Binnenland FNV overweegt acties bij V D Kabinet: euthanasie blijft strafbaar Kok heeft geen behoefte aan groep-Van der Louw Industriebonden stellen looneis van 4,5 procent Industriebond: Actiebereidheid stelt teleur Overleg Suriname over drugshandel en democratie Opnieuw arrestaties in affaire-groeimiddelen Ingrijpende reorganisatie bij Daf in voorbereiding Campagne moet man bewust maken van seksueel geweld Donderdag 26 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 3 Twaalf jaar geëist tegen verkrachter De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in As sen 12 jaar gevangenisstraf geëist tegen een 35-jarige man uit Hoogeveen wegens verkrachting en ontucht. De man zou zijn vriendin meerdere malen hebben verkracht. Na drieënhalve maand vluchtte de 22-jarige vrouw naar haar familie. Zij ver klaarde voor de rechtbank dat de man haar compleet in zijn macht had. De betrokkene ontkent alle beschuldigingen. Enke le jaren geleden is hij voor een bijna identiek feit veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Omroepen schorten besluit op TROS en Veronica zullen 1 januari niet beslissen of ze een commerciële omroep zullen worden. Daardoor kan minister d'Ancona (WVC) niet aan de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer voldoen. Die wil uiterlijk begin januari 1991 van de minister horen of de beide omroepen commercieel worden of niet. „Niemand, ook de politiek niet, kan ons voorschrijven om in een zwart gat te stappen", zei gisteren TROS-voorzitter Minderop. Volgens Minderop moeten beide omroepen eerst de gewijzigde Mediawet en tal van andere voorwaarden uit Den Haag onder ogen krijgen, voordat een beslissing over 'commercieel gaan' valt. Brochure voor kinderen in nood Zeker eenderde van de kinderen van psychiatrische patiënten komt vroeg of laat zelf in de problemen. Deze kinderen, die niet snappen wat vader of moeder heeft en met veel vragen zit ten, worden vergeten door de hulpverlening. Een mogelijkheid om over de situatie thuis te praten, is er niet. Kinderen houden dus hun mond en denken dat alles aan hen ligt. Speciaal voor hen is er een folder van het Landelijk Centrum Gezondheids voorlichting en -opvoeding. De brochure 'Met wie kun jij dan praten?' is bedoeld voor kinderen tussen de acht en twaalf jaar en onder meer verkrijgbaar via het Riagg. Kamervragen over Britse justitie Tweede-Kamerlid Wolffensperger (D66) heeft staatssecretaris Kosto van justitie schriftelijk om opheldering gevraagd over een Nederlander, die door de Britse justitie begin november vorig jaar naar Groot-Brittannië zou zijn gelokt om hem te kunnen arresteren. Volgens zijn advocaat is de man naar Groot Brittannië gelokt met de mededeling dat zijn vriend een auto ongeluk zou hebben gehad. Vijftig banen weg bij NOS Bij de gemeenschappelijke diensten van de NOS moeten de komende twee jaren bijna vijftig van de ruim tweehonderd ar beidsplaatsen verdwijnen. Dat heeft het NOS-bestuur gisteren bekend gemaakt. De reorganisatie levert een besparing van jaarlijks vijf miljoen gulden op. De NOS wil met de reorganisa tie van de gemeenschappelijke diensten meer aansluiten bij de behoefte van de omroepen. Meer toezicht op 'geheime' uitgaven Geheime uitgaven van de overheid moeten in alle gevallen rechtstreeks en persoonlijk kunnen worden gecontroleerd door de voorzitter van de Algemene Rekenkamer. Hetzelfde geldt voor eventuele geheime ontvangsten. De Tweede Kamer heeft gisteren voorgesteld dit vast te leggen in een wet. Het gaat om enkele miljoenen guldens per jaar, die voornamelijk worden uitgegeven voor activiteiten van de inlichtingendiensten. On geveer een jaar geleden kwam een dergelijk geval nog in het nieuws via de zogeheten Gladio-affaire, een geheime comman do-organisatie die werkte met geld waarover het parlement geen controle kon