Regio 'Schrik zit er nog steeds in' Voorschoten krijgt geen tweede sporthal en snelheidstrein Leiderdorps platform wil adviseren bij gehandicaptenbeleid Gehakketak onkruid Laatste stuk busbaan in Voorschoten krijgt gestalte Raadsmeerderheid stemt in met huurovereenkomst SJZ Vrijdag 27 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINCS Eindredat NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN WD Oegstgeest bijeen OEGSTGEEST - De WD Oegstgeest houdt aanstaande maandag qpn bijeenkomst waar Tweede Kamerlid en ex-staatssecretaris H E. Koning zal praten over 'de actuele politiek in het licht van Troonrede en Miljoenennota'. Volgens de WD belooft het een 'leerzame en interessante' avond te worden, gelet op de situatie rond wao en ziektewet. Ook niet-leden zijn maandagavond der halve welkom vanaf half negen in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. Agent regelt verkeer op Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE - Het verkeer op het kruispunt Hoge Rijndijk- Burgemeester Smeetsweg is vanochtend een tijdlang ontregeld door een verkeerslicht dat op rood bleef staan. Een verkeers agent regelde daarom vanaf half acht vanmorgen het verkeer op het drukke kruispunt in Zoeterwoude-Rijndijk. Rijkswaterstaat en de gemeente Zoeterwbude zouden de storing in de loop van de ochtend nog verhelpen. Ook Oegstgeester raadsleden verwelkomen chemisch concern 'Welkom in Oegstgeest'. Die boodschap gaf de raadscom missie ruimtelijke ordening deze week aan het chemisch concern Nalco, dat zijn Europe se hoofdkantoor plus laborato rium in 1994 in Oegstgeest wil hebben. De enige voorwaarde die de raadsleden stelde was dat omwonenden doorlopend op de hoogte worden gehouden van de vorderingen en de activi- CDA'er Hellinga vraagt zich af of de gemeente voldoende des kundigheid in huis heeft om de hinderwet toe te passen op Nal co. Volgens wethouder H. Rijks (WD) wordt de hinderwet in samenspraak met de gemeente Leiden toegepast. In de sleutel stad heeft men immers al veel ervaring met laboratoria opge daan. Rijks benadrukte dat Nal co niet met echt gevaarlijke chemicaliën werkt. „De psychologische problemen vallen tot nu toe mee, maar wat niet is kan nog komen. Iedereen is vreselijk ge schrokken, ook al wordt iedere medewerker er in de op leiding op voorbereid dat zoiets kan gebeuren". WARMOND ERIC JAN WETERINCS Ruim een week na de overval vorige week donderdag, func tioneert de Rabobank aan de Warmondse Herenweg weer normaal, maar de schrik zit er volgens directeur Hoek nog steeds goed in. ,,Het zijn vooral schrikeffecten, je ziet in iedere klant een potentiële overvaller". De politie verklaart dat haar onderzoek 'nog niet op dood spoor zit', maar verwacht niet binnenkort al tot arrestaties te kunnen overgaan. „We zijn nog met zes mensen aan de zaak bezig. Momenteel moeten we veel verklaringen natrekken en met elkaar in verband brengen. Hopenlijk leidt dat binnen en kele dagen tot een wikkeling", is alles wat een woordvoerder van de politie kwijt wil. De overval door twee tot nu toe onbekende mannen heeft vol gens directeur Hoek weliswaar de nodige emoties losgemaakt bij het bankpersoneel, maar 'ex treme situaties' zijn tot nu toe uitgebleven. „Niemand van de vijftien personeelsleden heeft ontslag genomen". Hoek looft 'de uitstekende begeleiding van de bank', die inmiddels een be drijfspsycholoog naar Warmond heeft gestuurd om het perso neel bij te staan. „Dit soort situaties doet zich helaas wel vaker voor", ver klaart Hoek, dus de psycholoog weet wel ongeveer wat hij kan verwachten. „Iedere keer schrik Oegstgeester bloemist derde van Europa OEGSTGEEST» Nederlands