Leiden Markt in binnenstad uitbreiden intratuin Blauwe tram op Hoogstraat weg Plan voor uitbreiding tot 50 tv-zenders in regio Kooplui reageren positief, winkeliers terughoudend Feestgangers op Drie Oktober Deurwaarder blijft zwijgen Inzage geëist in onderzoek genetische manipulatie wesselman Donderdag 2b september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Eindredactie: GERT VISSER Vormgeving: HENK BUIS 19 OP DE TELEVISIE in de regio kunnen binnen niet al te lange tijd minstens 50 televisiekanalen wor den ontvangen NIEUWSLIJN Bibliotheek open op zondag De openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat gaat vanaf zondag 6 oktober weer op zondag open. De zondagsopenstelling, aan vankelijk bestreden door de vakbonden, was vorig jaar een groot succes. De openingstijden zijn 12 -.16 uur. Zondag 6 oktober wordt de opening opgeluisterd door het vrouwen saxofoonkwar tet Syrinx. Ook worden dan afgeschreven boeken, tijdschriften en strips verkocht. De zondagopenstelling duurt tot en met 29 maart 1992. Leidenaren en studenten slaags Om onduidelijke redenen ontstond er gisteravond onenigheid tussen twee Leidenaren en twee studenten op de Rembrandt- straat. De wederzijdse irritatie eindigde in een vechtpartij, waar bij de studenten van 20 en 22 jaar mishandeld werden. Zij wis ten hun sterkere tegenstanders te ontvluchten. De stenen die hen nageworpen werden, raakten alleen twee geparkeerde au to's. De Leidenaren (18 en 19 jaar) zijn aangehouden voor mis handeling en geweldpleging. ttet alleen de markt, maar de iele binnenstad krijgt een op pepper als de plannen van het college van B en W doorgaan. Dat is de mening van C. Ver- Iplancke, voorzitter van de Ver- iniging Ambulante Handel Lei den en omstreken. „Mijn eerste indruk is positief, maar we moeten de plannen nog goed bekijken en bespreken. Ik denk dat er nog veel overleg nodig is voordat alles rond is". Verplancke ziet het nut van veranderingen wel in. „De laatste tien, vijftien jaar heeft de jinnenstad veel klanten verlo of de vrijdagmarkt een s wordt, durft de voorzitter niet te voorspellen. Hij verwacht zeker niet zo'n grote markt als op zaterdag. „In het verleden hebben we op vrijdag tot negen uur een markt in Voorschoten gehad. Dat was geen succes, die markt duurt nu tot vijf uur. Maar Voorschoten is Leiden niet". De winkeliersverenigingen re- het top avond naar vrijdag te verplaat sen. „Ik hoor het nu voor het eerst, ik kan er niets zinnigs over zeggen", reageert P. Bun- nig van het KNOV. „De combi natie met een markt kan best goed zijn. We moeten het plan maar eens rustig bespreken", zegt L Palm van Leiden Leeft, waarvan onder meer de winke liersverenigingen van de Haar lemmerstraat-en Breestraat deel uit maken. In diverse JJI PA kleuren 1/i Al I van 21,50 voor I llVV HET GROENE WARENHUIS voorschoten Leidseweg 518, tel. 071-763748 Handel moet betalen voor promotie (vervolg van voorpagina) Een grotere markt in de binnenstad, een bijzondere markt op de Hooglandse Kerkgracht, meer mooie terras sen langs het water en geen uitstallingen meer bij win kels. Dat zijn - naast een extra markt en koopavond op vrijdag en de verwijdering van de marktkramen op de Hoogstraat - de belangrijkste maatregelen die het college van B en W voorstelt in de Marktennota '91. men neergezet op de Aalmarkt en Stille Rijn. „Zo ontstaat een aantrekkelijke verbinding tus sen het drukste winkelgebied van de Haarlemmerstraat en het markten-/Breestraatgebied via de Kippenbrug", staat in de nota. Bovendien krijgen de Aal markt en de Stille Rijn hierdoor een 'oppepper', denkt Walen kamp. De gemeente wil verder in sa menwerking met de markt kooplui meer doen aan promo tie. Gedacht wordt aan de op richting van een fonds waarin de handelaren vijf gulden per dag storten, dat levert 60.000 gulden per jaar op. Winkeliers moeten Uitstallin gen op straat verwijderen. „We denken dat we het publiek en daardoor ook de winkeliers en markthandelaren daar een groot plezier mee doen. Som mige winkeliers zetten grote re clameborden op straat, of hun halve winkelinventaris. Dat werkt