Binnenland Bukman beveelt onderzoek naar wanpraktij ken Hof: Pensioen 'zwarte weduwe' toch te hoog 'Brandweer kan schade milieu niet voorkomen' Particuliere premie iets omhoog voor studenten Winkel mag langer open Stakingen van 24 uur bij tien bedrijven Sara Lee/DE Utrecht wordt actief in Azië Zakenpartner eist van oud-kamerlid 80.000 Rel bij PvdA aan vooravond congres 'Snel tekort oud papier' Vrijdag 27 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALT AN ERDOGAN RONALD FRISARTfcfteO PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Geen steun jongerenblad 'Primeur' Het Bedrijfsfonds voor de Pers hoeft geen bijdrage van 800.000 gulden beschikbaar te stellen aan het jongerenweekblad Pri meur. De Raad van State heeft gisteren het verzoek van uitgeve rij Weekbladpers afgewezen om het bedrijfsfonds hiertoe te dwingen. De Weekbladpers had het geld gevraagd voor extra promotie-activiteiten voor het verliesgevende blad. Eerder liet de directie van Weekbladpers weten te denken aan opheffing van het jongerenblad als de gevraagde steun uitblijft. Tien jaar geëist wegens moord De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft gisteren tegen een 30-jarige Hagenaar en zijn 20-jarige vriend tien jaar gevangenisstraf geëist voor de moord op een 33-jarige man in de bossen van Voorthuizen. Het lijk van het slachtoffer werd op 5 juni van dit jaar door voorbijgangers gevonden. Hij was door vier of vijf schoten om het leven gebracht. De twee hadden bei de met het slachtoffer samengewoond. Beiden gaven gisteren toe plannen te hebben gesmeed om de man van léven te bero ven. Wie echt heeft geschoten, is nog onduidelijk. Alexander definitief mee naar Japan Het is nu zeker dat prins Willem-Alexander koningin Beatrix zal vergezellen op het staatsbezoek in oktober aan Japan. Dat heeft de Rijksvoorlichtingdienst vandaag meegedeeld. Willem-Alexan der treedt op als vervanger van Prins Claus, die nog steeds kampt nog met klachten van depressieve aard. Het staatsbezoek zal van 22 tot 26 oktober plaatshebben en zich grotendeels in Tokyo afspelen. V D haalt bont uit collectie Het grootwinkelconcem Vroom en Dreesmann heeft gisteren in al zijn filialen jassen met een kraag van wasberebont uit de col lectie gehaald. Dit gebeurde na kritiek van de actiegroep Bont voor Dieren in Leeuwarden. Volgens directiesecretaris J. Lem pers van Vroom en Dreesmann is er een pijnlijke vergissing be gaan. Volgens hem verkoopt het bedrijf al sinds jaar en dag geen bont meer. Lempers denkt dat een medewerker een fout heeft gemaakt bij het bestellen van de jassen. PTT komt met 'wandeltelefoon' De PTT komt februari volgend jaar met een zogeheten wandel telefoon op de markt. Vanuit 350 stations in ons land eerst vooral geconcentreerd rond Amsterdam en Schiphol en bin nen een straal van 150 meter kan van daaruit worden gebeld met een toestelletje dat minder weegt dan twee ons. De PTT heeft dit gisteren bekengemaakt bij de opening van de Efficiency beurs in Amsterdam. DEN HAAG ANP F. Rost van Tonningen, de '^varte weduwe' van de voor malige NSB-topman, krijgt een te hoog pensioen. Daarnaast is de toekenning van het pensioen 'onregelmatig' geweest. Dat heeft het Haagse gerechtshof gisteren bepaald in een proce dure die de Stichting Herwaar dering Pensioenen NSB-Kamer- leden en oud-verzetstrijders te gen de Staat hadden aange spannen. Volgens het hof is bij de her ziening van het pensioen in 1956, toen onder bepaalde voorwaarden de zogenoemde 'diensttijddoortelling werd inge voerd, ten onrechte de periode mee gaan tellen tussen de dood van Rost van Tonningen in 1945 én het moment waarop hij 65 zou zijn geworden. Er werd daarbij van uitgegaan dat de 'NSB'er nooit ontslag had geno men als kamerlid. Volgens het hof heeft Rost van Tonningen in 1941 echter