uitoefenen. Mr. Pieter van Vollenhoven kijkt mee met een technisch rechercheur van de Algemene Verkeersdienst Drie bergen tijdens de inspectie van een vrachtwagen. Als voorzitter van de vereniging Veilig Verkeer Nederland bradit Van Vollenhoven een werkbezoek aan de verkeersdienst foto anp Raymond rutting Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). PvdA-leider Wim Kok heeft geen enkele behoefte aan een crisiscommissie die leiding gaat geven aan het vernieuwingspro ces van de PvdA. In een verkla ring liet Kok gisteren weten dat de PvdA moet vernieuwen, maar wel onder zijn leiding. Een groep van vier prominente PvdA-leden, onder leiding van ex-partij-voorzitter André van der Louw, liet deze week weten een inhoudelijke discussie over de partijvernieuwing te willen. Zij willen daarmee de crisis in de PvdA bezweren. De vier (be halve Van der Louw, de hoogle raar economie Bomhoff, ex-ka- merlid Kombrink en opinie-on derzoeker De Hond) zullen zich na afloop van het congres dat zaterdag wordt gehouden, bera den welke rol zij in de vemieu- wingsdiscussie kunnen spelen. De Industriebonden van FNV en CNV gaan de cao-onderhan delingen in met een looneis van 4,5 procent. Voor 'goede doelen' als bevordering van de werkge legenheid en het terugdringen van het aantal arbeidsonge schikten, blijft volgens de In dustriebond FNV 1,75 procent over en volgens de Industrie- en Voedingsbond CNV 2,5 procent. De Industriebonden gaat hiermee voorbij aan de wens van het kabinet de loonstijging te beperken tot 3,75 procent. Al leen bij (maximaal) dat percen tage zou de koppeling tussen lonen en uitkeringen kunnen blijven bestaan. De komende maanden moe ten in de industrie nieuwe cao's tot stand komen bij onder meer Philips, Akzo, Unilever en DSM en in de metaalnijverheid (klein-metaal). De looneis van de Industrie bonden ligt driekwart procent boven de loonstijgingen die de Vervoersbond FNV en de Hout en Bouwbond CNV nastreven. De Bouw- en Houtbond FNV maakt volgende week zijn eisen voor de nieuwe bouw-cao be kend. De nadelige gevolgen die de werknemers ondervinden van de ingrepen die het kabinet in de Ziektewet en de wao van plan is, zullen in elk geval wor den 'gerepareerd', verklaarden de voorzitters van de beide In dustriebonden. Die kosten komen bovenop de zogenaamde loonruimte (in flatie plus de stijging van de ar- .beidsproduktiviteit). Toch vre zen beide bonden dat de repa ratie de 'goede doelen', zoals het verbeteren van de arbeids omstandigheden, scholing en bevordering van de werkgele genheid, „zullen ondersneeu wen". Beide Industriebonden willen komend jaar werk maken van het terugdringen van de werk loosheid. Die zal volgens het CPB komend jaar voor het eerst sinds lange tijd weer toenemen, met circa 20.000 mensen. De Industriebond FNV stelt daartoe de arbeidstijdverkorting na ja ren toch weer centraal in de cao-onderhandelingen. Vertegenwoordigers van de organisatie Streekvervoer Nederland overleggen tijdens het kort geding dat gisteren werd gevoerd tegen de Vervoers bond FNV over een staking in het openbaar vervoer. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA De Industriebond FNV is teleurgesteld over de geringe animo van werknemers om te staken tegen de voorgenomen ingrepen in Ziektewet en wao. „We hadden de stakin gen in de bedrijven graag veel breder ge zien, daar moeten we eerlijk over zijn", al dus bestuurder H. Peperkamp gisteren op een persconferentie in Nunspeet. Peperkamp schrijft de tegenvallende ac tiebereidheid toe aan de afstand tussen de landelijke politiek en de werkvloer. „Men denkt: Ziektewet en wao liggen vast in de cao, waar zouden we ons druk over maken. Als het eenmaal naar de cao wordt vertaald, wordt de strijd veel heviger", verwacht Pe perkamp. Volgens bondsvoorzitter B. van der Weg speelt ook de politieke