Weg en wiel Primera nu echt Britse wagen AUTOëHEEIÜSKERK Poolse ex-agent jaagt op gestolen auto's Opgefriste Sierra moet nog ruim een jaar mee De fiets kan altijd nog mooier Donderdag 26 september 1991 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: JAN KUNGE 3b PROEFRIT Nissan Primera Type: 2.0 SLX 4d Motor 1998 cc (16V) Vermogen: 85 kW/115 pk Aandrijving: voorwielen Topsnelheid: 200 km/u Sprint 0-100 km/u 10,5 sec Brandstof: Euroloodvrij Verbruik: 1:11 Gewicht 1160 kg Lengte: 4,40 m Breedte: 1.70 m Wielbasis: 2,55 m Prijs: 38.495 Het interieur is zakelijk van op zet en maakt een degelijke in druk. Vooral aan de voor Japan se begrippen royaal bemeten stoelen en aan de ruime interi eurafmetingen is te zien dat de Primera voor een belangrijk deel door Europeanen is ont worpen. Het is ook de eerste Nissan, die alleen in Europa wordt gebouwd. Over ruimte valt niet te klagen. Ook achterin kunnen volwasse nen goed wegkomen, hoewel daar de hoofdruimte minder is dan voorin. Het dashboard is functioneel ingericht. De knop pen en hendels laten zich een voudig vinden en bedienen. De Primera behoort tot de beste en fijnste middenklassers van dit moment. De wagen rijdt ge makkelijk, is stil, voldoende ruim, snel en in verhouding niet te duur. De prijslijst begint bij 30 mille voor het eerder ge noemde instapmodel. Naast de sedan is de Primera ook lever baar als 5-deurs hatchback en als stationwagon en er is tevens een diesel-uitvoering. De sensationele Mercedes-Benz 300 SL coupé werd in 1954 op de markt gebracht Een betaalbare droom, want de 'gullwlng' met zijn vleugeldeuren kostte toen 'slechts' 29.000 mark. Tot In 1957 bouwde Daimler-Benz 1.400 exemplaren van dit 'wonder op wielen', dat tegen woordig vele tonnen In het laatje brengt. Hoewel de wagen uiterst zeld zaam is, verschijnt hij toch af en toe nog op een velling. Deze 300 SL werd afgelopen weekeinde verkocht op een velling in het Amerikaanse Hampton Falk, waar hij voor 650.000 dollar (1,2 miljoen gulden) van eigenaar verwisselde. •foto ap Alfa Romeo's in Noord-Holland Komende zondag, 29 september, organiseert de Vereniging Alfa Romeo Liefhebbers Nederland de zogeheten Noord-Holland Meeting. Deze bijeenkomst begint rond 10.30 uur in Wognum. De VARLN bestaat sinds 1986 en is met ruim 1.400 leden een van de grootste merkenclubs in ons land. Voor meer informatie: Wouter Veldhuizen, tel. 020 - 6735388. Giant Suzuki voor zonnige perioden Het Japanse merk Suzuki had op de stand tijdens de autoten toonstelling van Frankfurt een aardige blikvanger in de vorm van de Swift cabriolet. De geheel open Swift (een targabeugel ontbreekt) heeft twee zitplaatsen en is voorzien van de bekende 1.3 liter injectiemotor. De kap is eenvoudig neer te klappen en op te bergen onder een kunststoffen afdekplaat. De Swift cabrio is gebaseerd op de GS-uitvoering en voorzien van een in hoogte verstelbaar stuur, stuurbekrachtiging, sportstoelen, elektrisch verstelbare buitenspiegels en mistlampen. Bumpers, buitenspie gels en deurgrepen zijn in de kleur van de carrosserie gespoten. In ons land zal de cabrio vanaf voorjaar 1992 leverbaar zijn. Prij zen worden tegen die tijd bekend gemaakt. Speciale uitvoering Mazda 626: Triton Mazda heeft sinds kort een actiemodel van de 626 in de show room staan. De 626 Triton is gebaseerd op de GLX-versie met stuurbekrachtiging en een 1.8 liter 12-kleppenmotor. Als extra's zijn toegevoegd lichtmetalen velgen met 185 mm banden, een carrosseriekleurige achterspoiler en speciale Triton-logo's. De leverbare kleuren