wel vrijwillig ontslag genomen, door zich ondubbelzinnig op te stellen achter de 'nieuwe orde' van de Duitsers, waarin geen plaats was voor de Tweede Ka mer, en blijk te geven van een diepe afkeer van het parlement. Het hof acht het daarom aanne melijk dat Rost van Tonningen gee.n deel meer wenste uit te maken van de Tweede Kamer. Ook aanvaardde hij functies die niet zijn te verenigen met het kamerlidmaatschap. Het hof verwerpt de stelling van de eisers dat de weduwe geen enkel recht op pensioen zou hebben, ook niet over de periode dat haar man in de ka mer zat. Dat had volgens het hof dan in 1950 moeten worden beslist. De toekenning was vol gens het hof echter wel 'onre gelmatig'. De toenmalige wet schreef voor dat de voordracht voor het pensioen moest uit gaan van de minister van finan ciën, terwijl in dit geval de mi nister van binnenlandse zaken de voordracht heeft verricht. De eisende partijen kunnen nu met het arrest in de hand naar de Tweede Kamer en daar vragen om het pensioen te ver minderen en het te veel betaal de eventueel terug te vorderen. Hun advocaat zei gisteren dat zeker te zullen doen. Commandanten pleiten voor beter materieel tijd onbruikbaar voor de water winning. Bij een brand in een opslag plaats van kunstmest in Nantes in 1987 ontstonden zoveel gifti ge stoffen, dat 39.000 mensen moesten worden geëvacueerd. Maar ook een op het oog 'gewo ne' brand kan ingrijpende milieugevolgen hebben. In Woerden werd de bodem zwaar verontreinigd door een brand in een magazijn met huishoudelij ke artikelen van kunststof. De commandanten willen dat gemeenten samen duur, maar zelden gebruikt materieel voor de bestrijding van milieuram pen gaan aanschaffen. Zo kun nen de lasten per korps beperkt worden gehouden. Niettemin moet volgens de commandan ten ook de uitrusting van de brandweer zelf worden verbe terd, zodat branden met scha delijke gevolgen voor het milieu effectiever kunnen worden be streden. De brandweer heeft in het alge meen onvoldoende middelen om bij het bluswerk schade aan het milieu te voorkomen. De uitrusting schiet te kort en ook aan de kennis over de milieuge volgen van de bestrijding van sommige branden ontbreekt het een en ander. Dat was een van de conclu sies van een congres van de Ne derlandse Vereniging van Brandweercommandanten, dat gisteren werd gehouden ter ge legenheid van het driehonderd jarig bestaan van de Haarlemse brandweer. Volgens de commandanten kan een betrekkelijk 'gewone' brand zich tegenwoordig zeer snel ontwikkelen tot een milieuramp. Bij de beruchte brand bij Sandoz in Basel stroomden in 1986 met het bluswater massa's gif de Rijn in. De rivier was daardoor enige DEN HAAG GPD-A Een commissie van deskundigen van buiten het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV) moet de vermeende wanpraktijken binnen het departement gaan onderzoeken. De Tweede Kamer kon zich gisteren vinden in dit voorstel van de verantwoordelijke minister Bukman. De bewindsman kwam met het plan tijdens een door het kamerlid Beckers (Groen Links) aange vraagd spoeddebat over het functioneren van zijn minis terie. zond de minister de Kamer een brief waarin hij alsnog punt voor punt inging op alle be schuldigingen. In alle gevallen concludeerde Bukman dat die onjuist waren dan wel in een zodanig daglicht waren gesteld dat „er suggesties werden ge wekt die niet in overeenstem ming waren met de realiteit". De minister gaf toe dat de re cherchedienst van de AID in het verleden 24 feitenonderzoeken heeft gedaan naar AID-perso- neel en andere LNV-ambtena- ren. Dat zal in de toekomst niet meer gebeuren. Feitenonder zoeken zullen door de Rijksre cherche worden gedaan. In één geval is in opdracht van de rechter- Aanleiding vormde een uitzen ding van NOS-Laat over span ningen binnen het