kampioen Ger van Dijk is tijdens het Euro pees Kampioenschap Bloem- sierkunst op 21 en 22 sep tember in het Franse Cannes derde geworden. Van Dijk. eigenaar van bloemenzaak Passa Flor in de Oegstgeester De Kempenaerstraat, ver overde op 27 april dit jaar de nationale titel en daarom mocht hij meedoen aan het Europees Kampioenschap Bloemsierkunst. In Cannes streden dertien deelnemers, verspreid over twee dagen, op onderdelen als een tafelversiering, een bruidsboeket, een plantenar- rangement en een vrij werk stuk. Waarbij Ger van Dijk over de hele linie goed voor de dag bleek te komen en daardoor de derde prijs in ontvangst kon nemen. Eerste en tweede werden respectievelijk de Zwitser Karl Zuber en Andrea Bech- ter uit Oostenrijk. GEHANDICAPTEN IN Leiderdorp hebben de beschikking over een ei gen platform gekregen LEIDEN NIEUWSLIJN j\/a bankoven>al in Warmond ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Wethouder R. Hogenelst is gis teravond tijdens de algemene beschouwingen van Zoeterwou de fel van leer getrokken tegen WD-oppositieleider R. van der Kooi. Hij noemde diens verhaal over de 'snelheidstrein' „on genuanceerd en oppositionele kretologie". Het verwijt van Van der Kooi dat de Leiderdorpe wethouder Huigen steevast het woord voert op protestvergade ren tegen de TGV en dat Zoeter woude dus te weinig aan bod komt, is „een keuze van de sa menwerkende gemeenten. Die vormen één front en alleen de Zoeterwoudse WD heeft er een bres in geschoten door zich te gen de komst van een Lokaal Effecten Rapportage (LER) op te stellen", aldus de wethouder. Wel zei Hogenelst de LER wat Zoeterwoude betreft wat opper vlakkig te vinden. Er is naar zijn mening wat gemakkelijk over de plaatselijke problemen heen gelopen. Onkruid Net als het CDA zei gisteravond ook wethouder Ringersma (Pro gressief Zoeterwoude) te heb ben gemerkt dat Zoeterwoude steeds groener wordt. Ook op plaatsen waar dat niet zo ge wenst wordt. Het kruid Rin gersma weigerde het over on kruid te hebben groeit en bloeit en dat niet tot ieders ge noegen. „Dat zijn de conse quenties van het afschaffen van het spuiten met gif', aldus de wethouder. De oplossing om straten en stoepen twee keer per jaar met mechanische borstels te bewerken, kost 80.000 gulden en dat vindt Rin gersma te veel. Een andere op lossing, die al in de nieuwe wij ken wordt toegepast, is het ge bruik van stenen die zo dicht op elkaar liggen dat er geen on kruid tussen kan groeien. Rin gersma voelde ook veel voor de suggestie van het CDA om de inwoners van Zoeterwoude er toe te brengen zelf stoep en straat bij het eigen huis schoon te houden. Hij had al geconsta teerd dat dit gebeurt in wijken waar veel ouderen wonen. Ook de suggestie van het CDA om te komen tot een vorm van wijkra den zal hij uitwerken. Vuilcontainers De wethouder zei gisteravond verder de indruk te hebben dat de aanbieding van containers voor het gescheiden ophalen van huisvuil in november de nodige beroering zal wekken. Toch vindt hij en met hem de gemeenteraad dat het ón- ders moet met het ophalen van huisvuil. Hij denkt dat de ge scheiden afvalinzameling „een kwestie van wennen" is. De veronderstelling van d^ WD dat de buurtbus zou op houden te bestaan, beoordeelde wethouder Ringersma als „een praatje dat de WD zelf de we reld in brengt". De buurtbus functioneert volgens Ringersma goed. Er maken jaarlijks 4500 mensen gebruik van. dat is meer dan in andere plaatsen. De busmaatschappij wil de buurtbus in Zoeterwoude dan ook gewoon voortzetten, even als het comité. De fracties zul len tijdens de gemeenteraads vergadering van 1 oktober rea geren op de antwoorden van burgemeester