'Cocktails en longdrinks steeds meer in opmars' MM 'Veel proeven goede manier om wijnkennis op te doen' t Wijnhuis" HET IS ER SNEL AANGEKOMEN MAAR HET KAN ER OOK SNEL WEER AF BOERHAAVE* Vrijdag 27 september 1991 eel wijnen proeven is een goede manier om kennis op te bouwen. Doorproeven kun je de stijl en het karakter van de wijn herkennen", zegt Harry van den Dungen, wijninkoper van de Hema. „En hou ook een soort wijn-logboek bij. Maak 'wat zuur', 'fris'zijn vaak voldoende als geheugensteuntje. Met duidelijk plezier ontkurkt Harry van den Dungen een fles Buzet. united photos de boer gerald van daalen m Men neme een cocktailshaker met ijs. Daarin gaan 25 cc Bacardi Premium Biack, 50 cc kokoslikeur en 25 cc kaneeisiroop. Dit wordt aangevuld met sap van de passievruchten een scheutje citroensap. Het geheel wordt krachtig en kort geshaked. De cocktail wordt uitgeschonken in een mooie grote kelk. De tinishing touch is een witte orchidee op de rand van hel glas. Een lekker drankje, 'feestelijk verpakt'. hoeven aperitieven. Eind jaren '70 kreeg de consu- wijnen kunnen onmiddellijk wor ment steeds meer belangstelling voor wijn. dronken maar er zijn wijnen die Een advies dat het waard is om op te vol gen, want Van den Dungen en zijn mede werkers hebben in de loop der jaren een wijnassortiment opgebouwd dat veel wijn liefhebbers aanspreekt: een goede wijn voor eea redelijke prijs. Die prijs-kwaliteitver- houding, je zult in het Hema-assortiment weinig wijnen boven een tientje aantreffen, is één van de punten waarop Van den Dun gen scherp let. Met zijn medewerkers reist hij wijnbeurzen en producenten af, overlegt met adviseurs ter plaatse. Vervolgens laat hij voor hem in teressante wijnen naar Nederland komen. Een Hema-team beoordeelt de wijn op kleur, helderheid en smaak en uiteindelijk wordt bepaald of het produkt in het assorti ment past. Buitenshuis worden van veelbe lovende wijnen laboratoriumanalyses ge maakt, bij voorbeeld om het sulfietgehalte te testen. Van den Dungen: „Het sulfietge halte dat wij toestaan ligt onder de wettelij ke normen. Dat is ook mogelijk. Als je er maar achteraan gaat, dan slaag je daar in overleg met de producent wel in." Tijd „Een goed assortiment opbouwen kost veel tijd, zeker als je grote groepen consumen ten wilt laten kennismaken met wijnen", zegt Van den Dungen. „We begonnen heel klein. In de jaren zestig verkochten we on dermeer een zoete Spaanse wijn en wat aperitieven. Eind jaren '70 kreeg de ment steeds meer belangstelling voor wijn. We zijn toen het assortiment gaan verbre den. Maar wel een assortiment met een ei gen identiteitskaartje, niet alleen qua prijs maar ook wat de kwaliteit betreft. Het is toch aardig als iemand die thuis wijn schenkt om zijn keuze wordt geprezen? En hij zal dan vaak met een zekere trots vertel len waar hij die wijn heeft gekocht en wat hij er voor heeft betaald." Het betekent voor Van den Dungen en zijn team steeds weer een speurtocht naar nog 'onontdekte' wijngebieden. Naar wijnstre ken die dicht tegen beroemde gebieden aanliggen, kwaliteit leveren, maar in prijs nog niet de faam van hun gebied kunnen verdisconteren. Een goed voorbeeld hiervan is de Buzét. Een wijn uit een streek ten zui den van Bordeaux, met de smaak van een Bordeaux-wijn. En een eigen merk voeren is niet een kwes tie van een bestaand produkt voorzien van een eigen etiket. Van den Dungen: „Een ei gen merk vraagt een lange voorbereidings