discussie een rol. „Acties op de werkplek blijken in dit stadi um moeilijk van de grond te krijgen. Er be staat het gevoel dat Kok het wel zal redden. Mensen vragen zich af of ze nog moeten staken als de politieke race al lijkt gelopen", aldus Van der Weg. Extra complicatie is het niet meestaken van de CNV- en MHP-bonden, waardoor binnen bedrijven spanningen ontstaan en men omwille van de onderlinge verhoudin gen voor de weg van de minste weerstand kiest. Het rechterlijk verbod van de staking bij Rockwool Lapinus in Roermond is voor de industrie geen aanleiding om met de acties te stoppen. Morgen zijn stakingen bij meer dere bedrijven te verwachten met het oog op het PvdA-congres van zaterdag. Overi gens worden in kringen van werkgevers de signalen steeds sterker dat zij in het geval van een staking het voorbeeld van Rock wool zullen volgen en de rechter om een verbod vragen. Secretaris G. van Huygevoort van de ambtenarenbond AbvaKabo heeft gisteren gewaarschuwd dat de rechtbank-presiden ten van Amsterdam en Utrecht met hun uitspraken wilde stakingen in de hand wer ken. Op een stakingsbijeenkomst van het stadsvervoerbedrijf RET, vannacht in Rot terdam, riep hij de rechterlijk macht in ons land op „zich te bezinnen" op de gevolgen van hun uitspraken in de twee kort gedin gen, die het Streekvervoer Nederland en het stadsbestuur van Amsterdam tegen de bon den hadden aangespannen. Volgens Van Huygevoort zouden de rech ters moeten beseffen dat zij de 'machtsba lans' in het nadeel van de werknemers laten doorslaan met als gevolg „ongewenste r< ties" van werknemers. Het moment dat mensen buiten de bond om naar het sta kingswapen grijpen komt volgens Van Huy gevoort angstvallig dichtbij. „Het wordt de vakbeweging in ons land steeds moeilijker gemaakt. Je mag nog sta ken, maar de beperkingen zijn inmiddels van dien aard dat staken straks geen zin meer heeft", zei hij. Een arts die euthanasie verricht blijft strafbaar volgens de wet, maar indien er zorgvuldig ge handeld is, blijft strafvervolging achterwege. Het kabinet is het daarover eens. Er wordt nog ge discussieerd op welke manier en door wie getoetst moet wor den of een arts zorgvuldig heeft gehandeld. Eén van de mogelijkheden is de instelling van een toetsings commissie, die zal bepalen of de arts zorgvuldig heeft gehan deld bij het voortijdig beëindi gen van het leven van een pa tiënt die niet vefder meer wil. In de praktijk is de situatie overigens al gegroeid dat een arts die zorgvuldig heeft gehan deld bij het uitvoeren van eu thanasie niet wordt vervolgd. Maar volgens de wet is een arts strafbaar en het kabinet wil dat ook in de toekomst zo houden. Het kabinet overweegt verder om de zorgvuldigheidseisen die rond euthanasie gelden in de wet op te nemen. Tot nog toe zijn die eisen alleen opgenomen in een instructie van de minis ter van justitie aan het Open baar Ministerie. Heeft de arts een collega geraadpleegd en een verslag gemaakt van de eu thanasie, dan zal het OM niet vervolgen. Het kabinet denkt binnenkort een definitief standpunt te kun nen innemen. Voorlopig stokt de discussie, omdat minister van justitie Hirsch Ballin in Indonesië verblijft. De Tweede Kamer heeft laten weten vóór 1 november een kabinetsstand punt te wensen. Suriname heeft Nederland uit genodigd voor gesprekken om de relatie tussen de twee landen te verbeteren. Dat is gisteren in New York bekendgemaakt door minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Van den Broek is in New York voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties (VN). In de marge van die vergadering had hij gisteren een gesprek met de nieuwe president van Suriname, Ronald Venetiaan. Venetiaan, aldus Van den Broek, nodigde Nederland daar bij uit voor de gesprekken die onder meer zullen gaan over nieren waarop de democra tie in