ministerie, met name binnen de Algemene inspectiedienst (AID), en de nogal laconieke reactie daarop van Bukman. Bij NOS-Laat uit ten verschillende ambtenaren klachten, waarbij ondermeer werd gesproken over 'intimida tie' en het afluisteren van tele foons. Inmiddels hebben deze ambtenaren een brief van Buk man gekregen met het verzoek hun beschuldigingen waar te maken. In de Kamer schreef Bukman zijn nogal laconieke reactie toe aan het feit dat NOS-laat hem algemene vragen had gesteld en telefoon afgeluisterd. Dat betrof hem niet had verteld wat de fei ten zouden zijn die uitgezonden zouden worden. Voor het debat van gisteren echter geen AID'er. Volgens Bukman mag de AID zelf geen telefoons afluisteren. Dat moet met behulp van de PTT en ge beurt alleen in opdracht van een rechter-commissaris. Volgens de politie van Zwolle hebben AlD'ers in het onder zoek naar visserij fraude op Urk echter wel telefoongesprekken afgeluisterd van twee collega's, die ervan werden verdacht in formatie over controles door te spelen. Dat gebeurde op het Zwolse politiebureau. Eén van afgeluisterde AlD'ers zou mede op grond van de afgeluisterde telefoontjes zijn ontslagen. De ander ging na onderzoek vrijuit. Van de telefoontaps werd melding gemaakt in de rechts zaak tegen de ontslagen AID'er, in maart vorig jaar. Verslagen van de afgeluisterde gesprekken circuleren daarnaast in beperk te kring op Urk. Ook daaruit blijkt dat AlD'ers meeluister den. Juridisch gezien is er overi gens niets mis met de praktij ken van de AID. Het afluisteren van de telefoongesprekken was goedgekeurd door de rechter commissaris van de rechtbank in Zwolle, die het onderzoek naar de visfraude leidde. Het ar gument om AID-inspecteurs in te zetten was simpel: zij waren veel beter op de hoogte van het reilen en zeilen in de visserijwe reld dan de rijksrecherche. Eén van de mooiste wandelroutes in Oost-Nederland wordt met vernieling bedreigd. Een 700-jaar oude dijk bij de Gelderse plaats Voorst die door het gebied van het dijkvak De Poll-'t Schol loopt is volgens Rijkswa terstaat bij hoog water niet stabiel genoeg. De dijk moet worden verstevigd. Hiervoor moeten 11.000 bomen worden gekapt en sloten worden gedempt. Tegen de plannen van Rijkswaterstaat is inmiddels actie onderno men. foto anp DEN HAAG GPD Een kamermeerderheid gaat schoorvoetend akkoord met een premieverhoging voor particu lier verzekerden, om daarmee de ziektekostenpremie voor stu denten binnen de perken te houden. Dat betekent dat met ingang van 1 januari de collec-» tieve, maar niet-verplichte stu dentenverzekering een feit is. Studenten die recht hebben op studiefinanciering, kunnen zich dan tegen een premie van ten hoogste 700 gulden per jaar particulier verzekeren. Zij krij gen daarvoor dezelfde medi sche voorzieningen als iemand in het ziekenfonds. Het premiebedrag van 700 gulden is volgens de verzeke raars niet voldoende om de werkelijke kosten te dekken. Om het gat dat daardoor ont staat te dichten, gaat de jaarpre mie voor de andere particulier verzekerden in 1993 met maxi maal 12 gulden 50 omhoog. De ze constructie verdient geen schoonheidsprijs, vindt de Tweede Kamer, maar de rege ringspartijen CDA en PvdA spreken van een aanvaardbaar compromis. In het regeerakkoord spraken CDA en PvdA met elkaar af een collectieve en verplichte ziekte kostenverzekering voor studen ten in te voeren. Er werd ge dacht aan een premie van 455 gulden per jaar. Onder druk van de verzekeraars en minister An- driessen van economische za ken zag Ritzen af van het dwin gende karakter van de studen tenverzekering. De Tweede Kamer is gisteren unaniem akkoord gegaan met de wijziging van de winkelslui tingswet. Winkels mogen in het vervolg acht in plaats van vier zondagen per jaar open zijn. Verder mogen winkels nu door de