tijd. Op de eerste plaats veel aandacht voor de kwaliteit en prijs maar ook de rest van de presenatie is heel belangrijk." Om de consument zo breed mogelijk te in formeren zijn alle wijnen voorzien van een achteretiket dat wat meer over de wijn ver telt dan de naam en het alcoholgehalte. Zo wordt waar nodig een bewaaradvies gege ven, hoewel dat bewaren voor Van den Dungen geen prioriteit heeft. Veel Hema- wijnen kunnen onmiddellijk worden ge dronken maar er zijn wijnen die van wat jaartjes liggen (opleggen) lekkerder worden. Alleen in onze moderne woningen is het probleem waar bewaar je wijn op een con stante temperatuur. Bovendien moet je dan echt in wijn investeren, want drie flessen bewaren heeft weinig ^in omdat je toch af en toe eens moet proeven hoe de wijn zich ontwikkelt. Consumenten die dat willen en kunnen zijn niet de eerste klanten waar Van den Dungen aan denkt. Daarnaast moeten er folders worden ge schreven waarin de consument thuis nog eens kan lezen wat hij spontaan heeft ge kocht of wat hij zal gaan kopen en het ge heel moet aantrekkelijk en logisch worden gepresenteerd in de winkel. Internationaal Het zoeken naar aantrekkelijke wijnen houdt voor Van den Dungen niet op in Frankrijk. Toen hij in 1984 de wijninkoop ging doen, was zijn streven een geheel ei gen markt op te bouwen en dat aoe je nu eenmaal niet met het bewandelen van de traditionele paden. Van den Dungen: „Wij willen wijn internationaal zien en de beste wijnen aanbieden die er voor een redelijke prijs over de hele wereld te koop zijn. In de ogen van de consument is Frankrijk nog al tijd het grootste wijnland, maar gelukkig zijn er vele andere landen - zoals Australië en Chili - die mooie wijnen maken." De wijnen die de Hema verkoopt worden BOLS BENELUX: CONSUMENT DRINKT MINDER, MAAR KWALITEIT De 'hulsbartender' kers. druk in de w» een cocktail united photos de boer poppe d ineke van der meer Cocktails en longdrinks zijn in opmars in Nederland, dat is de conclusie van Peter Jansen, voorzitter van de Nederlandse bar tenders club en Bols- marketing manager, Mart Jan Gerards. Niettemin mogen ook de jenever, de bessen en de vieux zich nog al tijd in een grote populariteit verheugen. Vooral bij de jongere consumenr raakt het gedistilleerd om met frisdrank te mixen steeds meer in trek, zo blijkt uit onderzoek. Dat het met cocktails wat moeizamer gaat komt omdat Nederland nauwelijks een cul tuur heeft op dat gebied. „Dat is vooral te wijten aan het gebrek aan kennis. In restau rants met 3 of 4 sterren mag je verwachten dat ze een cocktail kunnen maken. Dat kunnen ze in de regel ook wel, maar koks en bediendend personeel hebben het te druk met andere dingen en dus hangt de cocktail er maar een beetje bij. Alleen in goede buitenlandse restaurants hebben ze vaak een kaart met de meest uiteenlopende cocktails", aldus Jansen. Toch begint er langzaam maar zeker een kentering in te komen. Al lang bekend is de simpel te maken cocktail droge vermouth met een druppeltje gin afgemaakt en de olijf aan een stokje. Door de invloed van het buitenland, zoals Spanje, Italië en met na me het Caribisch gebied beginnen ook an dere exotische drankjes hun weg te vinden naar de Nederlandse kelen. „Op vakantie leren mensen andere drankjes te gebruiken. In dat soort landen is de cocktail en de longdrink zoiets als bij ons de jenever." Bij de jongere consument zijn dranken met een kleurtje erg in. Die cocktail-longdrink cultuur