zijn rood, blauw en zilver. De prijs bedraagt 36.895 voor de vierdeurs sedan en duizend. gulden meer voor de vijfdeurs hatchback. Het Triton-pakket vertegenwoordigt een waarde van ruim 2.500 gulden en Mazda brengt daarvan slechts 900 gulden in rekening. Limited, Sport en Special bij Daihatsu Bij alle Daihatsu-dealers zijn momenteel zeven speciale uitvoe ringen van de Charade, Applause, Feroza en Rocky te koop. De ze 'Limited Editions' zijn beperkt leverbaar en stuk voor stuk voorzien van diverse extra's die tegen gereduceerde prijzen wor den aangeboden. De actiemodellen leveren voor de klant dan ook een voordeel op van één tot tweeduizend gulden, aldus im porteur Daihatsu Holland. (^roenef\j Nissan besloot in 1984 een au- tofabriek te bouwen in Sunder land. De geplande jaarproduktie van 24.000 exemplaren werd al snel bijgesteld tot 100.000 stuks en in inmiddels gestegen naar 120.000 auto's. Tachtig procent daarvan wordt thans buiten En geland verkocht. Volgend jaar begint de produktie van een tweede model. Ook Toyota en Honda zijn ac tief in Engeland en samen zul len de Japanse autofabrikanten vanaf 1995 elk jaar zo'n 600.000 •foto cpd geen enkele moeite te kosten en daarbij dringt slechts zeer wei nig motorlawaai door tot het in terieur. Vooral dankzij de stuurbekrach tiging ontstaat in de Primera al gauw een vertrouwd gevoel. De hulp bij het sturen is niet over dreven en wordt geringer naar mate de snelheid stijgt. Er blijft derhalve voldoende contact met de weg. In bochten bewijst de multi-link voorwielophanging zich. De neus duikt niet weg en de wagen helt nauwelijks over. De onafhankelijk opgehangen achterwielen hebben geen moeite om in de pas te blijven bij de geavanceerde voortrein. Het gaat kortom allemaal erg gemakkelijk in de Primera. Dat geldt ook voor de feilloze bedie ning van remmen, koppeling en versnellingsbak. Campers bijeen op de Veluwe De Nederlandse Kampeerauto Club viert 27, 28 en 29 septem ber in Vierhouten het feit dat de club vijftien jaar geleden werd opgericht. De NKC is in die tijd uitgegroeid tot de grootste be langenorganisatie voor campers in Europa. Een hoogtepunt vindt zaterdag plaats wanneer parachutisten en ballonvaarders de opening van het kampeerau- toweekeinde feestelijk omlijs ten. Naast allerlei activiteiten is er een grote informatiemarkt waar bedrijven uit de camper- branche in- en opbouwmoge- lijkheden tonen. Voor meer in formatie kunt u bellen met de NKC: 033 - 616642. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 910 910 90 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Groningen - Amersfoort (A 28) Tussen knooppunt Hattemerbroek en Zwolle/zuid. BLIK IN HET VERLEDEN WARSCHAU HANS HOOGENDUK Vorig jaar verdwenen alleen al uit Duitsland 40.000 meest zeer luxe auto's over de Poolse grens. In de eerste acht maan den van dit jaar waren het er 30.000. De automafia verkoopt de wagens met vervalste papie ren door aan veelal argeloze Po len. Ook naar de Sovjetunie ver dwijnen dure auto's. Sinds het Sovjet-imperium uiteen valt, is menige Sovjet-grenspost bereid een oogje dicht te doen als daar een aangepaste beloning tegen over staat. Voor de verzeke ringsmaatschappijen is deze handel een buitengewoon kost bare aangelegenheid en men heeft er een flink bedrag voor over om gestolen wagens terug te krijgen. De Poolse ex-politieman Rudkowski heeft dit gat in de markt ontdekt en zoekt in op dracht van westerse verzeke raars gestolen auto's. Een moei zame, gevaarlijke, maar lucra tieve bezigheid. Vorig jaar spoorde hij 70 