week tot half zeven open zijn en op zaterdag tot zes uur. De CDA-fractie stemde voor de wetswijziging maar tegen de wijziging van de PvdA-fractie, die de verruiming van de zon dagopenstelling mogelijk heeft gemaakt. CDA-Kamerlid Schart - man zei „teleurgesteld" te zijn over de houding van de PvdA. Het CDA stemde uiteindelijk toch voor het hele voorstel, om dat de partij niet meer wilde treden in afspraken die minister Andriessen van economische zaken heeft gemaakt met het bedrijfsleven, aldus Schartman. Leden van de Industriebond FNV hielden vanmorgen de wacht bij de poort van de Volvo-vestiging in het Limburgse Bom. Volgens de bond gingen daar 1850 werknemers in staking tegen de voorgenomen ingrepen in wao en Ziektewet. foto anp frits widdershoven Ondanks tegenvallende actiebereidheid en een reeks kort gedingen, breidt de Indus triebond FNV de estafettestakingen uit te gen de kabinetsplannen voor wao en Ziek tewet. Bij zeker tien bedrijven wordt het werk vandaag voor 24 uur neergelegd. De Vervoersbond FNV en de AbvaKabo zijn tevreden over de werkonderbrekingen die gisteren een groot deel van het open baar vervoer in stad en streek hebben ont wricht. Het is niet uitgesloten dat volgende week nogmaals werkonderbrekingen zullen volgen. Vooral het personeel van het Rotter damse vervoersbedrijf RET wil na het suc ces van gisteren nogmaals de barricaden op. Hoewel rechterlijke vonnissen acties in het spitsuur of langer dan twee uur verbo den, voerden zo'n zesduizend chauffeurs in het stads- en streekvervoer gisteren uitge breid actie. De gemeente Amsterdam heeft aangekondigd de gederfde inkomsten, die worden geschat op 400.000 gulden, te zul len verhalen op de AbvaKabo. De Industriebond FNV breidt ondertus sen de estafettestakingen uit. Vandaag wordt het werk neergelegd bij onder meer margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam, Volvo Car in Born, Hollandia in Krimpen aan den IJssel, scheepswerf Da- men in Gorkum en vier bedrijven in Delfzijl. De rechtbank in Utrecht bepaalde gisteren in kort geding dat de aangekondigde acties bij het Zuivelconcern Campina Melkunie toelaatbaar zijn. In de Rotterdamse haven zal volgende week opnieuw massaal actie worden ge voerd tegen de kabinetsplannen. Hoe de acties eruit gaan zien en wanneer ze wor den gevoerd, wilde de FNV-woord voerder niet zeggen. De bonden hebben besloten hun tactiek te wijzigen. Om te voorkomen dat werkgevers naar de rechter stappen, worden de stakingsacties niet meer vooraf bekendgemaakt. UTRECHT GPD Sara Lee/DE, het vroegere Dou- we Egberts, gaat het Verre Oos ten, Australië en Latijns-Ameri- ka veroveren. Het in Utrecht ge vestigde onderdeel van de Ame rikaanse Sara Lee Corporation (SLC) heeft de leiding gekregen over de divisie Pacific Rim, waarin alle activiteiten in deze regio's zijn ondergebracht. Op dit moment wordt in Paci fic Rim 300 miljoen dollar per jaar omgezet. In het jaar 2000 moet de omzet tussen de twee en drie miljard liggen. SLC zette in totaal in het op 30 juni afge sloten boekjaar 12,4 miljard dollar om, waarvan Sara Lee/DE ongeveer 3,4 miljard voor haar rekening nam. Door de nieuwe activiteiten wordt Utrecht een stuk belangrijker binnen de multinational. Dit zei C. Boonstra, voorzitter van de raad van bestuur, giste ren tijdens de toelichting op het jaarverslag. Sara Lee/DE denkt het Verre Oosten en Australië te kunnen veroveren door het openen van nieuwe en het ko pen van bestaande fabrieken. Op dit moment heeft het bedrijf al produktievestigingen in ze ven Aziatische landen en in Australië en Nieuw-Zeeland. Sara Lee/DE is daarnaast steeds actiever op de Oost- europese markt. In het afgelo pen jaar werd een belang van 51 procent verworven in de Hon gaarse staatskoffiebrander Compack. De koffie van Com- pack ligt