en wethouders. Directeur Hoek van de Warmondse Rabobank, die vorige week doelwit was van een overval: „De schrik zit er goed in. Je ziet In iedere klant een potentiële overvaller". foto hielco kuipers je als iemand de bank binnen komt. Veel mensen hebben sla peloze nachten waarin ze alles nog een keer beleven en zich steeds maar weer afvragen wat ze anders hadden kunnen doen." Volgens Hoek heeft het perso neel vorige week keurig volgens de instructies van de bank ge handeld. Zonder de exacte toe dracht te willen vertellen - "dat is de officiële politiek van de bank, om misbruik van gege vens te voorkomen" - wil de di recteur wel vertellen dat de be langrijkste instructies uit de op leiding door het personeel zijn opgevolgd. „Zit stil, verroer je niet en doe niets wat de veiligheid van je collega's in gevaar kan bren gen", is volgens Hoek de voor naamste instructie die moet worden opgevolgd. „Iedereen deed wat de overvallers vroe gen, de mensen gingen direct op de grond liggen en toen een overvaller een collega onder schot hield werd snel geld over handigd." Hoe groot de buit is wil Hoek niet zeggen. „Ook dat is vast beleid van de bank". Een dag na de overval was de bank al weer open en van enige terughoudendheid bij het pu bliek was niets te merken. „In tegendeel", zegt Hoek. „Ie merkt dan toch de positieve kanten van het werken in een kleine gemeenschap. Toen de overval plaatsvond waarschuw den buren heel snel de politie en dat vind ik een positief effect van sociale controle. We heb ben heel veel positieve reacties ontvangen en dat heeft ons goed gedaan." Algemene beschouwingen Zoeterwoude LEIDERDORP» Het Leiderdorpse Platform Ge handicaptenbeleid wil de ge meente gaan adviseren bij het beleid voor lichamelijk en gees telijk gehandicapten. „Ons doel is in de gaten houden dat er be- i leid wordt gevoerd waarbij re kening wordt gehouden met ge handicapten. Mobiliteit is daar bij het belangrijkste, zodat ge handicapten niet constant af hankelijk hoeven te zijn van hun omgeving," zo zei woord voerder G. de Jong gistermid dag. Het platform wil het gemeen telijk beleid toetsen aan advies instanties voor gehandicapten beleid. „Bovendien hebben we een meldpunt ingesteld, waar mensen met een handicap kun nen melden welke belemmerin gen en problemen zij tegenko men," aldus De Jong. Daarnaast richt het platform zich op voor lichting en het verzamelen van documentatie. Het platform presenteerde gistermiddag in de Scheppings werk de video met de ironische titel 'Ons' Leiderdorp. Regelma tig klonk een herkennend 'oh ja' en 'daar heb ik over geklaagd' onder het publiek, dat uit ge handicapten en vertegenwoor digers van belangenorganisaties bestond. Ook de wethouders C. Kerner (welzijn) en H. Veldstra (ruimtelijke ordening) en een delegatie gemeentelijke ambte naren waren aanwezig. 'Ons' Leiderdorp toont de ob stakels die rolstoelers tegenko men in de Leiderdorpse straten. Juist de instellingen voor de eer ste levensbehoeften, zoals win kels, banken en apotheken, blij ken niet voldoende toegankelijk voor mensen in een rolstoel. Een bel van de apotheek die te hoog zit, telefooncellen waar een rolstoel niet eens inpast en een invalidentoilet dat pas na twintig minuten door de techni sche dienst van winkelcentrum Winkelhof wordt geopend - het zijn een paar voorbeelden. Verschillende mensen in het publiek vonden de veertig mi nuten durende video onvolle dig. Ongesnoeide heggen geven veel problemen, lantaarnpalen midden op een toch al smalle stoep, te smalle invalidenpar keerplaatsen die slecht zijn aan geduid; de video maakte veel opmerkingen en klachten los. „De gemeente heeft de