wagens op en van elke auto krijgt hij tien pro cent van de waarde uitgekeerd. Rudkowski werkt nauw samen met zijn vroegere collega's van de Poolse politie en geeft hen BLIKVANGERS Nissan Motor Manufactu ring UK heeft officieel de status gekregen van Britse autoproducent. Het is voor het eerst sinds de jaren dertig dat de SMMT, de or ganisatie van de Britse au tomobielindustrie, dit pre dikaat heeft verleend aan een volumeproducent. Nissan UK is daarmee net zo Brits als Rover en Vauxhall. HEEMSTEDE PL auto's van Britse banden laten lopen, meer dan Ford en Vauxhall vorig jaar samen pro duceerden. Niet alleen zijn deze Japanse in vesteringen goed voor de Britse werkgelegenheid, ze kunnen ook de bestaande Britse auto- fabrieken uit het dal trekken. In toenemende mate betrekken de Japanners de onderdelen voor hun auto's van Britse bedrijven, al was het alleen maar omdat hun produkten dan door de Eu ropese Commissie als 'Brits' worden aangemerkt en vrijelijk in andere Europese landen kun nen worden verkocht. Verantwoordelijk voor het suc ces van de Britse Nissan-vesti- ging is de Nissan Primera, die eind 1990 de Bluebird kwam af lossen. Op overtuigende wijze bracht dit model het tot vice- Auto van het Jaar, vlak achter de Renault Clio. Een tweede plaats in deze belangrijke autoverkie- zing was eerder nooit wegge legd voor een Japanse auto. In niets, maar dan ook helemaal niets lijkt de Primera op zijn voorganger. Uiterlijk zijn de verschillen overduidelijk, maar ook onder het plaatwerk is spra ke van een totaal andere wagen. Zo beschikt de wagen over een vooruitstrevende 'multi-link' wielophanging terwijl de 1.6 en 2.0 liter 16-kleppen motoren, met dubbele bovenliggende nokkenassen, geheel nieuw zijn ontworpen. De Primera is royaal voorzien van extra's. Alleen het instap model 1.6 L sedan mist wat toe voegingen die alle andere uit voeringen wèl hebben. We noe men stuurbekrachtiging, varia bele interval op de ruitewissers, verstelbaar stuur en in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, hoogteverstelling hoofdsteunen achter en een deelbare achter bankleuning. Alle Primera's (dus ook de 1.6 L) hebben van binnenuit verstelbare koplam pen, verstelbare gordels en ont grendeling van koffer- en brandstoftankklep van binnen uit. De 2.0 sedan SLX, waar wij een proefrit mee maakten, had daarbij nog centrale portierver grendeling, elektrisch bedienba- re ramen, elektrisch bedienbare en verwarmde buitenspiegels, automatische antenne, instel bare lendesteun en plafond spotjes. De 2.0 liter 16V-motor beschikt over 85 kW/115 pk en blinkt uit in soeplesse. Het lijkt allemaal Ford Scorpio stationwagon op komst FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De fiets kan altijd nog mooier. Dat bewij zen de prototypen die van tijd tot tijd van de ont- werptafels rollen. Opmerkelijk is dat de uitvinders van de hier ge toonde modellen geheel ver schillende uitgangspunten heb ben. De een zoekt het in zoveel mogelijk plaatwerk en de ander streeft naar een zo open moge lijke constructie. Het dichte model is een paar jaar geleden door Kronotech ontworpen. De oervorm van de fiets is duidelijk aanwijsbaar en ook zitten fundamentele onder delen als stuur, zadel, trappers en wielen op de traditionele plaats. Om de luchtweerstand te verminderen is het buizenstel sel volledig weggewerkt. Zelfs de trappers zijn gestroomlijnd. Nadeel van zoveel plaatwerk op een fiets is de sterke gevoelig heid voor zijwind. Zelf met al leen een dicht achterwiel is het lastig koers houden wanneer de