'Meubels moeten iets uitstralen' E l Kinderkamer moet speelruimte en lekker knus hoekje hebben Bij het moderne meubel speelt 'emotie' weer mee bebinell; Vrijdag 27 september 1991 Witte leg/ladenkast open en dicht. FOTO'S MAARTEN CORBUN V Vroeger stonden de mooie meubelen in de 'mooie'kamer, waar men alleen op zondag en hoogtijdagen kwam. Vaak waren ze zelfs met beschemnende hoezen afgedekt. Tegenwoordig wonen we in het hele huis. Dat is mede mogelijk geworden door de centrale verwarming. We richten vandaag de dag ons héle huis dan ook graag zo mooi mogelijk in. THEAWAMEUNK Toen in de jaren de welvaart binnen het be reik van grotere groepen mensen kwam, ontstond een duidelijke 'goed wonen-'stro- ming, die ernaar streefde om het betere wo nen voor een breder publiek toegankelijk te maken. Die plannen werden voor een deel door kruist door de opkomst van de televisie. Veel woontheorieën moesten het afleggen tegen de macht van dit nieuwe kampvuur, waar het hele gezin zich elke avond om heen schaarde. Behalve de tv-tafel of -kast kwam er ook een tv-fauteuil. Een uitgespro ken 'luie' stoel, vaak met voetensteun. Er kwamen interieurs met zit-eilanden en zit- kuilen, waarin je gemakkelijk rond het nieuwe medium bij elkaar kon kruipen, met pilsje en chips. Over wonen en meubelen en de ontwikke lingen in de afgelopen decennia spraken we met de heer J. Sanders, algemeen directeur van Leolux Meubelfabrieken. Over de nostalgie in de jaren zeventig, de daarop volgende nieuwe soberheid (wit en weinig) en de huidige interieurtrends. Zich profileren „In de afgelopen tien jaar zijn meubelen een onderdeel van de leefstijl geworden', zegt Sanders. 'Men wil zich profileren in zijn interieur, ach daardoor ook vaak een zekere status aanmeten." Het interieur van vandaag wordt geken merkt door design, comfort en luxe. Bij Leo lux worden de mogelijkheden van design aangegrepen om tot een lichte en elegante vormgeving in doordachte stijl te komen. Waarbij volop gebruikt gemaakt wordt van nieuwe materialen. De combi-stijl viert hoogtij: op verantwoorde wijze samenvoe gen van gelakte afwerkingen van stof en le der in kleuren die perfect op elkaar afge- 26 eubets en daar omheen, staat op zijn visitekaartje. In de modewereld zou je Simon de Boer een heel exclusieve couturier noemen, want hij maakt maar één collectie per jaar. In galerie Avances aan de Amsterdamse Bloemgracht is op het ogenblik zijn derde te zien: bijzondere meubels voorin de slaapkamer. Meubels (bed, kast. toilettafel en handspiegel) in strakke, golvende vormen alsof de zee voor deze, geheel in zwart kunststofmateriaal (MDF) uitgevoerde, collectie model stond. ONTWERPER SIMON DE BOER: HENRIETTE VAN DER HOEVEN „Romantiek hoort in de slaapkamer," vindt Simon de Boer, die de zwarte slaapkamer gordijnen versiert met verse rode rozen. "Vandaar de zachte vormen." Die roman tiek heeft ook alles te maken met zijn keuze voor zwart. De mens is in de slaapkamer voor hem het belangrijkst en die komt vol gens De Boer het mooist uit in een zwarte omgeving. Vormen, verhoudingen en lichtinval spelen bij zijn ontwerpen een gro te rol. „Een meubel mag wel wat meerwaar de hebben, iets losmaken als je er naar kijkt. Licht bij voorbeeld kan dingen naarvoren halen of verdringen." Gebruiksvoorwerp De werking van licht komt heel goed tot uit drukking in de geopende witte kast met la den en trapsgewijs sluitende deuren uit een eerdere collectie. Maar naast 'het mooi' houdt De Boer het praktisch altijd nauwlettend in het oog. „Je moet er altijd rekening mee houden dat je een gebruiksvoorwerp maakt. Als je een stoel ontwerpt moet je je afvragen waarbij die komt te staan. Een bureaustoel is nu eenmaal iets anders dan een stoel voor bij de eettafel." Desondanks hebben de meu bels van De Boer een eigen sfeer. De stoel bij de toilettafel bij voorbeeld heeft door de hoge, ronde leuning iets intiems, een eigen kamertje in de slaapkamer. Bij alle grote stukken ontwerp De'Boer ook