ken nis voor gehandicaptenvoorzie ningen wel in huis, maar de praktijk moet uitwijzen of het wel echt werkt. Zo'n drempeltje dat toch onvoldoende blijkt te zijn bij voorbeeld, dat kunt u al leen ervaren," aldus wethouder Kemer, die zich bereid verklaar de regelmatig met het platform te overleggen. De penibele fi nanciële positie van de ge meente mag geen belemmering zijn om bepaalde obstakels uit de straten te verwijderen, ver klaarde wethouder Veldstra. G. de Jong van het Platform Gehandicaptenbeleid Leider dorp is tijdens kantooruren be reikbaar voor klachten en op merkingen. Telefoon: 071 - 899242. Na jaren discussiëren is het zo ven het werk aan de busbaan op de Voorschotense Veurseweg is gisteren begonnen. foto jan holvast Dé aanleg van een vrije bus baan aan de Voorschotense Veurseweg ter hoogte van res taurant de Gouden Leeuw is gisteren begonnen. De rijbaan is bestemd voor busverkeer dat vanuit Leidschendam de ge meente Voorschoten binnen rijdt. De oprit van het aan de Veurseweg gelegen plantencen trum wordt omgebouwd tot busbaan en ook wordt de voor rangsregeling bij stoplichten ge regeld. Door aanpassingen van de stoplichten krijgen bussen eerder het groene licht dan het overige verkeer. Tegelijkertijd wordt er een aparte afrijstrook van de Gouden Leeuw aange legd. De busbaan is de laatste fase van de plannen die de ge meente Voorschoten in samen werking met de de provincie en de NZH heeft ontwikkeld om het busverkeer op de doorgaan de route Veurseweg, School straat. Koningin Julianalaan en de Leidseweg buiten de files te houden. De werkzaamheden gaan ongeveer een maand du ren. Eén van de drie rijbanen wordt daarvoor afgesloten, maar het verkeer zal hiervan weinig hinder ondervinden. WD: 'Rechter zal Zoeterwoude terugfluiten VRIJE TUD ZOETERWOUDE MEDEWERKER De raadszaal in Zoeterwoude zat gisteravond vol met voetbal lers, maar de gemeenteraad hield voet bij stuk en keurde de nieuwe huurovereenkomst voor het SJZ-complex in meerder heid goed. Volgens SJZ-voorzitter M. Berg is zijn club niet bestand te gen een doorberekening van de kosten van renovatie van enkele velden in de huursom. Met de huidige huurprijs van 1000 gul den per maand kunnen de voet ballers leven, ook al is daarbij een flinke portie zelfwerkzaam heid vereist. J. Stuyt van Pro gressief Zoeterwoude meent echter dat de club wel degelijk is opgewassen tegen de nieuwe huurovereenkomst. Hij herin nerde eraan dat de gemeente de laatste jaren bijna twee miljoen gulden in sportvelden heeft ge ïnvesteerd. De huur die in dit verband wordt gevraagd is vol gens de PZ'er 'vrij willekeurig'. Ook het CDA stemt in met het nieuwe huurcontract. „De in vestering moet in de huurprijs te zien zijn, maar dat mag niet leiden tot huurverhogingen van duizenden guldens", aldus me vrouw J. Berkouwer-Van der Laan. Ze voegde eraan toe dat aan de renovatie van de velden overleg met SJZ vooraf dient te gaan. WD'er I. Spreij-Sanders stemde tegen de overeenkomst. Volgens haar is er sprake van haastwerk. Ze voorspelde dat de rechter het contract niet goed keurt omdat de gemeente een onaanvaardbare machtspositie tegenover SJZ inneemt. CDA-wethouder R. Hogenelst ziet als grootste probleem de wensen van SJZ voor een nieuw trainirfgsveld. De wethouder wil een vergoeding voor de beno digde 270.000 gulden doorbere- - kenen in de huurprijs. Daarover moet volgens het contract rede lijk overleg plaatsvinden. Colle ga-wethouder A. Ringersma (PZ) rekent op een goede afloop want: „Als Berg het contract niet goed vindt, tekent hij ge woon niet". Leiderdorp Klaverjassen kan vanavond in Leider dorp op twee plaatsen. De ijsportvere- niging houdt