Suriname kan worden ver breed, over een gezamenlijke aanpak van het drugsprobleem, en over de ontwikkelingsrelatie. Het ligt in de bedoeling om eind oktober of begin november met de gesprekken te beginnen. De plaats is nog onduidelijk, maar Venetiaan zei gisteren de voorkeur te geven aan neutraal terrein. De Nederlandse regering heeft de afgelopen maanden herhaaldelijk voorstellen ge daan om de relatie tussen Ne derland en Suriname veel nau wer te maken dan nu nog het geval is. Dat had onder meer te maken met de zeer slechte eco nomische situatie in Suriname. Nederland zou, aldus de voorstellen, onder meer bereid zijn om de zwakke Surinaamse munteenheid te koppelen aan de Nederlandse gulden, en een herstelplan voor de economie te introduceren. Ook zou Neder land bereid zijn om het Suri naamse justitiële apparaat te hervormen, en politie en doua ne terzijde te staan. Dat laatste om een eind te maken aan het drugsverkeer vanuit Suriname. den groeibevorderend middel clenbuterol aangetroffen, zo heeft justitie laten weten. Deze week werden ook al vier mensen in Brabant en Gelder land aahgehouden in verband met de zaak. In totaal zijn er sinds de invallen van 6 septem ber 15 mensen gearresteerd, waaronder de directeur van het farmaceutisch bedrijf Dophar- ma. Hij wordt er van verdacht het brein achter de organisatie te zijn. Een dierenarts in Hengelo, zes veehouders en twee veehande laren in Twente zijn gisteren aangehouden in verband met het grootscheepse onderzoek pr de handel in en het ge bruik van verboden groeibevor- derende middelen. In monsters van voer, urine n diergeneesmiddelen, die tij dens huiszoeking op 6 septem ber zijn genomen, is het verbo- richt om alle kosten te vermin deren. Ook moet de organisa tiestructuur worden vereenvou digd. Verder streeft de raad van bestuur emaar de rapportagelij- nen te verkorten. Voor de reor ganisatie is twee jaar uitgetrok- Daf bereidt een ingrijpende re organisatie voor. Dat valt op te maken uit een vandaag gepubli ceerde mededeling van de vrachtautofabrikant. Over de aard en omvang van de ingreep wil Daf in dit stadium niets zeg- f;en. De bonden zijn vertrouwe- ijk geïnformeerd over de hoofdlijnen van het plan. De vakbondsbestuurders hebben er mee ingestemd voorlopig geen mededelingen te doen. De reorganisatie is volgens Daf nodig om de resultaten van de onderneming te verbeteren. Vorig jaar leed het Eindhovense bedrijf een verlies van 228 mil joen gulden. In de eerste helft van dit jaar stond Daf al voor 179 miljoen gulden in het rood. De problemen zijn het gevolg van de ingezakte markt voor vrachtauto's in West-Europa. De reorganisatie is erop ge- ken. Daf is inmiddels al begonnen om de vrachtauto's voortaan rechtstreeks af te leveren bij de dealers. Tot nu toe was het vaak zo dat de auto's eerst nog naar speciale werkplaatsen gingen om te worden voorzien van door de klant gevraagde specia le voorzieningen. Het recht streeks leveren aan de dealers leidt op termijn tot grote bespa ringen, verwacht Daf. Een klein onderdeel van de reorganisatie is al bekend. De afdeling Daf International, ver antwoordelijk voor de verkoop buiten Europa, is inmiddels overgeplaatst van het Engelse Manchester naar Eindhoven. NIEUWSLIJN Bond eist garanties voor behoud werkgelegenheid Leden van de Dienstenbond FNV hebben zich gister avond unaniem bereid verklaard tot acties bij Vroom Dreesmann, als de directie van het warenhuisconcern weigert te garanderen dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De lopende reorganisatie bij het warenhuis doet de bond het ergste vrezen. UTRECHT GPD-ANP V D wil in de hogere functies 450 van de 1100 banen schrap pen. De directie wil gedwongen ontslagen niet uitsluiten. De achterban van de Dienstenbond FNV vindt gedwongen ontsla gen echter niet acceptabel. Al jaren is er