eerder belemmerend, dan dat het iets toevoegt aan de winkelstraat. Het is geen leuk fenomeen meer, maar een hin derlijk fenomeen", aldus Walenkamp. De wethouder verwacht dat de meeste veranderingen vol gend jaar kunnen worden door gevoerd. Eerst kunnen de be trokkenen echter nog reageren op de Marktennota, die vervol gens in de gemeenteraad wordt behandeld. „Het gaat heel goed met de markt in Leiden, maar we heb ben ons afgevraagd wat we zou den kunnen doen om de markt nog sterker te maken", verklaar de wethouder J. Walenkamp van economische zaken gister middag bij de presentatie. Het is onder andere de bedoeling meer te doen met het feit dat de marktkramen aan het water staan. „De combinatie markt en water is uniek in Nederland. Maar je ziet in Leiden nergens meer water als je over de markt loopt". De kramen bij het Stadhuis plein moeten in elk geval ver dwijnen. De gemeente wil het plein 'anders inrichten', maar Walenkamp kon gisteren nog niets vertellen over de ideeën die daarvoor zijn. De kramen op de Nieuwe Rijn krijgen een winter- en zomer- opstelling. 's Zomers komen terrassen tussen de kramen te staan. De gemeente gaat overi gens ook eisen stellen aan het 'straatmeubilair'. „Rieten stoel tjes zijn veel aantrekkelijker dan plastic stoeltjes", aldus Walen kamp. Oppepper De terrassen die nu de door gang op de Nieuwe Rijn belem meren moeten weg. Onder meer om opstoppingen in de Donkersteeg en de Hoogstraat te voorkomen, worden ook kra- Leidenaars tellen af naar drie Oktober. Vandaag: Marian Goe- koop-Van Ingen, echtgenote van de burgemeester: „Mijn moeder eet volgende week ook hutspot". „3 oktober? Ik kan er niet bij, mijn mond zakt er van open, het is onbegrijpelijk, zo'n volks feest waar iedereen bij betrok ken wordt. Mijn man en ik heb ben een afspraak. Als het voor zijn werk nodig is, zet ik mijn werk hier in Amsterdam even opzij. Zodoende heb ik 3 okto ber in Leiden nog nooit gemist, zij het dat ik, mallotig genoeg, nooit op de kermis ben geweest. Nee, ik heb geen Leidse wor tels, ik ben in Aerdenhout gebo ren, al heb ik dertig jaar terug wel twee jaar in - Leiden gewerkt, v bij de NBBS aan het Rapenburg. Hier heb ik yoga-praktijk. Ik geef therapieën op Oosterse grondslag aan bij voorbeeld zwan gere vrouwen, minder validen en aidspatiënten. Dat betekent op 2 oktober weer haring uit- fp deel. Je moet wel zien dat je de g lucht er weer van afkrijgt. Dan is er een oecu- menische her- denkingsdienst, altijd bomvol, ja t voller dan op 4 f mei. We ont- f moeten de ge- nodigden en hebben later een hutspot-lunch laatste klant de deur uit werken op Minerva. Daarna stappen en dan gauw een koffer voor de koets in voor de optocht, twee, drie dagen pakken. Op naar Leiden, waar dezelfde avond de nieuwe ereburger wordt gehuldigd. Mijn man is populair, dus de koets stopt wel eens. Na afloop voer ik vanaf een zilveren blaadje de paarden •AKLHIEFFUIJAN HOLVAST Uitzicht op de monumentale Hoogstraat met op de kade de omstreden 'blauwe tram'. LEIDEN JANET VAN DUK De blauwe marktkramen op de Hoogstraat verdwijnen. De belangrijkste reden is dat ze het uitzicht op het water belemmeren. Er worden geen andere marktkramen neerge zet. In eerste instantie wordt gedacht aan terrassen op die plek, maar mogelijk komt er een prijsvraag om andere ideeën te krij gen. „Op papier was het plan voor de 'blauwe trein' mooi. Maar in de praktijk is het te gengevallen. Zo'n beetje iedereen heeft dat vastgesteld, dus nu moeten we dat maar eens hardop uitspreken", zei wethouder J. Walenkamp gistermiddag bij de presentatie van de Marktennota. Walenkamp bena drukte dat met de huidige winkeliers naar 'nette' oplossing wordt gezocht. De ondernemers zijn nog niet op de hoogte gesteld van het plan van het college van B en W. „Ik lach er gewoon om", was de eerste reactie van een van de winkeliers. „De gemeente heeft deze kramen door een architect laten ontwerpen, wij vonden ze niet mooi en wij hebben ze niet gewild. De geméénte heeft ze gewild". Voor de ondernemers is de Hoogstraat een 'goede plek', bevestigt zijn collega. „Ik vind het best als ze