Leidsch Dagblad Leiden: koopavond op vrijdag H'AI' ONKYOHiFi 4 Vervoerbedrijven negeren staakverbod Irak wil inspecteurs van VN onder voorwaarden laten gaan Opdracht Franse spionnen verstuurd naar vijand in Polen Krant te laat Donderdag 26 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39658 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Verscheurd tus sen trouw aan DDR en geweten BINNENLAND FNV-bond sluit acties bij V D niet uit BUITENLAND Prijs energie fors omhoog KUNST Jeroen Krabbé exposeert in Alp hen a/d Rijn SPORT Edwin Vurens 'Blauwe tram' op staat bij Sparta op Hoogstraat moet scherp verdwijnen Jongetje veel te vaak aan testikels geopereerd 'Joden weg uit Sovjetunie' Omliggende gemeenten verrast door plannen voor verschuiving Meer dan de helft van de bur gers in de Unie van Souvereine Staten (ex-Sovjetunie) wil dat alle joden het land verlaten. Dat blijkt uit een opiniepeiling waarvan het resultaat gisteren openbaar werd gemaakt op de eerste conferentie over antise mitisme in de Unie. Ruim de helft van de ondervraagden is bovendien van mening dat de strijd tegen het zionisme moet worden versterkt. De peiling be vestigt de conclusies van de meerderheid van de sprekers dat het antisemitisme in de Unie toeneemt nu het land van De gemeente Leiden heeft plannen om de wekelijkse koopavond te verschuiven van donderdag naar vrijdag. In combinatie met een extra markt op vrijdag moet de Leidse binnenstad aantrekkelijker worden. De vrijdagse markt begint 's middags en duurt tot 's avonds negen LEIDEN JANET VAN DUK Met die plannen hoopt het Leidse gemeentebestuur de Lei- denaars die nu op vrijdagavond inkopen doen in andere ge meenten, terug te halen naar de winkels in de eigen stad. Door de extra markt hoopt de ge meente ook inwoners van re giogemeenten te verleiden tot een bezoek aan Leiden op vrij dagavond. Voordeel van de markt op vrijdag is dat de kra men kunnen blijven staan tot de volgende dag. Over de plannen moet nog worden overlegd met de mid denstanders, de marktkooplui en de regio-gemeenten. In een aantal omliggende gemeenten is de koopavond al op vrijdag. Een verandering van de koop avond in Leiden heeft voor hen grote gevolgen, beseft wethou der J. Walenkamp van economi sche zaken. „In beginsel kun nen wij zelf beslissen wanneer de winkels 's avonds open zijn. Maar ik wil niet als een stier door de porceleinkast lopen. Aan de andere kant: de regio heeft ons ook geen toestem ming gevraagd toen daar win kelcentra werden gebouwd". Het voorstel om de koop avond op vrijdag te houden is onderdeel van een reeks maat regelen om de 'markt nog ster ker te maken'. De plannen staan in de Marktennota, die gistermiddag door wethouder J. Walenkamp van economische zaken werd gepresenteerd. Be sluiten worden waarschijnlijk pas volgend jaar genomen. De Leiderdorpse wethouder Huigen (economische zaken) noemt het Leidse collegevoor stel 'erg onelegant'. Het Meu belplein overweegt om de koop avond ook naar de vrijdag te verplaatsen. Het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof was net van plan om de koopavond naar de donderdag te verplaat sen. Het Oegstgeester winkelcen trum Lange Voort denkt daar niet over. Wethouder J. van der Reyden (economische zaken) vraagt zich af of vrijdagavond als koopavond in Leiden wel werkt. „Is vrijdagavond niet sta- Weinig problemen in regio Leiden DEN HAAG-LEIDEN GPD Ondanks de rechterlijke vonnis sen die acties in het spitsuur of langer dan twee uur verbieden hebben vanochtend op diverse plaatsen in het land werkne mers van stads- en streekver voer toch gestaakt. Bij het Ge meentelijk Vervoerbedrijf in Amsterdam