is onder hen meer aanwezig dan bij ouderen. „Zij willen graag mixen. Blue Cu- allemaal in het land van oorsprong gebot teld. „Wij vinden dat een goede zaak", zegt Van den Dungen. „De mensen die de wijn produceren blijven er op deze manier van begin tot einde bij betrokken „Het is voor hun een stukje zekerheid dat er met hun produkt niet kan worden gerom meld. Zo'n wijnproducent heeft een naam te verliezen, net als wij trouwens." Ook dat speelt voor Van den Dungen mee bij het steeds kritisch bekijken van zijn 'collectie'. Op de vraag of hij al een goede alcoholvrije wijn heeft ontdekt, schudt hij ontkennend het hoofd. „Tot nu toe heb ik geen lekkere alcoholvrije wijn geproefd, maar als ik er een vind zal ik die zeker in het assortiment opnemen. De consument gaat de laatste tijd duidelijk bewuster met alcohol om. Lie ver een een glaasje minder, maar dan wel van een goede kwaliteit. En in die gedachte past natuurlijk ook wel een prettig smaken de alcoholvrije wijn," zegt de liefhebber van kruidige, droge Elzas-wijnen en een mooie ratjao, kokoslikeur, bananenlikeur en te quila. Allemaal gemakkelijk met vruch tensappen te mixen dranken. Vieux aange vuld met Cola of S-Up doet het ook goed. Zij associëren dat met luxe, gouden horlo ges, zonsondergang, noem maar op. De ou deren drinken een vieuxtje en hebben ge woon de alledaagse beleving." OLE, is de naam van een cocktail met bananenlikeur. Daarvoor zijn nodig 30 cc crème de bananes, 30 cc tequila en 10 cc Blue Curasao. Giet de ingrediënten al roerend in een cocktailglas uit over ijs. Voeg de Blue Curasao als laatste toe. Bijna lyrisch wordt Jansen over Jagermeis ter en Corenwyn. „Als je bedenkt dat er in Jagermeister 56 soorten kruiden zijn ver werkt. Mensen beleven zo'n drank heel an ders. Hetzelfde geldt voor de Corenwyn. Dat ligt zes jaren in het vat te rijpen. Dat is echt bijzonder. Het heeft niets met cocktails te maken, maar ik wou het toch even kwijt." Zijn grootste liefhebberij blijft het uitvinden van nieuwe cocktailrecepten. Maar niet al leen de ingrediënten spelen een belangrijke rol. Ook de aankleding moet een lust voor het oog zijn. Alleen al het model glas draagt bij tot een feestelijke vormgeving. Bij iedere cocktail hoort een bepaald glas. Zo gaat een RED RUSSIAN, 30cc cherry brandy en 30 cc wodka in een longdrinkglas gevuld met ijs. Een uitgeholde aardbei met daarin een kers met steel wordt op de rand van het glas Cocktails zijn in opmars is de conclusie van Peter Jansen, voorzitter van de Nederlandse bar tenders cluo (links) en Bols-marketing manager Mart Jan Gerards united photos de boer poppe de boer Een feestelijk en lekker geheel. „Er zijn mo gelijkheden te over om een cocktail er leuk uit te laten zien. Een wit suikerandje aan de bovenkant van het glas. Een schijfje sinas appel stervormig uitgeknipt, een ananas blaadje met twee kersjes met steeltje, daar tussen een stuke sinasappel en je krijgt de vorm van een bijtje. Een noot of een kers doet het ook altijd goed. Heel sjiek, maar een dure liefhebberij, is een orchidee op de rand van het glas." Over het algemeen zijn cocktails hele frisse drankjes, waarin de alcohol nauwelijks wordt geproefd. Schijn bedriegt. Wie teveel, maar dat geldt voor alle alcoholische drank en, tot zich neemt, vraagt zich af of er toch niet zo langzamerhand een opticiën aan te pas moet komen. „Je ziet vaak dat mensen op cocktailparty's toch overstappen op de vertrouwde drank zoals