ons hier weg halen. Maar ze zullen wel moeten gaan betalen". Het is nog niet duidelijk of het gebouwtje geheel uit Leiden verdwijnt of naar een an dere plek wordt verplaatst. Het ontwerp en de bouw van de blauwe tram kostte (enkele jaren geleden) een kwart miljoen gulden. Vaatdoek In 1970 werden de eerste 'gewone' kramen op de Hoogstraat neergezet. Elke dag werd er handel gedreven. De marktkooplui ver huisden in 1985 tijdelijk naar de Vismarkt, in verband met de restauratie van de kel ders onder de straat. Ze kregen de belofte dat ze daarna terug mochten keren naar hun vertrouwde stekkie. Niet iedereen was daar gelukkig mee. want ook halverwege de jaren tachtig waren er al veel mensen die het jammer vonden dat de kramen het zicht op het water weg- De gemeente vond de oude situatie 'rom melig'. Er werd een 'nettere oplossing' ge vonden in de vorm van een marktverza- melkraam. Na lange discussies over het ui terlijk van het gebouw - onder meer met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg die het niet vond passen in het monumentale karakter van de omgeving - kon de 'blauwe tram' in 1986 worden geplaatst. Veel mensen vonden het gebouw ronduit lelijk. „Van het oorspronkelijke ontwerp, een eenvoudig, fragiel ogend gebouwtje met een schuine stalen kap, is weinig over gebleven. Het gebogen dak maakt het marktgebouw bol en lomp. En de kleur van het gebouwtje, dat nog het meest overeen komt met dat van een verschoten grijs blauwe vaatdoek, is zo verkeerd als het maar zijn kan", schreef deze krant in 1988. Door gebruik te maken van glasvezel in kabelnet LEIDEN. WIM WEGMAN Het bestuur van de regionale kabeltelevisie wil gebruik gaan maken van het glasvezelnet van de PTT. Op die manier kan het aantal tv-kanalen in deze regio vrij goedkoop worden uitge breid naar minimaal 50. Boven dien kan het kabelnet dan zon der al te veel problemen inspe len op nieuwe ontwikkelingen, zoals de komst van High Defini tion TV televisie met uiterst scherpe beelden. Gebruik van het glasvezelnet kost de abon nee tussen de 70 en 90 cent per maand extra. Het bestuur van de regionale tvkabel - voluit de gemeen schappelijke regeling antenne energievoorziening Leiden en omstreken (GemReg) - praat al enkele jaren over een ingrijpen de modernisering van het net. De huidige koperkabels en alle apparatuur die daar aanhangt, kunnen de toename van het aantal tv-zenders niet meer aan. De kabel 'slibt' helemaal dicht als er HDTV-programma's be schikbaar komen. Die vreten nog meer ruimte dan de nor male tv-zenders al doen. Verbetering van de doorgifte- apparatuur is een mogelijkheid. Deze oplossing is echter kost baar en biedt maar voor korte tijd soelaas. Telkens wanneer er nieuwe zenders aan het aanbod worden toegevoegd, moet de GemReg nieuwe en nog duur dere maatregelen treffen. Vandaar dat de gemeen schappelijke regeling overweegt de zaak over een andere boeg te gooien. De tv-kanalen kunnen namelijk ook worden aangebo den via het glasvezelnet dat de PTT voor het telefoonverkeer heeft aangelegd. Daarop is nog voldoende ruimte beschikbaar voor 50 en desnoods nog meer zenders. Voordeel is bovendien dat de technische kwaliteit van de televisie-beelden beter wordt. In tegenstelling tot ko perkabels treedt in een glasve zelnet nauwelijks verlies op. Avontuur De tv-kijkers zullen, behalve dat ze meer zenders en betere beel den krijgen, nauwelijks iets van de omschakeling merken. Het glasvezelnet - dat voor het grootste deel al in de grond ligt - voert tot aan de versterkerkas- ten in de wijken. Vandaar uit zullen de tv-beelden (voorlopig) via de oude koperkabels naar de huizen worden doorgezonden. Het glasvezel-avontuur kost de gemeenschappelijke rege ling, die de gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek bedient, ongeveer 10 miljoen gulden. Ze wil die in vestering verhalen op de aange sloten gemeenten. Die moeten een bedrag van 70 cent per maand betalen voor elke moge lijke aansluiting. Wat de gemiddelde abonnee uiteindelijk moet betalen, is niet precies te zeggen. Het percenta ge werkelijke aansluitingen vari eert van ruim 