een klaverjasavond in de kantine bij de ijsbaan achter de Mau- ritssingel (vanaf acht uur) en de sup portersclub van voetbalvereniging RCL doet dat in de kantine in De Bloemerd, eveneens om acht uur. De Leiderdorpse squaredanceclub 'The Sjelter Squeezers' verzorgt mor gen twee optredens bij de Muzenhof: van 12.45 tot 13 uur en van 14.45 Voorschoten Buurthuis Noord-Hofland m de gelijk namige Voorschotense wijk houdt vanavond een bingo-avond in het on derkomen aan de Leidseweg 440. Zo wel leden als andere belangstellen den zijn vanaf acht uur welkom. De toegang is gratis. Hoofdprijs is een lang weekeinde Parijs. Doel van de avond is leden en bewoners van Noord-Hofland "iets bijzonders te bieden", aldus de organisatie. Boven dien wordt zo de verenigingskas ge spekt en dat geld wordt besteed aan de inventaris van het nieuwe buurt- De Voorschotense hengelsportvere niging V.V.B. houdt aanstaande zon dag een karperdag in park Rosen- burgh. Liefhebbers dienen er "s mor gens rond vijf uur te zijn. Voor infor matie: telefoon 071-619071. de Oegstgeest Operettevereniging De Troubadours uit Oegstgeest is de afgelopen zi maanden druk bezig geweest mi voorbereiding van de uitvoering van 'Das Land des Léchelns'. Vanavond en morgenavond wordt dit stuk van Franz Lehór uitgevoerd m het Rijn lands Lyceum van Oegstgeest De operettevereniging belooft dat een er ander gelardeerd wordt met 'kwalita tieve muziek, veel mooie-kostuums, een schitterend ballet en sfeervolle duetten en solo's.' Aanvang vanavoni en morgen acht uur. Kaarten zijn via telefoonnummer 175976 te bestel Oud De Vereniging tot Expositie Speelgoed (VEOS) houdt morgen in Oegstgeest een taxatiedag. Mensen met oud of zelfs antiek speelgoed (dinky-toys, tremen, auto's, bouwdo- it één u Zoeterwoude Het Zoeterwoudse Don Bosco begint komende zondag het nieuwe seizoen met een optreden van de groep Yp silon Aanvang negen uur 's avonds in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg 58. Medewerking verleent Studio 17 Disco Show. Toegang drie gulden. Exploitatie is voor gemeente te groot risisco VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten gaat geen tweede sporthal in het dorp' bouwen. In plaats daarvan wordt voor de renovatie van de Frisohal 600.000 gulden uitgetrokken. Met dit gisteravond door de gemeenteraad genomen besluit lijkt een ja renlange discussie te zijn afgesloten. Wethouder Breunesse (PvdA) verklaarde dat een tweede sporthal in haar ogen 'best zou kun nen'. „Maar de gemeente zal niet het initiatief nemen. De exploitatie is te onzeker om als ge meente het risico te dragen." Alle in de raad vertegenwoordigde politieke partijen bleken in te stemmen met het voorstel van burgemeester en wethouders, al was niet ie dereen enthousiast over de gekozen oplossing. Raadslid Ligthart (CDA) noemde het „bitter dat een tweede sporthal niet haalbaar is". D66 sloot zich daar in de persoon van mevrouw Molen kamp bij aan. Zowel Groen Links als de WD verweten het college geen openbare aanbesteding te hebben gedaan van de opknapbeurt van de Frisohal. „En u weet hoe gevoelig dat hier ligtconsta teerde de liberaal Van Gogh. Zijn partijgenoot wethouder Van der Poel zegde daarop toe dat het college deze kwestie nog eens zou bekijken. In 1988 verscheen de naalbaarheidsnotitie tweede sporthal in Voorschoten' waarin werd geconstateerd dat het 'wellicht mogelijk' was een tweede sporthal te bouwen. Na onderzoek bleek echter dat de behoefte aan een tweede hal voor de plaatselijke hinnensportverenigjngen minder groot bleek dan aanvankelijk door die verenigingen zelf werd verwacht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13