altijd iets extra's, iets kleins dat het geheel vervolmaakt. In de slaapkamer is dat de handspiegel, in een eerder collectie - de eetkamermeubels - was het een soepbord. Vier jaar geleden begon Simon de Boer, die een studie architectonisch vorm volgde aan de Rietveld Academie, met het ontwerpen van meubels. „Meubels verkoop je nu een maal gemakkelijker dan een gebouw," lacht hij. „Het begon eigenlijk allemaal met mijn zwart-witte schrijftafeltje. Daarvan verkocht ik op een tentoonstelling in Amsterdam heel vlot vijf exemplaren. Nu probeer ik ie- Handwerk Bij het ontwerpen van zijn meubels gaat De Boer vaak uit van zijn eigen behoefte. Van daar dat bij voorbeeld zijn 'golfkast' voor-de slaapkamer vrij klein is, een vrouwengarde robe past daar beslist niet in. „Maar", zegt hij, „Je kunt de kast moeiteloos groter ma ken en trouwens wat is er op tegen om twee kleinere kasten te kopen?". Wie een ontwerp van Simon de Boer koopt, moet niet denken dat hij dat binnen drie maanden in huis heeft staan. Alle meubels zijn puur handwerk, gemaakt met behulp van oude meubelmakerstechnieken, die een zeer lang leven garanderen. En aan dat ambachtelijk werk hangt natuurlijk ook een fors prijskaartje. Kasten kosten van 1300 - 8500 gulden ook voor het ledikant moet 8500 gulden worden neergeteld. Daarom ook is voor Simon de Boer de verkoop van een meubel een 'gebeurtenis' en geen rou tineklusje. STEVIGE EN VEILIGE MEUBELEN EEN VEREISTE stemd zijn. Een trend die je ook allerwegen tegenkomt in het combineren van leder en stof in één zitmeubel Spiegel van de tijd Het pure functionalisme, een dogma dat vele jaren lang opgeld deed, is vanuit Italië doorbroken. De emotie mag weer meespe len en is momenteel de sterkste eigenschap van het produkt. Dit uit zich in iets meer or namentiek, teruggrijpen op klassieke ont werpen en rondere lijnen. Het hedendaagse interieur mag et weer knus uitzien op een manier die iedereen persoonlijk aanspreekt. Leolux probeert volgens Sanders een eigen lijn te brengen, waarbij men heel bewust niet willen teruggrijpen op nostalgische vormen. „We vinden dat het meubel van vandaag een spiegel moet zijn van de tijd waarin het gemaakt is. Een stoel mag niet op een ontwerp uit de jaren vijftig lijken, ook al neem je uit die tijd iets over. Het moet een eigentijds ontwerp zijn, ook door toepassing van moderne materialen." Vormvastheid „Zo'n veertig jaar geleden werden voor de vulling van gestoffeerde meubelen paarde- haar, crain en watten gebruikt. Nu kennen we vormschuim en dacron vliesafdekking. Losse kussens zijn flexibel en zacht- koesterend, maar hebben een heel grote vormvastheid. Vroeger kon je die vormvast heid alleen realiseren door kussens wat stugger te maken of zeer dure technieken toe te passen. Door de nieuwe materialen en nieuw ontwikkelde technieken kun je te genwoordig voor een redelijke prijs een topprodukt brengen. Waarbij ik wel wil aantekenen dat we bij Leolux niet alleen Rolls Royce meubelen willen maken, maar voor elk wat wils, in een goede prijs/kwali teitsverhouding." en kinderkamer is veel meer dan alleen de slaapkamer van een kind. Het is een eigen wereldje, waar wordt geslapen, gespeeld, lol gemaakt en waar ook wel eens de nodige traantjes vloeien. Het kind zoekt er veiligheid en warmte, maar ook ruimte om zich lekker uit te leven. Eigenlijk is de kamer van een kind een klein huis in het grote huis en verdient speciale aandacht bij de inrichting ervan. Veiligheid speelt daarbij een belangrijke rol. Meubeltjes moeten stevig en eenvoudig zijn gemaakt, stabiel en goed afgewerkt. Een af werking met ronde randen, zonder uitste kende schroeven of splinters, verkleint de kans dat het kind zich tijdens het spelen be zeert. Bewegingsvrijheid is voor een kind heel be langrijk. Zo moet de grond voldoende speelruimte bieden. Dat betekent dat meu belen dus niet alle ruimte in beslag mogen nemen. Is een kinderkamer klein, dan biedt een 'bed in de hoogte' uitkomst. De ruimte eronder