'Spelen maakt het leven dragelijk' REISBURO LEIDEN Leuk en leerzaam aardrijkskundespel Een fascinerend treinspel: 1835 HET GROOTSTE STATION VOOR KLEINE TREINEN Voor al uw winter-, zon- en wintersneeuwreizen, natuurlijk naar: ANVR Leuk voor de kleintjes de tombe Strain SpeelgoedspeciaIist V^/ Pelikaanstraat 25 Leiden Tel. (071 )-132222-132422 De hele wereld bij u om de hoek Vrijdag 27 september 1991 WAAR LIGT HONOLULU? H Hel verschil tussen een iongen en een man is de prijs van zijn speelgoed. Dit ietwat cynische gezegde gaat zeker op voor Rik van Even, van beroep esuitvinder. 'opend monnikenwerk", zegt hij. De 46- jarige Nederlandse Belg bestreed met het ontwerpen van spellen met succes de 'mid-life crisis', die hij opliep door zijn 'triviale bestaan'als geschiedenisle raar. „Spelen is nabootsen van de werkelijkheid. Het maakt het leven dragelijk. CLOWNTJE HUILT, CLOWNTJE LACHT Het is niet eenvoudig om voor kleine kinderen (vanaf een jaar of drie) een spel te bedenken dat zowel zij als hun (groot)ouders met plezier spelen. Maar met het nieuwe Clowntje lacht, clowntje huilt is Jumbo daar goed in geslaagd. Het spel is kleurrijk, stevig, simpel en duurt niet langer dan 10 a 15 minuten. Op tafel komt een standaard te staan met twee clownsgezichten: een lachend en een hui lend. Daar tussenin, aan de bovenkant, zit een soort trechter. Het spelertje dat aan de beurt is pakt uit een ondoorzichtbare zak een willekeurig fiche en gooit dat in de trechter. Valt het uit de huilende clown, dan is de beurt voorbij. Maar glijdt het uit de la chende mond, dan mag het kind zijn pion op het kartonnen speelbord verplaatsen naar het vakje dat dezelfde kleur heeft als het gevallen fiche. Bovendien mag dan nog een fiche worden gepakt. Degene die als eerste zijn pion aan de finish krijgt, wint het spel. De wijze waarop de fi ches uit de clowns vallen is niet te beïnvloe den. Dit is een eenvoudig, vrolijk uitgevoerd ge- luksspel, waarmee de kleintjes ook spelen derwijs met kleuren leren omgaan. De ad viesprijs is 29,95. Tal van spellen, worden aangeprezen als 'leuk en leerzaam', maar vaak zijn ze het geen van beide. Een uitzondering op deze regel vormt Waar ligt Honolulu?, dat van het spellenpanel een zeer hoge waardering kreeg. Honolulu gaat over aardrijkskunde. Spelen derwijs worden de twee tot vier deelnemers op kennis getest, waarbij ook kan worden gegokt. De kern van het spel bestaat uit 157 kaarten met daarop zowel de naam van een land als een algemene vraag over die natie. In elke beurt wordt een vraagkaart op tafel gelegd. Vervolgens moeten de spelers min stens drie en maximaal vijf vragen over dat land beantwoorden. Voor elke vraag is op het kartonnen speel bord een vak gereserveerd. Onder- elk vak staan vier cirkels. Elk van de spelers (twee tot vier) legt een fiche van zijn kleur neer op elke cirkel van de vakken waarvan hij het antwoord denkt te weten. De antwoorden moeten vervolgens worden opgeschreven. Zodra iedereen heeft ingezet, worden de juiste antwoorden bekend gemaakt. Wie een juist antwoord heeft gegeven, krijgt zijn inzet verdubbeld. Een fout antwoord bete kent een fiche kwijt. Doel van Honolulu is om zogeheten kennis stenen te vergaren. Winnaar wordt degene die daar als eerste drie van heeft. Vijf juiste antwoorden in één beurt geven een kennis steen, of vier goede antwoorden plus een groot fiche (gelijk aan 10 gewone). Je kunt zelfs proberen om bij drie juiste antwoor den een kennissteen te bemachtigen. In dat geval moet je èn een groot fiche inleveren en een extra vraag goed beantwoorden. Die vragen staan op 47 aparte kaartjes, twee per kaart. Het panel heeft Honolulu met veel plezier gespeeld. Zowel de oudere kinderen (die vanaf 12 14 jaar kunnen meedoen) als de volwassenen beseffen voortdu rend dat ze eigen lijk heel weinig van de wereld weten. Met z'n vieren duurt een spel ruim een uur; het aantal vraagkaartjes is vol doende voor heel wat avonden ken- nisverrijkende