Van medische apparatuur tot horloges en verlichting Verlichting: heel persoonlijke keuze Acht hoofdpunten bij meubels kopen u Breestraat 139 Leiden Tel. 071 -130432 Design kollektie in eigentijdse verlichting en meubelen Vrijdag 27 september 1991 N 27 inaber/Peters/Krouwel. industrial design zo luidt de officiële naam van het Leids ontwerpbureau, dat op de 'Hannover Messe'dit jaar niet minder dan acht onderscheidingen in de wacht sleepte voor diverse ontwerpen. Dne van de acht kregen het predikaat 'sonderauszeichnung', hetgeen betekent dat deze drie tot de beste in één van de 14 produktgroepen behoren. De ontwerpen zijn opgenomen in belangrijke musea, zoals in het Museum of Modern Art in New York, het Stedelijk Museum in Amsterdam. Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam, die Neue Sammlung in München en niet op de laatste plaats het Design Museum Londen Bruno Ninaber krijgt nog rode oortjes als hij denkt aan het succes op de Hannover Messe'. LEIDS INDUSTRIAL DESIGN BUREAU BEKROOND OP 'HANNOVER MESSE' INEKE VAN DER MEER In 1985 starten Bruno Ninaber, Wolfgang Peters en Peter Krouwel met hun ontwerp bureau. Ninaber heeft de academie voor beeldende kunst gevolgd. De andere twee de Technische Universiteit in Delft. Van de 25 medewerkers, die het bureau telt hebben er 12 ook op de Technische Universiteit ge zeten. Van de overigen, zoals de modelma kers, de grafissche ontwerpers en onstruc- teurs hebben de meeste een HBO-opleiding achter de rug. Het bureau staat zowel in Nederland als Europa hoog aangeschreven. Opdrachtge vers als Siemens, de PTT, Randstad en Delft Instruments maken regelmatig gebruik van de diensten van het bureau. Het geheim van hun succes is, volgens Ninaber, dat zij veel know-how in huis hebben en een heel breed scala aan ontwerpen kunnen leveren. „We hebben een ziekenhuisbed ontworpen. Daaraan is een uitgebreid pakket van eisen verbonden. Het bed moet tot op 20 centi meter hoogte kunnen zakken en net zo makkelijk tot een hoogte van 90 centimeter boven de grond worden gebracht. En het moet toegankelijk zijn voor het verplegend personeel, zodat ze niet 5 minuten nodig hebben om bij een patiënt te kunnen ko men, die moet worden gereanimeerd. We hebben een uniek systeem ontworpen dat hoge ogen heeft gegooid." De ontwerpen Ninaber/Peters/Krouwerl lo pen uiteen van PTT-brievenbussen, veilige kinderzitjes, koffers, een elektronisch ge stuurd apparaat voor diabetici, een labora torium, glazen, meubilair, verlichting, hor loges en munten, zo laat een brochure zien. Het is een kleine greep uit een waslijst, maar hoe complex een elektronisch appa raat ook is, het instrument is makkelijk in gebruik. Daartoe hebben de medewerkers ook een goed geoutilleerde ruimte. Er zijn ontwerp- studio's. De werknlaats waar modellen met de hand worden gemaakt op ware grootte, laat wat machine betreft niets te wensen over en de donkei e kamer voor de grafische ontwerpers mag er zijn. Een stukje tech nisch vernuft is dat schetsen en tekeningen op de computer verder worden uitgewerkt. Dat opdrachtgevers steeds weer bij het ont werpbureau op de stoep staan komt omdat er kwaliteit wordt geleverd. Ninaber schets de werkwijze. „De opdrachtgever komt met een program van eisen. Wij geven com mentaar en zonodig aanvullingen. Vervol gens maken wij schetsen en modellen op ware grootte, want een schets op papier geeft vaak onvoldoende inzicht. Daarna be gint de produktievoorbereiding, dan wordt het ontwerp uitbesteed en de laatste fase is de fabricage. Daarbij wordt het hele proces door ons gecontroleerd. Ook als het ont werp naar de fabrikant gaat, kijken we over hun schouder mee. Wij voelen ons en zijn verantwoordelijk voor het eindresultaat. Doe je dat niet, dan raak je misschien 80 procent van je klanten kwijt. Nu houden we ze en krijgen er nieuwe opdrachtgevers bij." De ontwerpen van NPK vallen op door hun eenvoud en gebruikersgemak. „Heel af en toe is een produkt frivool, maar meestal is het bescheiden zonder opsmuk. Het gaat vaak om professionele bedrijfsgoederen. Daarin is geen sprake van trends. Op drachtgevers, die iets trendy's willen klop pen niet bij ons aan." Naast grote klanten, werkt het bureau ook voor kleine opdrachtgevers. Zo wilde ie mand een elektronische