dat niet meemaakt, en hoe geloofwaar dig is hij dan nog? Ook als dat allemaal niet ge beurt, moet de PvdA oppassen voor WD-achtige' toestanden. De WD is na de kabinetscrisis van 1989 diep gevallen. Daar heeft de partij zich alleen maar uit kunnen optrekken, omdat ze geen regeringsverantwoorde lijkheid meer draagt. De interne discussie kon in alle rust wor den gevoerd door de relatief comfortabele positie in de op positie. Maar dat comfort is de PvdA (nog) niet gegund. Terwijl zij re geringsverantwoordelijkheid draagt, zal zij een ingrijpende inhoudelijke discussie moeten voeren met een achterban die met een kater rondloopt. Dat kon wel eens een te zware op gave worden. Van Kemenade wil mét Kok grondige discussie over uitkeringsstelsel BARTJOCHEMS HENRI KRUITHOF Het is roerig bij de PvdA-afde- ling in Eindhoven. Het zaaltje van de FNV is afgeladen met merendeels 50-plussers. Ook Jos van Kemenade, de Eindho- vense burgervader en promi nent lid van de PvdA, maakt de vergadering van 'zijn' afdeling mee. Zwijgend hoort hij de op gewonden partijgenoten aan over de wao en de 'chantage' van partijleider Kok. Verscheidene malen wordt zijn naam gebezigd. In vragen aan de voorzitterstafel, in ant woorden van Tweede Kamerlid jan van Zijl die vanavond voor de leeuwen mag. Kritiek is er op 'de oude partijbonzen die het de afgelopen weken niet kon den nalaten karren met mest over de partij uit de storten'. Met enige regelmaat wordt ook het rapport van het drieman schap Wöltgens, Ritzen en Van Kemenade over de toekomst van de sociale zekerheid aange haald. In 1984, bij de publikatie, ging het zonder omwegen in de PvdA-prullenbak, nu wordt het aangehaald als een voorbeeld van het toekomstgerichte den ken van de sociaal-democraten. „Dat rapport uit 1984, het komt weer uit de la", zegt hij te vreden. „Dat werkstuk is niet heilig, maar je moet nu echt het debat voeren over de sociale ze kerheid. Over dat stelsel wordt nog veel te rozig gedacht in de partij. Er is niet gediscussieerd, de voorlichting aan de leden deugde niet, er is gebrek aan coördinatie. Iedereen roept maar wat. En de mensen die voor de toeter (de microfoon, red.) gaan, zijn vaak degenen die niet voor de consequenties hoeven te staan. Dat is te ge makkelijk praten". „De regeringsverantwoorde lijkheid dwingt tot een discussie over het sociale zekerheidsstel sel. Kijk naar 1982, Den Uyl. Die kreeg het ook voor zijn kiezen, met zijn pogingen om de Ziek tewet aan te passen. Maar óók in de oppositie hadden we voor deze maatregel moeten kiezen." „De PvdA heeft sinds 1978 ei genlijk in de oppositie gezeten. De psychologieën daarachter, die zieken door tot in 1981. Dan delijker naar voren komen, regeren we even, maar dat leidt Toen werden we er weer af ge er alleen maar toe dat de tegen- gooid, terug in de oppositie. En stellingen met het CDA nog dui- de rest van de jaren tachtig heb ben we ons niet druk gemaakt over de sociale zekerheid. Dat hoefde niet, we zaten immers in de oppositie. Die opstelling, dat is de makke geweest". Alleen in 1984 leek het er even op dat de PvdA uit eigen beweging de discussie over de sociale zekerheid aandurfde. Maar dat rapport van Van Ke menade, Ritzen en Wöltgens, „dat ging huppekee de la in". Volgens Van Kemenade een ka pitale fout. „Hadden we maar in de regering gezeten in de jaren tachtig, dan hadden we wel móeten nadenken over de toe komst van het stelsel. Het is jammer dat er geen tweede ka binet-Den Uyl is geweest. In een discussie over de sociale ze kerheid kan het sociaal-demo cratische geluid niet ontbreken. In de jaren tachtig ontbrak het". „Tijdens het congres draait het in de eerste plaats om het hernieuwen van het vertrouwen in de politiek leider. Kok weg? Hij mag er niet over piekeren! Zo gemakkelijk is hij niet van ons af! Dat zou de stemming op het congres moeten zijn". Voor Van Kemenade is daar mee de kous zeker niet af: „Daarna kan in de partij de dis cussie eindelijk worden ge voerd. De centrale vragen zijn dan: waar liggen de grenzen van de verzorgingsstaat, waar liggen de grenzen van de solidariteit? Praten over de herinrichting van de samenleving, daar hoort de sociaal-democratie bij te zijn". Krijgt Kok het vertrouwen van het congres niet, dan klapt het kabinet uit elkaar. Van Kemena de waarschuwt: „Kies je nu voor