inmiddels als Douwe Egberts in de winkel. Verder wil Sara Lee/DE in Tsjechoslowakije en in Polen actief worden op de thee- en koffiemarkt. Boonstra noemde dat „een goede vingeroefening" voor de stap naar de Sovjetunie. „We willen daar niet vol en thousiasme in een bad sprin gen, zonder dat we weten of er water inzit", aldus Boonstra. DEN HAAG-HAARLEM ANP-JAAP SLUIS In de PvdA is aan de vooravond van het congres, morgen in Nijmegen, een rel onstaan over de vermeende couppoging door vier partijleden. Fractievoorzit ter Wöltgens ontkent de be schuldiging van één van hen opinie-onderzoeker De Hond dat hij de voornaamste bron is voor een verhaal over de actie tegen Wim Kok in Elsevier deze week. Volgens De Hond wilde Wölt gens via de publiciteit rond de couppoging de positie van Kok op het congres sterker maken. De Hond, die de suggestie van een coup overigens 'belachelijk' noemt, maakte deel uit van een viertal dat vernieuwing van de PvdA van de grond wilde tillen. De anderen waren oud-Pvda- kamerlid Kombrink, de econoom Bomh'off en oud-par tijvoorzitter Van der Louw. P. Fortuyn, buitengewoon hoogleraar aan de Erasmus Universiteit, betoogde gisteren in Haarlem dat de PvdA geen toekomst meer heeft. Het 'ar- beideristische' deel van deze partij zal ach afscheiden en aansluiting zoeken bij Groen Links. Het restant gaat dan sa men met delen van de VDD en D66, aldus Fortuyn. De afdeling Haarlem van de PvdA heeft gisteravond in meer derheid voor het aanblijven van Kok en de kabinetsplannen ge stemd. De Haarlemmers zullen morgen aandringen op een snelle vervanging van de on langs afgetreden voorzitter M. Sint. Kok krijgt morgen in elk geval met twee moties te maken. De afdeling Groningen schaart zich weliswaar achter Kok. maar eist in een motie essentiële aanpas singen in de wao- en Ziektewet - plannen, vooral voor de 'schrij nende gevallen'. De PvdA-Rot- terdam zal in een motie eisen dat Kok niet de alleenheer schappij krijgt bij de wing van de partij. H. van den Bergh, oude-kamer- lid voor de PvdA, moet voor 1 oktober een bankgarantie van 80.000 gulden afgeven aan zijn voormalige zakenpartner M. Duyvestein. Dit advies kreeg hij gisteren van kort-geding rechter mr. I.C. van Dijk. Het bedrag is een restant van een geldlening die Van den Bergh nog steeds niet heeft terugbetaald. Pas als de oud-politicus de bankgarantie afgeeft, zal het loonbeslag dat Duyvestein heeft gelegd op het salaris van Van den Bergn bij Veilig Verkeer Ne derland en het Haagse bedrijf Alcatel worden opgeheven. De advocaat van Duyvestein, mr Th.C. van Schagen, vindt dat Van den Bergh er „een bedroe vende betalingsmoraal op na houdt". In 1989 had zijn cliënt een bedrag van 330.000 gulden geleend aan een handels-BV die Van den Bergh samen dreef met een zwager. Het geld was be stemd voor de aan- en doorver koop van een partij boormachi nes. Deze transactie mislukte. Dit voorjaar heeft Duyven- stein met Van den bergh een schikking getroffen over de te rugbetaling van de resterende 80.000 gulden. ,Als Van den Bergh voor 1 oktober niet met z'n geld over de brug komt, zul len wij het loonbeslag handha ven", aldus advocaat Van Scha gen. Van den Bergh heeft in middels aangekondigd dat hij via kort geding het loonbeslag ongedaan wil maken. AMSTERDAM ANP Over één tot twee jaar is het overschot aan oud papier in Neder land verleden tijd. De invoer vanuit Duitsland en Amerika, die nu nog voor een overvloed zorgt, zal geleidelijk afnemen, doordat deze landen bezig zijn met een gestage uitbreiding van de recycling. De ze verwachting spreekt ir. B. Sikma van papierproducent Parenco uit in De Dagbladpers, het blad van de Nederlandse krantenuitge vers. Sikma baseert zich op cijfers over de wereldmarkt voor oud papier.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3