braken vanochtend acties uit. Van zeven uur tot half elf reden de bussen en trams niet uit. In Leiden staakten NZH-chauffeurs van vijf uur tot zeven uur. Het verzet tegen de kabinet- singrepen in wao en Ziektewet leidde vanochtend ook tot een wilde actie van de Amsterdamse brandweer. De brandweerlie den gingen in een demonstra tieve mars te voet door de tun nel en blokkeerden de westbuis de IJ-tunnel van 7.00 tot 9.00 uur. De NZH-chauffeurs in de re gio Leiden staakten vanmorgen tot zeven uur. Er was geen spra ke van een chaos. De passagiers waren van tevoren op de hoogte gesteld. Zeven van de negentig NZH-chauffeurs gaven 'geen ge hoor aan de stakinsoproep en reden toch hun route. In Amsterdam strandden ech ter veel reizigers. Anders dan met de acties op Prinsjesdag, toen kennelijk veel reizigers zich hadden voorbereid op pro blemen met tram en bus, ston den veel mensen vergeefs bij haltes te wachten. Rond tien uur was de drukte op de Ring weg (AIO) rond Amsterdam af genomen. In de vroege ochtend liep het verkeer vooral op de op- en afritten hier en daar vast. Het taxivervoer kon vanochtend het grote aanbod van passagiers nauwelijks aan. Het personeel van het GVB besloot om half elf weer te gaan rijden. Volgens een AbvaKabo- woordvoerder heeft het perso neel tevens besloten donderdag geen kaartjes af te stempelen. Als gevolg daarvan kan het pu bliek die dag gratis reizen. Het personeel van vervoers bedrijven in Rotterdam, Utrecht, Dordrecht en Maas tricht begonnen vanochtend vroeg ook aan een 24-uurs-sta- king. Streekvervoer Nederland, de moedermaatschappij van de Nederlandse busbedrijven, rea geerde woedend op de acties. Een woordvoerder stelde de FNV juridische stappen en schadeclaims in het vooruit zicht. „Wij overwegen alle mo gelijke stappen tegen de FNV", aldus woordvoerder Sleddering. Het noordelijke streekvervoer bleef overigens gevrijwaard van stakingsacties. Zie verder pagina 3 Enige honderden medewerkers van de Amsterdamse brandweer hebben vanmorgen de westelijke buis van de U-tunnel in Amsterdam geblokkeerd. Van zeven tot negen uur was verkeer naar het centrum onmogelijk. foto anp»marcel antonisse Belangrijkste lokaties Iraaks nucleair programma IRAN NIEUWSLIJN NEW YORK «HENK DAM Irak schiet olympisch Irak zal bij de Olympische Spelen volgend jaar in Barcelona slechts op twee onderdelen uitkomen: schieten en gewichthef fen. Begin volgend jaar worden de selectiewedstrijden schieten gehouden. Irakese gewichtheffers waren voor het laatst buiten de landsgrenzen in 1986 op de Aziatische Spelen van Seoul. Daar wonnen ze drie zilveren medailles en een bronzen. Voetbal is de populairste sport in Irak. Tito naar gewoon kerkhof Het graf van maarschalk Josip Broz Tito, de stichter van de Joe goslavische staat, wordt van het park bij zijn vroegere villa in Belgrado verplaatst naar een gewoon kerkhof in de hoofdstad. Officieel is dat het gevolg van stedelijke uitbreidingsplannen in de luxe woonwijk Dedinje. De Servische regering wil van het complex waar Tito vroeger woonde een museum maken. Bij het verplaatsen van het graf speelt echter ook mee dat Servische na tionalisten het graf van de uit Kroatië afkomstige Tito steeds meer als een „schandvlek" beschouwen. Ontslagen bij Ouwehands Dierenpark Bij Ouwehands Dierenpark in Rhenen moeten acht mensen, on der wie mede-directeur Engelsma, worden ontslagen. Dit in ver band met tegenvallende bedrijfsresultaten. Het dierenpark kampt al enkele jaren met zwaar tegenvallende bezoekersaantal len. Daarnaast heeft de directie twee jaar geleden fors geïnves teerd in de bouw van een Mexicaans restaurant en feestcen- trum. De