de oppositie, dan moet je er op rekenen dat je daar langere tijd blijft. Dan staat de PvdA op nieuw aan de zijlijn. Dan wordt er weer niet gediscussieerd". Van een 'crisiscomité', zoals voorgesteld door André van der Louw, moet Van Kemenade niets hebben. De partijleider moet de crisis in de partij be zweren: „Kok staat in de ring, helpers weg". Kok tijdens een van de partijbijeenkomsten over de plannen voor Ziektewet en wao. KOKANJE Naar aanleiding van mijn stukje over Mellie Uyldert kreeg ik onder andere een brief van de heer J. Daams uit Kortenhoef. In de tijd dat hij nog redacteur was van het blad Natura, het orgaan van de Natuurhistorische Ver eniging, stuurde de „toverkol uit Blaricum", zoals hij Mellie noemt, hem regelmatig het door haarzelf volgeschreven blaadje „De Kaarsvlam" toe. Daarin stond bijvoorbeeld een uitnodiging om op midzomer avond op het gazon voor haar huis te komen dansen. Voor passende kleding witte hem den zou worden gezorgd! De briefschrijver legt er de nadruk op dat deze natuurmys- tica vele mensen op een dwaal spoor heeft gebracht. „Zij be weerde dat als je ziek was, je maar in je tuin moest rondkij ken. De plant die de kwaal kon bestrijden, zou je dan wel vin den. Ik weet van mensen die dit advies opvolgden en doodziek zijn geworden, omdat ze een vergiftigde plant gebruikten.". Mellie zelf is niet ontvankelijk voor kritiek. Zij ziet zichzelf als een door de goden begenadigde zieneres. Niet voor niets is haar naam afgeleid van Mellifica (ho- ningdraagster). „Heel tepasse- lijk", zei de nu 83-jarige eens te gen een interviewer. „De bij haalt het wezenlijke uit de bloem en maakt het verteer baar. Ik haal het wezenlijke uit de dingen en probeer het voor de mensen opneembaar te ma ken". Dat de richtlijnen van de ho- ningdraagster wel eens heel ver keerd kunnen uitpakken, zal niemand verbazen die kennis neemt van haar aanpak van kanker en hersenvliesontste king. Bij kanker dient men zich allereerst met rauwkost te voe den. Maar ook de geest moet de strijd met de ziekte aanbinden: „Als je ergens een gezwel hebt, moet je je daarop concentreren en denken dat het kleiner wordt, kleiner, nog kleiner, het verschrompelt en verdroogt dan, en wordt nog kleiner als je dat een paar keer per dag doet, gaat het weg". De lijder aan meningitis dient zijn pijnlij ke hoofd drie keer per dag met een stukje ijzer te bestrijken. De volgende dag moet hij zijn schedel tien keer met kalkwater inwrijven, telkens met een half uur tussentijd. Een aantal jaren geleden werd Mellie Uyldert aan het kruis ge nageld door enkele critici die zich grondig in haar boeken en in De Kaarsvlam hadden ver diept. Niet alleen schoven ze een groot deel van haar ideeën wereld terzijde als „hemelter gende onzin", maar ze legden ook de vinger op het racistische gedachtengoed van de zieneres. Het kwam dan ook niet als een verrassing dat haar houding in de oorlog pro-Duits was ge weest. Het is nu eenmaal een trieste waarheid dat het ge dweep met Moeder Aarde een onverkwikkelijke politieke scha duwkant heeft. Dat gevaar schuilt in de hele Romantiek, waarvan de natuurbeweging een uitloper is; een deel van dit heldere bronwater is later naar de poelen van het fascisme weggestroomd. In zijn brief wijst de heer Daams nog op de zogenaamde „signatuurleer", die bij natuur genezers en kruidenvrouwtjes veel aanhangers heeft. Zo zou ogentroost een onovertroffen oogwater zijn, omdat de blade ren van dit plantje getooid zijn met „oogvlekken". Een brouw sel van judasoren (een zwam) zou een effectief middel tegen oorkwalen zijn. Van de stink zwam, die de vorm van een fal lus heeft, en die ontspruit aan een slijmerig „duivelsei", kan men een elixir maken die de vi riliteit verhoogt. Dit associatieve denken is al heel oud. Een geleerde tovenaar als Paracelsus, die in de zestien de eeuw leefde, dacht ook in signaturen. Met elke ziekte cor respondeert een plant of mine raal, en zo heb je paardebloem- ziekten, knoflookriekten, zwa- velziekten enzovoort. Voor Pa racelsus was de natuur een ge zonde apotheek en luidde de naam van 's werelds beste apo theker: God. Niet alleen Klazien uit Zalk, maar ook Mellie Uyl dert, zijn het wat dat betreft roerend met hun grote voor ganger eens. GERRIT JAN ZWIER MEDEWERKER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4