bij V D de ene reorganisatie na de andere. De mensen zijn de onzekerheid zat, aldus een vakbondswoordvoer der. Ook over het opnieuw inle veren van loon valt met de werknemers niet meer te pra ten. Dit jaar namen de V&D'ers nog wel genoegen met een be scheiden loonsverhoging en le verden ze een aantal atv-dagen in. Aan die offerbereidheid is nu een eind gekomen. Bij de ko mende cao-onderhandelingen moet de Dienstenbond FNV weer het volle pond eisen: een looneis van ongeveer 4,5 pro cent. Ook had een groot deel van de leden er weinig vertou wen in dat met de jongste reor ganisatie het winkelbedrijf écht uit de problemen is. Volgens het personeel heeft het matigen van de lonen niet geleid tot het behoud van werk gelegenheid, gezien de aankon diging van V D dat er onder het middenkader 450 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Volgens de FNV-bond zullen veel meer dan 450 mensen hun baan bij het concern kwijtraken. De huidige verkoopleiders, assistent-verkoopleiders en hoofdverkopers zullen worden vervangen door 650 verkoop- chefs. De functieklassificatie (salarisschaal) voor deze functie is 6. De functies die verdwijnen variëren van 6 tot en met 10. In het sociaal begeleidingsplan is afgesproken dat niemand bij herplaatsing meer dan één schaal achteruit mag gaan. Dat betekent dat het middenkader in de salarisschalen 8 of hoger niet op de nieuwe functie van verkoopchef kan solliciteren. Bovendien zouden door de in greep ook nog eens honderden verkoopspecialisten verdwijnen, die door V D niet bij de 450 zijn meegeteld. Volgens V D hebben als ge volg van de reorganisatie lot nu toe hooguit 15 mensen ge dwongen ontslag gekregen. Maar FNV-bestuurder Voormeulen denkt dat het daar niet bij zal blijven. Alleen al op de districtskantoren van de Dienstenbond FNV zijn 62 ont slagaanvragen bekend. De komende dagen zullen de FNV-leden in de warenhuizen en de distributiecentra comités oprichten die acties gaan voor bereiden voor het geval dat V D niet op de eisen ingaat. De Unie BLHP heeft gisteravond eveneens de leden geraad pleegd. De Dienstenbond CNV vergadert binnenkort. Volgens FNV-bestuurder Voormeulen zitten de drie bonden wat hun eisen betreft op dezelfde lijn. DEN HAAG ANP Jongens en mannen moeten zich bewust worden van de ongewenste kanten van hun seksueel ge drag tegenover meisjes en vrouwen. Een speciale campagne gaat hen daarop wijzen, onder het motto 'Seks is natuurlijk, maar nooit vanzelfspre kend'. De campagne is georganiseerd door de mi nisteries van justitie, onderwijs en wetenschap pen, sociale zaken en WVC. „Seksueel geweld is in de eerste plaats een zaak van mannen, zodat zfj moeten worden aange sproken op hun gedrag", aldus staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. „Het gaat daarbij niet alleen om verkrachting en aanranding, maar vooral om minder zware vormen zoals handtaste lijkheden en opmerkingen, seksueel geweld dat in groepen jongens en mannen als normaal wordt ervaren". In de campagne worden alledaagse situaties getoond waarin mannen en vrouwen zich direct zullen herkennen. De tv-spot toont een meisje dat een jongen mee naar huis vraagt om iets te drinken. Met op de achtergrond het Stones-num- mer 'You can't always get what you want', raakt hij haar tegen haar wil aan. „Zet nooit door, tegen haar zin", meldt de spot „Eén op de drie vrouwen is ooit seksueel mis bruikt, acht van de tien daders zijn bekenden van het slachtoffer". Volgens Ter Veld gaat het bij dat cijfer om alle vormen van seksueel geweld, ook aanrakingen en opmerkingen. Volgens de staatssecretaris worden juist deze lichte vormen van 'seksueel geweld' vaak niet gemeld, omdat door de slachtoffers wordt gedacht dat ze niet erg genoeg zijn. Vrou wen vinden ze echter wel heel vervelend.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3