spel- pret. Het zeer ver zorgd uitgevoerde spel werd bedacht door Ravensburger. Adviesprijs 58. Bij een kleine groep ingewijden zijn Engelstalige spoorwegspellen als 1829 en 1830 een begrip. Een soortgelijk spel is nu ook verschenen onderdenaam 1835, met een Nederlandse vertaling. Het duurt vijf a zes uur waarbij niemand zich ook maar een moment verveelt. Zoals de titel aangeeft, speelt 1835 zich af in de eerste helft van de vorige eeuw, toen de eerste stoomtreinen hun intrede deden. Het opklapbare kartonnen speelbord toont de kaart van Duitsland, met daarop zeshoekige vakjes. Sommige zijn bedrukt, maar de meeste niet. De spelers (drie tot zeven, van af 16 tot 18 jaar) zullen tijdens het spel het bord geleidelijk volbouwen met spoorlij nen. Want alleen door treinen naar zo veel mogelijk stations te laten lopen wordt veel geld verdiend en dat is het doel van 1835. Bovendien wordt er voortdurend in aande len gehandeld. Naast treinspel is 1835 ook een beursspel. Investeren De spelregels zijn zeer uitgebreid (20 pagi na's) en bevatten een op het eerste gezicht duizelingwekkende hoeveelheid informatie. Ze zijn echter helder geformuleerd, en wie eenmaal aan het spelen slaat, merkt dat 1835 niet overdreven gecompliceerd is. Elke beurt bestaat uit een aantal fasen. Eerst worden aandelen gekocht en ver kocht, daarna vindt de zogeheten bedrijfs- ronde plaats. Daarin leggen de spelers voor hun maatschappijen spoortegels, laten trei nen rijden, incasseren het daarmee ver diende geld en, schaffen desgewenst nieuwe locomotieven aan. Investeren is absoluut essentieel, want op gegeven momenten worden verouderde lo comotiefmodellen uit het spel genomen en wie dan geen materieel meer heeft, zit in de problemen. De Duitse en Engelse versies van 1835 wer den zeer lovend beoordeeld en ook de Ne derlandse verdient veel lof. Dit is een fasci nerend spel waarmee de tijd vliegt. Het werd hier uitgebracht door 999 Games, dat het via een beperkt aantal winkels distri bueert. Inlichtingen: 999 Games, (020) 6445794. Prijs 99,50. SPELLETJES UITVINDEN IS MONNIKENWERK JULES HEZEMANS Meer dan honderd spelletjes staan opgesta peld in zijn bijkeuken in Turnhout. Zijn ei gen creaties liggen er niet tussen. Deze bonte verzameling tweedehandsjes kocht hij niet voor het spel, maar voor de inhoud van de dozen; kaarten, dobbelstenen, pion nen en briefes papiergeld. „Die kan ik ge bruiken voor mijn eigen ontwerpen." Op een middag in 1983 speelde hij met zijn tienjarige zoon 'Monopoly'. Oersaai vonden ze het, zo met z'n tweeën. In een hoogirjpe- dige bui verklaarde Van Even dat hij dan maar zelf een spel zou ontwerpen. Na veel aandringen kwam het er een half jaar later ook, een bordspel voor twee spelers onder de naam 'Houtworm'. „Het bedenken-van het spel bleek een uitdaging, ik moest heel erg creatief zijn. Het verzinnen van allerlei regeltjes, dat rommelen met papier en inkt, dat gaf e voldoening." Leerzaam Voor Van Even ging er een wereld open. Als jongetje had hij nooit gespeeld. „Ik leed aan een soort faalangst. Ik was bang om me te laten kennen, moest me altijd maar bewij- In het spel hoefde dat nu juist niet. „Winst is niet het belangrijkste. Spelen traint de so ciale vaardigheden. Spel is ernst, maar er zit geen belang achter. Je leert verliezen zon der het zwaar op te vatten. Valsspelers wor den door de anderen meteen bestraft." Vol gens Van Even heeft het spel ook pedagogi sche waarde: „Er is aangetoond dat kinde ren die veel spelen, later socialer zijn en be ter en sneller leren". Behalve de spelletjes liggen in de bijkeuken ruim honderdvijftig spelideeën van Van Even. „De helft is puur brandhout, maar ik gooi ze niet weg. Sommige ideeën of the ma's kan ik in een volgend spel bij elkaar zetten. Gemakkelijk is zo'n ontwerp niet. Het is monnikenwerk. Je doet op zijn minst een paar weken over het bedenken uit uit werken van een spelletje. Allerlei ideeën malen door je hoofd, je bent absoluut niet