exploitatie van dit centrum is echter niet van de grond gekomen. CORRESPONDENT Irak zal de 44 inspecteurs van de Verenigde Naties (VN) die sinds dinsdag in Baghdad wor- __|You will be| Surprised! The American way to drive zie advertentie op pag. 30 Floralaan 2, 2231 ZV Rijnsburg Tel 01718- 29224 Fax 01718-20703 den vastgehouden, laten gaan op voorwaarde dat zij tekenen voor elk document dat in hun bezit is. Irak heeft dit laten we ten in een brief die haar ambas sadeur bij de VN, Ahbul Amier Al-Anbari, gisteren heeft over handigd aan de voorzitter van de VN-Veiligheidsraad, de Fransman Jean-Bemard Meri- Irak heeft verder een hoge VN-functionaris, vermoedelijk de Zweed Rolf Ekues die aan het hoofd staat van alle VN-inspec- tieteams in Irak, uitgenodigd om binnen 48 uur naar Bagh dad te komen voor onderhan delingen over de inspecteurs kwestie en voor gesprekken over het gebruik van de heli kopters die de VN voor de in- spectievluchten in Irak gebrui ken. De brief van Irak volgde op een persoonlijk beroep van se cretaris-generaal Perez de Cuel- lar op Irak en na nieuwe dreige menten van de Amerikaanse re-- gering, die weinig geduld meer met Saddam Hussein heeft. Me- rimee toonde zich in een eerste reactie gematigd positief. „Het zou een doorbraak kunnen zijn", aldus Merimee over de brief, die nog niet goed bestu deerd en nog niet officieel uit het Arabisch was vertaald. Inmiddels meldde de leider van de omsingelde VN-inspec- teurs in Baghdad, David Kay, gisteren dat het aantal Iraakse veiligheidsinspecteurs rond de groep is toegenomen van 70 tot meer dan 200. Omsingeld door Iraakse veiligheidstroepen be vinden de inspecteurs zich in een bus buiten het gebouw van de Iraakse Atoom Energie Com missie in Baghdad. Daar namen zij dinsdagochtend documen ten over Iraks programma voor de fabricage van atoomwapens in beslag. Irak eiste tot gisteren die documenten op alvorens het de inspecteurs wil laten Generaal onthult blunder van Franse geheime dienst HANS GERTSEN TE HOREN EN TE ZIEN BIJ: NIC DE TOMBE Stationsweg I-17. tel. 071 -122184 CORRESPONDENT De Franse militaire geheime dienst heeft in 1975 een onvoorstelbare blunder be gaan. Door een vergissing van een me dewerker van de dienst belandde een pakket uiterst gevoelige documenten en instructies voor Franse spionnen in Po len- rechtstreeks op het bureau van de Poolse geheime dienst. Dat onthult het Franse satirische weekblad Le Canard Enchainé. Het weekblad beroept zich op een zeer goe de bron: het voormalige hoofd van de Poolse militaire inlichtingedienst, gene raal Kiszezak. In een binnenkort te ver schijnen boek gaat Kiszezak uitgebreid in op het absurde voorval. Tot zijn stomme verbazing kreeg Kis zezak in 1975, toen de Koude Oorlog nog in alle hevigheid woedde, een pakket do cumenten en spionage-opdrachten op zijn bureau, afkomstig van de chef van de Franse militaire inlichtingendiensten. Dié gaf zijn ondergeschikten daarin aan over welke Poolse legeronderdelen, wa penfabrieken en andere objecten inlich tingen dienden te worden verzameld. De zending was bedoeld voor de Fran se militaire attaché in Warschau. Maar door een 'vergissing' van een medewer ker op de postkamer kwamen de instruc ties daar niet aan. Hij verzond het pakket niet, zoals de bedoeling was, naar de Franse ambassade in Warschau, maar naar 'de ambassade van Warschau in Frankrijk'. Die stuurde de waardevolle informatie nog dezelfde dag door naar Kiszezak. De chef van de Poolse geheime dienst, die blijkbaar niet van enig gevoel voor hu mor is gespeend, stuurde het pakket na lezing terug naar zijn collega in Frank rijk. Met een begeleidend briefje