bijvoorbeeld jene ver." Opvallend vinden beide heren dat de con sument tegenwoordig minder drinkt, maar meer kiest voor kwaliteit. Een lekker aperi tief, een lekkere borrel. Er is een een toene mende vraag naar Bacardi en ook de de cognac, zoals VSOP van Joseph Guy vinden gretig aftrek. Ons beleid is er ook op gericht dat mensen minder drinken, maar meer kiezen voor kwaliteit. Niettemin is de voor malige slogan van Bols: 'Elke dag een glaas je' bij Bols Benelux veranderd in: Elke dag twee glaasjes. Voor de feestdagen, vaderdag, verjaardag of welke feestelijke gelegenheid dan ook nog een cocktailrecept luisterend naar de GRASSHOPPER. Daarin gaan 25 cc Bols Teardrop crem? de Menthe (groen), 25 cc crème de Cacao en 25 cc room. Shaken met ijs. Uitgieten door een zeef en serveren in een cocktailglas met op de rand een aardbei gesneden als blaadjes met daarin de Chinese vrucht lychee. Proost, geniet, maar'drink met mate. K0MK0MMMERSLANK is zo samengesteld dat het ware verjongt en zal dus ook tijdens uw slaap werkzaam zijn, want tijdens de slaap wordt net groeihormoon afgescheiden. ii11 i '.'in Natuurlijk heeft iedereen die dat wil, het recht om dik te zijn. maar ongezond is het wel. en vanaf nu ook niet meer nodigl SLANK BLIJVEN! Slank blijven is moeilijker dan slank worden omdat een paar kilootjes door tijdehike d.eetmaatregelen nog wel eens verdwijnen. Gaat het echter om structureel vet. dan zullen na het dieet de kwijtgeraakte kilo s er als het ware weer aanvliegen. Dat is voor velen onder ons een wel heel frustrerende ervaring. - -•Lis samengesteld dat u niet Komkommerslank is een compleet ni alleen in zeer korte tijd heel veel ovenc voor zorgt dat u de afgeslankte kilo's vi KOMKOMMERSLANK 10 dl (tot 8 kilo gewichtsverlies) KOMKOMMERLANK 30 dgn. kuur Qc- (tot 20 kilo gewichtsverlies)J i7C7,OC) it zult verliezen maar er ook 34,95 Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 5,- INTRODUKTIE-KORTING op een 10-dgn. verpakking komkommerslank Tegen inlevering van deze bon ontvangt U 15,- INTRODUKTIE-KORTING j Op een maandverpakking komkommerslank Drogisterij-Parfumerie Haarlemmerstraat 68, LEIDEN. Tel.: 071-120784 Wijnhandel 99 9 Slijterij sinds 1930 de drankenspeciaalzaak met de betere wijnen! Relatiegeschenken, kistjes wijn, karaffen e.v.a. wijnaccessoires. De Kempenaerstraat 39 Oegstgeest. Tel. 174492. Wilt u deze winter op GEWICHT blijven Kom naar Maandag: 9.30 - 10.30 Callanetics 18.30 - 19.30 Callanetics 9.30 - 12.00 Fitness 19.30 - 20.30 Aerobic 20.45-21.45 American condition 16.00 - 22.00 Fitness Dinsdag: 16.00 - 22.00 Fitness 19.00 - 20.00 Taekwon-do 20.00 - 21.00 Aerobics 21.00 - 2200 Step-callanetics Woensdag: Vrijdag: 9.30-10.30 Callenetics 9.30 -'10.30 Step-callanetics 9.30 - 12.00 Fitness 9.30 - 12.00 Fitness 16.00 - 22.00 Fitness 16.00 - 22.00 Fitness 19.00 - 20.00 Aerobics 19.30 20.30 Taekwon-do 20.00 21.00 Aerobics wedstrijdtraining 21.00 - 22.00 Step-training 20.30 - 21.30 - steptraining Donderdag: Zaterdag: 9.30 - 12.00 Fitness 10.00 - 11.00 Judo/jeugd 9 30 - 10.30 Fitness 11.00 - 1200 Judo pupil -t- asp. 16.00 - 22.00 Fitness 10.00 - 12.00 Fitness 18.30 - 19.30 Taekwon-do (jeugd) 19.30 - 20.30 Taekwon-do 20 35 - 2135 Callenetics Vraag naar onze informatiefolder of kom langs voor een gratis proefles! Bij inlevering van deze advertentie 2e proefles gratis! Apollolaan ID Leiden tel. 071-317365

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28