P Enkellaarsjes gaan het maken 91 Verfijnde meiden dragen parels Schoenen met ruimte voor zes tenen Ad Noyen Shoes Vrijdag 27 september 1991 29 arels: diva's van het witte doek pronkten erin de gloriedagen van Hollywood al mee. Kakkers zweren erbij. En nu hebben ze glitter vervangen als het cruciale accessoire voor onmiskenbare glamour. Gouden Chanel- horloge met een band van cultivé Laarzen, de schoenenhandel is er altijd een beetje beducht voor. Je zou denken dat zodra het kouder wordt comfortabele of elegante laarzen op de gunst van een breed publiek kunnen rekenen, de praktijk leert anders. Doorgaans is de consument heel voorzichtig met het kopen van laarzen. LISA AMSTRONG Karl Lagerfeld omhult zijn modellen voor Chanel met parelkettingen als opgesmukte bondage. Het Londense warenhuis Fenwick brengt meterslange, opzichtige parelsnoe ren en in sieradenwinkels zijn volop met parels versierde accessoires te koop. De pa rels hebben zelfs de oversteek gemaakt naar schoenen en kleding. Na alle glitter-bijoute- rie van de jaren tach tig, waar je schele hoofdpijn van kreeg, bewijst de renaissance van de parel eens te méér dat de ouderwet- ZWARTE PARELS over de grond stuiterende parels - een veel esthetischer uitbeelding van een emotio neel geladen situatie dan het opsteken van een sigaret. Fotografen in Hollywood ver eeuwigden diva's bij voorkeur uitdagend kluivend aan een opschepperig lange parel ketting. Op Victoriaanse portretschilderin gen en in Edwardiaanse romans betastten vrouwen altijd weemoedig hun parelketting - wellicht een symbool van hun vergulde kete nen - of wierpen het er hartstochtelijk in zijn. zweem van popperig heid is uitgebannen nu zelfs Madonna parels draagt op haar doods kop oorbellen (hoewel heavy metal artiesten, met hun bekende zwak voor glitter, niet snel zullen overschakelen op nauwsluitende halskettingen van pastelkleurige parels). Naast hoge hakken en fel gekleurde lippen stift zijn parelsieraden niet meer weg te denken uit de garderobe van de uitgaande Dramatisch Echte zwarte parels worden alleen geproduceerd door de mollusk Pinctada Magaritifiera, die ook wel de 'oester met de zwarte lippen' wordt genoemd. De Australische Pinctada carcharium vormt gele tot goudgele parels. De traditionele snoeren met kleine pareltjes kun je niet echt imposant noemen. Toch Zijn parels van oudsher bij uitstek geschikt voor het maken van dramatische gebaren. Een bekende scène in oude zwart-wit films is die van een brekende parelketting en Maar een vrouw moest wel erg geëmotioneerd zijn om zoiets te doen. Echte parels hadden een prestige en allure zonder weerga, totdat in de jaren twintig een toevloed van gekweek te parels uit Japan hun glans enigszins deed verbleken (waardoor parelleverancier Ku- wayt andere exportgoederen moest zoe ken). Namaak Het voor dit seizoen beoogde effect van overdadige strengen grote, roomkleurige bollen zou met echte parels niet te betalen zijn. Zelfs kwalitatief hoogwaardige namaak is niet goedkoop. Een dubbele halsketting van roze kunstparels van Chanel kost rond de 2.500 gulden. Een ironische ontwikkeling als je bedenkt dat Coco indertijd namaak - parels introduceerde om zich op een gevat te manier af te zetten tegen de knie-lange echte parelsnoeren die ze in haar jeugd had gezien. Goede namaakparels zijn altijd duur geweest, pok al bij de Romeinen, die glazen kralen zorgvuldig vermengden met zilver of goud bladmetaal om de gewenste glans te verkrijgen. Tegen de zeventiende eeuw hadden de Fransen deze techniek aanzien lijk verfijnd. De holle kralen kregen een kem van was ingespoten om het gewicht te vergroten en de buitenkant werd voorzien van laagjes fijngemalen visschubben, waar door ze iriserend werden. De beste namaakparels worden nog steeds gemaakt van glas bedekt met een mengsel van visschubben. Minder duur zijn de acry- lhars parels, die variëren van overtuigend en duurzaam tot afzichtelijk en schilferend. Een manier om de kwaliteit van een parel vast te stellen, is er op te bijten (als de parel prettig hard voelt, zit het waarschijnlijk wel goed). Alleen zijn winkeliers niet happig op een dergelijk test. Alle behoorlijke parelkettingen zijn ge knoopt en moeten elk jaar opnieuw worden geregen. Respect Goede namaakparels moeten met respect worden behandeld. Ze mogen nooit en te nimmer worden besproeid met haarlak of parfum. Als parels in contact zijn geweest met parfum en daardoor zijn verkleurd, hoef je er niet mee naar de winkel te stap pen met de mededeling dat je dat goedje nooit gebruikt. Parels houden sterke geuren jarenlang vast. En gezien de huidige prijzen zouden zelfs de meest impulsieve vrouwen zich tweemaal moeten bedenken voordat ze hun namaakparels in zee gooien. VERTALING MARGREET HESUNGA ZWART BELANGRIJKSTE KLEUR IN SCHOENMODE VAN DER HOEVEN Maar voor het komend seizoen (najaar en winter 91/92) kan niemand meer om de en kellaarsjes (booties) heen. Enkellaarsjes zijn hèt mode-artikel in de schoenwinkel. En bij een kledingmodebeeld dat, zeker voor de jeugd, nog altijd