waarin Nog geen abonnee npi 071 - 161400 DEL! 071 - 161353 SERVICE pavond bij uitstek?" Voorzitter Straver van de Voorschotense winkeliersvereniging Noord Hofland is verrast door de plan nen maar verontrust is hij nau welijks. In Zoeterwoude-Rijn dijk wordt op donderdag koop avond gehouden, in het dorp op vrijdag. „Dat is historisch zo ge groeid", verklaart W.J. van Vliet, secretaris van de plaatselijke af deling van het KNOV. Bijlage kinderboeken De kinderboekenweek 1991 op 2 oktober is het zover. Van daag in deze krant vier extra pagina's waarmee de kleine le zer zijn voordeel kan doen. En de grote natuurlijk, die im mers diep in de buidel moet tasten om de leeshonger van het kind te stillen. Wat staat er zoal op het me nu? De kinderboekenschrijvers Ted van Lieshout, Trude de jong en Bobje Goudsmit schre ven exclusief voor ons een ver haal. De populaire kinderboe kenschrijfster Jet Boeke - ja, die van Dikkie Dik - schreef en illustreerde een gedicht over twee zielige mollen. Joke Die ben interviewde haar. Psycholoog en bestsellerauteur René F.W. Diekstra ging in op de vraag: zijn griezelige passa ges nu goed of slecht voor kin deren? Voorts een vraagge sprek met de journalist en kin derboekenschrijver Wouter Klootwijk en een verhaal over het leesgedrag van het kind in de Sovjetunie. En natuurlijk aandacht voor de boeken weekgeschenken, de Gouden Griffel en de Penseelwinnaars. HET WOORD IS AAN Wij stellen belang in anderen als zij belang in ons stellen. Publilius Syrus HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. In de mid- van het westen uit opklarin gen. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 15 graden Noordwestenwind, matig, kracht 3 of 4, in het waddengebied krach tig, 6. later op de dag geleidelijk afnemend. In verband met een ernsti ge technische storing in de verbindingen tussen Leiden en Haarlem heeft de produktie van de krant grote vertraging opgelo pen. We bieden daarvoor onze excuses aan. DIRECTIE ALPHENS- /LEIDSCH DAGBLAD Echtpaar had bedrijf naast wao-uitkering - SITTARD GPD Een echtpaar uit Sittard met een wao-uitkering heeft kans gezien om drie jaar lang een schoonmaakbedrijf te leiden. Het echtpaar bleef de uitkering ontvangen, naast de inkomsten die werden verkregen uit het schoonmaken van vliegtuigen in Beek en Keulen. Er werd ge werkt met ongeveer 25 part-ti mers, die ook vrijwel allen een uitkering ontvingen. De leider van het bedrijf is in middels aangehouden. De man hield er naast een schoonmaak bedrijf ook escort-activiteiten op na. Het juiste schadebedrag aan ten onrechte betaalde uit keringen moet nog worden vastgesteld. gaan. Irak zegt dat de docu- heeft geen recht op deze gege- menten alleen maar admini- vens, die bovendien door de Is- stratieve gegevens bevatten raëlische en Amerikaanse ge- over personeel dat aan Iraks heime diensten zouden kunnen vreedzame nucleaire program- worden misbruikt ma werkt. De VN, aldus Irak, hij een aantal feitelijke fouten rechtzette. „Het zesde regiment infanterie bevindt zich niet in Nysa, maar in Czestochowa", zo werd onder meer aangegeven. Met veel leedvermaak beschrijft Kisze zak in zijn boek de ontreddering van een hoge functionaris van de Franse gehei me dienst toen de Poolse militaire atta ché in Parijs hem het pakket met de be geleidende brief overhandigde. De man was zo ontdaan, dat hij vergat de Poolse diplomaat te bedanken. „En men zegt altijd dat Fransen zo welgemanierd zijn", aldus Kiszezak. Mijn abonnement b Per maand (f 26,45) vie automa tische betaling*. Per kwartaal (t 76.75) via accept- Telefoon (i.V.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1