Leiden 9 Waar is de dieqiie?9 Vrijdag 27 september 1991 Redactie: Ö71-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 11 HET GING gisteravond in de Pieterskerk vooral om zien en gezien worden 'Internationaleviering Drie Oktober „Waar is de symbolische cheque?", vraagt burgemeester Goekoop. Als die niet voor de dag komt, trekt hij een por tefeuille uit de broekzak van zijn smoking en geeft een briefje van honderd aan cabaretier Hans Liberg. „Hans, geef jij dat als plaatsvervangend Unicef-ambassadeur eens aan Elco Brinkman, een echte Leidenaar. Elco, een ton voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Na ties". top fashionman'. ,,je bent rijper geworden, Frank", zo bedankte de burgemeester de couturier, die hij blijkbaar een tijdje niet gezien had. Na de voorstelling was Govers niet te beroerd de volle kledingrekken deels zelf naar buiten te rijden, terwijl zijn mannequins zich aan een af zakkertje waagden, een drankje. Wals Het selecte publiek kon zich de hele avond te goed doen aan 30 beenhammen, 75 kilo gerookte zalm, 50 kilo gerookte paling, 50 kilo Stellendamse garnalen (zag er uit en smaakte als koude ma caroni, best lekker), 100 kilo pa té en 3000 borrelhapjes. Er was inderdaad om half één nog wat over. Deze food and beuerages waren met sponsorkorting vak kundig verzorgd door Holiday Inn. En da's sportief, want de hotelketen kon het dit jaar niet - als in vroeger jaren - binnens huis houden. „Dit is dus ons examen voor de Leidse politiek, want hier is wat bij elkaar vanavond", zo neemt bedrijfsmakelaar en sponsor Menno Smitsloo ons aan het eind van de avond even apart. We moeten echt even kennismaken met de directeur van Holiday Inn en ook is hij vol lof over de medewerksters van de burgemeester in de organi satie. Marianne van der Vlugt en Saskia Holland. „Zij moeten genoemd worden. Volgend jaar gaan we op deze schaal door, ik heb er al verschillenden over gehoord". De organisatie had I graag de enige echte Unicef- ambassadrice Audrey Hepburn uitgenodigd om die ton te ont vangen, maar haar agenda was al voor twee jaar volgeboekt. Herman van Veen, goede twee de, zat in Duitsland en toen werd het Paul van Vliet. Maar die belde gistermiddag laat met zware koorts af. Omdat Hans Liberg 'Mini en Maxi' toch al moest vervangen (Maxi had hernia, zei men), mocht hij ook in een moeite door voor Unicef- ambassadeur spelen, alvorens een half uurtje een geëngageerd muzikaal cabaret te brengen. Een beetje schreeuwerig, er za ten veel Duitsland-grappen in (Drei Oktober is er de nieuwe feestdag). Het duurde evenwel maar kort en daama was het bal. We moesten immers in black tie. Dat betekende giste ren Rock around the clock van middernacht in de Pieterskerk. Want aan een wals had men geen behoefte meer. Leidenaren Har Meijer en Elco Brinkman en wethouder Van der Reijden en burgemeester Scheenstra van Oegstgeest. •foto loek zuyderduin „Hans, geef jij dat biljet eens even aan Elco", heeft Goekoop (midden) zojuist gezegd. »foto loek zuyderduin prijzen viel. Twee onbekenden wonnen weer een reisje naar Rome (tweede prijs) en een cheque van 10 duizend gulden, om op het Meubelplein te be steden (eerste prijs). Afzakkertje Wat geeft het. De rollen van ge ver en ontvanger wisselden gis teravond immers voortdurend. Het ging in de Pieterskerk voor al om zien en^ gezien worden. 'Internationale viering van 3 October'. Dat betekent haring en 'corenwijn' ('die jenever blijft langer goed dan wittebrood') naar Nederlandse ambassades in het buitenland sturen, en waarom dan ook de buiten lands ambassadeurs ten onzent niet genodigd?. Leiden had vol gens presentator Goekoop ten slotte wel wat bereikt. „In 1574 hongerde men, voor u is er overvloed". Tot dit jaar werd die over vloed op een kleinschalig mid dagfeestje in de Holiday Inn ge toond met hooguit één beroem de spreker. Maar het moest van het sponsorende bedrijfsleven maar eens een groot festijn van rond de anderhalve ton worden. Voor elke honderd gulden sponsorgeld mochten bedrijven als JVC, de TRN groep en de AB- N/AMRO een gast uitnodigen. En de gemeente, die van de po litiek (nog) geen cent aan het festijn mag uitgeven, kon er dan nog wel veertig ambassadeurs bij doen. Ze waren er niet alle maal. Vanwege de Joegoslavië conferentie in Den Haag, zei ie mand. Amerika vaardigde bij voorbeeld een consul af. Maar Brinkman