waterpas. Men ging aan de slag en er is een apparaat uitge rold dat piept als de zaak recht zit. Er hoeft dus niet meer te worden gelet op de bubbel in het ini. Iden van de waterpas. „We maken produkten in series van 100.000, maar ook van 50 stuks Aanvankelijk dachten Ninaber, Peters en Krouwel dat zij hun eigen specialiteiten binnen het bureau zouden inbrengen. In de praktijk bleek dat niet het geval. Wel heeft ieder zijn eigen voorkeur. De één houdt zich bezig met de organisatorische kant, de ander met de details. „Eigenlijk is het zo dat niet wij drieën de touwtjes in handen heb ben maar het hele team. Eén van ons neemt een opdracht aan en formeert dan een groep om zich heen. die zich ermee be zig gaat houden. Je hebt een kern van 3 man en dan een kring met onze rechter handen, de ontwerpers en vervolgens de service-verlening oftewel de constructeurs, grafische vormgevers en fototgrafen." Het bureau heeft (nog) geen last van con currentie. Wel gaat het drietal ervan uit dat industrial designer een opkomend beroep is. „We proberen inspirerend te zijn binnen onze club. We informeren ons door veel vakliteratuur te lezen en we zijn zeer inven tief. al zeg ik het zelf. Wat de opdrachtgever van ons vraagt is visie en die hebben we. Het is een soort prikkel, die we hebben en zullen houden. Een meubelsysteem dat wij ontwerpen functioneert over 10 jaar nog." Bruno Ninaber: „Van de eerste stap tot en met de laatste stap zijn wij bij het ontwerp betrokken, zo ook bij de brievenbus." FOTO JAN HOLVAST Doe in de showroom alsof u thuis bent en ga eens lekker 'hangen'. FOTO GPD eubels kopen is een kwestie van veel kijken, keuren en kritisch blijven. Want als een fauteuil of bank eenmaal in je kamer staat, en hij bevalt niet, dan zit je jaren met verdriet. Ruilen is meestal niet mogelijk omdat de meeste meubels tegenwoordig op bestelling (nadat je zelf de kleur en de bekleding hebt gekozen) worden gemaakt. Om u een beetje op weg te helpen geven we hier acht 'punten'aan om in uw achterhoofd te prenten wanneer u aan een meubelspeurtocht begint. THEA WAMELINK Spreekt de vormgeving u echt helemaal aan? Kijk kritisch naar de lijn, de (combinatie van) ma terialen en de stijl. Let op zithoogte, zitdiepte en vering, en houd rekening met het feit dat de eisen op dit ge bied veranderen met de levens fasen. Kunt u in fauteuil of bank niet alleen prettig zitten, maar ook lui liggen, zoals u dat thuis ge woon bent? Is zitten, liggen en luieren eveneens afgestemd op de overige huisgenoten? Ga in de showroom 'proefzitten', zon- der overjas, en simuleer huisge drag, dus ook eens lekker 'han gen'. Is de prijs-kwaliteitsverhou- ding in evenwicht (dus: krijgt u waar voor uw geld) en ligt de prijs binnen uw budget? Passen de meubels wat afme ting betreft in uw woonruimte Meet de kamer op en maak daarvan liefst een plattegrondje op schaal. Een goede woningin richter is meestal wel bereid de situatie bij u thuis te komen op nemen, zodat hij u een goed ad vies kan geven. Let vooral ook op het volume effect van de meubelen. In de showroom lijken ze meestal kleiner dan in het gemiddelde wooninterieur. Kies voor bekledingsmateriaal dat bij u en uw huiselijke om standigheden (kinderen, huis dieren) past. Wees kieskeurig wat de kleur keuze betreft. Vergelijk de be kleding van de meubelen die u op het oog aanstaan heel zorg- vuldig met de reeds in uw inte rieur aanwezige kleuren, van vloerbedekking, gordijnstoffen, wandbekleding, enz. Vraag de woninginrichter om stalen mee naar huis te mogen nemen. Ga niet op uw impulsieve gevoel af, dat kan bedriegen. V erlichting is vaak een sluitpost op de begroting. Als mensen een huis inrichten, gaat de eerste aandacht naar vloerbedekking, gordijnen en meubels. De lampen,...ach dat komt wel. „Dat klopt", zegt C. Hiemstra 20 jaar lang ontwerper voor Lumiance en nu leider van de ontwerpafdeling. "Bovendien 'verhuist' verlichting heel vaak. Vind men die niet meer passen in de woonkamer, dan gaat de armatuur gewoon naar de de slaap- of hobbykamer.Dat Hiemstra het hier niet mee eens is, zal duidelijk zijn. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Maar hij zegt wel: „Het kiezen van verlich ting en waar dat licht vandaan komt, is een heel persoonlijk zaak. Je kunt niet zomaar een verlichtingsadvies geven. Voor een goed advies moet je op de eerste plaats de smaak van de mensen kennen. Hoe hebben zij hun huis ingericht? Welke kleuren zijn gebruikt? Ja, dat laatste wordt vaak onder schat maar de in de ruimte gebruikte kleu ren spelen ook een rol bij de keuze van ver lichting. En zeker zo belangrijk is de vraag wat willen ze bij die verlichting doen." „Een voorbeeld: als je verlichting boven de eettafel kiest, adviseer ik, verlichting nemen waarvan je de lichtsterkte kunt instellen. Een gezellig etentje vraagt om heel andere licht dan een spelletje doen." "Je behoefte aan licht kan ook veranderen. Als je ouder wordt, en aan een leesbril toe bent, zul je ook meer licht nodig hebben om te lezen of te handwerken." Maar ook als je als consument ongeveer weet wat je wilt, blijft het kiezen van ver lichting een precaire zaak. Wat de keuze nog bemoeilijkt is de plaats waar de licht punten zijn aangebracht. Die blijken in veel gevallen precies op de verkeerde plek te zit ten. En al is daar met een beetje creativiteit wel uit te komen, echt ideaal wordt het bij na nooit. Het mooiste zou zijn als je een proefopstel ling zou kunnen maken. Soms is dat met een zaak best te regelen maar dan nog gaat het om staande en hangende lampen, wie gaat inbouwen zit er echt aan vast. „Het is in Nederland niet echt goed gere geld, vindt Hiemstra. „Je zou eigenlijk het Belgische systeem moeten hebben. Daar kun je met je wensen naar de groothandel. Zij maken - uiteraard tegen betaling - dan een belichtingsplan voor je." Wie en waar Het ontwerpen van verlichting is geen een voudige zaak, want met het neerzetten van een mooie vorm ben je er nog lang niet. Hiemstra: „Als ontwerper moet je je altijd afvragen voor wie maak je de lamp en voor welke omgeving. Als je inbouwsystemen ontwerpt moet je ook rekening houden met degene die het moet installeren. Je moet je afvragen of het gemakkelijk is schoon te houden en of de lamp snel en gemakkelijk verwisseld kan worden en vooral of alles veilig is." Voor de praktische kanten van verlichting kan Lumiance bogen op een ervaring van ruim vijfitg jaar. Ervaringen opgedaan bij het ontwerpen verlichting voor grote ge bouw (projektverlichting) werden aan het aan het eind van de jaren vijftig, verwerkt in moderne verlichting voor de consument. En met die belangstelling van de consu ment voor moderne verlichting, moesten de ontwerpers nog scherper op het veiligheids aspect gaan letten. Hiemstra: „Wij proberen het voorspelbare 'misbruik' van onze ver lichting te interpreteren. En dat misbruik variëren van omvallen tot verkeerd Zo gaat bijvoorbeeld onze staan de lamp Alto uit als hij omvalt." Mensen vragen zich maar heel weinig af of een produkt veilig is, is de ervaring van Hiemstra. Halogeen Als voorbeeld noemt hij de zo populaire ha logeen-verlichting, die is ontstaan uit het lampje van de diaprojector. Om deze lam pen te kunnen gebruiken moet een trans formator worden ingebouwd, die hoog spanning omzet in laagspanning. Een vei ligheidstransformator zeggen ze bij Lumi ance, die is wel duurder maar absoluut vei lig. Een symbooltje op lamp geeft aan welke transformator is gebruikt, want al valt uit de prijs wel jets af te leiden, het is belist geen garantie voor de veiligheid. Ook mag de buitenkant van de armatuur niet onder stroom komen te staan, want dat kan gevaarlijke situaties opleveren. Bij Lumiance vinden ze dat alle halogeen lampen voorzien moeten zijn van af- schermglas. Ten eerste om het schadelijke UV-licht er uit filteren maar ook om een ramp te voorkomen als het lampje - wat ge lukkig zelden voorkomt - mocht ontploffen. En tenslotte mag materiaal waarvan de ar matuur is vervaardigd niet in brand raken, smelten of de warmte te veel geleiden. „Wij gebruiken bijvoorbeeld voor onze inbouw- armaturen een zelfdovende kunststof, een materiaal dat ook in vliegtuigen wordt ge: bruikt," zegt Hiemstra. Ondaqks dat de keuringseisen voor halo geen steeds strenger worden zijn er volgens Hiemstra nog veel onveilige produkten op de markt. Zijn advies aan de consument is dan ook: koop een merkartikel, dan kun je ten minste verhaal halen als er iets misgaat. 91 UCHT&INTERIEUR

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27