Sport André Bolhuis: een bobo in sporttenue Regionale schakers kunnen geen potten breken Breestraat 146-148 Leiden Tel: 071-126862 Eindred, 29 LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER Ook in de lagere klassen van de landelij ke schaakcompetitie konden de verte genwoordigers van de Leidse bond tij dens de eerste ronde weinig potten bre ken. De Zwarte Pion 1 en Philidor 2 en 3 verloren en alleen Voorschoten 1 kwam tot winst. In de tweede klasse B bleek favoriet Amstelveen 2 een maatje te groot voor het debuterende De Zwarte Pion- Aan Lisser-zijde won alleen Rob van de Aard weg. Aad van de Poel nam nog een remi se voor zijn rekening, een resultaat waar Richard Godijn in een afgebroken duel slechts op mag hopen. Jan Bakker, Jos Lemmers, Joost van Hal en Wim Ross- dorf gingen onderuit, hetgeen de voorlo pige eindstand op 5 1/2-1 1/2 voor Am stelveen bepaalde. Het vorig seizoen uit de tweede klasse gedegradeerde Philidor 2 maakt weinig kans op een snelle come-back. In 3C openden de Leidenaars met een voorlo pige 2 1/2-5 1/2 nederlaag tegen De Am- stel. In het afgebroken duel lijkt Ab Smit de remise niet te kunnen ontlopen, het geen de score op 3-5 zou bepalen. Beste prestaties aan Leidse-zijde leverden Wim Vriend, die Amstel-kopman Vingerling op remise hield, en Leen van Ofwegen met een verdiende winst op Weber. Ca- rolien Slingerland en Jeroen van de Weij- er waren nog goed voor een remise. In dezelfde klasse had Voorschoten op meer gerekend dan de uiteindelijke 4 1/2-3 1/2 tegen het weinig imponerende Caissa 2. Frank den Herder had in dit treffen bovendien nog het voordeel dat zijn tegenstander niet kwam opdagen. Nadat Markus Driessen op een remise was blijven steken, werd de score gelijk getrokken door een nederlaag van Ger Both. Winst van Erik Bongers werd vervolgens teniet gedaan door een nul van kopman Frits Fritschy. Na een reeds lang ver wachte zege van Sander Hilarius, trok Charles van der Ven de thuisclub over de streep: remise. Bert Houweling haalde hetzelfde resultaat: 4 1/2-3 1/2. In 3D ontkwam Philidor 3 tegen het sterke Nieuwendam lies, maar de ploeg hield de schade wel na zware strijd beperkt tot 31/2-41/2. Voor de tijdcontrole konden alleen Jeroen de Haas (rustige remise) en Sjaak van de Wijngaard (kansloos verlies) de stukken in de doos bergen. Bas van de Net en kopman Michiel Vergeer kwamen na taai verzet niet on der een nul uit. Jovan Pacjin en Frank Zeven plaatsten daar goede punten te genover: 3 1/2-3 1/2. Erik Stikvoort kon zijn ploeg daarop aan een matchpunt helpen. Het materieel gelijkstaande eindspel ging echter uiteindelijk voor hem verloren: 3 1/2-4 1/2. André Bolhuis raakt steeds meer in de ban van de Olym pische Spelen. De 44-jarige tandarts, 128-voudig hockey- international en chef de mission van de nationale ploeg in Barcelona, heeft het al over 'mijn aüeten'. der meer een voordeel bij mij. Ik heb nog met Tom van 't Hek gespeeld. Als hij er in Barcelona weer bij is weet ik precies hoe hij zijn sokken aantrekt. En wat hij na een wedstrijd in de kleed kamers tegen zijn medespelers zegt. Ik kan me de belevenis van topsporter goed voorstel- MAANDAG GESLOTEN OONDERDAG KOOPAVOND DEN HAAG «ANP Zijn enthousiasme kent geen grenzen. Wat dat betreft wedij veren Bolhuis en de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) Wouter Huib- regtsen als voorbeelden van het nieuwe elan in de sportwereld met elkaar om het hardst. Ook Ard Schenk, collega van Bolhuis bij de Winterspelen in Albertvil- le, past uitstekend in dit beeld. Was het beleid van de voor gangers van Bolhuis, Leeuwen hoek, Wimersma Greidanus en Cornelis, dan zo heel anders? „Die vraag brengt me in verle genheid", reageert Bolhuis, die tussen zijn werk als tandarts en de vele Olympische vergaderin gen door graag op de golfbaan of achter het schaakbord ver toeft. „Ik krijg vaak te horen dat het mijn tijd een stoffige boel net de begeleiding van de Olympische ploegen. Natuurlijk kon je bij sommige dingen best een vraagteken zetten. Maar was het daarom stoffig? Ik ge loof het niet. Toen ik pas was benoemd organiseerde ik een etentje met mijn drie voorgan gers. Ik vond die mannen hele maal niet stoffig. Als iemand voor de sporters opkwam, was het wel Cornelis." Het ligt voor de hand dat Bol huis zijn 'tweede vader' Corne lis niet wil afvallen. „Hij