was er, later in ge sprek met zijn vroegere staats secretaris Joop van der Reijden. En diens chef, burgemeester Scheenstra van Oegstgeest. En wethouder Walenkamp natuur lijk. 1200 genodigden, in black tie zoals de uitnodiging gebood, presenteerden zich vorstelijk, terwijl burgemeester Goekoop in zijn tweetalige voorwoord be loofde dat the topics of Dutch culture van de partij zouden zijn. In concreto betekende dat ruim baan voor blaaskapel 'De gespleten klomp' uit Leiden, het Volendams koor 'Belcanto' en voor een modeshow van Goe- koops vriend Frank Govers, 'our Cees Goekoop brengt Frank Govers vriend Uwe in contact met zijn naaste kabinetmedewerkster Marianne van der Vlugt. •foto loek zuyyderduin MEDISCHE DIENSTEN Dew AGENDA VRIJDAG 27 SEPTEMBER Leiden Antiekbeurs in de Groenoord- hallen, van 16.00 tot 21.00 upr. Concert door het Residentie Orkest mmv Ronald Brau- tigam; piano, in de Stadsge hoorzaal, aanvang 20.15 uur. Optreden van 'Juicy Dice' ikv 10-jarig bestaan 'Malle Bab- be'Nieuwe Beestenmarkt 21, aanvang 21.00 uur. Leiderdorp Prijsklaverjassen IJssport Lei derdorp, in de kantine van de Ijsbaan, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen Supportersvereni ging R.C.L. in de kantine van R.C.L., vanaf 20.00 uur Optreden van 'Gadget', 'Isis' en '10 Feet Rock', 3 lokale bands, in Sjelter, Heemraad laan 67, aanvang 21.30 uur. Oegstgeest Uitvoering van 'Das Land des Lachelns' door operettevereni ging De Troubadours in het Rijnlands Lyceum, aanvang 20.00 uur. Concert door het Strijktrio Hol land in het Groene Kerkje, Haarlemmerstraatweg 3, aan vang 20.15 uur Voorschoten Bingo-avond bij buurthuis Noord-Hofland, Leidseweg 440. aanvang 20.00 uur. Warmond Klaverjassen met verplicht 'gaan' in 't Meerpunt, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 28 SEPTEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 16.00 uur. Antiekbeurs in de Groenoord- hallen, van 11.00 tot 18.00 Optreden van 'Surprise Surpri se' ikv 10-jarig bestaan 'Malle Babbe', Nieuwe Beestenmarkt 21, aanvang 21.00 uur Leiderdorp Optreden van de squaredance- club "The Sjelter Squeezers' bij de Muzenhof, van 12.45 tot 13.00 uur en van 14 ,45 tot 15.00 uur. Optreden door 'De Gigantjes' en 'That Crazy Beat' in de Mu zenhof, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Grote 12-uurs wedstrijd Strandhengelen, org HSV De Sportvisser, aan het Noord zeestrand, van 7.00 tot 19.00 Inzamelen van kleding door de Stichting Mensen in Nood bij dienstencentrum 't Trefpunt, Schoolstraat 2/a en opslag plaats H. Reekers, Offemweg 24, van 8 00 tot 12.00 uur. Bos- en Duinwandeltocht over diverse afstanden, start vanaf CR De Duinpoort, Langevelder- laan 22, vanaf 9 00 uur Ruildag van de Noordwijkse Vereniging van Postzegelverza melaars in Dorpshuis De Kuip. Zeestraat, van 10.00 tot 17.00 uur. Oegstgeest Taxatiedag van oud speelgoed in de Openbare Bibliotheek, Homerusstraat 7/a, van 10.00 tot 13.00 uur. Uitvoering van 'Das Land des Lachelns' door operettevereni ging De Troubadours in het Rijnlands Lyceum, aanvang 20.00 uur. Receptie 50 jaar EHBO in het Groot Profijt, van 19.30 tot 21.30 uur. Zoeterwoude Excursie Oud Zoeterwoude naar Katwijk, verzamelen bij de Witte Kerk, Boulevard in Katwijk om 10.00 uu( LEIDEN EMIEL FANGMANN De in de Alblasserwaard gebo ren en getogen ex-minister en CDA-fractieleider nam op per soonlijke titel de rol van ontvan ger op zich. "Ik hoor bij het meubilair", zo vertelde hij gis teravond bij de 'internationale' viering van 3 October in de Leidse Pieterskerk. Eerder was er volgens een in gewijde koortsachtig overleg achter de schermen. Want waar was die cheque van honderd- duizend gulden? Het doel leek wel zoek. Ach, men was die che que vergeten te maken, maar het echte geld was veilig. In juni hadden Leidse kinderen im mers voor een Unicef-project in Bolivia 80.000 gulden bij elkaar gelopen en gisteren zou een lo- tenverkoop ('25 gulden per stuk') nog eens tienduizenden gulden in het laatje brengen. Daarvan gaat de helft naar een project voor Leidse kinderen. Een JVC-stereotoren ging naar burgemeester Goekoop, hij won in de door Har Meijer ge leide tombola toevallig de derde hoofdprijs. „Die heeft gewoon veel loten gekocht", zegt de een. „Het zou te zeer zijn opgevallen als hij een eerste prijs had ge wonnen", zegt een grappenma ker die ongetwijfeld buiten de