75 tot bijna 100 procent. En hoe minder abon nees, hoe minder mensen er zijn bij wie de gemeente de kos ten kan terughalen. Naar het zich nu laat aanzien, zullen de investeringen leiden tot een ta riefsverhoging van 71 tot 92 cent per abonnee per maand. Het algemeen bestuur praat 1 oktober in Katwijk over de glas vezelplannen. De omschakeling duurt naar verwachting een jaar. De voormalige Leidse gerechts deurwaarder die maandag is ge arresteerd weigert nog altijd een verklaring af te leggen. Hij wordt ervan verdacht in twee jaar tijd ettelijke tonnen te heb ben verduisterd. Zijn 44-jarige vriendin heeft haar medeplich tigheid inmiddels toegegeven. De 39-jarige verdachte uit Roerlofarendsveen heeft in 1989 voor het laatst als gerechtsdeur waarder gewerkt in Leiden. In dat jaar werd de firma die hij in 1985 ovemam failliet verklaard. Het onderzoek dat de Leidse re cherche en de Haagse Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) uitvoerden spitst zich dan ook toe op de periode '85-'89. De man zou vooral in de laatste twee jaar dat hij nog in functie was geld hebben verduisterd. De verdachte werd maandag gearresteerd in zijn woning. Hij zou geld hebben geïnd dat hij niet afdroeg aan zijn opdracht gevers, waaronder het GAK. de arrondissmentsrechtbank in Den Haag en de Leidse politie. Voor de laatste instantie valt de schade overigens erg mee. Voorlichter D. Graveland: „Het gaat om één parkeerboete". Ik denk dat ik dit jaar ook vaandeldragers suikerklontjes. Op de ambassades in het bui tenland leeft 3 oktober ook enorm, heb ik net weer ge merkt. We hebben pas de nieu we ambassadeur in Athene ont moet, een oud-Leidenaar. Die was teleurgesteld dat 3 oktober daar nog geen traditie is, maar dat gaat hij er van maken. Mijn moeder in Bloemendaal eet volgende week ook hutspot, want dat kan ze op die dag bij haar groenteman krijgen. Toen onze kinderen jonger waren kregen ze van de Amsterdamse scholen op 3 oktober vrij, je hoefde er bij wijze van spreken niet eens om te vragen". Tekst Emtgl Fangmann Foto Loek Zuyderduin Voor optimale bescherming van rouweliike computeroutput is de PRINTEX S 301 DE OPLOSSING! KOMPRO B.V., importeur van de complete lijn PRINTEX Papiervernietigers, kan u een hoop ellende besparen. De S 301 te vanwege haar brede Invoeren hoge verwerkingscapaciteit in staat alle formaten computeroutput te verwerken. Voor een introductieprijs van 2.100,- (ex. btw) of voor 50,- per maand, bieden wij u de S 301 inclusief onderkast Will u niet dal uw computeroutput in kwaadwillende handen komt. bel ons dan! KOMPRO B.V. LEIDEN: 071-120004. LEIDEN/DEN HAAG* De dierenbescherming eist dat alle onderzoeksresultaten van de genetische manipulatie met rundvee openbaar worden. Uit de summiere gegevens die wel verstrekt zijn concludeert de or ganisatie dat het welzijn van de dieren, anders dan vooraf is be loofd en achteraf is verzekerd, 'ernstig is geschaad'. Alleen al op grond daarvan zou de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij een stokje moeten steken voor ver dere experimenten van het Leidse bedrijf Gene Pharming bv en het Instituut voor Vee- teeltkundig Onderzoek (IVO). Bij de experimenten gaat het erom rundvee immuun te ma ken voor de uierziekte mastitis en kennis te vergaren voor de ontwikkeling van medicijnen die ook bij mensen toegepast kunnen worden. Bij koeien wer den daartoe eicellen ingebracht met aangepast erfelijk materi aal. Volgens de dierenbescher ming is meer dan de helft van de 'proefkalfjes' met problemen geboren en zijn relatief veel kalfjes voor, tijdens en na de ge boorte overleden. In de stukken concludeert het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek meermalen dat er geen eendui dig verband is te leggen tussen de verschillen in de groep proefdieren en de groep waar mee niet is gemanipuleerd. De dierenbescherming mist daarbij een toelichting en wil boven dien wel eens weten hoe vitaal de gemodificeerde kalfjes zijn. Kerkstraat 110a - Oude Wetering Telefoon 01713-16800 Showroom ook op zaterdag geopend

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19