wind uit de verkeerde richting blaast. Magneten De opengewerkte fiets is wat ge heimzinniger. Zo is niet onmid dellijk duidelijk hoe de wielen aan het frame vastzitten. Vol gens de ontwerpers houden magneten de wielen verend op hun plaats. Het crankstel drijft op ingenieuze wijze het achter wiel aan, waarbij een ketting overbodig is. De consequentie daarvan is dat de fietser onge bruikelijk ver met zijn benen naar achteren zit. Het ontwerp voor deze 'Zerp Bike' is van twee Japanners, Makota Makita en Horoshi Tsuzaki. Zij wonnen er in Amerika een ontwerpprijs mee. Rudkowski neemt bij zijn strijd tegen de mafia grote risico's, vandaar dat hij permanent ver gezeld wordt door zwaar bewa pende lijfwachten. Zonder aar zelen brengt hij verdachte wa gens tot stilstand en treedt op alsof hij het hoogste politiege- zag in eigen persoon is. De verzekeringsmaatschappijen vinden de acties van de kleine Poolse zelfstandige prima. Rudkowski is ervan overtuigd dat hij het hele probleem bin nen een half jaar onder controle kan krijgen, als hij maar de vrije hand krijgt. De Nissan Primera (hier de 4-deurs sedan) behoort tot de fijnste middenklassers van dit moment Japanners wonnen in Amerika een prijs met deze 'Zero Bike'. •fotoafp de helft van de premie, als ze hem een gestolen wagen mel den. De animo onder de politie is uiteraard groot bij een maan delijks inkomen van omgere kend 330 gulden. Het trefpunt van de illegale au tohandel is volgens Rudkowski het luxe hotel Holiday Inn in Warschau, waar elke avond op vallend veel splinternieuwe du re westerse limousines met Pools kenteken staan en aan de bar met geld wordt gesmeten. De parkeergarage van het hotel zou vooral worden gebruikt om gestolen wagens voorlopig te stallen. De Ford Scorpio Estate binnenkort op de markt? spoedig op de markt zou kun nen komen. De Scorpio Estate biedt een bagageruimte van 1.130 liter die door de rugleu ningen van de achterbank neer te klappen, is uit te breiden naar 2.180 liter. Een Amerikaanse station-uitvoering op basis van de Scorpio-verwanten Mercury Sable en Ford Taurus is (ook bij ons) al enige jaren op de markt. Met de in Frankfurt getoonde •foto cpd Scorpio Estate volgt Ford Euro pa echter (zoals gebruikelijk) een geheel eigen lijn waardoor de Europese Station geen enke le overeenkomst vertoont met zijn Amerikaanse halfbroers. Volledig gestroomlijnde fiets van Kronotech. De succesvolle Ford Sierra pas seerde in mei van dit jaar het produktieaantal van drie mil joen. De auto die in 1982 de Taunus/Cortina kwam aflossen, wordt naar verwachting eind volgend jaar opgevolgd door een nieuwe Sierra, die wederom 'revolutionair' van uiterlijk zal zijn en bovendien voorzien van aandrijving op de voorwielen. Tot die tijd moet de huidige (achterwielaangedreven) Sierra het nog even doen. Daarom heeft Ford dit model op een aantal punten aangepast om het gamrr\3 aantrekkelijker te maken op het gebied van uiter lijk en uitrusting. Zo kreeg de Sierra een compleet nieuw dashboard, andere flanklijsten, bumpers in de kleur van de au to en fraaiere afwerking van de portieren. Wijzigingen aan on derstel en aandrijving zorgen daarbij voor een aangenamer rijgedrag. Op de autotentoonstelling in Frankurt toonde Ford voor het eerst een stationwagon op basis van de Scorpio. Deze Estate is officieel nog een ontwerp-stu- die die evenwel best eens heel •foto cpd Regionaal Jaguar Centrum Blank espoor B.V. Oostdorperweg 29r31 2242 ND Wassenaar Telefoon 01751-19359 JAGUAR

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35