Thuis drinkt-ie melk, maar op z'n werk zijn cocktails de grote hobby. En niet onverdienstelijk ook: Leidenaar Nico Kager werd onlangs in Noordwijk Nederlands kampioen Longdrinks. barman in de Pirate H Ship Bar van het Leidse Holiday Inn \W II aan de Plesmanlaan. In zijn vrije tijd is hij secretaris van de Nederlandse Bartenders Club. Typisch een ideale combinatie van werk en hobby: de barman is namelijk verslingerd aan drank. Niet in de betekenis die we daaraan meestal toekennen, maar als grondstof voor zijn kleurrijke produkten: cocktails en longdrinks. Kager won onlangs in het Noordwijkse Oranje Hotel de finale van de nationale cocktailwedstrijd. Het geheim? Aardbeienlikeur, wodka Tarantas, grenadine, orgeade, aardbeien en crushed ijs. Opvullen met tweedrank en heel goed schudden. Het zoete drankje draagt de naam 'La Venta'. Daar moet verder niets achter worden gezocht: „De naam van een Spaans barretje waar ik ooit eens heb gezeten". Hoe wordt zo'n drankje nou geboren? Veel uitproberen, goed luisteren naar de mening van klanten die aan de bar komen en de ingrediënten naar aanleiding van hun reacties aanpassen, luidt het motto. En zo wordt langzamerhand een cocktail geboren. Vervolgens is het zoeken naar de juiste garnering en klaar is Kees. Cocktail (2) Een kind kan de was doen, zou je zeggen. Maar dat valt dus te gen. Een cocktail in elkaar draaien is niet voor iedereen weggelegd. Er is heel wat kennis voor nodig. „Iedere cocktail heeft een basis. Dat kan bijvoor beeld whisky of jenever zijn. Die basis-dranken moetje niet bij elkaar gooien." Het spijt Kager dat dit toch wel eens gebeurt. Er wordt volgens hem heel wat aangeklooid in de cocktail-busi ness. De drankjes worden vaak gezien als een mooie melkkoe, een snelle manier om geld te verdienen. Kager ondervindt dit geregeld aan den lijve. „In Am- Nico Kager: „Zo'n Fandango a van cocktails heeft hij niet." sterdam bestelde ik laatst een cocktail. Stonden een paar domme meiden achter de bar die kant en klare gemixte drankjes bij elkaar mikten en hup, klaar was het. Ze wisten totaal niet wat ze deden. Ik vind dat heel erg". Dergelijke praktijken bezorgen de cocktail een slechte naam. Er doen nog altijd verhalen de ron de dat je hoofdpijn krijgt van de exotisch-ogende drankjes. Klinkklare onzin, aldus Kager. Als een barman zijn verstand gebruikt bij het samenstellen van een cocktail krijgt niemand hoofdjiijn, weet hij. Hij wordt in het algemeen toch al niet vrolijk van cocktails die hij elders te drinken krijgt. Al is het alleen maar om de aankleding ervan. Een beetje cocktail gaat in tal van gelegenheden letterlijk ge paard met vuurwerk, vooral sterretjes zijn populair. Kager doet er niet aan mee. "Taferelen voor loeristen in Spanje". 2Nee, dan doen zijn 230 colle ga's die lid zijn van de Neder landse Bartenders Club het be ter. Het gaat Kager te ver om te spreken van de Rotary van de Nederlandse barmannen, maar niet iedereen kan zo maar lid worden. Er komt een ballotage commissie aan te pas om de le den te keuren. Wie zich aan meldt als lid wordt uitgebreid gekeurd. Dit betekent onder meer dat hij onverwacht een anoniem bezoekje krijgt in de bar waar hij werkt. Wie er bij voorbeeld maar een beetje bij- hangt, of staat de roken achter de bar kan een lidmaatschap wel op zijn buik schrijven. In het algemeen zijn vooral bar mannen van de gerenommeer de hotels lid van de NBC. Hier en daar loopt er ook nog wel ie mand van een of ander cock tailbarretje rond. De baas van de kroeg op de hoek zul je er niet vinden. Toch worden ook buiten de dure hotels wel drink bare cocktails in elkaar ge draaid. weel Kager. „Zo'n Fan dango aan hel Noordeinde Leuke tent. die jongen (Walen kamp, red) heeft het aardig ge daan. maar veel verstand van cocktails heeft-ie niet. Toch is het een gezellige tent waar je een redelijk drankje kunt krij gen. Het is alleen wel een heel ander niveau". Meer ergert hij zich aan de alco holvrije cocktails, die hij zelf trouwens ook op zijn kaart heeft staan. „Het wordt zo overdre ven allemaal. Een beetje alcohol kan helemaal geen kwaad. Alco- holloze cocktails zijn leuk voor kinderen, maaar niet voor vol wassenen Dan bestellen maar een milkshake", Mevrouw Brinkman en mevrouw Goekoop hebben genoten van Frank Govers' creaties. Of dragen ze die? •foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11