kan als speelruimte worden ge bruikt. Meubelprogramma's voor de kinderen zijn er legio. Sommige fabrikanten hebben sys temen ontwikkeld waarmee de hele kinder kamer kan worden volgebouwd. Deze sys temen bestaan uit losse elementen waar mee een leuk geheel kan worden samenge steld. Voordeel is dat je zo op weinig vier kante meters, een ledikant, een speeltafel of bureautje, bergruimte voor kleding en speelgoed en een zithoek kwijt kan. Deze systemen laten rich makkelijk uitbreiden en aanpassen aan de veranderende wensen en behoeften van het opgroeiende kind. Meegroeimeubelen Zogenaamde 'meegroeimeubelen' zijn een andere beproefde mogelijkheid om meube len om de zoveel jaar aan te passen aan de leeftijd van het kind. Met veel dezelfde ele menten kan een interieur worden samenge steld voor baby, kleuter of tiener. De onder delen zijn eenvoudig steeds op een andere manier in elkaar te zetten. Kinderen zijn in staat een behoorlijke aan slag te plegen op meubilair. Meubels voor de kinderkamer moeten dus tegen een stootje kunnen. Goede kindermeubelen waarbij rekening is gehouden met veilig heid, flexibiliteit en duurzaamheid, zijn dan ook nooit goedkoop. Een kind zoekt ook warmte op zijn eigen kamer en moet dus de kans hebben lekker weg te duiken in een knus hoekje. Alles dat iets wegheeft van een tent is natuurlijk prachtig. Er zijn meubelprogramma's waar in een hemel kan worden opgenomen, be staande uit kleurige banen stof, die als een soort tentdak dienst doen. Een mogelijk heid is ook dat de ruimte onder een ver hoogd bed wordt benut als 'cosy corner' met een paar grote kussens» een leeslampje en eventueel gordijntjes die kunnen worden gesloten. De vloer Stoffering brengt warmte en kleur in een kinderkamer. Vooral peuters die nog krui pen. zijn gebaat bij een laagpolig tapijt op de vloer. Er is een ruime keuze in kleurige tapijten. Vaak niet een duur, zodat ze na een aantal jaren zonder hartzeer kan wor- 91 den vervangen. Prima voor een kinderka mer is ook linoleum of vinyl. Vakkundig ge legd is linoleum bijzonder duurzaam. Des gewenst kan er een leuk mozaïek in worden aangebracht. Ook bij vinyl zijn leuke, kleuri ge en betaalbare dessins in de handel. Kleuren en sprekende dessins doen het al tijd goéd in een kinderkamer. Toch valt er ook wat te zeggen voor het gebruik van zachte tinten. Zelfgemaakte tekeningen, posters van popsterren en speelgoed, maar ook dekbedovertrekken en grodijnstoffen zijn ook blikvangers. Kleine mensen hebben vaak grote wensen. De onderdelen die waarschijnlijk de kroon spannen vormen de accessoires, zoals leurige kratten voor het opber gen van speelgoed. De variatie daarin is on eindig. Zelfs fauteuiltjes en kinder-bed- bankjes behoren tegenwoordig tot de mo gelijkheden. Deze babykamer uit de collectie van Mara Gudi is in pasteltinten uitgevoerd met hier en daar een fel gekleurd figuurtje FOTO PR EU FINGER Nieuw model box, met lade en verstelbare bodem. Wit en blank. Max Cosi blue en mint139,-. JSfflg T Kinderwagen, wandelbuggy met kap en zeil, binnenbekleding 395,- -Quadro" combi Itompleel 1279, 875,- Bébé Car wandelbuggy incl. mandje en voetenzak 369,- Kommode, ledikant wit. 1150 BABYKAMER ROBIN f1595 Oankzij de vete laden en hetWiige tranggedeelte achter de gestoten deur kunt u -baby's spuiters overztchteltjk opbergen, ïn een handomdraai is detommode laterte veranderen in een handig buro Het tediteM is tn hoogte verstelbaar. Uiteraard voldoet date kamer aanafe strengste veilig- heidseisen, dat bent u van ons gprend. U ziet.veel kamer «jpt een redelijke prijs als*t om kinderen gaat... - Hoge Rijndijk 86. Tel. 071-120687. Leiden. Net eventjes anders.... baby-meubelair •boxen kinderstoelen •campingbedjes •autostoeltjes •uitzetartikelen •kinderwagens •babykleding service en kwaliteit, •schoentjes veiligheid voor uw kind, •speelgoed tegen een redelijke prijs, •draagzakken ZOETERMEER - "STADSHART" - 079-411

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26