is mijn goeroe. Mijn godfather", geeft 'Bolle' toe. Zo werd hij ge noemd in zijn tijd als energieke middenvelder in het nationale hockeyteam, waarmee hij twee keer vierde werd op de Olympi sche Spelen van 1972 en 1976. „Dat was bij Kampong al zo. La ter volgde ik hem op als mana ger van het hockeyteam, waar mee ik naar de Spelen van Los Angeles in 1984 ging. Toen hij stopte als chef de mission na Seoul werd ik ineens benaderd voor die functie." Maatpak Bolhuis geeft toe dat hij meer overkomt als sportman dan een bobo, die zich met een maatpak en een stropdas van een van de sponsors alleen bekommert om de cocktailparty's. „Dat is zon- len.' Bolhuis vult op zijn functie van chef de „Ik kan en wil mijn voorgangers niet imiteren. Ik heb een eigen stijl. Daarbij hoop ik dat die in goede aarde valt." Hij roemt de frisse wind en de samenwerking in de NOC-gelederen. „De koers van het NOC is openheid. Huib- regtsen is een gouden vent. Hij zit vol oorspronkelijke gedach ten. Ik zeg niet dat we het altijd eens zijn. Vaak zitten we figuur lijk aan tafel een te vechten. Maar bij hem is dat mogelijk zonder kwaad te worden." „Natuurlijk heeft hij ook wel eens gelijk. Op het gebied van de zakelijke benadering is hij ongeëvenaard. Doemt een pro bleem op dan stort hij zich daar met volledige overgave op. In de kortste keren is zo'n disso nant dan weggewerkt. Daar is hij ook top-manager voor." Een half jaar geleden werd Bolhuis bij zijn activiteiten ter ondersteuning van de Neder landse topsporters nog ernstig belemmerd door financiële on zekerheden. Na het verdwijnen van het vorige NOC-bestuur moest van voren af aan worden begonnen met het aanboren van geldbronnen. Geld Bolhuis: „Er was helemaal niks. En toch moesten de sporters ge steund worden. Geld of geen geld. Anders zouden we geen mens naar de Spelen kunnen sturen. Huibregtsen heeft toen gezegd dat we beperkt aan de slag konden gaan. Dat gold voor 1990 en het eerste deel van dit jaar. Het was riskant. Maar we hadden geen keus. De voorbe reiding van een topsporter kun je later niet eventjes inhalen als er wel geld is." De filosofie van Huibregtsen was eenvoudig: „We moesten onze nek uitste ken. Afhakken hoort daarbij." Dank zij het toehappen van grote 'top-voor-top-sponsors' (vier in getal, die een miljoen gulden per jaar inbrachten) en een serie middelgrote sponsors kon het tekort worden wegge werkt. Huibregtsen: „We mogen uiteindelijk helemaal niet kla gen. Het is geen schijntje. Noem het een half vol, half leeg glas. Aanzienlijk meer in elk geval dan vroeger. Er is wel nog veel meer nodig. Dat is duidelijk. Driekwart van de topsporters zit onder het bestaansminimum. Ik streef ernaar dat de echte top sporter een evenwichtig leven kan leiden." Bolhuis reist veel minder dan zijn voorgangers grote interna tionale sportevenementen met Nederlandse deelnemers af. Toen in één week in augustus een keus gemaakt kon worden uit WK roeien (Wenen), WK wielrennen (Stuttgart) en EK zwemmen (Athene) keek Bol huis gewoon 'om de hoek' bij Kampong naar de hockeywed strijd Nederland - Australië. „Het is me gebleken dat het rendement van het bezoeken van al die wedstrijden in het buitenland gering is. Coaches en sporters hebben niet eens tijd voor je. Je kunt ze veel beter in eigen land in alle rust spre ken. Hetzelfde geldt voor andc re representatieve zaken. Met Schenk ben ik een keer naar An dorra gegaan voor een bijeen komst van Europese NOC's. We hebben ontzettend veel lol ge had. Maar als je me vraagt of we er ook wat van hebben opgesto ken zeg ik: nee. Dus de volgen de keer doe ik zoiets niet meer. Zonde van mijn tijd." Veel leuker vindt de tandarts het om in informele contacten mensen voor zich te winnen en een goed woordje te doen voor zijn Olympische gezelschap. Zo speelde Bolhuis een partijtje golf met Rinus Michels om te fi losoferen over de Jong Oranje ploeg van Nol de Ruiter. „Mi chels deed geen toezeggingen. Maar kort daarna was Numan ineens beschikbaar. De Ruiter belde me verbaasd op en zei: hoe heb je dat voor elkaar ge kregen? Zoiets geeft me enorm veel voldoening. Daarom pro beer ik ook Witschge bij Bar celona, dus Cruijff, los te weken Als dat lukt zou dat toch fantas tisch zijn? Dan hebben we er weer een potentiële medaille kandidaat bij."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29