bodyconsious (strak om het lijf zittend) is, sluit ook het enkellaarsje strak aan. Dat kan door de mooie soepele materialen (nubuck, kreuklak) die tegen woordig worden gebruikt en door het wer ken met elastische inzetten, ritsen en rijgve ters. Bont Het wat sportievere laarsje heeft vaak een bontrand of een borgvoering. Heel leuk en overal bij te dragen is bijvoorbeeld een goud-bronskleurige model met een vrij dik ke zool dat voor een deel is doorgestikt (EB- Fashion). Echte stappers hebben grove pro fiel- of spekzolen en een wollen voering in dekenruit of kelimmotief. Bij de wat elegantere modellen wordt ook bont gebruikt. Peter Kaiser maakt een heel gladde laars met hoge hak, die is afgewerkt met een stijlvolle bontrand, Gabor heeft een dergelijk laarsje met een platte hak en Pertti Kickers weer terug. Palmroth doet een borgvoering in slanke enkellaarsje uitgevoerd in zwart lakmateri- aal met een randje suède of kroko. En hoewel zwart onbetwist de hoofdkleur is het nieuwe seizoen, zijn veel schoenen en enkellaarsjes er ook in zwart en een con trasterende kleur, bijvoorbeeld fel roze, hel der groen of rood. Vooral rood is voor de ontwerpers een belangrijke kleur geweest om mee te combineren. Naast zwart bevat het kleurenpalet verder grijs, indigo en au bergine. Met zilver, dat de opvolger van het het goud van de laatste seizoenen zou moe ten worden, is voorzichtig omgesprongen. Er zijn wel wat laarsjes in zilverkleurig leer te koop maar over het algemeen is de toe passing van zilver beperkt gebleven tot ges pen, ritsen oogjes enz. De wat elegantere laarsjes worden vaak met satijnen linten dichtgestrikt. In het kielzog van het enkellaarsje dingt ook de over-de-knie laars - heel populair in de jaren zestig - weer naar de gunst van de consument. In soepel nubuck, met een vrij platte hak, staan deze laarzen heel goed bij mini-kleding. Carré-leest Schoenontwerpers hebben voor het ko mend seizoen gesleuteld aan de leest, die steeds vierkanter (carré) is geworden. Maar omdat veel mensen zo'n vierkante neus te grof vinden, is die lijn in de meeste gevallen wat afgerond. Ook met de hakken is men wat gaan stoeien. Soms lopen ze op een grillige manier naar binnen of juist naar buiten. Blikvangers zijn de doorschijnende hakken. Er is een voorzichtige tendens naar wat hogere, redelijk comfortabele hakken (diabolo of recht) maar over het algemeen zal de hakhoogte variëren van anderhalve tot viereneenhalve centimeter. En omdat het laarsje dat de toon zet toch niet overal bij gedragen zal worden, hebben de ontwerpers hun schoenen uitgevoerd in hoogfront. Wat wil zeggen dat de schoen vrij hoog op de wreef valt. Wat de schoenen betreft is er met iedereen rekening gehou den. Er zijn elegante pumps en ballerina's, schoenen in pantoffelsnit voorzien van pai- letten, modellen in tango- en charleston stijl en trotteurs. Hikers Voor de jeugd maar zeker niet allen voor hen, is het assortiment verrijkt met de streethiker. De schoen met het comfort van de sportschoen maar in kleuren passende bij de gewone kleding. En nu er een markt blijkt te zijn voor de bergschoen en de streethiker zien we in Nederland ook weer een merk als Kickers terugkomen. Een schoen die vooral voor kinderen heel popu lair was. De nieuwe generatie Kickers ziet er goed uit en heeft nog niets aan kwaliteit in geboet. Importeur Michael Dukker zegt dat je ze zelfs op een lage temperatuur in de machine kunt wassen. De prijs loopt van 79 tot 149 gulden. Mannen die dol zijn om modieuze schoe nen zullen ook deze winter weer heel goed moet zoeken naar de iets bijzonders, want alles blijft vrij klassiek. De brogues krijgen concurrentie van en nieuwe monk-variant en er komen meer instappers. Details voor het nieuwe seizoen zijn gespen en elasti sche inzetten en de combinatie van glad en kroko-geprent leer. Wie echt eens iets an ders wü zonder meteen aan bergschoenen of streethikers te denken, moet eens kijken bij het merk Vincente Calzados (Sitters). Van deze fabrikant zijn er schoenen in een hoog model, met een vrij ronde leest. Voor het grootste deel van de schoen is nubuck gebruikt maar de teen en een deel op de wreef zijn uitgevoerd in gewoon leer. Deze schoen die zo rond de 160 gulden kost, is er met een vetersluiting maar ook met een ritsje. Strak aansluitend laarsje met elastiek- inzet. FOTO'S W1M DUKMAN Hoogfront, een afgeronde carré- leest en een wat hogere en toch comfortabele hak. Mannenschoen in nubuck met contrasterend teenstuk. Grote kollektie steunschoenen ook geschikt voor losse inlegzolen! Tevens kinderschoenen-specialist (Bunnies, Elefanten). Exclusief gemaksschoeisel v. Diepeningenlaan 15a 1 tel. 071-895476 Leiderdorp (winkelcentrum Santhorst) buslijnen 40 en 42 Klokken Horloges Goud Zilver Reparaties Graveerwerk Zeilmakerstraat 1 2222 AA Katwijk ZH Telefoon 01718-27592 Volop nieuwe bijoux en tassen voor u wintergarderobe zijn gearriveerd Exclusief, kwalitatief en tegen betaalbare prijzen. Onze Karin-bijoux worden 21aar gegarandeerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29