meer aanspreekbaar. Het vreemde is dat je die broeikas niet eens uit wilt. Het werk is een vorm van purisme. Je moet niet te snel denken dat een spel goed is." Een spel moet aan meer eisen voldoen dan alleen maar 'leuk' zijn, vertelt de Belg: „Ik heb er zo'n vier jaar over gedaan om te le ren hoe je je spel moet verkopen. Je moet het naar de juiste fabrikant brengen, naar de juiste redacteur en op de juiste tijd. De naam en het uiterlijk spelen een belangrijke rol, net als de prijs. Als je een prachtig spel ontwikkelt maar het kost de klant honderd vijftig gulden, zal geen fabrikant eraan wil len beginnen." Van de hand van Van Even zijn inmiddels vier spellen verschenen. Vertederd haalt hij zijn eersteling boven tafel, Murphy geheten. Het is een detectivespel, waarin alles draait om de erfenis van een zekere McCoin. De spelers treden op als speurders van het bu reau Murphy, die de erfgenamen moeten opsporen. Striptease Zijn laatste aanwinst heet 'Party Time'. „Dat is een striptease-spel. Ik had verwacht dat Ravensburger dat spel zo nooit op de markt zou brengen. Ze zijn daar zo braaf." Op de doos staat zelfs zijn naam vermeld: „Dat begint steeds meer een gewoonte te worden bij de goede spellen. Voor de klant maakt het niets uit, maar het is goed voor de naamsbekendheid binnen het wereldje van spellenmakers en fabrikanten." Binnenkort verschijnen nog zeker vier spel len op de markt. Met die hoeveelheid is hij een van de weinige professionele spellen- uitvinders binnen de Benelux. In Duitsland lopen echter zo'n driehonderd professione le 'game inventors' rond. Daarnaast hebben landen als Frankrijk, Amerika en Japan vele tientallen 'grote jongens'. Van Even ziet zijn collega's regelmatig op beurzen. Het gros mag hij erg graag, maar de concurrentie is moordend: „Er is veel plagiaat. Ik weet zeker dat er nu al zes spel len van mij zijn gejat. Daar komt er elk jaar weer eentje bij. Maar je kunt er bijna niets tegen beginnen. De regelgeving binnen Eu ropa is te zwak." Rijk denkt Van Even niet van te worden van zijn spelletjes. „Het is zeker geen vetpot, al denken veel mensen dat misschien. Van een spel worden in Europa gemiddeld 6000 exemplaren verkocht. De auteur krijgt daar voor ongeveer vijf tot zeven procent van de fabrieksprijs. Een spel van zestig gulden be tekent voor de bedenker ongeveer een gul den per verkocht spel." Van Even geeft daarom nog steeds halve dagen les. Hij hoopt binnen twee jaar de geschiedenisboeken voorgoed dicht te kunnen klappen. „Een professioneel spellenontwerper moet toch wel min stens tien spellen op de markt hebben, an ders kan hij er niet van leven. Of hij moet een klapper maken, zoals de ku bus van Rubik of Risk." Nederland stond lan ge tijd bekend als een spelletjesminnend land. Onder invloed van de televisie is dat beeld goeddeels ver dwenen. De spelle tjesmakers moeten echter de hand ook in eigen boezem ste ken, vindt Van Even: „Veel spellen worden gemaakt rond een paar bekende karakters. 'The A-Team' bij voorbeeld, of het WK-voetbalspel. De goede niet te na gesproken, maar zoiets is geen goed spel, maar een verzameling hete lucht met wat kenmerken van een spelletje. Het is puur voor het geld gemaakt, en kan niet lang boeien. Na twee keer spelen gaat zo'n doos ook meestal naar de zolder." Van Even merkt echter het laatste jaar -„ge lukkig"- een kentering op. Spellen worden ook niet meer vooral voor de kinderen ge kocht. Juist de moeilijke spellen mogen zich in een'toenemende belangstelling verheu gen. „Zoiets als Diplomacy is een heel taai onderhandelingsspelletje. Maar het ver- „We gaan langzaam aan landen als Amerika en Frankrijk achterna. Daar is het spel weer helemaal terug. Stelletjes gaan niet meer naar het café, maar zitten thuis te spelen..." Uniek in de regio Leiden Alle merken miniatuur-treinen De Kempenaerstraat 77 2341 GJ Oegstgeest Tel. 071 - 172977 REIS ADVIESBURO

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 30